liet Verbond hééft gezegd dal er in eenen vyflienjaerigcn kruyslogt 50,000 ketters dóór'l zwcérd der kruvsvaerders zyn omgekomen en deé/.e ombrenging wyt het aen katholyke dweepzugt toe Hoe onregtveèrdig en trouweloos deéze acn- tyging is, zal men konnen beoórdcelen, wanneer men zal weéten dal de kruysyaerders slegts te velde zyn getrokken om zich te verdedigen legen de geduerige aenvallen der ketters, tegen derzelvere ontzettende moorderyén en schrikkelykevreed- heden op de christenen gepleegd, immers om de yzingwekkende grouwelen te beletten die dóór de ketters en ongeloovige tegen (ie katholyke in het Oosten met eenc ongehoorde barbaerscheyd wierden uylgewerkt; men zal over de trouwelooze aentygiug van t Verbond konnen oórdcelcn wanneer'men zal weéten dal het al die feylen bybrengt en deéze vervalscht om den kalho- iyken godsdienst en deszelfs bedienaers veragtelyk te maeken, willende hun aldus denzedelyken invloed ontneémen die aen 't, Verbond als eenen hinderpael tegen zyne overheersching voorkomt. Maer wy vraegen nog eens waerom gaeldit blad zoo ver agteruyl en waerom bepaell het zich by de l'ransche omwen teling niet? en wy antwoorden: 1" omdat hel dóór wcynig gekende geschiedenisfeyten T publiek zoekt te verleyden; 2" omdat de errinnering der fransche omwenteling te yslyk is en te algemeen gekend als zyndc dóór Voltaire voórbereyd, dóór Hobespierre en zyne aenhangers uylgewerkt, en omdat zv, Ver- bondmannen, zich al te zeer hebben doen kennen als toejuy-* ehers en discipels der leerstelsels dier monsters van goddeloos- hcyd en vreedheyd, immers zy hebben er zichzelveop beroepen en hunne principen laelen daeromtrent geenen den minsten twytïel overOm niet te lang te zyn, gaen wy eene tweede vergelyking geéven tusschen de ombrenging der 50,000 ketters, en dit in eenen rcgtveêrdigen vyitienjaeren oorlog, en tusschen de vier jaeren van 't franseh directorium of uylvoercnd bewind, T welk insgelyks uyl goddelooze roof- en bloeddiercn was samengesteld die de mcnschelykc levens als 't ware inet'l pond vcrkoglen Onder dit bestuer zyn dóór vervolgingen, oorlogen, halsreg- tingen, zieklens in de gevangenissen en andere rampen in Vrankryk, Zwitserland, in de Vendee, Duytschland etc. 0111 halsgekomen747.85G Voeg nu by dit getal het yselyk cyffer der slagt- otlers van de bloeddorstige nationale conventie. 2,266-719 3,014-575 en gy hebt de rampzalige samentrekking van dry millioenen 14 duyzend 575 slaglolfers der boosheyd, en dit in zeven jaeren tvds 1 Voegt hier by die onberekenbaere schatten van geesle- Ivke verkoglle goederen welke dóór die roofdieren ten deele verkwist zyn en ten deele vóór eygen voórdcel gehouden Er zyn vóór 7 milliards of 7 duyzend millioenen geroofde goederen verkogl zonder dat er iets aen derzelver schuldeysschers is hetaelder zyn 2 duyzend millioenen gedwongene leeningen afgeperst; er "zyn vóór 2 duyzend 500 millioenen assignaten of gcldpapier uylgegeévcnde goddelooze belhamels die de eerste ambten van den slaet hebben bekleed en geheel Europa ten vuere en ten bloede gesteld, hebben paleyzen, kasleeleu on- meélelyke goederen verworven en daer by nog duyzend mil lioenen onder eikanderen gedeeld; talryke priesters wierden gedeporteerd, duyzende moniken en religeusen verjaegd wacrvan zeer véél van droefheyd laeter gestorven zyn, hunne kerken en kloosters vvierden geplunderd, verbrand of in puynen gesehoó- len, de gewyde vaten en kerkelvke eieraeden wierden ontheyligd en dóór de modder gesleept, met een wóórd, de goddeloosheyd vierde den vollen teugel, alles was met angsten vrees vervuld zoodat het ons grouwelt dieper in die schroomelyke gebeurte nissen te treéden welke dóór den godsdienshaet, T zedebederfen 't invoeren der slegte leerstelsels van Voltaire en consoórlenzyn veroorzaekl. En eylaesin plaets dal de nacmen dier wangedrog- tenop alle publieke plaelsen aen den sc.handpacl ter vervloeking der nagedaglenis zouden gehegt zyn, vind men nog mannen die ze zouden willen verheerlyken, die schaemteloos genoeg zyn hunuc leeringen te belyden en wederom te willen invoeren Indien de lessen der geschiedenis op onze klubisten geenen indruk maeken, T is aen de burgery die 'l meest in getal is, er profyt uyt te trekken en den reeds beginnenden kanker tot in zyne wortels uyl to snydenPrincipiis obslastro medicina paralur. In 't begin der ziekte is er hóóp van ze te overmeeste ren, wanneer zy toegenomen heeft, is alles verloórcn. Zoo als wy verwagt hadden heeft 't Verbond 't artikel dóór zyne patroonen nacr Lokeren gezonden, opgenomen, in gedagt datwy dien domuien trek niet zouden ontwaeren. Eenen onzer vrienden uyt Dendermonde welken met 't personneél van den lokerschen* opstel zeer wel bekend is, hééft ons verzekerd dat wvaen M. E. Evil eene opregle vrieuden-vermaening hebben gegeéven met hem aen te racden de Gazelle van Lokeren drin gend te verzoeken nimmer zynen naem te noemen, wyl de lofluyling van dergelyke bladekens slegts dient 0111 iemand of belagchelyk of veragtelyk te maeken; een schurftig schaep moet inimers* schurftige wolle geéven en 't schurft acnzctleu aen deéze welke er zich van bedienen. Wat er van zy, de be- krompene Loktrsclie kacrlekykslcr kan zich by andereu belael- den bugl voegen zoo als by den Gceracrdsbertjcnaer en 'l Verbond en dan in trio den lof zingen van al wie er meé gediend of berevd is die lofluytingen te koopen; wal dit aengaet, wy zullen 'ton ons neénien van lyd tol tyd dit sameuraepsel van verslaefde, bcluolde en bedriegelyke knoeyery ie kortvleugelen zonder ons met het getier dier dollemans te bekreunen. Maer a propos, konfrater, lerwyl gy ons zoo dikwils berispt over onzen weyuigcu eerbied jegens zekeren aglingswgcrdcn „ryzaerd die geduèrcnde meer dan eenc halve eeuw denkt dat hot hier te Aelst en overal waer hy komt al tyd bal masqué is, en ter wiens verdediging gy de Lokersche Sloore Ier hulpe roept, a propos, konfraler, zond gy ons met zekerlieyd konnen zeggen of den persoon in kwestie ol' zwart, of w il, of grys, cf blond of teeneniael kael is? Sukkciacrl ziet gy niet gelyk iedereen dat, "elyk den agiingswaerden persoon van over 25 a 30 jaeren, zoo hel nu genoeg gekend is, zynen wolvenaard tegen bcggynen, priesters en religieusen onder 't sehaepvel der geveynsdheyd hééft weéten te bemaskeren, hy met de zelfde zorgviildigheyd zyn liair onder eene dikke peruk hééft weéten te verbergen: zoodat in geheel 't uytwendig van dien persoon nooyt iels nalueriyks hééft konnen doórslraelen. Konfrater, eerbiedigt gy zulke menschen zoo véél gy wilt, vóór wat ons betreft, zal 't nog Jang aenloopen eer wy eene peruk of al ander geveynsd uytwendig zullen eerbiedigen. Eergisteren licéft de Kamer wederom een slaeltje opgeleverd van '1 géén de discussie der wet op 't onderwys zal le weég brengen. De heethoofden der liberalisten party hebben noch lyd, noch respyt vóóraleer de sleglste der wetten gestemd zy, daerom ook willen zy de discussie der wel in kwestie in deéze sessie stemmen, verzekerd dat de kiezingen van .luny db kamer zullen zuyveren en de zaeken zoodaenig veranderen dat Pacha Rogier aen die wet niet meer zou mogen denken. Dus naPaes- sclien zal bedoelde discussie geopend worden. Onze volkskamer is tol 9 April aenstaende in vacancie. Na de paeschvacancie zal onmiddelykde bcraedslacging over de wet op 't onderwys acuvang ncémen. LAETSTE FRANSCHE TYDINGEN. De voórdragt van nieuwe wetten op 't zegelregl der dagbla den, tegen de vryheyd van drukpers, legen de vryheyd der klubsen etc. etc., hééft Parys in volle verslagenheyd gebragl. De socialistische bladen zyn woedende, en de gemaeligde zyn misnoegd. De fondsen daelen. De redacteurs van de voórnaemste gematigde dagbladen hebben eene conl'ercncie gehad met den minister van binnen- landsche zaeken. Zy hebben verschillende strekkingen der wel afgekeurd. Men verzekert, dat het gouvernement besloóten lfleéft aen al de politieke vlugtelingen, welke uyt Zwitserland verdreéven Worden, paspoorten naer de Vereenigde-Slaeten van Amerika te geéven. Indien zy die paspoorten weygeren, zullen zy ver- pligl zyn onmiddellyk Vrankryk le verlaelen. Den prefect van policié houd zich thans bezig met het recensement van al de vagebonden die zich le Parys bevinden; hv doei insgelyks hel recensement maeken van al de werklieden, die zonder werk en de beambten, die zonder plaets zyn. Den 22 deézer zyn verweézen dóór de correclionneéle regtbank te Dendermonde1° Joseph Schiettekat, van Aelst, lot 10 jaeren gevang, 2° Jan Ble. De Wolf, van Erpe, tot 5 j. gevang, 3a Livinus Baeyens, van Erpe, tot 3 jaeren gevang, en alle dry lot 5 jaeren toezigt onder de politie, 4° Jh. Hofman, bygenaemd Jopper, en zyne huysvrouw Pel. Lievens, ieder tot een jaer gevang, alle vóór verschillige dieften. Onzen stadsgenoot M. F. Moens, tweeden klerk in liet bestuer der registratie en domeynen te Antwerpen, is tot ontvanger te Ronsse benoemd. Men schryft ons uyt Ninove: De gewoonelyke inaend- jaermerkt welke alhier plaets gehad hééft, op dynsdag 11. 19 maert, is buylcn gewoon vóórziengeweést van alle lands voort brengsels. Nooyt had men eenen zoo grooten toeloop van volk gezien. Het hoornvee was buytengewoon lal lig, men telde niet min dan 550 koeybeesten van alle slach. Meer dan twee duyzend keéfviggens waren ter merkt gebragt en tol voldoening der pagters acn zeer voórdeelige pryzen verkogt. De landslieden welke onze merkt van alle streéken bezogt en zich zeer gemakkelyk van hunne voortbrengsels onlmaekt hadden zullen lang het geheugen van deézen dag behouden en nog mecrmaels aen den luysler der maendelyksche Ninovesche jaermerkten met hunne legen wóórd igheyd by brengeD. By koninglyk besluyt van den 16 maert is den heer J.-B. Frcdericq, koophandelaer te Sottegem, lot suppleant by het vredegeregt van dit kanion benoemd, in vervanging van M. Ga 11e overleden. Onder de reeds talryke kandidaeten, welke besloóten hebben aen den heer Pierre, het inandael van vertegenwoor diger van Virion le betwisten, noemt men reeds van 1111 af den heer Ilauman, hoofdopsteller van den Politique. Den heer Hauman, die onlangs hel landgoed Vaux-les-Chènes aengekogl heelt, hééft deézer dagen eene omreys gedaen in hel departe ment, waer hy zich als kandidaet voórdraegt. Op maendag, 27 mey aenstaende, zal er, naer luyd van artikel 11 der provinliale wet, behooren te worden overgegaen lot de kiezingen vóór tte gedeeltelyke vernieuwing van den provintialen raed, in de hierna gemelde kantons: Gend, Eecloo, Assenede, Capryckc, Cruyshautem, Deynze, Evergem, Loochristy, Nazareth, Nevele, Oosterzeelc, Soinergem, Wacrschoot, St-Gillis (Waes), en Temsche. Daeronboven zullen er, dit jaer, in de kantons Audenaerde en Maria-Hoorebeke, buylengcwoone kiezingen moeien plaets hebben, om overledene provinliale raedsheeren te vervangen. Men schryft uyt Dendermonde, den 15 maert: M. Van Dorpe, pastor van Heusden, beeft in O. L. Vrouwekerk te Den dermonde, in de legenwoórdigheyd van Z. Hoogw. den bisschop en van eene groote volksmenigte een sermoen vau lidl'daedig- heyd gedaen; de rondhaeliug, welke dóór de socieleyt van Sl-Viucenlius-a-Paulo gedaen vvierd, heeft 400 fr. opgebragt. Den eerweèrden pater Wiere, der Socieleyt Jesu, eenen der berugtste naluerkundigcu van Belgiën, geboren te Moorsle de, in 1794, is overleden te Loven, den 10 maert. Den 17 deézer is, na eene korte onpasselykheyd, te Oost- Eecloo overleden den eerw. beer Stcyaort, geboren te Basse- veldc in 1786, en pastor le Oost-Eecloo sedert 1835. Den 19 deézer niaend is te Dendermonde overleden den Eerw. P. Van den Berghen, priester van de Congregatie der H. Maegd en geweézen oversten der kollegiën van Auddnaerde en Eecloo. M. den abt Pons Grégoire, deken van het kapittel der kathedrale van Valence (Dróme), is den 13 maert overleden. Hy was 101 jaer oud. Pater Gregroirc Girard, franciskaner monik, is le Frey- burg in den ouderdom van 80 jaeren overleden. Hy is b^rpemd voor zyne werken over de opvoeding, en de fransche Akauemie, ouder deu invloed van M. Villemain, den bewondcraer van den geleerden kloosterling, vergunde hem over eeuige jaeren eenen prys. Men verzekert dat onze ministers honderd koordedausers in Vrankryk doen aenwerven, 0111 in de nieuwe kollegiën, hoog- leeger- en landbouw schooien der Nieuwe-Poliliek de gymnas tiek of het mastklimmen te onderwyzen. Even als M. Van Duyze, zyn M. Dautzenberg en mev. Van Ackere, geboren Doolacghe, met opstelling van volkslie deren dóór het slaetsbestucr belast geworden. De fransche zangen zullen dóór MM. Gaucet le Luyk, en Claisse van Bergen verveêrdigd worden. Het muziek deézer stukken zal aen Bel gische componisten worden toevertrouwd. Al prullen en dwaeze streéken van 'l nieuw politiek dal hier dóór de pen ningen der schatpliglige als 'tware in 't water smyl. 'Tis afslag van lasten en bescherming van landbouw en koophandel dat wy vraegen maer geene liedjes. De proefneémingen van broodbakking met graenen van den oogst van 1849 gedaen, hebben vastgesteld dat de rogge per hectoliter gééft 96 12 kilogrammen brood, dat eene gelykc hoeveéllieyd tarwe gééft 102 kilogrammen ongebuydeld brood, en dat eenen hectoliter tarwe, waeruyt men 20 kilogrammen zemelen en grof meel hééft gelrokken, 74 kilogrammen gebuv- deld brood gééft. J Men schryft uyt AntwerpenZondag hééft hier een be- treurensweêrdig feyt plaets gehad op 't Kasteelpleyp. Tydens de revue, dóór den kolonel over de garde eivique gehouden, deéden eenige persoonen uyt de volksklas zich opmerken, doói hel te Antwerpen zoo gekende roepen van ahocrl! Dcwyl deéze belediging regtstreéks op de burgerwagt viel, beval den kolonel deéze persoonen aen le houden, helgeén eerst in eenen dei nabuerige gangen geschiedde. Eene worsteling had ter deézer gelegenheyd plaets, waerby eenen der aengehoudene, eenen der jaegers met zynen eygen sabel bedreygd hééft, hetgeen cgter afgeweerd wierd do'ór het karabyn. Er is dus geen bloed gevloeyd, zoo als een blad gisteren avond dééd vermoeden. Hoe het zy men mag een grondweltelyk korps niet beledigen daerby is het al erg genoeg, dal men daer zoovéél ueren, waer vau véél met legen zin, op hel pleyn moet slaen, al hééft men dan zulke onaengenaemheden niet, op den koop toe. De aengehoudene persoonen zyn opgebragt, toen het korps met speélend muziek, van het pleyn terugkeerde. Voorop gingen de wederspanneliDgen, omringd dóór jaegers, en vlak daeragler ging den kolonel der garde-civiquee zelve, met twee officieren van den staf. Eenen grooten toeloop volks vergezelde de terugkecrende burgerwagt. Op de Groote Merkt hééft men nog eenen persoon aengehouden, die den zelfden kreet van belediging liet booren. Hel is zeker, dat men zulke handelwyze moet Tegen gaenwant als men ze niet streng straft, zou dit weldra zulke uytbreyding neémen, dat veéle burgers niet meer ongestoord zouden zyn in hunnen uniform. Veéle burgerwagten klaegen bitter over de revue vau zondag. Zy vinden dat den kolonel deéze wapenschouwing nog wel had kunnen uylslellen; want het is niet heel pleizierig diiy ueren lang in den scherpen noordewind te gaen slaen, op eenen natten kouden grond, en dat in den liglen uniform, lerwyl allen gewoon zyn zich in goede winlcrfrakken, mantels of burnous te wikkelen. Den genaemden de Laerc, van Wctleren, die, naer wy vroeger melden, vóór 't hof van assisen van Brugge verzonden wierd, is ter dood verweézen. Het gedrag en de houding van dien jongeling, tydens de debatten en by de uytspraek van het vonnis, hebben eenen pynlyken indruk op de aenweézige gemackt. Zelden zag inen zulke koelbloedigheid en bedorven- heyd in eenen jongeling van zyne jaeren. I11 de omstreéken van Brussel hadden veéle landbouwers reeds vroege aerdappelen, negenweéksche, geplant. Het is te vreezen, dal die allen zullen hevroózen zyn. Wat aengaet de graenen, mobt men zich wagten de overdreévene berigten te gelooven, welke wéér van wege de voórnaeme belanghebbenden zullen versprcyd worden. Althans in het zeker, dat de herneé- ming van de koude, dóór gueren noordewind vergezeld, niet geschikt is 0111 onze landbouwers gerust te stellen. Men léést in de Patrio van Brugge: De correclionneéle regtbank onzer stad hééft uytspraek gedaen in de zack van den ex-kok in het seminarie. Caspers is vrygesproken. Een koninglyk besluyt van den 7 maert bepaelt dat de wedsiryden tusschen de gesiigtcn van middelbaer onderwys, tusschen de verst gevorderde afdeelingen van de h 000 fd schóól en van leeger onderwys, alsook tusschen de handel-, landbouw- en nyverheydschoólen, in 1850 op nieuw zullen plaets grypen. De gestigten welke van den Slaet geene hulpsommen ontvan gen, moeten zich vóór Jen 15 april 1850 by geschrift lot het ministerie van binnenlandsche zaeken wenden, indien zy aen de wedsiryden willen deel neémen. Mgr. den bisschop van Gend hééft verleden zaterdag te Ryssel ceue wyding gedaen, op de vraeg van Zyne Em. den kardinael-aerlsbisschop van Kameryk. Negen ondérhoorige van het aerlsbisdorti van Kameryk, waéronder dry Trappisten van den Catsberg hebben het priesterschap ontvangen, verder zyn er een-en-twintig diaken en vyf onder-diaken gewyd. Eenen onderhoorigen van liet bisdom van Gend hééft hel priêsterschap ontvangen. Hel komileyl der Association liberale van Brussel, voorge zeten dóór M. Verbaegen, hééft in massa zyn ontslag gegeéven. Dit ontslag grypt plaets, omdat de meerderhcycf van het genoólschap een voorstel hééft goedgekeurd, strekkende om de magt van het komileyl le beperken. Nu is'l ontslag ingetrokken. Zie hier eenige narigten over de moord welker deézer dagen op den weg van Casleau naer Bergen gepleegd is. Den dynsdag der verledene wéék, om acht ueren 's avonds wierd eenen armen rondleurder, op de baen van Casteau naer Bergen, dóór eenen kerel aengesproken, die hein, 11a het wisselen van eenige wóórden over de baen, voorstelde geza- mentlyk langs eenen binnenweg te gaen, die véél korter was. Den rondleurder stemde dacrmede in; maer nauwelyks had hy eenigen lyd gegaen, als den kerel eenige stappen aglerbleéf en hem eenen pistool kogel in den rug joeg. Den armen koopman viel met een sehrikkelyk hulpgeschreeuw ten gronde enden moordenaer nam de vlugt; doch eenen man dïe niet verre van daer woonde en getuyge van de wandaed was, zond zynen bandhond agter den vltigteling. Het dier haelde den misdaediger al spoedig in, greép hem by de keel en trok hem

De Denderbode | 1850 | | pagina 2