ZONDAG M MAERT 1850. VIERDEN JAERGANG.—Nr 185. AELST, den 2 a Maert. De grondwet en de vryheyd van 'tonderwys. Het Slaclsoiiderwys en den Godsdienst. Hfit socialismus en de geestelykheyd. OVER. 'T POLITIEK VAN DEN DAG. EENE TWEEDE VERGELYKING. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 lr. 50 c., dien der annonccn op 20 cenlimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry inaenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang le doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaets in onze kolon- nen vcrleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CUIQLE SUl'M. verder gewaegen van alle broclmercn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen diconseenige stukken zouden begeêren mede te doelen, zullen geheyrn ge houden worden, ten zy wv in regte gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gcene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annonccn, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. BODE De constitutie waerborgt ons de vryheyd van onderwys, dit is te zeggen, dat al wie onderwyzen wii.i hier toe vry is en aen niemand de toelaeliug hoeft te vraegen dit is klaer en voor elkeen verstaenbaer; maer wanneer hel genieten dier vryheyd als 't ware onmogelyk geinaekt word, mag men dan niet regt- uyt zeggen dat hel woord vryheyd spotswyze in de grondwet geschreévcn staet? Wat zou men denken van een gouverne ment dat lol de dood arme weevers en spinsters der Vlaende ren zou zeggen ziel, tul nu toe hebt gy u namvclyks met bedelen eene drooye korst roygenbrood konnen verschaffen om uwen lion- ycr le stillen, had yy dorst, gy moest dcnzclvcn aen de beek les- schen, maer van nu af is hel u toegelaeten aldcrhande soorten van lekkere spyzen le celen en versterkende wijnen le drinken Zou men zulk gouvernement niet van bittere beschimping jegens den armen moeten beschuldigen Voorzeker ja. Maer wat doel 't zoogezegd libcrael ministerie anders ten opzigte der vrvheydslievendc Belgen als 'l aen deéze zegt dat 't onder wys vry is, ferwyl het dóór zyn ontwerp al de vrye onderwys- gestigten gaet poogen ten gronde tc helpen Hoe moeyelyk het ook zal gaen om 'tvry onderwys teenemael te vernietigen, heélt egter 'L gouvernement veel moreéle en stoffelyke dwang middelen om 'l zelve te belemmeren en overal te dwarsboom en ten gunste van 't onderwys op de kosten van den staet gc- geéven. Dat er, by voorbeeld, in eene stad een vry collegie of vrye schóól besiaet. waer de leerlingen 5 fr. par maend betae- len, en 't gouvernement komt daer een mededingend collegie of schóól inriglen waer de leerlingen slegls 2 franken of nog minder zullen beladen en buylendien nog de boeken, papier, pennen etc. kosteloos genieten, is hel aen 'tvry gestigl mogc- lyk daer legen de mededinging slaende te houden klaerbly- kelyk neen, want 'i vry gestigl zyue onkosten uyt cygenc borze moet beladen terwyl 'l gouvernement niet volle greépen in de stadskas kan putten, en als deéze ledig is, m.oet zy toch dóór de schatpligtige, de vrye opderwyzers medegerekendaen- gevuld worden. Van den anderen kant, wat konnen de stads-en gemeenle- bestuerén die de vertegenwoordigers des gouvernements zyn, niet al bydraegen om de gesliglen van den staet le begunsti gen en de vrye schooien le verkreuken, met de eerste dóór alle middelen te ondersteunen, en aen deéze bietste alle be scherming en onderstand tc onttrekken, iels wacrloezy naluei- Ivkdoór den staet konnen verpligt worden. Ziet men hier niet dat de mededinging dóór vrye gesliglen tegen de slaelsschoóleu onmogelyk is en dan roepen de iiberalisleu dal 'tonderwys vry is, dat alle Belgen gelyk zyn vóór de wet Den staet willen opleggen dat hy in 't onderwys den Gods dienst en zedeleer may of moet verpliytend maeken, ware tegen de grondwet spreéken en handelen, gelyk ket insgelyks legen de grondwet is aen den staet de directie van 't onderwys loelekennen gelyk 't ministerie nu w ill doen; beweèrcn dal Gods dienst en zedeleer nutteloozc zaeken in'tonderwys zyn, ware zondigen tegen de regie reden, legen de ondervinding etc.; godsdiensten zedeleerversmaeden en alsnulleloos uyt 't onder- wys verbannen, is eene goddelooze vermelenheyd, 't verderf der opkomende jeugd, 't ongeluk der fainilién, eenen aenslag tegen scepter en kroon en cyudelyk de vernietiging van alle maelschappeiyke orde. Waerdóór word immers het hert van den mensch tot alle zedelyke en'maelschappeiyke deugden gevormd Dóór den godsdienst. Waerdoór word er hem eenen afschrik van 'I kwaed op zich zeiven en z.ynen even- mensch ingeboezemd? Dóór den godsdienst. Wie gebied er hein de naleéving der goddelyke, natuerlykc en mensclielyke wetten Den godsdienst. Wie leert hem voor de samen leving een nuttig gebruyk maeken van zyne weétenschappen Den godsdienst en altyd den godsdienst die aen den meijst h als 't ware met eenen vuerigen vinger geduerig zyne weèrdig- hevd, den weg zyns geluks aenwyst en hem sieéds op dit sli'bbrige pad ter hulpe komt en versterkt. Mogten niillioenen inenschen die thans nog als redelooze dieren in wildernissen rondzwerven of in de duyslernissen bedolven liggen dóór den godsdienst lot het licht'en besehaeving komen, voorzeker zouden zy er meer prys aen hegten dan hier dóór deéze gedaen word welke die onschatbaere weldaed inisaglen omdat zy gelukkiglyk algemeen is! Dat er 'tgouvernement aen denke, zyne conceplwet leyd tot niets minder dan lot de ver banning der godsdienst- en zedeleer iets waertoe Voltaire en deszelfs navolgers zoo véél in Vrankryk hebben bygedraegen, dal dit land er reeds drymael de rampzaligste vruglen van geplukt hééft. Edoch, zyn de voórnaemsle vaendeldraegers der godsdienst-verbanning in Vrankryk schynbaer van hunne dwaelingen weérgekeerd, omdat zy gewaer worden dat de droe vige gevolgen hunner ongodsdienstige leerstelsbis regtslreéks op hun zelve gaen vallen. Belgiën heeft gezien met welke vrccsselyke roede Vrankryk is gekastyd geweest en nog bedreygd is gekastyd te worden, en evénwel durft ons gouvernement de zelfde oorzaeken geéyen die aen Vrankryk zulke schroome- lyke uytwerksels berokkend hebben. Dal er de kamer aen denke, want eenen dag zal er van haer verschrikkelyke reken schap geëyschl worden. Onze 1 iberalisten toonen zich vyanden van T socialismus en scliynen voor 'l oogenbiik in hunne gekogtle dag- en weekbla den die grondstellingen te bevegUcn. I>;.t zy zulks reglzinnig meenen, konnen wv maer moeyelyk onderstellen als wy zien met welke hardnekkigheyd, mei welke woede zy overal tegen de geestelykheyd le velde trekken om deéze overal biiyleu le sloóicn, om ze by groot en kteyn zoo veragtelyk en baelelyk te maeken als zy konnen, om haer, met een woord, den invloed zelfs op'l zedelyke van den Belg te beneémen; als wy dien handel zien en wel overweégen, dan durven wy ronduyl zeggen dat die prieslershaeters verre zyn van reglzinniglyk de socialis tische leerstelsels te verfoeyên, want zy dienen zoowel le weé- ten als wy dal het de geestelykheyd is die geroepen is om uylsluytelyk de wacrheyd en regiveérdigheyd te prediken en te leeren; nu, wal is 't socialismus anders dan valscheyd, geweld, onregtveèrdigheyd en zedebederl, juysl alle zaeken waer tegen eenen priester zich, ambtshalve, in 'l geheyrn en in 't openbaer geduerig moet verzetten, van welke hy eenen afschrik aen zyne onderboorige moet inboezemenmaer zal hydilinct zoo veel vrugl doen wanneer men afschetst als beersch- en hehzugtig, als oproermaeker en volksverleyder, gelyk 'l Verbond eerst ten opzigte der Jesuiten en dan ten opzigte der wereldlykc gceslc- lykeu gedaen heeft? Waerom zouden de fransche prieslers haeters Thiers, Barrot en andere nu als 't ware op den schoot der priesters kruypen Omdat zy overtuygd zyn dal de priesters hun alleen konnen redden van eenen gewissen ondergang dien zy, godsdienstvervolgers, voor hun zelve door eene lange reeks jaeren van verleyding, van vervolging etc. zonder hel le wecten ofte willen hebben voórbereyd. Belgische klubislcn, overpeyst deéze les en néémt ze le haei indien gv geene socialisten zyt." OPEENSTAPELING VAN FONCTIËN. Als men overdenkt dat er honderde lecge bediende zvn die niet of namvclyks met de opbrengst hunner functie konnen bestaen, dan kan men zonder veront waardiging die schandelyke opeenstapeling van duer betitelde foncticn niet ieézen met welke de ministcrieéle gunstelingen zich in Belgiën verryken. Aldus lieél't onlangs den senateur Royer zielt heklaegd dat den gczondheyds-inspecteur, 31. Vlemynckxjaerlyks uyt vier veVscltillige budgetten de ontzettende som van by de 22 duyzend franken geniet, en dit verdeeld als volgt Uyt den budget van oorlog fr. 16,534-50 c. Uyt den budget van 't inwendig 1,210-00 Uyt den budget van justicie. 5,079-55 Uv'den budget der marine. 200-00 Te samen fr. 21,924-03 Welnu, in plaets van die opeenstapeling van rykbe- zoldigde piaetsen af te schallen en er vyf a zes treffelyke Belgen te bieten meé leéven, komt dien heer nog een ptaetskeu te bekomen dóór zyne benoeming als lid der bewaèkings-commissie in de veeartseny-schoól Wat zal er hem hier vóór betaeld worden Welke bureel- kosten zal by hiervóór inbrengen wy weeten liet nog niet, maer 't zal wel uytkoinen. Eene andere opeenstapeling van fonctiën is, verledens wcék, dóór 31. De Man in de kamer aen 31. Rogier te laste gelegd. Den afgeveèrdigden van Loven heeft met rogt en reden de benoeming beknibbeld van 31. Verheven als directeur der veeartsenysehoól. Dien amblenaer heeft 31. De 31an gezegd, trekt tic volgende jaarwedden Als veeartsinspecteur van 't leger. fr. 5000-00 Als professor in de schóól 5000-00 Als directeur der veeartsenysehoól (4) 4000-00 Vóór fouragiën 456-00 Totael. 12,456-00 Aldus hoéft dien ministericélen gunsteling jaerlvks de ontzettende som van 8 duyzend 456 IV. znyvere winst op te stryken wy zeggen zuyvere winst, omdat hv boven die volksverplctterende som nog vuer, licht, woonst, en menige andere profylen geniet, wacrvoór zoo menigen klevnen ambtenaar moet zugten en zich alle voldoening, boe kleyn zy ook zy, moet onttrekken. Misschien zal men zeggen dat ei- aldus toch wevnig zyn die de traktementen der ministers en der gouver neurs evennaeren en dat er maer eenen is die de minis ters traktementen met 6 duyzend fr. overschryd, als naemelyk 31. Quetelet, directeur van 't brussclsch Ob servatorium, die 27 duyzend franken 1 rekt vóór zyne sterrekykery en liet tellen der waterdruppels, maer 'I. is gelyk, er zyn er genoeg die dóór opeenstapeling van piaetsen 6, 7, 8 en tot 10 duyzend franken trekken terwyl ontelbaere andere met hunne plaets moeten schulden maeken, willen zy hunne familiën onderhouden. Eene wet zou dienen alle opeenstapeling van fonctiën te verbieden, zoohaast den titularis 5 of 4 duyzend fr. trekt; die daer meé niet kan leéven of niet te vreden is. kan zyne matten oprollen en gaen waer hy beter is: duyzende gedrukte schatpligtige moeten liet" met voél minder doen, en nog bovendien in bekommernis en zorge leéven; de contributie-ontvangers vraegen niet kont gy bclaelen, maer zy zenden u effen af een billet, 't welk gy mout betaelcn al moest gy vasten, of anders worden uwe meubels aen de deur geLiragt.... Het historisch artikel, cenevergelykiny, welk wy in ons voei i- N' gaven nopens 't ontzettend getal slagtoffere des schrikt»-" bewinds van Robespierre, hééft eenen onverwagten bvval ontmoetvéél onzer geagte insehryvers hebben er ons hunne levredenheyd over geloond en zooden gewild hebben dat wv daerointrem wydloopiger waren geweésl aengezien dergelvki- dacdzaeken zoo wel geschikt zyn om de party, diewy bevegten. le doen kennen gelyk zy weézenlyk is. Wy denken egter dal onze Yerhondmannen genoegzaem gekend zyn, dal zy 't"publiek nimmer door schynbeylige woorden of geveynsde acnhaelingen konnen bedriegendcwyl hunneverderfelvkc leerslellingcn maer al Ie klaer in 'i Verbond doórschynen, nu zoo vcél te meer daer zy als verdedigers eener goddelooze wet op 't onderwys ten siryde trekken. N'oglans, mits de historische efriiineringên der fransche omwenteling zeer geschikt zyn om 't publiek te wape nen tegen de verleydingen der discipels van Voltaire en toe- juyehers van Robespierre welke wy maer al le v.e! in onze liberalisten erkennen, willen wy eene tweede vergelvking me- dcdcelen, des le meer omdat liet onvoórzigtig Verbond ons eerst op dien grond beroepen hééft. (I) Op de reklainen der dagbladen nopens deéze opeensta peling van piaetsen, iieéft den ifanitiur eergisteren geantwoord dat de gewooue jaerwedde van M. Verheven niet zal verhoogd worden. God gcévedat het waer zy. 'Tzal loeh 8,350 fr. weézen.

De Denderbode | 1850 | | pagina 1