SAMÊIVSPRAER juyst geraeden hadden. Nu zouden wy van Verbond van Aelst de oplossing van 't volgende dilemma willen hebbenOf wel VI. Bruneau hééft niets vóór den yzeren weg gedaen, en in dit geval heeft hy zyne beloften sehandelykovertreéden en is hy alle vertrouwen der Aelslenaers onwcèrdig; of wel hy hééft zyn beste gedaen om den yzeren weg vóór Aelst te verkrygenin dit laelste geval mojjkh^y de ministers van zeer kleyne agling zyn, wyl hy hun zoovel sltfevelyke diensten beweézen hebben de, vóór alle beloon'uj&e^he vernederende en hoónende weyge- ring ontvangt. Wy zu%'n hierop lerugkeeren. genland; laet ons nu gaen onderzoeken wie van ons gelyk zal hebben M. Rogier. ciloyen zyt gy haeslig en gepresseerd om na Vrankryk terug te keeren? 'K meet u zeggen, hoe zeer ik ook verlange van met u te spreéken, vóór den oogenblik zou het my miskomen Gy wéét, myne zaeken gaen vóór: 'T is de uer dat ik op de pynbank moet gaen zitten, anders gezeyd dat ik my naer de kamer moet begeévenzoude ik u op eenen anderen dag mogen verwagten Den Franschman. Ik peys van ja, M. den minister. M. Rogier. Goed dan citoycn; a revoir. (Word voortgezet.) zedeleer dóór de priesters aengeleerd worden, gelyk hetzelve geschied, volgens art G der wet, in hel LEEGER onderwys. Ik zal tegen stemmen omdat de uytvoering deézer wet no" meer onze schatkist zal uytputten, térwyl zy de tegenwoordige schooien zal dooden, en dal zy nog véél' lasten zal medebrengen om schoolmeesters te maeken, om professors en inspecteurs ie betaelen en een pensioen te geéven. Ik zal tegen stemmen, omdat ik liever zoude hebben dat iederen leerling, in de vryc schooien maer 25 fr. 's jaers aen de gemeenten en aen den staet zou kosten, dan dat hy ervan 500 lot 000, middelmatig genomen, zoude kosten in de nieuwe schooien volgens de nieuwe wet. Ik zal tegen stemmen omdat ik niet wil dal er van my gezeyd l worde, hy hééft van het congres deel gemaekt en hy stemt nu vóór eene wet welke het vrygemaekte Belgiën in twee par- tyën, in liberalen en catholyken, wederom verdeeld. De koppen van Smerdis, Polka en Jou ret, voórnaeme opstellers van 't Verbond van Aelstzyn zoodanig verward en verdraeyd dat zy niet zien wat er gesehreéven staet. Aldus hebben de liefhebbers nopens onze gelykenis van het muvsje en den oliphaiit mis gezien, en een meysje vóór een muysje genomen.... (Zie JNTr van 't Verbond van zondag.) Is het dus te verwonderen dat den wind by zulke gasten somtyds verkeerd staet als hunne gedagten op niets anders speélen?Maer wat is 't, oesters worden ten allen tyde van 't jaer geeéten.... Berigt aen de liefhebbers LAETSTE TYDINGEN. WEDERKOMST VAN DEN PAUS. Sedert vier dagen be gint men zich weder in Rooinen te herkennen. De terugkomst van 'L H. hééft weder leven en beweégingaen alle gelaelstrek- ken gegeéven. Hel is eene sóórt van hergeboorte. De^ stad viert feest en vergeét haer lyden. De illumination houden aen. Zondag waren zy schitterend. Den Corso wierd dóór eene ontelbaere menigte bezogt. Wy weéten wel, dat dit niet alles is; dal de lampions uytdooven, dat den rook vergaetdat de feesten ophouden; maer de oogen- blikkelyke verandering doet vóór de toekomst hoópen. De kreéten van voorheen Leéve den Paus! Leéve den II. aderLeéve Pius IX die zoo lang niet meer gehoord wierden, galmen weder dóór de straelen. Vroeger waren die kreéten prolestatiën tegen het gezag van Ooslenryk, en tot vercenigings- teeken van het onafhankelyk en eeneltaliën. Doch diczugt ligt niet in het diepste des herten; er is een groot verschil tusschei» toen en thans. Den volkslribuen Cicerovacchio, doet dien kreet niet meer hooren, agter op de koets van den paus staende, en eene drykleurvlag in de hand zwacyënde; de kreéten van thans zyn slegts gehegtheyd en liefde vóór den 'II. Vader. Maendag is Z. H. de zieken in de hospilaelen gaen bezoeken. Toen hv terugkwam en zag, dat de Fransche de buytenposten bezetteden, verzogt hy, dalzy in het inwendige van hel palevs zouden post neémen. Gisterenavond (den 16) hééft den II. Vader het diplomatische korps ontvangen. Hy zal op de St.-Peeters-pleyn, de zegening aen het leger geéven. Op het eynde der raaend zal generael Baraguay-d'HiUiers vertrekken. Z. H. hééft de officiers van het fransch leger ontvangen. Den opper-kommandant hééft den II. Vader eenige wóórden toegesproken, waeropdeézen welwillend geantwoord hééft. Alle, de protestanten natuerlyk uytgezon- derd, boógen den knie in het voórbygaen en kusten den lier- derlyken ring. Men schryft uyt Roomen, den 15 april Gisteren zyn er in al de kerken, kapellen en kloosters dank gebeden vóór de terugkomst van den paus ten hemel gestuerd. De kerken waren opgepropt mot geloovigen die te bieg'len en te communie gingen en voorden H. Vader baden. Den 12, 15 en 14 hoéft er dóór gansch de stad eene verlichting placls gehad. Dóór al de slracten wandelde de verheugde bevolking. Den Paus hééft eene somme van 155,000 fr. ter beschik-* king van den kardinael-vikaris besteld, om.aeu de behoeftigen uytgédeeld te worden. Latere lydingen uyt Parys beriglen dal de socialistische dagbladen onnauwkeurige cyffers voer de kiezingen van Eugène Sue hebben opgegeéven. Men wagt te Parys met ongeduld de stemming des legers. Men wéét nog niet aen welke party zy gunstig zyn zal/Den heer Leclerc vind vcél by val. Het muziekgenoólschap deézer stad, gezegd &b Oude Garde, willende eene blyk van agling en eerbied geéven aen oenen ambtenacr die zulks by al zyne stadsgenoólen ten volle ver dient, hééft zaterdag aen M. D'aubremé, kommandant van '1 peloton burger wagt lepeèrd, eene fraeye serenade gegeéven, dat ter gclëgcnheyd van het geschenk des kostelyken eere sabels welken de wagten peèrd aen hunnen welbeminden bevelhebber gedaen hebben. By koninglyk besluyt zyn aenveërd1° Het ontslag van den heer P. De Koninck, kapiteyn adjudant majoor van het legioen der burgerwagt van Aelst; 2° Het ontslag van den heer J. Coppens, luytenant adjudanl-majoór by het 2^ balaillon van het zelfJc legioen. Dcéze weck was te Lede eenen klevnen jongen een geweer gaen liaelen het welk vermaekt was geweest. Onder weg laedde den kleynen jongen liet wapen en kwam er aldus meé 't buyszynen ouderen broeder het fuziek in d'hand neémende, zag daer by geval eene gebueredogter tot. welke hy zeyde nu dat ons geweer gemaekt is, mag ik u eens schieten zonder antwoord te verwagten, lost hy het geweer af en trof de dogter in 't gezigt welk deêrlyk is verminkt. Wel dat den jongeling teenemael onschuldig deéze daed bedreéven hebbe^ kon- nen wy eventwel dit speélen met gevaerlyke wapentuv- gen niet goedkeuren. Dit is al wederom eene les. lusschcn eenen Franschman en M. Rogier, over de wet op het middclbatqr ondcrwys. (Vervolg). Den Franschman. Jc vous salue, M. den minister; is den nagt wel gepasseerd 't is te zeggen, hebt gy wel geslaepen M. Rogier. En spréékt my van geen slaepcn; 't is nu dry weéken dat men myn wetsontwerp bevegt en bestryd, ik moet u regt uyt zeggen, ciloyen, dal ik sedert al dien tyd nog geen oog heb loegedaen; wie kan er slacpen als men zoo van alle kanten gehekeld word Den Franschman.M. den minister en mag toch niet ge voelig zyn aen de verhandelingen dewelke wy met elkander hebben daer zou ik te vcél spyl dóór gevoelen, al wal wy immers hier onder een zeggen is lusschen vier óogen, ten ryd op de straelen niet; daerenbovcn ik spréék u als vriend; gaen myne wóórden u legen, ik mag u andermael verzekeren, myn hert en d'herien van alle onze democraten zyn vóór u wy verheugen ons te zeer om dat gy zoo wel de Belgen hy den neus wéét te leyden Maer a propos, hoe is 't moet, gy met my niet bekennen dal uwe voorgeel ra egeue wet de vryheyd van 't middclbaer onderwys, volkomentlykindcn grond gaetbooren? M. Rogier.YVaerlyk, ciloyen, gyl. peyst voorder in Vrank ryk als ik my ooyt heb Iaeten voórstaen; hel kan zyn dat myn wetsgestel wel wat cóllegiën, wat hoogc schooien zal doen vallen; het kan wel zyn dat myn groot getal schooien de zelve rol zullen speélen, die nu dóór myne treynwagens op den yzeren weg word gespeéld, de vergelykenis is te frappant om het te konncn loochenen, maer eventwel dit kan of zal ik nooyt bekennen dat myn wetsontwerp de grondwet schende: "t is immers op de grondwet zelve, dat myne wet is gesteund, en zegt onze grondwet niet; het openbaer ondcrtvys, gegeéven ten koste van den staet, zal geregeld worden dóór eene wet Deéze wet hebben wy willen maeken, wv, ministers van het nieuw politiek, wy aenzien onze bedieninge niet vóór een ydel tydverdryf, maer wy aenzien dezelve, even als onzen braeven Gouverneur Da Jaeger, vóór eene ernstige zaek, daer wy ons dag en nagt met hert en ziel op toeleggen; ja, citoyen, wy stellen ons aen het werk, wy maeken wellen, en wetten, hoe men de zelve aenziet of niet in uw verstandig Vrankryk, de welke conform zyn aen onze grondwetgesteund op" onze grondwei, de welke een gevolg zyn van onze grondwet-, wellen, in een wóórd, de welke voórgeschreéveu zyn in de grondwet; had gy dit in Vrankryk geweéleu, gy zoud zeker niet verwon derd zyn gewéést over myn wetsontwerp, noch over de moeyle die ik doe om dit ontwerp in de kamer te doen doórgaeu Den Franschman. Hola! M. den minister, gy zegt daer wat te veel; wy, franschmans, uwe grondwei niet' kennen ik durf u zeggen dal wy die beter kennen als gy u inbeeld, wy kennen die in den grond als het congres uwe grondwet had gedecreleérd, gepromulgeérd, gemaekt én afgekondigd, wy hebben de zelve in al haere doelen rypelyk overleyd, oVerwoó- gen, en van hoofd tol den voet gesludcérd, en met spyt moet ik zeggen dal wy uwe grondwet van (fan af lot nu toe anders verstaen hebben, als dal zy van M. den minister en van zyne ainbtgenoóten word verstaen, met spyt moet ik u zeggen dat uwe conceplwet, volgens ons gevoelen, verre van op de grond wet gesteund te zyn, de grondwei schend en vernietigt, eene inbreuk op de zelve mackt. }J. Rogier. Wat hoor ik daer, ciloyen uwe gevoelens zyn, dat myne voórgedraegenc wet de grondwet schend Peyst men dit in Vrankryk wel dit is te grof, dit is meer als ongerymd ik zeg u, ik minister, dat myn ontwerp gelyk hel waeyt en dracyl, gesteund is op de grondweieen gevolg is van de grondwei, voórgeschreéveu, bevolen in de grondu-et entender. vous, ciloyen, wel hoeik zou de grondwet schenden ik, die de grondwet heb helpen maeken ik die, als minister, heb gezworen de grondwet zuyver en onbevlekt te bewaeren waerlyk dit gaet te v?rre; als myne vrienden zulks in Vrank ryk van my zeggen, ik zeg van hun dat zy droomen. Den Franschman. Zoo hevig niet; zou het misschien M. den minister zelf niet zyn die droomt, of ten minsten die niet regtzinnig spréékt M. Rogier. Reglzinnigen suspccleért myne regtzinnig- hevd niet, sulde Den Franschman. Alclerbest, 'k en vracg niet anders; als M. den minister reglzinnig is, ik hóóp ten kan zelf niet missen, of wy zullen eikanderen verstaen, ik hóóp dit zoo véél te meer om dat M. den minister een scherp en dóórdringend versland bezit; omdat hy niet alleen eenen excellenlen schoolmeester hééft gewéést, maer ook de rcgUn volkomcnllyk hééft geslu dcérd en uvlgepluyst en diesvolgens wel wéét hoe eene wel uylgelegd, verstaen, of, om my te bedienen van een auvoeaetcn wóórd, geinlcrprcleérd moet worden; ik hóóp dat wy zullen eikanderen wel verstaen, en om eikanderen wel te verstaen, zoo zuilen wy onze respective positie neémen, en mei klaere wóórden uytdrukLcn; M. den minister beweerd dut zyne voór gedraegenc wet, gelyk zy waeyt en draeyt, gesteund is op de grondwet, ecu gevolg is van de grondwet-, voórgeschreéveu; opgeleyd, bevolen in de grondwetniet waer, M. 't is dit, bet welk gy beweert M. Rogier. Volstrekt. Den Franschman. En ik beweer in mynen naem, en in den naern van Jules Fa ere van Gamot, en van al dat in Vrankryk óórdeel en verstand hééft, dat uwe concept-wet in luieren saemcnstel of gelyk zy waeyt en draeyt legenslrvdig is aen de grondwet, dat zy de grondwet schend, te buyten gaet; dat uwe grondwet zoo geen stelsel van onderwys kan toelaelen in Bel- VARfA De ministers zeggen daler 2400 gemeentens zyn aen welke de wel op '1 middclbaer onderwys niet aengaet. Maer de vraeg is of die gemeentens zullen voórby- gegaen worden wanneer er zal kwestie zyn de onkosten dier wel te betaelen, welke onkosten jaerlyks meer dan een millioen franken zullen bedraegen? V Ben minister van Financiën, Broeder Orban, is boos tegen de afgeveêrdigde welke legen de wet op 't onderwys spreéken als ook tegen de pelitionnarissen. Hy kan zyne kolere niet ge noeg uytwerken en daerom verwyt hy de" katbolyken dat zy ondankbacr en onbeschaemd zyn met te durven spreéken tegen eene wet die in 't liberal end orn is uytgebroeyd, liberalendom welks aenbangers ons van eene revolutie hebben bevreéden omdat zy aen 't roer warenMag hieruyt niet als gevolg gelrokken worden dat de liberalen zouden revolutie gemaekt hebben, luidden zy aen 't schotelken niet gezeten? Wy denken ja, en daervoór verdienen zy niet minder als de algemeene veragting van alle treffelyke lieden. V Ben Méphislophélès is in gramschap legen den cenvou- digen mislukten apoteker van den Dender-bode en zegt dal bet pilleken 't géén wy hem gezouden hebben, hem hééft doen walgen.... Wy gelooven het zeer wel.... zwynenkost is wal- gelykDen hoozen geest spréékt ook van "een verken dal te Ninove den wortel geknipt had waermée de poort vast was en dal het dier daerdoór buyten geraekt isDit moet Méphislo phélès in oude familie papieren gevonden hebben welke hem in staet zullen stellen ons te zeggen in welken graed hy met dit verken vermaegschapt was. Y Bet Verbond van Aelst ondersteunt Méphislophélès; dit is niet te verwonderen.... soort zoekt sóórt, pares cum paribus facile congreganlur. Y Onzen konfrater zweet water en bloed om M. Rogier schoon te maeken. De 2/5 van 't Verbond waren zondag opge vuld om M. Rogier te verdedigen!Verdedigers van zulke sóórt zyn gemakkelyk om vinden, overal vind men immers bolvinken. B1BLIOT1IEÉK GOEDE LEÉZINGEN. Mecrmaels klaegt men dat er buyten de verderfelyke fonians die dóór eene zedelooze en losbandige pers in 't publick gewor pen worden, gecne acngenaeme leézingen verschyncndeéze klagl is ongegrond, wyl het nuttige, het stigtende en'aeugenaeme ook zyn groot contingent aen den liefhebber of minnaer der leézing oplevert. Mogt deéze klagl in eenige andere sleden ge grond zyn, wy durven althans zeggen dat hel hier te Aelst niet is, wyl wy andermael mogen afkondigen dat de bibliotheek die voórgaendelyk by M. Van den Bossche geopend was en nu by M. G. Spilaels is overgebragt, zeer wel vóórzien is van alle slach van smaekelyke leésboeken die de verschillige sóórten van leézers ruymschools konnen voldoen: wy mogen er zelfs byvoegen dat deéze bibliotheek met verscheydene nieuwe en zeer curieuse werken is vermeerderd welke wy alle met geruslheyd aen de familiën mogen aeubcveélen. M. Rodenbach, oud lid van 't nationael congres en sinds dien volksvertegenwoordiger van Rousselaere, hééft eene korte maer zappige redevoering tegen het wetsontwerp op T onderwys gedaen. Wy konnen de gewoonte niet aenneémen in een week blad langdraedige redevoeringen op te neémen, maer althans agten wy het nuttig en vóór onze leézers zeer aengenaem hier de korte wóórden le geéven van dien agtbaeren man die, ofschoon van zyn natuerlyk gezigt beroofd^, met d'oogen des verslands en der hem gekende vaderlandsliefde de slegle strek kingen en droevige gevolgen van de wel hééft gezien. Luyster, lieven leézer, en óórdeel M. Rodenbach. Mynhceren, ik zal tegen het wetsontwerp stemmen omdat den oogenblik van deszelfs aenbiedingniet over eenkomt met de slegtc tydsomslandigheden. Ik zal tegen stemmen, omdat hel eene parlydige wet is. Ik zal tegen stemmen, omdat deéze wet met afkeer dóór het volk verstoolen word, ingezien de menigte petitiën die ons van alle kanten des ryks toegezonden zyn. Ik zal tegen stemmen omdat het gouvernement het monopolie of de allcenonderwyzing wilt inrigten. llel ministerie hééft dit over eenige dagen opentlyk betuygd. Ik zal tegen stemmen omdat onze constitutie en' al onze wellende centralisatie oVl albeslier, desgouvernementsdoemen. Ik zal tegen stemmen onulat ik in Belgiën geen slach van fransche universileyt ol' leerschool wil ingerigt hebben. Ik zal tegen stemmen omdat het nationael congres dóór het art. 17 van dè constitutie, de regten van den staet op het onder wys tegengehouden hééft, in plaets van deéze regten daerdoór zouden bekragtigd zyn, gelyk veéle van u het beweèren om deéze haciclyke wet te doen passeéren. Men bemerkc dat het congres dóór deézen artikel den staet begunstigd was, omdat men ondervond dat de overhcersching van Willem het onder was bedorven had. Ik zal tegen stemmen omdat deéze wel ons eene vryheyd (van onderwys) gaet bcneémen, en dat zy andere vryheden der gemeenten en zelfs der oudcr^gact krenken. Ik zal tegen omdat ik niet wil dat, om professor te worden, men een certificaet van libcralismus moeten bekomen hebben, 't is le zeggen dat men gekend zy vóór zyne staelkundige gevoe lens, in den zin van hel tegenwoordig staetsbestier. Ik zal tegen stemmen omdat ik wil dat den godsdienst en de

De Denderbode | 1850 | | pagina 2