Men berigt dat de miliciens van 1850 zich op 30 deézer naer Gend moeten begeéven 0111 van daer naer hunne respective korpsen te worden gestuerd. M. De Gerlache, voorzitter van het hof van cassatie, eenen der geleerdste en deftigste mannen van geheel Belgiën, geweé- zen president van T congres, protesteert in openbaere schriften tegen de wet op 't onderwys. Dèéze gewiglige gctuygenis is ondersteund door M. De Potter en meest al de oude congres leden welke openlyk uyl schryven dat de voorhandige wet eene schending der grondwet is die Belgiën naer den afgrond zal heen stooten. De algemeene beraedslaeging over dit werk van ongodsdienstigheid en priestershaet is gesloólen, en de beraed slaeging over de artikels is begonnen. M. Bertrand, onderpastor te Dickelveune, is tol onder pastor te Elseghem benoemdM. Moreel, onderpastor te Nederbrakel, is tot onderpastor benoemd te Dickelvenne; M. Ghysels, onderpastor te Maeler, is lot onderpastor te Assencde benoemd; M. Van den Bossche, onderpasler te Assenede, vervangt M. Ghysels te Maeter. M. Caudron, lest onderpastor te Viane, is lot pastor te DeurJe benoemd. M. Van Houck, coadjutor van St.-Baefs, is onderpastor benoemd te St.-Gillis by Dendermonde, in vervanging van M. Van de Walle, onderpastor benoemd te Nederbrakel. Den 20 deézer maend is in den ouderdom van 76 jaeren overleden M. J. B. Ilaelterman, pastor te Burst, sinds 1825. Wy mogen van nu af verzekeren dat reeds negentien aerts-bisschoppen en bisschoppen op de stelligste wyzen beloofd hebben de feesten van mey te Brugge te gaen bywoonen. Men meld dat er in al de gemeenten van het arrondisse ment Loven legen de wet op het middelbaer onderwys gepeti- tionneérd woid; en wat dient opgemerkt te worden, isdat de leden van de gemeenleraeden de eerste zyn om de verzoek schriften te teekenen. Reeds zyn er tachtig petitiën uyl het arrondissement de Kamer toegezonden. Zal hel ministerie, na dergelyke protestation, eyndelyk begrypen dat het op eenen slegten weg is? Zondag 11a de hoogmis, is te Dendermonde eene yselyke misdaed gepleegd. Den heer Wytsinan, notaris ter dier* stede, is in het naer buys gaen, door zynen schoonbroeder aengeval- !en, die hem eenen dolksteek in de borst heeft toegebragl. Den gewonden is niet overleden. Den misdaediger heeft zich, zonder den minsten tegenstand, laeten aenhouden. Men wéét niet regt de oorzaek van dit misdaedig feyt. Aengaende deéze pooging tot moord verneémenjwy, dat M. J. Spanoghe, den schoonbroeder van M. Wytsman, naer men alge meen denkt, in eenen aenval van krankzinnigheid die misdaed pleégde. Den Messager deelt eenen brief mede van d'heer Clements Wytsman, te Dendermonde, waerby kennis word gegeéven, dat den toestand van zynen vader, op wiens persoon men-eenen aenslag had gedaen, reeds soo voldoende is, dal hy zich weder met zyne zaeken kan bezig houden. —Men léést in den Ami de l'Ordrc\ an Namen: Deézer dagen wierd den genaemden J. Roger, oud 16 jaeren, dienstknegf by den heer Conard, te Warct-la-Chaussée, gelast eene zieke koey in den stal zyns meesters op teliglen. Hy gebruykte hiertoe eene winde, die hy by middel van eenen stok in beweéging bragi. Ongelukkig ontsnapte hem den slok, en trof hem acn het hoofd, zoodal hy byna onmiddelyk dood ter aerde stortte. DUBBELE MOORD TE D1LBEEK BY BRUSSEL. Eenen man en zyne vrouw zyn daer om hals gebragt, de moord moet in hel midden van" den nagt gebeurd zyn"; den knegl, die in een stalleken regt over hel huys sliep, heeft niets gehoord. Toen hy 's morgens opstond, was het eerste wat hy zag, de opening, welke de misdaedigers in den leemen muer gemaekt hadden. Ily klopte onmiddcllyk op de deur en toen hy zag, dat niemand opende, begaf hv zich terstond naer den veldwagter, die onmiddcllyk de andere overheden verwittigde. Den burgemeester dééd"de deur open brcékcn en dan vond men de twee ongelukkige in hun bloed badende liggen. Bevde hadden verscheydene wonden aen hun hoofd bekomen, welke met een klcyn kapmes moeten toegebragl zyn. De hoofdschedel was verbryzeld en de herssens lagen op het oorkussen. Er was dus geen middel meer om hen te redden. De leden van het parket hebben zich onmiddellyk ter plaets begeéven. Doctor Wauiers van Anderlechl was den eersten die te Dilbeek aenkwam. Eene brigade gendarmerie te peèrd is derwaerls gezonden; men hééft de nieuwsgierige verwvderd en het onderzoek ter plaets zelve begonnen. De moordeuaers hebben alles," geld, kleederen en lot zelfs het verkenvlecsch weggenomen, dal zy vonden. Het is klaer, dat er verscheydene misdadigers gewéést zyn, want men hééft de voetstappen van verscheydene persoonen ontdekt, in de nabyheyd van de opening in den muer van het huvs. Naer het schynt, zyn er reeds verscheydene overtuygiugstukken inge komen, ten laste van eenigc acngehoudenen. De vrouw is overleden. Den man die van eene sterkere constitutie is, lééft nog. Terwyl de lykplegligheyd der vrouw plaets had, lag den man op zyn uytersle. Ily is in den morgend nog overleden. Zyne laetste gedagten, zyne laelste woorden, waren van vergiffenis voor zyne moordenaers. Men zoekt nog eenen kerel, op wien byna zoovéél vermoedens drukken als op de dry anderen. Gisteren hééft men twee zakken vol gestolen voorwerpen Van de egtelingen Desmelh, te Brussel op het parket gebragt, als overluygingslukken vóór het proces. Onsassisen hof hééft over de dievenbende uyt hclWaes 10 ter dood veroórdeelingcn en andere straffen uytsproken. Uytleg: Het geregtshofgehoord de beschuldiging en de verdedi ging, zoowel als de antwoorden der jurés op aldcgedaenc kwestiën, en gezien de artikels van het strafwethoet Overweégende dat den genaemden Francis Ileyninck, oud 31 jaeren, reeds lot de doodstraf veroordeeld was door het assisen hof van Oosl-Ylaendcren, by vonnis van den 21 november 1818, en dat alle misdacden, aen dewelke hy nu schuldig verklacrd is, gemeld vonnis zyn voórafgegacn. Zoo verklaért het ge regtshof dat er geene redens beslaen om eene nieuwe straf tegen hem uyt te spreéken. By gevolg blyfl Francis Hevninck ter dood veroordeeld. Van de andere beschuldigden zyn de volgende, ten gelalle van tien, ter dood veroordeeld 1" Lodewyk Jan De Loose, oud 51 jaeren2" Hendrik Ilen- drickx, oud 58 jaeren; 5° Karei Lodewyk Putman, oud 55 jaeren; 4° Jan Francis De Clercq, oud 62 jaeren; 5" Karei Lodewyk Tinek; oud 57 jaeren 6° August De Coninck, oud 58 jaeren; 1° Jan Frissyn, oud 62 jaeren; 8° Andries Van de Velde, oud 45 jaeren; 9° Reinold De Dauw, oud 61 jaeren, en 10° P. De Dauw, oud 41 jaeren. Hel vonnis bcveéll dat hunne doodstraf voltrokken zal wor den op eene der openbaere plaelsen van de stad Gend. De overige beschuldigden zyn veroordeeld, te weélen Jozef Ileyninck, oud 28 jaeren, lot levenslangen dwangarbeyd; Karei Lodewyk Ileyninck, oud 58 jaeren, en Josephina Colcta Bal uwe, oud 26 jaeren, elk lot 8 jaeren, dwangarbeyd Serafina Loir, oud 42 jaeren, tot 7 jaeren dwangarbeyd; Yirginie De Ridder, oud 57 jaeren, tot 6 jaeren dwangarbeyd Maria Macs, oud 21 jaeren, lot 5 jaeren dwangarbeyd Ilierby bcveéll het vonnis dal Jozef en Karei Ileyninck, Serafina Loir, Josephina Baluwe, Yirginie De Ridder en Maria Maes, alvorens hunne straf te ondergaen, geduerende een uer te pronk gesteld zullen worden op eene der openbaere plaelsen van de stqd Gend. Karcl-Lodewyk Ileyninck, Serafina Loir, Jozephna Baluwe, Virginie De Ridder en Maria Macs zullen na hel ondergaen hunner straf gedurende 10 jaeren, nóg geplaetst staen onder loezigt der policic. —Voorleden zondag is er te Kortryk iels van eenen ergen aerd voorgevallen. Op hel oogenblik dat de jonge pensionnairen weeskinderen uyt het klooster der Paulinen, zich twee en twee naer de kerk begaven, hadden twee mauskerelszichagter.de deur verborgen, en eenen van hen greépeene pensionnaire by den arm, trekt haer uyt den rang, néémt haer op, en vlugt met dezelve weg. Eene der religieusen, juffrouw Verruc, door het geschreeuw van de pensionnaire opgewekt, snelt naer den roo- ver en wilt hem zyne prooy ontrukken; macr de religieuse ontvangt verscheydene stampen en vuyslslagen, en men moet den roover laeten loopen, die met het meysje wegvlugt. Dit voorval hééft diepen indruk gedaen, en de jusiicie hééft er zich mede bemoeyd. De twee pleégers van deézen akt zyn aenge- houden; maer de kerels weygereu te zeggen waer zy dit wees kind verborgen hebben. De twee roovers zyn bloedverwanten van het meysje, en men gelooft dal het weeskind naer Tour- coing zal gestuerd zyn. Indien men te Tourcoing het verblyf van deéze pensionnaire ontdekt zal men de uytlevering van dit weeskind aen de fransche overheden vraegen. Men wéét niet waertoe deéze rooving. Het geroofde kind hééft nog eene zuster gehad, die met haer in liet klooster gewoond heél't. Die welke dit meysje geroofd en weggcleyd hebben, zyn de gebroeders Desmets, woonendein de Vlamingstraet. Hel zyn deéze buvten- gewoone voorvallen, die alle moeders van Kortryk zoo spoedig verschrikt en verlegen gemaekt hebben vóór hunne kinderen. Dourtogt van de hertogin van Orleans te Mechelen. Den 24 april, ten 1 3/4 uerc kwam een locomotief van Luyk te Mechelen aen. Eenigc minueten laeter kwam een byzonder konvooy, zamengesteld uyt de koninglyke berlineen vyf andere rytuygen, in die standplaels aen. De hertogin van Orleans, die zich met den graef van Parys en den hertog van Chartres, op dit konvooy bevond, was ten 9 ueren 'smorgens van Aken vertrokken, Svaer zy den nagt had doórgebragt. Behalve de persoonen van haer gevolg bevonden zich nog op het konvooy generael Crmjuembourg, aide-de-camp des konings, den heer Masui, directeur der yzeren wegen en den heer Sirens, inspecteur. De princes was in halven rouw, zwart kleed, gryzen hoed met een zwarten sluyër. De welwillendheyd en goedaerdigheyd is is op geheel haer aengezigl te leézenzy schynt eene zeer goede gezondheyd te genieten. Den graef van Parys, die thans 12 jaeren oud is, schynt véél kalmer dan zynen broeder den hertog van Chartres, die slegls zyn 10 jaer bereykl hééft. Beyde zyn op gelyke wyze gekleed. Een twintigtal vóórname persoonen van Mechelen bevonden zich rond het rytuyg der princes. Eenen hunner verhaelt den graef van Parys te hebben I100- ren zeggen, eene plaets aenwyzende, waer eeneii pael stond: Het is daer, dat ik twee jaeren geleden, toen wy van Vrankryk kwamen, met eene ladder naer beneden kwam. De hertogin antwoordde niet, maer knikte toestemmend. Weynïge minueten 11a twee ueren, kwam het koninglyk konvooy van Brussel ook in de standplaels aen, en blééf stil houden regt over dal, op welk zich de hertogin bevond. Den koning slapte den eersten uyt het rytuyg, daerna de koningin en de persoonen van haer gevolg. De hertogin van Orleans kwam ook uyt de koninklyke berline met baere twee zóón en. De twee princessen hebben elkander vuerig omhelsd en den koning hééft zyne schoon-zusler welwillend de hand gedrukt. Na eenigc minneten zyn IlII. MM., met de hertogin, van Orleans en haere twee zoónen, met het konvooy, hetwelk de hertogin, van Luyk, had aengebragt, naer Dendermonde ver trokken, van waer den koning nog denzelfdcn dag zou terug- keeren. De twee princessen en de twee jonge prinsen hebben zich naer Oostende begeéven, 0111 er den nagt dóór te brengen en den 25 's morgens zyn zy naer Engeland vertrokken. Donderdag namiddag wierd Dublyn (Engeland) dóór eenen geweldigen storm, vergezeld van donder, bliksem en hagel, geteysterd. Den morgend was zeer schoon gewéést en eerst in den namiddag ten 2 ueren bespeurde men eenigc voórteckenen van hel naderende orkaen.Ofschoon toen het weder nog uyterst schoon was en de zon helder schéén, bespeurde men met groole verbaezing dat het kwik in den barometer onderscheydene graeden gedaeld was. Den wind begon cenigen tyd fel uyt het zuyd-zuydwesten te blaezen en schóól toen plotseling met onvergelykelyk geweld naer het noord-noordoosten lynregt tegenovergesteld acn de eerste rigling. Zulks ging vergezeld van hagélbuyën, die by duyzenden de glazen verbryzeldcn men berekent de schade aeu vensterglas op liv. 50,000 alleen in Dublyn. In de geheele stad waren in den avond vóór dobbe len loon niet genoeg glazenmaekers te krygen en gelukkig rekende men zich wanneer men de belofte kon ontvangen van over 2 of 5 dagen dóór hen geholpen te zullen worden. De hagelsteenen waren zoo groot als knikkers, sommige zelfs grooler. Daerop volgden geduerende het overige gedeelte van den dag zoo zwaere regenbuyën, dal de riolen spoedig overlie pen en het water in sommige benedenverdiepingen dry voet hoog stond, Uyt New-York word wederom een vreeselyk stoomboot- ongeluk gemeld. Op het oogenblik, dat den stoomboot Trog vóór Buffalo aenkwam en byna al de passagiers reeds op het dek waren gekomen, 0111 aen wal te gaen, sprong den ketel en vlóóg het vaerluyg grootendeels uyt elkander, ten gevolge waervan 12 of 15 persoonen 't leven verloóren en veélegekwetst wierden. TYDINGEN UYT ITALIËIV. Roomen. Den correspondent van den Courrier de Marseille, gééft eenige inlichtingen over de pleglige inlreéde van Pius IX te Roomen. Het is met de grootste haest, dat ik u eenigc regelen schryf. Nimmer zal men eene meer hertroerende en schoonere plegtig- hevd zien, dan die welke ik zoo even heb bygewoond. Z. H., den waren vader van Roomen, is in die ongelukkige stad, waeruyt hy zoo langen tyd verwyderd blééf, teruggekeerd Roomen heél't, men moet het bekennen, op eene schitterende wyze zyn berouw te kennen gegeéven vóór zyn ondankbaerheyd. Heden namiddag, is Z. II., naer reeds vroeger gemeld wierd, langs de Latrano poort in de stad gekomen. Eene lalryke menigte is den 11. Vader te gemoet gegaen en hééft Z. H. mei geestdrift ontvangen. Des avonds wierd geheel de stad plotselings verlicht. De loejuyehingen des volks hebben Pius IX weder in de eeuwige stad begroet. De lydingen, die men uyl Rooinen ont vangt, herinneren wéér die eerste regeérings-dagen van denH. Vader, toen by de liefde zyns volks, de hóóp in de toekomst was. Zangen daveren dóór de lucht, juyehtoonen stygen op, de naglen van Italiën worden, dóór de pragtigsle verlichtingen, herschapen in dag: ineen wóórd, men hééft depuyncn, die er lagen, overgestapt; men hééft de wonden, die men aen het hert droeg, vergeélen; men hééft de puyneu met bloemen, de won den met feestkleederen bedekt, in de hóóp dat Pius IX beyde rampen weldra volkomen zal doen verdvsynen. De Osservatore Romano van 12 kondigt eenige inlichtingen af over de intreéde van Pius IX te Roomen. Dit dagblad begint zyn eerste artikel heden melde volgende wóórden, die in eene zeer groole letter gedrukt en bekroond zyn dóór de pauselvke wapenschild a Verheugt u in den Heer en zyt vol blijdschapkatholykcn; wy kondigen'u eene gelukkige tyding aen. X. II. is ie midden van ons.» Dit dagblad deelt vervolgens eenige inlichtingen mede over den toestand der stad geduerende den geheelen dag van 12. Van 's morgens af heerschte de grootste levendigheyd in geheel Roomen. Alles had een feestelyk aenzien aengenomen en ai de inwooners waren vol geestdrift. Het weder schéén regenaglig, doch dit schéén in niets den yver te verflauwen, om de balkons en de vensters met de kostelykste tapylen te behangen. liet was 4 5/4 uere, zegt de Osscrcalore verder, toen den II. Vader, dóór fransche troepen omringd, in de stad gekomen is. Z. 11. wierd dóór de salvo's der fransche artillerie begroet, een véél luvdrugligeren groet wierd hem van wege het volk toege bragl, dat elkander verdrong 0111 den stadhouder van Christus te zien en om zich te verheugen, dit oogenblik nog te beleéven. Van alle zyden Iroorde men de kreélen Lcéve den PausLecve den GodsdienstVader geef ons meen zegenLcéve onzen PausLcéve Pius IXopstygen, terwyl de witte neusdoeken in menigte boven de hoofden rond gezwaeyd wierden. Toen de plegtighevd der receptie afgeloopen was, klom Z. H. in het voor hem bercydde rytuyg en den stoel stelde zich in optogl. Eene correspondentie deelt eenige inlichtingen mede over den 11. Vader. Iedereen, zegt zy, had in de gclactstrekkenvanZ.II.de uyldrukking van eene groole neérslaglighcyd en zelf van het lyden gezien. Ik heb vernomen, dat de onrust, welke hierdoor onder de bevolking onlstacn is, geheel ongegrond was. Die ver- moeyenis was het gevolg van eene ongesteld heyd die Z. II. te Velletri gevoelde en waervan den II. Vader thans reeds her steld is. De hairen van Z. II. zyn een weynig witter, terwyl zyn lig- cliaem en zyn aengezigl wat zwaerder zyn gewordendoch niettemin schynt het ballingschap cenigcrmale die zielskragt verminderd te hebben, welke men vroeger in Z. II. bewonderde. Volgens berigten uyt Napels heél'l den paus alvoórens het napelsch gebied te verlaelén, den koning den ecrvollen bynacm geschonken van Rex Piissimus en hem levens het regt by de keuze eens pausen toegekend, hetwelk lot dus ver afleen de drv groote katholyke mogendheden, Ooslenryk, Spaniën en Vrankryk, bezaten. FRANSCHE REPUBLIEK. Parys, 25 april. De Pays had over eenige dagen gevraegd of het waer was dal den heer Sue aen eenen gcregtelyken raed onderworpen is geweést, het is te zeggen dat zyne burgerreg- ten hem ontzegd waren. Den heer Sue over die kwestie slil- zwygendheyd behouden hebbende, besluvt de Pays hieruyt* dat het feyt weézenlyk moet bestaen. Dit dagblad zegt dan ook de bewyzeu, welke het ter zyner beschikking hééft, voor het oogenblik nog niet te w illen mededeelen. Aengaende de kiezingen, die in het garnizoen te Orleans hebben plaets gehad, vóór eenen vertegenwoordiger vóór het departement der Seine, deelt den Nation nauwkeurige cyfers van de stemming van het garnizoen van Orleans mede. Volgens dit dagblad waren er 78 stemmers. Den heer Sue bekwam 65 stemmen, den heer Leelerc 10 en 5 bulletins waren nul. liet 24° ligte infanlerie-regement, dal van het garnizoen van Orleans deel maekt, heeft in juny 1848 in de straelen van Parys gestreéden. Den burgeroorlog hééft in hetzelve veéle slagloffcrs gemaekt. Eene der eerste zorgen van Z. II., na zyne terugkomst in Roomen is gewéést, het leekenen van eeu deercét, ter oprigting van een monument op de plaets van het kapitolium, ter nage- daglenis van den heer Rossi.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3