tïdijvgeïv uït italiën. gracnen ware loegelaclcn ge wet's I; lea tweeden, dal liel verbie dend stelsel invoege by onze gebueren, de bevolking niel nytliongert. Wy leézen in den Slandaerd: Versebeydene dagbladen bebben gesproken van liet overgroot getal vremdclingcn die sedert 183U, in Belgiën in bediening gekomen zyn, en de plaels der hollanders genomen hebben lot groot nadeel der inboorlingen. YVy hebben ook eenige inlichtingen genomen en men beéft'ons verzekerd dat meer dan vier duyzend hoog betaelde jilaelseu door franscben bekleed zyn. By deéze zou men nog moeten voegen bel oneyndig getal van de geéue die in mindere bedie ning zyn, en ook de dagbladschryvers van het ministerie, die allen vet bezoldigd worden. Immers dit kan niet anders zyn meteen ministerie waer in zich dry waelen en twee geborene franschmans, bevinden. LAETSTE BUYTENLANDSCHE ÏYDLNGEN. De voddenkoopers hebben met wagens de kiesplakkaerlcu, die van de mueren van Parys gebaeld zyn, weggevoerd. Nooyt hebben zy zulken ryken buyt opgedaen. Er is té Parys eene commissie benoemd die een nieuw ont werp van kieswet zal voordroegen. Het algemeen stemregtgact dus in Vrankryk vernietigd of gewyzigd worden en dit dags na eene zoo bloedige als onlteyl- spellende nederlaeg.... Zou dit voórzigtig zyn Men wilt geiykelyk de conslilutie veranderen en Louis Napoleon vóór tien jacrcu benoemen. Te lllingen (Duytschland) is deézer dagen in de tabaks fabriek van Graff eenen vreeselyken brand uytgeborsten, die door den wind zeer snel toenam en een SOtal buyzen in asch legde. Ten 9 ueren ging van Maintz eenen stoomboot derwaerls om hulp te brengen. PS. Volgens laetere berigten woedde den brand nog op eene vreeselyke wyze. Meer dan 100 buyzen waren reeds in asch gelegd. Men vreesde voor de geheele stad. llyl California iuyden de berigten omtrent het gouddelven oven gunstig als vroeger, men verzekert dal dit jaer vóór 30 millioen zal worden uylgegraeven. Uyl Mechigau zyn niet min der dan 600,000 mannen voórneémens derwaerts te trekken. De godsdienstige plegligheden der mey-maend zvn bier, deéze week, in al de openbaere bidplaetsen onzer stad volgens zeer loffeiyke gewoonte begonnen en worden door talryke ge- Isovige bygewoond. Ter gelegenheid zyns houwelyks, beéft den heer burge meester onzer stad dynsdag ter grooteZael des Raedhuys een bal gegeóveu T welk zeer lévendig en vermaekelyk is geweest. Men zegt dal Polka naer Parys het socialismus is gaen stndeéren. Op de grenzen schynt by moevelykheden mèt de douanen gehad te hebben omdat liy eenen platlekaesbolcrham meynde binnen te smokkelen. De serie muzikale jtvondserenaden ter gelegenbeyd der meymaend is gisteren bè^nnen. Aen de woon van M. Nooy, voorzitter des genootschap .-11 Grocijend Bloeijeiulis de eers'le serenade gegeéven. By koiiiuglyk besluyt van 30 april is den lieer A. Danne- boom, kandidaet-notaris te Oordegcm, lot notaris benoemd te Lokeren, arrondissement Dendermonde, in vervanging van den Beer Talboom outslaggeéver. Men heult in de kamer over liet vlacmsch gesproken. De hoeren De Decker en De iivraiw: hebben gewag gemaekt van de talryke proteslatiën, welke in de lactate dagenaen de kamers gezonden zyn, ten voórdeele der vlaemsche lael. Zv bebben aengedrongen opdat hel Engelsch en het Duylsch "dóór het Vlacmsch zoude onderweézen worden. De lieereu Lebeac en Lesoinne, twee Waelen, zvn tegen het verpligteud onderwys van dc vlaemsche lael in de waelsche provinciën. De kamer der volksvertegenwoordigers beeft liet grootste deel der artikelen van 't wetsontwerp op T onderwys aenveerd. Niel eene voldoening is aen de vrienden van godsdienst en vryheyd gegeéven geworden, want schoon nien'in den art. 8 het grontlslelsel van 't godsdienstig onderwys geplaelst hééft, moet men deéze vergunning als miueloos aeuzien, vermits dit onderwys dóór wcrcldlyke persooncn zal mogen gegeéven worden. Heden zal waerschvnelyk de wet op 't onderwys in liaer ge heel worden aengenomen. Den semiet is op maendag, 45 deézer maend, ten 2 ueren byeen geroepen. M. den baron d'Hunrl, minister van Staet en oud-volks- vertcgenwoordiger van Virion, stelt zich vóór de aenslacnde kiez-iugeu als kandidaet vóór. Wy verneémen dat Z. II. Mgr. Malou 25 bisschoppen tol de jubelfeest van hei li. Bloed genoodigd heeft. Onder dit getal zyn er 9 die de uytnoodiging niet hebben kunnen aenveèrden; dus dal er 17 bisschoppen die plegtighcvd zullen bywoonen. Mgr. Giraud, kardiuael-aertsbisschop vnn Kameryk, hecfl, vóór zyne dood, aen Mgr. den bisschop van Gcnd eeneïi pragti- gen herderlyken ring, versierd met eenen schoonen smagïad en dimanlen, bezet. -- Den tweeden ziltyd der assisen van Öosl-Vlacnderen zal den 28 rney Ie Gend, onder het voorzitterschap van den raeds- lieer De Smct-Grenier, geopend worden. Deéze opening zal vóór de assisen van West-Vlaenderen den zelfden dag le Brugge plaets hebben, onder het voorzitterschap van den raedshcer Verbaere. Den I'olitique kondigt óns definitief aen, dat de heeren Malou eu Legrellede kandidaetcn zullen zyn vóór de conserva tieve kiezing te Antwerpen. Eenen eenvoudigen metselaer, Jan Joseph Ninnor, van Revos (Belgiën), heeft liet middel ontdekt om in twee baksels, 40 brooden van 2 12 ned. pónden te bakken metoned. ponden steen kooien, welke liv in eenen oven van zyne uytvinding sloókl. Men kan zich van de waerheyu deézer lyding ovërtuygen ten zynen liuyze, alwacr hy eenen model-oven gebouwd heél't. Daeruyt spruyleene aenzieulyke bezuyuigirig voort; inderdaed, bet bakken van 40 brooden, bet «elk thans 4 fr 50 ecu!., kost] zal daerdoór slegls 5 cent kosten. De algemeene vergadering van den Imogen raed des genoótsciiaps lol voortplanting en aenmoediging der Lanbouw- societeyt der 'joule werklieden, beél'l den 25 deézer plaels gehad, gelyk bet aeiigekondigd is geworden. De vergadering, overeenkomstig met liet art. 46 der statuten, is overgegaen tol liet verloten ecner aktie onder de 400 welke de 2)' serie uynuaeken. liet nummer 81 is door liet lot bevoór- deeligd geworden, en den naem van M. De Trocli, pastor-deken van Dendermonde, die op deéze akiic ingescbreéven was, is onder de loejuyehingen der aenweézige uytgeroepen. M. De 1 roch is dus eygemier van de tweede fundatie van een bedde eerste is ten deelc gevallen aen Z. M. den koning der Belgen, in de verloting der 1" serie, die inde algemeone vergadering van den 22 maert 1819 plaels heél't gehad. Op den yzeren weg van Brugge is een jammerlyk ongeluk voorgevallen; den wagon met koopwaren, die met pcèrden naer de kom van Ostende getrokken wierd, hééft een acbljaerig kind, zóón van Emmanuel Pollevyn, werkman, onder de wielen verpletterd. Het kind bad de beyde beeueu en eenen arm ver- bryzeld en een gedeelte van-liet aengezigt weggenomen. Hel leefde eg Ier nog. Naer men zegt, zou het kind doóreenen zyncr kameraden op de spoórbaen geworpen zyn. Versebeydene kalkfabriekanten, die den meeslen aftrok in de Vlaenderen hadden, voor liet verbeteren van de landen, hebben dit jaer maer iiet vyfde gedeelte der voórgaende jaeren geleverdzy wylen deéze vermindering aen den leegen prvs der graenen loe. liet grootste getal der landbouwers hebben geen geld om hunne akkers le verbeteren. Den lieer Ahrens, professór van de philosophic by de brusselsehe uïtiversileyt, is by decreet van den keyzer van Ooslenryk, professor genoemd in de universiteit van Gralz. Den heer Tibergien vervangt den heer Ahrens te Brussel. Deézer dagen is le Brussel eene sebuyl met 80,000 bak- steeneu gelaedcn in de vaerl gezonken. liet was dry ueren des morgens en gelukkig hebben den schipper en zyne vrouw zich nog kunnen redden. Dit toeval is den ondergang deézer onge lukkige menschen, en iiel ergste is nog dal men iien niet iiv- staet naer behooren. Vóór de plaels waer hel onlievl gebeurde staet eene tafel en een bord, om de aelmoes van de' voórbvgan- gers te ontvangen Verledene welk is er te Ranst, provintie (Antwerpen), eene moord gepleegd. Eenen boefknegl.die van krankzinnigheyd aengedaen was, heéli eenen ouderling van 82 jaeren, met eene spade dood geslaegen, terwyl hy gerust op den akker arbeidde. Den moordenaer is in de banden van liet geregt. Men schryft uyl Kortryk Deézer dagen 'hebben w_v ge sproken van een weeskind, dat by liet gaen naer de kerk'dóór twee baerer bloedverwanten was verwyderd gewonden van de overige leerlingen der Panline'u le Kortryk. De Chronique meld, dat liet meysje naer liet klooster is terug gebragt geworden dóór de bemiddeling van den poiicie-commissaris en met de toe stemming van den procureur des kouings. Men meld dat kind en zusters veel blvdscbap beloonden by elkanders wederzien. Men voegt er by, dat de broeders De Sinels, die de opligting' der dogter hadden bcdrcéven, deswege een groot spi t betuigen. Zy verkiaeren zich tot de opligting te liebben laelen ovei'haeien omdat men hen had doen gelooven dal hun nïgtje bv de Pau' linen ongelukkig ivas. in Ooslenryk is een bevel afgekondigd, 't weik de tnsschen- koinst der geeslelykbcyd in T onderwys van den Staet reveil. Deéze tnssclicnkomst zal op eenen zeer broeden voet ingcrh'l worden. Men ziet dat men elders beter als in Belgiën de goede vrugten kent van den godsdienstigon invloed. Een twintigtal jaeren geleden was zekeren M..„, student in de inedeeynen, eenen der vrolyksle beivooners van liet liyna klassieke qmrlier Lalin, waer by onder zyue medesludeulen eenen zekeren naem bad verwortel). Zynen smack vóór goede diners onder anderen had hem den bynaem van Apicius doen verwerven. Daerenbovén dééd M...., in kafl'ehuyzen cn restau ratién onbekrompene uyigaven, die liy door zvn aenzienlvk inkomen kon bestryiieu en wel zoo, dat'de aengenaeme herin nering aen onzen beid liy iedereu restaurateur'langen iyd blééf voorlleéven. Maer den tyd die alles verandert, dééd zulks den vrolyken studeut ook. M. promoveérde eu na die promotie wierd hy bedaerd, zedig, ingetogeu. In een pagtig liuys in eenen der aenzienlykste ivyken alhier, dagt den nu defligen Joclor over al de grappen zyncr jeugd na, en soms kwant de eene of andere herinnering by Item op, die wel verre van aeugenaem le zyn, hem biltere vertvyliiigen dééd. Die droevige herinnering nac- melyk betrof een onschuldig, arm meysje, ivaermede bv eenigen tyd in eene nauwe betrekking had gesiaen, en dat by laeter had verladen cn uyl bet oog verloóreu. Gisteren scb'acrde eene nieuwsgierige menigte zich rondom een door zwakheid en armoede ondermynd meysje, dat uytge- put dóór honger en vermoei enis, op de 'sintel w as nedergeval- len. Men roept eenen geneésbeer om de ongelukkige le helpen toevallig was liet juyst, M...., tot ivien men zich wendde. Hy nadert, ontbloot den bals van de patiente en deynst van ver- baezing terug, toen hy op liaere borst ccn kleyn medaillon, tvaerop de beéhllenis eener vrouw prykle, bemerkte. Toen liet meysje weder in liet bezit baerer zinnen was, wierd zv uicl belangstelling dóór den geneésbeer ondervraegd. lly vernam dat liaere moeder sinds twee dagen overleden was; dat men liaer wegens nicl-betaeling der hueruyt haere wooning bad verjaegd en dat zy in een wóórd in de diepsle armoede" ver keerde Uwe moeder heette Clara Jniet waer, cn dit is liaer prolrel, ging den doctor met traencu in de oogen voort. Ja, zeyde liet verwonderde meysje. En boe oud zyt gy thans Achttien jaeren, was liet antwoord. herkende aen een en ander zyne dogter, deed een rvtuv komen en vertrok. 3 Roosien, 20 april. Den H. Vader heeft gisteren de fran- schc oilicieren van het garnizoen van Hoornen in "ehoor omvangen. Den generael Baraguay-d'Hilliershééft gezegd dat de oilicieren van liet expeditie-leger de eer wenschlen °bv den 11. Vaderte worden loegelaetèn. Den Paus beéft geantwoord: ik ben gelukkig iny in uw midden ie bevinden, gy, die toehoort aen een leger, dat zooveel blyken van moed en krygs- lugl beéft gegeéven, en deel inaekt van eene katholyke en edel moedige natie. Het is my zoet, thans de levendige dankbaer- lieyu uyl le drukken, welke ik in mvn hert vóór bet fransch volk gevoel, dal noch geld noch bloed ontzien beeft, om de regcé- ringloosbeyd uyl Hoornen Ie verdryven, en den stedehouder van Jesus-Glirislus zyne ouafhangiykiicyd te geévcn als paus en als souvercyn. V il, mynheer den generael, liet orgaen zvn van deéze ge voelens, gy, opvolger van twee generaels, die Vrankryk by den heyligen stoel verlegenwoórdigt, gy zuit myne vaderlyke ge voelens doen kennen aen den president der republiek, die de hinderpaelen overwonnen lieéii, welke deéze onderneéming aenboód; aen de nationale vergadering, welke in liaer midden gevoelens heeft aen den dag gelegd, die myn hert met troost cn vreugde hebben vervuld. Ik toep en zal altyd alle zegeningen van God op ieder van u op uive famiiiên, op geheel Vrankryk roepen, opdat den geesi des godsdienst, bron van alle goed, in liet midden dier natie aengroeye. Die zegening roep ik vooral op hel leger, dat dank aen dc eer, krygslugt en moed, altyd den steun der openbaere orde zyn zal en eene waerborg van rust. Zegening des legers. Dc zegening van liet leger heeft gis teren (49) plaets gehad. Den 41. Vader heeft zich niet inden balkon der hoofdkerk geplaelst, zoo als by doet als by den zegen urbi et orbi gééft. Eene estrade was beneden aen den dorpel gemaekt. De winkels van godsdienstige voorwerpen ivierdcn als leég gekogt, om dezelve aen de wvding le onder werpen. De troepen waren onder de wapens." De galcryën en vensters waren met volk bezet. Hel kanon van liet fort San Angelo, en het geroffel der trommels kondigden den il. Vader aen. De zwitsersche wagl, kardinaeien en kanonikken gingen voor hem. Op de estrade gekomen, kommandeérde den gene rael cn de geheele linie lierhaelde Presenteer 'i geweer Bnyg den knieen in het diepste zwygeu, sprak den paus klaer en duydelyk, de wóórden van zegening uyt. Men ver stond ze aen de overzy van 'i pleyn. Daerna hebben de troepen gedefileerd vóór de estrade en boógen slandaerd en vlag vóór dezelve. Den Univers verhaeit bet bezoek van den H. Vader in de militaire hospitaelen Pius !X beéft aen de zieken en de gckwelsten zyne troost woorden willen geévcn. Den 45 kwam by in het hospitael San Andrea. Hel was op het oogenblik, dat den aclmoesenier, de nonnen en de meeste der dienstdoende persoonen afweézig waren. Niemand was er dan den officier-betaelmeestcr en eenige ziekedienaers. Den paus zegde aeu den officier: Ik kooi de arme soidaeten zien, die zich voor my lieten kwetsen. Wilt gy my vergezellenEn hy rigtie zicli mier den trap, die naer de zaeien geleid, lly trad vluglig den tran op, leunende op den arm des officiers. Toen hy binnentrad kwamen zy, die gaen konden, hem le gemoel; die welke le bed lagen, zonder egtcr zeer ziek le zvn, sprongen op en kleedden zich in lines!. Eene groote meni'-tè zaeke soidaeten omringden den II. Vader. Ily spreekt in hei Iransch hun wóórden van troost, geduld en gelaetenbevd loe. ily dankt hun yoór liet géén zv vóór den godsdienst deéden en belooft belooningen en de zegening des hemels! Alle kreégen een godsdienstig voorwerp; een kruys, eene medaiie af eenen roozenkrans. Deivyi den paus het. hospitael San Dominico en Xisle wilde gaen bezoeken, bad den 14. Vader die voorwerpen in livee gelvke dcelcii doen splitsen; maer den zugi om iets van den den paus te bezitten, dééd hem alles in San Andrea iiyldeelen. ily ivas dus gedwongen zyn bezoek, naer een ander liospitael te verdaegen, en zeyde vroiyk: Gy helil niv gertiitieérd ik heb niets meer om aen uwe kameraeden te" d'raegendit zal voor een ander maei zyn, Beneden aen den trap kwam een kleyn kind den paus tegengehuppeld, bet kust hem de hand en zegt: ii II. Vader, ik moet eene medaiie lielibeu. Pius zegt glimlagchend, dal by er gecne meer beéft, doeli belooft er eene le zullen laelen brengen. De soidaeten hadden licm opgcvoM eu aen de deur zetleden zy zich op de kniën, en. vroegen dc benedictie. Sommige heelen Item paus, alsof zy zouden zeggen generael-, andere zeggen monseigneur-, eenige H. Vader. Men verliaell dat toen Z. il. iiei fransch liospitael bezogl, eenen der gekwetste, aen zyne voelen viel en met traenen in de oogen zeyde: H. Vader, gééf my eenen roozenkrans voor myne arme moederen Pius iX gaf hein eenen der schoonste welke hy had. Mgr. de Merode, gebeymen kamerheer van den Paus is lot deelneemenden gebeymen kamerheer benoemd. Men noemt aldus de vier kameriieeren, die bezonderlyk aen den persoon van den Paus gebegt zyn eu in het I>auslyk paleys woonen, Mgr. de Merode is kozyn van VI. Werner de Merode, lid van de fransche Vergadering, schoonbroeder van M. dc Montalembert en zóón van M. Felix dc Merode, lid der beigische Kamer. FÏÏAX8CHE REPUBLIEK. Toenadering! Men zet de burgers gevangen, men trans- porleért de soidaeten, die Leéve de Republiek roepen; en men decoreert eenen journalist, die zegt, dat men de constitutie moet ten onderste boven werpen, om zich van de republiek te onlslaen. Veéle dagbladen zyn verbitterd legen het gouvernement en keuren daerom de kiezing van Eugene Sue goed.Het is eene les! zeggen zy. De les is ivci schrikkelyk, inderdaed. Ten 10 ueren des avonds waren de kiezingen gekend. Onmiddellvk zonden de ambassadeurs specieéle koeriers naer hunne hoven. Des morgens werkten de telegrafen. De Senlinelle de Toultm kondigt eeuen twist aen, tusschen de matroozeu van den Friedland en de lazarroni. Dry geweér- schoten zyn op den boot van liet vaertuyg gelost cn eenen onzer mannen is zwaer gewond. In tegenoverstelling, hebben onze rnatroozen vier napolilacnsebe soidaeten in zee geworpen. De dagbladen der Seine zyn opgevuld met bemerkingen over de kiezing van Eugènc Sue. De dagbladen der orde vervvv- ten zich onderling de schuld te zvn van die mislukking.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3