welk de goddelooze school van Voltaire met vuerige cylïers in de geschiedenis hééft aengeslipl? Het rouwt ons hier het vlocrs vóór dit tafereel te moeten wegschuyven om onze Uobespiersche verbond mannen den grou welgrond hunner vrienden, dien zy zoo geèrn bezoeken, met traenen van berouw te leeren be- sproeyén en lot beternis te brengen. Inderdaed, geduerende het schrikbewind der fransche nationale conventie zyn, van 21 september 1792 lot 28 October 1795, door verbanningen, inwen dige oorlogen, dóór 't doodschieten, T verdrinken, op het scha vot en in de kerkers om hals gebragt: Mans, vrouwen en kinderen. 989,816 In de Coloniën188,400 By de legers overledene Franschen850,000 In de Vendee, lussehen Franschen202,000 Persoon en, die zich van het leven hebben be roofd, gehangenen, verdronken, enz. ten ge volge van hel schrik-SlelsM8,191 Vrouwen, doórontydige verlossingen, gestorven. 3,402 Dóór den hongersnood omgekomen20,090 Ven de pest overledenen inde gevangenissen. 3,200 Omgekomenen by het afbreeken van gebouwen. 70 Krankzinnig geworden dóór de omwenteling. 1550 Total2,266,719 Ilcwcl, konfrater, wat zegt gy van dit vrcesselyk getal slagt- öllers, niet van 't katholykfanatisnius, macr we! van 'l goddeloos stelsel 't geen gy belyd, waeracn gy loejuycht, T welk gy inroept om religieusen en priesters te kwellen7? Wat zegt gy van dit eyffer 't géén dóór bloeddorsligcn godsdiensthael, moordlust en alle hclsche driften in dry jaeren zoo jammerlyk hoog is geklommen? Zult gy dóór die rampzalige grondstellingen T pu bliek nog poogen te verleyden en ons land van den boord in den afgrond helpen storten? Lel er wel op, konfrater, op u en uwe navolgers weegt cene schroomelyke verantwoórdelykheyd; hebt gy in de school van Voltaire uwe God- en zedelooze leer stellingen gezoógen en wilt gy de zelve niet verlaelen, houd ze ten minsten vóór u zeiven, macr wagl u van andere te bederven want, behalve den vloek Gods dien gy draegen zult, zal men u te regl als den afval der samenleving mogen beschouwen. Hebben wy de zoo even aengehaelde ernstige gezegdens van :i Verbond op cene min of meer ernstige wyze beantwoord, wy kennen ons egter niet wederhouden van luyd op te lagchen om de zotte gevolgtrekking die onze konfrater met eenen ernst van d'andere wereld in 't midden brengt. Immers hy zegt De constitution onzer eeuw, zoo in katholieke als in prolee tarische landen, erkennen dat de overtuiging noch met dolken, noch met kanon overwonnen wordenbyna alle erkennen de noodzackclykheid van wcderzydsche gcdoogzacmheidook heeft ons vadcrlansch congres, viel de toejuiching der gcceslelykheid die er deel van maeklc, de godsdienstonder hel vacndcl der politieke vrijheden gerangschikt. Noglans, eenen man lieefl in België deze vryheids wel ten dien opzigtc willen schenden. In onze stad hebben wy eenen bcrispclyken oproer legen cenige verkoopers van vtaemsche bybels zien beginnen, die voor opsloker had onzen mislukten apotheker Byl, welken aen den invloed en mcedoogenheid van onzen eerwaerden heer Deken te danken heeft dat hy uil de gevangenis in welke hy zich op dit oogenblik wacr- schynelyk nog zou bevinden indien men aen de juslicie haren gewoonen loop gelaten had, is losgelaten. Welgy armen sul, hoe is't mogelyk van u toch zoo belagchelvk te inaeken en ons ten zelfden lyde by 't publiek te begunstigen; ja, konfrater, hoe jong en eenvoudig w y over twaelf jaeren ook waren, hadden wy toch moed genoeg om de schandalige leu gens, de verfoeyelyke lasteringen en volksverleydende redevoe ringen legen de zeden, tegen't geloof, tegen booge en leege geestelykheyd openbaerlyk te bestraffen; wy hadden moed ge noeg om de bybelleurdcurs in welke men slegts gekogite herbergpilaeren, zedeloos gespuysen opgerasplen bugl erkende, over hunne razende uytbraekingen legen al wat godsdienstig en geestelyk was te berispen en te beschaemenwy hadden moed genoeg om tegen de verleydende schriften welke dóór dit gespuys wierden uylgedeeld, cene brochuer te schryven en ten profyle van den armen te verkoopen, brochuer waerover wv nooyt zullen beschacmd zyn en waervan de nieuwsgierige nog cenige exemplaeren, mits eene aelmoes aen den armen doende, by ons konnen verkrygenHeeft eene onbezonnen politie ons daervoór in de pcrmenanlie geleyd, daerover verheugen wy ons en dit mag g'heel de wereld wectenHeeft onzen zeer eer- weërden heer Deken daedclyk vóór ons verantwoord en ons op vrye voeten doen stellen, daerover bedanken wy hem grond- hcrtiglyk, dien agibaeren man wist voórwien hy verantwoordde, maer valt te weélen of hy wel vóór gasten gelyk de opstellers van 't Verbond, zou durven verantwoordenDaleenen Polka, eenen Smerdis en Tutti quanli dit eens gaen vraegen, niette- genstaendc zy den vergrysden herder NU geduerig met de titels van eerbiedwacrden, agtingswaerden etc. schynen te willen ver- ceren, daer over een paer jaeren 'l Verbond hem schandelyk be schimpte en onder de vcragtclyksle kleuren afschilderde Dat wy eyndelyk nog in de gevangenis zouden zitten, is de belagchelykste van alle zaeken, daer het van ons afgehangen heélïde politie zelve wegens willekeurige aenhouding te doen rekening geéven en bestraffen Gelyk gy ziet, konfraler, gy Zyt of wel eenen weérgaloozeu kneukel, of wel zeer ongelukkig in '1 verkiezen uwer beschul digingen, want deéze strekken om te bewvzen dal wy, God zy dank, van onze jongheyd af, godsdienstige grond beginsels gehad en openlyk beleéden hebben. Na overal vrugleloos ondersteuning vóór den gekruysten notaris gezogt te hebben, is 't eyndelyk aen onze verbondman- nen gelukt een prulbladjc te vinden waerin zy een artikelken ter bewierooking van den agtingswaerden gryzaerd geplaetst krygen. Dit prulblad draegt op zyn voorhoofd (inzette van Lokeren en is algemeen gekentUvan vóór een paer schellingen op te neémen al wal men wilt. Nu, dit verwondert ons geen- zins, als wy afleyden hoe leeg den kerel zyn moet die den tegen woord igen opsteller van den Geeracrdsbcrgenaer in 'l ge- knoey van 't Lokcrsch prulblad heeft willen vervangen. Maer 't zy, onze verbondmannen zyn slegt van beleg, want in plaels van den gekruysten notaris te vereeren, bewyzen zy hem groolen ondienst met zyne verdediging te plaelsen in een blad dal, om zyne aerlsverslaefdheyd en verregaende bekrompene begrippen, onder al de prulbladjes den eersten rang bekleed. Wv raeden M. Evit aen zonder uytstel eenen brief te slueren naer de lokersche sloore, met dringend verzoek van geene toege zondene artikels artikels meer op te neémen en van haer zelve te onthouden zynen naem verder te noemen, want de aenbe- veéling van dergelykc tolken slegts dient om wie niet vuyl is te bemorsen, en wie vuyl is, te doen stinken. Indien de Gazelle van Lokeren met dit pilleken niet te vreden is, zy kan 't ons laeten weélenwy hebben er nog andere die zy moeyelyker zal doórkrvgen, nogtans mag zy op onze medewerking rekenen om dóór deéze, nu juyst inel de opening van den lokerschen bleek, alle plekken van haer voorhoofd weg te neémen hoe vuyl en verouderd zy mogen weézen. Meire, den 15 maerl 1850. Mynheer den Dendcr-bode. Ik leéze in de gazetten, dat den minister in de kamer gezegd hééft dat het gouvernement acht francs betaeld vóór het weéven der lynwacden liussias; ik heb er nu verscheydene geweévcn en heb daer geen acht francs van ontvangen maer slegts zeven waervan ik mynen spoelmacker moet beladen. Nu zoude ik willen wcéten, M'. of men my allyd eenen franc te w cynig hééft betaeld. Wéét ML dat ik tegen geen verlies en mag, ik moet 12 dagen aen myn stuk werken, eenen dag om na Aelsl het te haelcn en eenen dag om in te draegen is 14 dagen, dus kan ik 50 centiemen winnen als ik eenen spoel- maeker vóór niets hebbe; en daer mede moet ik myn vrouw met acht kinders onderhouden Zyt zoo goed Mr. my te zeggen of ik moest 8 francs hebben en aen wie ik my daer vóór moet addresseéren. II. Deés briefken komt bevestigen 't géén wy meermaels gehoord hebben, naemelyk dal ongelukkige weévers van zommige sub sidiemannen deérlyk gepluymd worden.... Inderdaed, armen man,'t is den fabriekant vóór wien gy werkt die u zoo véél franks als by u afgetrokken hééft, in regtveêrdigheyd schuldig is. Als wy dergelyke daedzaeken hooren, agten wy eene pligt aen die fabriekanten te erinneren dat de vierde vraekroepende zonde is: Aglcrhoudcn den loon der werklieden... Moer wat is 't, bv zommige liberale gasten, die met geld van den armen werkman moeten zwieren en brassen, komt het op geene mande vraekroepende zonden aen, hel spyt hun immers dat zy hunne eerste communie gedaen hebben Uyt Ninove worden ons wederom vraegen nopens Pierkcn, 't onlvangerken van Nederhassclt, en den burgemeester Steppe, loegestuerd. Wy voldoen aen de vraeg van den inzender: OVER PIERKEN. 1° Hééft Pierken tegen den art. 21 des burgelyks welhoeks gehandeld met zonder regt dwangbevelen uyt te vcêrdigen .Mogt hy ontvanger blyven, moeten de inwooners aen eenen persoon bctaelen waerin zy geene trouw hebben Is T waer dat de opperbaezen der gemeente zeggen dal men doe wal met will, Pierkcn zal ontvanger blyven OVER DEN BURGEMEESTER. Gael den intrest der ge meente niet vóór 't gemak van den burgemeester? Zoo ja, waerom word er gewerkt om eene kalsyde te leggen die al de gelandde gaet benadeeligen en den burgemeester alleen be voordeel igen Mag den burgemeester eeuen waterloop afleyden langs waer hy wilt Neen, maer als hy dien zou gelegd hebben, 't is loe- gelaeten dat hy deézen in stilte afbreéke om op de duymen niet geklopt te worden. Mag eenen burgemeester alleen eenen weg verbreeden of versmallen zonder toestemming van hooger hand Hééft hy dit gedaen, vraegt het aen A. Daseleer? Als den liberalen kwant van Nederhasselt met zyne regenlie ingebaeld is geworden, is dit gedaen met eenen beërentrommel en eenen liereman die langs de deuren gaet Is geheel de collectie aen 't herbergsken de Bozyls afgezet Is het waer dat er onlangs in openveld eene woelige koeke- bakfeest is gehouden waerin des burgemeesters zóón kapileyn van den pot was en 't besluer der koeken had Is hel waer dal er nog niemand, buylen de familie des bur gemeesters, eenen koek had gekreégen als den pol reeds op 't laclste was, en dat deéze die tarwe meèl, hout en andere materialen hadden rondgehaeld, om den laetstcn koek hebben moeten vegten Is hel waer dal den groolen meester, liberael van zuyvercn bloede, zoo rond als cene eykcl in koeken geëélen was, terwyl alleman stond te watertanden. V Het Verbond van zondag bevat een lang artikel vóór titel voerendeVrouwen gedagten over den Denderbodewelk artikel zynen titel zeer regtvcèrdigl dóór den onnoozclen zeever welke het inhoud. Wy vermeeneu juyst te raeden dat Smerdis dit arm geraes ergens in een kaberdoesken of kaveet zal gehoord hebben, want gewoonelyk zyn de gedagten gemeen na maete de plaels en de persoonen gemeen zyn waer en dóór welke zy geiiyt worden. Doch water van zy, T prullewyf dat zoo maer ronduyl aen een verstandig man, gelyk Smerdis, gè.daglen opgeeft, moet toch MM. Cumont en Bruneau sterk genegen zyn—(proficiat)— wyl zy zegt dat wy niet goed genoeg zyn om M. Cuinonl's schoen riemen vast te maeken en M. Bruneau's honden te binden!! Dat T wyf in kwestie daervoór beter is, dit willen wy volgeérne bekennen, wyl schoenen binden en honden vast maeken niet ons werk maer wel 't werk van kladden is die soórtgelyke gedagten aen Smerdis opgeéven. Of MM. Bruneau en Cumont over de complimentjes van '1 Verbond zullen gevleyd weézen, weélen wy niet en willen zulks niet onderstellen, ten ware 't bloed trok, gelyk 't gewoonelyk nog al gebeurd met vlaemsche kiekens ten opzigte van fransche haènen. V Onzen konfrater stelt alle listen en laegen in '1 werk om ons T geweézen ministerie De Theux te doen voórstaen en al deszelfs akten te doen goedkeuren. Maer gy bedriegt u man, om ons tot dien stap te krygen, zy gy niet' slim genoeg. Wy hebben 't voormalig ministerie voórgeslaen daer waer 't volgens ons óórdeel wel dééd, en wy hebben 't gelaekt wanneer 't ons laekbaer vóórkwam. Als 't ministerie Rogier zal wel doen, dan zullen wy zyne akten pryzen en zoo lang't zal slegt doen,'zul len wy er tegen te velde trekken al schreeuwde 't Verbond nog zoo sterk. VLUGTIG POLITIEK OVERZIGT. De kiezingen in Yrankryk zyn ten voórdeele der socia listen uytgevallen. TeParys hebben de kandidaeten der woel mannen uytsluytelyk gezegevierd een groot getal kiezers hebben, eensdeels uyt vrees vóór nieuwe onlusten, ten gunste der socialisten gestemd, andersdeels omdat de gemaetigde kandidaeten geene groote voorstanders der grondwet waren. Aldus willende kiezers van Parys als 't ware protesteéren tegen allen staetsaenslag dien Napo leon dóór zich zeiven of dóór zyne aenhangers zou poogen te bewerken. Zoodat wy niet moeten vreezen dat de meerderheyd in Vrankryk de socialistische denkwyze omhelze. liet schynt zeker dat den Paus eerlang onder de be scherming eener gemengde magt naer Rooiuen zal to- i'ugkcercn. Voorleden zaterdag hééft in onze volkskamer een ernstig voorval plaels gehad. Op eenige wóórden van M. De Man nopens de alleenheersching des gouverne- ments in byna alle zaeken, heélt M. Rogier zich in gram schap gesteld, en de kwestie van den waeren grond afwendende, hevig tegen M. De Haerne uytgevallen om dat deézen het wetsontwerp on 't onderwys in de sectiën gehekeld had. M. De Haerne hééft pacha Rogier deftig op zyne plaets gesteld, doch alles doet vermoeden dat de discussie op die wet lievig zal weézen. Van zynen kant wilt het ministerie geheel alleen de magt op 't onderwys hebben, zonder de wyze voórzigtighevdte gebruyken va'n elk te laeten wat aen elk toekomt. De conceptwet op 't onderwys kan rampzalige gevolgen hebben, dit- is te voorzien, en desniettemin zal M. Ilogierwelligt hardnek kig blyven. De eenige redplank of middenpunt tegen alle botsingen, ware de uytsluvtelyke vryheyd van 't middel- baer en leeger onderwys, wyl de beraagtiging dóór liet bestuer op 't onderwys eenen geduerigen twistappel vóór het tegenwoordige en vóór't toekomende zal zyn... De voórreglen die een liberael ministerie van daeg zal wil len hebben, zullen morgen dóór een ander insgelvks gevergd worden, en zoo zal de oneenigheyd geduerig aengestoókt worden. T géén de liberalen van daeg willen, zal hun laeter tot geesselrocde strekken, en dital- les met het ongelukkig gevolg datettelvke millioenen ten koste onzer duer gekogtte vryheyd zullen verspeeld wor den zonder dat men het voorgestelde doel zyn bereyken. LAETSTE FRANSCHE TYDINGEN. Van de 28 kandidaeten die er moesten gekoózen wor den zullen er tien of elf tot de vredelievende party behooren, zoodat den uytslag der kiezingen zoo slegt niet is dan men gevreesd had. Nogtans roepen de socia listische dagbladen luydkeëls victorie. Men mag egter op al die berigten niet te véél agt slaen want de paryssche pers zoekt nog al véél gcrugt te maeken. Aldus spréékt den Courrier Francais xan eene ministerieéle verandering; het voorzitterschap zou aen M. Molé zyn aengeboóden en M.FIahaut zou M. Lahitte vervangen; verder gewaegt 't blad ook vandedrukpersvryheyddie reeds gebonden is, volkomelyk te muylbanden. Den timber op de dagbiaden zou hersteld en eene borgtogt van 100,000 fr. op elk dagblad geëyscht worden. Den Bulletin de Paris zegt, dat de socialisten eyndelyk Emile de Girardin zullen voórdraegen, dewyl den bur ger Vidal vóór den Bas-Rhin zal aeiineémen." De demissiën van de ministers waren nog niet. aengenomen. Men wil de wettigheyd van de kiezing van burger Dellotle betwisten. Deéze weygering van aenncénnng zou .men willen gronden, op de deportatie welke deézen juny-oproerling ondergaen hééft. De vergadering zal kunnen beslissen, of het gebeurde strydig is met. de weêrdigheyd en het moreéle van de vergadering. Er is ons eenen zeer schalken bl ief uyttoegezonden nopens het vrouwken G... te O.... welken v>y niet willen opneé- men omdat den schryver waerschynlyk de gevolgen van derge lyke aenlygingen niet berekent. Wy durven onderstellen dat die aenlygingen des te ineer gegrond zyn omdat wy den schry ver kennen en de overluyging hebben dat by die zonder de beste redens niet zoude doen.... Maer wy raeden hem, om die schandelykhcden te doen ophouden, de politie daervan te verwittigen welkers strenge pligt het is daeraen pael en perk te stellen. Kortelings hoópen wy de gelegenheyd te vinden met den opsteller des briefs te spreékèn. Eenen anderen brief over liet kerkmuziek is ons toege zonden; zaterdag toekomende zullen wy dit stuk mededeelen. Wy bedanken onzen korrespöndent over "de minzaeme groeten is die hy ons doel van wege onzen vriend Ch. I). T. Plaetsgebrek dwingt ons verscheydene aenmerkin»en tot opvolgende N" te vcrschuyven. Deéze wéék zyn hier voor het vrcdegeregl des kantons verscheydene persoonen tot geldboeten veroordeeld om, tydens de vastehavonddagen, scheldwoorden en lasteringen naer

De Denderbode | 1850 | | pagina 2