ZONDAG 12 MEY 1850. VIERDEN JAERGANG. Nr 190. AELST, den 11 Mey. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prysder inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveérdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CLIQUE SLUM. verder gewaegen van alle brochucren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszcll's opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons cenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym gc- bouden worden, ten zy wy m regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geeue stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. DE WET OP T MIDDEN ONDERWAS. De groote liberalistische komedie is in de kamer met véél ensemble en aplomb gespeéld; de godsdienst- cn vryhevdschendende wet op 't middenonderwys, dit geld- verkw'istend en grondwetkrenkend gevrogt is met eene zoo groote meèrderheyd acngenomen, dat er 't land ernstig hoeft op na te denken, want men moet het zich nimmer ontveynzen, de heersebzugtige liberalistische party, waervan de belhamels alle gevoelens van gods dienst hebben ter zyde gesteld, komt eenen openbaeren oorlog aen 't Catholicism us verklaeren, 't welk, wat het ook kosten moge, in zyncn invloed moet bevogten en in zyue heylzaerne werkingen gedwarsboomd worden. Zul len de braeve Belgen welke aen den godsdienst hunner voorvaderen verkleefd zyn, deéze bron van waer volks geluk laeten uytdroogen Zullen zy gedoogen dat eene God- en schaèmtelooze party er eene heyligschenüende hand oplegge Zullen zy zwygen en gedwee rampen uyt die wet laeten broeyën die hun onvermydelyk zullen treffen, gelyk den II." Vader, Pius IX openiyk heeft ver- klaerd Onderstellen dat de twee eerste vraegen met ja mogen beantwoord worden, ware de Belgen van afval verdenken en hun bitter ongelyk aendoen de derde vraeg, of zy zullen zwygen, is reeds met neen opgelost, dewyl 70 a 80 duyzcnd petitionnarissen openiyk tegen die schandelyke miskenning van vryheden en regtcn hebben geprotesteerdWel is waer, de meerderheyd der kamer hééft met die protestatién gelagehen, zy heeft met de petitionnarissen den spot gedreéven, maer 't gaet nog al gewoonelyk dat elkeen zyne beurt van lagchen heeft, en 't spreekwoord zegt dat deézen die lest lagcht 't beste lagcht, zoo dat de beschimpte petitionnarissen aen zich zelve die waerheyd konnen toepassen met op hunnen keer te lagchen met al deéze welke vóór eene zoo verfoeyelyke wet gestemd hebben. Om met die ver- slaefde of partyzugtige mannen eens wel te lagchen, hoeft men ze slcgts met de aenstaende kiezingen uyt de kamer te cyfferen, iets wat eenen vryheyds- en gods- dienstminnenden burger ziel) ten pligt zal rekenen om te beletten dat nog andere vryheden en regten die ons dóór de grondwet gewaerborgd zyn, de eene vóór en de andere na verdwynen. Zie hier 1° de naemen der stemmers welke de wet hebben acngenomen, 2° deéze welke de wet hebben ver worpen, 3° deéze die zich onthouden hebben te stemmen. Hebbes aenveêrd MM. Allan), Ansiau, Anspach, liocdl, Bru- neau, Cans, Christiaens, Cools, Cumonl, D'Aulrebande, David, de Baillct (Hyacinllie), de Baillel-Latour, de Bourdeaud'liuy, De Breyne, de Broux, Deichaye, De Lescluse, Delfosse, D'EÏ- houngne, Dcliége, De Luesemans, De Perceval, De Pilteurs, De Pouhon, Detjucsne, De Bcnesse, De Royer, Desoer, Deslri- veaux, Devaux, d'Hpflschmidl, D'Hont,Dumont, (G.), Fonlainas, Frère-Orban, Jacques, Jouret, Jullien, Lange, Lebeau, Lehon, Lelièvre, Lesoinne, Liefmans, Loos, Manilins, Mascart, Moxlion, Oris, Peers, Pierre, Prévinaire, Reyntjens, Rogier, Rolin, Rousselle, Schumacher, Sinave, Tescli, Thiéfry, 'T Kint-De Naeyer, Tremouroux, Van CleempuUe, Van den Peereboom (A). Van den Peereboom (Ern.) Van Grootven, Van Hoorebeke, Van Isegem, Verhaegcn cn Veydt. Hebbes verworden MM. Boulez, Clep, Coomans, De Brouwer de Hogendorp, De Champs, De Decker, De Dentergbem, De Haerne, de Liedekerke, de Man d'Attenrode, De Meester, De Merode, De ïheux, Dé T'Serclaes, Dumortier Lebailly de Tilleghem, Moncheur, Osy, Pirmez, Rodenbacb, Thibaut, Van den Branden de Reedt, Van Renynghe, Vermeire cn Vilain X1II1. Hebbes zich onthouden MM. De Bocarmé, Faignart, Mercier en Van den Berghe de Binckum. SAMENSPRAEK tusschen eenen Franscliman en M. Rogier, over de wel op hel middclbaer onderwys. (Vervolg), Den Franscliman. M. den minister, ik heb tyding uyt Parys gekreégen, ik moet vertrekkenik moet my naer buys begeéven zonder dan nog véél complimenten te maeken, zoo 'zullen wy het geschil vereffenen 't welk tusschen ons is opgc- reézenwy waren in ons laeste gesprek gekomen aen de wóór den de welke het Nationaèl-congres heeft gebruykt om zyne inziglen uyt te drukken cn tevens te bereyken nopens het on derwys: 't is te zeggen, om de Delgen de vryheyd van onderwys te geéven, le verzekeren, en te verzekeren tegen alle belieer- sching, tegen alle verovering die 'l Belgisch gouvernement daer op zou willen hebbenwelke wóórden gebruykt liet congres bier toe? hel zegt by art. 17hel onderwys is vryallen voorkomen den mactreijcl is verhoudende beteugeling der misdryven word maer geregeld door eene wel. De openbaere instructie gegecven ten koslc van den Slact, word insgelijks geregeld door de wel. Dit zyn de woorden des grond wet op deéze gewiglige slof: welk is nu den inhoudden zin, dc bedicdcnis, of gelyk de apothekers spreéken, la quintessence, het fyn van deéze wóórden? Wel dit is klaer genoeg, M. den minis ter: ingezien de omstandigheden in de welke liet congres was byeengeroepen, ingezien de inziglen de welke het congres wilde verweézenlyken, zoo willen die woorden hier zeggen Belgen, gy hebt de vryheyd van onderwys gevraegd, deéze vraeg is u toegestaen hel onderwys is vry! liet is u gewaerborgdliet is voórlaen beschut tegen alle beletsels, tegen alle hinderpaelen, legen alle kncvelaryén die het onder Willem hééft gehad, en daer gy onder W illem dc dupe hebt van geweestW illem wilde de jongheyd, wilde uwe kinderen, dc duerbaerste panden die gy hebt, onderwyzen op zyne manier en volgens zyn goed dunken, maer onderwyst die nu zelve, volgens uw verlangen maekt schooien, regt collegiên op zoovéél als gy wilt, zoo véél als er noodig zyn, en laet uwe binders onderrigien van de gone die uw betrouwen hebben en verdienenhel onderwys is vry het is vry vóór alle Belgen en vóór icderen Belg in bel bezon- der, maer ten is niet vry vóór liet Belgisch Gouvernement; de vryheyd die wy u geéven, ontrekken wy aen het Gouvernement; wy verbieden het zelve van zich nog oyt met onderwys te be- moeyen, van eeuig onderwys te hebben, te geéven of hel moet daer toe gemagtigd zyn dóór eene bczondcre icet. M. Rogier. llola, citoyen dit gaet wat verre ik protesteer daer tegen. Den Fr. Protesleért daer tegen zoo véél als gv wilt, hel is evenwel alzoo, M. den minister, en het zalalzoo naer de leticr hlyven immers M. om myn gedagl nog klaerdcr uylledrukken, want ik ben vyand van alle dobbelzinnighcyd cn van alle duys- terheyd; ik hen vyand van mannen die dc spraek maer gein üv- ken om hunne meyninge te bewimpelen gelyk de fyne staal kundige doen (zonder u nogtaos daer onder te willen begrypen) om myn gedagt nog wat klaerder le maeken, gedoogt dat ik nog eens terug keerc op de wóórden van uwe grondwethet onder- wys is vrywat willen deéze wóórden nu eygenllyk zeggen? die woorden zyn algemeynzy sluylen niemand buyten, hel onderwys is vry vóór een ieder, vóór bezondere persoonen gelyk voor openbaere amblenacrenvoór geeslelyke gelyk voor wereld- lykc vóór gemeenle-bestuercn gelyk vóór hel Gouvernemenls besluer dus uyt kragl van deóze wóórden, mogt liet Rclgiseti Gouvernement zoo wel gebruyk maeken van de vryheyd van onderwys, als een anderliet mogt zoo véél schooien openen, bestieren als liet zoude begeêren, en de lydcn van Willem konden gemakkelyk wederkeeren: dit beéft liet congres aeu- slonds bemerkt; het beéft gezien, dal het zyn inzigl door die algemcync wóórden gcenzins konde bereykenhet beéft gezien dat die wóórden de vryheyd van onderwys aen de Belgen niet konden verzekerenbel beéft gezien dal liet Belgisch Gouver nement zoowel de Belgen zou konnen plaegen als dat Willem linn had geplaegd, en daerotn wat beéft liet congres gedaen? liet. beéft eenen suplimentairen artikel gemaekt, of gelyk de advocaeten spreéken, eenen paragrapbe, by den welken word gezeyd liet openbaer onderwys gegecven ten koste van den Slael zal geregeld worden dóór eene wel. Dóór deóze woorden en uyt kragl van deéze wóórden word en is het Belgisch Gouvernement buyten de vryheyd van onderwys gesloóten, ten kan niet meer zeggen, liet onderwys is vóór my gelvk vóór ecu anderik mag zoo wel schooien hebben als een ander dóór die woorden kan of mag het Belgisch Gouvernement geen enkel sclioólken ope nen ol het moet daer toe bezondere permissie vraegen van de wetgeévende maglwat zegt gy bier op M. den minister? beéft liet congres aen de vryheyd van onderwys meer zekerlieyd konnen geéven peyst zoo véél als gy wilt, peyst eenen gebeelen 'dag lang, kan het congres kragtiger woorden vinden om de vryheyd van onderwys in veyliglievd te stellen? om liet Belgisch Gouvernement alle aenmaetiging op die vryheyd te onl- neémen, of, gelyk men zegt, eenen knieband aen le doen Waerlyk M. den minister, ik heb medelyden met u: gy schud uw hoofd, maer schud maer op zegt my ecus is het niet buyten de vryheyd zyn die liet congres aen de Belgen geéfl, is het niet van alle vryheyd berooid zyn, die een ander geniet, als gy in hoedaenigheyd van grooten man, van minister, tot het geéven van openbaere instructie moet autorisatie vraegen dóór eene bezondere wel wel mogt gy doen liet gone den minsten Belg tnag doen, gy zoud zeker geene wel, geenc permissie noodig hebben Waeront hééft bet congres het Belgisch Gouver nement daer toeverpligt, willen verpligten? Om dat liet vreesde en ugferdenken had, dat het zelve zoo wel als hel hollandsch eens ter lyd in den hol zou konuen krygèn, van zich meester te maeken over de jongheyd, en agtervolgcns ook het land in troshei zou konnen brengen'!., hier hebt gy, M. den minister, liet gevoelen der franschmans over uwe grondwetgv moógt hun aenzien voor zoo groote dommerikken als gy wilt ditTs hun en ook myn gevoelen! Maer nu moet ik nog mvne con clusie maeken, cn dit is het bezondersie van alik heb «ezcyd dat uwe voórgedraegene wel op het middclbaer onderwvs^co/n- strydig is aen uwe grondwet, dal zy eene inbreuk maekt'op uwe grondweteenen blinden kan dit nu tasten liet Belgisch Gou vernement is door de grondwet buyten de vryheyd gesteld als suspect en verdaglhel Belgisch Gouvernement kan of ma" geen onderwys hebben, zich met geen onderwys bemocvën ol liet moet daer toe van de wetgeévende raagt permissie «cvraegd en bekomen hebben'l is het gone gy doet M. den minister door uwe voórgedraegene wel, gy viaegd die permissiemaer welk eene permisstets liet die gy vraegd? de permissie die u de grondwet weygert en die de reden heeft geweest rvaerom gv bpyten de vryheyd zyt gesteld de permissie om schier het monópolium, den alleenhandel over hel onderw ys te mo-eri hebbende permissie om ten koste der Belgen meer schooien te mogen hebben, als Willem ooyl hééft gehad vóór lict'mid- delbaer onderwys, meer hooge schooien als er na evenredhdievd van zielen in Vraukryk, waer geene vryheyd bestond, oovl zvn geweest: de permissie om in 7 kleyne'provinciën 81 hoo'-c schóól en, en vóór 81 hooge schooien, een oneyndig getal schóól- meesters le mogen hebben, te mogen kweeken en bestieren eene permissie om de vryheyd Van onderwys die de Rel"en is verzekerd le vernietigen, te bcguychelen 'en helacheivk te maeken. Is dit niet tegenstrydig aen de grondwet? spréékt M den minister, spréékt, zegt nu al wat gy wilt 'i is uwen tour. .11. R. (!i tovert, ik ben gefrappeérd overhel gone gv daer zegt: hoe is het mogelyk dat men in Vraukryk zulke nauwkeu rige kennis heelt van zaeken, die de fransche eygenllyk niet aengaen en die nu reeds 20 jaeren geleden zvnal'wat my sint citoyen, is dat gy Belgiën moet verladen, 'i is immers omiiö- gclyk van heden ons geschil le vereffenen, lerwyl ik verre ben van my gevangen te geévencitoyen verschuyfl uw vertr ek vóór eene week; schryft dal zy niet ongerust moeten zyn, en wv zullen over die zaek nog wat klappen; wat zegde? Den Fr. Ik zal het zoo doen, 51. den ministeruwe beleéfd- heyd praemt my daer toe; en wat meer is, ik en ben ook nog uiel uylgcklapt. AEPENSPEL NOPENS ONZEN ÏZEREN W EG. Voorleden maendag hééft onzen afgeveêrdigden, M. Cumonl. liet ministerie in de kamers geïnterpelleerd om le wcétenw aer- by liet kwam dal er aen de voorstellen betrekkelvk de aen te leggen lyn van Brussel op Gend langs Aelst, geen gevolg is gegeéven, er byvoegende dat die vertraeging eene onlregtveër- digheyd legens de stad Aelst was en een jaeriyksch verlies voói den Slael van 600,000 fr. etc. Seifens waren er vier vyf waelen die ook yzeren wegen, kanaelen, bruggen en afleydingen vroe gen, zoo dat den minister van openbaere werken ge'raedzaem vond al de spreékers van hunnen thema te helpen met te zeg»en dat er geen geld was... Maer 'l geen dan 't aerdigste was, is dat M. Bruneau plotseling met eene bedreygiug" vóór den da»

De Denderbode | 1850 | | pagina 1