rsi j oii7.on zcèr verliclilen en opregt liberalen Paus Iceren dat zon der deéze zaeken do volkeren niel gelukkig konnen zvn, en dal, wal men ook aenwendde, zy dóór geen geweld zullen vernietigd worden. Zie bier nu eenige zinsneden nvt den brief van den H. Vader: Gy weel en gy gelooft, 7.00 als wy, ccrweêrde broeders, met welke verliardlieyd zekered woelende mannen gehandeld hebben in onze laelsle dqgenzy, vyanden van alle waerheyd, alle rogtveêrdigheyd, ïjlle cerlykbeyd, die door bedrog of dóór listen van alierley sóórt, of wel opcnbaèr getragt hebben van alle zyden, onder de volkeren van Italiën de dolle losbandigbeyd van de gedaglen, van bet wóórd en van alle stoutmoedige en goddelooze daedzaeken ie verspreyden, even •nis eene zee haer schuym, hunne denkbeelden uylbrackcnde, «om in lialiën zelfs den katlioliekcn godsdienst te vernietigen, ■en. indien zulks ooyt inogclyk waere, denzelven lot in zyne grondslagen te vergruyzen. Geheel bet plan van bun duyvclseh vuórncémcn beeft zich ■doen zien in versebeydenc plaelsen, maer vooral inde beminde stad, den zetel van ons verheven pausdom, waer, nadat wy ge dwongen waren haer te veriaeten, zy zich eenige maendeu aen hunne woede hebben overgegeéven. Dacr in eene scbrikkc- lyke mengeling van goddelvke en menschelyke zaeken, steeg hunne woede zoo boog, dat bet gezag veragtende van de verbe ven geeslelykheyd van Hoornen en der prelaelen, die op ons bevel mo< dig aen het hoofd bleéven, zy zelfs den geheyligden fore-dienst niet rustig zynen weg lieten voorlgaenen zonder medelyden vóór de arme zieken, ten pi'ooy van den doodsangst, verwyderdon zy van ben. alle hulp des godsdienst, en dwongen ben den laetslensuik legeéven inde armen der geprostitueerde. Hoewel sedert dan, Hoornen en de andere provinciën van bet pauselyk domeyn, dank aen de genade Gods, dóór de wapens der katholieke natiën zvn weérgegcéven, en dat de tweedragt, die er uyt gevloeyd is, insgelyks beeft opgebonden in de andere Mreéken van Italiën, hebben die eerlooze vyanden van God en der mensclien niet opgehouden te werken en nog te arbeydeu, aen dal werk van vernieling; zy kunnen dcopeulyke rn'agt niet meer bezigenmaer neémen nu bunnen tocvlugt tot amjere middelen, de eene onder bedriegelyke scliynmiddelen verbor gen, de andere openlvk. Tusscben bel talloos bedrog, welk de genoemde vyanden der kerk gcwoonlyk in hel werk stellen 0111 aen de Italianen het katholiek geloof baetclvk temaeken,is een der eerloossle, deéze gedagle: dat zy niet bloózen te bekennen, en te verspreyden, dat den katlioliekcn godsdienst ecnen binderpael is aen den roem, aen de groolheyd, aen den voorspoed der ilaliaenscbe natie, en dat, 0111 aen Italiën den Iuysterdcr oude lyden, dat is te zeggen der lieydensche, terug te geévcn, men in plaets van den katholieken, den hervormden godsdienst moet indringen en verspreyden. Dal geestelyk goed, dóór welk wy aen de magt dcrduyslernis onttrokken en gevoerd zyn in het licht Gods, dóór welk, de genade ons reglveèrdigende, wy crfgenacnicn van Christus zyn geworden, in de lioóp van het eeuwig levendat goed der zielen, voorlvloeyënde uyt de hevlighcyd des katholieken gods dienst! en by zuiken prys moet allen roem en wereldscb geluk, als niet beschouwd worden. Maer verre dat de belydenis van bel waer geloof aen liet italiaenscli volk tydelyk nadeel zou gedaen hebben, is bel aen den katholieken godsdienst te danken, dat dit volk, by den val van 'l romeyusch ryk niet tot dezelfde grens is gevallen, als de volkeren van Assiriën, Chaldca, Mcdiën, Perziën, Macedonian. lederen onderweézen menscli, weet, dal niet alleen den hcy- ligen godsdienst van Christus Italiën uyt de duylernis van zoo groole dwaclingen getrokken hééft, maer nog dal in bet midden der puynen van betond keyzerryk, en de invallen der Barbaren, by dit volk verheven beeft in roem en groolheyd, boven alle de volkeren der wereld, zoo dal dóór eene zonderlinge weldaed Gods, in zyn midden den geheyligden stoel van Petrus bcwac- rendc, Italiën, dóór zynen goddelyken eere-diensl, een kragti- ger en uytgcstrckler ryk had, dan zyne oud aerdsche bcerschappv. (Verder zegt den li. Vader, dal de inworleling van dien godsdienst eene bron van wcldaeden wierd; want de leer van Christus riep de Italianen van dien brandenden dorst naer oorlog, die de verdrukking van andere volkeren na zich sleepte, en bragt ze tol liefde tol God-.en bet weldoen jegens den incnsch. Van daer al die praglige monumenten in Italiën, die majeslucuse en beylige hoofdkerken, welke niet hel werk der smerlelyke slavcrny zyn, maer bel werk der levendigmaekende liefdaedigheyd hier by voegt by den luysler deV letteren, kunsten, beoefening der weélen schap pen eudilgaf den gods dienst die men als eene oneer wilde verwerpen, en om welken men verderfelvke leerstelsels in de plaets brengt, zoo als bel socialismwi en hel communismus. Tevens bcyveren zy de her vormingsleer om den rnensch, wal eerlyk en reglvcerdig is, in twvfel te doen trekken.) Moge Italiën, eerweèrdc broeders, inoge Italiën, waer de andere natiën de gewoonte hebben aen de zuyverc wateren der gezonde reden te komen pulten, omdat den apostolischen stoel zich te Hoornen gevestigd beeft, voóriaen geenen steen des aenslools en schande wordenMogt dil dierbaer deel van den wyngaerd des Ueeren, niet aen de dicrcu overgeleverd worden Mogten de volkeren van Italiën, de logenlael aen den vergiftig den beker van Habyloniën, gedronken hebbende, nooyt moor dende wapens tegen de moederkerk meer wenden. Het is waerlyk klugtig om zien hoe onzen konfraler, bet Verbond spartelt en alle vieze grimacen trekt 0112 den eenvou- digen Dcnderbode op 'l lyf lo springen. Onzen man heeft in zyne geborsten hersenpan reeds alle sóórten van doopsels uytgezogt 0111 ons toch ecnen cenigzins gepasllen bynacm toe te douwen; maer zyn bekrompen breyn weygert hem ter hulp 10-komen en dit doet hem sehuymbekken omdat een handvol geld en eene schoonc kazak bier niets vermogen. Over eenige tnaenden hadden de slimme mannen ons Dcnder-baudel gehec- tenendaeraen hielden zy zich geduerende cenigen tyd, inaor dil onnoozel gesjauwël verveelde welhaesl en zy veranderden den bynaem in dien van Caligula Dil was nog véél dommer en dus ook des te eerder gedaeu. Dan eyndelyk hebben zy besloóten ons de bynaemen van kozakDendcrkozak, Bylman en dergelyke onnoozele prullen toe te passen In zyn laelste Nr gééft het Verbond vqór hoofdartikel eene c.v'plicalie over de riissische kozakkenbel bladje vermengelt dacr in keyzer Napoleon, de hcylige alliance, de kozakken, met gebraden# kiekens en confituren uyl den winkel van den Dender- bode alles ondereen, en dit 0111 tot de wclgepaslle gevolgtrek king te komen dal de katholieken een kozakkenleger hebben opgevorind 0111 in kruystogt tegen 'tliberacl ministerie, onder 't gcleyde van den Bylman, op te trekkenWy zouden waer lyk niet konnen bevatten hoe bet mogclyk zy van zulk arm gezeeVer op eene seriën.se wyze aen 't publiek op te dienen, ten zy wy óvertuygd zyn dat er in 'l Verbond cenen hoop vergulde ezels schryvcu die wel weélen dat nergens huns gelyken te vinden is. liet Verbond antwoord op den brief dien bet aen zieli zeiven gcschrcéven heeften beginl niet te jammeren dal den Dender- bode al tyd eerst den aanrander is geweest. Gy moet daerom zoo zeer niet krylen, konfraler, den Dender-bode zal u eenvoudig zeggen dat gy al wederom, volgens eene by u ingewortelde gewooule, scliandelyk geloógen hebt.... I11 uw eerste Nr zytgy den Dender-bode op 'l Ivf gevallen en dit op eene zoo doklórale wyze, dat men zou gezegd hebben dat alles vóór u bukken moest. Onder andere bad eenen verwaenden medeopsteller van T Verbond gezegd Bali! wy zullen dien boercnadvokael en den onnoozelcn pilacrbylcr al gauw in Java schryven, wy zullen den Denderbaudct seffens zyne hoornkens korten, en als dien uyl den weg is, zullen wy hier doen wal ons belieftE11 boe zyt gy bedroegen, niet waer, konfraler? Gelyk men ziet, jam mert bet Verband ten on regie, wyl den Dender-bode zich ecn- voudiglyk verdedigd heeft en, zonder zich om een handvol paradejónkers met beroeste hersens te bekommeren, zal blv- ven verdedigen. Het Verbond, zegt dan in zyne eygene antwoord dal hel zich mccrmacls eene pligt heeft gcmackt om Ireffelyke persoonen len onregle gelaekt en gslaslerd te verdedigen, en dil, gact het blad voort, in hel belang der rcglvaerdigheyd cn der publieke onl- s lig tic zedelykheydHierop zullen wy onzen konfrater vracgen of by ons zou konnen zeggen 1° wat een trelïelyk man is; 2° wat regtvaerdigbeyd is; 5" Wat zedelykheyd isWy verwagten hierop eene antwoord, cn als deéze ons niet zal voldoende zyn, zullen wy de laek van 't Verbond op ons neé men; doeb vóór dal wy dil artikeltje sluylen, zullen wy aen '1 blad van den Aelslcrschen klub eenen défi geéven ons een enkel trelïelyk man te noemen dien wy zouden gelasterd of ten onregle gelaekt hebbenwóórden zonder grond vergenoe gen by ons niet, 't zyn feylen en redens die wy vracgen en dit in T belang van 'l algemeen. Men léést in den Vlaming van Gend: Helgerugt loopt in stad dat Fauslinus Soulouque, Keyzer van Haïti, aen M. .Manilius, lid der Kamer, kalocnfabriekant en ko lonel der burgcrwagt te Gend geschreévcn hééft, ten eynde deézen kundigen krvgsman te verzoeken, 't nieuw keyzcrlyk leger te Haïti tegaeü inrigteu.Men wéét dat M. Manilius in de krygskunde zeer ervaren is, want in zyn verslag op den budget van oorlog, op de vracg waerom hy de nu bestaende inrigling van't leger afkeurt, antwoord hy: Daerom.» Men wéét ook dat het M. Manilius is die de burgerwagt van Gend hééft ingerigt, en van deéze zaek hééft by zich zoo wondcrlyk ge- kweéten, dat er veéle kompagniën zyn waer meer officieren en onderofficieren zyn als soldaelen. Nu, dusdanige talenten zullen by Fauslinus Soulouque zeer wel te pas komen, want dien zwarten Keyzer hééft zeer vcél generaels en gecnc soldaelen. Indien M. Manilius slim ware, by zou onzen luylcnant-kolo- nel,Smerdismeé vraegen al ware bet maer vóór 'l l'raey posluer, want wy zyn zeker dat er op T cyland Ilaïli niet eenen zoo vremden vogel te vinden is. Onzen konfratcr, liet Verbond, die met 7.00 veel ophef de komedie aenkondigde en liet publiek vauAelst gedue rende den winter aengenaeme avondstonden beloofde, lioud den bek in de pluymen over depropere stukken die de schoenkuysschers der brussélsche komedianten bier vertoond hebben. Onzen vent heelt hierover geen woordje te zeggen eensdeels omdat er het gefopt publiek van gewalgd heeft, en andersdeels omdat men hier algemeen ter stede zegt dat de twee properste leden der alliance, de hoofdopstellers van 't Verbond, naemelvk Smerdis en Dol/ia, die uytgelcézene aktenrs naer Brussel zyn gacn besproéken Zoo haest men ons zegde wie met de zen ding beslast was geweest, vcrwagtten wy ons aen iets zeer deftig, want 't spreekwoord zegt sóórt zoekt sóórt. Maer d propos, wie heeft de ontvangst van die fraeye komedie gedaen Wès het vóór den armen Hoe veel heeft dit spel opgebragt Is de opbrengst daervan in de annkas gestort Ziedaer eenige vraegen die het Verbond zou dienen op te lossen... AVv zullen er op terugkeeren. Men doet ons de volgende vraegen ls liet waer dat bet bygevoegd verslag over de hospi- cen slegts zal gepubliceerd worden als de regentie den budget der hospicen zal verworpen hebben Is het waer dat het verslag krielt van leugens, dwaes- heyd, en ongegronde beschuldigingen die zullen aenley- ding geéven tot ernstige interpellation Is het waer dat de hospicie-iteeren deftig op dit stuk zullen antwoorden cn meester Evit in eene aerdige posi tie stellen Is het waer dat niets gemakkelyker is Deéze twee laelste vraegen voórnaemelyk zouden wy met ja willen beantwoord zien; in afwagting wy het stuk geheel konnen onderzoeken, zullen wy eenige argu mentjes in gereedheyd houden om op tyd en stond eenige groote verstanden te leeren redeneéren. Eenen deftigen persoon hééft ons gisteren verzekerd dat het bygevoegd rapport van de stadscommissie dóór geen enkel trefTelyk man kan of zal toegejuyeht worden aengezien den geest die in het zelve doórstraelt ver is van lolfelyk te zyn, maer integendeel de vermoedens bevestigt die het publiek nopens de inzigten der bewerkers van dit stuk hééft opgevat. Dat die mannen de gevoelens deelen van gasten gelyk de ministers Frère en de Haussy nopens al wat geestelyk en liefdaedig is, dat blykt uyt hun schandblad het Verbond van Aelst, waerin zy zich zelve ontmaskerd hebben, maer dat zy hier al die inzig ten zullen verweézenlyken, dat geloovcn wy niet, want vlakafgezeyd, den tyd zal hun ontbreéken en dat zydaer- op rekenen. Wat er van hetverslag ookzy, wy zullen zien wat er meé te doen staet. Men léést in de Gazette de Mons: Men schryft ons uyt Brussel dat, ingeval den budget van oorlog zou gestemd worden, zoo als men byna mag verzekerd zyn, verscheyde leden der liberale party hun best zullen doen om de wet op de successie-regten 'op de dagorde te brengen. Zy zouden zich gronden op de dringende noodzaekelykheyd, volgens de verklaering van den financie-minister, dat de tegenwoordige inkomsten niet voldoende zyn vóór de uytgaeven. Op deéze manier zouden zy de aenhangers van den oórlogsbudget tusschen de keus plaetsen van dien budget te verminderen, ofwel te gelyker tyd te stemmen vóór de wet op de successie- regten. De limburgsche dagbladen houden zich ernstig bezig niet de meer en meer veld winnende geruglen, wegens onderhande lingen tusschen de nederlandselie en belgische regeéringen, over den afstand van Maestrich vóór 27 inillioen fr. en van het geheel afgeslaen gedeelte van den regter-Maesoever vóór 50 inillioen fr. aen Belgiëu. Een diër dagbladen zegt, dat, op welke wyze dan ook, een vreédzaem eynde geraaeki moet wor den aen de onaengenaeinheden, waeraen de Hollanders in dat hertogdom, zoowel wegens hunne nalionaliteyl, als uyt hoofd® der geloofsbelydenis van de meerderheyd hunner landgenoólen, dagelyks zyn bloodgesleld. BEVYEÉGLNG VAN DE BEVOLKING 1849. Geboorten. Mannelvk «uilige 242 j on well. 1 Vrouwelyk wclli8c 245 J onwetl. 12 Tweelingen 5. Doodgeboren. 50 IS 80G Vrouwclvk welli?f - onwelt. 3 Houwelyken 126. Overlyden. Mannelyk 404 Vrouwelyk 402 Welke zich hebben nedergezet. Mannelyk 166 Vrouwelyk 190 ÓDb Welke de stad hebben verlaelen. Mannelvk 176 „.P Vrouwelyk 169 Bevolking op 51 December 1849. Mannelyk 8982 Vrouwelyk 7788 lt,,7U Zyn dóór de politie deézer stad aangehouden, en vóór den heer prokureur des konings gezonden Fran cois Lobbens, peêrdensmid, te Gend, verdagt van eene ruyt uytgcslaegen te hebben, ten nadeele van den heer P. Moens, apotheker alhierCharles Sergent, 14 jaeren oud van alhier, verdagt van diefte van koperen gewigten. By koninglyk hesluyt van den 7 january, zyn benoemd tot leden: Van de koophandelkamer van Aelst: MM. Ch. Gu- monl-De Clercq, garenfabrikant; A. Boonc, leèrtouwer; G. De Geest, graenhandelaer, alle te Aelst; Ch. Van Steenberghe, olieslaeger, te Ninove; P. Van Cleempulte, koopman in yzer. te Geeraerdshergen, deézen laelsten vervangt den heer R. Spi- taels, overleden. Den Monilcur kondigt eene wet af, die gunstig zal ont vangen worden. Het is de afschaffing van het brandmerk in naem, zoo als het reeds in daed afgeschaft wierd. M. Naessens, pastor te Baeyghem, is tot pastor ie Steen- huyze benoemd. Den II. Vader heeft M. den abt Xavier de Merode, zóón van den graef Felix de Merode, tot huysprelaet benoemd. In eene herberg te Berchem, hy Audenaerde, hééft er in den nagt van den 1 tot den 2 deézer een bloedig gevegt plaets gehadden genaemden Pieter Masseu, hovenier binnen gemelde gemeente, is zoodanig mishandeld dal men vóór zyn leven vreest. De genaemde J. Blanquart en F. Verbruggen, daglooners zyn aengehouden; eenen derden beligten, den genaeiudeu Dujardin, ls op de vlugt.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2