ZONDAG 17 MAERT 1850. AELST, den 16 Maert. Dit blad verschynl des Zalerdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annonce» op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle di\ maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verlcenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochuercn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers rtiet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncèn, geld etc. vragtvry loc tc zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQL'E sucm. DEN DENDER-BODE Uyt de volgende schërtsery kan men zoo veel waer- «chouwingen trekken als men wilt, en't Verbond van Aelst mag er zoo kolerig vóór zyn als 't zulks goedvind. Vieze snaekeu hebben vieze gedagten, maer met dit alles zeggen zy dikwils waerheden die men vrugteloos zou zoeken te wederleggen. Men leéze en oórdeele Brussel, 12 Maert 1850. AEN MYNEN VRIEND DENDERBODE! Pagters maekt uwe beurs gereed; de clubislcn gaen geheel ons Tand verlichten; wederom een millioen par jaer. Al de Belgen moeten advokaeten worden, (God weet of zy dan zullen gelukkiger zyn.) M. Rogier gaet met eenen keer 60 nieuwe collegiën opregten onder de bescherming van zoo gezegde libe rale clubislcn, waer God en zyne dienaeren zullen buy ten gesloólen zyn, waer Fransmans en diergelvke slaeven van hel gouvernement zullen leermeesters zyn, en de ministers met hunnen aenhang alleen zullen toegang hebben. Men zal in die collegiën spreéken vangrootc en verstandige mannen, van politiek, landbouw, koophandel, industrie, van advokaeten, van rekenkunde lot zelf van gymnatisque; men zal er spreéken van durhamsche stieren, inlandsche bokken en gekruysle ezels, van vremde tarwe en rogge, van kaeyën en steenen; men zal er leeren versland krygen zonder sludeéren, ryk worden zonder werken, leégganger loopen en heerken spec iën ten koste van de burgers; want men zal er d'advokaeten- trekken uylleggen en leeren rekeningen maeken gelyk ministers en procureurs; met een woord, men zal er alles leeren, alles uylleggen, van alles spreéken, uytgenomen van Godsdienst, van regtveërdigheyd, van pligtcn en goede zeden. Ik lael hier eenige van hunne nieuwe leeringen volgen, de welke teencmael over eenkomen met de woorden, werken en dunkwyze der clubisten van (Teézen tyd 1° Men zal niet meer zeggen: Fenelon en Bossuct, Racine en Corncillc hebben groote verstanden geweést en schryvers van den eersten rang; maer men zal leeren, gelyk in Vrankryk, dat al de clubsgazetten; en vuyle romans meesterstukken zyn van welspreékendheyd; men kan leeren dat al w ie kan schimpen en spotten met Godsdienst, uvlvallen legen priesters en scheld woorden werpen naer treffelyke incnscheu, een verstandig man is, bekwaem om vrederegter al ware het van Aelst te zyn, en om eene gehecle stad en provincie te bestueren. 2° De professors zullen de studenten doen gelooven dat Broeder Orban eenen vcrmaerden minister is, die de Belgen rvk en gelukkig maekt met groote leeningen te vraegen, dat M. Rogier eenen nieuwen heyligen is en De Haussv eenen halven God den welken heer en" meester is van onzen uylerslen wil, dat hel gouvernement overal moet tusschen komen en zich met alles bemoeyën. 5° Men zal hun wysmaeken dal advokaeten, gelyk Figaro, in alle handen moolen goed zyn, dal zy moeten op alle zaeken konncn klappen, alles regeéren en bestueren, en in alleerfdee- len, gelyk eenen leeuw, part en deel hebben. 4° Liegen en bedriegen zal wel ligt eene ministerieéle gaeve zyn, véél beloóven en niet geéven, eene liberale deugd; aen de jongheyd eene chrislelyke opvoeding geéven zal eene ministc- rieele vraekroepende zonde zynde zieke bezoeken en in de hospitaeïen byslaen en troosten gelyk de priesters en de reli gieuzen doen,' zal in d'oogcn der clubisten een schelmstuk zyn 't welk zal moeten vervolgd cn uytgcroeyd worden. 5° Men zal aen de jongheyd dóór voorbeelden doen zien, dal iemand, om by de Belgen aen 't scholelke te geraeken, moet veel beloóven, alle rollen konnen speélcn en zich bedienen van den naem van liberael gelyk eenen w olf van een schaepenvel. 6° Om bv de Belgen aen het scholclken te blyven, zal men doen zien hóe noodzaekelyk het is vriend te zyn cn te blyven van al de gelukzoekers, leéggangers, belhamels cn diergelvke heerkens van de sleden. Daer zal aen de studenten gevraegd worden wie moet er naer de volkskamer gezonden worden Al die gekogte studenten zullen gelyk slaeven moeten roepen: d'heerkens uyt de stad. Men zal hun vraegen welke persoonen moeten ministers en gouverneurs wóórden De studenten zul len allyd roepend'heerkens uyt de stad. Welke persoonen moeien generaels worden en 'gouden epauletten draegen d'heerkens uyt de stad. Welke persoonen ambassadeurs met 50 a 40 duyzend fr. jaerwedde d'heerkens uyt de stad. Wie regters, procureurs, avoués enz. d'heerkens uyt de stad. Wie inspecteurs, controleurs, onlfangers enz. d'heerkens uyt de stad. Wie mag er op den yzeren weg vóór niet ryden en zonder werken groote jaerwedden opslryken? Allyd de zelve antwoord: d'heerkens uvi de stad. Aen wie moeten er studie-beurzen gegeéven worden Aen d'heerkens uyt de stad al waren zy zoo doin als een kalf en zoo zedelyk als Smerdis. Waer moet hel geld verkwist worden In de groote sleden. Waer moet men nuttelooze gebouwen maeken en statiën gelyk paleyzen In de groote steden. Waer moet het leger zyne 27 millioencn opeéten en verbrassen In de groote sleden. Voor Wie moeten reuzen feesten, exposiliën, concoursen ingerigt worden? Vóór het profyl van de groote sleden. Dus alles vóór de groote steden en d'heerkens van de stad die te luy zyn om te werken. Men kan die gekógte studenten in de hooren blaezende boeren zyn maer goed om te werken en te slaeven, om eoulributiën te beladen, om simpel soldaet te zyn, om botermelkpap met roggenbrood leeélen en hooge paglen op te brengen. 7° Men zal in die 60 collegiën nog leeren dat de Belgen om ryk en gelukkig te worden moeten véél uylgcéven en weynig ontvangen en hierom dat zy met hun geld moeten vremde tarwe en rogge koopen in Amerika en Rusland. 8° De leermeesters zullen hunne leerlingen nog doen geloo ven dal eenen vellen os maer 25 kilos meer weégt dan eenen mageren, dat men eenen stier kan melken aen zyne hoornen, een péêrd aen zynen steêrt en eenen alliancen-bok aen zynen baerd. 9° Daer zal byzonder werk gemaekt worden om hun te leeren zwemmen en "klimmen, escamoteéren, charlatan speélcn, dansen en op stokken springen, luymelperlen maeken en muylen trekken. (Dit noemt men de gymnastique leeren.) 10° Daer zullen lessen gegeéven worden van nvverheyd en koophandel; voórzigtigheyd, werken cn neêrsligheyd zullen in hel vervolg niet meer noodzaekelyk zyn. Daer zullen liberale middels gegeéven worden om op korten tyd een ryk man te zyn. Men zou die heerkens konnen wysmaeken dat banqucrouliers iretfelyke mcnschen zyn; dal iemand met tweemael banqueroet te speélen moet binnen gespeeld zyn op pene van vóór eenen dommerik aenzieu te worden. 11° De rekenkunde zou ook veranderen. Daer zal niemand mogen zeggen: 7 en 5 doen twaelf ik slel 2 en draeg een mede; maer men" zal konnen leeren 7 en 5 doen twaelf ik stel 1 en stéék twee in mynen zak. Op die wyze zouden de studenten leeren rekeningen maeken, van advokaeten en andere daer zich geenen duyvel zal uytverstaen. Onze clubisten willen, kost wat kost, dóór bet ondcrwys ons lief Vaderland God-en zedeloos maeken, gelyk de leerlingen van Voltaire gedaen hebben met Vrankryk en Duytschland. Zy zullen waerschynlyk niet beter gelukken als Koning Willem, maer intusschèntyd moeten dè eoulributiën wederom een millioen par jaer verhoogen. en haer te leeren huyshouden. Het toekomende jaer zal ons gouvernement waerschynlyk spreéken van herberg te houden en binnen twee jaeren van banqueroet tespeélen. De ministers gaen nog eens poogen te gelukken in de aen- slaende kiczing; zy houden aen hunne portefeuille gelyk aen hun vel. Zy zullen wederom grooteen sterke beloften doen. Ziet hier wat zy meynen te zullen moeten beloóven. Volgens de belofte van Roliin zullen al de Belgen mogen kosteloos revzen op den yzer weg en deézen zal hier dóór 7 millioenen meer opbrengen. Rogier zal beloóven, indien hy minister mag blyven, dat het in Belgenland, gelyk in Egypten, zal twee ma el par jaer oogst zyn. D'Hoffschmidt zal doen twee sche pen goud komen uyt Californiën. D'Ilaussy zal beloóven den zonnen loop te veranderen om de winterdagen twee ueren te verlengen. Chazal zal met zyne parademannen cholera, typhus, ziektens, paiateplaeg enz. uyt hel land jnegen. Broeder Orban belooft van al de ziektens te geneézen, verzekert ons 10 jaeren langer leven op conditie van ons jaerlyks eene goede laeting te mogen geéven. De Belgen leéven, volgens onzen Broeder, te weèldig cn kweeken te veel bloed.Het zyn liberale wonderbaere beloften, zy zullen niet helpen.. Wederom wal nieuws om het volk naer Brussel te trekken met de Septemberfeesten. Daer zal deés jaer eene expositie zyn niet van nvverheyd, van schilderyën of van landbouw, dit is al te gemeyn ge worden, de boeren beginnen er mede te lagchen: daer zal deézen keer eene tentoonstelling zyn van al de werken en daeden der advokaeten a la Polka, dér gekruysle notarissen en van menigvuldige ministers. Daer zal wel een millioen men- schcn gaen naer kvken; de komeéren en de gazetten zullen wel voor twee maenden te klappen en te schryven hebben. De liberale zvn «och eerste uytvinders. Waerom word ous gouvernement zoo liaetelyk aen hel volk? Omdat het eenen opregten moeyal is. Immers het wilt alles kennen en doen, overal meester zyn cn zynen neus tusschen steéken. Het houd op alle parochiën schóól, het hééft twee universileyten en nog véél andere gestigten van onderwys, het wilt nog meer hebben, het gaet nu nog 60 collegen opregten; dit alles moet aen het land dry a vier millioenen kosten. Het is voerman op den yzeren weg; dit kost de bagatelle van 7 a millioenen. Het begint nu den boerenstiel te doen; het zal op een pagthof meer agteruyt gaen, als al de landbouwers van een geheel canton. Het wilt de weévery doen op eenen groeten voel, hei vraegt2 millioenen om garen te koopen in Engeland; dit is waerschynelyk om de spinsters werk te geéven EENE VERGELYKING. Onder opschrift: Historische vervolgingen onder den valschen titel van calholyk, treéd 't Verbond, dat zich als tolk der voór- uytgaênde party opgeéft, vier a vvf eeuwen agteruyt om zyne grondstellingen aen 'l publiek op ie vyzen en den eenvoudige» Denderbode \c beveglenü Het bladje haelt eenen franschen burgeroórlogacnder 45c eeuw tegen de Joóden en Albigensen.de kruysvaerl legen de ketters, de moord van Hendrik III dóór Jaques Clement, en die van Hendrik IY dóór Frans Ravaillac; het zegt dal de kruysvaerl 15 jaeren geduerd hééft lydens welke er 50,000 Ketters omgebragt wierden, en dit alles schryft't Verbond om te bewyzen dal den Dendcrbode en zyne leézers catholyke fanatieke zyn!! Maer het blad wagt zich wel de schroomelvke vreedheden der Ketters tegen de christenen, de bloedige barbaerschheden der ongeloovige legen de calholyken by te brengen, het wagt zich wel van de langduerige en on- menschelyke vervolgingen der Heydcnen tegen de christenen te gewaegen", welke vervolgingen den grond van onafmeélbacre landslreéken met onschuldig bloed doorweekt, en de kerke Gods zoodanig gekneld en verdrukt hebben, dal zy ten gronde zou vernield zyn geworden, ware zy dóór de onbegrensde magl van haeren Groolen Sligler niet op eene ouvergankelyke steen rots gevestigd; dit alles zeggen wy, gaet 'l Verbond zorgvuldig voórby als 'tmacr een verschrikkclyk uytwerksel van.'t eaiholi- cismus tegen 't calholicismus kan keeren met de oorzaek van dit uytwerksel of te verzwygen of te vervalschenT Verbond op dien God- en zedeloo/.en bodem volgen, ware ons zoo veragtelyk maeken en zoo dwaes loonen als 't Verbond zelve; veragtelyk met de verdediging der christcne tegen de ketters cn hunne verlossing uyt de bloedbaden der Sarrazynen aen calholyk fanatismus toe te schryven; dwaes met helden te beknibbelen welkers nagcdaglenis dóór bet liberael ministerie zelf verluyslerd woid, gelyk men zien kan uyt hel pronkbeéid dat aen den hertog van Lorreynen, oenen aenvoerder der kruvsvaert, op de schoonste plaels te Brussel sedert eenigen tyd isopgeregt. Verstaet gy reeds uwe scbranderheyd, konfrater? zoq niet, luysler nog een oogenblik: Indien 't Verbond gewaegt van 50,000 Ketters welke dóór 't zweêrd der Kruysvaders in 15 jaeren tyds zyn omgebragt, en indien het die ombrenging aen katholyke dwêepzugltoeschryft. dan volgt hel leiterlyk de booze inspraek waermede het bezield is, en dan verwondert het ons nimmer dat het zich in den tyd op de grondstellingen van den bloeddorstige» en gevloekte» Robespierre beroepen hebbe; dan verwondert het ous geenzins dal hel god- en schaemteloos genoeg zy oin de leerstelsels te belyden "van Voltaire die de fransche omwenteling van 95 langzaem voórbereyd en eenen zoo wcérdigcn uytvoecder in hel bloedmonster Robespierre, gevonden bad; dan verwondert het ons geenzins dal het, even als de fransche conventie, mikkc op afschaffing van begynhoven en hospitaeïen, op vervolging van priesters cn congregatiën, op zedebederf, krenking van catholyke vryheden, bespotting van kerkelyke voórregtcn, wellen etc. etc. "T Verbond gewaegt van 50,006 Ketters, zeggen wy, welke in eenen vyflienjaerigen kruystogt zyn omgebragt, maer wat is dit tc vergelyken by het schrikbaerend tafereel 't

De Denderbode | 1850 | | pagina 1