ZONDAG 5 MEY 1850. VIERDEN JAERGANG. N' 189. AELST, den 4 Mey. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 een timen den drukregel. Dé persoonen die voor een geheel jacr insCliryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- rnen in *t algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen'verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle broehueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word vcrzogl alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. DE WET OP 'T MIDDEN ONDERWYS. De discussie over liet Wetsontwerp op 't middelbaer onderwys is reeds tot in de artikels gevoorderd. Het godsdienstig onder- wys, de coimnunaele vryltedcn zyn de voórnuenisle slofl'en van voóringenomenhevd, en beurtelings de texten van sciiicr al de redenaars, terwyl de eoustitutionaliteyt, in zich zelve, weynig of niet onderzogl word. Jlen schynt wederzyds eenstemmig, dat het publiek onderwys door den stact gegeéveu word, en moet door den slaet gegeévcn worden om publiek le zyn, aldus den titel van byzonder onderwys toeëygenende aen alie onderwys in gestigten door byzondere opgeregt, hoe publiek het ook zyn moge, Nu, dit is eene grond- stèlligè dwaeiing; het onderwys is publiek in alle gestigten, door wien zy ook zyn opgeregt, 't zv door den staet of gouver nement,'tzy door de provintie, 't zy dóór de gemeente,'tzy door byzondere als men er eene byeenzameling van leerlingen toelaet en dal er alle kinderen toegang hebben. Hel is deéze dwaeiing die het versland van den artikel 17 teenemael doet miskennen, liet is onbelwistelyk dal deézen die het onderwys gééft er ook liet beslier van hebbe. Moét het publiek onderwijs uylsluytelyk door den slue! gegeéven worden, dan kan hel beslier van het "zelve hem niet ontkend worden. Maer het bestier bevat noodzaekelyk het recht, tot de benoeming der leermeesters en den keus der" leerboeken, want van deéze beyde hangt teenemael het onderwys af. Is het wel le bedenken dat onze constitutie, onder den indruk van het voórmaelig bestier van honing Willem zulkdacnig gezag op het publiek onderwys aen hel te vormen gouvernement zou hebben willen toekennen? Ware het niet onbelacmclyk zulks Ie onderstellen? Ook kan den artikel 17 aldus niet verstóen worden; hy zegt: Hel onderwys is vryallen voórloopigcn maelregel is verbonden, >1 de beteugeling der misilryoen kan maer dóór eene wet geregeld worden. Den artikel maekt hier geene bepaeliug, hel publiek onderwvs moet dus zoo vry zyn als liet bijzonder, en dit zou onwaer'zyn mogt liet publiek onderwys uylsluytelyk dóór den slaet moeten gegeéveu worden. De tweede afdeeling van den artikel verwerpt gelykelyk het, denkbeeld van een publick onderwys uylsluytelyk dóór den staet gegeévcn. Zy zegt: Hel publick onderwysten koste van den slaet ge it óeeven, word gelykelyk door de wel geregeld. Deéze afdeeling onderstelt dus dat er een publiek onderwys besiaet 't welk den slaet niet bekostigt, en vervolgens door de wet niet geregeld word. Zou dit dan ook dóór den slaet gegeéveu worden In doés geval (bet publiek onderwys dóór de wet niet geregeld zynde) zou den slaet in zyn gezag onbepaeld zyn, en vervolgens een veét grooter vermogen hebben dan op het publiek onderwvs dat hy teenemael bekostigt, in der voegen dat liel.grondstelsel: dal hel publiek onderwijs uylsluytelyk dooi den staet gegeévcn wordlot ongerymdheden aenleyding gééft, zoo dal bet redelvker wyze niet kan aeuveèrd worden. De provinciën en de gemeenten hebben ook al gesiiglen van onderwvs opgeregt, die zy met eygene penningen onderhouden; aen deéze zal er zekerlyk niemand den titel van gesiiglen van publiek onderwys willen weygeren. De constitutie die, de vryheyd van onderwys afroept, wevgert geval van dóór de wet dit onderwys le regelen. Om deéze opwerping legen le komen, lieéfl men aen het wóórd stoeï eene ongemeene uytdrukking toegepast; men zegt dal den st.vet beval niet allcenclyk hel centrael bestier, de nytwerkende niaytmaer ook de provincie en de gemcenlc; zoo dal bel publiek onderwys 'i geen de provinciën of gemeenlen uYtsluytelvk bekostigen, als dóór den slaet bekostigd, moei gehouden "worden, en aldus dient het ook dóór de wet gere geld te worden. Maer, waer is dan het publiek onderwys dal dóór den slaet niet bekostigd wórd? Eeniglyk in de gestigten va-u onderwys, dóór religU use corporaiién of byzondere opge regt; elders is er, geen publiek onderwys to vinden dat den siael niet bekostigt. Dus is t beweézen en vastgesteld dat den slaet het publiek onderwys niet geéven moet; maer dat de provincie, de gemeente en allen particulieren een publiek onderwys inrigten kan. Den slaet (wy verstaen hierdoor het cenlrael gouvernement, het opperbeslier van hel ryk) hééft te zorgen dat alle weélen- schappen geleerd worden, en alle zyne kinderen oudcrweézen zyn. Gestigten vóór de hooge weétenschappen konnen dóór byzondere niet opgeregt worden zonder dat den staet deéze onderslcune. Het vierde deel derhuysvaderen lieéfl de middelen niet liet schoól-geld zyner kinderen, lol bet leeger onderwys, te betaelen. Dienen al de kinderen van het ryk ten minsten le konnen leézen en schryven, 't is noodig dat er een publiek onderwys bestae ten koste van den slaet gegeévcn. T is ook deés onderwys dat den artikel 17 in zyne tweede afdeeling voórschryfl zeggende: Het publiek onderwys ten koste van den staet gegeévcn is gely kelyk door de wel geregeld. Den artikel zegt welis dóór de wel geregeld, maer by zegt niet, dóór den slaet gegeéven.Hééft de constitutie aen den welg'eéyer recht gegeéven het beheer over deés onderwys, aen hel gouvernement ooyt toe le kennen? De constitutie is gemaekl onder versch geheugen der dwinge- landy van Koning Willem op het onderwys, en waer van by zulk een slegl gebruyk hééft gemaekl, dat hel grootendeels zynen val veroorzaekl hééft; zou bel congres, in dien lyd, in die omstandigheden, dat ieder eennaer de vryheyd snakte, dal men niets anders als vryheyd in alles en vóór alle boorde uyt- gulmen. dal er niemand gevonden wierd die de ovcrheerscbing van het onderwys niet uyl den grond zyns herle vervloekte, zou het congres, zeggen wy, hebben konnen loelaclen dat die duerbaerste van al onze vryhedeu, onder bet beheer van een gouvernement hoegenaemd, ooyt zoflde hersteld worden? Verzet de constitutie zich niet regtstrééks tegen dergelyke onder stelling? Hel onderwys is vry, en vry zonder eenige bepaeliug dus zoo wel het publiek als bet byzonder, en deézen grondregel grondwelliglyk vast gesteld, moet allen welgeéver den zeiven eerbiedigen, of by schend de coustitutie welke hy plegtiglyk gezwoóren hééft te onderhouden. Blyfl bet onderwys vry, als men aen bet gouvernement bel beheer loestact, over het publiek onderwys ten koste van den slaet gegeéven of enkelyk ondersteund Men wilt beweèren datjae, aengezièn men de volle vrybeyd aen het byzonder onderwys toekent.Maer wat vereyscht de vryheyd? Dal eiken leermeester in de zelve voórwaerden van bcslaen gesteld wor de, en dat iederen leerling zyn onderwys mag bekomen by dien leermeester welken hy goedvind. Is den leermeester die van den stact geeneu hoegenaemden onderstand verkrygt, in de zelve voórwaerden van bestaen met deézen die van den staet een byzonder Ireffelyk onderhoud bekomt? Kan eenen armen huysvader bel leeger onderwys van zyn kind toevertrouwen aen eenen schoolmeester die niet direclelyk of indirectelyk van het gouvernement afhangt Is eene dergelyke vrybeyd geene bittere beschimping? Waerom heeft de constitutie een publiek onderwys voórge- sehreéven ten koste van den staet? Voórnacmclyk om in liet onderwys der behoeftige le vóórzien; moet dit onderwys daerom dóór liet gouvernement of zyne onderhoorige bestierd worden Het is van over ouds. in belydenis dal den godsdienst van bet onderwys afhangt;Het onderwys op zyne beurt hangt al' van de schoolmeesters en leerboeken; dus aen het gouvernement het recht toekennen van de schoolmeesters le benoemen en de leerboeken vóór te schryven, is aen hetzelve den middel geéven om eenen godsdienst te beschermen of te verdrukken. In Belgiën zyn alle religiën vry en op dezelfde lyn gesteld; grondwelliglyk "hééft den slaet geene religie, hy lieéfl slegls de pligt van al de religiën gelykelyk en zonder ondersclieyd vóór Te slaen. In diergelyke gesteltenis mag men wél redely ker wvze liet beslier van liet publiek onderwys aen deu slaet, dal is" aen het gouvernement, toekennen is het gouvernement bekwacin dit onderwys le geéven of le beslieren, in Belgiën, waer geene slaetsreligie is, maer alle sóórten van religiën bestaen welke gelykelyk de zorgen en den onderstand van het gouvernement mogen inroepen? Hééft den slaet geene religie, hél volk heéfl religie.... T gouvernement verbeeld dén slaet, en de ministers verlegen wóórd igeif het gouvernement; den minister met de zaeken van liet onderwvs belast, heeft ook eene religie, en het iS deéze icligie die dóór het onderwys j voórnaenielvk zal bevoordeeligd worden, i lu een land gelyk Belgiën waer alle religiën vry zyn, moet ook alle onderwys vry zyn, dat is den regel; mag liy eene uyt- I zondering ondargaen, deéze moet zich bepaelen aen liet opper- onderwys, 't géén eenen bezonderen niet inrigten kan; maer een leeger- of middelbaer onderwys, aen het -gouovernement toevertrouwen, is den geest eu ook de letter onze» constitutie schenden. Wy betrouwen dus dat bet voórhandig wetsont werp, in weérvvil van al 't géén men reeds hééft zien locstaexi, in zyn geheel zal verworpen worden, en dat de wet op het leeger onderwys, dóór de toekomende kamer zal worden we derroepen, en de beyde onderwyzen geregeld dóór wetten die de vryheyd en de constitutie eerbiedigen. BEZOEK AEN M. ROGIER DOOR M. BIlUNEAU. Tok tok lok M. Rogier. Entrez. M. Bruueau. M. den minister, k' heb d'eer van ule groeten en le vraegen boe 'l met de gezond heyd gaet.... M. R. 'T gaet met de gezond heyd nog al goed, M. Bru- neau, maer 'k zit bier zoo dol dat ik tegen mynen schyn zou vegten M. B. En waerom dat, M. den minister M. R.Wel omdat die vervloekte agteruylkruypers myn wetsontwerp op 'l onderwys zoodanig hekelen en deszelfs inzig- ten aen 't land uylleggén, dat ik bevreesd ben van gekend te worden gelyk ik waerlyk ben. M. 1». £00 zal 't.niet goed zyn u van daeg iets tc verzoe ken, M. den .Minister M. R. Wat zond gy geêrn hebben, lieven vriend M. B. Ik hoor dal er kwestie is in uwen minister-raed 't ontwerp van den yzeren weg van Brussel op Gend langs Aelst vóór le draegen, eu gy wéét, M. den minister, dat, als dit ontwerp dtoórgael, ik geplellerd cn gemaelcn ben mei mynen yzeren weg van Jurbizeik die u zoo véél slaefelyke diensten heb beweézen, ik die u zoo dikwils docr myne hansworstery uyt den krol gelrokken heb, ik die uwe party te Aelst zoo kragtig ondersteun en doen ondersteunen met er dóór mvne slaeven de priesters, nonnen en beggynen op alle mogelykc manieren te kwellen, met er dóór myn Verbond at uwe akten, geene uytgezonderd hemelboog le pryzen en de fanatieke 1«* kammen dat zy zweelcn. Gy wéét nog wel hoe ik mynen vrede- regter (1) gereed had om eenen fanaüeken daedelyk vóór de reglbank te daegen als er kwestie was van eenige gezegdéns volgens welke ik in 1817 de aenneéming van dit zelfde ontwerp zou gedwarsboomd hebben, omdat de afgeveèrdlgde van Bergen in de tweede stemming, uyt consideratie vóór my, waren gaen pissen, en 't géén toch waerlyk lot groole droeflieyd der Aelsie- naers maer lot myn profyl, dezaek lieéftdoen mislukken.... etc M. 11. Ja maer, gy weél, M. Bruneau, dat ik dién yzeren weg stellig beloofd heb en dat de Aelslcnaers die beloften niet vergeéten.... M. B. O M. den minister, als 't maer dat is, als "t maer uwe belofte is die u geneért, ik.neém op my alles le vereffenen: 'k heb in de Vif.r Winden maer eens op 'Itaielken te springen en de suilen der Alliance daer eens leoverklappen, niets isgemak- kelyker dan liuu te doen gelooven dateenen schop op de sclieé- neiï deugd doet, dat geesselen pluyinslrvken is en dal kopken al geene doodwonde is..... 'K heb hun immers zonder moeyte weé- ten wys te maeken dal de leening der twee milliocnen borgtogi een góede zaek was vóór Aelst, dat de prvsverhooging der raep- en lynkoeken voói deelig aen den landboiiw was, dal de beguns tiging der mekanieken een weézenlyk profyt aen den-ouden lynwaedhandcl zou verschaft hebben, 'k heb iiun weéten wyste maeken dal ik uyl de intresten der twee milliocnen geen lu>e- genaemd profyl trok, dat den schier vrvën invoer van vremde graenen de schatkist, den laudbonsv en den burger begunstigt, immers ik kan die sukkelaers al opvyzen wat ik wii al ware liet hun doen gelooven dal gy den gezegenden des lands zyt, buylen welken er nocli rust, noch vrybeyd, noch overvloed, noch geluk vóór Belgiën te verwagten is... al wilde ik hun opvyzen dat ik eenen fraeyën krollenkop heb, en gy ziet iu welken soberen staet myne zonne nu gesteld is. 1) In 't voórbygaen, M. den ministermoet ik u lixh eens dien i vrederegter in 'l geheugen roepen opdal gy er eens zoud op peyzen, j want dien armen man die zoo véél voor onze party gedaert hééft. i zit daer nacr eene hougere plaels le snakken gelyk eenen v'svh nacr 7 water... 'T is eenen zoo actievan kadet, hy staet aen 7 hoofd j van een koppel broehueren waer en niet tegen de pa."pen: vinkt! gespaard is

De Denderbode | 1850 | | pagina 1