De gcndsche peérden merkt had maendag en dynsdag eene aenmerkelyke menigte vrerndelingen in de stad gelokt. Er waren veel praglpeêrdcn, die zich door hunne schoone vor ming doen onderscheyden; inaer er waren weynig koopers en alles dééd voorzien dat er niet vcél zou verkogl worden. Eenen koopman, die zich buyten de Dampoort bevond, is zyne beurs gesueéden geworden, waerin 100 stukken van 10 guldens waren. Eenen gauwdief is aengehouden op het oogen- blik dat hy de hand in den zak van eenen persoon stak, óm zyne beurs te steélen. Den vermoedclyken pleéger der diefte van 100 stukken van 10 gulden, die buyten de Dampoort te Gend, ten nadeele van den heer Godarz bcgaen wierd, is aengehouden en in het etadsgevang vastgezet. Hy had acht of tien goudstukken en eenen dobbelen napoleon op zich. Dejusticie zet ieverig het onderzoek voort over de dob- bele moord der egtgenoólen De Smet, van Dilbeck. Men hééft reeds verscheydene bewysslukken ontdekt. Op den genoemden Lambert Ernst, die te Buggenhout aengehouden is, en die nog al bekentenissen hééft gedaen, hééft men de horlogie van den vermoorden en 75 fr., insgelyks van de wandaed voortkomende gevonden. Volgens de incdedeelingen van eenen kerel, die te Dendermonde vóór diefte gevangen zit, zou eenen der aenge- houdene verdaglte, hem in 1848 reeds voórstellen hebben ge daen, om de huysgenoóten De Smet, te Dilbeck, te vermoerden. Men verneémt dat den heer Ch. Doignon, oud-volksver- tegenwóórdiger, geenzins recollet is geworden; maer enkel in het klooster der recollelten, te St. Truyën, eenige dagen in afzondering zal doorbrengen, helgeén hy het verleden jaer ook gedaen hééft. Een dagblad van Loven meld dat M. De Luesemans lot burgemeester deézer stad zal benoemd worden, in vervanging van M. d'Udekem, ontslaggeévcr. Men léést in een dagblad van Namen dat de gouden snuyfdoozen, welke koning Willem, toen hy vóór de eerste mael in deéze stad kwam, vóór beweézene diensten ten ge schenke gaf, van koper zyn. De mengeling van het metael is zoo kunstig gedaen, dal er de beste kenners zich aen bedroó- gen hebben. Indien er aldus véél doozen gegeéven zyn, zoo moet den leveraer derzelve geene kleyne forluyn verzameld (gestolen) hebben. Te Gend is ecne moord gepleégd geworden. Terwyl twee twisters' zich in staet van dronkenschap bevonden. Zekeren Antheunis, soldael by het 5C linie, dééd Nikolaes Cornelis die met Antlieunis moeder boeleérde, bittere verwylingen over zyn gedrag, zeggende dat hy hem noch eerbied, noch gelioorzaeni- beyd verschuldigd was, dewyl hy enkel met zyne moeder in boeleéring leéfde. Cornelis hééft den soldaet buyten de deur willen werpen, doch daer deézen tegenstand boód, hééft hy hem met eene vork eenen stéék in den buyk toegebragt. Den jongen soldaet is schier op het oogenblik gestorven. Het dagblad ITndcpendancc du Luxembourg meld dat M. Van den Steen de Jeliay zich te Bastogne, in de aenslaende kiezingen, als kandidacl op den rang stelt, tegenover M. dTIoff- schmidt, minister van buylenlandsche zaeken, en M. Orban, te Marche in tegenkanting van M. Jacques. Brugge, den 15 mey Wy hebben gisteren gezeyd dat den heer Ravignan in de Kalbedracl gepredikt had en dat de kerk opgepropt was met volk. Onze leézers verwagten zich - ongelwy- feld aen verdere inlichtingen. Wy mogen zeggen dat de wel- spreékendheyd van pater Ravignan alles overtreft wat men tot nu toe te Brugge gehoord had. Dit is niet alleenlyk ons gevoelen, maer het is ook hetgeén van al wie het sermoen van dien doór- luchtigen jesuit bygewoond hééft. Hetzelve hééft geloopen over hel bloed van Abel dat riep om vraek tot den hemel en over hel bloed van den Zaligiuaeker dat roept om genade en berm- hertigheyd. Een gedagt geéven van de bekwaeinheyd van pater Ravignan is onmogelyk: meumoet hem hooren om over de welspreékend- heyd van den redeaaer te konnen oórdeelen. Zyne spraek is zoo minzaem, zyne uytdrukkiugen zyn zoo edel, zyne wóórden zyn zoo verrukkend dat hy alle zyne aenhoorders in 't diepste hunner ziel getroffen hééft. Den redenaer was ook niet min aengedaen en hy hééft het opentlyk bekend. Gewoon aen de goddeloosheyd welke te Parys en in de andere grootesleden van Vrankryk heerscht, hééft hy met blydschap de inwooners eener stad bezogt die zoo véél yver, zoo véél godvugtigheyd toonen vóór den dienst van den Zaligmaeker wiens bloed zy binnen hunne mueren bezitten. Hy hééft zyn sermoen geeyndigd met eene aenspraek tot de ouders in de welke hy hen gesmeekt hééft van toch alles aen te wenden op dat hunne kinderen de voet stappen hunner voorvaders zouden involgen, den godsdienst in hunne herten bewaeren en alzoo hun lief en katholyk vaderland onttrekken aen de onlusten die Europa bedreygen. Wy mogen het zeggen, nooyt is iels aendoenlyker uyi den mond, of om beter uyt te drukken, uyt het bert van eenen predikant ge- vloeyd; ook nooyt is eene zoo groote vergadering meer ge troffen geweést. Onder hel belangrykste dal tydens de feesten van Brugge laets hééft gehad, dient men bet banket te melden dat het edel roederschap van het H. Bloed, den 14, om 5 ueren des namid dags, op het stadhuvs gegeéven hééft. Acht prelaeten waren daerop aenweézig: den kardinael-aerlsbisschopvan Mechelen, den aerts-bisschop van Reims, den aerts-bisschop van Tyr, de bisschoppen van Namen, Luyk, Doornyk, Vera en Gend. Men bemerkte er ook de paters Ravignan en Cerveaux, den kanonik Capelleen den abt Sauvé. Onder de wereldlyke overheden be vonden zich M. den provinlie-gouverncur, de schepenen der stad, den generael Plettincx, den kommandant der burgerwagt, den kolonel dqr cuirassiers, den kolonel van het 7e linie, den plaelskommandant. Ongeveer dertig leden van het edel broe derschap waren er aenweézig. M. den baron de Mooreghem, proost van het broederschap, hééft den eersten toast voorgesteld ter eere van den Paus en zich op de volgende wyze uytgedrukt <r De godsdienstelyke feesten welke wy in deéze dagen vieren, trekken onze gedaglen naluerlyk naer het Opperhoofd der kerk. Gy zult dus niet verwonderd zyn dal ik eenen toast voor- stelle ter eere van den ouslerfelyken Pius IX, algemeenen vader der geloovigen. etc. Deézen toast is op eene levendige wyze toegejuycht geworden, en Mgr. den kardinael-acrlsbisschop hééft hem beantwoord met eenen toast aen de Z. M. den koning voórtestellen welker insge lyks luydruglig is toegejuycht. Den Vaderlander deelt het volgende staeltje mede van verlaeling Eene kleyne medalie is te Brugge gegraveerd en geslaegen, om de feesten van den zevenhonderjaerigen jubile van het H. Bloed te Brugge, te vereeuwigen. Den graveur, onder betrekking van kunst beschouwd, is niet heel van verdiensten ontbloot, maer hetgeén erop te leézen staet, is onbegrypelyk. Langs den eenen kant, ziet men h^t H. Bloed gedraegen worden, en daer onder de Hole, of kristaelen val in welk die koslbaere relikwie bewaerd word, en rondom deéze afbeélding léést men Hel Heer Heijlig Bloed van J. Ch. Wat dit beduyd zal misschien den brugschen verveêrdiger kunnen raeden, maer niet eenen Vlaeming zal dit begrypen. IIcl Heerwat wilt dal zeggen Zou men misschien willen graveéren hebben Ter eere van hel H. enz. Langs den anderen kant van het mcdaillelje, ziet men de kas, of troon, of relikwie-kas (rive, te Brugge genaemd) welke dóór Jan Crabbe in 1617 gemaekt is, en in welke den koslbacren schat van het H. Bloed in de processie gedraegen word. Rondom die relikwie-kas of rive, leest men: Jaegl van hel Ileylig Bloed. Wie zal nu dit raedsel oplossen Jaegl is wél den derden persoon van het werkwoord jacgcn^ én wat komt Jaegl hier te pas rondom de relikwie-kas Men veronderstelt dat den verveêrdiger van die madalie een Franschman is, en dóór Jaegl hééft willen beduyden Relikwie-kas Chasse in het franscii. Niet weélende hoe chasse in het vlaemsch verlaelen, zal hy in hel woordenboek gezogt, en dan ook gevonden hebbenchasse, jachf, of jagt, op zyn brugsch; en om hel wóórd meer brugsch te maeken, zal hy Jaegl gegravcérd hebben, en alzoo is het gebeurd dat men op de medalie Jaegl van het II. Bloed léést. Met spylmeld men zulke daeden, te meer, daer er hier ge handeld word van zaeken die te ernstig en te eerbiedig zyn, om die belagchelyk te maeken. Tot hier toe was alles wel te Brugge, niets was de leesten komen ontsieren, en ziet! eenen ellendi- gen verknoeyër der vlaemsche tael bemoeyt zich met het ver- veêrJigen van eene medalie. en maekt te Bruggelingen belag chelyk, met op die medalie te graveéren: JaeglWy raeden de Bruggelingen aen, om vóór geene medepligtigen gerekend te worden, tegen het werk van den kneukel Te prolesteéren, en den naem van den verveêrdiger deézer medalie openbaer te maeken. Het buskruydmagazyn gelegen op eene myl afstand van Sarragosse (Spaniën) is den 4 deézer ontploft, en negen sol- daeten, die er in werkten hebben hel leven verloren. Den oostenrykschen luytenant-maerschalk d'Aspre, Belg van geboorte, is den 5mey te Padoua overleden. Hy is in zyne laetste oogenblikken dóór den bisschop diër stad bygestaen. De laetste tydingen uyt den Levant melden eene zaek, welke zich voorzeker sinds de geboorte van het mahomelaendom nog niet opgedaen hééft. Den Sultan hééft acht grieksche aerts- bisschoppen het eere-kruvs geschonken, ten eyndc hun zyne voldoening uyt te drukken over de manier op welke zy hun heylig ambt vervullen. Waerlyk de ongeloovigc beschaemeu de christenen. TYDIXGEX UYT ITAfclÉiY. Roomen, 4 mey.Zoodra Z. H. de ramp van Angers vernomen heeft, dééd hy pleglige diensten uylvoeren en missen zingen. Daerby heeft den H. Vader eene gift van 10,000 fr. aen den kolonel van het regemenl gezonden, voor de nagelaelen be trekkingen. Eene vrouw uyt de hoogste kringen te Brodv hééft deczer dagen haer lienjaerig zoontje 0111 liet leven gebragt. Algemeen zegt men, dat zv het met Imere eygenc hand heeft verworgd, en dal, toen den kragtigen jongen weerstand boód, zy hem woe dend tegen den muer stiel, om aen zyn leven nog sneller een eynde le maeken. Deéze vrouw schynt sedert eenigeu tyd eeue ongeoorloofde betrekking te hebben gehad en dikwylsdoór haercu zoon met de openbaermaeking van dit schandael be- dreygd le zyn geworden. Toen hy deézer dagen zyne bedreyging een begin van uylvoering had gegeéven, wierd hy by zyne tehuiskomst door zyne moeder 0111 het leven gebragl.De vrouw- is aengehouden. De Concordia beweért, dat Oostenryk vóór zvne troepen den doórlogt in ons land gevraegd hééft, en dal den koning van Sardinièn, op aenraeding van Engeland, zulks geweygerd hééft toe te staen. Engeland heeft, men mag zulks zeggen, groolelyks mede gewerkt tot de romeynsche omwenteling. Sedert lord Minlo, die Cicerovacchio aen zyne tafel verzogt en hem als vriend de hand drukte, zyn er altyd engelschc agenten te Roomen geweést, die voor zending hadden de merkt van Roomen te openen voél de baelen katoen en de protestantsche bybels. Het middenpunt hunner propaganda was hel buys van den consul. Het is daer dat zoo veéle paspoorten vóór de opperhoofden der zamen- zweéring, zoo veéle keltersche hekelschriften, zoo veéle protes tantsche boekjes en vervalsehte bybels geschrcéven en gedrukt wierdendaer ook hééft men dé Ontsnapping van Aehilli en Gazzola en zoo veéle andere zaeken beslist, waer wy thans niet willen over spreéken. Het pauselyk gouvernement vernuicyd van zoo veéle stout moedig- en schynheyligheyd, hééft 'eyndelyk besloóten de terugroeping te vraegen van eenen agent die zoo ver zyne pligten vergeélen hééft. Wy wééten thans uyt eene goede bron dat liet pauselyk gouvernement den wil van 'L. H. aen hel engelsch kabinet hééft doen kennen. Welk zal den uytslag zyn van die onderhandeling? Wy zullen dit laeter zien. Door een decreél van het pauselyk gouvernement zullen de overblyveude eygendommeu der domeynen, in de provinciën Pesaro, Urbino, Ancona, Macerata, Formo, Ascoli en Camerino, zoo spoedig mogelyk openbaer verkogt worden. v FRANSCHE REPUBLIEK. YSEI.ÏKE misdaed. Het dagblad le Droit van Bcsanfon deelt uytgebreyde omstandigheden mede van eene yselyke moord, die den l mey laclslleden in de uabvheyd van Osse, eenige mylen van Besnncon, gepleegd is. Den genaemden Pichery, eenen kerel die gekend was om zyn slegt gedrag en zyne ongelion- denbeyd, had, naer het schynt, de dogier van pagler Thiebaud in houwelyk gevraegd. Daer men zyne vraeg van de band geweézen had, besloot den man zich hierover le vreéken. Den -i mey, nu, toen Thiebaud met zyne dogier Delphine, met den heer Monin, ondcrwyzer te Grand-Vaire en met twee kinderen van deézen laelslcn van de jaermerkt te Bouclain terugkeerde, hoorde men eensklaps uyt het bosch, dat van beyde zyden den weg insluyt, een schot vallen. Delphine viel dóór twee kogels gekwetst, agter over op den grond neder. Toen verscheen Pichery, wóórden van vraek en hacl tegen zyn slagtoffer uyt- braekende, en de aenweézige met hetzelfde 'lot bedreygende, indien zy hem durfden naderen. Zoodra den kerel weg was, ylde Monin naer Osse om hulp, en kwam weézcntlyk met tien a twaelf persoonen terug, die om den ongelukkigen vader te troosten, hem zegden, dat de wonden niet'doodelyk waren. Zy liereydden zich het meysje naer het dorp te draegen, toen eens klaps Pichery weer verscheen, en dóór zyne dreygende houding al de aenweézige op de vlugt dreef. Den ongelukkigen vader, de inziglen van den booswigt raedende, snelde naer hem toe om hem aen te grypen; doch eer hy zelfs zyn geweér had kunnen afwenden, viel een tweede schot, en hel meysje wierd andermael dóór twee kogels aen den reglerarm gekwetst. Toen begon eene hardnekkige worsteling tusschen den reeds ouden vader en den moordcnacr. Eyndelyk 11a langduerige poogingen gelukte Pichery er in, de vlugt te ncéinen, zyn ge broken geweer aglerlalende. Hel 19 jaerig meysje leéfde nog eenige oogenblikken nadat haer hulp was toegebragt. Den moordenaer is er in gelukt, tot nog toe al de opspoórin- gen te ontkomen, welke men aengewend hééft 0111 hem in handen te krygen. De minislerieéle dagbladen vraegen aen den minister van juslicie vervolgingen legen Nap. Bonaparte, (zóón van Jerome.) onlusten IN de saone-en Loire. Volgens de mccsl geloofweèr- dige gezegden,, welke wierden aengebaeld, zouden de werk lieden van de mynen van Crcusot, tegen den heer Schneider, directeur van liét werkhuys, opgestaen zyn, omdat dien heer 150 of 200 hunner makkers had weggezonden, die by de laetste kiezing voor de socialisten gestemd hadden. De werklieden zyn ongeveer 10 ueren van de stad meester geweést; doch zy hebben zich aen geene wanorders pligtig gemaekt. Den procureur- generael by het hof van appel te Dijon hééft het egter noodzae- kelyk geóórdeeld in persoon en dóór lalryke troepen vergezeld, zich naer Creusot te begeéven. De Patrie, spreékende over de onlusten te Creusot, zegt liet volgende: De werklieden van de koóltnynen van Creusot, zyn in vollen opstand, ten gelalle van 5 a (j duyzend man. Eris hier eene geheel andere kwestie, dan eene kwestie van loon in het spel. Het gouvernement is egter in staet de orde te herstellen. Verders haelt hetzelfde dagblad nog eenige feyten aen, die indien zy bevestigd worden, zeer gewigtig zyn. a In de vergaderingen, waer men 'den oproer disenssieért, zegt het blad, lieél't men beslist, dal den oproer algemeen en niet placlselyk zal weézen. Den raed van de Pressc is dus ge volgd geworden, en hééft reeds een begin van uylvoering ontvangen. De werklieden, van Creusot zyn in vollen opstand, en men begint reeds de soldaclen te bes'chimpen. Het rege menl dragonders dal eene maend geleden onder het bevel van kolonel Goyon stond en thans dóór kolonel Lambert aengevoerd word, was in optogt naer Lvon. In hel departement der Saone- en-Loire, is hetzelve onder eenen regen van sleenen, met schimpwoorden begroet. Eenen dragonder wierd zelfs zwaer gekwetst. Na eenige minuelen en eenen aenval der dragonders, waren al die oproermaekers verdweénen, als ware springhaerieh van Egypte, die dóór den opstand in Vrankryk gekomen zyn. -Den minister van oorlog hééft eene circulair gezonden aen alle korps-opperhoofden, waerin by hun waerschouwt tegen de handelwyze der socialisten, die, onder den naem van ram- placanten, mannen in het leger plaelsen, welke de socialistische leerstelsels daer moeten voortplanten. Al die mannen zouden 75 c. per dag krygen uyt de kas der socialisten. Een toeken zou hen van de overige onderscheyden in den dag van het gevegt. Zoo het schynt, moeten zy alle eene tatouëring op hetzelfde deel van het ligchaem hebben. Dit tceken moet eenen dry angel zyn, bekroond dóór ecne roode muls. Den minister is gelast maetregelen te neémen. Het dagblad la Voix du Peuple is aengeslagen vóór hel. afkondigen van een verzoekschrift, waerin gezeyd word dat de welgeévendc Vergadering het land niet meer vertegenwoordigt en dat haere beslissingen van geener weerde zyn, wanneer zv het wetsontwerp, waerhv de kieswet gewyzigd word, aenveêrd". De onderleekcnaers zullen insgelyks vervolgd worden. Deéze zyn grootemieels officieren van de nationale wagt, en zyn v'oór den prefekluerracd geroepen, 0111 uylleggingcn te geéven over deéze zwaere inbreuk op de regeltugt. Men houd zich in de politieke wereld véél bezig met de protestatie, welke Napoleon Bonaparte, zóón van prins Hiero- nymus, in de welgcévende kamer tegen de wet op lief algemeen stemregt heeft neergeleyd. In dit stuk verklaert den kozyn van den voorzitter dat het volk niet meer gehouden is de belastin gen le betaelcn, wanneer men hetzelve van 't stemregt beroofd. Een dagblad van Parys zegt dat het gouvernement in deéze omslandighevd strengelvk jegens Napoleon Bonaparte moet le werk gaen. Na zeventien jaeren houwelyk, is den heer Thiers, op het punt vader te worden. Men zegt dat M. Thiers, onmiddelvk 11a het kraembed zyner egtgenoóte, naer ltaliën zal trekken, én dal het kind dóór den H. Vader, die vóór den franschen staetsman eene diepe agting hééft, zal gedoopt worden. La Voix du Peuple hééft gisteren twee veroórdeelingen ondergaen de eene van een jaer gevang en 4000 fr. boete;'de andere van een jaer gevang en 5000 fr. boete. Men hééft den heer Pion, op wiens naem de Presse en de Événement gedrukt worden, verw ittigd, dat men met hem zou handelen zoo als met den heer Boulé, indien gemelde bladen eene le hevige polemiek aenvingen. Dezelfde bedreyging is ge daen by de uytgeévers van den Siècle en den National.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3