M. 11. ik heb reeds meermaels ondervonden, M. Bruneau, dat gy eencn fynen klapper zyt telkens dat gy voor uwe borze pleyt; maerweétgy wel dat ik uwe beweézenc diensten reeds overvloedig heb belaeld, 1" met de 2 millioenen borglogl aen uwe maetschappy van Jurbize te leenen; 2° met de helft der intresten beloopende lot 85 duyzend 500 fr. acu de nog zeer weynig overblyvende leden der Maetschappy van de Dender- vallev, waervan gy directeur zyt, af te staen 5° met u directeur van den yzeren weg van Jurbize te benoemen met cenige duy- zende fr. jaerwedde. M. 13. Dit is waer, M. den minister, maer indien gy den yzeren weg van Aclsl maekt, dan is 'l met my gedaen, ik ben opgeschept en dan hebt gy van my niets meer te verwagten In het tegenovergestelde, ben ik, als na gewoonte, altyd bereyd den hansworst ie speélen, alle voorstellen diegy niet durft doen, zal ik op iny neémen, uwe wet op 'l onderwys zal ik stemmen, myne vrienden te voet vallen om ze ook te stemmen, immers al wat gy van my verzoekt of verlangt zal ik u tragten te doen geworden, etc. etc. M. 13. Welnu, M. Bruneau, zoo véél verknogtheyd kan ik niet onbeloond laelen; gaet gerust naer huys en gy zult onder vinden dat baes Rogier loch eenen man is om de zyne te be gunstigen... Dus, a revoir, Vriendje, maer doel uw best om de vriendekens van Aclsl te begoochelen, maer zegt aen M. Jourel niet dal ik vóór 'toogenblik op hem nog niet kan denken, want, onder onsgezeyd, dien heer is wel eenen wacl gelyk gy, maer hv kent nog de fyne manoeuvres niet, en wal meer is, hy is toch maer eenen weérhaeu die aen alle ministeriën wierook gebrand hééft op hoop van eene hoogere plaets te krygen.... Maer houd dit voor u en lael gy hem maerzyn beste doen wie niet wéét nielbegcêrl, wie niet ziet, niet deert. M. 13. Wel bedankt, M. den minister, ik zal er van daeg eone fleseh op zetten, laet de boeren inaer dorschen zy winnen maer een plaket daegsA ce soir d cc soir, menschen Indien is ren weide, d cc soir etc. $AMEi\SPRAER lusschen ccncn Franschman en M. Rogierover de wet op het middelbaer onderwys. (Vervolg). Den Franschman.Ach M. den minister, wat ben ik blyde dat ik u zie H. Rogier. Wat is er, citoyen, wat is er Gy ziel er zoo iristig uyl Den F. Rn zou ik er niet trislig uyt zien 'k heb g'heel de week voor myne atfairens in de Kempen gevoyageérd; en daer heb ik wat gehoord 'k en heb in die streéken in niet eene eslaminel geweest, of daer wierd op den minister gekast, en geweldig gekastho, M. den minister, moest gy weéten, hoe men daer uylviel tegen u, legen Frère Orban, Baron Haussy "K en konde zulks niet meer hooren 'k heb 'l ministerie Yan verre aen willen verdedigen, en peyst eens hoe ik gevaeren ben ik heb my moeten haesten om weg te zyn, of ik iiad slagen gekreégen 'l was fransquillonémissaire de clubs, jaco bin, frannnaron van hier en van daer M. 11. 'T waren zeker boeren die op my alzoo kasten? Den F. Neen, neen, M. den minister, ten waren geene boeren; 't was den elite van die streéken't waren mannen met baerdeu, met kneuvëls, en zoo ik kon verstaen, daer wa ren ook versehcydc officiers onder van de garde civique; gelooft my, M. den minister, is het zoo op een ander gelyk in dit gcwesle, gy zult er haesl gestaen hebben met uw nieuw politiek M. II. Onnoozclcn, zwvgt daer nu vanwy zullen ons dispuet vereffenen, dat zal beter zyn wéét gy nog wat gy tegen my hebt ingebragt wat gy legen my* houd staen Den F. Jae M. den ministerik heb gezevd dat uwe voór- gedraegene wet legenstrydig is aen dg grondwet, dal zy de grondwet schend. M. 11. Rn hoe zult gy my dit bewyzen woorden zyn immers geen oorden. Den F. Dit zal ik u bewyzen uyl de grondwet zelve uyt den egten zin, uyt de kragl en bediedenis die de grondwet hééftluyslerl M. den minister om den zin, en den opreglen zin, om de kragl en inhoud van eene wet te kennen, moet men oogmerk neémen 4° op de omstandigheden in de welke de wel is gemaekl2" op het inzigt dal den welgcéver heeft gehad5" op de wóórden die den wclgeéver gcbruykl om zyn inzigt te bereyken. Hééft M. den minister hier iets legen te zeggen M. li. Niels, citoyen, volkomcnllvk niets; ik zien zelfs dat ik te doen heb met eenen fvuaerd hcéfl honorabelen citoyen misschien ook, zoo wel als ik, de reglen gestudeerd, en in d'een of d'andere uuiversilevl van Vrankryk eenen graed bekomen. Den F. Verre vau daer, M. den minister, 'ken ben gcenen advocaet, ik ben Denlist, tandentrekker van professie; ik ben in Belgiën gekomen niet alleen om u te feliciteéren, maer om er zeiver tyd myne konstuyt le ociiëncn ook mag ik u verze keren, zonder my le flatteren, dat ik in dit vak niet onervacreu ben. Nu ter zaek: ik zeg dat men den zin van eene wel moet ontdekken uyl de cffiistandiglieden in tie welke eene 'wel word gemaekl: in welke omslaudigbcyd, of beter, ter welkers gclegenheyd is de grondwet vóór Belgiën gemaekt M. den minister weél dit zoo wel en nog beter als ik; onder Willem den lsu", die men den koppigen noemde, hadden de Belgen groole be-zwacrcn in liet jaer 1828-182!) maeklen zy onder clkaer, katbolykc en liberaele, een verbond, onder den nood- kreét Dien, patric. liberieom die bezwaeren te doen eyudigen het bezonderste bezwaer der calholyke was, dat Willernzieh meester had gemaekl ondanks de constitutie, vau helonderwvs, en schooien opende de welke hel vertrouwen niet hadden van de ouders: schooien, waer in de kinders wel een letlcrlyk onderwys, maer geenegodsdienstige opvoeding ontvingen: hier op is gevolgd oen algemcvn petitionnement, by hel welke onder andere de volkomene vryheyd van onderwys wierd go- vraegd: Willem naer deé/en billy ken eysch niet luyslcrcnde, wierd in het jaer 1850 de broek afgesleéken, en in zyn vaendel over den moordyk gejaegd. 3f. R. Gy doet my lachen, citoyen, maer evenwel het is alzoo: de Belgen vroegen volle vryheyd van onderwys; zy wil den schooien hebben die naer hunne goeste, en niet nae de goeste van Willem waren de opregte liberale zoo wel als de calholyke voorderden deézen eysch. Den Fr.Nu het 2llc puntde intentie van den wclgeéver. Als Willem nu weggejaegd en het nationael congres by een gekomen was, ten eynde eene grondwet te maeken, de zuyl van Belgen's geluk en vrede, eene grondwet waer al hunne reglen, hunne vryheden in uytgedrukt zouden zyn, en niet min gevvaer- borgd;wclk heeft het inzigt, de meyninge, het gevoelen van dit congres geweésl, nopens hel onderwys? Heeft het congres de klagten tegen Willem als gegrond atenzien? Hééft het congres hel monopolium, dat Willem zich had aengemaetigd, tccuemael willen vernietigen, en vóór hel toekomende onmogelyk maeken? Heeft het congres aen de Belgen volle vryheyd van onderwys willen verleenen, en zoodaenig verzekeren dal alle inbreuk op deéze vryheyd onmogelyk zoude weézen? Hééft dit het inzigt, den wil, de meyninge van het congres geweésl? antwoord my, M. den minister. J/, li. Op al die vraegen moet ik antwoorden van jae: Ik maekle deel van het congres, ik wéét alles genoeg: jae men hééft volle vryheyd van onderwys willen geéven aen de Belgen, en hun die vryheyd volkomenllyk verzekeren, anderzinszouden de Belgen niet voldacn zyn geweésl in hunne eyschen; zy zouden geen voordeel-hebben gedaen met Willem weg te jaegen; er had geene revolutie noodig geweést. Den Fr. Maer M. den minister, dat is eens wonder, en wonder boven wonder! tol nu toe komen over een gelyk twee mosselschelpen; M. den minister klapt juyst gelyk wy in Vrankryk klappen; en noglaus wy verschillen zoo zeer in de gevolgtrekking! waer hy mag dit komen? Ha sa, het 5de punt, de wóórden die hel congres heeft gebruykl om.... Daer word geklopt: Eencn Lakey komt binnnen: M. den mi nister, de peêrden zyn ingespannen. M. R.Citoyen, ik moet naer het hof, by Zyne Majesteyt, daer is raed le scheêren, onder ons, a tantól. (Word voortgezel EENE VERGELYKENIS. Vader Willem was eenen grooten schoolmeester; hy hield schóól vóór de jongheyd van geheel zyn rykhiertoe had Willem geld noodig, want opperbaes zyn van zoo magtig veel schooien moet guldens en stuyvers kosten vóór het middelbaer onder wys in de 7 provinciën die nu het koningryk van Belgiën uytmaeken, vroeg Willem 23 duyzend 323 guldens of circa 30 duyzend francs, 't was véél zoo gy wilt, doch dit geld moest er komen. Maer wilt gy nu wat weéten, leézers M. Rogier die in zyne jongheyd maer kleynen schoolmeester lieéft geweést, gaet ook grooten school meester speélen; en wat peyst gy dat hy daer vóór vraegt? Gy zult my niet willen gelooven en ik zal u nog- tans de wacrheyd zeggen vader Willem vroeg vóór het middelbaer onderwys in onze provinciën 30 duyzend fr. M. Rogier moet vóór liet middelbaer onderwys in de zelve provinciën tien mael meer hebben als vader Wil lem, hy vraegt de som me van 300 duyzend fr. een half millioen legt ze my daer maer dat komt van libcra- listen te kiezenwant het zyn deéze die hem schoolmees ter maeken. AERDIGE GESPAERZAEMllEYD. Onze libera- listen hebben eene aerdige manier van spaeren: Om gespaerzaemheyd te vinden zy onderzoeken of de kerken, of de pastoryën geene gronden bezitten daer het gouver nement zou konnen uyt trekken; om gespaerzaemheyd te vinden, zy supprimeéren menigvuldige onderpastoryën op parochiën te weéten die volgens hun niet genoeg be volkt ofte weynig uytgestrekt zynOm gespaerzaemheyd te vinden laeten zy een deel der processen en contestation die in eersten aenleg plagten te dienen, dóór de vrede- regters vereffenenzy doen de gendarmerie deurwaerder speélen en citation draegen; zy verminderen het getal der ontfangeryën etc., wy zyn verre van alle deéze maet- regels af te keuren, want gespaerzaemheyd is noodig en en meer als noodig! maer hoort leézers, hoe onze libe- listen de gespaerzaemheyd verstaen! M, Rogier vraegt 300 duyzend fr. (en volgens veéle zal het er nog anders gaen, zal het middelbaer onderwys jaerlyks 8 a 9 honderd duyzend franken kosten,) M. Rogier, zeg ik, vraegt eene schi'ikkelykc somme geld om schoolmeester te speélen om collegiën atheneums cte. op te regten de welke er zoo véél noodig zyn als het vyfde wiel in eenen wagen, en al de liberalisten roepen: Bravo! daer is geld genoeg in de beursen! vóór zulke schoone dingen moet er niet gespaerd wordenzoo zyn de liberalisten, zy zien naer geen geld alszy hunne vryheyd verdervende en godsdienst haetende inzigten konnen bereyken. GODSDIENSTIG ONDERWYS. Het Verbond van Aclsl, zegt dat, volgens den Dcndcr-bode, de geeslelykheyd alleen in de schooien den godsdienst zou moeten loeren en dot er niemand anders zou mogen loegelaeten wor denVervolgens regl onzen konfrater zich op gelyk een verstandig manen vraegt ons op eenen docloraclen toon Hoe zal den Dender-bode zyn alleen-bewind der geeslelykheyd over eenbrengen mei onze constitutie waerby de vryheyd van godsdienst is gewaerborgd Wal zou hy denken <van eencn proteslanldie zou zeggen: ik alleen moet in de scwoólkn toegelaeten worden om er DEN godsdienst te o.NüERWY/EN Dal den Dender-bode anlwoórdc. Deéze regelen in al ander blad leézen, zou ons waerlyk ver wonderen, maer ze in 't Verbond acnlreflën, verwondert ons geenzins wyl dit blad zich voórnaeinelyk dóór eene verregaende dwaesheyd in materie van redeneéren kenmerkt. Dan, den Dender-bode die de gewoonte niet hééft vóór uytleggingen teru® le deynzen, zal hierop antwoorden.Vooreerst vraegen \vy aen 't erbond in welk Np van den Dender-bode wy beweerd hebben dat de geeslelykheyd alleen in de schooien den godsdienst zou moeten leerenDit zal onzen konfrater ons niet konnen aen- wyzen, wyl wy gestadig vóór de volle vryheyd van onderwys hebben geslreéden met aen T gouvernement alle regl lot openen van stactsschoólen te ontzeggen; maer, als nu 't princiep van schooien ten kosté van den schalpligtigeu te openen tegen den dank der natie en ten spyle der grondwet, gesteld word, vrae gen wy aen 't Xerbond en zyne aenhangers of zy een godsdiens tig onderwys willen JA of NEENZeggen zy JA, dan ant woorden wy dat de bedienaers van den godsdienst alleen moeien het godsdienstig onderwys geéven, gelyk eenen regtsgeleerden de regten, eenen geneésheër de medecynen, eenen natuerkun- digen de naluerkunde enz. Zeggen zy NEEN, dan antwoorden wy hun dat zy reyolulionnairen zyn, dat zy den troon onder- mynen en aen Belgiën dagen van wanorde en regeéringsloos- heyd voórbereyden, want zonder godsdienst geenen eerbied voor de wellen, zonder dien eerbied geen mogelyk bestuerTen tweeden zouden wy willen weéten of 't Verbond met de zyne den catholyken godsdienst wilt, en wy onderstellen dal JA, zy roepen het immers luydkeéls. Welnu, konfrater, indien het' zoo is, dan hebt gy gelyk le zeggen dat den Dender-bode de calholyke geeslelykheyd ALLEEN ter onderwyzing van dien godsdienst in de schooien w ilt loelaelendaer toe'hééft NIE MAND anders regl, bevoegdheyd, noch zending.... Als Christus, den Grooten en Almagtigen Wclgeéver, zyne apostelen en hunne opvolgers naer de vier hoeken der aerde afzond om aen alle de volkeren zyne Veering in le planten, heeft hy hun uyl- sluytelyk dit bevel en die magl gegcéven en aen niemand anders.... En zou eene bedervende en bedorvene party die zending 'en die magt aen de geestelyke willen ontrukken 'T is eene hemeltergende vermetenheyd waertegen degeestelyk- heyd, als bewaerster van den godsdienst, pligtshalve moet protesteéren... Wy gaen niet verder in deéze materie, enkelyk willen wy op de laelsle vraeg van 't Verbond antwoorden. Dit blad vraegt ons wat wy zouden denken van eenen protestant die zou zeggen: ik alleen inoet loegelaeten zyn in de schooien om er den godsdienst le leeren... Wy denken daer van, konfra- ler, dat dien protestant groolelyks yelyk zou hebben indien het eene prolestanlsche schóól zyn zou, want dat allen anderen buyten eenen protestant van professie, onbekwam is om bei prolestantismus met deszelfs geest te leeren en in te planten.. Als wy dit voórregt aen het prolestantismus afstaen, zou 't Ver bond, dat zich liberael en verdraegzaem zegt, ons gelyk regt voor de calholyke geeslelykheyd niet afstaen? Wy a'nlwoórde°ü voorop NEEN, want dit blad én zyne aenhangers hebben Je gewoonte van alles le eyssehen en niets toe te staenMaer er zullen middelen gevonden worden om aen elk 't zyne te geéven. Yoór wat de conslitulionnaliteyt van dit gewigtig vraegstuk aengael, verzenden wyallc voórslaenders deézer haetelvkc wet, naer ons hoofdartikel. Geheel onze stad is verontweêrdigd van zoo deêrlyk gefopt te zyn dóór 'l verwvzen van den yzeren weg; maer geen iedereen verwondert, is dal 't Verbond van Aclsl, 'i welk van in zyn eerste Nr reeds yoór de lyn langs Aelst sprak, nu slil- zwygend die kwestie voórbygaet. Wy zouden willen weéten van 't Xerbond waer op al die valsche beloften, al die bedriegeryën, al die misleydingcn uyt komen Wy zouden willen weéten wal dit blad denkt nopens de gezegdens van M. Gurnont, nae- melyk dat M. Bruneau niet alles gedaen heeft voor den yzeren weg wal hy zou hebben moeten en konnen doenWy zouden willen weéten hoe M. Bruneau zyn mandael zal verreglveèrdi- gen, jhy die dóór de meerderheyd naer de kamer is gezonden, omdat er honderde mael de verzekering was gegeóven dat Aelst zyne spoórlyn zou bekomen hebben.."... Wy zouden willen weéten waerom M. Bruneau niet alles gedaen hééft wat hy zou hebben konnen en moeten doen Wy verwagten inlichtingen van 't Verbond. ---«griWFIïTïTFïraiw»» KIEZING TE PARYS. Terwyl men hier in Belgiën bezig is met eene godsdienslverdervende wel op '1 onderwys te mae ken, word te Parys den zedeloossten aller romanschryvers, Lug. Sue, dóór eene socialistische meerderheyd van by dc 10 duyzend stemmen gekoózen Dien kandidacl der guillotine is den schryver van den juif erranteen werk dat dóór iemand w ie zich hel minste eerbiedigt niet kan geleézen worden zonder te blpözcn, een werk dat voorzeker duyzende herten hééft be dorven en den rouw in menige familie geworpen. Welnu, dien schryver is gekoózen, als wilde Parys eene doórslaende blyk geeven zyner volkomene zedeioosheyd en geloofsverloochcning, twee voórnaeme elementen van wanorde en regeéringsloos- heyd, twee voórnaeme oorzaeken van den ondergang eener natie! Wat zullen onze hclgische liberalisten van 'uie'kiezing denken, zy die aen T hoofd hunner volkskamer eenen man geplaetst zien welken aen den zelfden Eug. Sue eene gouden pen is gaen offeren lot toeken van goedkeuringen aenklcéving aen een zoo schandelyk als volksverdervend werk Wal zullen de braeve Belgen zeggen als zy zich dóór dergelyke mannen zien wellen opdringen die 't godsdienstig en zedclyk onderwys zullen beslueren en regelen Dat er geheel T land aen denke en ernstig aen denke,-want den stroom des verderfs rigt zich naer Belgiën en zal 't zelve onvermydelyk medesleépen, als het dien niet weet af le keeren. GRAENENHANDEL.Wy leézen in den Journal de Bruxellcs: Wanneer wy het verleden jaer zeyden dat den prys van de tarwe zoude konnen daelcn lot. fr. 44-, en zelfs, tot fr. 12, de ininisterieéle drukpers wilde aen iederen doen gelooven,'dat wy schrikjaegers en geestdry vers waren. De ïndépcndance on- derscheyddc haer dóór de slegte spotternyën die zy ons toe- slierde. Nu wel! hetgeen wy vóórzien hadden is alsnu'ten volle bekragligd.—Op veéle merkten van Belgiën is de tarwe gedaeld lot 14 en 45 fr. In Vrankryk is zy gedaeld tol 9 fr. Deii fran- schen prys van 9 fr. bcwyst twee zaeken ten eersten, dat hv tol 8 of 7 fr. zou gedaeld zyn, indien den invoer der vreradè

De Denderbode | 1850 | | pagina 2