ken wy dat de invoeren nog aenzienclyker zouden geweest zyn, indien het saizoen de speculaleurs niet haddc legengegaen. Wat zal hel Verbond van Aclsl hierop zeggen, dit.blad dal M. Bruneau vóór byzonderen patroon hééft? Landslieden wie bedriegt er u, den Dender-bode of hel Verbondoordeelt zelve en handelt op tyd en stond. ïn january 1847 zegt het Handelsblad dan was den heer Rogier eenen zoo goeden aenvaller des legers, als hy er thans «enen verdediger van ishy was zoo driftig vóór de bêspae- ringen, als hy thans dezelve vreest en de oninogelykheyd van dezelve tragt te bewyzen. Stofgoud in de oogen, goede burgers! Hoort eens, hoe den heer Rogier in 1847, den 28 january, sprak, toen het gouvernement verklaerde, dal den budget van oorlog niet kon verminderd worden: Alle dagen, myne heeren, nieuwe uylgaevcnen als wy het gouvernement" vraegen, met welke hulpbronnen, dóór welke .wegen en middelen, het zich voorstelt die nieuwe uytgaven te dekken, is er inaer eene antwoord, allyd dezelve en zeer droevige; de schalkislbons.... Myne heeren, in de discussie over de organisatie des legers, poseerde eenen der agtbaersle spreekers der kamer, die zich hoofdzaekelyk met fmancieéle vraegpunten bezig hield, deéze kwesiie, en zcyde: Gy komt de organisatie van uw leger te decrelcéren; maer er blyfl u over te dccretccren wal de magl van een leger uyt- <t maeid: hetgeen, in geval, de ziel des oórlogs is. Hebt gy uwe financiën georganiseerd Verder, gael het Handelsblad voort, den heer Rogier sprak toen ongctwyfcld zoo als hy hel meende, en het is dus vóór onze leézers niet moeyelyk, de beyde zyden van de medalie te zien. Byna al de wóórden, die hy toen tol het ministerie rigtle, zou men thans lol hem kunnen rigten. Den geest van nationael gevoel herleeft. Petitiën van ge- meenleraeden komen in de kamers acn, opdat men het onder- wys van het vlaemsch verpliglend inaeke in de collegiën en atheneums. Zal hel gouvernement eyndelyk gaen zien, dat het nimmer gelukken zal in eene volkomene verfransching? Zal bot overluygd zyn dat sinds eeuwen, de Vlacmingen tegen den franschen" invloed gestreéden hebben, en zy nog stryden zullen, nu de oogen eyndelyk beginnen open te gaen Verscheydene redenaers welke ter gelegenheyd der kiezingen beloofd hadden op den oórlogsbudgel bespae- ringen te reklameéren, zwygen nu in de Kamer, zyn af- weézig of onverschillig aen het verpletterend cyfer van dien budget. M. De Chazal tragt dóór alle schrikaenjae- gende historische vertellingen de kamer te begoochelen; weynig bekreunt hy zich of de aengehaelde feyten waer zyn of niet, als hy maer zynen gezwollen budget kan doórdryven. Immers, volgens M. De Chazal ware onze nationaliteyt reeds verdweénen, had hy met zyn leger daer niet geweest.... ltustminnenden en getrouwen Bel gischen burger, wat zegt gy van die belediging? Zou men niet zeggen datwy hier eenen hoop llisquons-Tout- gastcn zyn Hierover zou M. De Chazal in volle kamer deftig moeten op zyne plaets gezet en naer Vrankryk, zyn geboorteland, gezonden worden, om zulke verwyten aen de franschmans te doen. M. Lievens-Van den Bossche is voórlaetsten zondag tot major der burgerwagt dóór het tweede bataillon gekoózen geworden. Ter gelegenheyd zyner benoeming, heeft M. Lievens een luysterryk middagmael aen de hee ren officieren van zyn bataillon en eenige vrienden gegeéven. De genaemde Isabella llingoir, fruytverkoopster alhier, vrouw van J. De Neef, bygenaemd den Labber is kragtens een aenhoudings bevel, dóór de gendarmerie aengehouden, om koperen gewigten van eenen kleynen dief gekogt te hebben, waervan, wy in een voórig Nr melding hebben gemaekt. Sluyting der jagt. By ministerieel besluyt van den 16 january, is alle slach van jagt verboóden te beginnen van den 20 deézer maend. De jagt op het water en trekwild is in de poelen en langs de rivieren toegelaeten tot den 4 mey, en met den windhond, zonder vuerwapen, tot den 1 april aenstaende. liet te koop stellen, verkoopen, koopen, vervoeren, rondleuren, van fezanten, patryzen, wachtels, hocnen, haezen, reebokken, herten, dassen is en blyft verboóden te beginnen van den 22 der tegenwoordige maend janu- arv; het zal hetzelfde zyn vóór de kievieten, watersnep pen en jaquetten te beginnen van den 5 mey aenstaende. Wy hebben in ons voórig Nr gesproken van een ongeluk dat onlangs te Wevelgem voorgevallen is. Ziet hier eenige byzomlerheden die dit rampgeval vergezeld hebben. Het schynt dat den ongelukkigen een sóórt van blaesbalg wilde verveér- digeu. Met dit oogmerk uyt het oud yzer eenen geweerloop ge nomen hebbende, die vóór buys zou dienen, kreeg hy den onge lukkigen inval denzelven met het onderste eynde in het vuer te sleeken, om liet roest af te doen, 't welk het iosmaeken eencr vvs verhinderde. Dóór een noodlottig toeval zat ér in den loop eene lading. Nauwelyks zat het yzer eenige oogenblikken in het vuer als hel schot losborst en den armen smid den kogel in de borst ontving, lly lael eene vrouw en verscheydene kinderen agter. Deézer dagen, lerwyl de nonnen te W evclghem de mis bvwoonden, zyn stoutmoedige dieven in het klooster gedrongen en hebben de kanten afgesneéden, die zich op de kantkussens bevonden van de arme uieysjcs, die de oefenschool bezoeken. Den 14 january is men te Gend begonnen met het ver koopen der koslumen van de historische persoonagiën, welke gediend hebben in den groolen ommegank tydens de gendsche kermis.Verscheydene hertogen, gravinnen, baronnen en andere middeneeuwsche vorsten zyn verkogl aen 7 a 8 francs. Al die zyden, lluweclen en klatergouden prael-mannen worden daer vóór eenen appel of een ey toegeslagen. Een voorval dat de gewigligste gevolgen zou kunnen gehad hebben, heeft dynsdag in de militaire bakkery te Molen- beék-St-Jan plaets gehad. Ongeveer ten acht ueren versprcydde eene grootc ontploffing den schrik in de voorstad, liet was cenen\ler twee stoomketels van de bakkery, die gesprongen was en waervan de stukken tot op den steenweg geworpen wierden. Gelukkig is niemand by die ramp omgekomen; den stoókcr alleen is zwaer verbrand en eenen anderen werkman is ligt gekwetst. Wat aengaetde geledene schade, deéze is tamclyk groot en kan van nu af op een iOtal duyzend francs geschal worden; byna al de tarwe die in de magazvnen lag, is verloóren. Voórlaetsten woensdag trouwde te Antwerpen eenen jon geling met eene lieve bruyd. De geestelyke en wereldlyke plegtigheyd was voltrokken en men dagt er aen zich naer huys te brgeéven. By hel uytgaen der kerk heeft den bruydegom zich een oogenblik verwyderd en dal oogen blik rekt zich tot heden. De wanhoop van die vrouw is waerlyk treffend want dat mag men heelen, ongelukkig worden, in de haven van ge luk. Zy komt byna dagclyks haeren man aen den commissaris der 4C wyk terug vraegendoch men moet lot heden toe, met schouder-ophaelen blyven antwoorden. Een ongeluk heeft dynsdag legen den avond plaets gehad. Op het oogenblik, dal den boot van Tcmsche vóór den overzet naer Kleyn-Braband op de Schelde was, met eenige vaten bier en eenen passagier, is hy dóór de pranging van het ys omge slagen, en de twee schippers, die den boot bestierden, vonden in de golven de dood; den reyziger alleen is gered. Oostende is van hel gering getal steden, waer het verleden jaer meer geboorten (495) dan overlydens (468) zyn geweest. Wy hebben inderdaed opgemerkt dat den cholera er maer eenen korten tyd geheerscht heeft. liét dagblad la Nation is deézer dagen verkogt aen M. Couvrcur-Van Maldegbcm, eygenaer van het dagblad Ie Globe. Het bestuer van het blad zal niet veranderd worden, ;maer alle rcpubliekaenschc denkwyzen worden er uylgesloólen. La Nation zal binnen de paelen der Grondwet moc.len blyven. De akte van verkooping is van eenen notaris gedacn* Wy verncémen, dal ter gelegenheyd van de conclusion van het" postlractaet, de koningin van "Spaniën aen den heer Rolin, het groollinl hééft gezonden van het orde van Karei den 1H aen den heer baron Dujardin, resideérenden minister van Belgiën te Madrid, hel groollinl van het orde Isabclla-de- kalholyke; aen den heer Bareel en anderen hel kommandeurs- orde. Ons gouvernement hééft het Leópolds-orde aen den spaenschen minister en deszelfs secretaris gezonden. Volgens de Yettille d'Ostendc, beginnen de merkten van Engeland zeer bclangryk te worden vóór den belgisehen land bouw. Den uylvoer van boter, evers, gevogelte, wild en kony- nen, langs de haven van Oostende, had het verleden jaer beloopen lot eene weerde van verscheyde millioenen. Den uylvoer langs Antwerpen is nog belangryker. Volgens koninglyk besluyt zal de Pharmacopca in het fransch en lalyn uytgegeéven worden. Deézer dagen had een zonderling geval plaets op den Engelsehen spoorweg. Twee heeren reysden in een ryluyg der tweede klasse, toen op eene der stations lusschen Londen en Colchester, ook eene elegant gckleedde dame er binnen stapte, die omstreeks 26 jaeren oud scheen te zyn; zy had een kind, blykbaer niet ouder dan een pacr maenden, op den arm. Zy gaf vóór, in een ryluyg der eerste klasse gezeten te hebben, doch vermits zy daer geenc reysgenoóle had en zich daer niet wel gevoelde, ging zy in dit ryluyg der tweede klasse over. Eenen der heeren, by toeval eenen ehirugyn zynde, vroeg naer de kenleekenen haérer ongesteldhcyd, doch zy ontweék zulks en gaf als voórnaeme oorzaek op zwakte en vermoeyenis van hel reyzen. Men heweés haer toen naluerlyk allo opletlendheyd en na eenigen tyd gaf zy haere vrees te kennen dal zy uyt zwakheyd het kind zou laeten vallen, 't welk daerop beurte lings dóór beyde heeren in den arm genomen wierd. Aen de eerstvolgende statie ging zy uyt het rytuyg om rond te zien naer eenen kncgl, die haer aldaer met een rytuyg zou wagten. Eenen der heeren had onderlusschen het kind in den arm, lerwyl den anderen zorg droeg vóór zyne bagagie. Maer de dame kwam niet terug en iedere naspoóring bleef vrugleloos, lol groole ontsteltenis van den aldus belasten heer. Na eenige ovcrweéging bragl hy het kind ten huyze van eenen zyner nabywoonende vrienden, wiens egtgenoóte lusschen de klee ding van het kind twee banknoólen,'ieder van liv. 10 (fr 120), vond, alsmede eenen brief, waerin verzogt word, dat men aen het kind alle mogelyke zorg zou wyden, met de mededeeling, dat men gewis niet anders zou handelen, indien men den angst en de omstandigheden der moeder kende; voorts metbyvoe- giug dat, indien dóór middel van eene advertentie in den Times het adres wierd opgegeévcn waer hel kind zich bevind, alles ten slotte te regt zou komen. Het kind w as zeer koslbaer gekleed. FRANSCHE REPUBLIEK. Den Journal des Débats zegt uyt zekere bron te weélen dat er reeds 50,000 kiezers te Parys alleen van de lysten zyn ge schrapt. De uvtsehrappingen zyn gebeurd kragtens de regler- lyke registers en ook ten gevolge der onderzoekingen, die hebben beweézen dat er eene groote menigte kiezers inge- schrcéven zyn, van welker bcslaen geen spoór te vinden is; eyndelyk, er hebben te Parys véél uylwykingen plaets gehad, die geregeld geboekt zyn. Het getal der nieuw ingeschreévene kiezers vóór al de wyken van Parys overtreft de 7000 niet. Uyt deéze inlichtingen blykt dat er in de kiczingen die op de frebruary dagen gevolgd zyn, persoonen waren die zich onder valsche naemen verscheydene maelcn lieten inschryven en al dus meer dan eens stemden. Dat men daeruyt oórdeele hoe regtzinnig de kiezingen geweest zyn, waerin het socialistisch bestanddeel, zulke geweldige rol speelde. Men léést in een dagblad van Parys: Men spréékt veel over een socialistisch of republiekaensch banket, dat zou plaets grypen den 21 january, verjaerdag dei- dood van Lodewyk XVI. W y zullen alle poogingen aenwenden om de lyst te bekennen van de persoonen, die acn dit somber feest deel zullen neémen, ten eynde dezelve onder de oogen van onze landgenoóten te brengen. Wy hebben steeds gezegd en zeggen hel nog, dat de vermoorders in Vrankryk slegts eene onmerkbaere minderheyd uylmaeken, en wy zouden niet kwaed zyn konden wy eens dcrzelver juysl getal opgeéven. Want 't is buyten allen twyfel, dat lieden die in slael zyn feest te houden op een lyk, al ware dal eens konings, regtslreéks afstammen van de twee a dry honderd moordenaers die den 2 en den 5 september 1795 de dood verspreydden in de gevangenissen van Parys. Uyt Tarbas in het departement der Opper-Pyreneën ver- neéint men van 6 deézer, dat, ten gevolge van het streng weder^ een aenlal wolven het stadje Corteret is binnengedrongen, en op deszelfs weg eene kudde schaepcn verscheurd, doch overi gens geene schade aengcrigt hebben. Verscheydene baelen, inhoudende exemplaeren van de» Napoleon zyn naer de departementen verzonden. Parys, 14 january. Reeds viermael is tydens de regeérmg van Louis Napoleon hel gerugt van een coup d'etat in omloop geweest en telkens hebben Louis Napoleon en het gouvernement hetzelve moeten legcnspreéken. Thans egler hebben die gerugten een buylcngewoon karakter van onrust, en hoewel men niet gelooft, dat den president zich dóór een coup d'élal buyten de constitutie wilt plaetsen hééft hy eenen aenhang, die hem lot iels aendryft, hetwelk slegts op Straetsburg of Boulogne zou kunnen uytkömen. De Bonapartislen zouden hem ondersteunende legitimisten, orleanisten en republiekaenen zouden tegen hem zyn. Men is verwonderd dat den Monilcur niets logenstraft. Den commercieélen toestand is thans te Parys zeer goed. Het werk, dat gewoonlyk na het nieuw jaer cyndigt, hééft egter me ;r en meer hernomen. De fabriekanten in meubelen, speel goed en andere artikelen stellen meer cn meer werklieden aen het werk, ten eynde de lalryke bestellingen te kunnen voldoen, welke dóór den yremden en de handelaers van Parys gedacn worden, wier magazynen byna geheel onvoorzien zyn, uyt hoofde van de lalryke verkoopingen, ter gelegenheyd van bet nieuwjaersfeest. TYDIIVGEjY UYT ITALIËN. Roomen, 4 january. Twee regcinenlen zyn weder op beL punt van te vertrekken; hel een naer Afrika hel ander naer Vrankryk. roomen. Men schryft uyt die stad aen den Napoleon: Den II. Vader hééft zich erkcntclyk getoond vóór de stem mingen des gouvernomenls, om de onderhandeling van de lccning zoovéél het kon te vergemakkelykcn. Die leening is het cenigste middel om hel papieren geld in te trekken, en de munt wéér in omloop te brengen. De lydingcn uyt Vrankryk houden hier elkeen bezig; maer dè redevoeringen van den president der republiek hebben een goed uylwerksel gemaekt. Z. II. zelf hééft over dezelve zyne groote ïevredenheyd doen kennen. Het pauselyk leger word ingerigt en er is meer dan ooyt spraek van de herstelling der ridderorde van Malta, van die der ridders van St. Jan-van-Jerusalem en van die van St. Laza rus, vóór de bescherming des II. Vaders. Er bestaet in liet gedagt om geheel hel christendom te doen medewerken lot de verdediging van deszelfs opperhoofd, iets zoo eenvoudig en zoo reglmatig, dat men moet verwonderd zyn, dat dit gedagt niet reeds in liet werk gesteld is. De ridders van Malta moeten niet meer tegen de Turken stryden die thans zeer vredelievend zyn. De ongeloovigc zyn thans in ons midden. Het zal schoon en edel zyn, dat den paus eene dappere cn getrouwe wagt hebbe uyt het puyk der Chrislene wereld zamengestcld. ENGEL A AI). Londen, 45 january. In de wel bekende menagerie van Wombwell hééft vrydag eene gebeurtenis plaets gehad die dc toeschouwing lang in het geheugen blyven zal en de dood ver- oorzaekte van een mcysken van 4J jaeren, de nigt van den directeur diër menagerie. Dit mcysje, bygenaemd de Konin gin der leeuwenmaekle kunsten met eenen leeuw en eenen tyger,. en had dit werk reeds eenige jaeren met véél succes uylgeoefend. Vrydag avond had zy hel ongeluk in hel hok den tyger met haere zweep even aen te raeken, die daerover in woede geraeklc, haer op het Ivf sprong en zoodaenig verwond de dat zy eenige minneten laelcr overleed. Den volgenden brief was ons de verledenc wéék tc lael toege zonden om in ons voórig Nr opgenomen te wordenwy deeicn den zeiven mede omdat hy gewiglige bemerkingen beval waerop wy de aendagt inroepen. Lede den 4i January 4850. Myniieer Wy zien volgens de dagbladen dat de commissie van St-Bernard een crediet vraegd van 2 millioen om hunne wevery van Russiassen of gecremeerde Lynwaten voóiTstezeltcn, hunne vracg steunende op dat zy door die verzending alle de wevers in beyde Vlaenders uyt de armoede hebben verlost, diergelykc leugens mag men liegen, want zy zyn lastelyk, ziet hier M. Domcr.... welke zegt om 500 wevers werk te geven van die Lynwaten uyt St-Bernard, tegen 7 francs voor loon, voor welk een goeden wever 40 dagen benoodigd om aftewerken daer van moet worden afgerekend. Riet en kam 84 Blom voor te werken 40 Spoelmaken voor 40 dagen 4-00 2-24 Blyft 4-79 Is 48 eentirn par werkenden dag voer eenen vader die'éaer

De Denderbode | 1850 | | pagina 3