In menigvuldige plaelsen der beyde Vlaenderen, alsook van Henegouwen, Namen en Antwerpen, leekenl men verzoekr schriften tegen het rampzalig wetsontwerp belrekkelyk helon derwys. Sl-Nikolaes, Eecloo, Meen en, Moerzeke, Lier, Bergen, Soignies, Namen, Dinant, Brugge, verzetten zich deftig tegen de oórlogs-verklaering die onze ministers aen godsdienst en vry- heydgedaen hebben. Men schryft uyt Moerseke en Beveren5 aprilDe petitie tegen het ontwerp van wet op hel middelbaer ondeuwys, word in onze gemeen lens met den mcesten iever onderteekend. Zy draegt de bandteekens der voórnaemsie ingezetenen, kiesge- regtigen, enz. Men schryft uyt Lichtervelde, den 28 maertEr is ook cene petitie tegen het wetsontwerp op liet midden-onderwys in omloop in onze gemeente; zy word algemeen geteekeud dóór de byzonderste ingezetenen. Aile verstaen dal het wetsontwerp van den heer Rogier een monopolism is vóór het Gouvernement dal de gemeentens haerevryheden verliezen, grootc kosten kun nen opgeleyd worden, en bovenal een onderwys zonder gods dienst doet allen weldenkende het ontwerp van wet verstoolen. De Gazelle du dislriclde Soignies meld ons dat er in die stad ook een verzoekschrift in omloop is tegen het noodlottig wetsontwerp op het middelbaer onderwys. Joseph Kevels is beligt eene klak en cenen neusdoek gcsloólen te hebben op de koólenmcrkt te Brussel. Den voor zitter: Waerom hebt gy die klak genomen? Anlw. Omdat ze op den grond lag. VraegEn waerom zyt er mede heen gegaen Anlw.: Omdat ze zoo vuyl was. Vraeg: En waerom hebt gy dien neusdoek genomen? Anlw.: Mynheer, hy lag ook op den grond. Vraeg: Zoo dan néémt gy alles op wat op den grond ligt? Anlw.: Ja zuest. Den voorzitter: Eh wel, ik raed u van voórlaen alles liever op den grond te laeten liggen. Anlw.'T is wel, Mynheer; maer als ik u eens op den grond vond liggen, wat moest ik doen? Den voorzitter: My stillekens gerust laeten. Ten anderen om u te leeren wat gy moet laeten en wat gy moet opraepen, zal men u geduerende dry maenden agtef de grendels daerover inlichtingen geéven. Kevels zwygt en word weggeleyd. Den minister van oorlog heeft doen kennen dat de mili- tiens der klas van 1842, als uyt den dienst onlsiaegen zullen beschouwd worden, in te gaen inel den 1 april kraglens artikel 1 der wet van den 8 mey 1847, welk den duer van den dienst, in tyd van vrede, op acht jaeren bepaeld. Men léést in den Courricr de Louvain: Naer men ons uyt Brussel schryft, zal den heer Roussel daer eenen der kandi- daeten van de oppositie zyn, by de aenstaende kiezingen. De doctrinaire liberalen vreezen, naer men zegt, vóór de herkiezing van den heer Verhaegen. De kosten van openbaer onderwys, welke verdeeld wor den tusschen's lands Universitevten, de gesubsidieerde colle- giën, de gesliglen van leéger onderwys, de krygsehoól, de schóól van Cureghcm, enz., hebben in 1848 beloopen tot de som van fr. 2, 455,883-40. By deéze twee millioen en half gaet 't ministerie nog eene jaerlyksche som van een millioen voegen, om de jonge Belgen lalyn en grieksch te laeten leeren. Den heer D. koopman in kaes, naby de Meire te Antwer pen, had handel gedreéven met een buys te Mechelen, en ont ving een acntal kardoezen van kopergeld in betaeling. Toen hy te buys kwam en bygeval een dier pakken opende, was hy heel verwonderd te zien, dat een deézer, 25 lieukuldenslukken inhield. Den koopman begreep deéze misvatting en legde het geld ter zvde, om er den belader kennis van te geéven. Des avonds egler kwam deéze met expres rvluyg aen, om te verhoe den, dal den heer D. hel goud, zonder nazien, even als hy, vóór centen zou uytgeéven. Den mechelschen koopman was verheugd het geld onaengeroerd te vinden en hel hem dóór den voórzigligen winkelier te zien ter hand stellen. Men schryft uyt Brugge, 50 maert: De jubelfeesten van het II. Bloed beginnen met den 0 mey; dus slaet er nauwelyks nog eene maend te vcrloopen. Mgr. Malou, die alles aenwend om de feesten zoo luysterlyk inogclyk maeken, heeft omtrent dertig bisschoppen uylgenoo- digd, om geduerende dezelve naer Brugge te komen. Vyflien hebben tot nu loc de uytnoodiging aenveèrd en stelIiglyk be loofd van dezelve by te woonen. Ecnige hebben dit niet kunnen activeerden, 'l zy uyt hoofde van ziekte, zooals den aerlsbisschop van Kamcryk, 't zy uyt hoofde van te veel audere bezigheden, andere hebben nog niet geantwoord; evndelyk, er zyn er eenige die aenveèrd hebben, maer conditioneèlyk. Onzen verdienstelyken kerkvoogd heél'took gezorgd vóór ver- maerde predikanten. Behalven Mgr. Dupanloup, waervan wy alrcede gesproken hebben, zal den heer Ravignan in de kathe drale geduereude den jubïie prediken. Men is nog niet zeker dal pater Lacordaire Vrankryk geduerende de maend mey zal kunnen vei laeten. Deézer dagen omtrent zeven ueren 's morgens is er eenen hevigen brand uytgeborsten in hetcollcgie te Veurne. De gevol gen, welke deéze ramp had kunnen hebben, zyn niet zeggclyk. In de nabvheyd was een pakhuys van oliën die, indien zulks had moeten vuer vatten, in staet zouden geweest zyn om den ge beden teerling in assehe te leggen. De aenpalende gebouwen zyn niet zeer beschadigd en men is hun behoud verschuldigd aen de moedige werking der dry vuerpompen, die met behen- digheyd zyn besluerd geworden. De inwooners in bet algemeen verdienen veel lof vóór de spoedige hulp die zy hebben loege- bragt. De gebouwen van het collegie zyn verzekert dóór de algemeene maetsc.happy van Brussel (gra'ef Coghen) vóór eene som van tien duyzend franken. Wy leézen in den Courricr de LouvainM. De Luese- mans, oom van onzen vertegenwoordiger; is lot plaelskomman- danl van Loven benoemd, in vervanging van M. den baron de Vicq de Cuuiptich, die op het pensioen is gesteld. Indien de zacken van de stad verw aerloosd worden, zoo Worden de bloed verwanten ten minste niet vergeétcn Dit is reeds iets. Deézer dagen was by zekeren heer der stad Hasselt een hondje gestorvener bestond groote droefheyd in het buys. Ook wendde men hetzelve in doeken en alzoo wierd het begraeven in den hof agler het huys gelegen. De gebucren meenende dat er eeq schelmstuk was begaen, gingen zulks by den policie- kommissaris aenklaegen en hielden aen dat hy proces-verbael moest opmaeken, dat er een kind begraven was. Deézen, met zynen gewoonlyken iever, zonder uylstel, begaf zich op 't parket van het tribunael om aldaer over de zaek verslag te doenmaer welke was zyne verwondering als men zegde dat het een hondje was en geen kindje dat men had begraeven. Volgens den Impartial de Brugesvan den 1 april, zal Lodewyk-Philip en eenige leden van zyne familie de hoofdstad van West-Vlaenderen komen bezoekon. Dit is eenen schoonen april-visch, dien hel brugsch blad zich hééft laeten opdisschen. Van eenen anderen kant hééft een anlwcrpsch blad zich ter gelegenheyd van den 1 april laeten wvs maeken dat de ver- kens in de Kempen cene myn van trullels (aerdnoólen) hebben ontdekt. Den E. P. rccollet Lefevre, van Charleroy, is, op het bevel zyner overste, naer Jerusalem vertrokken. Men wéét dat de bewaeking van hel II. Graf aen kloosterlingen van dit order toegekend is. Sinds vcrscheydene jaeren behoorden deéze kloosterlingen uylsluylelyk aen Italiën en hel is de eerste mael dat Belgiën daer vertegenwoordigd zal zyn. Men schryft uyt Kortryk, den 1 april: Een zesjaerig kind, genoemd Pauline Verbanck, is gisteren op eene ongelukkige wyze omgekomen. Zy begaf zich van Kortryk naer Meenen, om haeren broeder te bezoeken, wanneer zy eenen wagen zag, die met vlas gelaeden was. Het meysje vroeg aen den voerman of zy op den wagen mogt zitten, hetgeén haer toegestaen wierd. Op eenige stappen van de poort valt er eenen bundel vlas af; het kind verschrikt, springt van den wagen en word dóór de wielen verpletterd. Men hééft slcgls een verminkt lyk van den grond geligl. Maendag laelsllcden is eenen wagler van den noorder yzeren-vveg, van de slandplacts te Somain, op eene droevige wyze van het leven beroofd. Dien ongelukkigen, Lancégenaemd, had zyne vrouw de bewaeking van den barreel opgelegd terwyl hy de rails onderzogt en de speeken vast zette. Ily was hiermede bezig toen het konvoy van Yalencyn acnkwam. Den stoóker en den mecanicien die van verre den wagter bezig zagen, verdubbelden de gewoone signalen; doch Lancé, die eenen neusdoek om zyn hoofd gebonden had, hoorde niets en hoewel den gang van het konvoy zoo véél mogelyk inge houden was, wierd den ongelukkigen lancé doorbel locomotief omgeworpen en onder het konvoy verbryzeld. Toen men hem eenige oogen blikken la eter wilde opneem en vond men slegts een vreesselyk verminkt lyk. Lancé laet eene vrouw met vier kinderen in de grootste armoede gedompeld. Men léést in de hollandsche dagbladen By koninglyk besluyt van 1 april 11. is bepaeld, dal dóór den minister van jusiicic, in cene openbaere vercenigde zitting van de beyde kamers der Slaeten-Gcnerael zullen worden overgebragt een ontwierp van wet, ter benoeming van cenen regent en tol vast stelling van bepaelingcn ten aenzien der aenveërding van het regentschap; alsmede een ontwerp van wel omtrent de benoe ming van voogden en tot regeling der voógdyschap, beyde vóór hel geval der minderjaerigheyd van den troonopvolger by zyne komst tot den troon. De leden der beyde kamers zullen worden uytgenoodigd zich op vrydag den 19 april aenstaende, ten 12 ueren ten voórschreéven evnde, in de vergadcrzael van de tweede Kamer der Slaeten-Generael te vereenigen. Den Obscrvalcur van Geneve kondigt de programma af van de liberale bewaerende party vóór de kiezingen van Bern. Deéze programma doórloopcnde, hééft hetgeén in betrekking lol het onderwys staet byzonderlyk de aendagl gevestigd. In Zwitser land, slrcék die by uylslek radikacl is, zoekt men niet, gelyk in ons vry Belgiën de rcglen der gemeenten op de scholen te beperken, men wilt ook het onderwys aen den godsdienstelyken invloed niet onttrekken. Hel stuk waervan spreéken verkiaert dat de grondbeginselen van bet christendom en het geloof der voorvaderen ongeschonden in de schooien zullen bewaerd wor den. Dus, terwyl aile volken hunne redding in de kragl van het godsdienslelyk beginsel zoeken, poogt men hetzelve in Belgiën te verzwakken en tegen te werken. Jammerlvke tcgensirydig- hevd, waervan men de treurige gevolgen even als in Zwitser land, te laet beklaegcn zal. Van California is berigt lot 1 february. De bevolking van San-Franciseo bestond uyt 50,000 persoonen. Dagelyks kwamen er van zes tot "twaelf schepen aen. Men had een stuk goud van 25 pond en een stuk van circa 55 pond gevonden. Londen, 2 april. Al de ingekomen berigten, bevestigen meer en meer, dal hel den stoomboot Royal Adelaide is, die op Fongucsands vergaen is. Van de ekwipagie beslaende uyt 25 man en van de 250 passagiers, die zich aen boord van den stoomboot bevonden, is niets vernomen; wacrschynlyk zyn alle omgekomen. By de inneéming van Lahore is eenen pragtigen diamant in handen der Engelsche gevallen, daer den kollnoor-diamanl geheelen. Majoor Edwards wilde hem, in naem des legers aen de koningin geéven; doch deéze hééft geweygerd. Deezen dia mant isdengroolslen der bestaende diamanten op dejwereld. Hv word*geschat op 0,500,000 fr. Hy gelykt vcél in grootte en vorm op het ey van een kieken. Munchen. Koning Maximiliaen hééft op Witten Donderdag de voetwassching gedaen aen 12 grysaerds die te zamem 1,005 jaeren tellen. Den oudsten is 100 jaeren en den jongslen 87. Een zonderling dobdel houwei.yk. De engelsche dagbladen melden een dobbel houwelyk, dat inderdaed wonderlyk mag geheelen worden. Eenen genaemden John Curlus, landbouwer, woonende 1c Strensham, had in 1855, Anna Maria Wilkens getrouwd, met welke hy leéfde tot in 1840. Op dit tydstip gin gen de egtgenoóten, met beyder toeslemming vaneen. De vrouw trok manskleederen aen, ging in een ander dlstrikt waer zy niet gekend was als boerenknegt dienen. Daer knoopte deéze onbe- zonne kennis aen met een meysje en trouwde er meé.Dit egterduerde niet en de jonge vrouw liet haeren gewaenden man vaeren. Toen John Curlus niet meer van zyne vrouw hoorde spreéken, besloot hy op nieuw te trouwen. Den pastor van Slrenshem eyschte liet bewys van de dood zyner vrouw en dewyl hy dit niet geéven kon, ging hy naerWorcesler, en gelukte er in getrouwd te geraeken. Nu is"de eerste vrouw van Curlus opgekomen en heeft hem vóór den tribunael gedaegd, het géén zy zegde, slegts betragt te hebben. TYDINGEiY UYT ITALIËN. De terugreyze van den H. Vader is thans stellig. Den kardi- nael-geheymschryver van den Staet hééft des wege met de gezanten der vier vier kalholykc mogendheden eene onderhan deling gehad. De afgezanten van Vrankryk en van Spaniën hebben de terugreyze volkomen goedgekeurd. Het is nogtans aldus niet geweést met die van Oostenryk en Napels, die hunne voorbehoudingen hebben gedaen legen de onvoorziene voor vallen. Roomen. Men verzekert in de diplomatische kringen, dat Z. II.onmiddellyk na zyne terugkomst te Roomen, eene uyt- gebreyde amnestie zal verleenen en ook op nieuw hel constitu- tionneél slatuet afkondigen. De intreéde van den II. Vader in de eeuwige stad zal luys- terryk zyn. Zyne edele-wagt en zyne Zwitsers, welke korpsen heringerigt zyn, zullen Z. H. vergezellen. Den eerepost aen het paleys zal door de Frausche bezet worden. Genua. Mèn leest in II Corrierr Mercantile: Er zyn hier véél gerugten in omloop over de groote militaire wapenin gen, die Oostenryk doet, vooral in het leger van Italiën. Den budget van oorlog is grootelyks vermeerderd geworden. Daer er in de adriatische zeehavens geene malroozen genoeg te vin den zyn, doet men er van de kusten der noord zee, vooral van Hamburg en Bremen komen. Men werkt vlylig ter versterking van Triest. Milaen. Men zegt, dat het bevel bier aengekomen is, het leger van Italiën op 180,000 man te brengen, de troepen, die de wagt van Z. II. zullen uytmaeken, er onder begreépen. Althans is het zeker, dat de militaire overheyd een algemeen verslag moet doen over de grootte der kazernen, de porlaelen medegerekend. Men hééft eene militaire linie gevormd rond Lombardyën. Paspoorten worden, ten titel van algemeeuen mael regel, aen iedereen geweygerd. Men weygert zelfs toelaelings-billetten, om zich naer de venetiaensche provinciën te begeéven. Niemand kent de oorzaek van al die slrengheyd. Roomen. Het gerugt is hier thans in omloop, dat Z. H. be- sloóten hééft zich naer Livomo of Aucona te begeéven, om er zich onder de bescherming der Oostenrykers te stellen. Sfcn voegt er by, dat het fransch eskader slegts naer Napels gekomen is om den H. Vader te bewaeken en hem te beletten dit besloyf ten uytvoer te brengen. FRANSCHE REPUBLIEK. Parys, 51 maert. Het voorstel des heeren de Larochejac- quelein, dat in de vergadering geheel veriaeten is, heél't bv eene zekere party eenen groolen indruk gemaekt. Thans is het gerugt verspreyd, dal er eene inschryving geopend word, ten eynde eene medalie te laeten slaen ter eère van dien vertegen woordiger van Morbihan. De Gazelle de Lyon gééft de volgende tyding: Onze om- streéken hebben alleen 'l voordeel niet om dóór de rallen overrompeld te worden onze bezittingen in Afrika worden ook dóór dal knaegend ongedierte geplaegd. Die ramp hééft, zegt men, aenleyding gegeéven lot eene speculatie, zoo nieuw als wonderlykeene compagnie zou besloólen hebben om van Marseille eene lacding katten naer Algiers te zenden. Ten dien eynde doórloopen de deelneémers de departementen en geéven 15 fr. vóór eenen goeden kaler en fr. 5 vóór eene kat, die jongen moet. Zy hoópen aldus den grondslag te leggen over eene nieuwe en bloeyënde kolonie. Wat Vrankryk aengaet het moet maer zien wat '1 doel met de de ratten van allerley sóórt, welke 'l tragten te verslinden. Doodstraf van Roulette. Deézer dagen is den genaemden Roulette, overluygd van diefstal en moord, aen den barreel St.-Jacques ter dood gebragt. Den voórigen avond kréég men heymelyk 'l bevel in de gevangenis, en den volgenden dag s' morgens, ten zes ueren stond er 't schavot. Wcynige persoo nen hadden Tzien optimmeren. Roulette was 42 jaeren oud, kleynen mager van gestalte, en met afziglelyk gelaet. Hy weygerde hardnekkig de misdaed te bekennen. Toen men '1 vonnis uytsprak, zeyde hy Ik heb geene opmerking te maeken; men heeft my den vermoorden niet laeten zien. Gy veroordeelt mv onschuldig, als 't kind dat pas geboren word. Roulette was metser; hv heeft zynen mak ker Ceucaux, vóór't bezit van eenige francs gedood, nadat hv met deézen den ganschen dag de gemeene herbergen en wyn- huyzen van Parys had afgeloopen. Den volgenden dag was Roulette, in de verteer-huyzen te vinden, waer hy ongeveer de 90 fr. verbraste. Toen den directeur der gevangenis hem de dood kwam aenzeggen, wierd Roulette doodsbleek. Weldra trad den aelmoesenier binnen om hem de troostmiddelen van den godsdienst toe te dienen, welke hy weygerde. By 't vertrek vroeg hy zyne pvp en wal tabak. Toen hy dit Iaetste kréég zeyde hy: Ik zal er eene chic van maeken; dal zal me helpen mvne Iaetste uer dóór te brengen Onderweg begon by dikwyls het lied Mourir pour la palrie! even als toen hy T schavot z'ag en er opstapte. Halfwege gelukte den abt er in hem een kort gebed te doen opzeggen. Marteling. De Presse kondigt eenen brief af uyt Mon St.- Michel, welken zy 't gouvernement uyldaegt om te logenstraf fen. Egterzyn de feyten zooyselyk, dat er byna geen geloof aen te hegten is. Eenen militair hééft zich, zegde men, in degevan- nis opgehangen, maer hy is, zegt den brief, gestorven aen de marteling, die men hem onderslaen dééd, en die by niet langer kon verdueren. Het was den directeur niet genoeg dat by de ongelukkige militairen (hebbende deel genomen aen de onlus ten van 27 february) beroofde van voedsel, hen de armen op den rug boeyde, enz.maer hy sloól ze op in eên diep, onder- aerdsch hok; schroefde ze, om dus te zeggen, aen den muei vast, met de armen dóór yzeren ringen gestoken en de beencn geboeyd. Dóór 't toeschroeven dééd hy de gevangenen, naer zynen wil, meer pyn lyden. In dien toestand kon den ongelukkigen niet céten, maer hy moest tragten de stukjes brood op te vangen, die men hen: toewierp als aen een huysdicr op eene binnenplaets. Na twintig dagen en twintig naglen kréég den pyniger bevel om de yzers los te schroeven. Diepe cn pynlyke teekens bleéven van die

De Denderbode | 1850 | | pagina 3