kontgy loochenen dat gy in uwe hoedaenigheyd van minister, geen enkel schóól ken raogt openen, al was het maer om den A. B. C. te Ieeren, zonder dacr toe van de wetgeévende magt oorlof bekomen te hebben? konlgv loochenen dat het congres dit aldus heeft geschikt op dat het gouvernement de vryheyd van onderwys niet zou konnen hinderen? op dat het gouverne ment wyzer zoude zyn als Willem heeft geweest, en zich of wel niet, ten minsten, of zeker zoo weynig mogelyk met het onder wys zou beinoeyën En om de waerheyd te zeggen 't is niet te verwonderen dat T gouvernement zyn hoofd met geen onderwys te breéken heefthet gouvernement heeft immers anderzins hoofdbreékingen en werk genoeg, al is het dat het zich met geene schooien bekommerehet gouvernement heeft zoo véél zaeken te beridderen dat er het eynde van verloren is, en moest het zelve dacr by nog gelast zyn met een aental schooien en collegiën met honderde en honderde meesters te bevvaeken te bestieren, het zou onder deézen last gemakkclyk konnen bewy- ken; daerenboven, M. den minister, als wy willen regtzinnig zyn, is het dan zoo goed, zoo appetibel vóór een gouvernement, het welk in rust en in vrede wilt leven, van zich het onderwys aen te trekken ziet eens hoe Meester Willem daer mede is uytgespeéld en onzen Cliarcl X, en onzen Louis Philippe Beklaegen zy nu niet dal zy zich ooyt met hel onderwys hebben bemengeld? Zyn het hunne schooljongens niet, dóór den staet, en ten koste van den staet geleerd en ondcrweézen, die, wat jaeren krygende, hun op de klaveren hebben gejaegd Zyn hel de schooljongens niet, dóór den staet gevormd die voorleden jaer te Berlyn, en te Milaenen de eerste waren om Barricaden te maeken Hoe wyzelyk heeft dan het congres gedaen, zoo om deéze als voorgemelde reden, van het Belgisch gouvernement buyten de vryheyd van onderwys" te stellen, en teenemael magleloos te maeken, van die vryheyd te konnen schenden met het zelve te onderwerpen aen het beheer van eene wetgeévende inagl!.. Dus M. den minister, ik houde my aen myne gezeggeu. Dixi. Ik heb gedaen, en wecst niet mis noegd om dat het zoo lang hcéfl geduerd. M. R. Citoyen, verre van over uwe gezeggen gestoord te zyn, hoe hard zy my vallen of niet, ik heb die met eene bezon- dere aendagt, en eenigzins met genoegen aenhoord want ik hoor geêrn iemand sprcéken die redeneert en die regt is vóór de vuyst: maer zult gy nu ook met dezelve goedwilligheyd myne redens aenhooren Den Fr. Zeker, M. den minister: op conditie dat ik toch uwe redens mag beantwoorden, want ik zou niet geèrn met eene; buys naer Parys wederkeerenmen zou dacr te véél met my lagchen M. R. Dit is u geoórlofdluyslert wel toe: gy beweert dat het Belgisch gouvernement buyten de algemeyne vryheyd van onderwys is gesloótefi, om dat hel deéze vryheyd niet zou kon nen krenkengy doet dit gevoelen steunen op dan 2den paragraf, die naer deéze wóórden: hel onderwijs is vry, ook zegt: deopen- baere instructie, gegeéven ten koste van den staetzal dóór eene wet geregeld wordenhier uyt wilt gy besluylen dat hel Bel gisch gouvernement als suspect is aenzien in materie van onderwys't is te zeggen dat liet vryheydskrenkende inzigtcn zou konnen hebben, vryheydskrenkende maelrcgelen zou kon nen neémen gelyk Willem hééft gedaen; by gevolg dat hetgeen onderwys mag hebben, of het moet daer toe permissie vracgen en gemagtigd worden dóór de wetgeévende magt, de welke zulks volgens goeddunken kan weygeren of toestaen! wel nu, citoyen, ik en al de liberaele verstaen deézen paragraf in cenen anderen zinen wy zeggen vóór al die het hooren wilt; dat het Belgisch gouvernement buyten de vryheyd van onder wys niet is, of is het buyten de vryheyd gesteld, (dit onderscheyd doet niets ter zaek) dat het toen buyten onderwys, ik moet zeggen builen 't regt. lot onderwys niet is gesteldik en al de liberaele zeggen dat het gouvernement uyt kragt van deézen paragraf 't onderwys is opgoleyd is bevolen dal hel een onder wys moet hebben, moet geéven; dat hel te kort zou blyven aen zyne pliglen, te kort blyven aen de grondwet zelve, als hel geen onderwys heeft. Vcrsiaet gy dit citoyen dit is een ander pacr mauwen, niet waer Den Fr. Ja M. den minister, dit is zeker een ander paer mauwen, maer de questie is of die mauwen u zullen passen, blvft immers te zien, of deézen liberalischen uytleg eenigen grond van waerheyd hééft. (Eynde nadien.) M. ROGIER EN M. HUET. Een ieder zal wacrschynelyk nieuwsgierig zyn om te weélen wat er van dien vermaerden leeraer der universiteyt van Gend is geworden daer wv over ecnige weéken van gesproken hebben; een ieder zal sedert dien al dikivils by zich zeiven hebben ge- peysd: zou M. Rogier nog geen regt gedaen hebben aen de klaglen die hem langs alle kanten over Huet zyn toegekomen? Zou dien vent nog van zyn zelelken niet beroofd zyn, ten min sten met de Paeschvacanlie? Neen leézers, neen: M. Iluet is en blyft nog altyd hooglecraer in de universiteyt van Gend, en M. Rogier, Is en blyft doof aen alles wat hem nopens zyn troetel- manneken word aengebragt't is het géén den Journal des Flandres in furie hééft gesteld en over eenige weéken zyne gal hééft doen uylbraeken: den Journal des Fl. had M." Rogier bcdreygt, indien hy de klaglen der gentenaers als ongegrond blééf aenzien, van egte preuven vóór de pinnc te brengen, en hel is ook zoo geschied; den Journal desFl. hééft in het ivyd en in het broed de 52stu 1 esse afgekondigd, zoo en gelyk de zelve dóór M. Iluet aen zyne leerlingen is gegeéven. Uyt geheel die .'>2 lesse blykt wat wondere gedaglen deézen leeraer hééft over den eygendom, over 'l bekomen van eygendom, over 't bezitten van eygendom Geheel Belgiën wilt nu, geheel Belgiëu is nu over tuigd, dat deéze leering in verband staet met het communismus of gelyk andere willen met het fransch socialismusEn M. Rogier lact doen dal doet, laet deéze verpestende stellingen in eene universiteyt van den staet verspreyden In eene univer- silevt die met het geld der Belgen word onderhouden, die met de gone van Lui k, jaerlyks boven een half niillioen, meer dan 500 duizend fr. kost Hoe gelukkig moeten wy ons dan niet agten van lol Loven eene universiteyt te hebben, die bestierd word dóór de hooge geeslelykheyd van Belgiën, en waer de jongheyd eene zui vere leering putNeen novt of noyt zullen wy onze zorgvuldige kerkvoogden genoeg konnen danken, om dat zy tot Loven de calolyke universiteyt hebben opgeregt, als eene vevlige schuylplaets tegen alle verderfelyke leeringen Noyt zullen ivy de welpeyzende en welhebbende persoonen ge noeg konnen pryzen, de welke dóór vry willige giften aen zoo duerbaer gestigt het bestaeu verzekeren De opsteller van 't Verbondof wel een buikdienaer der Graenmerkt, welke twee a dry kilos hesp met roggen brood te Gyseghem aen den windmolen, kan binnen slaen, of mis schien nog al een andere vent, hebben in een hunner artikels van zondag laetstleden, eene gewigtige opmerking gedaen, te welen dal de petitie tegeus hel wetsontwerp Yan middelbaer onderwys ingerigt, en waervan zy de handleekens hebben op gegeven, slechts door congreganisten, kivezelaers, of wel door eenen afgezetten ondcrwyzer, ter onderteekening is rondge dragen; als of dit iels aen de zaek dede Dat de slimme bemerkers die dit afkeuren, zoo goed zyn te willen zeggen, welk verschil het zou te weeg gebragt hebben, indien de pe titie door eenen zeer dikken kwant, gezeten in een schoon rytuigje met een moedig paerd bespannen, ter onderteekening rond gevoerd ware geweest Alsmede te willen opgeven, hoeveel kilogrammen eene wraek wel kan wegen, van cenen ondcrwyzer legen een ministerie of gouvernement, aen wiens tegenwoordig bestaen, hy zyne afzetting geenszins te danken heeften al ware hel zoo, hy nog geene reden zoude vinden, zich over eene verandering van stand, ten zynen voordeele gekeerd, te beklagen Zou het artikeltje hem van wraek jegens het gouvernement beschuldigende, niet eerder ingerigt zyn uil wraek tegen den schoolmeester, dan wel uit ware vader landsliefde, waermede de slimme bemerker schynt bezield té zyn, of hel ten minste op alle manieren tracht te doen ver staen; willende zyne aengekleefdheid aen het gouvernement doen uitschynen, nog al sterker als de vlieg hare magt, welke zich alleen de eer toeschreef eenen wagen met zes sterke pnerden bespannen, en in evenredigheid geladen, door eenen zandigen weg op eenen hoogen berg te hebben getrokken Zouden de handleekens welke de heer V. D. S. de gezegde schoolmeester, door listen afgebedeld heeft, dit teeken (0) verre overtreffen Zekerlyk neen Terwyl het getal persoonen, die de petitie uit mensch- en vaderlandsliefde onderteekend hebben, om ook brood aen byzondere gestichten te verschaffen en hunne kinderen niet te zien bederven, zeer groot is. En dit is prysbaer. De gevoelens van dusdanige persoonen, zyn ver van wraek en haet in te boezemen, maer verdienen in tegendeel de goed keuring van elk oprecht en weldenkend man, omdat zy geen zins strydig zyn met de belangen van het algemeen; maer dezelve in den waren zin behartigen, deivyl de byzondere onderwyzers, die zeer groot in getal zyn, zoo wel als de door den staet benoemd, het algemeen, en by gevolg den staet uitmaken. Het mag dus de byzondere onderwyzers niet ten kwade aengeduid worden, aen den staet te hebben verzocht, ook maetregelen ten hunnen voordeele te nemente meer, daer deze laolste, by de groote concurrentie die het gouver nement hun doet, niet min verpligt blyven, [de kosten waeraen hunne door den staet bezoldigde confraters aenleiding geven, te helpen dragen. Hieruit zal de groVe fynaerd van het Verbonds artikel ge- makkelyk kunnen opmaken, dat er in het geheel geene kwestie is geweest, van de algemeene belangen te doen buigen voor de geldelyke belangen van éénen kwant, zoo als onzen artikel- man, diczich zelYen zoo schoon komt kwant te doopen, hetdoet verstaen. Indien hysomtyds tot hier toe van gedacht ware ge weest, dat de stad Aelst geheel Belgenland verbeeld, zal hem deze verklaring vóór een klein lesje in de aerdrykskunde dienen, om er des noods zyn voordeel uit te trekken. Nu nog een vraegje. Zou de bemerking van het Verbond, welke de handteekening van den schoolmeester op de petitie mist, en er zoo vele met stilzwygen voorby gaet, niet eerder ingerigt zyn, om aen gezegden Y. D. S. het vertrouwen van ouders en anderen te benemen, dan wel om te weten, wat degenen die door de aperyën van den schoolmeester gefopt zyn, daer van zullen zeggen Zekerlyk ja, want anders zou de slimme vos zich hiermede zoo zeer niet bekommeren. Maer dat hy deswege gerust zy. De gefopten zullen hem de eer laten hierover te klappen en vernuftige aenmerkingen te maken. Voor het laetst mag het Verbond nu ook nog de rede weten: maer het moet raden, waerom de petitie door den zoo nog al slimmen M. V.D.S. niet onderteekend is. Zie hier dry redens 1° Omdat er reeds zoo vele treffelyke handleekens de petitie bekleedden. 2° Omdat het handleeken van eenen school meester toch weinig luister aen de zaek kon bybrengen. 5° Omdat V. D. S. zeer wel wist en nog weet zoo als men dat in het fransch zegt (que Ie couvent ne se perd pas pour uu moine.) (Medegedeeld.) Men wéét dat het ministerie en zyne aenhangers aen- sprack maeken op het monopolium der regtveërdigheyd, zede- lykhed en openherligheyd; zy en zy alleen zyn regtschapenë lieden, en wilde men hun gelooven, men stelde ze op eenen altaer tusschen vier keëfsen; maer eylaes! roert een weynig in deézen hutsepot, en gy zult er my al walgende nieuws van vertellen. Hoe treffelyk zommige aenhangers van 't ministerie zyn, be- wyst onder andere de volgende daedzaek aen de Kamer is er ten voordeele der wet op 't onderwys een verzoekschrift toege zonden geweést in naern der gemeenten Nil-St.-Vineent, Bla- mont en Corbais en 67 handleekens draegendc. Eli wel, de petitie, de 67 handleekens, enz., zyn alle valsch; niet eenen der inwooners van gemelde gemeenten hééft een dergelyk ver zoekschrift geteekend niemand hééft van hetzelve de minste kennis. Valschheyd in openbaer geschrift, zie daer aen welke schelmstukken zommige leden van 't ministerieél kliksken zich pligtig maken. En zulke kerels maeken aensprack op de deugd (Vlaming). Het ministerie hééft aen de klubs hel bevel gegeéven van ten voordeele der wet op 't onderwys te pelilionneéren, en daer M. Fróre verklaerd hééft in de Kamer dat deéze wet het gevrogt was van het zoogezeyd liberael congres, hebben de klubsman- nen zich aen 't werk gesteld; maer hun kraern draeyt niet: het is enkelyk in eenige plaetsen der provinlie Luyk dat men de aenveêrding vraegl der rampzalige wet. Onze gewaende staets- mannen vreezen van hunne wet dóór den Senaet te zien verwerpen, en daerom neémen zy hunnen toevlugt tot de klubsen, die hun aen 't schotelken gcplaetst hebben. LAETSTE BUYTENLANDSCHE TYDINGEN. GRiEKsciiE kwestie. Generael de La Hitte, minister van buytenlandsche zaeken van Vrankryk hééft in de vergadering komen aenkondigen, dat den president der republiek, den franschen ambassadeur te Londen, hééft terug geroepen, om reden der verwikkeling welke het grieksche vraegpunt néémt Eene ligting zee-troepen is bevolen. Te Berlyn is, naer men verneémt, eenen brief van den heer de Montalembert uyt Parys ontvangen, waerin den toe stand van Vrankryk met donkere kleuren afgeschilderd word. Gisteren morgend hééft men op eenen hoek van eene der straelen, die in de St.-Anloine-straet uytkomen, de gesneéden afbeéldsels gevonden van de 17 leden der commissie, die de kieswet onderzogt hebben. Die afbeéldsels waren aen 17 galgen opgehangen. Wy verneémen nog, dat de Evenement gisteren avond en heden op 50,000 cxemplaeren gelrokken is, ten eynde de Repu- blique en de Voix du Peuplc ie vervangen. De Eslaffellc zal morgen wéér verschynende République overmorgen by den drukker Gerdès. Men zegt, dat van de 80 gebrevetleérde drukkers van Parys, er geene vier zyn die zich niet in den toestand bevinden van den heer Boulé. Den heer Baroche hééft dus de fortuyn van die drukkers in handen. Gerugten in de wandelgangen. Kies comités van verschei dene departementen, onder andere der Seine, Pas-de-Calais én Bouches-du-Rhone, hebben aen de nationale vergadering adres sen gezonden, om by hunne verlegenwoórdigers\ien te dringen, dat zy kieswet-hervorming spoedig en zonder wyzigingen zou stemmendaerby de wet van deportatie, die de tegenwoordige veroordeelden in zich vervat. Het schynt dal Parys wederom in oproer is. Wy verwaglen nadere beriglen. De kamer der notarissen van het arrondissement Dender- monde is, in zitting van den 16 mey 1850, overeenkomstig het artikel 5 des decreéts van den 2 nivose jaer XII, vóór het jaer 1850-1851 samengesteld geworden als volgt Voorzitter M. C. Evit, te Aelst. Syndics Verslaggeéver Secretaris Schatbeivaerder Leden M. De Blieck, te Lebbeke; M. Lauwereys, te Sl.-Nicolaes M. Roels, te Lokeren M. II. DTIuygelaere, te Aelst M. Joos, te Elversele; M. Braye, te Melsele M. Braem, te Vracene M. V Meeus, te Zele. Wy verneémen dat ter gelegenheyd van den Kaetskamp te Lede, er alle zondagen buylengewoon véél volk naer die vermaekelyke gemeente gaet. De kermis welke aldaer morgen acht dagen gevierd word, zal niet weynig bvdraegen om 't getal der nieuwsgierige te vermeerderen en aldus de neéringdoende persoonen nog meer te bevoórdeeligen. Den. ondergeteekenden Constantinus De Ridder koop man en winkelier tot Erembodegem verklaerd by dezen te erkennen vóór treffelyk en eerlyk man Constantinus Yan der Stockt, koopman tot hetzelve Erembodegem, en verklaerd verders dat, indien hy aen Yan der Stookt zou konnen gezeyd hebben gy zyt eenen slegten, gy betaeld niemand, gy'handeld met niemand treffelyk, hy dit ten onregte heeft gedaen. Herzele den tienden mey 1850. C. De Ridder. Ons Present, P. Cosyns, Vrederegter. F. Vanbuggenhout, Griffier. In weerwil deézer verklaering, zegt De Ridder dat hy te Herzele gewonnen heeft. Men laet dit dóór allen rede- lyken mensch volgens weerde beoórdeelen. (Medeged.) Volgens ministerieél besluyt zullen de waters van den Dender in deéze provintie getrokken worden, en de scheepvaert onderbroken, van 25 july tot 31 augustus aenstaende. Eergisteren hééft te Antwerpen in de kerk van den H. Jacobus, eene plegtigheyd plaets gehad, die aldaer nog niet gezien was. Sedert eenigen tyd zyn in die stad 400 landverhuyzers aengekomen, welke kleyne gemeente vergezeld is dóór haeren pastor, om alzoo gezamentlyk naer de nieuwe wereld haer geluk te gaen beproeven. Gisteren nu celebreérde deézen geestelyken de mis in gemelde kerk; de 400 Duytschers: vrouwen, mannen, kinderen en ouderlingen, woonden dezelve by, en zongen allen in koor, geducrende de mis, godsdienstige liederen en lofzangen. Dit gebruyk, hier geheel vremd, hééft de aendagt van veéle mensehen gaende gemaekt. Een zonderling voór.val in de jaerboeken der policie hééft gisteren te Gend plaets gegreépen. Eenen pompier, acoliet van eenen policie-agent, is, in weérwil der goede overeenkomst en regeltugt, welke noodwendig tusschen hen moest heerschen, met zynen oversten in twist geraekt en hééft hem op eene wat rouwe manier het regt van den sterkslen doen gevoelen. Men hééft dien moedwil- ligen kerel naer den Mammelokker gebragt, in welks nabyheyd eene groote menigte volks verzameld was.. Het schynt dat dien pompier ongemakkelyke klauwen moest hebben; immers verzekert men dat hy, uyt de perma- nencie ontsnapt, eene roefeling gegeéven hééft aen een zestal agenten en medebroeders, alvorens zich te laeten opleyden.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2