ZONDAG 21 APRIL 1850. VIERDEN JAERGANG. N 187. AELST, den 2 0 April. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inscliryVing, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De porsoonen die voor een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen piaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klagtcn of gegronde rekla- men in 'l algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- lydigbeyd rekenen; aen deéze zullen vvy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal DEN verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. wacrvan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeèrcn mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk acngaet. CUIQUE SUUM. ENDERBODE DE WET OP T MIDDEN ONDERWYS. Van alle kanten des ryks kotnen er petitiën in over vloed tiaer de kamer gestroomd tegen het noodlottig wetsontwerp op het midden onderwys; geheel liet land is in beweéging, alle geesten zyn ontsteld by 't overweé- gen der droevige gevolgen welke de voórhandige con- ceptwet zoo vóór 't stoffelyke als vóór 't z.edelyke z.al na <- zich sleépen, indien zy aengenomen word. M. Rogier ke-n zyne ambtgenoóten poogen dóór zeemzoete wóórden r°do vryheydsvernietigende en millioenverslindeiide schik- °%iiigen diër ongodsdienstige wet te bebloemen, zy roe- 'upen de misslagen hunner voorgangers in om de imnne te vcrregtveêrdigen, zy poogen 't land omtrent hunne f inzigten gerust te stellen met de tegeukanters uyt te schelden vóór dweepzugtige, vóór lasteraers, vóór agter- iiytkruypers etc. etc. maer niettemin houden er de ministers en derzelver party-gangers harduekkiglyk aen om do te regt onrusthaerende wet aen 't land op te drin gen. De orde- vryheyds- en godsdienstminnende afge- veêrdigde hebben geene moeytc om de scliynredens der partymannen te vergruyzen; maer wat helpen de gron- digste argumenten, de meest vaderlandslievende ver- maenJngen, als de thans heerschende party niet alleen den algemeenen volkswil, zoo beteekenend dóór tallooze petitiën uytgedrukt, trotseert, maer zelfs de nog bloe dende lessen der ondervinding versmaed en niet terug- deynst vóór de vrees der grouwelen waervan Vrankryk dóór een ongodsdienstig en verdei felyk onderwvs liet tooneel is geweest De aenliangers deézer slegte wet hebben schoon te zeggen dat zy constitutionneél is, dat zy met den geest der natie overeenstemt.... dit is .eene scliandelyke logentael, eene beschimping van 't belgiscli volk 't welk, ofschoon eenigzins misleyd, toch vóór de 49/zn aen den godsdienst zyner voorvaders is vastge kleefdAlgemeen is men van gevoelen dat den gods dienst afhangt van de opvoeding of van 't ondenvys, 't welk, op zyne beurt, afhangt van de boeken en van de leeraers; nu, als M. Rogier zich de benoeming van leeraers naer zynen smaek aenmatigt, of deéze joódseli, protestantscli, godsverlooelienaers, deïsten etc. etc. zyn, mag men dan niet vóór gevolgtrekking neémen dat tien godsdienst van eenen minister afhangt, of ten minsten dat deézen deszelfs voortplanting of verdrukking naer gelangen kan bewerken De pbilosoóphen der verledene eeuw waren van deéze dacdzaek zoodaenig overtuygd, dat, wanneer den goddcloozen de Voltaire aen de klubis- ten van Beilyn schrééf 0111 gezamentlyk te werken len eynde den EeRLOOZEN (godsdienst) te vernietigen, hy hun zegdegééft my het onderwys der jongheyd, en ik verantwoord u vóór het nageslacht Vreessclvk stelsel 't welk Voltaire zoo jammerlyk be- waerheyd hoéft, en 't welk 111011 hedendags tot ongeluk der samenleving, en schande der beschaeving in ons Catholyk Belgiën zou willen invoeren, en dit tegen den wil des volks en ten koste zyner in zweet gewonnen penningen Den gemeenteraed word byeengeroepenvan de 45 leden verscbynen er 9, eene 'op voorhand geschreévene petitie, strekkende om de kamer te verzoeken de wet AEN TE NEÉMEN, word geleézen en met 7 stemmen tegen 2 aengenomen Wat dunkt u, Aelstenaers, is dit niet eenen liberalen akt Maer, zult gy ons vraegen, wie zyn de raedsleden welke eene zoo ongodsdienstige, geldverspillende en vi'yheydskrenkende wet durven ondersteunen wy zullen hier de naemen geéven van die liefhebbers opdat eiken weidenkenden inwooner hun naer weerde kan schatten en ze met d'eerste gelegenheyd tot hunnen voórigen niet wederom stieren. Hebben vóór de petitie gestemd MM. De Gbeest, Dommer, Jouret, F. Evit, Lievens, Boel en Cumont. ITet zal aen onze ingezetene zeer aengenaem zyn te verneémen dal de heeren Van Santen en Gheeraerds tegen de petitie hebben gestemd en aldus te weég ge- bragt dat de meerderheyd van onzen gemeenteraed in d'oogen van 't land nog kan verschoond worden. WAT GEBEURT ER IlIER TE AELST? Terwyl geheel het land de stem verheft tegen het noodlottig wetsontwerp op het onderwysterwyl de gemeeuteraeden van meest alle steden en dorpen des ryks tegen die inbreuk aen de grondwet en gemeenteregten protesteéren, terwyl een groot getal van de deftigste onzer inwooners een verzoekschrift togen de conceptwct teekenen, gebeurt het xolgeride onder onze bestuerders... SAMENSPRAEK lusschen eenen Franschman en it. Rogier óver de wel van het middclbaer onderwys. Vervolg. M. Rogier. Ha sa, ciloyen, ler zaek gy zcgl, dal men zich in Vrankryk aen myn wetsontwerp niet verwaglle, om dat hel zelve tastelyk de vryheyd krenkt en dus een monopolium ten mynen voórdeele zou uytmaeken men moet daer wel dom zyn om een dergelyk gedagt len mynen opzigtc te hebben. Den Franschman. Zoo dom niet gelyk gy wel peyst of u inbeeld, M. den minister. M. Rogier. Zagljes, zulde ciloyen, wéét datgy met eenen man te doen hebt, die wel redens maer geene zoltigheyd wilt hooren Den Franschman. Pardon, 11. duyzendmael pardon ik wil zeker met reden spreéken, maer ik mag u toch, niet waer, onze manier van peyzen zeggen, ofschoon deéze van uwe denkwyze verschillig zoude zyn? luyslert dan, M. den minister, ik zal zoo klaer, zoo rondborstig, zoo openherlig zyn als het my mogelyk is. Gy peyst dal uwe voórgedraegene wet de vry- lieyd van onderwys niet krenkt, zoo en ge'lyk deéze vryheyd is vastgesteld in uwe grondwet; en wy, wy franschmaus, v.y liberalisten van den eersten rang, wy peyzen en zeggeu dal die wet zoo zeer dc vryheyd krenkt, dat de zelve u eenopregt monopolium gééft, den alleenhandel over liet middclbaer on derwys. Erkent gy, M. den minister, dat den slaet in Vrankryk, sedert ellelyke jaeren, een opregt monopolium over bet onder wys hééft gehad, hééft iiytgeoclënd M. Rogier. Zeker dit erken ik, en erkent geheel de wereld mei my. Den Franschman. Als II. den minister dit erkent, dan verwyslhyzyn eygen zeiven, dan strykt hy zyn eygen óórdeel. M. den minister wéét immers wel dat hy, kraglens zyne voór gedraegene wet, een grooler getal stacls-schoólcn onder zyn bewind zal hebben, als dat er in Vrankryk naer evenredigheyd van bevolking ooyt zyn geweestdit is eene dacdzaek die openbaer is gekend; die bet statistiek bewvslmeer schooien, vóór liet middelbaer onderwys, regt M. den minister in Belgiën op, als er ooyt in proportie van zielen hy ons zyn gcweésl. M. Rogier Doinpelaer, alsgy zyl! ik meynde datgy fvuder stond wel ofschoon ik ineer schooien onder myn gebied'gaen hebben als de ministers van Charcl Xvan Louis Philippe ooyt onder hun gebied hebben gehad, daerom heb ik den alleen handel niet over liet onderwys; daerom is in Belgiën de volle vryheyd niet geschonden; de grondwet zcgl immers: het on derwys is vry; by gevolg, nicllegènstaende mync wet, hel onderwys blyft vryen uooyt zal ik iemand beletten of verbie den, nevens myne collegiën, atheneums, groote schooien, andere coliegiën, atheneums, schooien op le regie» dit mogt men in Vrankryk niet doen, dit was verboóden, dus, citoven, j gy slacgt hier nevens liet ey j Den Franschman.'K en slae er zoo verre niet nevens ais I >1 den minister wel peyst .1/. Rogier. Neen, neen, citoyeu, gy zyt er niet; gy slaegt nevens het ey, serieus, ik zeg u nog eens dat Vrankryk onder dit betrek met Belgiën niel mag vergeleéken worden; als ik myne wet in voegen kan brengen, mag men zoo veel hooge schooien opregten als men wilt, dit slaet een ieder vry Den Franschman. Maer M. den minister M. Rogier. Ik zeg u dat, Den Franschman. Wel nu, nietlegenslaende men in Bel giën schooien zal mogen opregten zoo voél als men wilt, ik boude noglans slaen dat M. den minister, op zekere voórwaerdc, den alleenhandel gaet hebben op het middelbaer onderwys, en dat by de vryheyd krenkt en alsleenemael vernietigt, want, of het verboóden zy van schooien op le regie» gelyk liet iu Vrankryk was, ot niet verboóden gelyk hel in België» zal zyn, dit is onder het beheer van uwe wel even schoon; dit komt over een uyt. Rogier. Word gy gek Den Franschman.M. den minister zal hacsl gaen zien hoe gek ik ben. Mag ik u, om myn gedagt uyt le drukken, of eer, om u hel gevoelen van geiieel Vrankryk ledoen vatten, en om iny van een ieder, tol van den lompsten boer te doen vcrslae». eene vergeiykenis geéven SI. Rogier.Ceéf maer op; uooyt zult gy dit verschil weg neémen het welk er beslael tusschen Vrankryk en Belgiën laet hooren Den Franschman. M. den minister moet weétcn dat liet vóór de eerste mael niet is dat ik my in Belgiën bevinde ik heb in voórgaendc lyden, ik heb iu 1828,'in 1830, noch te Gend en te Brussel geweest, alsdan om van Gend naer Brussel le reyzen bad ik alle tieren van den dag occasion met de eene oi andere diligenlic daer waeren tusschen dag en nagt van i Gend op Brussel 20 koetsen die om en weder reden nu zoo ik zien, en is er maer eene koelsemeer die van Gend op Brussel reyd, en deéze kan nog slegt bestaen hy gebrek van reyzigers. en daer word noglans zoo veéi gerevsd zon M. den minister my kotnen zeggen wat bier va» de oorzaek is waer by dit komt? dien schoenen steenweg van Gend op Brussel, waerom is hy nu veriaeten waerom groeyt daer nu het gras op wacroni ryden er in 1850 zoo veéle koetsen niet omen weer als in 1S28, als in 1830 M.Rogier. ik geloof inderdaed datgy zot zyl, ciloyen wat betrek heeft den steenweg van Gend naer Brussel, wal betrek hebben al die koetsen welke daer voórtvds reédep, met myne wet op liet onderwvs Den FranschmanDit zal ik u haesl gaen zeggen ant woord my, belief liet u jl. Rogier. Ounoozelen ventwel de reden hier van is klaer t is den vzeren weg die daer van de oorzaek iswas er geenen yzeren weg, hadden wy gecuen vzeren weg gemaekt, de koelsen zouden nu ryden gelyk vóór deézen. Den Franschman. Nog eeue'vraeg, s'il vous plait, M. den minister, g'en hebt gy toch zeker aen niemand verboóden van op de steenwegen te 'ryden? de koelsenhoiiders hebben nu zou veel vryheyd om gebruyk le maeken van de steenwegen als in 1828 etc. niet waer Rogier. Wel zeker ciloyen, daer mogen koetsen ryden zoo veel als men will, 'lis volle vryheyd al reéden cr dagclyks honderd Den Franschman. Proficiat, M. den minister, proficiat 'k heb u nu verre genoeggy zyt schoon geknipt en ziet gy niet -M. den minister, datgy even zoo veéi vrvhevd laet beslach vóór liet onderwys als er nu beslaet vóór de koetsen wei nu. gelyk den yzeren weg de koelsen beeft doen verdwynen, of schoon deéze vry en ongehinderd mogten ryden, zoo doet ook uwe wet de vryheyd van onderwys verdwynen en in duygen vallen! schoone vryheyd immers, van dewelke men geen gebruyk kan inaekcn vryheyd die den naem van rrylieyd niet meer verdient vryheyd die Belgiën opregt gelyk maekt aen ons Vrankryk waer genie vryheyd van onderwys bestond'., hel slaet vry aen de Belgen van collegiën le openen, van hooge schooien op te region zoo veéi als zy'willen, maer wie zal dit doen, terwyl het gouvernement alleen meer collegiën, meer hooge schooien gaet opregten en iu voegen brengen als cr noodig zyn vóór geheel liet land, vóór al die loeren wilt proficiat nog eens, M. den minister, gy zyt de» grootsten, den verstandigste», den slimste» man van alle de staeisniannen die er ooyt zyn geweest, die er ooyt zullen komen had keyzer Napoleon zoo eenen minister gehad, hy had onder den naem

De Denderbode | 1850 | | pagina 1