Donderdag 5 January is le O,end acubesleéd aen den lieer Fontaine, van Fnglii I'll, voor 55,480 lr., de herstellingswerken der hellingen en zykanlen van den weg leydende van Aude- naerde naer Geeracrdsbergen. Men léést in de Clironique de Cnurlrai: Zalurdag laelst- leden wierd den geuaemden Jacques Marieaüx, smid te Wevel- gliem het slagtoffer zyner onvoórzigtigheyd. Dien man was bezig ecne pistool te herstellenniet weétende dal dezelve gelaeden was, had hy dezelve in zyn vuer gelegd. Eensklaps viel een schot en den sinid wierd door eenen kogel getroffen en viel dood neder. lil den nagt van zaterdag lol zondag hebben twee doua niers, liggende te Houcke, (West-Vlaenderen), op de gemeente Lapscheure een hevig gevegl legen zes smokkelaers tnoelen uylstaen. Deéze kerels kwamen van den hollandschen bodem en wilden koopwaeren in ons land brengen. De douaniers heb ben van hunne wapens gebruik gemaekl en eeltige sluykhan- delaers gekwetst, doch zy zyn vóór het overgelal moeten wyken zonder eenen hunner tegenstaenders te kunnen aenhouden. Eenen der douaniers hééft zulke geweldige stokslagen ontvangen dal zyne wonden vóór doodelvk acnseltouwd worden. De smok kelaers hebben eene bacl met vier stukken merinos op de plants gelaeten en zyn wederom over de grenzen getrokken. Te Poperinghe hééft men denk dcézer maend twee kerels op hecter daed van uyigeéving van valsclie munt betrapt. Het zyn de genoemde Lodewyk Van Hee, van Hoogstade, en Karei Van Coil lie, van Alveringiicn. Men lieél't op hen dry valsche vyffrankstukken gevonden. Zy hebben hunne misdaed bekend, en volgens hunne verklaeringen zouden zy het weezen die onlangs dergelyke stukken te Vperen hebben uylgegeéven. De reglerlvke overlieyd heeft in de wooningen van de aen- gehoudenen ie Pollinckhovc een onderzoek gedaen en er ver- scheydcne werktuygen gevonden, die gediend hebben lot liet verveèrdigen van valsche stukken van vyf franks. Te 'Vyve-St.-liloy distrikl Korlryk, wilden twee jonge lingen verleden Dynsdag in eenen hooi over de Leye vaeren; den boot sloeg om, eenen der jongelingen genoemd Vindevogel, viel in T water; zynen vriend Bultinck wilde hem helpen, doch verloor hel leven zonder zynen kameraed le kunnen redden. liet is slcgts zaterdag lest dat men op den burgerstand te Brussel het afsicrvcn beeft geboekt van den dicnstknegl van den raedsheer Lefebvre en van zynen schoonbroeder, die in den nacht van den 25 tol den 2G Dec. plotseling gestorven zyn. De omstandigheden, welke deéze zonderlinge dood vcr- oorzackt hebben zyn nog een geheyui en men kent nog den uvlslag der lykopcning niet. be genaenide Elisa Simon, kamenier, oud 27 jaeren, ge boren te' Montargis, (l.oiret, Vrankryk) is na verscheidene dagen yselyke lyden le Brussel overleden, ten gevolge der ver giftiging by middel van vitriol, welke zy op ziehzelve gepleegd 'had,*den 2 january onmiddeliyk na liaere aenkomst van Parys. Toen de ongelukkige te Brussel aenkwam, in de familie van gracf de 1'., waer zy reeds eenigen tyd te voóren in dienst ge weest was, schéén zy ten prooy aen eene geeslverbystering of aen eene buylengewooue opgewondenheid. Zy vroeg by liaere aen komst en lerwyl men het middagmacl opdiende, om de kinderen te zien. De zonderlinge wyze, op welke zy die vraeg dééd, luier acndriugcu om deéze le zien voldoen, dcéd dezelve van de hand wyzen; *daer liacre manieren meer en meer argwaen opwekten, wilde men haer doen nylgaen. Toen dronk zy de vlocyslof, die zich in een lleschjc bevond, dat zy van Parys had medegebrag't. Men had weldra vernomen dat dit vogt vitriol was. Naer St-Pieters-hospitael gebragt, in eenen wanhoópigen toe stand, hééft het meysje Simon, eènig leedwezen te kennen ge- gcévcn en zelfs liaer spyl uytgedrukl, dat zy niet meer kon herstellen. Men lieél't alle mogclykc poogingen aengewend om haer le redden, doch alles is vrugleloos gewéést, liet vergift, dat in zeer groote hoeveélheyd genomen was, dééd eenen spoe- digen voóruylgang. De ongelukkige stierf na vyf dagen schrik- kelyke pyneii, die'z.y met eene stoïsche geladenheid verdroeg. Den Tyd deelt den volgenden brief uyl California mede Myne bietste missive bragl u liet verhaèl van myne rcys tot op den dag dat ik hier landde. Nadat nuk myne goederen geland waren, ileéd ik een uylslapje naer San Francisco, om die stad eens in oogenschonw te ncéinen elke zack had voor my een nieuw en'vremd vóórkomen, hier een buys, daer eene tent, alle dóór elkander gemengd. Na ruym eene uer gesleuterd te hebben, besloot ik terug te kceren. Ik spreydde myn bedde- deken onder eene limmersmansbank en sliep behoorlek tot den anderen morgend, toen my dc buyleugcwoone koude wekte. Ik ging toen uyl om een zoo goedkoop logist te vinden, en na twee ueren zoeken vond ik dat den billykslen prys was d. 21 per wéék en d. 1 om eenen nagt myn bed te spreiden op eene ruvmte grondsvan 6 voet. Ik vond dit een en ander buiten gewoon ducr, doch was genoodzaekl, by gebrek aen iets beters, my daeraen le onderwerpen. 'Den tarief van het voórnaemste hotel alhier, genaemd Par kers-It old, is d. 50 in de wéék vóór kost en logist, of schoon de levensmiddelen zelve, nagenoeg zoo goedkoop zyn als in de Vcrcenigde-Slaelcn. Goed ossen- en sehaepcnvleesch kost hier van 11 tot 10 Amst. centen liet meêl van d. 8 lot 10 per vat. Visch is sehaers, ofschoon de haven er van wemelt; doch tegen belading van 50 cents per pond, zelfs zoude men niemand vinden om ze te helpen vangen. Eenen gewoonen werkman verdient bier van 0 lot 8 doli. per dag (gb 15 a 20) en tol dien prys zyn zy nog sehaers te vin den, daer de meeste by aenkomst naer de niynen vertrekken en z'v die terugkeeren, zyn of te welgesteld om nog te werken, of zoo verzwakt dóór ziekten, koortsen en ontberingen van allerlev aerd dat zy daertoe niet in slaet zyn. Timmerlieden worden op dit «ogenblik aengenomen en zelfs zeer gezogl vóór 10 a 18 doll. (-40 a 15 gl.) per dag. Zy bedingen den besten loon van alle ainbagten alhier, de ganschc stad wemelt letterlyk van werklieden welke boute liuyzen opriglcn. Men kan hier hel buytengcwoon schouwspel zien, van een buys dal's morgens vroeg word begonnen en 'savonds onder dak is' terwvl liet dry dagen daerna betrokken word. Om het ander Iniys vind men eene herberg, en toch schynen zy alle goede rekening le marken, in elke hérberg vind men van 1 tol 8 -peéltafels, om welkeeene menigte spoolers wemelen, welke van 10 ueren 'smorgens lot 12 1 uere 'snagls, ja soms den gan- schcn nagt dóór, speélen. San Fransisco lelt op het oogenblik veel meerspeélcrs, dan er in degansche wereld tezamen zyn zelfs wierd my dóór iemand verzekerd, die goed onderrigt kon zyn, dal er in de Verecnigde Staeten (waer er anders nog al tal van voorhanden was) geeu twintig speélers van beroep waren overgebleéven. Men spéélt hier zeer hoog; eenen persoon, eenen Mcxicacnschen handelaer, verloor kortelings 700 oneen goud op eens, en schéén zelfs om dit verlies zich zeer weynig te bekreunen, lemauil die om 50 doll, spéélt, word hiervóór klcyngeésiigcn speéler en chicaneur gehouden, en kan zelden plaels* krygen om aen het spel te komen. Eene herbeig alhier, zonder dry'of vier roulettes, zoude gcene pint drank daegs verkoopenhel is ook volstrekt geene schande vóór iemand, om hem aen hel spel le zien, daer de respectabelste kooplieden mannen die ieder oogenblik over 50 of 100,000 doll, kunnen beschikken, openlik van hunne magazynen en kautooren naer de roulette gaen om daer by duyzeude in hel spel le waegen. DUYTSCHLAIVD. Men schrift uit AY'eenen, den 1 january lil een dagorder dat heden afgekondigd is vcrklaerd den Kei zer dat, aengezien men tot de rust terug gekeerd is, hel leger op den voet van vrede mag gebragt worden. Den Keyzer spreekt ook met dankbaerheyd over de diensten van het leger en over de liulpe van Rusland W'y hebben ons zeiven en de wereld den vrede bewaerd. AN y zullen hem behouden met den bystand der Yoórzienighcyd en in hel gevoel van onze region. Maer, byaldien (God behoede er ons vóór,) liet vaderland legen onze verwagting dóór in of uytwendigc vyanden nogmaels in gevaer gebragt w'ierdc, byaldien eene ontzagwekkende krygsmagl vóór zyn hcyl en zyne welvaerl andermael noodzaekelyk ware, zoo heli ik'de vaste hóóp dat de soldaden die naer hunne haardste den terug kceren, bv mynen oproep zich op nieuiv rondom de vaendels zouden schaeren, onder het hevel van de ervarene opperhoofden, gewend aen den zegeprael, den ouden roem van myn huis den ouden roem van den ooslenrykschen adelaer. ENGELAND. Den eglgenoót van Lola-Montès, M. lleald, hééft de zee tusschcn heni en zvne egtgenoóle gcleyd. Hy is den 27 decemh. van Cadix naer. Londen gczeyld, om zyne leedere wederhelft wiër hyzvn hem ondraeglyk is geworden, le ontvluglen. Te Londen zal de gravin van Lansfeld hem voorzeker niet gaen haclen, uyl vreèze vóór liet gedingdat legen haer is ingespannen, omdat zy twee cglgennóteu heéll. I HANSC1IE FEBLBLIEK. Men spreekt véél le Parys van eene vergiftiging, die daegs vóór Nieuivjaer hééft plaels gehad. Een jong meysje, wooncode in de Victoirestraet met eene dienstmeid, ontving dóór eenen boódschaploopcr ecne ivclgesloótcne doos met zes roomkoeken in. De jonge vrouw denkende dat hel een geschenk was, at met liaere diensltneyd vier van die koeken en zond de twee andere aen den portier, die dezelve ouder zyn huisgezin uitdeelde; maer een enkel zyner kinderen, naciuclyk het oudste van 11 jaeren, nam zyn deel, de andere wcygcrdeu. Eene uer laelcr gevoelen de jonge juffer en liaere meyd, als ook den portier, zyne vrouwen hun oudste kind eene hevige pyn in dc ingewanden. Den geneesheer wierd onthouden en dcezen erkende eene vergiftiging en gaf aenslonds een legcuvcrgif in. Thans is den portier, zyne vrouwen hun kind reeds builen gevaer. Den slaet der jonge vrouw is merkelyk beter en men iioópt luier leven te redden. Wal de dienstmeid betreft deéze bevind zich nog in eenen gevaerlyken slaet. Tenzelfdcn tyde had een dcrgelyk looncel jilaets in een ontugtig buys van de Yertbois-slrael. Daer ook had eenen boódseliaploüpcr op hel adres van eene der vrouwen ecne doos met koeken gebragt. De vrouwspersoonen die in dat huis ver- bleéven, en eenen'man die zich daer bevond alen van deéze nieuwjaergilï, en gevoelden weldra de werking van het vergif. Den man en eene der vrouwen zyn na achl-eu-veertig ueren van hevige smcrlcii overleden. De andere vrouwen bevinden zic.il thans ill eenen slaet, die eenige lioóp op geneézing overlaet. De juslicic lieél't reeds een onderzoek begonnen. Eenen ge- wcézen agent van plaelsvervangers. Aymet genoemd, die met de jonge vrouw uyl de Victoirestraet en met de ontuglige vrouw van de Yerlhois-straet in betrekkingen was geweest, is in heglc- nis genomen, en heeft bekend den pleéger van deéze grouwcl- daed te zvn. Claudê Aymë, hééft bekend den daeder van die ver giftigingen te zyn. W v verneémen dat twee paters Jesuitcn der zending van Afrika ltd kruys van het Eere-Legioen hebben ontvangen. Den eersten is 1'. Bruneau, die met eenen onvernioeybaeren iever eene kolonie van jonge weezeu bestuert; den tweeden, wiens ïiaem ons ontsnapt, hééft zich lydeus den cholera te Orau aen de verzorging van de zieken toegewyd. Deéze paters hebben van hunnen gencracl oorlof ontvangen om de dekoratie te draegen. Parvs, 8 january.Hel ministerie heeft eyndclyk de ineer- derheyd gehad iii de vergadering, hoewel die meerderheid niet zeer groot was. Hel hééft dus de magtigiug verkreégeu de onderhandelingen in La Plata voort te zetten, zonder vcrpligt le zvn oorlog te voeren. Eenige vertegenwoordigers wilden de overweldiging van Bucnos-Ayres dóór ecu expeditie leger van 12 a ISOOi) man, lerwyl andere den onmiddclyken vrede en de ratificatie van liet verdrag Lcprédour vroegen, ten eynde zoo spoedig jnogelyk de debouches der Plata rivier vóór Vrankryk te openen- liet gouvernement cgler, zal, ingevolge hel gisteren gestemd amendement van den lieer de Rancé, noch den vrede maeken, noch den oorlogvoeren; liet zal.de onderhandelingen met Itosas wcér hemeémen. Zeer waerschynlyk zal de beslissingder kamer dezelve nog langdueriger maeken en ze nog eenige jaeren on opgelost laelcn. Men léést in den Memorial ie liount: Een droevig voorval lieéft gisteren byna geheel onze stad in verslagenheid gedompeld. Doctor S. E. ontving gisteren morgend eenen brief van den heer Baulier, eenen wissel-agent, in welken deézen hem melde dat hy eene belofte van weérbetaeling, van eene tamclyk groote som, niet kunnende houden, hy bcsloólen had niet langer te leéven. Den doctor snelde terstond naer hel buys van den heer Baulier. liet was toen 11 ueren, den ivissel-agent was nog niet, uyt zyne kamer geweest, ivaervan de deur langs binnen gcsloó- ten was. Eenen slolmaeker wierd onmiddeliyk ontbonden, even als den policie-commissaris. M. Baulier lag op zynen rug in zyn bed. In zyne regterhand had hy ecne afgeschoóten pistool en in de linkerhand een der- gclyk wapen, dat nog gelaeden was. Die zelfmoord was zeer koelbloedig gcpleégd geworden. Den heer Baulier had daegs i« voóren liy eenen boekhandelaer het eerste deel gehaeld van een woórdenboek van geneeskunst en dit boek lag op eene tafel geopend aen hel wóórd verslikking. Inderdaed hy had ook dit middel van zelfmoord in liet werk gesteld, eene menigte brandende kooien in zyne kamer gelegd, waervau hy alle uitgangen gesloóien had. Misschien had hy gevreesd dal de verslikking te pynlykzou zyn, en daerom had hy waerschynlyk tot de pistool zynen loeviugt genomen. Wal zonderling is, is dat niemand in het buys een schot gehoord lieéft. Die zelfmoord is eene ramp vóór onze stad. Den over leden bezat liet vertrouwen van iedereen en men schat het deficit op 7 a 800 duyzend francs. Op het oogenblik, dat men te Parys de kwestie van La Plata discussieert, komt er een beduidend leyt vóór; keyzer Nicolaes hééft sedert eenige dagen vóór de vcrwydcring van Rosas een tractael van handel en goede vriendschap gcsloóten. Dit traclaet is gesloóten dóór den russischen zaekgelasligden Sabiello. Het verzekert aen Rusland de grootste voórdeelen. Pakys, 9 january. Het ministerie heéll gisteren eene zeer gcivigtige ncderlaeg ondervonden, betrekkelyk de kwestie der onderwyzers. Na eene reeks van amende menten en voorstellen, die agtervoigens verworpen of verdaegd wierden, dóór de kamer, hééft de meerderheyd een amendement van den lieer Salmon, aengenomen, ivelk geheel de zienswvze van liet wetsontwerp verandert. Den heer Salmon, heelt gevraegd, dat den prefect geenen onderwyzer kan afschaffen, zonder dc raedgeé- vingvan liet arrondissements-comité. Hoewel bestreéden is dit aengenomen. De ministers hebben tot elkander gezegd, dat met die restrictie het hun onverschillig was, of het ontwerp aengenomen wierd of niet. Men sprak van liet intrekken der nel. De stemming van gisteren kan gewigtige gevolgen hebben; want de ministers willen de almogendheid des presidents niet erkennen. Het dagblad Le Temps was lieden vóór liet hof van assisen der Seine gedaegd, in den persoon van den heer Xavier Durrieu. Dien heer afivcezig zynde, lieéft het hof hem by verstek verweézea tot 2 jaeren gevangenis en 5000 francs boete. De vraegen dóór dc prefekten gedaen, om in de departementen broeders der ehristelyke leering le heb ben, zyn zoo talryk, in dit oogenblik, dat de leden ont- breéken, nicttegenstaende de talryke novicen, die aenge nomen worden. TYDINGEX L YT ITALIËN. Men schrift uyl ltoomeii, den 20 december: Men vcrivagl bier den Paus, en den 11. Vader verwagt te Portie! de tiding uyt Parys van de definitieve sluiting der lecuing. Men zegt dal de kommissie der dry kardinaelen vervangen zal worden dóór den kardinael Lambruschini. Den kardinacl Orioli zou de bediening van eersten sekretaris van Slaet vervullen. Den broeder en den neef van dep Paus zyn reeds in liet Qui- rinael gevestigd, en men maekt alle loebereydselen om den H. Vader le ontvangen. Men spréékt van eene moord dietnet de politiek in ver band slaet. Mgr. Moroni, geboortig van Faënza, was den prclaet die M. Rossi, eenige ueren vóór zyne dood, ging ivaerschotiwen dat by iu den dag zou vermoord worden. Sinds twee maenden bevond zich Mgr. Moroni in zyne geboortestad, cn de verledene wéék is by op ecne nieuwe wandeling buylcn de stad dood ge- schoóten. Dc moordenaers zyn niet gekend. Ecne kolom oostenryksche troepen is sedert 4 da gen over de napolitaenscbe grenzen getreéden te Rieti, en rigt zich naer de bacn van Napels naer Roomen. Vier duyzend Spanjaerds zyn te Terracine gcconcen- treérd, waer men zegt, de appartementen van het pau- selyk paleys vóórbereid worden. Eenige dagen geleden, lieéft men in al de voór naemste steden van Romagne, in eenen nagt, de maga zynen opengebroken van de voórnaemste apotekers, en er al de vergiftige stollen weggenomen, zonder aen iets anders de hand te slaen. De hoeveélheyd geroofde ver- giftigingsniiddelen zou voldoende zyn om al de inwooners der pauselyke-staten te vergiftigen. Roomen.Men verwagt bier monsignor Lambruschini vóór 2 january. De gouvernements-commissie zal dan liaere fonctien veriaeten en aftreéden. Z. H. zal den 15 ofden lö hier terug zyn. De fransche zullen uyt onze stad vertrekken. 4000 soldaeten, die de soldy van Z. H. ontvangen, 2000 man linie-troepen, 6000 Spaniaerds en 4000 Napolitacnen zullen liet garnizoen onzer stad uytmaeken, nadat het fransch leger dezelve zal ontruymd hebben. De fransche zullen slegts ten getalle van 6000 man te Ctvita-Vecehia garnizoen honden.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3