liest, vóór anticlerical elc., dit doet my niet, daer heb ik zelfs geen gevoelen in. Den Fr. Als liet zoo is dan heb ik eenen moriacn willen wassehen OPENBAERE ZITTING DES GE5IEENTERAEDS. Dynsdag hééft onzen gemeenteraed eene openbaere zitting gehouden die nog al lang geduerd heél't. liet voórnaemste vraegstuk is geweest de verhooging der regten op het bruyn bier 't welk onder verschillige oog punten is behandeld geweest zonder dat er tot eene be slissing is konnen overgegaen worden. M. Evit heeft eene memorie voórgebragt welkers leézing omtrent eene tier geduerd heeftdie memorie sprak ten voórdeele der verhooging. Een lid heeft de welgepastte opmerking en voorstel gedaen die memorie op het secretariaet Iet- onderzoeking van al de leden neer te leggen, omdat, zegde 't lid, die kwestie by eene eerste ledzing niet kon beoordeeld worden. (Hieronder eene Ist"aenmerking(l). Vervolgens heeft 51. -biuret eenige gedagten geiiyt die nagenoeg de zelfde waren als die van 51. Evit en insge- lyks vóór de verhooging pleyten. 51. Imperts heeft dan ook zyne bemerkingen voorgedroegen welke, wel is waer, eene verhooging voorstellen, maer niet zoo groot als die van de twee voórgaende sproékers. <_)p de gezeg- dens van 51. Impens is 51. Evit beginnen te antwoorden en vertelde vry wat ongerymden zeever als by voorbeeld dat hy, indien hy brouwer was, zyne rekening in die verhooging wel zou weéten te vinden met het goed bier te mengelen met kleyn bier enz. (Verder 2lll! bemer king.) (2). Een nog al aerdig incident 't welk de verga dering deed Iagchen, was dat 51. Evit beweerde dat er eene sóórt van propositie was gedaen geweest waervan niemand wist te spreéken, doch 51. Evit hield staendc dat zy gedaen was of wel dat hy gecne ooren had of wel den kop in verwarring etc. (3d0 bemerking leeger). Na dit alles is de beslissing der zaek in kwestie uytgesteld en de openbaere zitting geheven. (1) Als op de enkele leézing der tegenwoordige memorie van M. Evit die nauwelyks liet vierde bevat der memorie tegen hel besluer der hospicen, als die tegenwoordige memorie 'zoo seffens niet kon begreépeu en dat er dieswegens tyd gevracgd moest worden, waerorn heeft men aldus niet gehandeld met de memorie tegen de hospieichecren welkers leézing by de dry ueren hééft geduerd, en welkers inhoud zoo maer seffens op eene enkele leézing inet eenpaerige stemmen, ter uylzondering van 51. Santen's, is aenveêrd geweest? Verdiende die memorie legen de hospieieheeren min de aendagt van den gemeenteraed? 5Vas de zaek niet véél gewigliger dan de tegenwoordige? Had den onze regentieleden dan meer verstand als nu om een grondig oordeel te slryken over een stuk welks leézing dry ueren duert? Maer helaes! dan was er kwestie van priesters, nonnen en beggynen te kwellen; dan was er kwestie van aglbaere administrateurs te beledigen en te schandvlekken dan was er kwestie van eenen blaem te werpen op persoenen van eene andere denkwyze dan onze heelekoppeudan, met een wóórd, was er kwestie van partygeest en andere vuyge driften in te volgen etc. Had men eens rypelyk dit schimpschrift onderzogt, men zou er in gezien hebben wat al leugens, valsch- heden en hactelyke aentygiugeu het bevatte en dan zou men schaemrood geworden zyn alleen van te denken aen zulk veragtelyk gcvrogl de minste goedkeuring te verleenen. Doch dit is eene voltrokkcne daedzaek waerover wy vroeg of laet vol doening zullen eysschen en voldoening zullen geéven aen al wie vóór de waerheyd genegen, de weézenlyke zaek zal willen kennen. (2) Meester Evit, alias Smerdis N° 2, zou, indien lij- brouwer was, wel zyne rekening weéten te vinden in de ver hooging der regten, en dit met hel goed bier te vermengelen met kleyn bier 1 Dit zyn schoone lessen die eenen administra teur gééft aen zyne onderhoorige aen wie hv slegls de principen van regtveêrdigheyd zou dienen te leeren.. Maer wat is't, oude gewoonten zyn kwaed om laeten en 'tvat geeft uyt wal het in hééft. Denkt Smerdis misschien dat de brouwers van Aelsl gclyk zyn aen zekeren notaris die door iemand zyuer vrienden op een lekker glas wyn verzogt zynde en om tevens over eene zaek te spreéken, die gelegeuhcyd te bact nam om er verschey- dene koeren des morgends te gacn ten eynde er eerst den besten Madère-wyn te proeven en dan te blyven om aen ecu lekker middagmacl plaels te neémen? Deukt Smerdis mis schien dat onze brouwers ook zouden handelen gelyk dien zelfden notaris dan gedaen hééft, nacinclyk van na die deftige onlhaelingen dan nog eene knappe rekening van 400 franken te zenden en dit voor wel gcèélen en gedronken te hebben Als Smerdis zulke slegle gevoelens van onze brouwers zou hebben, dan zouden wy deéze acnracden den dienst van Smerdis niet te vraegeu, want een spreekwoord zegtgelyk den duyvel is betrouwt hy zyne gasten. Dat er raedsleden zin die van hunne presentie gelden hebben afgezien, geen gedagt hebben om op eene andere wyzc hunne rekening te blacken, dit gelooYcn wy volgeérn, hiervan zyn wy ten volle overtuygt, maer de vraeg is of uien zulks van alle zou mogen geloovènHu byzoitderlyk als men de redens van 51. Evit gehoord hééft (5) Wegens de ingebeélde propositie, zegde 51. Evit, junior, zoo maer ronduyt dat zy gedaen was of wel dat hy zonder ooren was of wel den kop in verwarring had. Dal hv voor 't eerste gevaer geloopcn heeft en dus aen Smerdis den loove- racr met eenen grooten kop zonder ooren zou geleékcn hebben, dit wéét hy allerbest; en voor wat het tweede betreft, daermée vertelt hy aen niemand nieuws, wy! elkeen wéét dat zvnen kop nog al dikwjis draeyt en verward is. Dc schynliberalen der beyde kamers zeggen dat zy véél eerbied hebben vóór ijen godsdiensten de ge'eslelykheyd Als klubsgasten, francmacons etc. die tael voeren denkt aen T spreékwoórd Als den vos dc passie preekt boerkens wagl uwe ganzen, V De aenhangers van Baes Rogier zeggen dat hy de beste inzigten hééft over 't geestelyk onderwys en dat deéze die anders spreéken hem niet kennen51aer hola51. Rogier niet kennenhy spréékt immers in 't publiek, zyne redevoe ringen zyn publiek, zyne werken zyn publiek en daeruyl moet men hem oórdcelcn. Als hy goede inzigten heél't, waerorn ze niet getoond met ze in den tekst der wet te stellenhy moet weéten dat hy niet altvd minister kan blyven, dat de tegen woordige en toekomende Belgen wel eens door eenen protes- tantscben minister, door eenen nog hardnekkigcrcn discipel van Voltaire, van Rousseau, door eenen aen hanger van Willem of nog iels slegter konnen bestierd worden.... Daerbv, verba volant, scripla manenl, dat is, Rogiers wóórden vliegen we" maer 't géén in zyne wet stael alleen blyft. Den 12 mey is te Landen (provincie Luyk) eene talryke vergadering gehouden van grondeygenaers en landbouwers uyt alle plactsen des ryks. Zy hebben zich in een Landbouw-genoót- scliap gevormd etc. Als leden der besmerende commissie zyn benoemd5151. Eloy de Burdinne senateur, graef de Liedekerke graef F. De Merode, Van den Brando, de Re'elli, Coomans, graef de Bocarmé, Thibaut alle volksvertegenwoordigers, 51. Démai- sières oud-minister en 51. Jamart eygenaer-landbouwcr te llonut. Gclyk men ziel, is in die aglbaere commissie geen enkel lid van 't broeysel Rogier- Frèrc gekoózen. De vergadering van Landen wéét wel dat die gasten in de stemming der wet op den invoer der vremde graenen de waere belangen van 't land miskend hebben. Y Eenen onzer vrienden was over eenige dagen in gesprek over 't nieuw politiek onzer in- en uyllandschc ministers. Hel gesprek liep byzonderlyk over het schoon wóórd gespaer- zaemheyd 't welk zy by de laetste kiezing zoo hoog dcéden klinkenonzen vriend zegde dat in plaels van vermindering van lasten het nu vermeerdering was, in weerwil van al de schoone beloften. Eenen anderen zegde daerop: 't is waer, zy hebben niet gespaerd, maer toch hebben wy sedert de aenkomst onzer liberalisten geene palatenzickte meer gehad.... Hierop wierd droog weg geantwoorddit is ook waer, maer integendeel hebben wy den typhus, den cholera den rooden loop gehad.... Elkeen zweeg en 't gesprek was uyt. Een brusselsch blad gééft de volgende Iyst van kandi daten, vóór de aenslaende kiezingen, op Te Brugge draegen de liberaelen vóór: de heeren Paul Devaux, Peers, Sinave, aftreédende leden; de gemaeligde delill. Kervyn de Letteuhove en Edm. De 51an Van'Caloen; vóór 5'1™ kandidael meende men abt De Foere te neémen, indien zyne gezondheyd het had toegelaeten. Nu is't 51. F. Roels, provinciael raedslid. Te Antwerpen, de liberalen de heeren Osv, 5:eydt, Rogier, Loos, graef de Baillet; de gemactigde de heere'u 5lalou, Osv en Legrelle. Te Loven, de liberalen de beeren Christiaens, Van den Berghe de Binckuin, dé Luesemans en Schollaert, welken laetsten dóór de ultra-party word voórgedraegen. De gemae ligde: de heeren de Man d'Attenrode, Landéloos, Del'acoslc, oud-vertegenwoordiger, Wouters, zóón. Te 51echelen staet den heer Perceval, aftreédend lid, op de Iystde oppositie wilt de heeren Van den Branden ;le Reeth en De Brouwer de Hogendorp, by deéze twee laetsten, generael Criquillou voegende. Te Thielfzyn de twee aftreédende leden, de heeren Le Bailly de Tillcghem en Toussaintdc gemaeligde party draegl by den eersten den heer de 5Ieulenaere, oud-gouverneur, vóór. Te Yperen zyn de aftreédende leden, de heeren Vandenpeere- boom, Boedt én 5ran Reyniughe. De gemaeligde party twyfelt oyer den keus, of zy den heer Y'amlenpeereboom zal aenueénien, den lieer Boedt dóór den lieer 51alou vervangende, en behou dende, den heer Van Reyninghe. Te Namen is den heer Lclièvre den kandidael der beyde opiniën. Den heer 5Ioncheur word op zyne beurt door de liberalen verstouten. Den heer Wasseige, provincialen raeds- heer, is den derden gemaetigden kandidael. Te Dixmude staet den heer De Polter, oud-lid van het provi soir gouvernement op de rangen, in tegenoverstelling van den heer De Breyne, aftreédend lid. In Luxemburg den lieer d'Huart, bestrydende den heer Pierre, te Virion den heer Orban, tegen den heer Jacques, te .Marken; den lieer Lambin, tegenover den heer d'Hoffschmidt, minister van buytenlandsche zaeken, te Baslognc. Te Kortryk, Roesselaer en Nyvel is er geenen schyu van worsteling. Te Turnhout stelt men vóór, de beeren Dubus en Coomans; ook de heeren Coomans en de Merode-Westerloo. komen, maer dat de kiezers die gasten zenden wandelen, want moest er altyd riaer die dwaesheden geluyslerd worden, Belgièn zou eerlang beter aen het siaevelyk Turkyën dan aen een con- stilutionneél land gelyken waer elks regten moeten geëerbin digd worden. Luydcns de beriglen uyt die verschillige streéken zal de worsteling lievig zyn, eensdeels omdat men voorziet dat den klubshaspel vóór geene geweldenaeryën, vóór geene vraek- voórspellende middelen zal terugdeynzen ter behouding van liet hem ontsnappend gezag, audersdeels omdat 'l land in 't algemeen vermoeyd zynde, dit schandelyk jok der heersch- en geldzugtige coterie ten allen pryze wilt afschudden. 51en errinnert zich te wel al die valsche beloften van 't nieuw poli- j tiek, al die intriguen zyner aenhangers plaetszoekers, al die nutlclooze uylgaeven, al die partydige benoemingen, al die kwellingen en hairklieveryën tegen priesters en religieusen, met een wóórd al die slegle akten waerdoór de verderfelyke inzigten der libcralistenkliek te klaer afgeteekend zyn om er nog te konnen aen twyffclen, men overlegt dit alles ie wel en men zou inderdaed met zeer weynig vaderlandsgevoel moeten bezield zyn om niet ernstig aen eene grondige hervorming der kamer le denkenEene zaek moet hier aengeinerkt worden uaemelyk dat de gemaeligde party zieh dient vastberaeden le houden en zich noch dóór geweld noch dóór listen, noch dóór bedreigingen van kiesmaekelaers, jaglhondcn of onzedelvke partygeesten te laeten afschrikken of vcrleydenWel ligt zal zeker gcspuys met dreygementen van revolutie vóór den dag Tc Nederliasselt gebeuren er zulke aerdige dingen dat wv wel alle weéken zouden dienen een overzigt 'van die gemeente te geeven. Den liberalen kwant die eerst gezegd had dat hy een half bunder land zou verpand hebben om eene weduwe door proce- decren op 't zand zetten, ziet er geene kans aen en daerom roept hy zyne knikkebollen hyeen om eene petitie te teekene» ten eynde autorisatie le bekomen om ten laste der gemeente processen uyt te voeren.... Is dit treffelyk? Maer a propos, 1° is 't waer dat er le Nedcrhasseit twee burgemeesters en twee champetters zyn, of in andere termen of den liberalen burgemeester Steppe benevens zynen cham petter in een en zelfde gehugle Slethem elk eene broeyka» hebben waer hunne fyne fruylen gekweekt worden? Als dit waer is en wy gclooven zulks te mogen verzekeren, dan zal Nedcrhasseit voor geen gebrek van burgemeesters of champet ters te vreezen hebben. 2" Is 't waer dat zekeren B. S. van een deel van 't kerkhof of gewyde aerde wilt zynen cygendom maeken? 3" Is 't waer dat J. B". 5'. Y.'ook eenige voeten van 't kerkhof pretendeért? i" Is 't waer dat Ch. 57. D. eersten schepen, den ecrw. heer Pastor die in bediening bezig was, zoodanig gestoord of mis handeld heeft dat den agtbaeren geeslelvken er ziek van geweest lieéft en nog ontsteld is? 5" Is 't waer dat dien kerel dacrvoór dient aengcklaeed en regterlyk vervolgd te worden 6° Is 't waer dat 51. den procureur des konings dit binnen eenige dagen zal weéten? 7° Is 't waer dat Pierken 't ontvangerken, by 51. den gouver neur dóór den liberalen kwant is wit gewasschen, en dat Pierken dacrvoór 5 ueren lang lieéft moeten dansen vóór den pacha van Nedcrhasseit die in zynen zetel zat 8" Is 't waer dat zekeren schriftgeleerden wiens naem met de voórlaetsle letter van den A. B. C. begint, daer met geheel den haspel eene kat in volle muziek lieéft ter aerde besteld maer dat er den pacha met de choorkap niet legenwoórdi" was' 9° ls 't waer... doch wy zouden le véél te vraegen hebben indien wv grove zaeken moesten aenroeren, maer een ding ie er noodig, te weétendat de bevoegde overhevd dient een wackend oog op de kliek van Nederliasselt le vestigen en ernstige maelregels te neémen om de buylenspoórigheden die daer gepleégd worden, kort in te toornen.'5Vy zullen welhaest hierop terugkeeren. Gelyk wy vóórzien en voórzeyd hadden, is 't Yerbond in zyn N'van zondag stilzwygeud gebleéven nopens ons artikel van r m®y wacrln ^7 gevraegd hebben wie den leugenaer is of wel 51. Cumont die, in zitting van den gemeenteraed, open- Ijk gezegd hééft dat M. Bruncau niet alles voor den yseren weg gedaen lieéft wal hy zou hebben konnen of moeten doen of we! 't Verbond 1 welk met alle geweld aen 't publiek wilt doen gelooven dat 51. Bruneau alles gedaen hééft en nog doen zal \5y willen hier weéten wie den leugenaer is en dus verzoeken wy onzen konfrater hierop uytlcgginglegeéven zoo niet, zul len wy hier dieper intrcéden en dóór spreékende daedzaeken bewyzen wie er geloof verdient. Wy zouden geèrn weéten van het Verbond waerorn het niet alle de naemen hééft afgekondigd der heeren welke op de petitie tegen de wet op het onderwys hebben geteekend Onder andere hebben wy het handleeken van den lieer Van .Mcldert op dc petitie van Haellert zeer klaer en leéslvk be merkt, t geen wy m het Verbond niet aengeslipt hebben ge vonden...— Maer onze mannen vergeéten nog al dikwils als er hun iets tegengaet. Medeged. Het Verbond van Aelsl is thans zooverre gebragt dot het zyne eygene woorden moet wederroepen, zyne schandclyke akten verloochenen, omdat het. gewaer word dat elk treffelyk man met veragting op dit blad neérziet en dat het grootelyks de oorzaek is geworden dat de parlygangers van de heerschzuglige kliek zoodaenig is verminderd, dat de hectckoppen nog slegts door hun zelve vertegenwoordigd zynGy hebt schoon te loochenen en le bewinpelen, konfrater, dat gy de onderteeke- naers der petitie legen de wet op 't onderwys niet hebt af»e- schetsl als domooren, sukkelaars, fanalieken, zwakke menschen rcgtsvcrbordeclden etc., dit hebt gy gedaen, dit staet klaer in volle letters gedrukt in uwe voórgaende Nummers en zulke veragtelyke scheldwoorden tegen treffelyke menschen die ge- bruyk maeklen van een conslitutiouiieél regl, zult gy nimmer uytwisschen. Dit is het voortbrengsel van eene bedorvenc, van eene zedelooze ziel die, na zich eenigen tyd onder den dekman tel der schynheyligheyd le hebben verdoóken ontmaskerd is geworden en in al liaere afschouwelykhevd is in 't licht "e- b,'a8lGy hebt schoon met de petitie der bisschoppen te spotten en de prelaeten van uylzinnige pretention te beschuldi gen, de groolc meerderheyd lieéft hier reeds uwe inzigten ge- peyld; uwe wenschen geraeden, en eerlang zult gv eenegedimle les over uwe schandelyke aentygingen ontvangenBur"ers nog een weynig geduld en de vremde hectckoppen, de waelen en tutti quanli van den liberaelen boel die hier, lot schande onzer stad, alles overheerschen, zullen welhaest hunne revsnas krygen. 1 v De liberalisten, die le Loven in 51. Schollaert eenen verne der der kalholyke denkwyze gevonden hebben, beweêren dat deozen kandidael nog den onderstand hééft der leden van dé kalholyke universileyt, in welke hy eertyds proffessor was Deeze lastering hééft de oude amblgenoóten van 51. Schollaert gedwongen dc volgende verklaering te doen afkoneigen, in welke zy dit gerugl stellig logenstraffen Verklaring van dc heeren leden der kalholyke Universileyt van Loven, ten opzigta der kandidatner van den heer Sehollaen.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2