Den minister van binnenlandsche zacken hoéft, onder de dagteekening van den l i january, eenen omzendbrief uytge- veérdigd, waer by hy beveelt op de grantnerklen geene andere Ömaeten dan den hektoliter te gebruyken.De overtrcéders zullen voor de regtbauken gebragl worden. Over eeltige dagen bad er eenen aenzienlyken nagt-dief- stal plaetsteu nadeele van den heer 13...., te Brussel, (lp eene onfeylbaerc wyze den dacdcr willende kennen, ging M. 13...., niet by den procureur des konings, maer by zekeren Montius, die handel dryft in slaepwandelary en dierlyk maguelismus. Deézen laelsten deed aanstonds eenen zyner comperen slaopen, die in zyne gebeyme looverlael verslaen deed, dat den dief zich bevond onder de dienstboden van M. B.... Te buys terug gekomen, pakte deézen den eersten knegt den besten by de kraeg, en zette hem de deur uyt. Maer hiermede is de historie nog niet geèyndigd M. B... die niet ziel dan uyt de oogen der slaepende klaerkykers, ging na eenige dagen nogmaels den fnmeuzen Montius raedpleégen, en deézen verweét hem dat hy den verkeerden knegt gepakt, en dus eene onreglveêrdigheyd begaen had. Montius voorzag zeer wel dat hy dóór dit middeltje eene tweedemael zyne toover- kunst betaeld zou hebben. M. 13. dééd den heksenmeester ditmael naer zyn buys komen, en na somnambuel geweest tc zyn, duydde hel orakel den genoemden V. aen als den weézen- lyken dief. Zonder toeven overlaed M. B. dien knegt met scheld woorden, en jaegt hem weg, zeggende dat hy eenen dief was en de schuld is, dat eenen eerlyken jongen aen de deur wierd gezet. Maer den knegt, eenen braeven jongen, en die zyne eer als eenigste erfgoed bezit, zal nu den ligtgeloovigen heer B. voor de regtbauken rekenschap vraegen wegens zyne mishandeling en lastcrtael. Den heer Van der Plassehe, eenen brusselschen advokael, zal beproeven of er regt te bekomen is voor eenen beschuldigden dienstbode tegen eenen somnambulist. Koninglyke besluyten van 20 february benoemen M. P. Ileghiu, zóón, tot burgemeester der gemeente Orroir arrondissement Audenaerde, in vervanging van M. P. Begbin, vader, wiens ontslag aenveêrd is. M. A. Van Cauwenberghe, lot schepen der gemeente Leupeghem, arrondissement Aude naerde, in vetvanging van M. L. Bagé, die tot burgemeester benoemd is. Te Loven is eene militaire feest den 2 february dóór het regement lanciers gegeévcn en hééft eene som van fr. 2,501-25 opgcbragt, welke zal gestort worden in de kas van weldadig- lieyd.De beambten van den yzeren weg hebben aen den direcleur-generael insgelyks eene feest gegeévcn waer eiken man vóór omtrent 60 1'r. verdelen en verdronken hééft Wy hebben nog niet gehoord dal er eene duyt voor den armen is rondgehaeld Die gasten kennen geene armoede omdat hunne jaerwedden te vet zyn... Franschc agenten werven te Brussel meysjes aen die in de spinneryëu der omstrcékcu werken. Beeds verscheydene deézer werkmeisjes hebben verbintenissen aengegaen, om in fransche fabrieken te gaen werken, op betere voórwaerden en mits beteren loon dan in Belgiën. Gisteren mórgend vond, op den steenweg van Bouchout, eenen landbouwer van Vreemde, met nneine Roelanl, eene portefeuille, inhoudende een groot getal bankbriefjes. Deézen eerlyken man, ziende de groole weerde welke hy gevonden had en op eene jaglpcrmissie den naem des eygenaers bemer kende, liep spoedig deézen opzoeken en gaf hem zynen verloó- ren schat weder. Zulke daed is waerlyk meldensweêrdig. .Men léést in den Journal de Charleroi Onze stad wierd maendag laelslleden, gedueiende geheel den morgén door eene lalryke menigte bezogt, die langs alle poorten binnen kwam en wier toeloop vóór de inwooners der stad onuyllegbaer was. De piaets der byeënkomst schéén de Groote Merkt van de bovenstad te zyn. Nu verneémen wy wat lol dien groolen toe loop aeuleyding gcgcéven heeft. Verscheydene liedjeszangers hadden in de omstreek™ onzer stad het omstandig verhael rondgeslrooyd van de kindermoord, die het meysje ltullot te Cbatelineau bedreéven had. Zy hadden ook het gerugt ver- spreyd, «lal die kindennoordsler met itaero mcdepligiige, de doodstraf zoude ondergaen op de Groote Merkt te Charleroi' en dat wel op maendag 25 february. Hel was dus om dit bloedig toonccl te zien, dal die menigte naer de slad gekomen was. Men kan oórdêeleu over de verwondering der landslieden, toen zy vernamen, dat indien de justicie uytspraek gedaen hééft over het lot diér twee ongelukkige, er nog niet vóórzien is in de vraeg van genade, welke beyde gedaen hebben. Die misleidde menigte is slegls langzaem en laet uylecnge- gacn, lot groot genoegen onzer herbergiers, welke ter deézer gelegenheid eenen goeden ontvangst gehad hebben. Zaterdag morgend, tiissclien 11 en 12 neren, beeft erin de myn S" 5 van de maclschappy van Cbatelineau, eene yselyke rainp plaels geltad. Eene kuyp zou met negen werklieden "op- waerls gebacid worden. Nauivelyks was die 'kuyp eenige voelen boven den grond, of de yzerdraed-louw, die de kuyp moest uphaeien, breekt juysl tegen de katrol af, valt in dentin neder en verplet om zoo tc zeggen de werklieden die in'dekuyp zaten. Van de 9 werklieden zyn er slegts twee onbezeerd; 2 andere zyn ligt gekwetst. De 5 overige zyn ter piaets dood ge- bleévcn; onder hen waren twee vaders des huysgezins. Men schryfl uyt Antwerpen, den 25 february Reeds verscheydene macl heeft de drukpers gesproken legen de loelaeting van zekere gevaerlyke spelen op de publieke wegen. Een nieuw en schrikkelyk voorbeeld hoéft zich beden ilaervan opgedaen. Om 1 uer des namiddags, bevond ziclt de huysvrouw Tltys, met haer eenjarig kind op de balkbrug. Eenen slraetjongen van 12 a 15jaeren, verlustigde zich niet wyd van daer met eenen boóg, en hy schóót eenen pyl af, die ongelukkig het voorhoofd trof van bet kind, het welk op den oogenblik stierf. IIcl kind bad maer eene ligte wonde bekomen, en men denkt dat den slag eene inwendige bloedstorting beéft veroorzaekt. Men schryfl uyt Brugge, den 25 february lieden beéft men binnen de stad gebragl* eenen geweézen spoórwegbewaeker, vcrdagl van de beschadigingen aen den yzeren weg te Bloemetulael en van do mishandelingen op deu barrierbcwaeker gepleegd te hebben. Laetere berigten melden dat den spoórwegbewaeker die ko medie op zicli zelve gespeéld beéft in Itoóp eene belooning te ontvangen. Hel is hy zelf die aengehouden is. De gazette van Proudlion, la Yoix du Pcuplc, die te Parys uytgegeéven word, spreekt met véél lof van de nota van onzen gouverneur, en zy verheft hem lot in den derden hemel. M. De Jaegher moet hooveèrdig weézen over den steun, dien by vind in de brandstigtendc gazet van dengeéuen die beweê'rl dat den cygcndom eene dieftc is. Den Impartial van Brugge, valt ook nog in het stelsel van M. De Jaegher, en liy haell in de geschiedenis voorbeelden aen van gouverneurs, die de kloosters van hun goed beroofd hebben! Goeden moed dan, M. De Jaegher; niemand, zegt men, is profeet in zyn land, maer gy, uytmunlenden geest, doet liet spreekwoord liegenin uwe geboortestad (Brugge), zyn er ook die aen de ryke bet overvloedige willen ontnemenuwe zaek is aldus op goeden voet, maer ziet dat gy met uwen langen neus in de modder niet valt, hy zou vuyl weézen, en hel ware jammer. (Vlaming.) Silvester Van Hal, denzelfden die de daeders der vreede moord van de juffers Evenpoel hoéft doen kennen, en die Ros- seel en Van den Plas aen de guillotine beéft geleverd, schynt tedenkendat hem nu allesveroórlofd is; alleminuelenbeéft hy twist met de politie, die hy verwyt en als a fwagters, deugenie- ten, schobejakken en leuren uytinackl. Zaterdag hééft de regtbank van Brussel hem voor zulke verwylingen tot 41 fr. boet eu 5 dagen gevangenis verweézeu. Eenen Genlenaer, M. Désiré Gyselinck, hééft zich in april 1849 van Ilio-Janeiro naer California hegeéven, van waer hy zyne familie eenen brief beéft loegestuerd, vol van belangrykè omstandigheden, cn waervan wy hier een uittreksel laeten volgen San-Francisco, 50 november 1849. t> De baey van San-Francisco is wel eene der schoonste din gen die men op de wereld zien kan; maer tot myne groote verwondering zag ik by myne acnlanding niets anders dan tenten in slede van huyzen, cn koopwaren, in het midden der straèten geworpen, groolcndcels verloóren of beschadigd; in 'l kort 't was droef om zien. Ik vervolgde mynen weg dwars door deéze tenten eu hoopen koopwaèren, ten eynde eene gelegeuheyd te vinden, om uyt myne armen en myne kennissen eenig nut te trekken. Na eenige ueren zoekens trad ik by eenen eélvcrkooper binnen en boód ben myne diensten aen. Iveut gy het eugelsch? vroeg by. Ik antwoordde Item dat ik bet een weynig sprak en verslond, want tydëns mvne overvaerl had ik van deéze lael wat geleerd en ik sprak ze êen weynig. Ily nam my dus onmiddelyk aen vóór acht honderd franken per niaend. Gy moet over deéze groole bezoldiging niet verwonderd zyn eenen timmerman kan 80 franken per dag winnen; eenen zak- kendraegcr wint tol 40 franken op eenen dag. Hel voedsel is hier ook zeer duer; een ombyt, samengesteld uyt een beéfsleak en eene las kafi'e betacll men 6 franks; twee gekookte aerdap- pelen 2 fr. 50; een dozyn eyeren 50 fr.; cenc'tasse melk 5 fr., en in dit alles is er geene overdryviug. Myne meesters zyn ge tweeën. Het is zes maenden geleden dat zy hier kwamen, heb bende geene andere fortuyn dan hunne armen, nu bezitten zy reeds elk 60,000 fr. Wal de goudmynen aengaet, men ziet matroozen van daer komen, met groole rykdommen. Maer et- komen er ook af met ziekten, en vooral met de beévende koorts. Ik heb deézer dagen eenen dronken matroos gezien, die eene gouden haer in do. hand had van twintig ponden zwaer. Nog nooyt had ik zuiverder en schooner goud gezien, liet water kwam er my van in den mond. In den 'winter is er geene nio-e- lykheyd goud te zoeken. Véél lieden overwinteren te San-Fran cisco. In de niaend mey ben ik voórneémens naer Stockton omtrent St-Slanislas, te trekken, waer men beweert dat dc rvkste mynen zyn. Ik ga dus fortuyn zoeken, en indien ik luk dan ziet gy my het aenstaende jaer in Belgiën terug. Ik bid u, lael tny eenig nieuws van u verneé'nten. Eenen brief hééft twee maenden van noode om hier te komen. Indien gy persoonen van Gend kent, die voórneémens zyn koopwaèren herivaerls te zenden, zegt bun dat zy geene kledderen of geile- ver in llesschen zenden want zy zouden hunne onkosten niet macken. Den win in stukken, alsook liet suiker word wel verkogl. Indien er suykers gezonden worden, zoo wil ik my met de placlsing belasten. Schryfl my langs New-York en de engte van Panama. Langs de kaep Hoorn zou uwen brief een jaer onder weg zyn, en bet is lang geleden dat ik van u niels ver- nomen heb. Men meld uyt 's Hertogenboscli (Holland) 25 february: AL N. Spierings, koopman alhier, verzond vrydag eenige wis sels, toen zaterdag avond by hem iemand kwam om eenen wissel te gelde te maeken, en by erkende, dat bet eenen der- zelve was, die hy den voórigen dag cndosscérde. Den houder undervraegd zynde, verklaerde dien ter inkasseéritig te hebben gekreegen van eenen soldaet, deézen geboord zynde, gaf eerst vóórdat denzei ven Item dóór zynen broeder was toegezonden; lac ier verklaerde hy cgler, dal by, by postkantoor'op schildwagt slaende, iemand eenen briei' had zien openen, en deézen, om zyn stilzivygen te verkrygenhem genoemden wissel'had gcgcéven, den soldaet is in arrest genomen, de justicie doet verder onderzoek. Men schryft uyt Waspik (Holland) 25 febry Een zonder ling maer tevens verschrikkelyk voorval is alhier ontdekt. Den arbeider H. Hoogcrs, op zynen zolder bezig zynde om gereed schap op te zoeken, onlwaerde dat de kal iets vóór haer had liggen en bevond dal liet een gcvleeschd kinderbeentje was. Den burgemeester hiervan kennis gegeévcn hebbende, volgde daerop eene lykbeschouwing. By nauwkeurig onderzoek schynt uyt de overgebleévenc ligchainel.ykc gedeelten te blyken, ilat dit overschot een geheel rcgler beentje van een pasgeboóren kind van liet vrouivelyk geslagl isgeweésl, waervan de overige gedeelten zigtbaer afgekuacgd zyn. De justicie doet onderzoek Men schryft uyt Berlyn (Duylschland) 23 febrv Eenen muztekbandelaer bad eenigen lid geleden, eenig*oud muziek op eene verkooping gekogl. Eeneu van de cahiers zoude lol scheurpapiergebruykt worden, toen den handelaer by bet door bladeren een aeutal bankobligatiên dacriu verborgen vond ten bedraege van 850 thaler, slaende op den nacin var, eenen organist Stein. By ingesteld onderzoek bleek, dat deézen lael sten reeds byna een jaer geleden in het armenhuys was over leden. Van de zaek is aen de overbeyd kennis gegëéven. Een duylseh blad spreekt van eene poogiug, welke gedaen zoude zyn om Bern te vergiftigen. Eenen geneesheer zoude vergift in zynen kaffc uyt te drinken, ten gevolge waervan deézen weynige oogenblikkcn daerop stierf. Eenen herderlyken brief van Mgr. den acrlsbisschop van Freyburg, gerigt aen de geestelykheyd van zyn aerlsbisdom, meld dat doctor Hirscher zich onderworpen heeft aen de beslis sing van den H. Stoel, waerby zyn werk veroordeeld is, getiteld: Over den Icgenwoórdigen slael der Kerk. Doctor Hacz beéft ook de veroordeelde dwaelingen ingetrok ken van zyn werk getiteld Instelling der geestelijke Synoden. Deéze twee intrekkingen hebben eenen grootcn indruk ge- maekt op de katholyke bevolkingen van Duylschland, welke men in dwaeling beéft zoeken te brengen. Woensdag beéft te Dorset (Engeland) in de groote zael van bet stad buys, eene vergadering van protectionnisten piaets gehad, die met de voórstaenders van vryën handel weldra handgemeen wierden; men vogt met sleenen en stokken en eenen der aentveézige ontving eenen slag op het. hoofd, ten gevolge ivaervan hy weynige ueren daerna den geest gaf; gelyk te denken is, wierden andere, inzonderheyd protectionnisten. deërlyk toegetakeld. Men schryft uyt Londen (Engeland) 27 feb. Volgens de United Service Gazelle is de juweel-kamer in het fort Lucknow dóór dieven opengebroken en zyn voorwerpen tot een aenzien- lyk bedrag gestolen. Den lieer Logau bad de kroonjuiveelcn onder zyne bewaering, doch cr word gecnen blaem op hem geworpen. Men begroot die weerde van 'loulvremde op 3 60,0001. TVDIXGEIV UYT MALTI N. Z. II. hééft verschillende decoration verleend aen al dc offi cieren van bet spaensch expeditie-leger, te beginnen met dc generaels tot de tweede luylenants toe, de doctors, heelmeesters en aelmoesseniers er onder begreépen. Boohen. Men verwagt hier kardinael Dupont, den fran sehen afgeveêrdigdcn, die zich thans te Poclici hevind. Dit doel gelooven aen dc geruglen van dc aenstaende terugkomst van Z. H. te Hoornen, die door al de dagbladen aengekondigd woed. Men zegt zelfs dat den H. Vader den l maert reeijs hier zal zyn. Den 17 february is eenen der moordenaers van eenen soldaet van bel 57° linieregement, dóór den krygsraed ter dood veroordeeld en op de Del Popolopleyn gefusilïeérd. Meer dan 10,000 aenschouivers woonden dit schouwspel by: geenen en kelen kreét steeg uyt dc volksmenigte op; wam ieder begreep er de droeve noodzakclyklieyd van, door de tegenwoordige omstandigheden. Eene halve" uer daerna bad liet plein zin voórig aenzien. Een tweede proces, eene hoofdstraf inhoudende pooging tot moord op den luytenaul Yersigny gepleegd) is eerst dóór den krygsraed veroordeeld en thans in cassatie. Het schynt eene groole ontwikkeling genomen te hebben. Dry beschuldigden zyn slegts voor de militaire justicie gewéést. Den Ier dood veroordeelden beéft verklaeringen gedaen. Vvfandere persoo nen zyn aengehouden, en eenen deézer is zeer stérk gecom- promelleérd. Er zou misdaed bestaen inct lange beraeming en zanienzive it ing. Den aenslaeger van de moord op den jongen prins deCanino, is er in gelukt lot lieden toe, te ontsnappen. Z. II. moest gisteren te Terracinc aengekomen om er eene akte van groot belang te teekenen. Men' bad ten dien cynde eenen zegeboog cn voerwerk bereyd; doch al die toebereid selen zyn opgeschorst en den 11. Vader komt vóór het oogen blik nog niet. Indien men 11 Sazionale van Florence moest gclooveu, zou generael Baraguay d'Hilliers aeu zyne officieren verklaerd' hebben, dat eenige oostenryksche regementen weldra te Hoo rnen zuilen aenkomen. FRANSCHE REPUBLIEK. Parys, 26 february. De beurs was onrustig; men zegde dat eenen russiscben koerier gisteren dóór Parys is gekomen, eene kragtige nota van den keyzer aen Engeland overbrengende tegen deézes handelwvs in Griekenland. Eene groote hoëveélheyd kauons en poeyèrkassen zyn van Vincenncs naer liet noorden cn het oosten van Vrankrik gezonden. Naer bel schynt hebben de talrvke oórlog-loebcrcyd- selen van Pruyssen, Oosleuryk en Rusland bet fransch gou vernement dc oogen doen openen. Den 24 February, brocheer van Ledru Rollin, is in beslag genomen 1° vóór haet legen dc republiek; 2" ophitsing van burgers legen elkaer, en 3" tot belediging tegens den president. De achtste editie van Les Conspiraleursdoor Chenu is verscheénen. Een ysclyk drama hééft in eene gemeente, in het depar tement der Rhone plaels geltad. Eenen landbouwer Deshayes genaemd, was vader van twee kinderen, het een 5 bet ander 7 jaeren oud. Deshayes was ecu somber man, en die somberheid vermeerderde nog toen hy onlangs zyne vrouw verloor. Eeni' dagen geleden kwam dien man uit zyne wooning geloopcu bloedend en dc borst cn den hals doorkerfd. Ily had zich ver scheydene wonden gemaekl met een mes, dat by nog in de band zwaeyde. Men tragtle den man tegen te houden en hem de eerste zorgen toe tc dienen, 't géén hy weygerde. In 't huis van Deshayes gekomen, vond men twee vselyk verminkte kin derlyken liggen; de hoofden waren van den romp gescheiden De armoede en verval beéft dien man lot dat uvterste gebragl Het is zeker, zoo als wy hebben aengekondigd, dal men een leger gaet organiseéren van 50,000 man, in voóruytzigt van 't géén er zoude kunnen piaets hebben met Zwitserland Generael Changarnier zou voórloopig er 't bevel over op zich ncémen. Men vormt te Parys een korpsvryivilligers voor den paus Die troepen zullen ouder kommando staen van generael St 1 Amand, die gemagtigd is in den vretnden te gaen dienen liét korps zal een effectief uy tmaken van 12,000 mannen.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3