De opstellers van 't Verbond zeggen dat zy zich met zoo veel walg bezig houden met een veraglclyk weézen, gelyk den opsteller van den cenvoudigen Dcndcr-bodc, dat zy liet niet konncn uytdrukkenwy gelooven dit zeer wel, wyl wy overtuygd zyn dal er in den uylgebreydsten woordenboek geen een scheld woord, geen eene verwyting, geen eene onbeschofte aentyging meer te vinden is welke wy niet reeds naer 't hoofd gekreégen hebben. Dat rniskweekte vaerlkapoenen, zakdraegers en schip trekkers zich van dergelyke argumenten bedienen, dit begrypl men, rnaer dat eenen vrederegter die zoo véél pretentie en zulken dikken kop hééft, dateenen notaris, eenen advokaet, eenen volksverlcwoórdigcr zoo te werk gaen, dit bewyst datzy eene slcgte zack verdedigen of wel wateraglige hersens heb ben. Die gasten zyn hier begonsl met den eenvoudigen Dcndcr-bodc op 't lyf te springen bedrcygende hem levendig op te eélen; maer gewacr wordende dat zy er zich mede ver slikten, vielen zy opvolgclyk op den eerw. en hooggeagten heer Deken, de eerw. Iieeren onderpastors en dan eyndelyk op de eerw. PP. Jesuiten als hebbende geweest en zynde de medehel pers in onzen opstel. Waerlyk den Dcnder-bode moet toch iets belcekencn wyl dien hoop rcgtsgeleeede denken dal vernuftige geesteiyken ons helpen.... Wie zou niet hoovcêrdig worden hoe eenvoudig hy ook zy Doch schertsery ter zyde; elkeen gevoelt dal 't Verbond ge lyk eenen blinden rondtast om ergens medewerkers in den Dcndcr-bode te vinden. Eerst waren het de heeren onder pastors; om deéze te bestraffen, begon het prul blad met Orlolacnljcsstouten SchouffelaerSlokvischzeever, Pouahen meer andere doórslacndc argumenten Maer ziende dal 't pu bliek daervan seffens walgde, zyn zy op de eerw. PP. Jesuiten gevallen welke op hunne beurt onder de dringende redencér- kragl van duvzend kilogrammen advokaelen, notarissen, vrederegters representanten etc., gepletierd worden Dat de opstellers van T Verbond cr van denken of gelooven wal zy willen, noch onderpastors noch Jesuiten zyn onze medewerkers en bemoeyën zich in gcener voege met onze redactie, en de beschuldigingen waervan die geestelyke persoonen hel voor werp zyn, zyn des te ontregtvcêrdiger omdat zy eenen akt van hactelykc ligtveèrdigheyd daerstellen.welke aen geen treffelyk man betaemt. Overigens kan het Verbond zoeken en rondtasten zoo veel hel wilt, voorop verzekeren wy dat het verloóren ge- zogt is. Wy alleen kennen ons bekwaem het Verbond te kloppen zoo lang er by den gewooncn opstel niet iemand ge voegd word die zich niet agter scheldwoórden maer agter i edeneerkragt verschansen kan. Eenen viezen snack heeft ous de volgende regelen medegedeeld. Assche woensdag 15 february. Myniieer den* Denderbode. Ik vinde my in eene netelachtige positie, en ik kom u verzoeken van my een advies te geven. Van over ouds is myn familie gekend voor het vetten der beestenmyn vader en myn grootvaders vader hebben hen daerop toegelegd, en zyn er God lof, slillekens me door de wereld geraekt. Daer de tarwe dit jaer geen geld weerd is, kon ik er niet in lukken om van dien kant mynen pagt by een te scharlenIk had oj) mynen stal eenen vetten os die tusschen de 5 en de 600 kilos woog, maer daer mé was ik er nog niet voor mynen pagt ie betalen, en waerlyk ik zal leelyk in het garen. De vrouwen hebben dikwils goede gedaglcn. Myn Triene ziende dat ik mv kon inhouden van lageben, die gaf my voor raed van by eenen confrater te gaen die met de borze lag, en van hem een paer honderd francs te vraegen in leening, tot, dat myn ander heeste zou vet zyn. Zoo gezevd zoo gedaen. Ik vertelde myne gevarend- hevd aen den confrater, en vond hem bereyd my te helpen, maer, voegde hy er by, ik zien wel Jan, dat gy geen gazetten leest, want gy zoud welen dat gy myn hulpe niet noodig hebt. Gy kont denken mynheer den Denderbode, hoe ik stond te zien inaer den confrater liet my niet lang in twyffclJa Jan zeyde hy, eenen van ons nieuwe ministers komt eenen splek-splinter- nieuwen arreté te nemen waer by de mager beesten, maer 25 kilos min wegen als de vette, en by gevolg op een beuzelinge naer, de magere zoo veel weerd zyn als de vette! Als ik dat gehoord hadde, ik was er boven op. Ik ging niet, maer ik vloog by myn Triene. Jonk, riep ik, van aen de deure, ons fortuen is gemaekt! ieder van ons beesten is zoo veel weerd als onzen vetten osonzen os is geschat 560 francs, dus zeven keeren 560, want wy hebben gelyk gy weet, 6 magere, ik, zal er zot van wordenTriene anlwoorde koelmocdiglyk: My denkt dal gy het niet meer moet worden., en zy liet eenen diepen zucht. Ja maer, ik iegdehaer de zake uyt, en als zy hoorde spreken van men frère, zy, die in hel gedagt was dat dien mou frère ievers eenen broeder was van de capucynen, zy geloofde alles wat ik liaer had voorgehouden, bakte my eenen cassaert, en sprak, Jan, vertrek maer aenstonds, hoe eer gy terug zyt, hoe eer ik den pagt zal konnen gaen betalen. Ja Mynheer, van dry uren s'anderdags, was ik al op gang met mynen mageren en mynen vetten os. Wy leveren gemeynclyk teGend aen den beenhouwer die de calandise heeft van hel garnisoen. Als ik daer kwam, den beenhouwer was aen hel lagehen, om dal ik hem zoo eenen mageren schicht van eenen os aenbracht, maer ik, ik ineyndc dat het was om dat hy van mon frerens knepen onder- rigi was. Mynheer sprak ik, het gael voortaen met half mocyte als gy den vetten weegt, gy hebt maer 25 kilos aftetrekken, en gy hebt netto het gewigt van den mageren, en geliefd hel gewigt van mynen vetten os op le schryven, want voor hel toekom- inendc zullen wy ons daer naer schikken; aliyd 25 kilos, min, dat zal juyst onze rekening maken. Jan, Jan, zeyde den beenhouwer, gy hebt eenen stek in uwe krage. (mecnende dat ik zat was) nu nu, was myn antwoord bet mag er af, en waer hel zoo, het is van het myne. Telt gy my daer eens 1120 franken myniieer, want ik ben haeslig, en ik beu dry groote uren van huvs. Daer den beenhouwer my bezag, ik wierd gewacr dat hy den nieuwen arreté nog niet kende; den vetten is 560 francs zeyde ik, dus 560 voor den mageren ook, dat maekl 1120! Nauwelyks had ik die woorden uylgesproken, den beenhouwer riep op zyn knegten, en sprak van my par vigilante naer de schokkebroeders te voeren; die knaden grepen my by de kraeg, en ik had schoon te protesteren ik zat al in het rytuyg, als ik naer myn mes zoekende om myne boeyen af te snyden by geval myn hand leyde op de gazette, waer het besluyl van minister mon frère in stond, en waerlyk dat heeft my gered, Yvant als den beenhouwer dat gelezen had, cr is tvcl iemand zot zeyde hy, maer hel is Jan niet. Wat hy daer mede wilde zeggen, weet ik niet mynheer den Denderbode, maer hy zond my met myn magere beeste terug, en bad het air van my vierkantig uyt te s Nu is de vraeg, mynheer den Denderbode, of ik den beenhou wer niet mag betrekken, ingezien de klaerheyd van de wet? V Onzen geliefden konfrater heeft ons zaterdag met zyne onnoozelheyd dugtig doen lagehenden man stelde M. Bruneau nevens M. Rogier als of deézen eersten eene celebrileyt ware Maer T was nog al wel gekoózen dat den hansworst niet verre te zoeken was.... Als iemand eens eene dwaesheyd begaet, zal eene tweede ligtelyk volgen, gelyk dan ook onmiddelyk ge beurde. Onzen man zegt dat wy M. Bruneau in het aenzigl niet zouden durven bezien!!!!???!!! Hier moeten wy een onder- scheyd maeken en onzen konfrater in een punt gelyk geéven. naemelyk dat wy M. Bruneau met opene oogen niet zouden durven bezien, wanneer hy zonder hoed zyn zou, uyt vrees van dóór eenen zonneslag sneeuwblind geslaegen te wordenMaer het manneken met gedeklen hoofde in 't aenzigl zien, en er eens ronduyt meé klappen, dit ware vóór ons eene kermis die des te aengenacmer zyn zou na maete er véél volk zou komen naer kyken en luysteren. Om daervan de proef te neémen, zal dit slegts van M. Bruneau afhangen, hy mag ons dit alle dagen lac- len weéten, als cr vóór geen schoppen, stampen, verdere mis handelingen of grendels te vreezen is, zyn wy allyd gereed. V Daer de omstandigheden ons meermaels gedwongen hebben hel gedrag van zekeren gekruysten notaris le laeken, is dit den gèliefkoósden thema waerop het Verbond zeer geèrn klapt. Dan blaesl het blad een loftrompet over dien man dat d'ooren pynigt van al wie hier met onze zaeken bekend is; maer dien notaris verschaft véél werk aen 't Verbond, zynen neéf is den voórnaemsten opstellers van dit blad en dit is genoeg om te doen verstaen dat wy telkens hierover eenen hoop verwy- tingen moeten hooren. Als omtrent twee jaeren geleden het Verbond eenen anderen agtingsweêrden en van g'heel de stad beminden gryzaerd, naemelyk den eerw. heer Deken, dóór de modder sleepte, dan was het wel, het Verbond mogt dit doen En numaer halte, wy zulleu hier zoo dwaes niet te werk gaen van die twee ouderlingen in vergelykenis le stellen gelyk het Verbond ten opzigle van MM. Bruneau en Rogier doet, want Y\y zouden waerlyk de publieke denkwyze beschimpen.... Dat elkeen over deéze zaek zelf oórdeele. Y Vóór dat T liberael ministerie aen 't roer was, spaerdede klubsparty geene snoodheden, gecne logens, geene aenhilsin- gen, geene veragtelyke middelen om het kalholyk ministerie by 't volk haelelyk le maeken. Al de liberale dag- en weékbla- deu, waeronder het bedriegelyk Verbond eene der eerste plael- sen bekleedde, waren opgevuld met al wat walgclyk, onregt- veêrdig eu verfoeyelyk was, en dit alles tegen de kalholyke ministers maer als wy nu de meest gegrondde bczwaeren, de vóór alle man tastbaerc partydige akten, de jammerlykste geld verspillingen etc. etc., tegenspreéken en bevegten, dan zyn wy volksopstoókers, socialisten, communisten en meer andere schoone dingen. Indien de vaderlandslievende dag-en weék- bladen van dit onnoozel gesjauwel der verbasterde liberale drukpers moesten benauwd zyn, hoe zouden de verkoglte gazet ten in de vuyst lagehen, hoe zouden zy ons uytmaeken vóór sukkelaers, vóór bloodaerds en hoogstens goed om in de kerken aen pilaeren te knauwen etc. Yoór ons zullen al die dvyaeze drogredens en scheldwoórden, al die ongegronde beschuldigin gen van't Verbond slegts dienen om ons aen le prikkelen met iever voort te gaen in de verlichting van 't volk, in de verde diging der openbaere belangen en bestraffing van alle mis- bruyken. Onzen konfrater moelditeélen gelyk hy 't koóken wilt. Y Het Verbond hééft aen zyn zeiven uyt Moorsel eenen brief gedagleekend die al den zelfden rimram over Vader-Oversten verval en waerop het heden zyne bemerkingen zal geéven. Daer den vos gcmakkelyk aen zynen stinkenden slcêrt kennelyk is, zoo hebben wy geene moeyte gehad het bedrog onzes kon- fraters te ontdekken. Den man spréékt daer van den dienst dor armen apotheék welken wy gedaen hebben, en zegt hy, welk ambt ons nu afgenomen is en van daer onze gramschap tegen het stadsbesluer.... Sukkelaer, gy raeskalt, het stadsbestuer wéét wel dat wy daer lot den laetsten dag, volgens overeen komst met wie hel aenging, zyn gebleéven en dat wy slegts ons ambt hebben veriaeten wanneer de eerw. Zusters Maricollen leenemael bekwaem waren den dienst alleen te doen, iets wat wy alleen haer in min dan twee jaeren lot onze groote voldoe ningen en lot eerder Zusters, hebben aengeleerd.Wy weélen wel dat,"by zyne aenkomst, 't. nieuw sladsbetuer ons daedelyk zou afgedankt hebben, maer hola! wy hadden voórzigtig genoeg geweest onze maetregels te neémen om dergelyk geval te vóór komen. Deéze die van meening waren zulks te doen, hebben eenen defligen snuyter gekreégen waervan zy stillekcns gezweé- gen hebben. Men leert immers geene oude martiko's muylen 'trekken. Ten slotte, als eiken ambtenaer zyne pligten kwyt gelyk wy, God zy dank, de onze gekweétcn hebben, dan zal niemand moeten op de kniën vallen om de uytgaef van zekere rapporten tegen te houden waerin den handel van zommige cnlyhc persoonen aen den dag zou komen. Kan M. Van den Herrewcghe, stedelyk raedslid en tevens apoteker, die met het opper loczigt der apotheék belast was ons het minste te laste leggen, hy moet ons niet spaeren wy vraegen geene de minste verschooning etc. Zouden de opstellers van 't Verbond aldus mogen spreéken Het Verbond van Aelst kronkelten spartelt gelyk den duyvel in een wywatervat om aen zyne dungezaeyde leézers wys te maeken 'dat M. Bruneau in zin had vóór 1 fr. inkomregt par hekt. vremde tarwe te plcylen. Wy verzenden onzen konlrater naer de artikels van alle onverkoglte dagbladen die overal gretig geleézen worden, en daerin zal hy zien dat M. Bruneau wel verre van vóór 50 centiemen le pleyten eerder vóór alle vrye uytwisseling of totale afschaffing van regten genegen was. Het manneken hééft daer zoo véél onnoozelheyd in verteld dat zyn diskoersken véél oogen hééft geopend die daer de parle mentaire kwakzalvery bloot gezien hebben. Het arm gezeever van 't Verbond zal dus de landbouwers nimmer begoochelen, dit spel is uyt. VOLKSKAMER. De kamer hééft deéze wéék met 48 tegen 26 stemmen de wet verworpen waerby het ministerie de grondr lasten wilde verhoogen. Onze dry ministerieéle afgeveêrdigde hebben vóór de verhooging gestemd. Den armen boer en huys- huerder, dagten zy, moeten toch hunne pagten opslaen als den eygenaer zyne panden met meerdere lasten getroffen word. Berigt aen huerders en paglers. Te Geeraerdsbergën is verleden zomer een weékblad ver- scheénen onder den naem van Geeraerdsbcrgenaerdit blad, 't welk dóór de liberale kwakers van Geersbergen beschermd word, komt dóór 't vrederegt van Geeraerdsbergen veroordeeld te worden lot eene boete van vvflig franken bekendmae- king van 't vonnis en de proceskosten, wegens beledigende- en lasterlyke artikels tegen den aglbaeren en verdienstvollen heer De Cock, geneésheer aldaer. Wy konnen niet begrypen hoe eenen persoon, gelyk den opsteller van gemeld blad, tegen iemand hel minste durft zeggen, en véél min begrypen wy dat hy eenen doctor durft acnranden die hem maer eens wel den pols zou moeten tasten om den mond van konfraier Geeraerds- bergenaer vóór altyd toe te nagelen. —Vriend Adolphus, wéés bracf, want de aerdige chals-feest'zou konnen te berde komen, en dan, adieu mynen meuselaer met draeyken en al.... Maer d propos, konfrater, is het waer dal uwe studiën by den scheê- len professor geëyndigd zyn Waerom rekommandeérl gy hem nu aen een ander, gelyk den onderofficier zoo aerdig zegt Zult gy durven regluyt bieglen LAETSTE BUYTENLANDSCHE TYDINGEN. De Opinione van Turyn, een Piëmonteésch dagblad, kennis gekreégen hebbende over de fameuze verdediging des oórlog- budgels in Belgiën dóór minister Chazal gedaen, is verwonderd dat men hier vóór cyffers en opgaven die geene gezonde reden bevatten en nevens de waerheyd zyn misleyd word. De Opinione vernietigt een vóór een de argumenten, welke den heer Chazal hééft aengehaeld, en hééft allestoffelyke'dwaelingen aengeduyd,. waermede den minister hier zoovéél effekt maekte en zynen budget gedeellelyk er doórhaelde. Ziehier wat dit.blad zegt a Generael Chazal hééft nog een groot aental feytcn op de belgische tribune aengehaeld, welke te wyzigen of te logen straffen zouden zyn maer wat wy tot hiertoe gezegd hebben, gééft ons het regi geloofd le worden, toen wy bevestigden, dat niet eene der acnhaelingcn nauwkeurig is. Het is byna moeye- lyk le gelooven, dat eenen minister, die geheel expres, eene reys doet om van de militaire gebeurtenissen van ons land kennis te neémen, terugkomt met een aental ligtveèrdige en onnauwkeurige inlichtingen, welke hy op de tribune als onbe- twislbaere feylen komt debiteéren. Eens zal hy welligt begry pen, dat hy is bedroógen geworden, en dat de officieéle of ollicieuse cicerones, die hy in Piëmont ontmoette, hem véél op de mouw7 hebben gespeld. Het gerugt'is in omloop geweest, dat de Engelsche de- haven van Triest geblokkeérd hebben. Men verzekert stellig, dat in de Adrialische zee een engelsch schip in stryd is ge wéést met een oostenryksch. Men kent den uytslag van 't gevegt nog niet. Eene zaek, die le Turyn véél opschudding verwekt hééft, schynt de in omloop zynde geruglen te bevestigen, of ze ten minste zeer waerschynlyk le maeken. Den engelschen consul te Milaen hééft plotselings de stad veriaeten, zyn wapen» schild en de engelsche vlag wegneémende. Den consul hééft zich le Turyn gevestigd. Over een twintigtal dagen, op eenen donkeren avond om acht ueren deed het koorgcnoölschap van Kerkxken, eene repetitie op de hoogzaclden koster dóór ouderdom en krank- heyd verzwakt, konu uytdekerk, valt op de kalsey .en is gekwetst. Dc omslaenders vraegen naer de oorzaek van den val, welke hy zelf zegt niet te kennen. Des anderdaegs hoort men zeggen dat er iemand tegen hem geloopen was die ook eenen tuymel maekte, en eenige kneusing had aen het been en aen dc lip. Nu wie zou zich konnen inbeélden dat hier op proces-ver- bael gemaekt word, ja zelfs, (als of het eene crimineéle zaeke was,dat hier twee mael de gendarmen op af komen om hier onderzoek op te doen terwyl de geluygen niet anders verklaeren dan het géén ik kom te zeggen, en dal den koster zonder klag- ten gedaen te hebben, zelf verklaert deézen persoon eenen zyner beste vrienden le zyn, die hem ten allen lyd dienst beweézen hééft Doch het schoonste van al, iedereen die gegist word oorzaek geweést te zyn van dit aepenspel, komt aen den beschuldigden (welkers goeden naem men tragi te krenken,) vriendschap te bewyzen en zyne veronlweêrdiging hier over te bctuygen; maer den burgemeester zegt dat den valschcn overdraegeï wel zal uytkomen, en had hy by lyd den bril op den neus gehad, dat hy hem reeds zou gekend hebben Is dit geene schoone rolle die met den vasten gespeéld word? Judas zal content zyn indien hy het wéét van nog opvolgers te vinden. Med. Zaterdag was zekeren Gendschen koopman in groensel, genaemd Mangeleer, naer de merkt te Aelst gekomen, en had op zyn karreken eenen zak met geld geplaetst; toen hy in onze stad kwam, zag hy met groote verwondering dat zynen geld-zak verdweénen was. Ily gaf hiervan daedelyk kennis aen onzen politie Commissaris, die in wcynig lyd den geld-zak in bezit had. Den dief had het geld aen eenen eerlyken borger deézer stad toevertrouwd, zeggende van het zelve wat laeler te komen haelen, maer hoe zeer stond hy verbaesd, wanneer hy het geld kwam te reklameéren hy dóór de politie mannen wierd vastge- ;greépen en agter de grendels gezet, en van daer is ovezgezonden vóór den heer procureur des konings naer Dendermonde. Den genoemden Jean Bic. De'Vuyst, garen'wynder alhier, is •ook ter beschikking van den heer 'procureur des konings ge steld, wegens tegenstand aen de agenten van politie in het uytoeffenen hunner dienstpligtcn.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2