ZONDAG 7 APRIL 1850. - m VIERDEN JAERGANG.— N1' 185. AELST, den 6 April. Dit blad verschynl des Zaterdags in den najniddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 Ir. 50 e., dien der annonccn op 20 centiinen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inscbryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael- sen. Indien iemand reglveérdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, by mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal -.'f. CUIOUE SLUM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszells opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die-ons eenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gcene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie vaq dit blad gelast zich met al wat den druk aengael. I)E LIBEKALISTEN EN 'T ONDERWYS. Een groot vraegstuk dat, ter gelegenheyd der discussie over het nieuw wetsontwerp op het middenonderwys, moet opgelost worden, is te weéten of ons gouvernement het onderwijs ten koste van den staet gegeéven, naer goed dunken mag BESTUERENDe verslaefde dag- en weekbladen roepen luydkeèls JA, en als men hun vraegt waerom, dan antwoorden z.y alle liet zelve, naemelyk om dat dien die het onderwys belaett, het zelve mug beslue- renHierin zyn wy het Volkomen eens met de liberalisten en herhaelen nog eens luydop dat al veie 't onderwys betaelt, het zelve naer zyn welgevallen mag be- stueren en regelen.... Maer het voórnaemstc is te weéten of het gouvernement, in het zelfde geval is? Ilicrop ant woorden wy drymael NEEN, het gouvernement is geenen partikulieren, het kan het onderwys maer betaelen met de penningen der burgers, hiertoe moet bet deéze reeds gebogen onder drukkende lasten, nog zwaerderé contri bution opleggen, want anders ware liet onbekwaem eenig hoegenaemd onderwys in te rigten. Vi illen MM. Rogier, Frére, De Haussy en andere van zelfde denkwyze een onderwys inrigten en besluerendit staet bun vry als zy zulks uyt eygene borze betaelen, maer dat zy met liet geld der borgers een onderwys inrigten en het zelve uvt- sluytelyk naer bun welgevallen bestueren, ware het volk beschimpen 011 uytdaegen, ware onze grondwet verscheu ren en eene revolutie in onze nationaele instelling daer- stellen. Waerom verzetten de liberalistische gazetten zich tegen dien aenslag op onze duer gekogtte vryheyd niet? Eylaes omdat een groot deel dier tolken dóór he- taeldo vremde huerlingen opgesteld worden, en omdat 't ander deel dóór den liaet tegen godsdienst en deszelfs dienaerszoodanig is verblind, dat dentastelykènweg unci 's lands ondergang niet bemerkt word 't is genoeg dat de liberalen aen 't hoofd zyn. Maer moest men hun eens vraegen of zy de voórhandige wet zouden toejuyehen indien M. üe'fheux nog aen 't ministerie ware Wat zou den zy antwoorden? Zy zouden tegen die wiliekeurigheyd en verkrenking der grondwet met regt en reden luydop protesteéren, zv zouden tieren en met revolutie dreygen, immers zy zouden geheel 't land in rep en roer stellen en de ministers van paepery beschuldigen Maer nu, omdat M. Rogier aen het hoofd is, is alles wel.... Maer zien zy of willen zy niet zien dat het ryk van den grooten Pacha uyt is en dat zy eene roede gereed maeken om hun eygen zelve te geesselen Dat dit waer is, zal niemand betwisten, maer dat dergelyke roe den ook altyd de vryheyd, de rust en eendraegt in 't land, zullen geesselen, kan evenmin betwist worden. 'T is daerom dat wy betreuren en altyd betreurd hebben dat MM. De Tlieux en Nothomb ooyt dit vryheydskrendend princiep hebben aengeroerd 't welk nti dóór eene gewel- party op eene groote scliael gact uytgevoerd worden. In plaets van den geest der grondwet'te volgen die wilt dat er aen de vryheyd meer uytgebreydheyd worde gegeéven, raedpleégt men de grondwet om de vryheyd te beperken, ja zelfs om ze teencmael te vernietigen. Als den staet geen onderwys heeft, zeggen de libera listen, hebben de paepen bet monopolium en konnen de kinderen in de liberalistische denkwyze niet worden opge- v0(.(jMaer die mannen stollen en roepen geduerig dat byna geheel 't land hunne gevoelens doelt, dat de catholyke opinie versieéten is etc. etc., als dit waer is, zouden er geene schoolmeesters van lnmne denkwyze konnen schooien openen waer de liberalisten hunne kin deren zouden naertoe zenden? Zouden zy die meesters niet konnen onderhouden, zv die stoffen op hun groot getal? En als dit onwaer is, of als de liberalisten in 't land in minderheyd zyn, moet of mag 't gouvernement dan de meerderheyd ten voórdeele der minderheyd ver drukken? Moet de meerderheyd dan haer geld laeten afpersen om de kinderen der minderheyd te helpen be derven?? Dat onze volksvertegenwoordigers er op peyzen en dat de weldenkende kiezers van alle slreéken des lands zich gereed houden om allen afgeveerdigden die vóór eene zoo schandelyke Wet stemt, zonder genade van zyn mandaet af te zetten, en zy zullen een bewys hunner vryheyds- en godsdienstlievende gevoelens geéven. BELANGUYKE BEKENDMAEKING. Hier te Aelst is ook eene petitie in omloop tegen de slegte wet op 't onderwys; deéze petitie vind véél byval en word met talryke deftige handteekëns bekleed. De welpeyzende inwooiiers van Aelst gevoelen maer al te wel waer de inzigten vaii'tiinpopulair ministerie lieén willen, zy gevoelen maer al te wel dat 't volk de stem moet ver- bèllen wilt liet zich niet opvolgelvk van zyne kosteiykste. dóór de grondwet gewaerborgde vrylieden en voórregten zien berooven. Het geheugen is nóg te versch van a! de schandelyke aenslagen die van Maanen en van Gobbel- scliroy tegen 't onderwys hebben bewerkt; het geheugen is nóg te versch van de geweétens verdrukking en pyne- lvke afpersingen waerin die twee mannen hunnen koppi- gen meester hebben geholpen en waeronder 't Belgisch volk al te lang gebukt gegaen is.... 'T is waer, 't waren dan ook vremde opeéters die niet te vreden waren met de Belgen te pluymen, maer bovendies 't kostbaerste wat zy bezaten,'naemelyk hunne godsdienstige vryheyd, hun onderwys etc., moesten tergen en belemmeren; dit alles is nog ie versch, zeggen wy, om het zoo gauw ver genten te hebben, en 't is ook dit geheugen dat de bur gers van alle sleden en dorpen moet opwekken 0111 te petitionneéren tegen eene conceptwet die eencn Belg onwcêrdig is; 't is de vrees van allengskens op den zelf den weg gebragt te worden, die de waere Belgen tydolyk mag doen spreékenMen mag en de voórzigligheyd gebied zulks een kwaéd te vóórzien en poogen te voor komen, want als 't zelve eens voltrokken is, is het gewoo- nelyk zonder hulpmiddel of ten minsten zeer moeyelyk 0111 liet op eene vrcédzaeme wyze te herstellen. Dan, indien er persoonen zyn welke de petitie nog niet getee- kend hebben en zonden begeêren de zelve dóór hunne naemen te ondersteunen, zy worden verzogt zich ten onzen bureele te begeéven alwacr het stuk vóór elkeen IETS KLIGTIG MAER CEWTGTIG. <r Les lerrcs ent augmenlé d'un tiers depuis vingt ans; faul- 1-il conlinuer dans eelle voie ou détrnire le mal dans sa cause en reprenanl successivenient le surplus a celui qui possède? Yoiia loule la question. Sedert twintig jaeren zyn dc gronden ccn derde verhoogd; moet men blyril voordsgaen in deezen weg, of moet men hel kwaed in zijnen wortel vernietigen met agtervolgens aen den eygenaer af le neémen hel gone hy te veel heeft genoóten? Hierin is geheel den knoop gelegen. Verstaet gy dil vriend? Of gy dit verSlaet? Hv neen 'ik: verslaen t'is veel le aerdig! hebt de goed he yd vau het nog eens te herhaelen, maer in't vlaemsch, want andere laelen en keu ik niet. Luystert dan wel tóe: Sedert twintig jaeren etc. Quatct1 Pïetjens! wie zegt er zulke dingen dat moet komen van manneken uyt de niaen, met zyn braemeleire spiusken op zvnen'rugge! .Niette lagcheu, vriend zulks en komt niet van het manneken uvt de maeu dit is van levende meuschen gezcyd en!... Van meuschen gezeydha zeker van ergens ecnen. wildeman? Neen; van geenen wildeman. Misschien iiour oenen vau die plathoofden die in de steen- horgen woonen. Ook al niet. .Misschien van ecnenIridiaen uyt d'omslreéken van Vera Pas? Neen. Zyn iict dan de gedagten van eenen Arabier of Japon? Wel neen 't zyn de gedagten en de gedagten met wóórden uytgedrukt, op papier gezet, geschreéven, niet van eencn wilden mensch, niet van een plathoofd, niet van eencn Indiaen, Arabier of Japon, maer 't zyn de gevoelens, de wóórden van eenen Europiacn, die woont in een land dat véél meer verlicht en beschaefd is als de kanten van Azia en Afrika etc. Ik verslaen 11gy wilt zeggen, dat dit de gevoelens zyn vau eenen verlichten en beschaefden man, die in Europa woont 't zal dan iemand zyn uyt Zwilzerland, want daer is het scheef sedert dry jaerende ryke vliegen er legen Neen, vriend, gy zyl er niet. Wat drommel 't moet dan eenen franschman zyn! misschien Lcdru-Rollin of Louie-Blanc, of ten minsten eenen van die mannen die over eenigen tyd te Parys gevogten hebben, 0111 (li nke te mogen plunderen cn hun goed 'te mogen deelen. Gy zvt nog al mis: maer 0111 hel kortte maeken, want gv zouii bïvven graeyêu, dien mensch die zulks hééft gezeyd of eer 'geschreéven, en geschreéven met ryp overleg, is eencn Belg! V is zelf eenen bczonderen en hooggeplactslen persoon Kan dat zyn? 't is abominabel Om regt uyt le spreéken: 'TisSt. DeJacgber,geweézen distrikt- commissaris van Eecloo en Audeuaerde; geweczen representant, geweézen afgezant in Spaniën en Brisiliëu en nu gouverneur van Oosl-Ylaendcren, in welke laelsle hoedaenigheyd door hem die wóórden zyn geschreéven. Al gauw een glas water, of ik kryg iel!.... 't passeertmaer 'k was daer schier vau myn zeiven. Wit zegdeM. De Jaeger, legenwourdigen gouverneur van Gend zegt? Sedert 20 jaer eU Ja vriendM. De Jaeger hééft die wóórden 111 hel polloot geschreéven op een verslag dal acn M. Rogier onzen tegenwoór- digen minister is toegezonden door de commissie van land bouw, zitting houdende tot Gend. E11 wat hééft den minister Rogier daer van gezeyd Ily hééft buylen Iwyfel zynen gouverneur daer eene felle bulseünije vóór gegeéven, of hem bedreygd van zyn kazak iiyltelrekken G'en hebt van daeg nog niet gedaeu als u vergist en gv Iilvft u vergissen M. Rogier, verre van zynen gouverneur daer vóór eene schoddering le geéven, of vaii zyne kazak te spreéken, hééft hem integendeel daer over gepreèzen en opgehelderd; In hééft hem vóór eenen vlytigen bedienden doen gelden, en dit publiek in de kamer. Iloorl, vriend; M. Rogier hééft gezeyd: den opsteller van deéze aenmerhing behoort toe aen die clgssc van ievervnlle fonciimnarissen, dc welke hunne bediening als eene ernstige zaeh, cn niet als een tydverdryf aenzien Maer hel publiek! wat zegt hel publiek (hiervan? Het publiek in ons land is geiylt aen u: hel. verwonderd, het staet versteld, hel schud en hééft van aglerdeuken En in andere landen? In andere landen hebben die woorden véél indruk gedaen cn groot gerugl gemankt; in Yrankryk naeineutlyk en zyn die wóórden op geenen konden steen gevallen; de dagbladeren hebben er zig mede bezig gehouden, en onder andere La voir du Pcuplc, dc gazelle van den bcruglen Proudlion wenseht Belgian proficiat mei M. De Jaeger. Ik wilde wel vóór eene pistool, dal ik zutke dingen niet en wist; 'k en zal niet gerust meer konnen slaepen, want ik zien nu wel dat 't laud begint 0111 zeep le gaen zoo wei als op een j ander. Medegedeeld 'T Verbond van Aelst gcéft in zyn iaelste N' een artikel onder opschrift: Den Dendcr-bode strykl zyn eygen vonnis. Dit wacrlvk curieus stukje moeten wy een weynig ontleden en er een plaès- i terken tegen leggen 0111 de Uluglige schryvers van dit prul- schriftje Ie doen gevoelen dat den intent alleen vanvredercgicr. i advokact, uoiaris, volksvertegenwoordiger etc. etc., ontoerei kend is 0111 zich niet aen de galg te klappen. Dan, ter zaek. Dóór onze artikels over hel staetsonderwys is T Verbond zoo zeer in 'luauw gebragt dat liet niet wéét boe zich le kecrenof te wenden; evenwel moet den vemufligcn advokaelen- en notaré winkel zich op d'eene of d'andere wyze zoeken uyt den slag te trekken. Wat er meé gedaen'? Wederleggen, daertou is hun breyn wedcrsjiannig, dewaerheyd bekennen, ware tegen hunne grondstellingen handelen, 't publiek hier als naer gewoonte bedriegen, is onmogelykWat zullen zy dan doen? De kwes-

De Denderbode | 1850 | | pagina 1