zy zullen ze stemmen, ten zy de Belgen die geene verdrukking draegen, hel hoofd opsteéken en dóór algemeyn petitionnement hunne dunkwyze doen kennen. Petitionneéren en in alle steden en dorpen petilionneéren, is de ecnigste hóóp van reddinge, maer daer toe valt er niet te waglen den 9 April is vóór de deur! diesvolgens, M. den Opsteller, heb ik geenen twyfel of gy zult in dit ontwerp mededeelcn, en vóór uwe talryke inscribenten, naer 't voorbeeld van den Vlaming, eene petitie afkondigen, en UI. agtervolgens willen lasten met de zelve naer de kamer der volksvertegenwoordigers te verzenden. Eene plaelsc aen deéze regelen in uw blad verleenende, zult gy verpliglen die de eer heeft zich te noemen, Uwen geabonncérden. Verzoek ook eene plaelse vóór 't volgendemen spreekt hier veel van een werkje tot Gend gedrukt by Van Hifle en lot Namen by Douxfils, over gemelde wet betrekkelyk het middel- baer onderwys en waer in den schryver doel zien zoo klaer als twee en dry, vyf uylmaeken 1" Dat die wet de vryheyd van onderwys in Belgiën doet verdwynen 2° dat die wet hel ministerie of gouvernement hemagligt om het onderwys te beslueren volgens zyne wil- keurigheyd; 5" dat die wet den oorlog verklaert aen den clergé <*n aen de christelyke opvoeding van Gobbelschrooy en Van Maanen hebben zy meer gedacn 2° Overal waer ik kome word er gesproken van het col logic van Aelst; den cenen vraegt aen den anderen wal er van dit bloeyënde collegie gaet geworden, als die wel op hel onderwys gestemd en uytgewerkt zal worden de buylenlieden hebben immers ook bezonderen intrest in het behouden van dit colle gie, ofschoon er de stad meer voórdeelcn dóór geniet. 5° Ik hoor dal een ieder nieuwsgierig is om te weéten hoe onze afgeycêrdigde Bruneau en consoórlen, zich gaen gedroe gen in het stemmen eener wet, die 't Aelslersch collegie hene vens zoo veel andere allernuttigste gestiglen dóór geheel Belgiën, in duygen zal doen vallen. Wy zullen zien. MINISTER ROGIER EN M. HU ET. Leézers, gy kend alle M. Rogier, hy is minister van T inwen dig; maer kend gy ook M. Huel M. Huct is leeracr in de universiteyl van Gend, hy trekt een vast appointemenl vóór de lessen die hy daer geeft aen de studenten wel nu, volgens hel geen onlangs twee gendsche gazetten hebben uytgebragt, den Vaderlander en den Journal des Flandres, is geheel de stad van Gend misnoegd en ten hoogslen verontweèrdigd over den inhoud der lessen die M. Huel aldaer publiekelyk aen de-stu denten geeft; hetbesluer der universiteyl (leSénat Académique) hier van nog beter als hel publiek onderrigt, heeft hier van kennis gegeéven, en zelfs herhaelde klagten gedacn aen M. Rogier, die hem hééft aengesleld en uyl de borze der Belgen bezoldigtdie dagbladeren beweêren dat er zelfs over de leer- wyze van M. Huel klagten zyn ingediend aen Zyne Majesteyt, deu koning. Wat zyn hier de pliglen van minister Rogier wat doet eenen meester als hy cenen knegl heeft die zich niet wel en voegt hy geeft hem zyn geld en wyst hem de deure maer is dit de handelwyze van onzen grooten minister gy zult hel schoon hooren hebben aen die klagten en herhaelde klagten gééft hy geen gevolg 'l is nu twee jaer dal de lessen van M. lluet opspraek leyden, om dat zy naer 'tfransch socia- lismusrieken, en M. Huel is en blyft leeraer der universiteyl: onlangs M. De Haerne, volksvertegenwoordiger, verwekt ook de aendagt van minister Rogier op het gcrugt dat nopens JU. Huel in omloop is, doch hy doet dit in de sectiën, dal is tus- schen vier oogen, en teeuemacl in liet secreet, en wal doel baes Rogier om zich te vreéken over deéze bróederlykc ver- macning 'Mn eene openhaerc zitting der kamer, hy schiet uvl tegen M. De Haerne, net als cenen bleckershond ile genoemde Gendscbo dagbladers beweéren zelfs dal M. Rogier eenen compareal hééft gehad by Zyne Majesteyt die hem gehekeld hééft over het leerstelsel van M. lluet, en die dagbladers zeg gen dat hy den koning eene blauwe spclle op de mauwe heeft weéten te steéken. iluel blyft zynen zetel behouden wat dunkt u nu leézers van onzen grooten minister? is er wel eenen pacha in Turkyën die anders te werk kan gaen maer lel op, leézers, let op, waer gaen wy naer toe wat gaet er van Belgiën geworden als niet alleen M. lluet, maer als er duvzende leoraers die dóór de wel op het onderwys van M. Rogier zullen afhangen, misschien ook zullen mogen leeren het géén lot Gend nu word geleerd wy zyn nieuwsgierig wat het Verbond hier van zal zeggen V Gelyk wy het vóórzien hadden, is '1 Verbond zoo kolerig gewéést om onze bmsselsche korrespondentie van over veertien dagen, dal het moord en brand schreeuwt legen ons, en den Denderbode tot op den oever der zee zou verwenschen. Het kluhsblad kan niet verkroppen dal wy aen T publiek de vrv- heycls- en godsdienstkrenkende inzigten van pacha Rogier onbewimpeld vóór oogen leggen, den tolk der aelstersche alliance zweet water cn bloed als wy de verleydende en geld- verkwislcndc akten zyner patroonen openbacr maeken en deéze aen 't volk leeren kennen gelyk zy weézenlyk zyn, dien zelfden tolk kan niet verdroegen dat wy de eenvoudige menschen leeren klaer zien in weerwil van al "t bedrog en listen die hy, benevens zvnc betaelde konfraters, geduerig in T werk stelt om de men schen te verblindenHierom zyn wy dweepers, agleruyt- kruypers, ellendige veragtelyke kerels, vuylblekken, ongebon- dene Clement's, Ravaillac's, Visionarissen, bedriegers, en meer andere zaeken te lang te melden!Met dergelyke argumenten poogt onzen konfraler T publiek te overtuygen dal onze libera- iislen wyze en gespaerzaeme bestuorders zyn, vrienden van voortgang en vryheyd, waere verdedigers der belangen vau Belgiën Wal dunkter u van, gy gefopte kiezers, die uwe slem hebt laelen ontfutselen van eenen hoop plaetszoekers en vreuide inlriguanlen? Is dit niet wyslyk geredeneerd? Maer 't zy, 't Verbond begint den moed op tegcéven, het ziet dat bet geene suykcrkoekens meer troef zal weézeu oui zich voortduerend vel te lekken, den onverbiddelyken schoppenzot zal, naer alle waerschynlykheyd, overal uyt de kicsbus komen, en dan, adieu klubsparly, want zy gaet met den kop eerst in den modder! T Verbond Ier oogen uyl ziende dat het naer 'l piereland gaet, en dat de verdediging van al de belgische liberale kwas- leryën onmogelyk geworden is, begint nu de akten der roodge- zinde party van de duylsche oproeriuackers tol staeving zyner Robespiersehe en Vollairiaensche leerstelselsin te roepen!! prolfciat! konfraler, dat gy u, ter gelegenheyd van Paesschen, toch eens regluyt biegt. Maer wéét gy wel, konfraler, wat gy doet, inel de leeringen van M. Vogel te verspreyden en goed te keuren? Gy vcrdwaell uwe leézers, en maekt u schuldig aen dóór de Kerk veroordeelde ketteryën. Het verwondert ons dus niet dat gy u geneygd toont om alle geweldenaeryën legen korkelyke instellingen te pleégen, om priesters, religieuzen en andere godvruglige stigliglingeu te kwellen; het verwWlertons dus niet dat gy overspelige vertooningen toejuycht en voórslaet, dal gy de belgischebisschoppen aenrand als deéze hunne strenge pliglen kwytcn, het verwondert ons eyndelyk niet dal gy de leerstelsels van Voltaire, Bobespierre en andere wangedrogten bciyd en u op de zelve beroept. Maer wat is 't, gy zyt er alleen niet, geheel uwen liberalistenaenhang is van 't zelfde gevoelen. Burgers past op, gelyk Willem den Iwppigc7i eenen helschen iever toonde om Belgiën te proteslantizeéren, zoo poogen onze libera listen T land eerst zedeloos en dan keltersch te maeken. 'T is den tyd der valsche prolëéten. V Frans Meganck, slagter alhier, hééft te Brussel twee zilveren medal iën en twee premiën 250 fr. beloopende, gewon nen, vóór de twee zwacrsle verkens die hy in den veewedslryd had ton loon gesteld dit strekt tol eer aen dien slagter, maer wy durven hem verzekeren dal die eer hem niet zou te beurt gevallen zyn, had onze alliance met Smerdis naer T konkoers geweést. V De opslellings-kommissic van 't Verbond houd geduerig byeenkomsten, al derzelver leden spannen de herssens om ons in 't nauw ie brengen In bun laetsle Np hebben zy iels merk- weërdig gevonden zy hebben gezegd dat den Denderbode slcgls bg de buylenlieden ecnigc leézers vindNogtans weéten zy zeer wel dal den Denderbode te Aelst alleen meer inschryvers telt dan hel Verbond op geheel zyne abonnentenlyst zoo van binnen als van buylen de stad.... Wy durven meer zeggen, als naemelyk dat er in g'heel land niet een weékblad zoo veel inschryvers lelt dan den eenvoudigen DenderbodeHierover kan 'l Verbond al wederom zoo kolerig worden als 't wilt. V 'T Lokersch prulblad is gestoord omdat wy zynen tegen- woórdigen opsteller beoórdeelen volgens den prys" van zynen voorganger, cn omdat wy gezegd hebben dat men daerin vóór een paer schellingen alle hoegenaemde loftuylingen kan geplaelst krygen, al ware het zelfs van Hansworst Bruneau die in de kacrlekyksler ook al eene verdedigster gevonden heeft.... Arme sukkeles! weésdaerom niet gram, als tyd en plaets ons niet onlbreéken, zullen wy uwen verwarden kop eens roskam men, en als wy de vuyle plekken van de muntolie uyt uw voorhoofd dóór den lokerschen bleek niet konnen wegneemen, zullen wy andere middelen gebruyken zonder ons van de vischweckerstonnen te bedienen met welke gy zoo wel be kend zyt. V Men verzekert dat, met de aenstaende kiezingen, M. Rogier zich te Antwerpen niet zal op rang stellen uyt vrees dal T aglerste zyner menschheyd dóór voórsle van schoenen en leèrzen zou konnen gekarresseérd worden. Den man zal, naer men zegt, de plaets van Bastogne najaegen. M. D'Hof- sclmmil /.oil naer Virion gaen mededingen tegen M. Pierre wiens reyspas daer reeds geleekend is. De Luxemburgers hebben hunne volle goesle van die liberale slimmerikken. M. Toussaint zal teThiellook alseenen peeterman op Thoogste bord van den winkel te bespaeren gelegd worden. Hel mees- téndeel der nieuwe schitterende liberale nullileylen vreezen van op flakkons getrokken en vóór allyd loegelaklte worden. Dal er onze dry afgeveérdigde by Tcyndigen van hun mandaet ook op rekenen. V De twee gazetten van Dendermonde schryven geduerig tegen de daerstelling des yzeren wegs van" Brussel op Gend langs Aelstwy geloovcn aen die twee bladen te mogen verzekeren dat er geene kwestie van is, maer zy mogen wel weéten dat onzen liberaliste»haspel deéze zaek zou op 't lapyt gebragt hebben, had er in Oosl-Vlaenderen moeien gekoózen worden. Dan zou den hansworst die als kieslist ge- bruykl hebben. Binnen een paer jaeren zal dit wel te beide koipen, maer 't zullen vygen na Paesschen zyn. De persooncn welke in de Postkantooren zyn ingeschreê- venworden aenzogt hun abonnement zoohaest mogelyk te vernieuwen om alle verlracging in hei verzenden van ons blad te voorkomen. De Emancipation kondigt aen, dat M. Rol in, eyndelyk definitief aen zyne vrienden gezegd beeft, dat bv het ministerie w ilt verlaelcn. Het is zoo dikwyls gezegd, dal hel er eyndelyk wel eens van komen zal, en zulks kan plaets hebben vóór de opening van de discussie op het onderwys. In hoe verre dit wacrheyd bevat, laelen wy hel brusselsche blad over. Deéze demissie lieéfl, zegt men, vóór reden dat M. Rolin geene hoegenaemde verantwoórdelykheyd op zich wilt van de rampzalige wet op 't onderwys. M. Bol in is Vlaeming, terwyl Rogier, Frère-Orban, De Haussy etc. Waelen zyn vóór wie hel zoo nauw niet steekt als't er op aenkomt om godsdienstige vryheden te kortvlerken. Den Monilcur cgter logenstraft de tyiiing der demissie van M. Rolin, maer zal deézen minister zyne openbaere afkeuring vóór deéze wet niet laeten blyken "Wy deuken ja. Opzigtens't inzenden der verzoekschriften tegen de wet op 't middelbaer onderwys, denken wy T publiek te moeien verwittigen van eene zaek, die niet algemeen gekend is. Ver- scheydene petitiën, de Kamer tocgeslucrd, zyn op zegel ge- schreéven cn gefrankeerd. Deéze beyde forma li ley ten zyn overtollig. Al de reklamatiën, welkede twee Kamers loegesluerd zyn, mogen op ongezegeld papier geschreéven en met den post verzonden worden op '1 adres van den voorzitter, die dezelve vraglvry ontvangt. Het petitionnement legen 't vernietigend wetsontwerp op 't middelbaer onderwvs wiul meer en meer veld: reeds zyn er verzoekschriften in omloop te Brugge, te Thourout, alsook in dc volkryke gemeenten van Lichlervclde en van Hooglede. De waelsche provinliën verroeren zich ook: men leekent ver zoekschriften te Charleroy, te Bergen, te Dinant en in verschey- dene andere plaelsen. Oosl-Vlaenderen is ook in volle beweéging, dus aen 't werk waere vaderlanders. Het scliynt dat men te Gend, een petitionnement wilt inrigten tegen het ontwerp van wet op het dndcrwvs, en dat zelfs leden van den gemeente-raed hierin zouden deel ueémen. Die kwestie zou zich gronden op hel verdedigen der gemeente- vryheyd, welke men, volgens de legenkanlers van het ontwerp, in de handen des gouvernemenls zou zien overgaen. Te Antwerpen gaet er insgelyks gepetitionneérd worden legen de Conceplwet op T midden onderwys. Elf leden van den gemeenleraed hebben eene byeenroeping gevraegd om te be- raedslaegen of 't betaemelyk zou zyn by detainers poogingen te doen ten eynde 't wetsontwerp le doen ver wy zen. Wy gelooven de aendagt van onze leézers in 't byzonder en van'l publiek in't algemeen te moeten inroepen op eene byzonderheyd die niet zonder gewigt is vóór hun. De franscherepubliek komt zilvcre stukken van 20 c. uyt te geéven. Deéze stukken hebben dezelve groole als die van 25 c., en zy gelyken er ook zeer wel aen. Nu dat er véél stukken van 20 c. in omloop zyn, worden die uytgegeéven en aenveêrd vóór stukken van 25 c. zonder dal daer"iemand agl op gééft. Het is maer by de bankiers, de uytwisselaers en'de ontvangers van Slaet en gemeente, dat men 't verschil gewaer word, want daer will men die maer aenveèrden vóór 20 c. Men zegt dat de lerugreys van den Paus naer Roomen al wederom is uylgeslcld tot 15 April. 'T Anlwerpsch Handelsblad zegt dat-, volgens de aldaer in omloop zynde gerugten, M. Rogier zich lo Antwerpen en tevens te Bastogne zal laelen voórdraegenIndien dit waer is, gaet het blad voort, dan gééft dit ruym le denken. Ja, dit gééft zeker vcél te denken, maer dit verwondert ons niet, wyl T land moede is nog langer den drukkenden scepter van een verbas terd en vryheydskreukend liberalistendom te draegen, 't géén uylsluylend op eygenbaet, op willckeurighevd, hecrschzugt, partygeest en alle leege driften gebouwd is. Hier te Aelst wilt de nieuwe Administratie der Ilospicen de pagters teenemael 'tvel afstroopen. Reeds dryinael is zy aen Tverpaglen geweést en telkens hééft zy goederen inge houden omdat de laetsle duyt er niet opgezet was Ofschoon zulks legen de wet zy, gaen de nieuwe leden maer a I tyd voort. Den armen boer moet toch roggenbrood en botermelkpapcéten. Den Moniteur hééft sedert veertien dagen de rege lende merktpryzen der gracnen niet afgekondigd, wy weéten niet wacraen deéze naJaetigheyd toeschryven*. Deéze afkondiging is eglcr zeer belangryk vóór geheel 't land. Deéze wéék zyn dóór de politie deézer stad acngehouden en naer Dendermonde overgezonden; Jean Bte. Deneéf', byge- nacmd de Labcr, zynen zoon Joannes Deneef, en Antonius Schuls, alle dry zonder bedryf, van alhier, verdagl van tegen stand legen de politie. V De brusselsche kamer van inbeschuldigingstelling by het hof van appel, hééft vóór de assisen verzonden den heer S..., deurwaerdcr by den Iribunael van eersten aenleg, vóór vervalsching in eenen regterlyken akt en den heer S..., avoué by denzelfden tribunael, als medepligtigen. Men meld dat den heer Malou, le Antwerpen in de aen staende kiezingen eenen der kandidaelen van de tegenkanting zal weézen. Den heer De Bailletzou voórneémens zyn de politieke loop- baen le verlaelen. Eene andere kandidatuer zou den heer Schollaert zyn acn- geboden, maer deézen hééft ze geweygerd, willende zich uylsluylelyk toeleggen op het geéven van zynen leergang van nolarieél regl, welken hem dóór den gemeenleraed'van Ant werpen is toevertrouwd. Den wedslrvd vóór het vet vee, die jaerlyks 's maensdags vóór Paeschen te Brussel plaets heeft, had talryke nieuwsgie rigen op de merkt van hel slaglhuys vergaderd. Hoewel de merkt zeer goed vóórzien was, zyn cenige kwee kers uyt Vlaenderen dit jaer niet ter merkt geweést, om de zeer eenvoudige reden, dat s' anderdags, 20, den bepaelden dag was vóór de tentoonstelling en den wedslrvd van hel vet vee le Gend. Niettemin waren er 455 veile ossen le Brussel ter mcrki gebragt; den zwaersten os woóg 1177 kil. Den eersten prys vóór de ossen van eerste klas is toegeweézen acu eenen kweeker uyl Oost-Vlaenderen, M. Van Dries te Hamme vóór eenen os, van 50 maenden, van gemengd ras. De pryzen vóór de twee schoonste veerzen zyn, naer wy ver- neémen, toegekend aen de heereu Dewindt lè Anderlecht en Glaes te Lembecq. Woensdag morgend kwamen de gewapende gendarmen by den beer D. B., Ryndierstract te Antwerpen, die onlangs vóór pliglverzuym in de burgerwagt, veroordeeld was eenige francs boete te belaelen of wel.... agter de tralies te gaen zit ten. M. D. B. ontving de gewapende magt met alle onder- seheyding, boód baer een likeur aen, en verzogt baer met hem den dejeuner le neémen. Het aenbod wasjnel hem dejcunecren of.... rusic hebben. Het eerste was 't aenneémelyksle cn 't ge- voegelvkste. Na dit broedermael eyschle men de belading van de,boete; maer M. D. B. verklaerde liever mede naer de gevangenis te gaen, dan wel te bclaelen. Dit is alzoo geschied deézen heer is eenen dag uyt logcéren gegaen Verscheydene persooncn" hebben ook dezelfde rcys naer de gevangenis gedaen. In den loop der verledcne wéék ontdekten le Loven eeni ge werklieden, die bezig waren in een buys der Lepel-straet te arbeyden, stukken van menschen-beenderen, en dit slegls op eene geringe diepte van den grond. De justicie is geroepen en

De Denderbode | 1850 | | pagina 2