looreii heeft slechts diende om den heer burgemeester te doen behouden twee aren grond door hem van den buertweg aen zynen akker aengevoegd, dal dien ten gevolge den burgemeester gehouden was de kosten van het proces zelf te draegen. Dal de vertoners geene antwoord verkregen hebbende op hun verzoekschrift, gemeynd hebben dat waerlyk den heer burge meester de proces kosten uyl zyne eygene penningen betaeld had; maer dat zy nu tot hunne grootc verwondering hebben hooien zeggen dat de zelve betaeld zyn met het geld van de gemeente. Daer om wenden de vertoners hun wederom tot Mynheer den Gouverneur en de Permanente Deputatie op dat het haer ge lieve aen den gemeenteraed van Neder husselt onderrigting te vragen uiet welke penningen deze kosten betaeld zyn, ten eynde alzoo te voorkomen dat gelden welke eene andere bestemming hebben, tol betaling dezer kosten zouden besteed worden. De vertoners doen aenmerken, dat, was den inhoud van het tegenwoordig verzoekschrift niet met de waerheyd overeenko mende, zy zouden kunnen aengesproken worden in reglen uvt hoofde van lasterwant zekerlyk den heer Burgemeester zou niet gedoogen dal zoodanige feyten ten zynen laste geleyd worden indiende zelve niet echt waren; en om den zeiven Burgemeester des te meer te dwingen om deze proces kosten ten laste der gemeente niet te laten, zyn wy van zin ons ver zoekschrift door de drukpers kenbaer te maken op dat het publiek van het gedrag van onzen Burgemeester oordeele, en om alzoo te voorkomen dat de gemeente penningen in twist gedingen het byzonder belang van den zeiven Burgemeester voor doel hebbende, verspild worden. Wy hebben dc eer te zyn met eerbied. Uwe ootmoedige en onderdanige dicnacrs. P. Scheêrlinck.J. B. Yan Oudenhove. J. Muylaert. E. Cobbaerl.C. Menschaert.C. D. Coninck.H. Cobbaert. J. De Backer.J. B. De Braeckelier.A. Van Landuvt.M. Volkaert. C. Slerck. A. Bael. P. J. Ilaelterman. A. Dherde. J. B. Cobbaert. F. Slandaerl. F. J. Meganck. C. Bonsyn. C. Cobbaert. A. Gael. J. Baes. C. De Troyër.—P. J. De Backer.—J. B. Fout.—P. Cobbaert. Lison- De Clercq. Ch. Slerck. P. De Braeckelier. Y. Sterck. J. Yan der Schueren. P. S. De Pelsemaeker. A. Dhaseleer. C. Van Bockstal. P. Dhaselaer. F. Cooreman.— A. Scheêrlinck. A. F. Meganck. C. Scheêrlink. C. De Troyër. In de zitting van maendag heeft M. Bolin verklaerd dal zyne ^sdienstige gevoelens, die hy nog al taemelyk hoog gesteéken ook ontrust waren geweest dóór de wet op Tmiddelbaer wys, maer dat de heeren Frère, Rogier en De Ilaussy IoeX)uscieniie gerust hebben gesteld, hem verklaerende dat on(langen van den godsdienst geensints gekwetst wrarcn dóór raidkkingen van gemelde wetsontwerp, orjt slael aen- M. Rolin vry zoo hoog als 't hem belieft de kgeloovigheyd van de franc-masons Frère, Rogier en De spssy te plaetsen, maer wat on^ betreft, wy buygen ons neder i' degeéne van Z. 11. Pius IX, die verklaerd hééft dat gezegde rtsontwerp eene waere oörlogsverklaering dééd aen den invloed es godsdienst, maer dal hel de samenleving was die hier door ou gckwetsl geworden zyn. (Vlaming.) QPENBAERE ZITTING VAN DEN STEDELYKEN RAED. Gister was het zitting; de te verhandelen zaeken waren de goedkeuring der rekening van 't YYeldaedigheyds-bestuer het onderzoek van eenige petitiën, als naeinelykVail M. A. Sehuer- mans om eene brug le mogen leggen over den ouden Dender (toegestaen), verplaatsing der hoornveemerkt op de Houtinerkt, en vraeg door zekeren M. Yerleyzen om aen den stadsbouw meester le worden toegevoegd (beyde ter onderzoeking verzon den). Al de traktementen der beambte in het besluer van weldaedigheyd zyn behouden behalve dit van M. De Vilder, geeslelyken bestuerder van 't oud Vrouwenhuys, 't welk van 200 fr. op 50 fr. is gebragt. Als wy hoorden dat MM. Jouret president, en Evit verslaggeéver der sectie waren, waren wy niet het minste verwonderd dal hel traktement van den gees lelyken alleen vernietigd was. 'T is dc gewoonte by zommige zich altyd rykelyk te doen betaelen en een ander le doen voor niet werken. YSSELYKE RAMP TE ANGERS IN VRANKRYK. De brug die over Maine ligt is ingestort, 500 a -400 menschen hebben '1 leven verloóren. Verscheydene vertegenwoordigers hebben reeds brieven ontvangen uyt Angers, aengaende"die ramp. Wy onileenen het volgende aen eenen brief dóór eenen inwoonervan Angers aen eenen representant der Maine-et-Loire geschreévem Welke yselyke ramp! de brug van de Maine is gebroken, terwyl een bataillon van het lle "ligte infanterie over dezelve marcheerde. Vyf kompaniën van 417 man elk, zyn in het water gestort en 500 man zyn vóór altyd verloóren. \oegt daerby de vrouwen en de kinderen, die het muziek ver gezelden. Slegls 10 minneten vroeger was een eskadron hussa- ren over de brug gereéden. Den Journal de Maine-el-Loire kondigt nog verdere inlichtingen af over die ramp, welke aen zoo veéle persoenen hel leven gekost hééft. By de tyding, zegt dit blad, dat 500 man, 500 onzer dappere sofdaelen, die slegls den roem en den voorspoed van het land beoogen, mis schien in het water omgekomen waren, was weldra geheel onze stad ter plaels van de ramp.toegesneld. Daer wierden duyzende daeden van zelfopoffering gepleegd, zoo als men er van onze edelmoedige bevolking te verwagten hééft De geestelykheyd van Angers hééft waerlyk bewonderens- weêrdig geweést dóór haere zorgen, liefde, neèrsligheyd en bchulpzaemheyd. Niet tegenslaende den wind en een drey- gend gevaer, w ierden al de beschikbaere booten en schepen spoedig gebruykt ter redding der ongelukkige soldaeten. Men redde er verscheydene, die zich aen de brug vastgeklampt hadden, of die dóór hunne ransels boven water gehouden wier- den. Doch welk een schouwspel toen zy op den oever kwa men Veéle waren gekwetst dóór de bajonnelten huuner mak kers of door de stukken der brug, die op hen gevallen waren geheel dóórnat, van al hunne wapentuygen beroofd en met het bloed der armen van hunne redders geverwd, wierden zy bleek en afgemat aen wal gebragt. In een artikel uyt een dagblad, van hel departement, waer het onheyl plaets gehad hééft, word onder anderen gezegd dat het gerugt in omloop is, dat eenen beambten der policie, die ongetwyfeld wel wist dat de brug in sleglen slaet was, niette min bevel gegeéven had dat de troepen langs daer zouden marcheéren. Naer het schynt, had zulks plaets, omdat de troe pen by hunne eerste intreéde in de stad, dóór het volk met geestdrift ontvangen waren, onder de herhaelde kreéten: Leéve dc Republiek! Den Précurseur de l'Ouesl vracgt, dat een onderzoek over die zaek begonnen worde, en dal den pligtigen verantwoórdelyk gemaekt zy, vóór de dood van zooveéle verdedigers van de orde en van het vaderland. Men schrvft ons uyt Aspelaer: In den nagtvan 4-5 deézer is hier eene stoute diefte met braek gepleégd ten nadeele der weduweDe Troyer, winkelierster. De dieven zyn dóór den muer onder de winkelvenster gedrongen en hebben de volgende voorwerpen medegenomenverscheyde stukken elastieke wolle, half wolle sloffen, catonelte, 4 stukken gedrukt en 2 stukken grauw caloen, 2 stukken voering en eenige pakken wolle kous- sens. De onlvreinde goederen beloopen tot eene weerde van 2 duyzend fr. Geene daeders zyn ontdekt en men belooft goede belooning aen die dezelve kan aenwyzen. Ter gelegenheyd der intreéde van Z. II. Pius IX te Roo- men, zal er zondag aenstaende, na de Hoogmis, in al de kerken van hel bisdom van Gend eenen Te Deum wórden gezongen. Deéze plegtigheyd za! dóór het geluyd van al de klokken aengekondigd worden. M. Meganck, pastor van H. Kerst te Gend, is pastor der kathedrale van St.-Baefs benoemd. M. De Vos, pastor le Segelsem, is tot pastor van II. Kerst te Gend benoemd. Dynsdag morgend is in de kerk van St-Pielers het hou- welyk gecelebreérd tusschen M. De Jaegher, gouverneur van Oost-Y laenderen en Mej. De Cock. Een ministerieel besluyt van den 45 april vergund het diploma van aspirant-onderwyzer met de melding met vrugt aen MM. R. Ileymans, van Ninove, en P. Cnudde, van Gend, leerlingen van de normale schóól te Lier. Men schryft uyt Gend, 47 aprilOver eenige dagen heb ben wy aengekondigd, dal eenen onzer stadgenoóten, bakker van bedryf, plotselings verdweénen was, zonder dat de zorgvul digste napoóringen dcéden ontdekken, wat er van hem geworden was. Nu is die geheymzinnige zaek ontsluyérd en opgelost in eene grouweiyke moord. Gisteren hééft men aen de Muydepoort, by het Tolhuys, het lyk opgevischt van onzen ongelukkigen stadgenoot, zynde den heer Morren, woonaglig in de Kortryk- sche-slraet. en ontdekt dal hy op.eene geweldige manier aen- gerand en dóór booswigten moet in het water geworpen zyn. De moordenaers hebben hem den hals afgesneéden en hierby nog twee doodelykc messteéken in zyn lichaem toegebragt. Hel slagtoffer was in den namiddag uytgegaen, ten eynde eene bc- taeling by zynen houtkoopman te doen, welke gebeurd is, en daerna eenige kleyne rekeningen by zyne pratieken le gaen ontvangen. Hy had eene goede somme gelds by zich en zyne gouden horlogie, welkers ketting men nog aen zynen hals gevonden heéfl. Alles doet veronderstellen dal hy vermoord is dóór booswig ten, die hem bestolen en zyn lyk in 't water hebben geworpen. Men schryft uyl Audenaerde, 14 april: De genoemde Rosalie Stichelbaut, van Peteghem, welke zich van haer pasge boren kind ontmaekt had, zonder dat men wist waer hetzelve gevaeren was, heéfl eyndelyk aen dc justit ie bekend, dat zy het kind aen de herberg De Rulle op Peteghem, in de Schelde geworpen, had zy beweert dat liet reeds dood was. De euvel- daed is gebeurd op den tweeden Paeschdag, haere meesters wysmaekende dat zv naer Audenaerde ter kerk ging. Slegts eergisteren is het lykje aen de Meerschpoort alhier opgevischt, en gisteren heéfl men er die ontaerde moeder, onder geleydde van gendarmen by gebragt. Donderdag namiddag is er in de katoen-fabriek van M. Yerhoost, te Audenaerde, een ongeluk gebeurd. De genoemde Rosalie De Yrieze, van Bevere, met haeren voorschoot hel slof van eenen molen willende afvaegen, is den zeiven in het radderwerk geschoóten, 't welk haer geheel de regter hand hééft afgedraeyd. Terstond is de ongelukkige naer het hospitacl gedraegen. Den genoemden Langehaeken, die te Loven zyne vrouw en zyne dogter vermoord had, hééft zich in zyn gevang, by middel van zynen halsdoek opgehangen. Den genoemden Charles-Theophile Godart, die den 2 inaert dóór de assisen, van Pas-dc-Calais, wegens moedermoord ter dood veroordeeld wierd, is verleden donderdag te Alrecht gehalsregt. Vóóraleer hy zyne straf onderging, hééft hy een diep berouw getoond, en de groote volksmenigte, welke het schavot omringde uytgenoodigd om vóór zyne ziel te bidden. Hy is met eenen vasten stap het schavot opgetreéden en heeft met gelatenheyd zyne straffe ondergacn. Dynsdag hield het garnizoen te Diest eene revue, ter gelegenheyd van den geboorte-dag van den hertog van Braband. De garde-civique, die geconvokeérd was, was er vertegenwoor digd dóór4 officieren! Het sappigste was, dat den majoor, die de convocatie gedaen had, niet tegenwoordig was; den kapiteyn en luylenant-adjudant waren lialf stedelyk, half plat telands-gekleed den derden droeg den stedelyken uniform der burgerwagt; den vierden officier was in voorschreven uniform der wet. Ook hééft men hem gefeliciteérd, omdat hy begreépen had,dal menden bepaelden uniform moet draegen in de plegtig- heden, en geen zot mengsel van stukken, welken aen elkander niet passen... Wat aengaet onder-oflicieren en garden geenen schyn w as er van le zien. Men léést in de Gazelle dc LiégeDeézer dagen heeft hier een voorval plaets gehad, dat dóór een zonderling geluk geene betreurensweêrdige gevolgen gehad hééft. Eene moeder had de onvoórzigtigheyd gehad een nog zeer jong kind aen de zorgen van een meysken toelevertrouwen. Om het kind te stillen dat voortduerend schreeuwde, begaf deéze zich aen eene venster die langs de straet uylzigt had. Eensklaps maekle het kind eene plotselinge beweéging, ontsnapte het meysken en viel in dc straet. Eenen voorganger nam het ongelukkig schepsel op, denkende dat het dood was; het hééft egter slegts eenige kneuzingen bekomen, die niet gevaerlyk zyn. Eenen doctor, die terstond was toegesneld, hééft niet de minste ge- vaerlyke kneuzing aen het kind ontdekt. M. II. J. Delsanle, overleden den 7 april, te St-Germain, gemeente Soiron (Verviers), in den ouderdom van 94 jaeren, hééft eene somme van 500,000 franks bezet, vóór het maeken van een hospitie vóór ouderlingen en zieken. Men léést in den Echo du Nordeen dagblad van Ryssel (c Men spréékt van een zwaer ongeluk, welk gebeurd zou zy» by de statie van den yzerenweg te Hazebrouk. Men vertelt dat het konvoy van Calais, dat te midden van den nagt te Hazebrouk aenkwarn, dóór de nalaetigheyd van eenen mecanicien, een verkeerd spoór ingeslaegen en op een konvoy koopwaeren gereden is welk het oogenblik van het vertrek afwagtte. De ïokoinotief en de dry eerste wagons van hel konvoy van Calais wierden verbryzeld dóór den schok, en een groot getal reyzigers hadden wonden en kneuzingen bekomen. Een tiental persoonen zyn zwaer gekwetst. Oostenryk houd Italién tegenwoordig met vyf legerkorpsen bezet, welke gezamentlyk eene troepenmagt van ongeveer 450,000 man vormen. eenen lekkerbek. Deézer dagen trad eenen persoon by zekeren restaurateur te Parys binnen liet er zich eenen aller- lekkerslen diner opdienen, bcstaende ouder anderen uyt eene potage met kastanjes loebereyd, gemarineérde tonyn, ansjovis, boter en radys, kalfsvleesch met olyven bercyd, schaepscote- Iellen in papier, tong, gebakken zalm, gerooste kalfsuier, doperwten, kippen, dry hoofdschotels dessert, kaffe, kirsch en rhum, Beaunc-, Bordeaux-, Lunel- en Champagne-wynen enz. Na dit mael ging den lekkerbek met de meest mogelykc bedaerd- heyd naer hel buffet en zeyde vriendelyk: In langen tyd heb ik zoo heerlyk niet gedineérd, maer thans is er een onaengenaem oogenblik vóór my aengebroken. My dunkt, gy had aen myne kale kleederen genoeg moeten merken, dat myne beurs niet goed vóórzien isik kan niet betaelen, maer gy kunt my in hegtenis laelen neémen. Ik beu bcreyd; jongens, gaelde wagt haelen.... d Toen den restaurateur zag, dat hetgeén hy aenvankelyk vóór boertery beschouwde, ernst was, zond hy inderdaed zyne be diende om de policie en zoo wierd den lekkerbek zonder geld naer den commissaris en laeter naer de perfectuer van policie gevoerd, beschuldigd zynde van afzetlery. Reeds meermalen was hy in handen van het geregt geweést en sinds twee dagen eerst uyt de gevangenis bt.-Pelagic ontslaegen. Ik ben le. vreden met myn lot, antwoordde hy aen den commissaris, <c ik wilde my dóen pakken vóór een gering vergrvp en kon er geen nuttiger, en vóór my aengenaemer, uytdenken. Men zegt, dat het kind der koningin van Spaniën zal gedoopt worden met water uyt de Jordaen. Binnen kort zal een schip naer het II. land vertrekken, om dit water le haelén. FRAASCHE REPUBLIEK. Den paus is den 6's avonds te Terracine aengekomen, waer hem eene goede ontvangst is toeberevd. Het gouvernement, hééft tydingen van de reys van den paus ontvangen. Alom word hv met genegenheyd onlhacld. Den minister van binnen- landsche zaeken verwagt weldra dc tyding van Z. II. te Roomen. Zy schynt aengekondigd tegen zalurdag. De wel op de pers is niet ingetrokken, en de correspon dentie verzekert, dat zulks ook niet zal zyn. Parys, 45 april. Heden morgend, meer dan ooyt, sprak men van eene volledige wyziging in het ministerie. Yolgens de eene zouden de portefeuilles gegeéven worden aen mannen die het Élysée voórslaen, terwyl andere stellig verzekeren, dat het ministerie in de kleur Lamarline zou gekoózen worden. Niets hiervan is stellig; doch het zou wel kunnen gebeuren, dat Lamarline van de eene of de andere dier zamenstellingen deel zou maeken. Den groolslen prys in de loting der kunstenaers, is stellig gewonnen Joór den heer Marei, pastor te Lisle (Vaucluse.) Dien heer hééft bevel gegeéven denzelven te verkoopen, en de opbrengst in renten op den slaet te veranderen, ten voórdeele van den armen zyner parochie. Parys, 4G april. De generaels Changarnier, Bcdeau, Lamo- ricière en Cavaignac zyn, naer men beweert, véél eensgezinder dan zulks algemeen gedagt word. Die generaels hebben eene sóórt van verbond gemaekt, dóór welk zy zich verbinden uyt alle hunne kragten te werken om alle onwettige manifestation tegen te gaen, het zy de zelve van het volk of van hooger hand plaets hebben; zy willen ook de constitutiehandhaeven, zoo lang deéze niet regelmaetig overzien is. Men verzekert zelf, dat zy zoo nauw verbonden zyn, dat by de revue van Vinccnnes, toen generael Changarnier, die niet ver wittigd was geweést, zich plotseling derwaerls moest begeéven, hy vóór zyn vertrek aen generael Lamoricière volmagt gegeéven had, om, ingeval vangewigte gebeurtenissen, metal de troepen van Parys naer goeddunken te handelen. TYDUYGEiY UYT ITALIË1V. Den piëmonteéschen Senaet heéfl met 51 legen 29 stemmen de wet aenveèrd, welke de prieslerlyke voórreglen afschaft. Het gespuys hééft deéze gelegenheyd te baet genomen om den aerlsbisschop en de priesters te Turyn te beledigenten eynde de rustsloorders te verdryven, hééft men de troepen te been moeten brengen, en er zyn een veertigtal kerels aengehouden. Men schryft uyt Roomen, den 7 aprilZ. II. is om 4 ueren des namiddags gelukkig op de grenzen zyner Staeten toege komen. Hy had in zyne koets den Koning en den erfprins van Napels. In een ander ryluyg zal den infant don Sebastiaen. Den graef de Trapani, die den Paus vergezelde, is te Gaëta van hem gescheyden en vóór Toskanen le scheép gegaen. Op de grenzen van het koningryk hebben Koning Ferdinand en den hertog van Calabrie afschevd genomen van Z. II. Deéze scheyding is zoo treffend geweést, dat al de aenweézige tot trae- nenstortens bewoógen waren. De twee napolitaensche vorsten hebben zich vóór Z. II. op de kniën geworpen en hem eerbiedig de voeten gekust. Den Koning heeft den Paus zynen zegen

De Denderbode | 1850 | | pagina 3