ZONDAG 16 J L A Y 1850. VIERDEN JAERGANG. Nr 195. AELST, den 15 Juny. Dit blad vcrschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klaglen of gegronde rekla- inen in 't algemeen belang te doen hééft, liy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. wacrvan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons cenige stukken zouden begeêren mede te deelcn, zullen geheym ge houden worden, ten zy wv in regie gedwongen wierdcfi dezelve te doen kennen. Geene snikken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQL'K SLUM. DEN DENDER-BODE OOGSLAG OP DE KIEZINGEN. De kiezingen van verleden dynsdag leveren vóór de liberalis- ten stof lot nadenken op; vooreerst omdat er, in weerwil van al liet gepleegd geweld gepaerd met den zedelyken invloed dien de gezaghebbers natuerlyker wyze op de kiezers uyloelfenen, geer.en enkelen kalholyken kandidaet uyt de kamer is konncn verwyderd worden, en ten tweeden omdat de geweldige minis- terialismus party zes of zeven haerer verslaefde en altydknik- kende leden op het slagtveld heeft gelaelen welke dóór hoogst bekwacme en kundige calholvken zyn vervangen geworden. Aldus zien wy dat er in 'l distrikt Loven slegts eenen enkelen kandidaet der vier aflreédende leden is herkoózen, naemelyk M. De Man d'Attenrode, welken op eene eervolle wyze zyn manduel vervuld had en lot de gemaetigde denkwyze toehoortde andere dry aftreédende leden die zich met Jyf en ziel aen Y ministerie verslaeld hadden, zyn afgedankt en hebben vóór opvolgers; 1° M. De Lacoste, oud-gouverneur, van wiens verdiensten de klubsparly van Loven geene hoegenaemde reke ning had gehouden en den talentvollen man op eene schande- lyke wyze uyt de kamer gestooten2° M. Landeloos, agtbaeren a'dvokaet en raedslid te Loven, tegen wiens kandidaluer al wat eerloos en walgelyk is dóór de liberalistische vuylschriflen was uytgebraekt; 5U M. De Wouters, provinciael-raedslid en burge meester te Vcrtryck, ook eenen man van kennis en wcérdig om een belangryk distrikt te vertegenwoordigen. Verder zien wy dat al de kuyperyën, listen en geweldenaeryën van wege de klubsparly noch te Thielt noch te Ypcren hebben konnen baeten om twee uytsteékende mannen als MM. Malou, geweézen minister van financiën en De Muelenaerc oud-gou- verneur van West-Vlaenderen, uyt de kiezing te bannen, en dit tot groot spyl en vrees onzer ministers welke in deéze talent volle oud-afgeveèrdigdc twee moedige verdedigers tegen de minislerieélc willekeurigheden, twee magtige redenaers tegen de dolle uytvallen van MM. Frère, Rogier en eonsoórtcn zullen vinden...... liet is waer, in de laelsle kiezingen waren er de klubsliberalen in gelukt het volk lebedriegen en te mislcyden en aldus die sommiteylen der kamer dóór dweepers en domme jaknikkers te vervangen, maer nu heeft't volk zyne dwaeling gezien, Y is van zyne begoocheling weergekeerd, Y hoéft zyn misverstand erkend en Y is dan ook eene schitterende eerher stelling komen doen, met op zyne verleyders al de schande en lasteringen terug te werpen waerdoór MM. Malou en de Muele- naere, tot Belgien's onëer, waren uyt de kamer gebannen Weynige of geene kandidaeten hebben in hunne repectieve distrikien eene vóór de liberalislen meer verpletterende meer- derheyd bekomen, en dit vereyschte de ten onregt geschand vlekte eer deézer twee belangryke volksvertegenwoordigers in welkers opregt kalholyke grondstellingen Y land zyn betrouwen mag stellen. Ten vierden mag de nieuwe kiezing van den graef De Merodc- Westerloo, welken te Turnhout is benoemd, niet stilzwygend voórbygegaen worden. Benevens M. Coomans heeft den nieuwen kandidaet van elf honderd stemmen er by de negen honderd op zich vereenigdDan eyndelyk dient er opgemerkt te worden dat, buyten de groole kiesdislrikten, al waer tegenkanting bestaen'hééft, de liberale kandidaeten er met eene zoo geringe meerderheyd zyn herkoózen,dat men mag zeggen dat zy er ais met geweld dóór gesleépt en gedrongen zynZoo is M. DYlolfschmidl, minister van buylenlandsche zaeken, te Bas- togne met de onbeduydende meerderheyd van twee stemmen herkoózenM. Jaques teMarche met eene meerderheyd van vyf stemmen te Dixmude, zegt men, is ergelykheyd van stemmen geweést en de gemaetigde hebben zich eeüpaerig in de ballo- ieéring onthouden omdat, naer Yschynt, er bedrog is gepleégd; te Namen en te Virion is er moeten geballoteérd wordenmet een wóórd, wy mogen zeggen dat dóór de gedeeltelyke kiezingen van 1850 de schynliberale party geknakt is en dat zy tot ernsti ge waerschouwing moeten vertrekken aen Y ministerie en Y zelve doen denken om van zynen dwaelweg terug te keeren. Deéze kiczingen zyn ook eene voórbereyding tot de eerstko mende welke door onverwaglte gebeurtenissen eerder zouden konnen plaels hebben dan men wel denkt. Hebben de groole* sleden gelyk Brussel, Antwerpen en Brugge zich nogmacls dóór lantere partyzugt laelen begeesteren en wederom al hunne ministerieële kandidaeten naer de kamer gezonden, dit was te vóórzien, maer Y is eene blyk te meer hoe schandelyk 't libe- rael ministerie de landbouwers in hunne kiesregien hééft gekrenkt met in de gtoole sleden hel monopolium der stemming te brengen dóór de vermindering van den kieslol op 20 guldens, vermindering die klaerblykelyk ten nadecle der buylengcmeen- tens werkt, aen welke hel voórtaen onmogelyk is mannen vol gens haeren smaek naer de kamers te zenden. Zelden zag men zoo véél schaemteloosheyd en dwaezen handel dan in Y Verbond van zondag, welks opstellers het zich als eene laek schynen te rekenen zich zelve te schandvlekken en als domooren te doen doórgaenZy schandvlekken zich zelve met een ander die trèlfelyk en vóór geen bedrog vat- baer is, onregtveèrdiglyk zaeken aen te tygen waeraen zy zelve pliglig zyn. Aldus schreeuwen zy geduerig dat de edel moedige heeren welke zich hebben willen belasten de calho- lyke petitie tegen de rampzalige wet op Y onderwys, in persoon ter onderteekening de kiezers aen te bieden, de onderleekc- naers alle slach van leugens en valschheden hebben wys ge- maekt eeniglyk om handleekens te bekomen, lerwyl zy, Ver- bondsgasten, op hunne liberale petitie niet anders dan onge- dwongene, verlichtte en uyt overtuyging geplaelste handlee kens hebben ingezameld even als of wy hier geene oogen hadden om hunne handleekens te zien, en als of de leekenaers der Catholyke petitie daer niet waren om zulke eerlooze las- terlael naer weerde te schatten. De Verbondsmannen maeken zich belagchelyk met te spreéken als of zy zich hier uyt vremde gewesten waren komen neérzelten en met de teekenaers der Catholyke petitie onbekend waren want moei men niet meer als dom zyn om te willen doen gelooven dal de heeren der Catholyke petitie al die slegte middels hebben gebruykt om handleekens te krygen daer er niemand beter overtuygd is dan de onderleekenaers zelve aen welke men dit wilt" opvyzen, dal zul ken nutteloozen handel by hun geene plaels hééft gehad en zelfs geenzins noodig was? Moet men niet meer als losbol zyn om van die verlichtte, ongedwongene en uyt overtuyging geplaelste handleekens te rammelen, als de liberale petitie daer is om te bewyzen dal de twee derde der 110 onderleeke naers zyn afbanglyke amblenaeren, gesubsidieerde van Y gou vernement, afhauglyke burcelschryvers die geene kiezers zyn, broeders die in stads eygendom woonen en niet slemgeregtigd zyn, van stad betaelde amblenaers, onderwyzers uyt de gou- vernemenlsschool, kanteniers der kazerne, contrainteudraegers, onderwyzers der stadsarmschoól, kneglen in fabrieken tol den stadskamerbode toe etc. etc. Wy vraegen het nog eens, moet men niet meer als losbol zyn om daervan geduerig te rammelen en dan nog de Catholyke petitie te willen beschimpen met zulke liberale petitie te willen doen uytblinken Zouden wy op onze beurt niet eens mogen vraegen, gelyk de opstellers van Y Verbond geduerig doen wat moet eiken regtschapen en rcdclyken mensch van al Y Verbondsgesjouwel en laster denken Oórdeclen die mannen dóór hunne vuylig- heyd de heeren der kalholyke petitie te bezwadderen en ze aldus bv Y publiek in minagling te brengen, daerin zyn zy bedroógeniets watvuyl is kan wel iets dal zuyvcr is beklad den, maer hiervóór is eene conditie noodig, naemelyk dat de vuyligheyd de zuyverheyd konne genaeken,"en dit is hier Y geval niet, integendeel hoe vuylder de Verbondsmannen zich zelve maeken hoe dieper zy in veragting zinken en hoe meer men er zich zal van verwyderen gelyk zy óngctwylfeld ondervinden. Wyders beroepen wy geheel de Alliance een enkel huys te noe men waer onze petitieheeren de schurftige middelen zouden gebruykt hebben die Y Verbond hun te laste legt; Y ware mege- lyk dal wel ligt eenen of twee persoonen zulks aen de vrackzug- tige klubisten hééft wys gemaekl uyt hoofde van kalandisie of anderzins; dit is gemakkelyk te verschoonen, wyl zulks geen zins met hunne inwendige overtuyging overeenkomten, ware er tegen alle verwagting zulk een geval, het zou de petitie heeren hertzeer aendoen de betrekking van zulke persoonen met onze tegenstreévers nivel gekend te hebben, want voorzeker zouden zy er voórbygegaen zyn gelyk zy met menigvuldige andere gedaen hebben Doch daer ligt den knoop niet van 's Verbondsgramschap en spyl, Y zyn de 550 handleckeuingen der trelfelykste kiezers van Aelst welke op de kalholyke petitie klaer te leézen staen, die aen Y herte knaegen der klubsgaslen, omdat zy bewyzen dat de liberale petitie schandelyk geloógen heeft als zy zegt dat gansch de bevolking deézer slad vucriglyk verlangt en den Scnact smeekt de gewacgde wet aen te neémen Zou dit vóór geene leugen, vóór geen schandelyk bedrog moeten gehouden worden, wanneer slegts een achsle deel of een vyfligtal der kiezers van Aelst zich durft noemen de gansche bevolking, daer het hiervoóren beweézen is dat de 7 8 der kiezersaen den Senael het tegenovergestelde vraegen? De opstel lers van Y Verbond en tevens bewerkers der liberale petitie hebben wel ondervonden wat al moeyte het nog hééft moeten kosten om dit achtste deel der baiidlcekeningen te bekomen, want wy houden staen en zulks weélen wy uyt d'eersle hand. dat er in zommige buyzen gepredikt, schoon gesproken, beloofd is, immers dat er niets is verwaerloosd om een handteeken te krygen en dat niettegenstaende aen die beloóvers, die schoon spreékers, die predikanten de wydsle opening van Y buys is geloondKonfraler, verslikt gy u aen Y pilleken der petitie, Y is aen uwe beestighevd tewyten en aen niets anders. SAIUEASPRAER lusschcn M. Rogier en eenen Franschman over de teel op hel middelbaer onderwijs. (Eynde.) M. Rogier. G'en doel, ciloyen, gy hebt geencn moor ge- wasschen, want ik gaen u regtzinnig spreéken, niet in myne hoedaenigheyd van minister, want als minister kan ik niet regtzinnig zyn, ik moet van wit zwart en van zwart wit konnen maeken, maer als uwen vriend en zeker als vriend van Carnot en consoórten. Wel nu om u te loonen dat ik regtzinnig ben ten uwen opzigle, ik maek u myn compliment, en ik verklaer u rondborstig datgy meer als gèlyk hebt in alles watgy wegens het art. 17 onzer grondwet hebt gezeyd en bygebragl: Ja, citoyen, gy hebt deézen art. wel uytgeleyd, en gy verstaet den den zeiven gelyk hy weézenlvk versta en moet worden gy verstaet deézen art. gelyk ik zelve hem 10, en 12 jaeren lang heb verstaen, gelyk ik hem heb verstaen zoo lang ik liberael ben geweést, maer als ik van liberael, liberalisl en clubist ben geworden, van den oogenblik dal ik deel heb gemaekt van het liberalislen congres, ben ik van opinie veranderd. In dat liberalislen congres ging het aerdig, ciloyen, hieronder ons gezeyd, die mannen zagen dal zy met de vryheyd gefopt waren, en zy wilden de vryheyd kortvleugelen; zy wilden volle vryheyd vóór hun zelve, maer niet vooreen ander, niet vóór de pacpen zy waren raezende om dat het leeger onderwys in de handen der paepen waszv waren dol en woedende oui dal de pacpen daerenboven nog meester waren over hel middelbaer onderwys, om dat deéze dóór geheel het land, schier in alle sleden collegiën, pensionaeten haddenin dat liberalislen congres wierd eerst bosloólen van jaerlyks 50 centiemen par man uyt te leggen om tot Brussel en elders kleyne liberale schooien op te regten, waer geenen priester zvnen voet zou mogen zetten, maer als men zag dal dit spel niet trok, wierd er van dolheyd besloólen de paepen op eene andere manier te knolzen, met hun de vryheyd van onderwys te beneémen daer wierd besloólen de grondwet die de vryheyd van onderwys aen een ander waerborgt, te veranderen Y zy dóór eene wei Y zy dóór eene revolutie; daer wierd besloólen, want in dat congres is véél besloólen, dat het gouvernement in concurrentie moest treéden met de vryheyd, het gone zoo véél is als de vryheyd vernieligeudaer wierd besloólen dat het gouver- ment eene barrière moest stellen aen het middelbaer onderwys dat schier uytsluytelykdóór de paepen wierd gegeévcn. In dat. congres wierd Frère-Orban, de Haussy en ik aengeduvd om dut castagniën uyt hel vuer te raepen. Wal kon ik'doen in deéze oiuslandigheyd f was eene schoone gelegenheyd om nog eens groot te worden Ik heb die gelegenheyd te baet geno- men, en, naer van myn hert eenen steen gemaekt te hebben heb ik aen het congres belofte gedaen, konden zy my minister maeken, dat zvnen wil zou geschieden, en tol nu toe is dien wil volbragt. Dus, citoyen, hebt gy meer als gelyk in uwe denkwyzeY zyn de liberalislen die de grondwet hebben doen plocyën naer hunnen zin, en het doel my opregt plaisier dat gy als vremdeling zoo gegrond over deéze zaek heb gesproken als ik u heb tegen gesproken, Y was maer om uwen pols eens te tasten, om te weéten of men in Yrankryk eenige kennis van onze zaeken hééft Den Franschman. M. den minister! kennis! wel daer is geen land in gansch de wereld daer wy ons racer mede bekom-

De Denderbode | 1850 | | pagina 1