Er word in dc dagbladen zeer den spot gedreéven mei talryke fouten, die het verslag van M. Dequesne op de wet vackende het onderwys bevat, en nog meer met eenen brief, die deézen gedeputeerden acn den Journal de Bruxclles ge selt reéven heeft legen de protestalie van den aglbaeren heer De Decker. Eenen schoólier van 10 jaeren oud zou zich schaemen de talryke fouten te schryven die wy in gemelden brief vinden. En M. Dequesne wierd onlangs dóór M. Rogier, voorzitter van den exaemjury benoemd En men zegt dat hy hem als alge- meenen toeziener van hel middelbaer onderwys wilt plaelsen Hel is op de banken der schóól en niet in de rangen der meesters dat M. Dequesne zich moet bevinden. Verleden zondag hééft men te VVaesmunsler het lyk van een nieuwgeboren kind, dat zich reeds in staet van verrotting bevond, uyl eenen waterput getrokken. De moeder van het kind is reeds eene maend gestorven, maer zyne grootmoeder, van 70 jaeren oud, is aengehouden onder de beii"ling van medepligtigheyd aen deéze kindermoord. Men schryft uyt Brugge, 9 april: Met blydschap kondigen wy heden eene goede tyding aen. 'T is zeker, dat, al wareZ. M. den Koning in de onmogelykheyd naer Brugge te komen, om de feesten van mey by te woonen, ten minste de Koningin dezelve met haere tegenwoórdigheyd zal vereeren. 11. M. moet met de eerste dagen van mey naer Engeland overgaen, om haere familie te bezoeken. Zy zal eerst eene van de twee groole pro cession bvwoonen en 's avonds naer Oostende vertrekken, om er den nagt dóór te brengen. Men verzekert zelfs dal den ex- koning, den hertog van Neuilly, zyne doórluglige dogier zal komen ontvangen" te Brugge en ook in de processie- tegen woordig zyn. Wat de koninglyke familie acngact, het schynt dat zy II. M. de Koningin zal vergezellen. Noglans, dit is niet geheel zeker. Het schynt ook dal de komst van Z. M. den Koning afhangt van de tocbcrcydsels welke dóór het gemeenlebestuer en dóór hel opperhoofd der provinlie zouden konnen gemaekt of niet ge- maekt worden. De edele confrérie van het II. Bloed, te Brugge, is voór- neémens een pragtig gastmael op te draegen aen al de kardi- naelen, aerlsbisschoppen en bisschoppen, die de feest zullen bvwoonen. In geval HH. MM. geduerende de feesten naer Brugge komen, zullen zy ook verzogt worden van dit gastmael deel te maeken. HOF VAN ASSISEN VAN OOST-VLAENDEREN. Ziehier de voórnaemsle punten, met de welke de dieven bende van het land van VVaes, nu leregt slaende vóór ons assisen-hof, volgens den akt van beschuldiging van het open- baer ministerie beligt is: Sinds hel jaer 1845 tot de maend september 1847 was het land van Wacs aenhoudend blootgesteld aen diefstallen en uagtelyke veldrooveryën. Twee-en-lwintig diefstallen, met be- zwaerende omstandigheden gepleegd te Sl.-Nikolaes, bleéven ongestraft. De policie dééd evenwel yverige nasporingen. De openbaere gerugten hadden eenige inwooners der stad Sl.-Nikolaes aen- geduyd als dedaeders of medepligligendoch zonder voldoende bewyzen. Onder die verdaglen waren verschcyde vodde-koop- mansen rondleurders van solferstekken, die zich eensklaps aen bet hoofd geplaelst hadden van welvoorziene winkels. Alhoe- wel-zy hunne waeren aen geringere pryzen verkoglen, wierden die persoonen van langs zoo ryker. Zy voerden eene pragt en weelde, die iedereen in dc oogen sprongen, en zy gaven zich over aen spel en drank en andere ongeregeldheden. Over twee jaeren ontdekte de justicie in de provincie Ant werpen hel spoór eener aeumcrkelykc bende booswiglen, die onder andere zich schuldig gemaekt hadden aen de grouwelyke misdacd te Zoerzel. Het grootste deel dier baenslroopers wier den ter dood veroordeeld. Aengezien zy lol het arrondissement Dendcrmonde behoorden, had men gedagl onder hen ook de dacders te ontdekken der diefstallen van hel land van VVaes; doch deéze verwagting wierd teleurgesteld. In 1848 gaf hef aenstoolelyk gedrag der vrouw van den be schuldigden Frcderik Heyninck de eerste aenleyding tol hel bekomen van eenige inlichtingen wegens twee diefstallen, hel voórgaende jaer gepleegd, en wacrvan de dacders onbekend waren geblecden. Die vrouw was onvoórziglig genoeg aen eene andere vrouw eenige der voorwerpen te toonen van dien diefstal voortkomen de. Den policie-commissaris van Sl.-Nikolaes, van deéze om standigheid onderrigt, deed onverwagls eene huvszoeking, en meest al de gestolen voorwerpen wierden ontdekt endoor derzelver eygenaers herkend. Nog andere huyszockingen en ondervraegingen deéden ook nog andere gestolen goederen ont dekken, en er wierd beslatigd dat Francis Heyninck en zynen broeder deel aen die diefstallen hadden genomen. Den 21 november 1848 wierden beydo broeders, ovcrtuygd van medepligtigheyd in dc twee genoemde diefstallen, ter dood veroordeeld. Dry weéken na de uylsprack van dat vonnis gaf Francis Heyninck zyn voórneémen te kennen, dathy ontdekkingen wilde doen aen de reglerlykc overheyd, wegens andere dóór hem gepleegde misdryven, en tevens dat hy zyne medepligligen zou doen kennen. Zyne omstandige verklaeringen overtuygden den instruclic- regler, dat hy de waerheyd sprak, en toen die mcdepliglige wierden aengehouden, zoglen zy te vergeefs hunne misdaeden te loochenen; de juystheyd der bekomen inlichtingen dwong hen, als 't ware, lot de bekentenis. Geduerende het onderzoek der zack, zyn eenige der betigten overleden. De andere hebben reeds zoo véél geklapt, dat er geenen twyfel meer schynt te beslaen wegens hunne medeplig tigheyd in de verschillende diefstallen en rooveryën, yoórdc welke zy naer de assisen zyn verzonden. Men verzekert ons op de stelligste wyze, zegt den Echo du Luxembourg, dat den heer Van der Steen de Jchoy, oud verlegen wóórd iger, zich te Raslogne wilt laetcn voórdraegen als den concurrent van den heer dTIoffschmidt, by de kiezin- gen in juny aenslaende. Maendag zyn vóór de correetionneéle reglbank van Ant werpen verscheénen, dc dry persoonen, dieeenigen tyd geleden het Kasteelpleyn den kolonel en manschappen der burger- wagt, beleédigd hebben. Eenen der dry, is vóór 2 jaeren, eenen tweeden vóór 6 maenden gevangenis veroordeeld, en den derden vóór 50 francs boete; en alle tot de kosten. Deézcr dagen was het gerugl te Brussel in omloop, dal eene moord gepleegd was. Ziehier, zegt een brussclsch blad, wal wy hierover verneémenTwee werklieden, eenen slolmae- keren een dagloouer hadden zich gezamenllyk naer de kermis te Laeken begeéven, waer zy laemelyk véél gedronken hadden. Zy waren de beste vrienden der werelddoch de herhaelde drankoffers hadden hun hoofd zoodanig verwarmd, dal, onge veer, ten 41 ueren 's avonds, zy een cstaminet in de stad ver lieten om elkander eenige vdyslslagen toe te brengen. De twee vrienden vielen en stonden beurtelings op en hadden weldra weer vrede gemaekt, toen eenen hunner, den slolmae- kcr, op den grond neerplofte om niet meer op te slaen, nietle- genstaende de onmiddellykezorgen, welke men hem toediende. Den ongelukkigen stierf zonder een wóórd te hebben kunnen spreéken. IIcl lyk wierd naer Sl-.Pielers gasthuys gedraegen, waer de mannen der kunst onderzoek dcédeft en bevonden, dat zyne dood veróorzaekt wierd dóór eene langdurige bezwyming. Den vriend van het slagtoffer, die dóór dit droevig voorval weer tot zich zelve gekomen was, leverde zich aen de hevigste wanhoop over. Men hééft hem aengehouden en ter beschikking van den procureur des konings gesteld. Den minister van oorlog is gemagtigd vóór den consul- generael der Beyde-Sicilién, te Antwerpen, in de kanon-gielery te Luyk, 20000 kanonsballen en 60000 kil. kogels te doen gieten. Den budget van oorlog vóór 1851 is gedrukt geworden. Hy beloopt lol de somme van 26,689,000 fr. Den budget van 1850 beliep tot 26,792,000 fr. Er is dus eene onbeduydende bczuyniging van 105,000 fr. Dien volksver- plellerenden budget is en blyft gezwollen. Wanneer toch eens zullen de nultelooze uylgaeven verminderen?... Den Paeschtyd, die dit jaer dry weéken in slede van vier geduerd heéfl, is verleden zondag te Brussel gesloólen. Er was schier zoovéél volk in de kerken als op Paeschdag zeiven, en men heéfl kunnen vaststellen dat véél meer geloovige hunne godsdienstelyke pligten vervuld hebben dan op andere jaeren. Het is eene onbelvvislbaere daedzaek dat de godsdienstelyke gedagten, le Brussel wel verre van af te neémen, dagelyks veld winnen, en wel in al de klassen der bevolking. Deéze zaek is vastgesteld dóór de mannen, die bet meest bevoegd zyn daer over te oórdeelen. Een jong meysje, woonendc te Petcghcm by Audcnaerde by eenen landbouwer, had in den nagt van den 1 lol den 2 deézer maend, in T geheym een kind ter wereld gebragt. 'S an- derendaegs hééft zy zich met luier kind naer Bcveren begeéven, waer zy het in 't water heéfl geworpen. De gemeenlekke over heyd hiervan onderrigt, heéfl de schuldige doen aenhouden. Hel nieuw dagblad van Oostende, L'Abeilleverzekert in een artikel over den konynen-kweck, dat hei getal deézer dieren welke 'sjaerlyks aleen uyt de haven van Oostende naer Londen gesluerd worden, beloopt lol over de 450 duyzend. De vellen blyven in ons land. De gestroopte konynen worden op de merkt van Londen, het eene dóór het ander gerekend, verkogt vóór eenen franc helmstok. Men schryft uyl Luyk, 9 aprilEergisteren is een jeugdig werkmeysje van Hasselt, in onze stad woonende, naer hel gevang gebragt, onder beschuldiging eene menigte diefstallen in verschillende kerken gepleegd le hebben, met zulke behen- digbeyd, dal geld, beurzen en sieraeden verdweénen, zonder dat de godsdienstige juffers daer van het minste gewacr wier den. Over eeuigen tyd had eene juffer, die haercu l oozenkrans w ilde neémen, dc hand van dat meysje in haeren zak ontdekt, doch dc diefegge was aenslonds tusschen het volk verdweénen. Maer gisteren voormiddag wierd zy in de half twaelfmis in de Sl.-Deuys-kcrk op heeler daed betrapt, op hot oogenblik, dat zy van eene dame eene beurs cseainoteérde men 47 francs. Naer de sacristy gebragt, loochende zy eerst onbescliaemd haere misdacd, doch men vond de geldbeurs in haeren parapluie. By de policie heéfl zy reeds bekend zoovéél zakken gerold le hebben, dat hel luier onmogelyk is T getal daervan te bcpaelen. liet gesloólen geld verbraste zy in slcgle Imyzen, doch ze bragt weékelyks twee francs aen haere moeder, ten eynde haer ledoen gelooven dat zy neérstig werkte. Nu zit zy agler slot. Men léést in de Gazelle de Mons van 7 Verleden nacht heéfl eenen tweeden diefstal in de kerk St. Elisabeth le Bergen plaets gehad. Men veronderstelt, dat de dieven zich gisteren avond in de kerk hebben laetcn sluyten. Geduerende den nagt hebbeu zy den luchter weggenomen, die in liet midden van de koor hangt en hem dóór eenen stoel, dien zy op eene groole hoogte gehangen hebben, vervangen. Daerna hebben zy een beeld van O. L. Vrouw uyt ccne kapel gehaeld en hetzelve vóór den aulaer gezet, zonder iels te neémen van de sieraeden, welke dit bééld versierde. Vervolgens hebben zy eenige zil- vere voorwerpen plat gemaekt, eenige vensters verbryzeld en hebben eyndelyk de kerk verhielen, slegls eenige valsche ge steenten medeneémende ter weerde van ongeveer 25 centimen. Hel volgende kau dienen als staclken van helgeén bel kost als men in California ziek word en sterft: Den heer D. debet aen hel hospilael le Sacramento vóór 56 dagen oppassing (7 a 25 doll, en 29 a 20 doll.) 755 d., vóór het wasschen en in paradeleggen van het lyk 46 d.; doodkist en bestelloon 60 d., vóór hel graeven van het graf geduerende een onwedcr 20 d., vóór bedorven beddengoed 20 d., vóór eenen lykwagen 4 d., vóór de hulp van eenen man by hel begroeven 5 d., tolacl 888 dollars. 1 dollar doel o 4/2 francs. M. LAMABTINE. Den naem van deézen persoon isbyzon- derlyk vermaerd geworden, sedert dat den lieer Lamartine, hel gemcenebesi der tracye letteren verlaetcnde, zich met de staet- kunde is beginnen te moeyën, eenen der byzonderste slaetsom- wenlelaers is geworden en zich aen het hoofd van hetvoórloopig bestuer, den 24 february 1848, te Parys heéfl gesteld. M. Lamartine is in het jaer van het schrikbewind, 95, in Vrankryk geboren. Als iels opmerkcnsweèrdig hééft men gevonden dat, als men de letters van M. Lamartine, genomen volgens dat zy in den alphabet of ABC slaen, samentelt of additionneérl volgens de cyfers met welke men die letters doet overeenkomen of korrespondeéren, met het jaer 95, jaer der gehorte van dien man en van het schrikbewind vind. Om dit voórbeéld duy- delyker te maeken, zullen wy bier de cyfers en de letters laeten volgen 1 2 5 4 5 6 7 8 9 10 41 12 15 14 15 abcdefghi j k 1 mn o 16 17 18 19 20 21 22 25 24 25 26 p q r s t u v w x y z Dat men nu dc letters neéme die den naem Lamartine vor men en de cyfers 12, 1, 15, 1, 18, 20, 9, 14 en 5 samen- tellc, en men zal wederom hel jaer 95 vinden. Néémt men nu de 5 jaeren der groole omwentelingen, dc jaeren 1789, 1795, 1815, 1850 en 1818, en men lelt de cyfer- lelters van elk jaer, by eikanderen, dan zal men vinden voor 1789, 25; vóór 1795,20; vóór 1815, 15; vóór 1850, 12; en vóór 1848,21. Al de cyfers 25, 20, 15,12 en 21 geaddi- lionneérd, leveren wederom het jaer 95 op. Deéze ontdekking is vernuftig en met ze aen onze landgc- noóten mede tedeelen, zullen wy misschien het ontdekken van andere zonderlinge toepassingen op nog andere naemen ge- boórtejaeren yan vermaerde mannen vermakkelyken. FRANSC1IE REPUBLIEK. Men haelt thans een feyt aen dat zeer véél beteekenend is. Naer men zegt, hebben verscheydene onderwyzers, die afgezet zyn aen den minister van openbaer onderwys brieven geschreéven in welke zy hun berouw uytdrukken over het gebeurde, tevens verklaerende dat zy verleyd geworden waren en dat zy in het vervolg eene andere gedragslinie zouden volgen. Eenen brief uyl Roomen van 51 maert, meld de ontsnap ping van den heer Gazola, oud-redacteur van II Positivo, een blad dat onder de republiek te Roomen verscheén. Dien heer was dóór de reglbank der kardinaelcn tot de gaieyslraf veroor deeld, uyl hoofde van eene drukpers-overtreéding. Het gcrugt wierd toen in omloop gebragt, dat Z. H. eene groote misnoegd- heyd geloond had over die veroórdeeling. Men zegt thans, dal den II. Vader zelf de vlugt van Gazola begunstigd heéfl. Z. H. zou, naer men zegt, aen den vriend van Gazola, die hem genade kwam vraegen, geantwoórd hebben, hein eene groole som ter hand stellende: Vermits kardinael Antonelli niet goedvind, c dat ik uwen vriend genade schenk, zeg dan aen den laetsten, dal hy zonder genade vertrekke en dat ik hem vergiffenis a verleen. liet gerugt is thans in omloop, dat abt Parisis, bisschop van Langres, zyn besluyl te kennen gegeéven hééft, om van zyne bisschoppelyke weèrdigheyd afstand le doen. Zyne vrienden hebben hem egter zulks grootclyks afgeraeden. In de munt le Parys is er in een jaer vóór 27 millioen goud gemunt. Te Parys, Bordeaux, Lyon en Straetsburg hééft men vóór 206 millioen zilver gemunt. Men zegt thans, dal eenige legitimisten denken dal men dóór de roodezee moetgaen, om in het land van belofte te komen. Het Journal des Débats beantwoord dit gezegde op dc volgende wyze Indien er persoonen zyn die hel kwacd ten uylerste willen dryven, ohdat is wat anders; die persoonen zullen vóór de socialisten of in het geheel niet stemmen, iels wat byna dezelfde gevolgen inoct hebben. Zy zullen liever de maetschappy, dan hunne herlstogten op- offeren. Indien zy by dit spel alleen gevaer liepen, dan zon men zulks ten minste moed kunnen noemen; dochzy waegen hier meer geheel Vrankryk staet hier op het spel. Er isspraek van eene leening van 8 millioen p. st. (200 millioen fr.) die Ooslenryk te Londen gcnegocieérd hééft, onder waerborg van Rusland. Die leening is geheel onafhankelyk van de leening van 40 millioen guldens, in Lombardye. Naer het schynt, hééft de commissie vóór het wetsont werp op de drukpers goed gevonden de herstelling van hel zegelregt en de waerborg af te keuren, en liever de opschor ting van 8 dagen lot eene maend vóór le draegen. Parys, H april. Er was heden kwestie van eene minisle- rieéle verandering, die zou plaets hebben, na de kiczing van 28 april. Generael Chargarnier zou president van den raed en minister van oorlog zyn: den beer Molé, minister van buylen- landsche zaekenden heer de Valismenil, minister van justicie; den beerde Monlalemberl, minister van openbaer onderwys; den heer Daru, minister van openbaere werken; den heer Jules de Lasteyrie, minister van koophandel; admirael Dupetit- Thouars, minister van marine; den heer de Persigny, minister van policie. TYDUXGEiY UYT ITALIË1V. Men schryft uyl Roomen, den 51 maertDe aenkomsl van den Paus in zyne hoofdstad, zal, naer men zegt, tusschen den 12 en 14 april plaets grypeu. Den generael Baraguay d'Hilliers zal den II. Vader te gemoet trekken en hem te peërd tot aen liet Valikaen vergezellen. Den franschen generael zal aen den regten kant der pauslyke koetst ryden, en den prins Barberini, generael der adelyke garde, aen den linken kant. Den Paus hééft verboden zegebogens op te rigtten of officieéle verlichtingen te doen. Den dag zyner intrede zal den II. Vader verscheydene motu-proprio uytveêr- digen, betrekkeiyk de beloften gedaen in den motu-proprio van september 1849, en w el naemelyk over de Staets Consul te en de gemeenlelvke instellingen. Eenen der helden van de romeynsche omwenteling, den kolonel Calendrelli, denzelfden die de kanonnen vóór hel Quirinael dééd plaetsen als den Paus gedwongen was zyn paleys le onlvlugten, is dóór de crimineéle reglbank, wegens diefle, lol vyf jaeren opsluyting verweézen. Hy was beschuldigd aenzienlyke ontvremdingen gedaen te hebben in de huyzen. welke op het bevel van het drymanschap, in het belang dei- verdediging van de stad, afgeworpen worden. Een groot getal gevangenen zyn in vryheyd gesteld. Pius IX hééft zyne acnkomst dóór blyken van goedertierenheyd willen doen voórgaen. Roomen. Den Giornale di Roma van 29 maerl kondigi het verslag af van het verbranden der bons van hel voórloopig*- gouvernement, vóór eene som van 65,725 kroonendie bons zullen dóór andere vervangen worden.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3