ten gronde, waer het hem zoo lang hield liggen, lot dal zvnen meesier by kwam, die aenslontls den kwaeddoener vastbond. In het huys gebragl, van waer men het noodgeschreeuw van het slagtoffer had gehoord, deed den moordenaer te vergeefs verscheydene poogingen, om zich om hel leven te helpen. Daegs nadien is hy in de handen der overheyd geleverd die hem naer Bergen heél't doen voeren. Men hééft ecnige hoop het leven van den rondleurder te redden. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft byna niets te doen; haere zittingen worden besteed in aenhooren van verzoekschriften en in het verleenen van naturalisation. Al deéze naturalisation worden gegeéven aen vremdelingen die in ons land, ten nadeele der ingeborene, openbaere ambten be dienen. Dit is immers niet te verwonderen, het grootste getal onzer ministers zyn vremdelingen, en zorgen zy véél vóór hunne landgenoóten, zy bekreunen zich weynig melde Belgen. Men leest in'de Gazelle van AudenardcEen sehrikkelyk voorval heeft alhier woensdag namiddag plaets gehad. Eenen schaliedekker bezig zynde met op 't dak Van een hoog gebouw te werken, is de ladder uytgeschoóten en met den man naer beneden gezonken. In zyneii val heeft den werkman het geluk gehad zich aen eenen hack, beneden het dak, vast te klampen, alwaer hy 10 a 12 minneten lang is blyven hangen. De gebue- reu, ditgewaer wordende verhaesllen zich om met slooyzakken, matrassen, pluymen-beddens, enz., den hangenden in zynen val ter hulp te komen maer gelyk hy met 't een been zich nog indecorniche bevond, heeft men den lyd gegad, hem langs de dakvenster meteene trouw vast te maeken en alzoo dóór die venster te kunnen redden. eene gevaerlyke wedding. Ten gevolge ecner jüglparly kwamen twee gildebroeders van St-Hubert in twist over hunne kunde en bchendigheyd. Eenen derzeive wedde dat den anderen hem geene pyp uyl den mond zou schieten op zeven stappen afstands. Den anderen neemt dat aen, het schot gaet af, en de pyp vliegt in stukken. Ongelukkiglyk was op een naburig stuk land eene vrouw bezig met kruyden le plukken; zy ontving den kogel dwars door haere longen. Die ongelukkige is in eenen wanhoopenden toestand opgenomen. Men lcést in de Gazelle van Mons: Men bemerkt sinds de laotste kiezingen van Parys ieverige onderhandelingen tusschen Vrankryk en Belgiën en het schynt dat de vrouwen en er eene zekere rol in speelen. Wy denken de aendagt van het Gouver nement op deéze zaek te moeten iuroepen, waervan wy door byzondere brieven verwittigd zyn. Het is zeker dal er thans in Vrankryk een eedgespan bestaet, 'l welk op nieuw zyne vertakkingen in Belgiën en in Duylseh- land uylslrekt. Men herrinnert zich nog dat het Hoog-Geregtshof van Holland over dry jaeren besliste dat do wet van den 29 nivóse jaer XIII, die de opvoeding van het zevende kind ten laste van den Staet legt, nog verpliglend was, en dat sinds dien lyd ver scheydene huysvaders in ons land, waer dezelfde wetgeéving over de sloffe in zwang is, het belgisch Gouvernement betrokken, om de opvoeding van hun zevende kind dóór den Staet le doen bekostigen. Ecnige regtbanken hebben de zaek ten voórdeele der liuys- vaders beslist, maer een arrest van het hof van appel van Brus sel besliste dal deéze wet in Belgiën niet meer verpliglend was. De zaek wierd vóór bet Ilof van Cassatie gebragl, en hetzelve hééft de verledcne wéék by een breedvoerig beredenêérd arrest vastgesteld, dat de wet van nivóse in ons land geen verpliglend karakter heeft. Dit belangrvk regtsgeschil is aldus definilievelyk opgelost. TeFosse lééft eenen metser, die reeds zyn 8-i® bereykt hééft; dien man is metser van den ouderdom van 10 1/2 jaeren af. Ily kan nog al het metselwerk verrigten, dat eenen jeugdigen werkman doet. Hy werkt nog dagelyks en heéflnogal zyne versland vermogens. Men schryft uyt Groeningen. (Holland) Eenen verschrik- kelyken toeleg, afschouwelyk, zoo hy ware uytgevoerd, vond den4 maert laelstleden plaets, in de gemeente Zuydhorn. Eenen jongen, oud 15 jaeren, zynde den zoon van eenen klokkengieter die zich sterk aen het zoo gevaerlyk dobbelspel had overge- geéven, zoo dal hy ten dien eyude dikwyls aen zynen vader geld ontstal, nam. na dat hy dóór deézen daerover was onder houden, het wanhoópig besiuyl, om zynen vader zoo als hy by een verhoor moet hebben beleéden, met eenen sabel niet alleen te verwonden, maer hem tevens van het leven te berooven. Gemelden jongen bad aen zynen vader in de laelste dagen weder eene aenzienlyke som gelds onlvremd, en bet op een weynig na met dobbelen vcrspeéld. Die gelden bad zynen vader van hem terug geëyscht. Men zegt, dal den jongen daerop zyn vreeselyk opzet lieéft gelragt ten uytvoer le brengen, op hel oogenbfik dat zynen vader in eene voórovergebogene houding vóór het bed zal, om zich te kleedcu, en dat den vader het yselyk voór- neémen van zynen zóón eerst ontdekte, toen hy deii mislukten slag van den sabel in de deur van de bedstede hoorde komen. Dynsdag laelstleden is den bedoelden knaep, zynde Jan Jclles Jansema, van iNoordhorn, in het burgerlyk en militair buys van verzekering alhier overgebragt. Eene vadermoord, gevolgd dóór zelfmoord is bedreéven te Clialou Moulineuvby Estampcs. Zalürdag laelsl ten 9 ueren 'smorgens, boorden eenige bewoouers van dat dorp een ge- druyseh en gezugt in 't buys van den genaemden Janiet, vader en zóón, beyde weévers. Den meyër en den gendarmen wierdeu gewaerschouwd en men drong dal huys binnen. In eene kamer gelykvloers, lag den ouden vader in zyn bloed te zweemen, en overdekt met lange en breede wonden aen hals, borst en aen- gezigl. Een bloed kleurig snoeymes lag naest hem. Daer hy nog ecnige leekens van leven gaf, verzorgde men hem hy kwam weder lot zyn versland, en verhaclde dat't volgende aen den uiagislrael Gy wéét, mynheer, dat ik, ten gevolge der dood myner vrouw* mynen zóón Francois ten mynent heb geroepen; ik'bad hem voorgesteld, mits eene som van GUI) IV. hem myne praiieken af le slaen. Hy nam dit aen doch nauwelyks was den akt ge- teekend, of hy zogt alle middels om zich aen de betaeling te onttrekken, welhaesl begon hy iny le mishandelen en bedreygdc my zelfs met de dood. Deézen morgend wilde hy my dwingen den akt te vernietigen en myu pensioen le verminderend en aengezien ik dit weygerde, wierd hy als razende, nam zyn snoeymes en snééd my langs alle kanten, terwyl hy my de keél vasthield, om my 'l hulp-roepen te beletten, en hierom ziel gy my in deézen rampzaligen toestandEenige oogenblikken daerna gaf Jamei den geest. Aenslonds begonnen de gendarmen den zóón op te zoeken, doch eerst legen 4 ueren 'snamiddags vonden zy een tweede lyk in eenen vyver, digt by 't buys des weévers gelegen. Over weynige dagen is le Londen eenen schynbaer armoe- digen kapper en baerdscheèrder overleden, eenen man, die althans in de uytersle ellende ieéfde, en evenwel bezittingen ter weerde van 50,000 liv. nagelaeien heeft. TYDI\GEi\ UYT ITALIËIV. Men schryft uyt Koomen, den 7 raacrl: De romeynsche leening is definiticvelyk gesloólen. Er zyn getviglige aanhou dingen gedaen, die belangryke verupenbaeringen zouden te weeg brengen, zoowel voor liet geding liossi, als vóór de moord van Mgr. Palma, waervan men zegt den daeder ondekt te hpbben. Het pausiyk Couveruement lieéft de toelacting verkreégen in Spaniën een legioen aen le werven bestemd om in de kerkelyke staeten den krygsdienst le doen. De parochie-pastors hebben van den nuntius de uytnoodiging ontvangen deéze tyding ten platten lande bekend te maeken, en de vrywilligers vóór liet pausiyk legioen aen le neémen. Het scliyut dal den II. Stoel voórneémens is dit legioen uylsluylelyk uyt Spaniaerden en wèl ten getaile van 8 a 10,01)0 man samen te stellen. >\PELS. Men léést in den Omnibus Den franschen stoom- pakelboot lieéft hier de bekragliging aengebragt van de leening door liet pauselyk gouvernement 'met 'de boeren Rollischild gesloólen. liet bedrag der leening is 10 millioen i'r. in dry categories verdeeld. Het officiéél dagblad van Panna, van 9 maert, kondigt in zyn officiéél gedeelte een liertogelyk besiuyl af, ingevolge welk de leden, die deel gemaekt bobben van de regenlie en het voorloopig gouvernement te Parma, van 20 inaert tol 30 juny 1818 aen de schatkist zullen moeien betaeleu 614,182 livres, elk in evenredigheyd van zyno forluyn. FRAVSCHE REPUBLIEK. Parts, 18 maert. in de kiezingen van het departement der Seine hebben er zich 93.311 kiezers onthouden, en men rekent dat er bieronder ten minste 80,000 zyn die vóór de kandidaeten der bedaerde party gestemd zouden hebben. Hadde ganseh het kanton van Meuilly alleen, waer 3,000 be daerde kiezers zieb onliiouden hebben, aen de stemming deel genomen, zoo zouden de socialisten geenen enkelen hunner kandidaeten hebben zien zegepraeien. Men leest iu den (.unslilutionne!De departementen hadden achl-eu-ticintig volksvertegenwoordigers le kiezen. Al de ópene plaelsen liebheu toebelioord aen de roode parly, dewyl er aebt-en-lwiiilig gedepuleérden vóór de muytery van den 13 juny van bun wetgeéveud mandaet vervallen zyn. De socialisten hebben achllim benoemingen bekomen. Tien onzer kandidaeten hebben gezegepracid. Dit is dus tien stem men die vóór de nteerderheyd aeiigeWoiinen zyn. Den president der iransóbe republiek lieéft aen kardinael Dupoiit eenen brief gezonden vóór den 11. Vader, in welken hy aen 'L. II. schryft dat zyn gouvernement, gesterkt'dóór de nieer deriieyd der nationale vergadering, de linlp aen Pius IX verleend, zul blyven onderhouden, zoo lang Z. H. zulks zal noodig vinden, lot vestiging van zyn gezag te Hoornen, waer by bintten kort zal lerugkeeren. Dien brief lieéft, zegt men, ten doel H., die al de gebeurtenissen van Vrankryk met belangstelling nagael, gerust te stellen, vooral na den uylslag der laetsle kiezingen. Men lieéft opgemerkt, dat verscheydene vremdelingen, aen welke ntcu by misgreep kiesbilletleii gegeéven had, aen de laelste kiezingen le Parys hebben deel genomen'. Meestalie waren Zwitsers, Delgen en iiaiiaeneu. Zoitdag avond stond eenen artillerist nalty liet fort Mon- tessuys; hy verzogt eenige jonge lieden, die zingende voórby- gingen, ziclt te verwyderen. In plaets van toe te geéven, greépen zy den artillerist aen en lieten item slcgls liggen; toen zy hem dóór verscheydene messteéken gewond hadden. Deézer dagen is dóór den regter ter instructie le Com- piègne een mandaet van aenhouding uylgegeéven, tegen den genaemden onderwyzer iu eene gemeente van 't depar tement der Somtne, verdagt zyne vrouw, die in 't departement der Oise woonde, vermoord te hebben. Den man is egter tot nog toe aen alle opzoekingen ontsnapt. Hy heeft de uytvoering van 't mandaet niet afgewagt, maer is by tyds gevlugt. Men schryft uyl de gemeente Islris: Deézer dagen lieéft hier eene scliaudelyke pooging lot moord plaets gehad. Den lieer Daintas, vrederegler, keerde 's avonds ten 11 ueren huyswaerls terug, toen hy plotseling aengevullen wierd dóór eenen ntau, die hein eenen stokslag op'thoofd loebragt, welken Item een oogenblik duyzelig inaekle. Ily kwam egter 'weldra tot zich zeiven en liep den kwaeddoener na, om lieut aen te gry- pen. ily was op liet punt Item te aglerhaelen, toen hy eenen tweeden sloksiag ontving, die gelukkig hem weynig raekle. Dan greep hy den aenvaller aen en gelukte er in hein op den grond te werpendoelt wierd spoedig overmeesterd, toen by by geluk eenen persoon zag aenkomen, dien hy oogcnblikkelyk ter hulp riep. liet was den commissaris, aen ïvicn den lieer Dalmas zelf zynen aenvaller overleverde. Den commissaris betastte onmiddeliyk den kerel en vond een groot jagtmes in zyne mouw verborgen. Den aenbouden persoon is onmiddeliyk naer 't stad buys gebragt en in verzekering ge steld.Men heél't laeter met verslaegenbeyd vernomen, dat den aenvaller in kiel cn ntefeenc katoenen muts gekleed, den beer Jules Félix apotheker en eenen der ryksle eygenaeren van de gemeente was, die dóór den commissaris Eipilly, voórgc- draegen wierd als mair van 't durp, Men schryft uyt Caslres l i maertM. Barthès is eenen moedigen uiun die zich, iu hot doen verdwynen der vryheyds- boomen, niet aen de bedreygingen der roode party stoorde. Maendag laelstleden, stond op de plaels waer den ouden vry- iieydsboom geslaen had, eenen nieuwen, eenen meter hoog. Aen den tak was, met eenen leéren riem, eene wil-zwarle vlag vastgemaekt. Op bet wit gedeelte, met bloed gevlekt, las men in slegt fransch Acn burger Batihès Gy hebt last gegeéven aen de policie de vryheyds-boomcn ncér ic hakken; doe dan deézen uytrukken; het is de voorstad Si. Antnine, die hem geplant hcéfl. Bood aen de wille Aen den voet van deézen boom lag een steenen hoofd, op de linkerwang en op het hair, was nog versch, den naem van Barthès geschreéven. De daeders van deéze scliau delyke demonstratie, waren iu den bof van Barthès gekomen; zy hadden een bééld van zyn voetstuk gesmeélen, den kop van de romp gekapt; zy hadden daerby eenen jongen bootn afgebroken en dit alles op de Mail-pléyn gebragl. Op de belediging, op de bedreyging moest men antwoorden meteene blyk van ver trouwen, en leekens van genegenheyd. Ook lieéft eene talryke menigte, zelfs werklieden, zich geduerende dry dagen, by den mairaengeboóden, om hem verkleéfdhcyd te betuygen. De hecren Gnerlain en Crocé-Spinelli, die dóór de Assemblee Nationale aengeduyd waren als vóór de socialistische kandidaeten geslemd hebbende cn dus ook onweêrdig zynde vrienden der orde vóór kalanten te hebben, hebben een proces tegen dit dagblad ingespannen ett eyschen schade cn intrest vóór dien laster. SI. Drouyn de Lhuys, franschen minister te Londen, heelt deézer dagen aen den minister van buylenlandsche zaeken geschreéven, dat lord Palmerston van geene concession wilt hooren, aengaende de vergoeding dóór engelsche onder- daenen van het gricksch gouvernement gevraegd. Hy volherd insgelyks in zyne eyschen op de eylanden Cervi cn Sapienza en liet is zeer waerschynelyk dat de goede diensten van Vrankryk in hel geheel niets voórGriekenland zuilen vermogen. Er is deézer dagen aeugekondigd, dal eenen persoon eenige valsche stukken van 5 fr. en een bankbriefje van 1000 fr. gewisseld had en hy aengehouden wierd. Iiy den com missaris van policie zegde den kerel, dat hy Tast heette en na veéle vraegen verkiaerde hy te woonen in de straet fillesdit Calvairc; maer 't aengetoond buys was onbekend, en men bevond eyndeiyk dat hy in de voorstad St-Anleine woonde. Daervond men niets byzonders; maer Tast kréég dikwyls be zoeken. Zoo knapte men daer zekeren bygenaetnden Rossignol (nagtegael) en eenen Spanjaerd Isodoro Valanesco. Egter was er geen spoor van valsche munt. Er ligt in de straet Courcclles een huys, dat afgezouderd staet, waer vremdelingen konu n en gaen. Degebuercn hoorden uyl dal buys des l&agls een somber geittyd, als uyt den grond, opkomenhierby voegde zich 't meer beider gedruvsch, als of inert met eenen hamer op eene plank sloeg. Dit was zeer rosl- stoórend, en weldra had de policie vermoeden over't slacn van valsche munt. By onderzoek vond men niemand. Geen levend weézen ontmoette men. Den commissaris vond na lang zoeken eenen Onderaerdschcn gang. Stukken gesmolten nictaei loonden hem aen, dat men daer valsche munt ntaekle. Alle voorwerpen waren verdweénen. De opspoóringen wierden verdubbeld en men bevond, dat iir werkluygeu den voórigen dag eerst verpiactst waren. Eyndelvk wierden zy ontdekt iu een huys van de Marais. Den genaemden P..., makelaer in den handel, die eene goede reputatie bad, wierd aengehouden; hy schynt een der opperhoofden tezyn van die vereenigiug. Den graveur P..., die den vorm gemaekt bad, is tevens aengehouden. De stukken hebben eeneeygenlvke weerde van ongeveer dry francs. Men doet verdere onderzoeken. KERKMUZIEK. Van over eeuwen lang had men den netel achtigen staet der Kerkmuziek te betreuren, toen moedige landgenoóten eenige jaeren geleden, iietop ziclt namen dezelve te verbeteren. liet zy aengekleéfdheyd aen oude gebruyken, die, hoewel slegt en veraerfelyk, veéic als crime zouden aenzicn er van ai' le wyltenliet zy verder by gebrek van kennis, noglans zag men maer al te langdat de poogingen deézer onze landge noóten, geenzins naer weerde geschal wierden. De luiyzeii Gods weergalmden in hel algemeen van theater-stukken waer onder lalynschc wóórden geplaetst worden; cn dan, wie de goddelyke diensten bywoonde, zelfs iu de hoofdkerken der byzondersle steden ouzes lands, die kon zich een volstrekt denkbeeld maeken van eenen geheeleu opera Thans zyn geiukkiglyk deézè slegte gebruvken groclerendeels verdweénen. Er zyn mannen opgereézen. die de weêrdighcyd hunner ouderueéming kennende dóór intone werken beant woorden aen dal godsdienstig gevoel waermede iederen chris tenen tydens de dienslplegtigheden dient bezield te zyn. De heercu Van Maldegbem te Brussel, wisten wel dat hunne met verduldigheid gebruikte oogenblikken eens zouden be kroond en ter volle weerde geschat worden. Dank aen hunnen onvermoeyden iever en standvastige poogingen, de kerkmuziek begint eenen trap van verheven schoon te bcslygen De wereld- selte toonen heerschen slcgl's nog by eenige de oude gebruyken aengekleéfde kosters of zangmeesters, die, het is le hoópen, welbaest hunne dwaeling zullen erkennen cn van de zclvè terugwyken. inderdaed, wanneer men de afleveringen des maendblads; Cecilia van gemelde heeren openslaet en dezelye nauwkeurig overziet, dan wekt ons een onwederstaenbaer gevoel van be wondering opDaerin treft men al hetschoone en verlievcne aen het zyn slegls eene reêks muziekzinnen die uyt zich zelve een godsdienstig gevoel doen onlslacn. De mis van Requiem welke ons in de laetsle afleveringen is medegedeeld, verdient allen lof en agling, niet allcenelyk opzigtens de aeneensebakcling der accoórdèn, maer ook over de plaetsing en loewyzing der woorden. Men geéve eenen oogslag op den Exaudi in het begin dei- mis en men zal zien dat de muziek alléén toerevkend is,'om bet er ouderstaende gebed, als bet ivare, uytlcdrukkcn. Gaet men verder over tot den Uomine Jesu, daer vooral moet de weéleti- scliap der heeren Van Maldeghem geëerbiedigd worden, dacr voóral ivord noodzaekelyk verzogt dat eenen volmueklcn kenner van waerlyk deftige kerkmuziek er de oogen opsla, wyl het

De Denderbode | 1850 | | pagina 3