ZONDAG 17 FEBRUARY 1850. VIERDEN JAERGANG.—N 178. AELST, den IG February. Dit blad verschvnl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel..De persoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eenc annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- inen in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en'dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons ecnige stukken zouden begcêren mede te declen, zullen gehcyin ge houden worden, ten zy wy in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry loc te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE Onze geagte inschryvers die nog hunnen abonnements- jtrys van verleden jaer niet betaeld hebben, worden vrien- delyk verzogt zulks zonder uytstel te doen. Wy durven hoópen dat er onmiddelyk aen ons verzoek zal voldaen worden. HET MINISTERIE EN IIET VOLIv. De grondwet der Belgen waeraen de ministers getrouw- lieyd hebben gezwoóren, bevat oenen grondregel die iuyd: alle magt komt van 't volk; indien dit waer is, is het dan minder waer dat deéze, welke hun mandaet van 't volk ontvangen hebben, gehouden zyn den wil des volks te eerbiedigen Zoo schynt het zoogezegd liberael ministerie, uyt vremdelingen en waelen samengesteld, en zyne aenhangers te redeneéren. Zie hier een klaer bewys van 't géén wy zeggen Tydens de beraedslaegingen over het wetsontwerp op de levensmiddelen, zyn er in de volkskamer honderd en zeventig verzoekschriften ncérgeleyd tot het bekomen oener bescherming vóór den landbouw, alle welke petitiën met het stelsel van het ministerie strydig waren; en wat peyst gy, vrienden van den landbouw, de eenige bron waeraen Belgiën nog bestaen kan putten, wat peyst gy dat er met deéze petitiën is gedaen? Denkt gy dat het ministerie naer die uytdrukkelyke en talryke verklaerin- gen van den regtveêrdigen volkswensch hééft geluysterd? Verre zy van daer, de verdedigers van den landbouw in de kamer en de petitionnarissen zyn er uytgescholden als vyanden van den hongerigen werkman, als onberrahertige en baetzuglige zielen die op liet brood van den armen een regt van 9 tot 18 millioenen fr. wilden heffen, en onder den invloed dier schandalige en volksopstoókende dwaelredens, zyn de 170 verzoekschriften in de vuyl- mande geworpen Eene andere daedzack dient hier aengehaeld te wor den tydens de zelfde beraedslaegingen zyn er slegts zestien, verzoekschriften naer de kamer gezonden welke zich vóór het stelsel des gouvernements verklaerden, zoodat dat negen tiende der petitionnarissen vóór het ander tiende hebben moeten wyken en dit eeniglyk omdat het ministerieel stelsel aen het hunne strydig was Maer, zal men zeggen, was de kamer daer niet om een zoo onbetitelbaer gedrag tegen te werken en d'algemeene belangen te doen zegepraelen Wy antwoorden, ja de kamer was daer, doch zy is uyt eene meerderheyd sa mengesteld die eensdeels ie vreesagtig en anderdeels te zeer aen 't ministerie verslaefd is om het zelve kloek- cn grootmoedig te durven tegenkanten, zelfs wanneer de duerbaerste belangen der natie op het spel staen. Een deel der kamer is te vreesagtig in liet tegenwerken der ministerieélé ontwerpen die de volks belangen kwet sen, omdat II. Rogier seffens daer is met de bedreyging van zyn ontslag; maerweynig denken de te vreesagtige leden dat deéze bedreyging niet gemeend is, dat M. Ro gier aen zyne portefeuille houd gelyk aen zvn vel, want, moest hy deéze bedreyging by middel van welke hy egter dc meerderheyd der kamer gelyk deeg wéét te bedwin gen, uytvoeren, hy ware eenen vóór altyd verloóren mande kiezers van Antwerpen zouden hem zonder verderen vorm van proces uyt de kamer stooten en welligt tot zyn oud ambt van schoolmeester noópen.... Een ander deel der meerderheyd is te zeer verslaefd aen ministerie omdat zy het zelve aen 't roer geholpen hebben vóór reden aen hun bekend en die wy hier niet willen acnhaelenenkely k zullen wy betreuren dat de tvden van egóismus of zelfbelang hun stelsel van benefi cium aecipere et liberlatem vendere, dit is, eenc u-eldaed ontvangen en zyne vryheyd verkoopen, ongelukkiglyk maer al te diep ingeworteld zien. En nogtans wat word er by de plegtige kiezings-oogenblikken niet al beloofd Wat word er niet al voóruytgezet om de eene of andere kiezing te doen gelukken V Doch nauwelvks is den weascli der beloóvcrs voldaen, of alle beloften zyn vergeéten... Zullen de kiezers dan eyndelyk begrypen dat beloóven en doen twee is GRAENKWESTIEM. BRUNEAU—'T VERBOND VAN AELST. Gelyk wy hebben aengekondigd is het inkomregt op de vremde graenen bepaeld op 1 fr. par hectoliter tarwe en 70 cent. vóór de rogge. Die wetsbepaeling als definitief dour M. Bruneau voórgédraegen, is dóór de meerderheyd der kamer aenveêrd. Nu komt het Verbond van Aelst ons vraegen wat wy hierop zullen zeggen, en wat dit anders bewyst dan de onbeschofte trouweloosheyd vail den Dender-bode die beweerd had dat M. Bruneau vóór dc 50 centiemen gesproken had. Konfraler, luyster wat wy u gaen antwoorden, en gy landbouwers en "vaderlandsvrienden, luystert ook, want hier geld het niet alleen een vraegstuk van eer cn trefl'c- lykheyd, maer een vraegstuk van algeméén belang. Ofwel, konfrater, gy zyt eenen partydigen valschaerd, geschikt om het publiek te verleyden met de meest- ver- slactde stemmingen uwer patroonen te bebloemen en hunne andere laekbaere akten dóór de schandelykste leugens te verschoonen, of wel gy zyt eenen dommerik zonder weerga, die, verre van iemand te konnen onder- rigten, van allen eerstbeginnenden student zoud konnen onderrigt worden. In het eerste geval zvt gy op verre na niet goed genoeg om de groetenis te ontvangen welke zekere neuswyze dierkens acn alle boomkens en staeks- kens zoo mildelyk geéven en in liet tweede geval strekt het weynig tot eer van eenen advokaet, notaris of vrede- regter die naemelykzoo slim willen zyn. De redevoering van M. Bruneau is ten duydelyksten dóór geheel de drukpers zoo liberale als calholyke aenzien als plevtende niet slegts vóór 50 centimen inkomregt, maer zeli's vóór eene algelieele vrystelling van alle regten, en dan durft een meubel, gelyk het Verbond van Aelst, aen 't publiek liet tegenstrvdige komen wys maeken Men moetwaer- lvk alle schaemte hebben afgelegd of volstrekt zinneloos zyn. Wel is waer, M. Bruneau hééft den gezegden voor stel gedaen, maer wanneer Als liet ministerie gevoeld had dat het met zyne voórdragt van vryën invoer of van 50 centimen balansregt dóór de 4/o der kamer zou geklopt geworden zynals het ministerie duvdelyk ont- wacrd had dat zyne bedreyging van ontslag zonder uytwerksel zou gewéést zyn en dat het zvnen al'togt moest voorkomen, hééft het M. Bruneau gebruykt even als de kwakzalvers op de merkten hunnen hanstworst gebruy- ken om de boeren te foppen, dan heeft deézen vóór 't ministerie zeer gedienstwilligen lieer de voórdragt gedaen van 1 fr. par hectoliter Maer dat M. Bruneau zulks uyt eygene beweéging of overtuyging gedaen hebbe, dit loochent met ons geheel de belgische drukpers, het Verbond alleen uytgezonderd. Verders is alle man van gevoelen dat M. Rogier de kastaniën uyt het vuer gehaeld hééft met de handen van den Aelsterschen hansworst, M. Bruneau, die zyne voór dragt moest stemmen en ze werkclyk hééft gestemd in gedagt dat het ministerie van gelvken zou gedaen heb ben maer hoe deêrlyk is den Pliarao van 1850 in zyne meening bedroógen geweést, als hy zag dat M. Rogier zelfs tegen stemde. Alzoo gaet het met eene slacve die voor zvnen meesier moet doen het geen deézen om zyner eerswille in 't openbaer niet durft bestaen. M. Rogier mogt vóór liet regt van 1 fr. niet stemmen, omdat den 11 Juny aenstaende is op welken dag hy te Anlwerpen moet herkoózen worden wilde dien minister met geweld den vryën invoer hebben en er eene kabinetskwestie van maeken, dan was liv voorzeker van heden buytcn 't ministerie, on, na den '11 Juny, buyten de kamer. Ziel gy nu, landbouwers, welke toeren er gespeéld worden V En dit alles wilt het schandblad uyt liet vossenhol ver bloemen en verkeeren. LIBERALE ZEDELOOSHEI D EN DE GEESTELYKHEÏD. Wanneer liet er op aenkoint om vtiyle zaeken Ic verdedigen of zedehedcrrcade grondstellingen in te planten en le bcwie- ropken, dan hoeft men slegts naer de gazetten te gacn die door vremde liuerlingen zyn opgesteld, oi'welkers opstellers zeive zyn opgekweekt in de schóól van Volitire, van Paul De Cock, Eugéne Sue en meer andere zedclooze scliryvers die dóór hunne werken zoo menige familie in druk hebben gebragt, zoo menige sleden, provinciën en landen in '1 verderf gestort en welligt meer lammeren aen den schaepsstal van Guds Kerk ontrukt dan den vncrigsten iever van honderd aposlolyke mannen in eene gansche eeuw zonden konnen winnen. Aldus trillen wy in T Verbond van Aelst eenen artikel aen die handelt over eene tooneelverlooning te Tliiell gegeéven cn waerlegen de Thieltsclie geestelyklieyd zich pliglsluilvc hééft moeten verzetten. Don artikel van 't Aeislerseli blad valt uyt tegen de geweétenSvolle pligtvervulling der geestelyken van Thielt welke er als heersziegtigc, als dweepzieke, als bedriegers worden uytgescholden die willen beletten dat de leschaeving by hunne schaepen doórdringc, die willen beletten dat liunne schoe pen genoegzacm verlicht worden om dc egte en zuyverc gods dienstige begrippen tusschcn de zinnclyke driften van zelfbelang cn hoogmoed te emderscheyden, immers die geestelijken worden er als woelzieken cn gevaerlyk voor de samenleving afgeschetst, en dil alles omdat zy zich op den predikstoel hebben verzet legen de openbaere vertooning eener pooging lol overspel 11 Zaeken die, eylaes 1 op onze dagen van liaer zelve maer ai te gemeen zyn dan dal zy nog door openbaere tooneélverlooningen aen de jorigheyd worden ingeplantGelukkig de borders die gelasterd worden om zich tegen de verspreiding van het Babv- ioensch vergift le hebben verzetzien zy iiunne kudden dóór hel zelve wechkwyncn, zy zullen evenwel do zoele overtuyging hebben dal liet aen hunne stilzwygendheyd of omvaekzaem- heyd niet le wvlcn is. De maelschappy van den Tbiellsclicn srhouwbiirg beeft dóór het orgaen van luieren voorzitter en eenige leden eene protes- talie legen de priesters van Thielt doen afkondigen en dil sink ook aen Mgr. den bisschop van Brugge toegezonden. Den agl- baeren kerkvoogd.beeft dc zaek ncêrslig onderzogt cn is verpligt gewéést de denkwyze der Thieltsclie geeslelykheyd volkomen goed te keuren; deswegens lieéft Z. H. eenen wel beredeneerden brief doen afkondigen in antwoord op de proteslatie, welken brief voorzeker aen gezegden voorzitter en leden niet al le wel gesmaekt heeft. Hot walgt ons verder die materie le verhan delen, maer wy neémen deéze gelegenhei d le baet om de ouders te vermaenen op hunne hoede le zyn tegen de zedeloozé goed keuringen waervan liet Verbond van Aelst zich den iveérdigen weergalm maekt. Dat wy in liet artikel van hel Verbond le berde komen en, even als de geestelyken van Thielt. voor oproermoekers onder den mantel van Congreejanisl-Oversten worden uytgescholden, verwondert ons niet, doeii wy bekreu nen er ons weynig mede, integendeel wy verheugen er ons over verzekerd dat de veiagling des boozen eenc aenbeveéling is bvaile treffelvke lieden. Den brief van Z. Hoogweêrdighcyd den bisschop van Brugge aen de kómmedianlen van Thielt, heéfl overal den besten indruk gedaen. Te Thielt alleen, zullen er eenige drupneuzen geweest zyn onder de liefhebbers die van de brugge in 't water gevallen zyn. Ware ik in hunne plaets, zegt den Vlaming, 'k prolesteérde legen den bisschop bv den Paus, 'om aldus de priesters van Thielt te leereii prediken. HOOP VAN BETERNIS VOOR DE BRIEFDRAEGERS. Reeds menigmacl hebben wy de stem opgeheven l ui voér- deele van onze ongelukkige briefdraegers van den buy! u, maer tot nu toe hebben zy nog geene verbetering in bunnen loon

De Denderbode | 1850 | | pagina 1