ZONDAG 51 MAERT 1850. VIERDEN JAERGANG.—Nr 184. AELST, den 3 0 Maert. Dit blad verscbynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 l'r. 50 c., dien der annoncen op 20 cenlimen den drukregel.*De persoonen die vóór een geheel jacr inschryven, mogen alle dry rnaenden kos teloos eenc annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen.Indien iemand reglveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CLIQUE SUUM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. wacrvan een afdruksel aen deszeifs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der pcrsoonen dieonseenige stukken zouden begeèren mede le deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zv wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gecne stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redaclie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. FAMILIE-VADERS, ZYT OP UW E HOEDE Deézen kreet kan op dit oogenblik niet le luyd en niet le dikwils dóór geheel 'l land worden aengeheven en herhaeld, wyl den in 'ldonker sluypenden geest van verderf zyne magl verdobbelt om de schoonste onzer vryheden, de vryheyd van 't onderwys, te vernietigen, en om de sterkste grondzuyl der maetschappelyke orde, naemelyk den godsdienst, omver te haelenü Familie-vaders en alle waere Belgen, weésl op uwe hoede, want dóór de bèmagtiging of alïéfenheersching op 'l onderwys wacrloe de coneeptwet van Vzoo gezegd liberael ministerie onvcrmydelyk zou heen leyden, moest zy dóór de kamer aengenomen worden, bereyd men aen ons duerbaer vaderland een verschrikkelyk tydsiip gelyk Vrankryk in 1795 hééft beleéfd en 'l welk hel in 1848 eenigzins heéfl vernieuwd! Familie-vaders, weésl op uwe hoede, eene goddelooze party die zich sinds lange jaeren onder den dekmantel dei- vader landsliefde, gelyk een vergiftig serpent onder de welriekende bloemen, verscholen heéfl, steékl in eens 't hoofd op en ver toont zich gelyk zy wcézenlvk is; opcnlyk verklaerl die party- den oorlog aen den godsdienst met zich le verklaeren vóór de rampzalige coneeptwet op 'l onderwys. Den godsdienst, zeggen de liberalisten, is in 'conderwys niet noodig, deszelfs bedie- naers hoeven dus geenen zcdelvken invloed op ue jeugd uyt te oelfenen; die dwaelgeesten beweêren dat de burgerlyke wet ten, de eer, dc opvoeding etc. doelmaetigere middels zyn om de driften van den mensch le beteugelen en de deugd beier te vestigen, dan de gevoelens van godsdienstmuer wy zul len hun met de gezonde reden antwoorden dat dc burgerlyke wetten slegts op de stoffelyke belangen der samenleving wae- ken en alleeulyk het uylwendig of daedzaekelyk der ondeugd beletten. Den godsdienst vormt den geest -en 't hert van den mensch, hy verbied zoo wel dc gehevmc misdaeden als de openbaerc, hy veroordeelt zoo wel den wil als de daed zelve; de slraffeloosheyd zoo gewoon in de vierschaere der men- schelyke wet, is teenemael uyt de vierschaere van den gods dienst gebannen. De menschelyke wetten konncn onregt- veèrdig, onvoórzigtig, onredelyk zyn, en hoe dikwils zyn zy niet tegènslrydig Zy zyn veranderlyk volgens de wysheyd der wetgeévers, volgens de gebruyken der volkeren etc. etc. terwyl den godsdienst dien wy bedoelen, eene heldere vuer- baek is naer welke den mensch altyd met zekerheyd mag toe- zeylen. Dewyl een onbezonnen cn onstaelkundig ministerie die vuerbaek wilt vernietigen, dewyl bet dien teugel der rnen- sdielyke driften wilt al'snyden en aldus de opkomende jeugd ten verderve leyden, is 't aen u, familie-vaders en overige weldenkende Belgen, uwe oogen te openen en de middelen le gebruyken om zoo een rampspoedig onheyl te vóórkomen. Gy hebt aen onze volksverlegen wóórd igers den last gegeéven uwe vryheden te doen eerbiedigen, uwe voórreglen le handhaeven, gy hebt 'l regt uwen wil uyt te drukken en le vergen dat zy handelen gelyk uwe belangen het vercysschen. Nu, 'l beste middel om uwen wil te doen kennen, is een algemeen petition nement aen dc kamer, waerdoór gy tegen de coneeptwet op 't onderwys protesteert en de kamer verzoekt de zelve van der hand te wyzen. Wy willen 't gouvernement niet opleggen dóór zyne wet 't'ondenvys van godsdienst- en zcdcleer verpligtcnd té maeken, maer wy ontzeggen aen M. Uogièr het regt van staeisschoólen op le regten. Ingevolge den art. 17 der grond wet, is 't onderwys vry; de tweede afdeeling van dien art. zegt wel dal 'l openbaer onderwys ten koste' van den staet gegeéven, door eene wel gelykelyk zal geregeld wordenmaer die afdeeling zegt niet dat dit onderwys .dóór 'l gouvernement of dc ministers zal bestierd worden.'Als men die twee al'dee- lingen t' samen brengt, moet men zeggen dat de grondwet aen 'l gouvernement alle beslier ontzegt. Hel petitionnement waervan wy hier gewaegen, mag op ongezcgcld papier worden geschrCévcn en kosteloos naer de voikskamer gesluerd. Indien zommige gemeentens zulks ver kiezen, zy mogen ons hunne geschreévcne en geteekende pe titiën toezenden, wy zullen ons gelasten deéze stukken aen de kamer te doen geworden. Wy laeten hier een ontwerp van petitie volgen welk nagenoeg de bezwaeren tegen de concept- wet inhoud en 't verzoek vervat 't géén wy alle lot wei zyn van godsdienst, vryheyd en vaderland, moeten betragle'n. Wy spoóreu dus de steden en gemeentens aen zonder uylstel dié petitie in omloop te brengen en ze met zoo véél handleekens mogelyk tc bekleeden, opdat het ministerie op 9 April acu- staende, dag op welken de wet gael beraedslaegd worden, moge zien dat de Belgen hunne vryheden cn voórreglen kennen en dóór niemand willen laeten verkreuken.Zie hier het ontwerp van Petitie. Aen de heeren leden van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, te Brussel. Myniieeren. De ondergeleekende notabelen en kiezers der stad of gemeente, komen vol betrouwen UE. den pynlyken in druk ken baer maeken, wel ken' by hun te wege heéfl gebragt bet ontwerp van wet op het midden-onderwys,over 't welk gy in 'l kort zult te beraedslaegen hebben. Wy durven dan uwe aendagl inroepen op de noodlotligste schikkingen van dit ontwerp, liet levert aen 't Gouvernement een volstrekt meesterschap over het onderwys; het verlreéd de gemeentclykc vryheden; de godsdienst- en de zedcleer worden schier buyten gesloótcn; en boven dit alles, zal bel vóór onze beurzen zeer drukkende voorkomen. Gedoogt, Myniieeren, dal wy gemelde bezwaeren UE. in wey- nige wóórden bewvzen. liet nieuw ontwerp van wet kondigt dc aenstacndeinrigling van 10 atheneums en 50 andere midden-sehoólen aen. Het is zonneklaer, dal zoo vcél nieuwe onderwysgetiglen, by de reeds beslaende gevoegd, vóór zoo een landeken als Belgiën eene overtoiligheyd uylinaeken. Waerüyl wy moeten besl'uylen, of wel dal al deéze gesliglen zullen kwynen, dóór hun overgroot getal legen elkander geperst, of wel dat het een deel derzelve den ondergang van het ander zal bewerken. Hel eerste geval bewyst dat er le véél ondervvysgestiglen zullen zyn, cn zoo zal het tweede geval plaels hebben, T welk zekerlyk, om de voor deden, waerover hel Gouvernement beschikken kan, ten na- deelc zal zyn van de beslaende gestiglen. Is 'l niet waer, dat aizoo hel Gouvernement het geheel on derwys overmeesteren zal Het artikel 17 der Grondwet zegt: Het onderwys is vry. Zoo hebben wy ook altyd gemeend. Maer het voórhandig wetsont werp heéfl deéze vryheyd zoo nauw weéten le kortvlerken, dal wy eene vryheyd, tegen eene harde voógddy, onder hel hesluer van hel Gouvernement, verwisseld zullen hebben, en dit ten spyte der grondwet die alle hesluer in 't onderwys aen 't gou vernement onl/egl. Ingevolge het ontwerp, niet een gemeentelyk kollegic mag ingérigt worden, buvteii de autorisatie van hel hooger hesluer; niet een gemeentelyk kollegiemag in wcézen gehouden worden, ten zy wederom met autorisatie van't zelfde hesluer; de pro fessors zullen niet meer gekoózen worden naer beliefte van den geineentelykeu raed, maer zullen alle uyt Stael's normaele schóól moeten komen. Wal de atheneums betreft, bet Gouver nement blyft cenigerley geheel en ganseli meester. En is 't niet spolsgewyze dat men ons loelaet deéze schooien met onze eygenc penningen te bekostigen Wy vraegen u, Myniieeren, wat is de vryheyd van onderwys geworden Eene derde schikking van dit wetsontwerp is ons vooral bitter gevallen. Zy is betrekkelyk het godsdienstig onderwys. Nu, die schikking sluyt geheel of byna geheel de zcdeleer en den godsdienst uyt; dit is te zeggen, dal liet Gouvernement wel wilt toelaelen, in zyne schooien, geleerde maer geene deugd- zaeme jongelingen te vormen. Zoo zullen wy onze'kinderen 'uyt de kolligiën t'huys zien komen, misschien met véél geleerdheyd, maer waerschynlyk met véél zedeloosheyd. Dit doet ons schrik ken, Myniieeren, en twee beweégredenen bekragligen onze vrees. Het godsdienstig onderwys, in plaetsvan den grondslag van hel letterkundig onderwys uyt le maeken, word schier ouder de beuzelingen verweézeii; zullen onze kinderen wel de zedcleer indrinken, welke het Gouvernement schynt te misag- ten? Ten anderen, waer zyn de waer borgen van de zedelykheyd der meesters? Een bevvys van bekwaemlieyd of diploma, zegt hel wetsontwerp, is genoegzaern. Zulks willen wy niet ontken nen ten deele; maer nooyl wy gelooven, dat mogelyk, eenen goddeloozen of zedeloozen meester, hoe vernuftig hy ook weéze, bekwaem zy vóór onze huysgezinnen braeve kinders en vóór de zamenleving trefl'elvke burgers op te brengen. Onze vrees is dan niet overdreévcn, Myniieeren vooral in de tegeuwoói'digheyd der schrikkelyke omwentelingen, welke ge heel Europa en inzonderi\k Vrankryk Jen allen stonde op den boord van den afgrond brengen. Het ongodsdienstig,en zedebe- dervend onderwys hééft deéze natie onbestïerbaer gemaekt; ons vaderlyk geweélen weygért zoo een rampspoedig lot aen ons geliefde Belgiën vóór te bereyden. Ziet daer, Myniieeren, sommige der dringendste bezwaeren welke wy tegen dit wetsontwerp inbrengen. Óórdeelt dan hos bitter bet ons zal vallen hoog en duer le moeten helpen betae- len een onderwys dal wy in ons geweélen cn onze vryheyd alkeuren. Zekerlyk moest het vergenoegend zyn vóór het "Gou vernement, onze nyverheyd en koophandel dóór de rampen der verledene jaeren geplettcrd le zien; de plaetslyke belastingen bovenmaete le zien verhoogen, om nu niet vóór een overtollig onderwys de overgroote som van een jaerlyksch milliocn flan ken ie komen eyschen. Elk der 10 atheneums alleen moet kosten dertig duyzend franken; elke der 50 andere rnidden- schoólen dry duyzend franken. Is T niet met alle regt, datwy noodlottig noemen een wets ontwerp, dat onzezedelvke en slolï'elvkc. belangen ten uylersi<> benadeel igt? Wy durven onsvieyën met de hóóp, Myniieeren, dal devoór- gaende aenmerkingen, UE. zullen bewcégen tot liet verwerpen van het ontwerp en hetzelve te vervangen dóór een ander, overeenkomstig met onze godsdienstige gevoelens, onze grond wettige vryheden en den financieélen toestand van Belgiën. Aenveêrd, Mynhecren, de verzekering onzer volkomen hoog- a8lmg- (\olgen de handleekens.) Met inzigl van cr een ontwerp van petitie op tc laeten vol gen, was ons hoofdartikel woensdag gcschreéven toen wy den volgenden brief ontvingen. Wy verheugen ons dat ons g'edagt zoo overeenstemmig is met dit van den aglbaeren schrvver, welken wy vriendclyk verzoeken ons van tyd lot tyd zyne be merkingen te willen laeten geworden, wyl hy, gelyk onze leézers het zullen gevoelen, zich met schryven en beoordeel en mag bemoeyên. Wy durven lioópen dat dèés ons verzoek dooi den geagten briefschryver zal ingewilligd worden. Uyt de omstreéken van Ninove. Mynheer den Opsteller van den Dender-bode Het is niet zeggelyk met wat geestdrift uw weekblad alhier word gelezen; men is er zoo greiig naedal inen den bode staet aflewagtcn om den Dender-bode te hebben en eerst te konnen leézen: indien het zoo elders gaet, waer aen ik wcynig twyfele, dan mag men den Dender-bodc zeer wel vergelyken by den Domper die weleer in den Haag wierd gedrukt en met zoo veel belangen geleézen, dat er nooyl blad meer trok en by val heéfl gehad misschien zou uw blad den eertitel van Domper meer verdienen als dien van Denderbodeterwyl hetzelve eenen opregten Domper vóór veéle is, wonder wel geschikt om het dwaellichl uyt te dooven hetwelk tot Aelst eileiders is opgereézen. 'K en wéét niet, M. den Opsteller, of dit com plement UI. zal behaegen, maer dal wéét ik, dal uw blad weékelyks met groot belangen word geleézen, en waer me:; komt of niet dat men er overal mede bezig is. 'T is een klam bewys dat uwe leézers de poogingen goedkeuren dewelke dóór UI. worden aengewend om waerheyd en regiveêrdigheyd, om de dierbaere belangen van godsdienst en vryheyd vóór le slacn en te verdedigen; maer 'tis ook een bewys dat borgers en landslieden beginnen te zien hoe hunne zacken stacn, en hoe schoon zy by den neus zyn geleyd dóór de clubsmannen en liberalisten en of zy nog al de gevaeren kenden dewelke hun bedreygen of zy begreépen op deézen oogenblik waer bel libera lismus bel land gael brengen of zy begreépen hoe die mannen die niet als van vryheyd spreéken, de vryheyd en niet min den Godsdienst in zyne regten willen vernietigen !k wil hier naementlyk spreéken, M. den Opsteller, van die vryheyds- en godsdienstkrenkende wet over hel middclbacr onderwys, welke wet ons liberael ministerie aen de kamer der volks- vertegen wóórd igers reeds hééft voórgedraegen, en den 9 April aenslaeude stormender band gaet inneémen en veroveren (1) wat middel hier tegen de meerderheyd der volksvertcen- woórdigers schynen bereydwillig om die wel te stemmen, en (1) Volgens dc inlichtingen die wy uyt goede bron ontvangen, mogen wy vóórspellen dat dc wet zoo gemakkelyk niet zal doór- gaen als sommige heetekoppen peyzen.

De Denderbode | 1850 | | pagina 1