is geencn iwyfel aen, die mannen zuilen wclhaest pryken aen het hoofd van onze nieuwe republiek-sociael; onzen president Louis Napoleon heeft gedaen met al zvne iulriguen; gy zull hem in 't kort zien spoelen. M. Rogier. Ik peys dit ook, ciloyen'ten kan niet anders meer zyn, de socialisten gaen met Vrankryk doen wat zy willen, het bewind moet op d'eene of d'andere maniere in hunne handen vallen. Maer, ciloyen, zonder nieuwsgierig te zyn, wat heeft toch uwe clubiesten, wat hééft Jules Favre en Carnot op my doen denken Waer om doen zymy complimen teren over mync voórgedraegene wel op hel onderwys Den FranschmanAls afgezant vermeyn ik openherlig te mogen weézen wel de reden is, om dal er niemand by ons zich aen dit wetsontwerp verwagllcals de dagbladeren ons dit groot nieuws hebben aengekondigd, als zy ons dit ontwerp hebben medegedeeld, wy konden onze oogen niet gelooveu; wy stonden alle verbaesd, vcrslaegen dit ontwerp wierd van artikel tot artikel in onze clnbsen geleézen, en onder de diepste slilzwygenlheyd geleézen, en als wy den inhoud daer van kenden en genoeg begreépen, is er een vreugde geroep oulslaen het welk niet min dan eene halve uer heelt geduerd; men hoorde niet anders als vive la Belgique vive Ie ciloyen Rogier vive notrc chcr frere Orbanvive l'immorlel llaussy eyndelyk is er eene beslissinge genomen en dit door algemeyne tocjuyginge, van eene deputatie lot ui. te zenden, ten eynde ul. onze voldoeninge uytledrukken, onze erkentenis te beluy- gen, en ni. vriendelyk de hand te drukken. M. Rogier.In invite aders zon geen fransch bloed moeten loopen om ongevoelig te zyn aen de eer die my op heden •geschied maer zegt my toch, ciloyen hoe kan invne voór gedraegene wet zulken geestdrift hebben veroorzaakt, en boven al by uwe clubislen zulke loejuygingen hebben ontvangen daer staen ik verwonderd over Den Franschman.Ik heb ul. reeds gezeyd het was om dal wy ons aen die wel geenzins en vcrwagllen. M. Rogier.En waerom en verwagtle men zich aen de zelve niet Den Franschman. Ik zal het u regt uyl zeggen oin dry bezondereredens t° Om dat dcézc wet, zoo en gelyk zy is opgestelt, laslelyk duydclyk de vryheyd krenkt en in Belgiën doel verdwvnen, daer noglans uwe grondwet zegt by art. 17. Het onderwys is rry in Belgiën, allen maelregel die deéze jrylieyd krenkt is verboden. 2° Wy verwaglen ons niet aen zoo eene wet om dal wy wisten dat het middclbaer onderwys in Belgiën nicl le irrlangcn lael en genoeg is uylgebreyd. 5" Wy konden ons aen deéze wet niet verwaglen, om dat wy altyd hadden ge in eynd dal de Belgen le zeer aengekleefd waren aen hunnen Godsdienst en le veel cas van de vryheyd machten om hun van deéze duerbacrc panden le lael en bcrooven. Ja, M. den minister, dit was hel algemeyn gevoelen in Vrankryk; en nu ziende dat het anders uytkomt;ziende dat Belgiën eene wet gaet hebben, de welke niet inocl wyken aen de wet daer de aristo-lhcocralie ons nu wilt van bërooven, en daer Vrankryk zoo gelukkig is door geworden, hiet^m M. den minister, is ons genoegen, onze voldoening onze vermklcingc ten top gestegen en wy roepen vive la Belgique vive Rogier .1/. Rogier. Zoude gelooven, ciloyen, dat die gezeggen mv zoo wel niet bevallen als uw complimentWel hoe gy zegt daer!.. maer 'k en wil my niet slooren op eenen franschman, op oenen afgcveèrdigden van myncn vriend Cumul; ik wil liever met u'over die^ zack in onderhandeling treéden; zyt gy te vreden, ciloyen Den Franschman. Ik en vcrlange niet anders. Woi d voortgezet. Ik kan niet vcrslacn hoe het mogelyk zy de hoeren der Hos piciën die zoo beledigd zyn in bet 2C rapport door meester Evil, Jouret, Ch. De Wille en Cic zoolang stilzwygeud blyven. Begrypcn zy dan niet dat indien zy dit onbeantwoord laten limine eygone vrienden moeten bekennen dat zy slegte admi nistrateurs zyn, menschcn die le veragten zyn, lerwyl zy hunne pligten hebben miskend, de ongerymdste pretenliën der gees- lelykheyd liebbcn ondersteund, de belangen van den armen geslaglolferd ele. Geen weck passeert er ol' zy worden ge schandvlekt in het Verbond van Aelstzie bier wal bun door dit sch'andschrift van zondag 51 Maori in een artikel over de Godsdienstige gevoelens, werd toegedouwd De leden van de burgerlyke ilospïcien die de eenvoudigste d hunner pligten miskennende de ongerymdc pretenliën van zeker Leden der Geestelykheyd hebben durven ondersteunen, de belangen van den armen aen deze pretention slagtollë- rende, van welke belangen zy, in regte en in geweien de eerste verdedigers moesten wezen, zyn mannen vol van religie al dreven zy de goedwilligheyd zelfs zoo verre van in eene brochuer, in welke men niets ontmoet ais haet- dragende woorden benevens ougery radheden, de scbreeu- wcndsle misbruvken le verdedigen, maer welke misbruyken prolyl baerden aen eenige persoonen die in d'oogen der opstellers van den Dcnder-bode niets kwaeds kunnen doen. Oh in dit geval worden de leden der hospiciën wacrvan wy bier spi eken groote Iieyligen oprogie marlclaers.» Wal dunkt ul. lleeren der Hospiciën In vorige nummers zegt hel Verbond en de kopstukken van hel schimpschrift aen al wie het fcooren wiltzy en zullen nicl antwoorden, zy en kunnen nicl antwoorden. Is het waer dal een antwoord reeds lang is opgemaëkt en geleekend door de Leden, die hel schandschrift N" 2 in alles wed er legt is hel waer dat deéze anlwoorde gelezen is in de tegen- woordighevd van .MM. den Borgeineester Evil en De Cracker, en dat Evil in onmagt gevallen is wanneer hy vernam dal er niets verzwegen bleef? Is liet waer dat men alles heeft aengewend om deze ant woord niet te laten versehynen, en na alle middelen gebrnykt le hebben, men eyndelyk met drevgementen begonnen is Is het waer dal M. Victor Lefebvrc bevel beet'l gekregen op het stadhuys le compareren dag en uer dal by in de Hospiciën zyn moest om over bel rapport te beramen en dat hv alsdan zync demissie heeft moeten geven Is het waer dat de plaels van sledelyken ontvanger van M. Lefebvre daer lusschen kwam en dat d'heer Lefebvre naer de Hospiciën niet meer heeft omgezien Is bet waer dat men d'heer Van der Gueht buyten zyn lood gezel beeft met hem le doen denken aen 'l plactsken welk zynen zoon in 't militaire delentiehuys bekleed Is bel waer dal M. Van den Bossche die in 't2e rapport wierd acngeduyd als hebbende zyne pen laten geleyden door eene irouwlooze hand, by den neus is geleyd en dat zyn buys ge- duerig is bestormd geweest om de antwoord te beletten Is bet waer dal hel nieuw hospieielid, M. De Scliryver, con troleur alhier, eerst niet beeft willen aenveerden en dan van hooger hand bevel gekregen beeft van 'tmandael aen te nemen Dit alles vraeg ik op dat er 't Verbond inlichtingen zou over geven, maer wat ik niet vragen moet en wat waer is, is dat M. De Yidls, gewezen secretaris, een allerschoonst certificaet bekomen beeft geteekend door d'heer Cornelius Evil, voor zitter van de nieuwe commissie, waer uyt blykt dat het schimpschrift N°2 door Ferdinand Evil, Jouret etc. uytgegeven, d'heer De Vidls op eene verschrikkelyke en ongehoorde wyze gelasterd beeft, d'heer Cornelius Evil verklaert dal d'heer De Vidts zyne functie als secretaris uylgeoeffeml heeft, met de meeste zorg en opreglheyd, en dat "bel onwaer is hy ooyt een lid geïnfluenceerd heeft. Medegedeeld. Men léést in bet dagblad van bet ministerie, als mededeeling uyt Aelst: Eene kompagnie zal vóór de rekening van den Stael de spoór- baen van Geml op Brussel, langs Aelst, leggen, en zal in belac- ling noémen de belgiscbc schuldvorderingen 5 p. c. in .pair. De'plans en bestekken zyn op bevel van den minister van openbaere werken opgemaekl, en goedgekeurd dóór de byzon- dere kommissiën, welke by ten dien eynde hééft aengesleld; den gemeenleraed onzer stad, beeft toegestemd een gedeelte der onkosten van bet bouwen der Statie te draegen;de belang hebbende partyën, zyn hel eens over al de voórwaerdeneen aenzienlyk werk van toebereyding.is voltrokkenalles is gereed en M. den minister van openbaere werken kan het wetsontwerp de aenstaende week in de Kamers neérleggen. Van dit alles weétcn wy hier niets en gelooven er ook geen letter van, maer 't géén wy weélen en gelooven, is dat onzen klub Meester Bruneau in de kamer gekreégen hééft met de belofte van den yzeren weg, en dal dien zelfden klub ter gele- genheyd der eene of andere kiezing, wederom met den yzeren weg zal vóór de pinne komen om le poogen de kiezers nog eens te verlcydenMaer 'l zal mis zyn, want men hééft onder vonden dat op liberalistische beloften steunen, op 'l vs bouwen is, en daerloo is geenen redelyken mensch genegen. Het gerugt is hier ter stede verspreyd dal er een lievig geschil ontslaen is lusschen MM. Bruneau en Cumonl, belrekkelyk den yzeren weg waermede onze klubsgaslen 'l volk by den neus geleyd hebben. Men zegt dat M. Cumonl alles zou willen aen- werulcn om het ontwerp in de kamers te doen voórdraegen, en dat M. Bruneau daer weynig of niets wilt van hooren eeniglyk omdat M. Rogier daer legen is!!Kiezers van Aelst, wal dunkt u van M. Bruneau? Wat dunkt u van zyne beloften? Er zyn diesaengaende aerdige geruglen in omloop als ook nopens eene andere 'zack waervan wy lol nu toe niets stellig konnen zeggen. De informeérkazak zal vóór de pinne komen en dan mogen onze Jeézers rekenen dal bet fyn zal uylkomen De Lokcrsche Sloore kondigt aen dat zy haeren paesschen beeft gehouden en zich nu gaet beterenMaer zy beklaegd zich geweldig omdat den Suisse uyt de parochie-kerk liaer niet heeft geësko'rleérd naer Communiebank, alwaer zy zoo nyg gedrommen is geweest!Dal de arme sloore gcmakkelyker en min gedrommen is als zy in haeren kakstoel zit, dit willen wy gelooven, maer dat haere aenkondiging en klagten opregt ge ineend zyn, dit konnen wy niet aenneémen ten zy wy onder stellen dat'l zeer weynig verstand dal nog in haere bekrompene hersenpan zal, leenemacl verdweénen is 'T was zondag bal vóór de garde civiek en er was zeer veel volk opnoodigmaer den principaclslen was er toch naemelyk Smerdis.... Jammer is 'tdat hy zoo vroeg naer huys gegaen is, hy kwam juyst om half vyf uere des morgends van ciaer en trok zonder waggelen een kleyn lierbergs- ken op de graenmerkt binnenProficiat. DENDERBODE, man, onzen vriend (Medegedeeld N° ver diend eene hekeling!... Ja! Ja/eene goede hekelingZiet eens! hy maekt eenen armen sukkelaer verveërd om dat eenen Europiaen, eenen Belg eene aerdige lael spreekt; hy wilt hem hier doen gelooven dat het land om zeep moet. Wel hoe, vriend Medegedeeld, zegde gy zelf niet dat Mynheer De Jaegher ambassadeur geweest was in Brasiliën? en daer en boven, weél gy niet dat den zeiven beer onder liet llollandsch bestuer in Batavia secretaris gcnerael geweest is? Hieruyt volgt anders niet, ten zy, dat mynheer De Jaegher in de naesle gelcgenlicyd geweest heeft om de wilde laelen te leeren, gelyk zyne onver- siaenbacre wóórden hel uylgeéven. Mynheer Rogier moet wel voórzigtig zyn; want wierd hy.naer Batavia of Brasiliën gezonden, wie weet of hv geenc gansch wilde lael zoude spreé- ken cn vervolgens nog ongelukkiger worden als mynheer De Jaegher zelf. Vriend Denderbodcziet wel toe dat gy zonder bemerkingen dusdanige artikels niet meer op en stelt om onze goede mcnschen den schrik in bet bert niet le jaegen. (Medegedeeld N° 2.J Van alle kanten des ryks komen er zeer veel petitiën naer de kamer welke alle protcsteéren legen de noodlottige wet op op 't onderwys, bet getal petitiën is buylengewoon groot en gééft aen 't nii nis Ier ie véél te bedenken. Wy hebben ons belast deéze van Aelst, Kerckxken, lieldcrgem, Ayghem, Meirc en Oltergem weg te slueren. Men verzoekt ons by 'tNr van beden een afdruksel van de petitie der inwooners van Meenen aen onze gcagle leézers van buyten mede le deeleu. De Émancipalion van lieden zegt dat bet gerugt in omloop is dat bet gouvernement binnen weynige dagen versclievdene wetsontwerpen vóór het maeken van openbaere werken zal voórdraegen. Den reglslreéksehen yzeren weg van Brussel naer Gend langs Aelst, de afleydiug der Macs en den yzeren weg van Luxemburg zullen er in le voórscliyn komen. 'T zou by middel eeuer nationale leening zyn dal don slaet deéze werken zou uylvoeren of wel de compagniën ter hulp komen. DE VOLKSKAMER. Sedert eenige dagen is de beraedslaeging over de wet op 't midden-onderwys begonnen. Verse li ey dene redenaers waer onder MM. Dumortier en De Licdekerke, hebben liet wóórd gevoerd en M. Rogier dóór eene dringende redekunde doen gevoelen boe baelelyk en vryheydskrenkend deéze wel is. M. De Licdekerke hééft dóór eene kruymige ontwikkeling van verhe vene gedaglen en historische feyten 't ontwerp bestreéden en de ernstigste acndagt der kamer op zich getrokken. Den aglbaeren redenaer lieéft beweézen dat de gemeenlevrylieden dóór 't ont werp worden geschonden, dat 't onderwys belreurensweêrdigc gevolgen zou hebben indien bet godsdienstig onderwys ver- waerloosd of onmogelyk gcinaekt word. Zonder godsdienst, zegde den spreékcr, gecne opvoeding, en derhalve is het facultatief onvoldoende, bel noodwendige moet gewettigd worden. De menselielyke rede, boe groot en maglig ook, zegde den graef De Lif.dekerke, moet bygestaen worden, dóór hel denk- beéld van godsdienst; zonder dal, vervalt men in eene moreéle regeéringloosheyd. Ten bewyze, haelt hy de overwin ning aen Van de plilosopïiie der voórige eeuw, welke luydspreé- kende bewyzen hééft gegeéven der schrikbaerende wanorde waerloe een volk bekwaem is, eens dal liet van den waerén weg is afgedwaeld. In de volgende zitting Oer kamer is het wetsontwerp op eene ongenadige maer tevens welbedagte wyze van alle kanten dóór den aglbaeren heer Osy aengegreépen. Den Anlwerpschen afgeveérdigden die egler eenen getrouwen slryder in 'l kamp der ministers is, is de lieeren Li&lekerke en Dumortier, byge- sprongen, en hééft M. Rogier onder eene verpletterende rede- neérkragt doen bnygen zoodanig dat er den minister niets anders overbleef dan zich in eene hevige gramschap te stellen en zyne zaek als eenen wanboópigen le verdedigen. Onmogelyk was het aen M. Rogier de. scherpe aenranding Yan wege den heer Osy te vóórzien, onmogelyk was liet ook den indruk weg le neémen welken de vuer- en waerheydsvolle redevoering van M. Osy in de kamer verwekt had. Er was kwestie te bewyzen dat het voórliandig wetsontwerp niet alleen naer 't hollandsch monopolium zweemt, maer dat bet zelve dit inonopolium evenaerl; dat de voórdragt deézer wet ontydig, onsiaetkundig en slegls geschikt is om ouden parlyhael wederom wakker le maeken en meer dan ooyt te vergiftigendat eyndelyk die wet vrees bacrt niet alleen vóór het tegenwoordige maer zelfs vóór bet toekomende. Deéze gewigtige kwestiën lieéft den heer Osy meesterlyk behandeld en aldus eenen slag aen 'l wetsontwerp toegebragl welken dóór geheel 't land zal gehoord worden. Nog vèrscheydene spreékers hebben hel ontwerp bestreéden, eenige hebben 't zelve ondersteund. Eyndelyk is M. De Ilaerne opgetreéden en beeft tegen 'l ontwerp beginnen te pleylen en zal beden zyne redevoering voortzetten. MERKT-BERIGT EN Op de Antwerpsche graenmerkt van gisteren, waren slegts 12 zakken tarwe, en 30 zakken rogge te koop gesteld; men lieéft vóór den zak of 1 1/2 hectoliter be- taeld: vóór de tarwe 13 lot 14 BCt., en vóór de rogge van 7 tot 8 BCt. Omtrent 20 zakken haver zyn te koop gesteldmen bclaelde per 1 1/2 heet. 9 a 10 fr. De Maeten en Gewigten moeten te yken gedraegen worden, te beginnen van maendag 13 april,* tot zaterdag 20 deézer maend. Onze sladsgenoólen MM. Joseph Carreer, Prosper Arents en Desiré Levionnois, studenten by d'hooge schóól van Loven, hebben respectively^ de volgende examens afgelegd,: den eersten zyn eerste examen van 'Idocloract in de reglcnde twee andere dit van candidaet in de wysbegeèrle en letteren. M. Guslin, student by d'hooge schóól van Luyk, lieéft zyn examen van doctorael in de medecynen met groot onderscheyd afgelegd. Men schryft ons uyt Wieze, 9 April den luyslerlyken kaelskamp welken gy in uw voórgaende N° aengekondigd hebt, lieéft alhier op heden plaets gehad in de tegen wóórd igheyd van eene overgroole menigte nieuwsgierige, welke van alle kanten zyn komen toegesneld. Alles is in hel beste order afge- loopeu, én met genoegen en tot lof vóór hel district van Aelst mogen wy aenkondigen dat de overwinning is gcbleéven aen de genaemde C. Teerlincks van Aelst, D. Muylaert en Corn. Mallhys van Herdersem, Felix Coppens en Gavel, van Ilaeltert. Hunne legenstryders alle vyf loebehoorende aen bel district Dendcrmonde, hebben maer dry spelen en vyflien behaeld. Na den Kaelskamp hebben de winnaers en" overwonnene zich aen eene smulparty verzameld alwaer de beste eendragtge- heersclit lieéft. Onze herbergiers bcloóven zich grootelyks over het vertier van dien dag. Zondag laetstledcn lieéft in de gemeente Zepperen, by St. Truyën, een yselyk schelmstuk plaets gehad. Den knegt van eene pagthoeve had eeuigen tyd geleden, aen een meysken van hel dorp eene liefdeverklaering gedaen, cn dezelve was ook gunstig aengenomen geworden. Verlcdene wéék egter vernam den jongeling, dat liet meysken met een ander in liet houwelyk ging treéden. Zondag begaf hy zich dan by bet meysken, vroeg liaer wat van dit gezegde bestond, en toen by vernam, dat hetzelve waer was, bragl hy de ongelukkige verschcydene messtcéken toe, die eene onmiddelyke dood te weég bragteu. Den pligtigen lieéft (1e vlugt genomen en men is er tot nog toe niet in gelukt hem aen te honden.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2