ZONDAG 24 FEBRUARY 1850. VIERDEN JAERGANG.— N 179. AELST, den 2 3 February. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel..De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eenc annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tvdigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen\erleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal CUIQL'E SULM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal win den toegezonden.De naemen der persoonen die ons ecnige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy w v in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich mei al wat den druk aengael. BODE Onze geagte inschryvers die nog hunnen abonnements- prys van verleden jaer niet betaeld hebben, worden vrien- delyk verzogt zullcs zonder uytstel te doen. Wy durven Imópen dat er onmiddelyk aen ons verzoek zal voldaen worden. HET GENDSCII PROUDIIONISMUS. Oen vermaerden franschen Proudhon, hy zelf die leert dat den eygendom oenen diefstal is, schynt in ons land en zelfs onder rykbetaclde ainbtenaers aenhangers te vin den welke dit verderfelyk leerstelsel goedkeuren Dat ecnen dwaelgeest vóór welken alle grondstelsel van regtveêrdiglieyd eene doodc letter is, dat ceneu geluk zoeker die' met gieren oogen op eens anders eygendom staert, dit is te zeggen, die zyne begeerte naer ander mans goed niet kan bemeestcren, dat eenen bedekten dief die egter voor ecrlyk man wilt aenzien worden, zulke leerredens by een' wispelturig en zedeloos volk 'tgeén, tot zynen ondergang, nooyt te vreden is, pooge te versprevden, zie daer iets wat zicli laet verstaen, maer dat hooge ambtenaers die met volle goudgreépen nvt 's lands schatkist genieten, soórtgelykc dwaelredens by ccne rustige en regtvcêrdigheydsminncnde natie kome prediken, is' ongelwyfeld het üytwerksel eener verre- gaende dwaesheyd om niet te zeggen eener onbestem- pelbaefe kwaedwilllighcyd. Wilt men een rustig, gelaeten, beschaefd volk van de woelzugt bevryden, wilt men dit volk zyne eygene schande niet doen teekenen, men moet zorgvuldiglyk de dwaelingen van het zelve afkoeren, men moet strengelyk beletten dat het gestreeld of gevoed worde in de driften die aen het menschclyk hert ongelukkiglyk maer al te veel evgen zyn, men moet voórnaemelyk zorg drae gen dat er van hooger hand geene slegte voórbeélden gqgeéven worden, want het is eenc ontegenspreékelvke waerhevd dat het. slegt voorbeeld van hooger komende een vergift is dat zichpvlsnel onderdo mindere verspreyd en meestal ongeneesbaar word. Eenen slegten leer meester zal slegte leerlingen kweeken, eenen bedorven huysheer zal zyne dienstboden bederven, god- en zede- looze ouders zullen meestal dergelyke kinderen opbren gen, booze ambtenaers zullen booze onderhoorige mae- ken etc.En waerloé deéze bnytengewoone bemerkin gen zal iemand vraegen, en wy zullen antwoorden dat een kopstuk van 't hedendaesch liberalismus deéze by al de vaderlandslievende dagbladen dóór zyn onbetitel- baer gedrag hééft uy tgeloklZiehier waervan er kwestie is De kommissie van den Senaet, gelast met het onder zoek der wet op de cétwaeren, had onder de stukken die haer dóór SI. Rogier gegeéven waren geweest, het ontslag ontdekt der landbouw kommissie van Oost-Vlaen deren die vergde dat men de inlandschc kweeking van het vee aenmoedigde, ten oynde de landbouwers in staet te stellen tegen de vremde mededinging te worstelen. Op zyde van dit verslag vond zy met potlood de volgende nota geschreéven Dit is tot de verhooging der pagten aendryven. Den grooten eygenaer word zeer ryk, maer den kleynen land bouwer gaet te niet zoodra een slegt jaer het evenwigt tus- schen de opbrengst endenpagtvan zyne hofstede verbreekt. Sedert 20 jaeren zyn de landen van een derde verhoogd. Moet men in deézen'weg volherden, of wel, het kwaed HET DE OORZAF.K VERNIETIGEN, SIET NAEENYOLGENT- EYK HET OVERTOLLIGE AEN DE BEZITTERS TE ONTNEÉMEN Daer is ganscli de kwestie. Is dit niet den armen ophitsen tegen den ryken Is dit niet zeggen ha, gy, grondeygenaer, gy wisselaer, gy ryken, gy hebt land en zand genoeg, gy hebt geld in overvloed en wy hebben niets, kom, wy zullen u het te veel afneémen en vóór ons houden Verstaen de kop stukken der liberalen aldus het liberalismus, dan is het gcenzins te verwonderen dat er zoo véél magere kies- agenten, die niet meer wecten van wat hout pylen mae- ken, hemel en aerde bewoógen hebben om de heden- dagsche liberalen aen 't roer te krygen.... Indien de nota, waervan er hier kwestie is, ergens dóór een catholyk dagblad ware geschreéven of door eenen catholyken vertegenwoordiger gelost geweest, geheel den liberalen aenhang SI. Rogier aen 't hoofd zou daer tegen geprotesteerd hebben en geheel 't land in rep en roer gesteld, maer nu dat die nota dóór een liberael kopstuk op den zykant van een officiéél stuk is geschreéven, hééft er M. Rogier mede gelagchen, doch in den senaet is zy anders verstaen geweest en hééft acnlcyding tot hevige interpellation gegeéven. M. Rogier had schoon te schertsen en de kwestie te koeren, hy moest eyndelyk, langs alle kanten aengevallen, verklaeren dat M. De Jaegher, gouverneur van Oost-Vlaenderen, den schryver der veèlbeduydende nota was Zoodra dén naem van dit provinciael opperhoofd uyt- gesproken was en dat men wist wie hier zulke woelzieke en verderfelyke voorstellen kwam doen, steég de ver- ontweêi'diging ten top in den Senaet, en M. Rogier moest van toon veranderen. In plaets van te spotten, gelyk hv tot dan toe gedaen had, stelde den pacha zich in gramschap om de senateurs tot zwygen te brengen; maer alles was vrugteloos, de meest invloedhebbende reden van den senaet, schandvlekten het. gedrag van M. De Jaegher en zegden ronduyt dat eenen Proudhonist onweêrdig was in zyn ambt. te blyven, en hierin hebben zy gclyk, want als den meester zulke gevoelens deelt, dan mag men onderstellen dat zyne onderdaenen die zullen aenlecren. M. Rogier hééft dan zynen voet agteruyt getrokken en alle verantwoórdelykheyd op den schryver der nota gelaeten. M. I)c Jaegher die reeds algemeenelyk in Vlaenderen volgens zynen prys geschat word, zal hier door in de publieke opinio niet aenwinnen, en 7.00 nog een paer akten waren genoeg 0111 hem de veragting te verwerven niet alleen van alle weldenkende lieden, maer zelfs van mannen die zich wel liberael willen laeten noemen, doch geenzins genegen zyn 0111 als Proudhonist, Socialist of Communist geboekt te staen. HET VERBOND VAN AELST IN DE WANHOOP. Nooyt zagen wy iemand, 't zy rnensch of beest, zoo woedend, zoo - razend, zoo dolzinnig als er onzen bedorven konfraler voorleden zaterdag in zVn hoofdartikel nytzag tegen den ecn- voudigen Dender-bodc. De reden van die waerlyk wanhoópige gramscliap lieélt ons zoo zeer bevremd, dat wy zc aen niets anders ten zy aen eene volstrekte zinneloosheid konnen toc- schryven. Wy willen hier liet modder niet opoeémen ivaer- modè het Verbond ons poogt te bezwadderen, nog veel min zullen wy hel blad op den grond zyuer walgeiyke scheldwoor den en uylzinnige wanlioóp-kreclen volgen, want onze leézers zouden reden hebben zulks kwaelyk te neémen, maer wy willen onze leézers over de oorzaek van 's Verbonds gramschap eenige oogenhlikken bezig houden, 1° 0111 te doen zien in hoe verre eenen bedorven inensch zich kan verdwaelen, en 2° wat er van die hoofdzaekelyke verdwaeling te verwaglen is. Als Pilatus, dien in de geschiedenis gebrandmerkten regler, zag dat hv hulde aen de waerheyd geéven moest en openlyk de onsclmldigheyd van den God-Mensch ttylroepen, ontstond er in zyn binnenste ceneu stryil tusschen zyne pligl «1 de vriendschap des keyzers met welkers verlies de vraekgierige Jood en hem betlrcygden. Gelyk het doórgaens by geld- en bccrschzugtige zielen gaet, verdoofde Pilatus dc inwendige stem zyns geueéleas en veroordeelde tegen zyne overtuyging Dien welken by meermaels als onschuldig erkend had; doch om zyne eygene onpligligheyd in dit godsmoordend óórdeel eenigzins Ie bemantelen, deed hy zich water brengen en wasciite zyne handen voor '1 volk, zeggende dat hy onschuldig was aen dit vonnis. Wy hebben liet Verbond van Aelst overtuigd van eerloozc lastering tegen de Jesuiten, wy hebben aen dit blad de onregl- veêrdigheyd van zyn gedrag doen zien indervoegen dat er niet te loochenen viel, immers het blad was zoo wel overtuigd als Pilatus; verder hebben ivy het aengemaend de onregt- veêrdigheyd dóór eene herroeping zyner lastering te her stellenmaerwat doet liet Verbond Even als Pilatus valt het in eene dolzinnige woede legen ons uyt, liet heet ons schandelyke lasteraers, schaemte- en eerloozc schryvers, loge- naersetc.etc. cn daermée is de klaarst beweézene beschuldi ging wederlegd Doch liet geen nog hel fraeyste der historie is, lieven Icézer, is dat hel Verbond zich niet schaemt in de schynheyligste bewoordingen tot de Eenv. Paters Jesui ten deézer stad te spreéken en hun te zeggen dat de opstellers van dit blad bovenal mei de opreglsle godsdienstige gevoelens be zield zyn, maer dat zy niet konnen verdroegen dat wv den vriend der Jesuilen zyn en dat deéze ons beschermen Zelfs geéven de Verbondsliceron te verstaen dat zy zieli niet zullen bekeereu noch hunnen paesschen houden, indien de Jesuiten ons niet verstoolen Leézers, óórdeelt over die dwaesheyd. Vóór wat de vriendschap der Eenv. PP. Jesui ten betreft, die zouden wy niet geêrnc verliezen, desleinin om dat hef eefiegansch belanglooze vriendschap is, vóór wathunne bescherming aengael, die hebben wy nooyt hol minste genóó- ten, en dus konnen wy hieracn geen boegenaentd verlies doen. Maer blyven ivy niet langer op dit tvaigelyk onderwerp en eyndigen wy met eene bemerking welke wy aen de aendagl van 't Verbond ernstigtyk aenbeveélen. Als Judas, die schandvlek der aerdezynen Goddelykcn Meester verkogt en verraeden had, is den duyvel in hem geko men, hééft hem zyne grouivelyk schelmstuk dermaete alge- schetst, en hem den geest zoodanig verblind dal den afgevallen apostel vóór gecnen reglzinnigen inkeer meer vatlnier was, maer evenwel was hy- reglzinnig, hy erkende de. grouivzaem- lieyd van zyne daeii en ging de penningen die hy vóór 't ver- koopeu en uitleveren zyns meesters ontvangen had, openbaerlyk aen denjoóden raed lerugkeerenen verhing zich vervolgens uyt wanhoopWy vraegen aen onze leézers verschooning over dat wy in een nieuwsblad de gcheyligdste der geschiede nissen aenhaelen, wy hebben het enkelyk gedaen om de hedendagsche liberale Pilatusscn en Judassen zieli zelve in iiunne eigene liandelwyze te leeren veroórdeelen. Den volgenden ons zeer bevreindenden cn veélbcduvdenden brief is ons ter plaetsing toegezonden. Mynheer den Opsteller van den Dender-bode. Wy verzoeken LI. liet volgende briefje in uw eerste nummer te stéllen Jn het Verbond van zondag laesl lezen icy, dal er in dc open bare zitting van liet Gemeente Btsluer dezer Stad van 1T1' dezer maend lezing gedaen is onder andere van eenen brief onzer Administratie wacrdoor hel lste cn liet 2,Ie verslag der bezondere door den Regcring-raed aengestcldc Commissie van den Stedc- lyken-racd nopens ons Bcslner ten vollen door ons zouden aan genomen en voor er hl erkend zyn. Deze gezeggen bewonderen ons grootclyks omdat er door ons lol hederi aen hel Gemeente Bcsluer nog niets is omgeschreven en dal er tegen 2'iu verslag, opgesteld cn gelezen door den heer Odilon Dc Craeckcr, ons mede lid in onze zitting van 01 january ,1850, door ons stellig is geprotesteerd geweest, hel gone nochtans verre was van deze rapporten aentenemen of te erkennen. j Voor heden onthouden wy ons ducromlrenl verdelen uytslag te geven, het gone icy nochtans in het vervolg zullen doen. De Leden der Administrative Commissie over de Civile Hospi talen van Aelst. L. P. P. Van der Gucht. F. Van den Bossche-Eeman. Aelst den 21 Februari' 1850. Den artikel van V Verbond beéft ons en alle man inderdaed bewonderd, tcnvyl wy en 't geëerd publiek aen de geagte hoeren Van der Gucht en Van den Bossche-Eeman te veéi reetschapen-

De Denderbode | 1850 | | pagina 1