TE HIIERM. sststi Te hueren terstond, ^'11 Men schryft uyt Aslene, by DeynzeOp weynigen afstand der barriere laiigs deézen kam der statie van Nazareth, by den ingang van een kleyn boschje, heeft men deézer dagen een vrouwen lyk gevonden, dal spoóren droeg van de yselykste baldacdighevd'. De schrikkelyke wanorde, waeriu het lyk zich bevond, de drukkingen aen den hajs, het bloed dat uyt den mond liep, dit alles toonde aen dat er eene dobbele afschuwe- lykc wandaed was gepleegd. De klompen van hel slagtoffer, welke op den weg lagen, deéden blyken dal de ongelukkige in het boschken gesleept was; de verschillige voetstappen die in de aerdc geprent waren, bcweézen dat de moordenaers ten minsten met tweeën zyn geweest, en de krampaglige ligging van de vrouw, alsook haere vingers, die zy in den grond gedrukt had, toonden genoeg hoezeer hel slagtoffer zich verweerd heeft. De ongelukkige vermoordde is eene met vodden bedekte be- dclacrsler van Nazareth die 55 jaeren oud en onnoozel was. De justitie levert zich aen ieverige opspoóringen over om de pledgers deézer grouweldaed te ontdekken. Een vreesselyk onheyl is deézer dagen 'savondsom7 uere, in de vlasspinnery aen de Vogelzang-kaey te Gcnd voór- "evallen. Eenen vyftienjaerigen jongen welken te naby de hekelmaehien gekomen was, is door den riem welken by over een rad wilde werpen, by de mouw gegreépen enmedegesleurd. Toen hy boven was, wierd zynen arm afgedraeyd en viel op den vloer, lerwyl hy nicdegerukt en tol drymael rond de trom mel wierd gedraeyd. Daer deéze trommel maer op weynigen afsland van 'den plafon is, wierd den ongelukkigen jongen, die reeds van zynen arm beroofd was, tegen den plafon gepletterd, tol zooverre, dat zyn hoofd door denzelven is gedrongen. Men heeft daedelyk op het geschreeuw de maehien stil gelegd, en den gekwetsten die geene leekens van leven meer gaf, de eerste zorgen toegediend. Eenen gceslelykcn heeft den verminkten jongeling het II. Olyssel gegeéven." De moeder van deézen jongeling werkt ook in de vlasspinnery, en men kan zich geen denkbeeld vormen van den toestand deézer vrouw, wanneer zy het ongeluk, dat liaercn zoon kwam te treffen, vernam. De moeder is in bezwy- ming gevallen, en men heeft liaer buylen kennis moeten weg- draegen. Den verminkten jongen is in eenen wanhoópigen toe stand weggedraegen, en cenigc ueren nadien overleden. Eene schrikkelyke misdaed is gepleegd in de gemeente Heerlen (hertogdom Limburg). Eene ontaerde dogter hééft haere moeder ónder de voeten dood getrappeld. Dit gedrogt was vroeger reeds wegens diefle veroordeeld geweest. Men zegt altyder is mets nieuws onder de zon. Het vol gende zal toch wel nieuw zyn. Uyt Bieleveld word van den 25 gemeld, dat eenen kiezer dier stad, welken bv de verkiezingen van den llyksdag vóór zynen persoon alleen eene klas tiylmaekt, zich zclvcn koos cn er de acndagl byvocgdedal hy hel manduel niet acnnam Het ligchaem van broeder Leotade is niet gelykvormig aen de gewoonte der galeven begracven. Hetzelve is afgestaen aen de religieusen en de broeders der chrislelyke leering, die hetzelve gevraegd hadden. Sedert gisteren zyn de vervallen coupons van de romeyn- sclie leening, by den heer Rothschild te Parys belaelbacr gesteld. Het koorn is in Vrankryk op nieuw gedaeld. Op verschey- denc merkten van Berry gold den hectoliter fr. 8-25. Het is den prys van Odessa en dit onder het regiem van bescherming. Wy zouden willen weéten wat devoórstaesdersder vrye uyt- wisseling deuken, zy die beweèren dat de vryheyd den goeden koop der eetwaren te wege brengt. Men schryft uyt 's Herlogenbosch, den 9 february: Sinds zondag slaen dry derden van de stad onder water. Op sommige plaetsen hcéft het eene hoogte van 5 voeten bereykt. Men moet van de eene straet nacr de andere vaeren, en by middel van stellingen in de kerken klimmen. De volkrykste en armste wykeu zyn degeéne die het meest overstroomd zyn, en de inwooners zyn gedwongen op hunne zolders te leéven. Rondom de stad is het yselyk om zien; geen enkel punt is droog gcblccvcn. Eene der nieuwe bruggen buylen de stad is ganschelyk vernietigd, en de andere sterk beschadigd. De landlieden kunnen geene eetwaren naer de stad brengen. Alle handwerk is opgeschort, en men wéét niet wanneer men van de waters zal verlost zyn. PSr~ Eenen brief uyt St. Louis (Vereenigde Slaeten) drukt zich uyt als volgt: «'Hel jaer 1819 is vóór de Vereenigde Slaeten een rampzalig jaer geweest, dóór de menigvuldige on gelukken en wandaedeu die op eikanderen gevolgd zyn. St. Louis vooral zal dit jaer onthouden. Den cholera hééft het achtste gedeelte onzer bevolking weggerukt. Het vuer hééft vóór meer dan 51 millioenen koopwaeren vernield. 51 stoom schepen cn 61)0 huyzen zyn dóór de vlammen in assche gelegd. Voegt daerliy eene' talryke reéksvan dicflen en moorden cn gy zult u overliggen dat" ook wy harde beproevingen hebben moeten doórstaen. EENEN FATSOENLYKEN DIEF. Eenen ryken bewooner der stad Ryssel moest onlangs een avondfeest geéven in zyn hotel, gelegen in de Rue Nationale. Daegs te voóren ontvangt hy een naemloos brielje van den vol genden inhoud: Mynheer, ik heb de eer u te waerschouwen, dat gy op uwe hoede moet zyn morgen avond, want ik ben voórneémens onder uwe uylgenoodigdeu tesluypen en, in myne boedanigheyd van dief, liet bezoek in uwe appartementen my ten nutte temaeken. Dit zonderling briefje, welk de behendige kunstgreépen van Mandrin en Fra-Diovolo herinnerde, verwekte hy M. de Ia C... meer lachlust dan ongerustheid. Ongetwyfeld had iemand wat met hem willen lagchen, want byua al dè verzogue persoonen waren goed bekend by den meester des huyzes. Men hield dus geene rekening van deéze waerschouwing. Het avondfeest had plaets; men wasdaerop byzonder vrolyken men bemerkte zelfs geene schaduw vaneenen italiaenschen bandiet. De afscheydsuerwas reedsgeslaegen, toen eenen officier van den Hal-major kwam te zeggen, dat hy zynen mantel niet terug kon vinden. Men zogl, maer te vergeefs, de verwondering wierd nog grooter toen men, na het vertrek der gasten, bemerkte dal er ecu zeker getal zilveren vergulde lepels ontbraken. Het wierd nu duvdelyk dat den dief wóórd had gehouden; en haddc men dit niet willen gclooven, zoo wierd nien den volgen den dag toch hiervan overluygd dóór eene tweede briefje, van den volgenden inhoud Mynheer, gy hebt geen gebruyk willen macken van myne waerschouw inggy weél nogtans of ik myn wóórd heb gehou den maer wéés gerust; ik ben by u zoo goed onthaeld geweést, dat ik u al spoedig eene nieuwe visiet zal geéven, die u egter wat duerder zal te stacn konten Dit schrift was van dezelfde hand en M. de la C... kon nu niet meer twyfelcn, of hy was hel slagtoffer van een behendigen industrieélen Hy hééft zyne vcrklaering deswegens gedaen by de policie en de twee briefkens aldaer gebragt. Aenslaenden maendag-avond moet M. de la C... wederom een avondfeest geéven, en men is nieuwsgierig op wat wyze hetzelve zalafloopen. FRANSCIIE REPUBLIEK. Het schynt dat den president der republiek verklaerd heeft, dat hy nimmer ministers zou neémen van een belang, zoo als Molé, Thiers en zelfs den heer Odilon-Barrol niet meey. Parys, 11 february. De opperhoofden der democratische party hebben zich verecnigd om de democraliekc kandidaeten te kiezen vóór de aenslaende kiezing. Gisteren ten vyf ueren des namiddags drpéf eenen boot met vvf persoonen de Seine af. Den golfslag deed denzelven omkantelen en hoe snel de hulp ook wierd aengebragt, zyn er dry verdronken. Eenen jongeling redde eene vrouw, welke zich mede in het schuytje bevond; doch zy stierf tien minueten na de redding. By decreet van den voorzitter zullen de kieskollegiën zich in verscheydenc departementen den 10 maert moeten ver eenigen, om volksvertegenwoordigers te benoemen in de plaets dergeéne die dóór het hoog geregtshof van Versailles veroor deeld zyn. Eenen omzendbrief van M. den politieprefekt noodigl de poliliekommissarissen van Parys uyt in hunne wederzydsche wyken byzonder aendagt te geéven op de te koop gestelde on- zedelyke prenten en boeken in de winkels der boekverkoopers, en er hem een verslag over te doen, opdat er, overeenkomstig de wet, een vervolg zou kunnen ingespannen worden. Men verzekert, zegt I'Ami de la Religion, dat M. den minister van oorlog eenen omzendbrief aen de korpsopperhoof den van het leger zal zenden, opdat zy de soldaeten alle gemak- kelykheyd zouden bezorgen, vóór het vervullen hunner religic- pligten, en de wapenoefeningen, alsook de noodwendigheden van regellugt dermaetc schikken, dat zy vóór de soldaeten des zondags den lyd der goddelyke diensten vry laelen. in een artikel van l'Opinion piwlique is er afgekondigd geworden dat de bisschoppen der provintie Tours, te Rennes in concilie verecnigd, eenen brief naer den Paus gestuerd hebben over de wet, betrekkelyk hetopenbaer onderwys. Eenen prelaet, die van het concilie deel maekle, heeft deéze tyding gelogenstraft. Men schryft uyt Lyon, den 6 february Indien wy wel onderrigt zyn, zouden de socialisten van Lyon, van omstreeks Valence en van den reglen oever der Rhone besloólcn hebben op nieuw de wapens te vatten, en eene omwenteling tot stand te brengen. Dit gcrugt is hier in aller monden en wy zien inder- daed sinds ecnigen lyd eene buylcngcwoone beweéging in de rangen der överdreévene. Zy doen reyzen naer al de punten van het zuyden van Vrankryk. Zyjoopen het platte land af en spreéken van niet minder dan op zekere plaetsen verscheydene duyzende broeders en vrienden te vereenigen. Men spreekt zelfs van gescherpte dolken, van gelaedene pistoólen, en van verbanningslyslen. Wy gelooven weynig aen deéze overdreé- venhcyd, maer het schynt nogtans zeker dat de woelmannen de kans der wapens willen beproeven. Men léést in een dagblad van Lyon Den 1 february vond eene arme vrouw, met naeme Anlonia Dessart vóór 700,000 fr. aktiên, en zy verhaeslte zich dezelve aen den wis- ,sclagenl te overhandigen die ze verloóren had. Deézen man hééft haer tot vergelding 50 centimen gegcéven. De omwentelingsgezinde bladen, die welke legen de constitutie zyn, zoo als den Napoléon cn den Conslitulionnel. randen de constitutie aen en zeggen, dat zy geene vaslheyd gééft aen T land. Parys, 42 february. Volgens wel onderrigle persoonen, denken, word den toestand er ger cn erger, en vermindert het gezag, tcrwyl den president zich overgeéft aen dc grillen van een persoonlyk gouvernement. Talryke benoemingen in de geregtelyke orde wórden-heden morgend dóór den Monileur afgekondigd. Onder die zyn er ver scheydene, welke men, zonder streng te zyn, belagchclyk kan noemen. Men leest in dc Gazelle de Lyon: De wapening der forten, welke de Croix-Rousse bestryken, is op eene volledige wyze geëyndigd en zal de liefhebbers van wanorde in het geheel niet aanmoedigen. Die voorzorgen sehynen genoeg aen te duyden, dal de vrees vóór eene socialistische beweéging in het geheel niet ongegrond is. Van eenen anderen kant isdc tael der demo craten-socialisten meer dreygende dan ooyt. Hun vertrouwen in een goeden uytslag bewyst in hoever die ongelukkige in stael zyn zich te laelen verblinden. Wat er ook van zy, wy koesteren de hóóp, dat er geene werkelyke poogin gen zullen aengewend worden. Den heer de Girardin verklacrt zich heden vóór bel socia- lismus. Den heer Carlier hééft gezegd: Hel socialismus is de barbaerschheyd den lieer de Girardin zegtllcl socialismus is de bcschacving. De socialisten draegen den redacteur der Presse als kandidael vóór de vergadering vóór. Den National vergeét den stryd tusschen den redacteur de Presse en Cavaignac, in 1848 en aenveêrd hem als kandidaet. In de vergadering hééft den heer Thiers eene redevoering uytgesproken, waerin hy weérlegde wat men hem aentygl over het veranderen zyner opinie, hy die thans de Monlalembert zynen vriend noemt. Hy zegt dal, daer hy de revolutie van february niet gewenscht hcéft, hy zich schaert by die party welke hy denkt de behoudeude te zyn. Daerom hééft hy dat- gcéne wat hy byvoórbeéld legen de geestelykheyd hééft, vóór het tegenwoordige ter zyde gesteld daerom hcéft hy de hand gereykt aen mannen, die hy vroeger bestreéd. Men léést in een dagblad van Parys, dat de socialisten besloóten hebben al de waere demokralcn uyt te uoodigen, tet gelegenheyd van de verjaering der februaryomwenleling, hunne- vensters met roode en blauwe lampen te' verlichten. Degeéne die aen deéze betooging te kort blyven, zal men vyanden dei- republiek verklaeren, en als dusdanige behandelen al§ het socialismus te boven komt. De politie van Parys hééft by sommige boekverkoopers eene groote menigte onzedelyke prenten, boeken en beéldekens aengeslaegen. De verkoopers waren vóóraf gewaerschouwd ge worden, dat zy deéze zedebedervende voorwerpen niet meer mogten te koop veylen. Deézen maetregel zal tot de departe menten uytgebreyd worden. TYDIiYGEiV UYT ITALIËlY. Roomen, 1 february. Men schryft uyt die stad aen de Rifor- ma van Lucca: De terugkomst van Z. H. te Roomen, is stellig bepaeld op de eerste dagen van den vasten. Den H. Vader zal zyne reys in vyf dagen doen en vervolgens plegtig te Roomen binnenkomen. De kardinaelen Franconi en Lambruchini zullen hem voóruytgaen en hier zyn op het eynde der vastenavond- dagen. Men verwagt kardinael Dupont, die naer Roomen komt als franschen minister; dien kardinael zal Z. II. op zyne reys vergezellen. Deézer dagen zyn ongeveer de helft van de dominicaner nonnen in hel klooster van Magnanopoli hersteld geworden, dank aen generael Baraguay-d'Hilliers. Het overige gedeelte van het klooster dient nog tot hospilael aen de fransche zieke soldaeten. Binnen kort denkt men al de nonnen in het klooster terug te zien. Men schryft uyt Roomen, den o februaryVolgens inlichtingen, geput uyt de geloofweèrdigsle bronnen, zou den II. Vader den 15 february Portici veriaeten, acngezien den lyd die vóór de bepaeldelyke sluyting der leening, waervan (Ie voórwaerden aen beydezyden aenveêrd zyn, nog verloopen zal. Men hééft op de sterkte van St. Angelo den kerel opge- sloóten, die beschuldigd is van den ongelukkigen graef Rossi gedood ie hebben, lly noemt zich Felix Féri, en is gebortig van Roomen. Hy is te Ancona aengehouden op het oogenblik dat. hy zyn paspoort, onder eenen valschen naem, liet viseéren otn met een engelsch schip naer Griekenland te zeylen. Men schryft uyt Turyn, den 5 february De bewaerende party hééft op de achttien gekende kiezingen twaelf haerer kandidaeten .zien benoemen. Den ievcr der be- daerde kiezers is nogtans zeer verflauwd en de tegenkanting hééft verscheydene kandidaeten doen benoemen die in de voórige kiezing gevallen waren. Wat er ook van zy, de meer- derheyd kan thans niet meer veranderen. BURGERLYKEN-STA ND. GEBOORTEN. Mannelyk 6 Vrouwelyk 8 k OVERLEÉDENE. Ch. L. Ghysens, 40 maend. Schaerbeék. David Van den Berghe, 22 j., soldaet. CatiL Bomon, 5 j., Visch- merkt.Veronica De Bleeker, zonder beroep, 80 j., St.-Jorisstraet. Isabella F. Van de Waeter, 4 j., id. Ch. L. Pols, 6 maend. Moutstraet. Joanna Van Ilerreweg, kantwerkster, 14 j., Keyzerivke-plaets. 31. De Bolle, vrouw vanEgid. Van der Stock, huyshoudster, 52 j., Molenstraet. «fPH™ IFfc Aen iviele prvzen, by F. Dl- T I I S S P yALCK-MERTENS, Koopman I L HU UI n in Yzer, in de Lange Zout- straet te Aelst.Zeer fraeye tr ansi* auf.ntkn in Veria kien Yzerdraed, Geschilderd, Verguld of Effen in alle koleuren en volgens de grootte der ruyten. Stallingen uytgestrekten llot en Cour etc. Uil Huys is de woonst geweest van wylen d'heer J. B. Baerl grondeyge- naer. Voor den sleutel van het Iluys, zich te bevragen by Jacobus Broekaert, regt over liet Huys, welken ooit nadere inlichtingen zal geven. mi e CN Jean VAN SAN FEN, in de Zonne- Rr Kill I straet tc Aelst, hcéft d'eer bekend ui Li li I U 1 «te macken dat hy den koophandel van Speceryën komt waer te neémen. Hy beveelt zich in de gunst van een ieder. DÜUTPT P. J. CAUTAERS, Ilorlogiemaeker in de BÜjttllll. Molenstraet te Aelst maekt bekent dat hy Horlogiën met yzere ketens verkoopt aen 10 a 11 francs en met kopere ketens en in stael van alle pryzen met alle toebehoortens. Hy beveélt zich in de gunst van een ieder. Huei'der van 12 a 40 dagwanden.Om voordcrc inlich tingen zich te adresseren by d'hecr IIovue Koster t< Mespelaere.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3