van vryheyd geheel Europa de boeyén aengedaen. M.Rogier. Scheyd er uyt, ciloyen, 'tis genoeg; gy zoud myn hoofd wel doen draeyên met uwen steenweg van Gend op Brussel en noglans 'k en mag myn hoofd niet verliezen, want ik moet my straks naer de kamer begeéven; daer zal ik ook nog al eykens te pellen hebbena revoir ciloyen Word voortgezet. MENGELINGEN. Men vraegde laetst aen eenen hoogge- plaetslen amblenaer wat hy óórdeelde van het ontwerp van wet op het midden ondcrwys my dunkt, antwoordde hy, dat onze staetsmannen vader Willem op Voltaire willen enten. V In jnny 1750, broeyden in de herssenpan van Voltaire te Berlyn wondere ontwerpen tot vernietiging van hel christendom hy vormde ten dien eynde eenen club of alliance met den marquis d'Argens-La Mettrie, Toussainl-Frederik IICU enz., zouden misschien onze clubs of alliance-manneu in juny 1850 eene nieuwe uylgaef willen geéven van die schoone ontwerpen. V Onze constitutie is zonder geloof: wat godsdienst of zeden •zal men nu in haeren naem gaen loeren?.... Zal nu misschien het onderwys moeten steunen op de denkwyzen van eenen Broe der Orban, Smerdis N°2, etc. etc. V Minister Rogier zegt dat het noodzaekelyk is de geestc- Ivken in het onderwys hinderpaelen te stellen want dat zy andersints hel monopolie zouden krygen: vergeet dien baes der baezen dat de atheneè'n alle door wereldlyken besluerd worden en dal de geeslelyken maer onderwyzen daer waer zy geroepen worden dóór de gemeenle-beslueren of waer de gemeenten geene middels hebben om duyzendc en duyzende franken te geéven voor het openbaer onderwys. V Niels is gemakkelyker dan riemen te snyden uyt een an dermans "Téér.... Zoo zal het gaen met het nieuw stelsel van onderwys.... Men zal het geld der catholyken gebruyken om collegién en schooien te sligten die dóór de liberalisten alleen goed gekeurd worden. V En onderwys zonder vaste gronden van godsdienst is als een polaerde manneken waer aen men alle koleuren en vormen geeft na zyn welbehacgen. Vermits allen Belg vóór de wet gelyk is, zoo zullen wy van daeg voor professor hebben eenen joód- schenBelg; morgen eenen protestantschen Belg.overmorgen eenen Belg socialist of deïst of nog al wal anders; nu, vader van familie, betrouwt maer uw kind aen zoo eenen hutsepot van opinion zy zullen van uwen zóón ook wel een polaerde- manneken inaeken. V Men zegt dal'er te Thuin eene petitie in omloop is om voor zekeren man eene borze te vraegen om op s'lands kosten het fransch etc., andere vakken van onderwys te leeren, ten eynde wel te konnen oórdeelen over do noodzakelyheyd van het onderwys te verbeteren. M. Duquesne, representant van Thuin, schynt dén ortho- graphe der fransche tael te willen hervormen naer den geest van het nieuw politiek: zyne programma is wonder schoon en belooft véél byval. Het Verbond van Acht geeft in zyn blad van zondag laclslle- den een artikeltje, waerin de persoonen die zich belast hebben, met tegen het wetsontwerp van onderwys een verzoekschrift, door de best ingezetenen dezer stad te laten onderteekenen, als slimmerikken, onnoozelen en sukkelaers verhocdanigd worden. Dat de opsteller van het Verbond zich getrooste, deze aen hem zoo welpassende namen, voor zich te moeten behouden, dewyl zyn van strooigekapten styl van schryven, hem dezelve met veel moeite zal doen verkoopen, ten zy hy zyne waer aen slimmere slimmerikken als hy mogle aenbieden. Zoo niet, zal het hem nooit gelukken zich voor eenen Phénix of slimmen vos te doen doorgaen. Het is belagchelyk, eh men moet waerlyk l)OM slim zyn, van iemand te durven beknibbelen of verlagen in eene tael waervan de held van aenranding de spel ling minkt en de woorden verbasterd. Wat acngaet de voorafgaendelykheden, welke de opsteller van gezegd artikel, als kwaedvermoedelyk voor den aeugeran- den doet voorkomen, hierover behoeft de laelste zich niet ie schamen, maer hy durft zich roemen zyuen pligt in alles te hebben gekweten. Dit schvnt alleenlyk anders te zvn voor persoonen, die slecht van de zaek onderrigt zyn, en ook voor diegenen, welke zich door hunne afhankeïvke betrekking in de zamenleving verpligt vinden, te gelooven en te schryven het- geue zy niet weten(Medegedeeld). V/aerom is het ministerie zoo driftig om zyn ontwerp op 't onderwys dóór te dry ven 't Deéze kwestie wierd deézer dagen aen eenen viezen snack gedaen welken er volgender wyze op antwoordde: Onze ministers vóórziende, zegde desnaek, dat welhaest hun agterste met de merkleckcns der lippen van schoenen en leêr- zen zal vcrcierd worden, vinden goed zich voorop eene verze kerde schuylplaets te bereyden, en hiertoe is de inrigting van staetsschoólen wonderwel geschikt. M. Rogier zou wederom zyn oud schoólmecstersambt omhelzen en in een dier gestiglen eenen leergang van politiek waerneémen waeriu hy zyne schoo lleren al de fransche principen die hem zoo eygen zyn, zou inplanten, en dit met zulken open mond, dat M. Gendebièn, niet meer zal verpligt zyn hem tanden langs buylen te trekken. M. De Jaeger, gouverneur van Oosl-YI. en boezemvriend van M. Rogier, zal dóór deézen niet vcrgeélen worden, maer belast zyn met eenen leergang van cacographie naturelle 1). Doch daer liet deézen heer onmogelykzal zyn decomposition der leerlin gen te corrigeéren, zal M. De Haussy hem worden toegevoegd die alles op zyne manier zal verbeteren eti uylleggen even als hy nu doel met testamenten en verdere weisbepaelingeu. Broeder Orban zal alsceconomus of uytgeéveren ontvanger van 't geld worden aengesleld, omdat hy best den toegang tot de borze kent.Eyndelyk zal het kuysschen of net houden des huyzes aen M. Chazal worden toevertrouwd. Den held zal (i) Elkeen weet dat M. De Jaeger in de cacographie naturelle zeer bedrcévcn is, aengezien hy zyne amblgcnoólen uytnoodigl zich tc vergaderen SL R LES LlEUX. den oorlog mogen aendoen aen wand- en kleerluyzen, doch zal ontslaegeu zyn deéze ondierkens lusschen de vingers te dooden maer hy zal hun vergiftigde pillen in den bek schieten om alzoo het getal dooden en gekwetsten te konnen aenduyden, 'tgeén hem, lydens de campagne van Linthout tegen koolkrop pen en savoyën, oumogelyk is geweésl. Vriend Dender-bodeik heb u een woórdeken te zeggen en ik steun op uwe gedienstveèrdigheyd om het zaterdag te zien vcrschynen. Ik ook, ik weet dat er eene antwoord op het tweede schand- schrifl der stadscommissic legen de oude hospicieheeren, be- slael, van welke antwoord ik meer dan eens nypende trekken en afdoende bewyzen tegen de twee Evillen heb hooren uylleg gen. Ik ook ben uytcrmaele verwonderd dat de oude hospicie heeren welke, in bet tweede schimpschrift als 'tware aen eenen schandpaelzyn gehegl, hunne verreglveêrdigende antwoord niet laelen verschynen en dat zy voorlduerend onder de gegronde suspicie van een groot getal ingezetene willen blyven gebogen liggen. Maer't is hunne zaek, zy moeten weéten wat er hun te doen slael, enkelyk wil ik u zeggen, Vriend Dender-bodedat den schryver van 'l artikel de vraegen iegens de hospicen ver vattende, wat te véél gewigt schynt te heglen aen het cerlificael dóór M. Cornelius Evil aen M. De Vidts, geweézen secretaris der hospicen, afgeleverd. Niet dat ik wil zeggen of laeten ver- staen dat M. De Vidts in zyn ambt iels berispelvk of onweêrdig van lof heeft verrigt, verre zy van daer, want de klaerste proef hiervan is, en zoo spreéken alle verstandige lieden, dat, ware er iels het minste ten laste van gezegden secretaris geweésl, hy het vierdobbel zou hebben moeten boeten vermits hy by de kliek byna zoo zwart te boek staet als gy zelfs, met al uwe eenvoudigheydmaer Dender-bode, ik wil u eens doen zien dat uwen mededeeler zich zeiven nopens dit cerlificael eenigzins tegenspreekt. Indedaed, den schryver vraegt of bet waer is dat m!" Evil in onmagl gevallen is als hy de antwoord hoorde leézen en bemerkte dat er niets verzweégen wierd? Ik wéét dat die antwoord dóór den heer De Vidts in zyne hoedaenigheyd van secretaris is opgesteld en geleézen, en, deéze bemerking ge- maekt, zou ik aen uwen korrespondent eens willen vraegen of het certilicaet dóór M. C. Evit aen den heer De Vidts verleend, vrywilliger is dan de demissie van denagtbaeren heer Lefebvre, welke demissie geheel de stad verwonderd hééft? J. Z. U. D. De petitie tegen het onvaderlandsch wetsontwerp op't onder wys, welke wy naer de volkskamer hebben gestuerd, was bekleed met honderd zeventig handteekens van de treffelykste burgers en nolabelen onzer stad. Het Verbond van Aelst 't welk elkeen genoeg kent, is schaemteloos genoeg om met die hand teekens te spotten en de protestatie van een deel onzes ge- ineenleraeds tegen die petitie, hemelhoog te verheifen. Hieraen verwagtlen wy ons, want al wat van Smerdis,Polka, Jourct en consoórten niet komt, is veragtclyk in d'oogen van 't Verbond lerwyl alles volmaekt is 't geen van dien belagchelyken trio uyl- gael.' Het Verbond zegt dabden byval der petitie op O is uytge- 'komen omdat zy dóór eenen sukkelaer en eenen mislukten apoteker is rondgeleurd bravo, met zulke argumenten, maer boe komt het dan dat den gemeenteraed by dringendheyd is moeten byccngeroepën worden en dal er tegen petitie is gepro testeerd geworden Van den sukkelaer wilt het Verbond uyt inedelyden niet spreéken, maer van den mislukten apoteker, dit is wat anders. Deézen, zegt het Verbondkan dóór zyne lusschenkomst of medewerking de beste zaek doen in duygen vallen, zoo zeer is hy befaemd.... Maer, konfraler, waerom dien mislukten apoteker toch zulk hertzeer aengedaen? Waerom hem toch zy kleyn en veragtelyk gemaekl Is hel misschien omdat er van de petitie van een koppel geélzuglige klubsgaslen niet zou gesproken worden? Wy doen deswegens de vol gende vraegen Is het waer datopgcmeldeq trio eene petitie had opgemaekt om by de kamer legen de onze tc protesleéren Is het waer dat er eerst Smerdis en dan den klokken Tem plier van op de Graenmerkt mee rondgeloopen hééft? Is hel waer dat zy er slegts de handteekens van een tiental heetekoppen hebben opgekreégen en in véél deftige huyzen vi'iendelyk buytengesalueérd zyn? Is het waer dat den Trio ontmoedigd van den slegten uytval, de pyp aen Marlen hééft gegeéven en zich by zyne domme pro testatie hééft moeten houden Als deéze vraegen met JA moeten beantwoord worden, wat zal men moeten oórdeelen over den invloed van den Trio die hier alles wilt bebecrschen en zich 't puyk van de stad noemt De Independancedagblad van M. Rogier, hééft maer weynig moed op onzen yzeren weg, en schynt in bedekte bewoordingen te zeggen dat die uytvoering naer de grieksche kalenden is ver zonden. Wy willen de Independance zeer wel. gelooven, des te meer, ingezien de aerdige zacken die in onzen gemeenteraed zyn verhandeld. M. Cumout zou te kennen gegeéven hebben dat M.Rogier niet genegen is het ontwerp eener regtstreéksche lyn aen de kamer vóór tc.draegen; waerop M. Van Santen hel wóórd hééft genomen en de stellige beloften van M. Rogier herrinnerd. Natuerlyk moest M..Van Santen zich aen toesnau- wingen van wege M. Jourel verwaglen, want M. Jouret, die naer een hooger plaelsken hackt gelyk eenen visch naer 't water, zou zich wel wagten eeuige tegenstreévers van II. Rogier te ondersteunen. Ily lieél't dan beginnen te rammelen en gezegd dat men M. Rogier niet mogt desobligecren, dat den tyd niet gekomen was, dat M. Bruneau daer vóór zon zorgen etc. etc. MM. Van Santen en Cumont hebben hiertegen gesproken en zich beklaegd over de werkcloosheyd van M. Bruneau.... Dan was de kat op de koorde... M. Jouret was in volle vuer en be weerde dat M. Bruneau alles gedaen had wat hy konde doen.... Maer M. Van Santen hééft onzen man den mond gestopt met direetclyk aen M. Cumont de vracg te doen of het waer was dat M. Bruneau alles wat mogelyk was, gedaen had; waerop M. Cumont openherliglyk gezegd hééft dat M. Bruneau zekerlyk niet alles gedaen hééft wal hy zou hebben moeten of konnen doen.. Deéze bekentenis uyt den mond van M. Cumont, is gewiglig en komt ten volle bewaerüeden wat wy altyd hebben gezegd. Waerschynlyk zal de kwestie van den yzeren weg op het tapyS komen wanneer er hier zal kwestie zyn van kiezing, maer 't volk zal uyt zyne oogen zien. Wy zullen hierop lerugkeeren. Onzen bedorven konfrater, hél Verbond, zegt maer ronduyt dat de protestatiemannen tegen onze petitie hel VERLICHTTE deel onzer bevolking uytmaeken. Nu, die protestatie is dóór den meergemelden trio, Smerdis, Polka en Jourel uylgedagi en deéze zyn dus de verlichtte mannenMaer '1 Verbond vergeét te zeggen hoe en wanneer die mannen verlicht zyn... Wy zouden dus willen weéten of het des nagls is dóór de gaz, dóór een oortjeskeesken of een lampken gelyk gewoonelyk in kaberdoeskens en kaveetjens gebruykt word, of wel dóór de geduerig schynende zonne van M. Jouret. Als het zoo is, dan wenschen wy hun proficiat met hunne verlichting, de suyker- ruymers zyn ook verlicht als zy de onderaerdschc putten zuyvcren. V Re Eendragl van St. Truyên zegt dat eenen verkens- slagler legen Mey aenstaende meer dan 800 hespen naer Brugge moet leveren, en dat, moet de vraeg naer hespen alzoo voortgaen, men niet wéét waer al de zwynen zullen te vinden zyn diedaertoe zullen moeten geslagt worden. Wy antwoorden hierop dat in geval van nood, er in het bureel van den Méphis- tophélès te Brussel en hier te Aelst in onzen klub toch nog eenigen voórraed zal te vinden zyn en dit bovendien van de zwaerslc sóórt. Het peloton onzer burgenvagl te peêrd willende aen zynen Kommandant, den geagten heer D'Aubremé een luydspreékend bewys zyner waerc verkleéfdheyd en eerbied geéven, hééft hem eenen pragtigen eere-sabel aengeboóden. Wy keuren die blyk van opregle hoogagting en erkentenis ten vollen goed omdat wy en geheel de stad overtuygd zyn dal M. D'Aubremé er zich waerlyk weêrdig van maekt dóór alle slach van burger- lyke deugden welke men zelden in hooge ambtenaers samen treft. Den marechal de logis, M. Jadol, hééft, in naem zyner wapenbroeders de volgende welgepaste wóórden tot den Kom mandant gestuerd MONSIEUR LE COMMANDANT Le corps des Chasseurs a cheval de la légion de la Garde Civique de la ville d'Alost vous offre ce Sabre d'honneur. Daiguez le recevoir comme un gage de notre estime, comme un lémoignage public, spontané et durable de notre recou- naissance, de notre dévouement. Nous aimons a le proclamer hautement, e'est a votre caractère plein d'aménité et d'énergi que nous devons la bonne organisation du corps de cavaler- de notre Garde Civique. A Organe fidéle de tous mes camarades, je suis heureux fier de pouvoir vous exprimer les nobles el patriotiques seif= timenis dont nous sommes animés et dont cette arme sera dans vos mains le symbole. A votre exemple, Commandant^ f l'on verra toujours en nous un altaehcment inébranlable a nos belles el libres institutions, et un dévouement absolu au mainlien de l'ordrc, qui seul peut les rendre durables, qui scul peut assurer dans l'avenir le bonheur et la prospérité de notre chère Palrie. Vive le RoiVive notre Commandant Den Commandant hééft op deéze treffende wóórden nagenoeg in deézer voegen geantwoord J'accepte avec reconnaissance, Messieurs, le beau sabre quo vous m'olfrez el vous remercie des sentiments d'estime et d'affection que le marechal de logis Jadot, vienl de,m'exprimer en voire nom. Vous m'atlribuez, Messieurs, la bonne organisation de notre peloton; cette tacheest facile a remplir quaud on a l'honneur, comme moi, de commander a des hommes aussi zélés et aussi animés d'esprit de corps, que vous, Messieurs. Je suis persuadé, qu'en toute occasion, nous prouverons a notre belle ville d'Alost que nous avons adopté franchement la devise beige V Union fait la farce. Vive le RoiVive les Chasseurs a cheval Het volgende stuk is ons uyt Nederhasselt medegedeeld met verzoek van afkondiging. Den liberalen kwant, van welken wy reeds verscheyde mael gesproken hebben, moet beginnen zyne consciëntie le onderzoeken om op de vraegen die hem zouden konnen gedaen worden, reglzinniglyk en zonder omwegen te antwoorden. Wy raeden hem aen zyn gewoonelyk zeeverdoeks- ken af te doen aengezien het hier niet zal te pas komen, mits er geene kw estie is van eyergreépen maer wel van grondgreépen etc. Vóór heden bepaelen wy ons by de afkondiging van het ons •toegezonden stuk. Aen Mynheer de Gouverneur en de Permanente deputatie. MYNÈ HEER^N, Wy ondergeteekende inwoners en be lastingschuldige der gemeente van Nedrhasselt, hebben de eer ul. te Vertonen dat wy op het eynde van bel jaer 1847, aen de permanente deputatie een verzoekschrift hebben ingediend, waerin wy vertoond hebben dal in hel zelve jaer den heer Jan Baptist Steppe, Burgemeester onzer gemeente, van eene party land tocbehoorendc aen Amand D'haseleer en consoórten, twee aren heeft doen afsteken en aen eenen buertweg aenleggen als of deze twee aren op den buertweg door Amand D'haseleer en andere ingewonnen waren. Dat den vernoemden burgemeester eygenaer is van eene party land palende aen den zelvcn buertweg juvst regt over de party land loebehoorende aen D'haseleer en consoórten. Dat deze laetste overtuygd zynde dat zy nooit iets van den buertweg afgenomen hadden, en een zoodanig onregt niet kunnende gedoogen tegen de gemeente eene aktie hebben inge spannen ten eynde hun te doen teruggeven de twee aren grond hier boven gewaegd en de gemeente te doen verwyzen in eene schadeloosteïling uyt hoofde van het gepleegd onregt; dat in dit proces gebleken en by vonnis van den 12 mey 1847 in kracht van gewysde overgegaen, is vastgesteld dat Amand D'haseleer en andere niets op den buertweg ingenomen hadden, maer dat de vermindering welke den buertweg had ondergaen, voorst- kwam uyt de usurpatie van den heer Burgemeester der gemeen te liggende van den anderen kant van den weg dat hier uyt volgt dat het proces het welk de gemeente uytgestaen en ver-

De Denderbode | 1850 | | pagina 2