't hoofd van eenigen burgers deézer stad geworpen ie hebben. Ken schandalig misbruyk 't welk dient beteugeld te worden, is dat zommige persoonen denken dal hun onder een masker alles toegelaelen is le zeggen, 't zy dat het waer of lasterend is, T zy dat zy zelve vuyl zyn of niet. Deéze veroórdeeling zal lot les dienen voor die soprt van verwyters welke gevvoonelyk het meest op de lever hebben en in zich hel spreekwoord bewaer- heden dat de vuylste verkens altyd 't schoonste strooy willen hebben. By besluytvan den minister van justitie, in dagtpekening van den 0 maert, is M. A. Van Cleemputte, klerk by het geschrift in het gevangen buys van Aelst, tot derden klerk by den inwen- di°eu dienst van 't zelfde gestigt benoemd. Zyne jaerwedde is op 500 fr. per jaer bepaeld. Kenen landbouwer uyt de gemeente Meire, wiens zaeken hem onlangs naer Brussel hadden geroepen, bevond zich in de hoofdstad en doorwandelde op zyn gemak hacre breede strae- ten; want, zeyde hy, ik wil die groote stad, die schoone huyzen en praglige gebouwen, waervan er t' onzent zoo veel gerugl gemaekt word, nu eens wel bezigligen. Inderdaed, onzen dor peling hield die belofte, en, in zyne eenvoudighevd, geloofde hy ook overal te moeten binnen trecden. Hy had reeds eene menigte gestigten bezogt en, slaroogcnd en met eenen lang- zaemen tred, ging hy strael uyt, straet in, en kwam eyndelyk vóór de Rol, waer de kinderen in te vinden gelegd worden aen. Meer dan alle anderen trok dit gestigt 's landmails bewonde ring op zich, en hy ook wilde weélen waertoe het diende of wal men er in verrigle. Zynen hoed afgenomen hebbende, welken hy in beyde handen droeg, stapte hy den dorpel over en kwam in eene schoone woonplaets, van waer hy langs eene zyde deur eene andere met kostelyke printen versierde kamer binnen trad. lly hoorde, noch zag er niemand, hetwelk hem stouter maektc. Tot in het midden der zael genaderd, ziet hy in eenen der hoeken het met rood gevoederd bakje, waer den vondeling in neder gelegd word; hy komt digter by, steekt er de hand in, en eensklaps springt het kasje toe. Zynen arm blyfl er in vastgeklampt en hel geluyd eencr bel liet zich booren, en ging den rolbewaerder van 's paglers tegen wóórd igbeyd verwittigen. Daer stond het gevangen boerken met de dood op het lyf, in afwagting dat er thans toch iemand moest te voórschyn komen. Eeuige minueten verliepen, en eenen laugen mageren man vertoonde zich, om het jong schepseltje, hel welk hy geloofde in de rol nedergelegd te zyn, weg te neémen. In piaets van een kindje, was het eenen veertigjaerigen man, die aen de kas overend stond, en nadat den rolbedienden hem verscheydene macl gevraegd had, wie zyne ouders waren en waerom zy hem in dit gestigt gebragt hadden, konden dorpeling eyndelyk al snikkende antwoordenIk ben geenen verlaeleling, myne moeder leeft, en is te Meire gehuysvest, ik ben ongetrouwd en woon met haer, zy heeft my naer Brussel doen komen vóór affairens, en uyt nieuwsgierigheyd ben ik hier binnen getreéden zonder te weélen waer ik was. Den bedienden vol medclyden maekle den arm los van onzen gevangen, gaf hem eene kleyne berisping en bragl hem aen de deur zeggende: Vriendje langs ginteren hy wees den Meirschen lioer met den vinger de V1 a end ersc h e-poo r l uyt. De mililiens voor 1850 zullen in de maend mey gedeelle- lyk onderdo wapens worden geroepen. 1\ P. De Bruycker, gemeenlè-secretaris te Oostcrzele, begaf zich zalurdag avond langs het dok le Gend naer de Ant- werpsche poort. Dóór het donker mistig weder en het gebrek aen behoorlvke verligting langs dien kant, is den ongelukkige» vau den weg geraekt en in hel water gestort. Zyne hulpkreélen wierden gehoord dóór de bediende van het oetrooy by de Anl- werpsche poort, maer zy kwamen te laet. M. De Bruycker was versmoord en reeds gezonken. Zondag morgend is zyn lyk uyt de rivier opgehaeld dóór den sassenier De Meulenaere. Den verongelukten was nog maer 51 jaeren oud. M. Van Ilerzele, onderpastor le Burght, is tot onderpastor te Belcele benoemd, in vervanging van M. Cnudde, die onder pastor word te Eyne in de plaels van M. De Roose, welken zyn ontslag hééft gevraegd. Den genaemden De Clercq, overluygd van in de maend december 1819 te Ledeberg eene hooymyt in brand te hebben gestcéken, is dóór de assisen van Oosl-YTaenderen ter dood veroordeeld Toen den schuldigen zyn vonnis hoorde afleézen, heeft hy geweldige uytvallen op de leden van den jury gedaen cn verklaerd dat men ze levende moest verbranden. Op hel oogenblik dat men hein in het gevang lerugbragl heeft hy zich willen om het leven helpen,- maer de gendarmen die hem begeleydden hebben zulks verhinderd. De Congregatie der Redemptoristen heeft een gevoelig verlies gedaen dóór hel afsterven van haeren overslen-generael P. Ripoli, overleden IcNocera, by Napels, den 10 february lest. Hy wierd le Coralo, in hel koningryk Napels, den 8 October 1780 geboren. M. den kanonik Ost, pastor der kathedrale van St-Baefs, is in den ouderdom van 59 jaeren overleden. Hy bekleedde sinds den 51 maert 1829 deéze bediening. Sinds lang was M. den kanonik Ost in eenen s leg ten gezond- heydslael. Zyne dood word beweend van al de geéne die hem gekend hebben. M. Alexander Verschaffeit, ridder van het Leopoldsorder, den voórnaemslen der gendsche bloemkwcokers, is in den ouderdom van 49 jaeren, overleden. De brusselsche graenmerkt van woensdag was zeer onbe- duydend. De landbouwers konden moeyelyk verkoopen aen den leegslen prys der kwoleéring. Veéle kleyne paglers zegden, dal zy zich in de noodzaekelykheyd bevonden, hun graen met ver lies te verkoopen, ten eyndc hunne paglen te kunnen betaelen. Tydens de maend february laetstleden heeft de gendar merie beslatigd in de provincie Braband 8 diefstallen en 1 pooging van diefstal, 8 brandrampen, 11 toevallige overlydens, 1 pooging tot moord en 5 zelfmoordenin de provincie Ant werpen 5 diefstallen, 4 toevallige overlydens en 1 zelfmoord; in de provincie Henegauwen 5 diefstallen, waervan eenen in eene kerk, 5 brandrampen, 15 toevallige overlydens, 4 kinder moorden en 1 zelfmoord. De talryke faillieten, die men by eenige Brusselsche koop lieden in graenen aengcslipt heeft, hebben eenige opschudding in de hoofdstad te weeg gebragt. De failliet van den genaemden P. C., koopman in olie le Brussel, beloopt, naer men zegt, tot 1,500,000 fr. Hel federael Gouvernement van Zwitzcrland is met den minister van linantiën in onderhandeling getreéden, om de zwiisersche munten te Brussel te doen slaen. Men schryft uyt KortrykTwee vreeslyke toevallen hebben de verledenc wéék plaels gehad in de statie van den yzeren weg alhier. Donderdag laetstleden, na de aenkomst van het goederen-konvooy, waren de werklieden bezig met de wagens af te hacken, vóór Ivorlryk bestemd, en waeronder er waren aen het adres van den heer Anloón Desuttcr, in de eslaminet St-Joris. Doezen iaetslen stond gerust te praelcn en zyne koopwaeren te bezigtigen, toen er eensklaps een locomotief kwam opstoomen. Den heer Aimé Verbahek, opperwerkman der statie, vcrinaende den heer Desutler, dat hy schielyk uyt het spoór zou gaén. Dóór plolselingen schrik bevangen, wankelde Desutter, en scheen van zichzelven le gcraeken. Verbanck vliegt naer hem toe; maer te laet; hy kon hem met zyne armen niet bereyken en hem slegls toeroepen dat hy zich tusschen beyde spoóren op den buyk zou leggen. Op denzelfden oogenblik zet Verbanck zyne gedugte schouders tegen de locomotief, ten eynde den schok te verzaglen, stoot den treyn-wagen met zynen voet voóruyt en roept tot den machinist dal hy stil moest houden. Nïettegeustaende deéze heldhaftige daeden, is Desutter byna stervend van tusschen het spoór opgenomen. Zyn ligchaem is geplellerd geweést tusschen den tampon der locomotief en dien van den wagon; aldus was zynen onderbuvk als tusschen eene schroef; aengezien hy nog leekens van leven gaf, hééft men hem inct den groolsten spoed ten zynent gebragt, en de heeren chirurgyns Coene en Sammels hebben hóóp nog hem te redden. Ken tweede ongeluk hadden wy byna vrydag morgend le belrenren, op het oogenblik dat hel konvoov van 5 ueren naer Gend moest vertrekken. Den machinist had juyst het sein gegeéven om af le sloomen, en den bureel-wagter der Door- nyksche poort sloót in aller haest zyne bureclen, en wel eerst degeéne naer den kant der stad. Maer op het oogenblik dat hy over hel yzerspoór stapt om den bareel naer den kant van het voórgeborgle te sluyten, komt er eenen boeren-wagen niet twee peérden doórgcreédeu de poerden stonden reeds op het yzerspoór. liet konvoov kwam acngestoomd cn den bureel- wagter geeft het sein van het beletsel. De chefs en onder-chels der statie zien het gevaer, welk er bestond voor het reyzigers-konvooy van Gend, zoowel als vóór dien boeren-wagen, zy loopen het konvoov agterna en roepen uyt alle magt halt, halt! terwyl zy bleek van schrik de gevolgen te gemoet zien. Men verbeelde zich de vrees en den angst der reyzigers in de wagons, die allen riepen: Hall, halt! blyfl zitten!... By geluk had den machinist de belem mering ook gezien, en hy hield hel konvooy stil op dry meélers afstand van den boerenwagen. Kenen algemeen vreugdekreél weerklonk dóór de lucht; alle man zwaeyde met de zakdoeken ten teeken van blydschap, en eenige minueten laeler vertrok het kouvooy naer Gend. Men leest in T Handelsblad van Antwerpen Vergei.vking. Over eenigen lyd wierd er hier ontrent eene schrikkelyke moord begaeneenen der bedienden der policie kreeg daedelyk vermoeden op eenen persoon na eenige inlich tingen genomen le hebben, had hy weldra de volle overtuyging den moordenaer le hebben ontdekt; hy gaet alleen, in klaeren dag in't huys waer deézen zich ophield, haeit dien er alleen uyt en brengt hem alleen in de gevangenis. Yyf maenden laeler wierd den moordenaer op de groote merkt onthoofd.Zoo grypt men eenen moordenaer. Verleden vrydag, in den vroe gen morgend, begaven zich slegls zes gendarmen, goed gewa pend in tie omslreéken van Berchem. Twee sluypen langs de huyzen om, twee posleéren zich langs den vóórkant, en twee trekken een bewoond huys binnen welhaesl komen zy er uyt met eenen persoon die zy zeer omziglig bewaekende vier andere springen daedelyk bv. In dien slael word deézen persoon dóór de gendarmen omringd en bewaerd naer de gevangenis, gebragt. Wat schelmstuk heeft hy begaen hy had op den appel der burgewagt gemankeerd.Zoo handelt men ter eere van de garde-eivique le Antwerpen. In de deéze wéék te Rotterdam gehouden Kaffé verkooping van de Nederlandsche Handel Maelschappy is alles verkogt tot 52 1,2 a 59 1,2 cent. De vreeze vóór de gebeurtenissen, welke Vrankryk be- dreygen, brengt vcél vremdelingen van Parys naer Brussel over. Men meld uyt Wavre: Een zonderling geval is donder dag laetstl. hier gebeurd. Eenen timmerman had vóór eene vrouw eene doodkist gemaekt, welke moest dienen om een kind je, dat gestorven was, te begraeven. Het kistje derwaerts brengende, vind hy niemand te huys, maer zag twee kinderen op hetzelfde bed liggen. Wat doet hy? Hy néémt een dier kinderen, meenende dat hel dood was, en legt dit in de kist, waervan hy 't deksel sluyt. Juvsl kwam de moeder binnen, die met groote bevremding en schrik ontdekte dat den timmerman niet T overleden, maer het levende kind in de kist had gelegd. Wal vreeslykongeluk, ingeval de moeder dien misslag niet ontdekten aldus de dood van haerc beyde kinderen had moeten betreuren. Die ramp zou nogmaels le wylcn zyn geweést aen hel onmaetiggebruykvan sterken drank, waervan dien timmerman groolen liefhebber is. Volgens de Aviso de la Meusc, had te Maestricht op den 8 deézer een klugtig voorval piaets. Twee voórnaeme reglsgeleer de uyt die stad lieten hel by 't voeren hunner pleyldooyën by geene wóórden blyven, maer vielen elkander aen en rukten elkander de hairen uyt 't hoofd. Beyde advokaeten droegen brillen, die dóór kragtige vuystslagen, van beyde zyden loege- bragl, weldra in stukken vloógen. Het kostte den president van het geregtshof en aen de leden der balie niet weynig moeyte, om de strydende le scheyden. De plaels van onderw vzer is open in de kostelooze gemeeu- teschoól van Yperen, de jaerwedde aen deéze piaets gehegt is duyzend franks; indien den onderwyzer ongetrouwd is, kan hy de kostelooze huysvesting genieten. Men zal den voorkeur geéven aen leerlingen van eene der normael-schoólen van den Staei. Men moet de vraeg cn de getuygscbriftcn indienen aen het gemeentebesluer van Yperen. Men schryft uyt Roncourt, 8 maert Men bad by den heer Anloón P., die sinds eenigen tyd van krankzinnigheyd blyken gaf, en alleen een huys bewoonde, eenen vader en zynenzeven- tienjaerigen zoen als bewaekers geplaelst. Gisteren, om 5 ueren des morgens was den vader uytgegaen, en den zinueloozen beval den jongeling bet vuer te doen branden. Terwyl deézen laetsten vóór den hacrd zat, nam P. eenen stok en bragt er hem verscheydene slagen mede op het hoofd toe. Vervolgens nam hy een scheêrs en gaf hem eene menigte breede en diepe sneden over hel ligchaem. Als den vader terug kwam, was de deur verschansd en dooi de venster ziende, zag hy den moordenaer traegzaem op het hoofd slaen van hel slagtoffer, die reeds geene beweéging meer dééd. De venster breéken en in de kamer springen was voél den vader 't werk van een oogenblik; hy ontwapende den uyt- zinnigen, wierp dien op den grond en riep om hulp. Men kwam van buyten toegeloopen maer le laet; want na de II. Olie ontvangen te hebben" gaf den armen jongen den geest. Den uytzinnigen had vroeger reeds eene pooging gedaen om zynen ooin te vermoorden, en ware deézen gevaerlyken zinue loozen van dan af in een krankzinnigen huys geplaelst, men zou dit yslvk jammergeval niet moeten betreuren. Men meld uyt San-F ra ncisco (California), den 21 september. De landverhuyzers komen sleéds in menigte loe, en vallen hier schrikkelyk slegt, en daer zy zich maer aenstonds naer de goudmynen begeévcn, gaet het met hen ginder nog slegter. Alles is hier uytermaelen duer. Het meél geld 50 piasters per kwintael;dcn wyn 100 piasters per stuk, den brandewyn is 500 per 100 in prys gereézen. De oorzaek deézer duertc is den groolen overvloed, die hier over eenige maenden hecrschte; in zoo verre dal de eetwaren byna 't tolregt niet golden. By gevolg hebben de schepen geene nieuwe acnvoeren van mondbehoeften gedaen en vandaer 't groot gebrek. De ryzing in pryzen van den brandewyn is ook loe le wyten aen T verbod van denzelvcn in llesschen in te brengen. Daer den winter zeer hard schynt te zullen weézen, vreest men vóór den groolen hongersnood in dr slreék der goudmynen; en daer den honger eenen slegten raed- gcévcr is, vóór de vermenigvuldiging der kwaeddoeners. FRANSCSIE REPUBLIEK. Parys, 13 maert. Volgens particuliere correspondentie, zullen de democraten omtrent hetzelfde getal stemmen hebben als in mey 1849 en 26,000 meer dan in july. De onverschillige parly, die Mural en Lanjuinais voorstelde, hééft thans 12,000 stemmen verloórcn op de kiezingen van mey, 5000 op die van july. Men zegde gisteren dat veéle werklieden niet hadden gestemd in de voorsla J St. Anloine, dit is bezyden de waerheyd. Veéle legitisten stemden vóór de demócralieke lyst en toonden zelfs hunne briefjes alvorens te stemmen. In den Bas-Rhin zyn van de dry kandidaeten 2 socialisten gekoózen. In de salons wierd gisteren véél gesproken over het resullael der kiezingen. De kiezing van de lotte, eenen getrans- porleérden van juny, word hel hevigste gehekeld, ook dóór de mannen van generael Cavaignac, welke daerin eene protestatie zien legen dien generael, die in juny de orde handhaefdc. Men verzekert, dat er sterke weddingen zyn aengegaen ten beurze, op de kiezingen. Men zegt dal er eene is van 50,000 fr. ten gunste der socielisten. Het schynt, dal er eenen brief acngekomen is uyt Napels welken meld, dat den H. Vader in Roomen zal terugkomen, onder de bescherming van een garnizoen Oostenrykers, Span- jnerds, Franschmannen en Napolitaenen. Generael Baraguay- d'IIilliers hééft orders moeten neémen van wege het franscli gouvernement, in deéze gewiglige omstandigbevd. Iletanlwoórd van Vrankryk gunstig zynde, zal 't spaensch leger lerugkeeren. De oostenryk- cn napelsehe troepen zyn in optogt. BURGESXYXEK-STAND. GEBOORTEN. Mannclyk 9 Vrouwclyk o IIOÜWELYKEN. Joseph Malthieu, 27 j., schaerslyper, met Maria Chris tina Podevyn, 22 j., kantwerkster. Leo Ylasschaert, wedr. van Maria Jh. 'Amandt en Joanna Cath. De Neef, 35 j., twyndersgast, met Maria Theresia Stevens, 25j., dienstmeyd. Jan Bapt. De Clercq, 58 j., landbouwer, te Nieuwer- kerkon, met Maria Anna Vander Stockt, wede. van J. B. Van den Broeck, 40 jfruytverkoopster. OVERLEÉDENE. ZachariusVan Gysegem, 6 maenden, Mylbeck. J. Cath. Van der Stockt, wede. van Petrus Jan De Pre/., kantwerkster, 48 j., Molendries.'Engelhert De Ridder, man van Isabella Th. Meert, molenaer, 49 j., Montstraet. - Maria Leonie Verhofstad, 10 weéken, Keyzerstrael. August Keymeulen, 3 dagen, Vischmerkt. Jan B. Geeraert, man van Th. Rondonck, 35 j., Mylbeék. Tfl li,.,,.,,,,. Een fraey en geriefrelyk HUYS, Jl c Iiucitu. staende in de Molenstraet op den hoek der Werf, laetst bewoond by Mmc. W<:. Plaetsier. Zich bevraegen by M. J. Impf.ns in d'Agterstraet. ülfRÏI1!1 Uyt er hand te bekomen aen eenen 1. civilen prys op den buyten ten Roozeti te Aelst-Mylbeke, 1000 schoone jonge Eyken-plantsoenen. Zich te bevraegen by Joannes D'DASELEEB, Kasteleyn op gemeld Buytengoed.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3