PRYSSCHIETING MET DE BOLLE, OVERLEÉDENE. VAN DEN IEN DER-BODE nriTtin rr Ferb- roggeman, Ghm- Berigt aen 't publiek. ^IlTnge™^^ De kiezingen zyn overal rustig afgeloopen. Het ministerie heelt er zich niet veel van te belooven; doch om de onlmoe- j djaing in de rangen niet ie werpen, toonen zyne gazellen zich 1 tevreden, en iraglen hunne verliezen te bewimpelen; niaer raeskallcry vermag legen geéne daedzaeken. De kiezingen van I dynsdag hebben eene beduydenis die den verblinden drift alleen kan miskennen. Ter gelegenheyd der herkiezing van M. Yanlsegem, gede- j puleérden te Oostende, zyn er op de werf eenige kanonschoten gelost dóór eenen seheépskapileyn. Eenen timmerman,genoemd Jan Catloir, den vuermond genaderd zynde, heeft gansch de lading op de bil ontvangen en is zwaer gewond. In het liospitael "cbragt, wierd hem aenstonds hel been afgezet, doch hy hééft niaer weynigc neren deéze verrigting overieéfd. Hy laet eene weduwe en een onderjaerig kind agter. Een droevig ongeluk is eergisteren namiddag voorgevallen op het buytcngoed van Mev. Van de Woeslyne, te Wondelgem. I 3i. Ernest de Kerchove, zóón van den burgemeester van Gend I en schoonzoon van den markies de Rodriguez, in den stal gegaen zynde niet hel tienjaerig doglerken van M. Van de Woeslyne-d'Haue, wilde het op een der peêrden plaëtsen. I Plotseling begint het peêrd met geweld agteruyt te slaenhet I kind valt, en M. De Kerchove hel willende ophelpen, ten eynde I liet buyten gevaer te brengen, kreeg eenen zoo geweldigen stamp dat hy verschcydene ribben gebroken had. Op zyn geschreeuw, zyn de kneglen komen loegeloopen, zy hebben het kind dat reeds aen T hoofd gekwetst was gered en i M. De Kerchove weggedraegen. Eenen hunner is zelfs hel slag toffer geworden van zyneu moed, en is zwaerlyk aen het been gekwetst. Den toestand van M. Ernest De Kerchove is zeer bedenkelyk. De sacramenten der stervende zyn hem toegediend geworden. Sedert eenige dagen geéven de jagers-karabiniers zich i te Brussel over aen de grootste buylcnspoorigheden. Eergis teren avond nog zyn zeven dier militairen van ons garnizoen handgemeen geweest te Koekelberg; zy hebben van hunnen sabef gebruykl gemaekt om verscheydene persoonen te slaen. Eenen burger heeft eene zwaere wonde aen het hoofd bekomen. De gendarmerie van Molenbeek Sl.-Jan heeft vier van die sol- daeten aengehouden. De lalryke voórbeélden, welke men dagelyks ziel, zullen, denken wy, de overheyd toch eenmael aenzetten om de soldae- ten, die niet in dienst zyn, het draegen van wapenen te vér- bieden. Het bof van assisen van Braband heeft verleden zaterdag nagl ten 12 ucrcn, een vrvspraek gegeéven in le zaek der hecren Steppe, huissier, beschuldigd van valsch handteeken, en Sachman, beschuldigd als zynen medepligligen. Het hof van Cassatie heeft by arrest van den 7 deézer maend de voorziening verworpen van den beer Van Goelhem, tegen een vonnis van liet hof van appel van Gend, 't welk aen het hospilie van Bevercn een bezet toekent, 'l welk aen het zelve door Mev. Van Goelhem gedaen is. Onder andere belangryke vraegpunlen, welke dit geding op perde, bevond zich degëéne van te weélen of het art. 84 der gemeentewet zich bepaelt de besiaende fondatién met bvzon- dcre bestuerders te behouden, of loelael er in het toekomende nieuwe dacr te stellen. Het arrest van het hof van appel van Gend neygde in deézen laetsle zin. i Het is, naer onzen weéte, de eerste mael dat de regtbanken zich bezig le houden hebben met de uytlegging der wetten van hetjaer V en van hel jaer VII, ovcreengebragt met het art. 84 der gemeentewei, en deéze uytlegging veroordeeld hel uylsluy- tend stelsel van M. De Ha ussy. Men sehryfl uyt Bergen Ziehier een vo 'rbeéld met welk I gemak men de domste gerugten verspreyd. Deézer dagen kwa men twee Brusselaers, eenen professor en eenen schilder, de kerk van Sint-Waudru zien. Na gënoegzaem dit oud gebouw bewonderd te hebben, keerden zy naer bun hotel terug, en i gingen door een kleyn slraetje, rue de Rcpcnlies gebeden. De schooljongens gingen uyt; eenen deézer zegde dat hy i eenen der heeren vergiftigd suykergoed in de beék had zien werpen. Eene grooic opschudding doel zich opvrouwen en mannen konien uyt hunne huyzen: liet is een leven uyt de andere wereld. Meer dan acht honderd persoonen omringden de twee vremdelingen, en dreygden den zoogezegden vergiftiger. r Met véél moeyle bereyklcn zyn hun hotel. Nauwelyks waren zy daer ofde policie kwam aen. Zyzag weldra de grovedwaeling. Ten 10 ucrcn was hel gerugt in Bergen verspreyd, dal o kinderen le Bergen reeds dood waren; er waren er te Brussel 100 gestorven; des middags waren er 10 kleyne Bergenaers dood en le Brussel meer dan 200 persoonen. De vergiftigers waren dóór Bergen gekomen Wy schryven dit toe, zegt de Gazelle de Monsaen het berigt over den verkoop van suykergoed in groen papier, in welk eenen deskundigen eene hoeveelheyd koperslof ontdekt had. Men léést in de Tribune van Hasseltsedert eenigen lyd was te Hechlel hel gerugt in omloop, dat Agnes Piters, de meyd van Henry Linden, in eenen stael van zwangerheyd verkeerde, toen men zaturdag laetslleden zegde, dal zy bevallen was. De gendarmerie gaf hier van berigt aen den vrederegter van Peer, I die zich maendag ter placts begaf. Hel meysken ontkende eerst alles; doch toen eene gedane huyszoeking het lyk van een pasgeboren kind had doen ont dekken, bekende zy in den nagl van 51 niey tol 1 juny een kind ter wereld gebragt te hebben, dat zy in eenen rok wik kelde en iii baer bed verborg, waer hetzelve moet verstikt zyn. Na die bekentenis is de meyd aengehouden, en de juslieie zet haerc naspoóringen voort. Een dryjaerig kind, de genoemdeClemence Plancke, speé- lendc omtrent den molen van den heer Delescluze, te Brugge, is dóór eenen der vleugels van den molen geraekt, en doodc ter plaese geblcéven. Zaterdag is voor het hof van assisen der provincie Ant werpen de zaek afgeloopcn der malroozen van het schip Marie Antoinette, van Antwerpen, beschuldigd van den 4 July 1849, op zee, den kapileyn Lauwers en den stuerman De Jonghe vermoord le hebben. Den jury de beschuldigden Filiaert en Haczebroeck onpligtig verklaerd hebbende, zyn deéze onmiddelyk in vryheyd gestekt. Loy en Van de Weghe, schuldig verklaerd van met voórbe- dagtlieyd den kapiteyn Lauwers en den stuerman De Jonghe vermoord le hebben, zyn ter dood veroordeeld. De uylvoering van de straf zal op de Groote-Plaels van Antwerpen gebeuren. Men sehryfl uyt Kortryk, den 5 juny, ten half tien ueren 'savonds, hééft men een buyleugewoon luehlverschynsel gezien op den Poltclarcnbcrg, digi by deéze stad gelegen. Hel was eenen vuerbol, die juysl boven de school van den lieer Verrue zweéfde en dacrna verdoovend neérdaelde in den bosch van den heer Yandenpeereboom. Aen dien vuerbol hing eeuen steérl van meer dan 40 voelen lengte en die puntig uylliep. Het ligchaem van den bol was eeuigzins mal en blauwagtig, maer den steérl was zoo helder vuerig, dat hy de landslreék eene halve uer in 't ronde als eene illuminatie verlichtte. Dien vuerbol dreéf op 250 voelen afstands van de aerde en riglle zich inel de snelheyd eener zoo genaemde vallende ster van het Oosten naer het Westen. Naermaele alsdan den glans verdoofde, daelde den bol neder. Dat hicht-terschynsel ver deelde zich in zes kleynere bollen, en deéze elk in een groot getal dikke sterren. Men sehryfl uyt Mewe, (West-Pruysen) den 2 juny: He den is er in onze stad een schrikkelyk ongeluk voorgevallen. Deézen morgend zou er zich eene groole processie van hier naer Lork begcéven, waer in een klooster een mirakuleus bééld der H. Maegd is; op liet oogenblik dat men eenen aulaer op eenen boot bragt, om de Vistule over le vaeren, is er een vaertuyg, dat eenige minucten le voóren met 120 a 150 persoonen wegge- vaeren way, op 40 slappen van den oever gezonken. Men rekent hel getal der lieden die het leven verloóreu hebben, op 100. De processie hééft geene plaels gehad. FRANSCHE REPUBLIEK. Er volgt uyt eenen brief van M. Bigal, lid der Welgeévende Vergadering, dat, volgens eene samenspraek, welke hy met Lodewyk-Napoleon gehad hééft, deézen niet toestemt dat men de nieuwe kieswet aen de benoeming van den voorzitter der republiek toepasse. Den eersten magistrael zou voorlducrig gekoózen worden op de manier, die de Grondwet aenduyd. Men maekt zich bereyd om de boulevards van Parys met jodenlym te vloeren. Op deéze w vzc zal men de muytery baer byzondersle wapen, naemelyk de kasscyden, onlneémen. Te Corbeil is er den 9 deézer een groot graenmagazyn ingestort, waerln twee persoonen het leven hebben verloóreu. Den harden loon waerop men de dry inillioen vóór den president cyscht verwekt véél agterdogt. Men hééft doen verstaen aen de mannen der meerderheyd, dal den president verpligt zyn zou zyne demissie te geéven, of wel een ministerie le kiezen aen de linkerzy, want dal hy aen zyne schulden niet kan vol doen. Dit hééft voél schrik leweéggebragl, en de meerderheyd, boe vol tegenzin zy is, zou er toch toe overgaen om de dry inillioen te geéven. De bisschoppen van Savoyc hebben de ordekruysen gewey- gerd, die den koning op reys lieéfl uytgedeeld. Te Turyn lieeischt er véél onrust. De politieke zaeken gaen zeer slcgt te Turyn. De schatkist is ledig. De gedeputeerde spreéken van een meer gevorderd ministerie. Eene vréeue moord. Te Bordeaux hoéft deézer dagen een vreed en walgelyk toou.eel plaets gehad, welk gevolgd is door eene moord. In eene herberg op de ltaey Bacalou, zalen een zestal persoonen te drinken. Het waren malroozen dry Noorwegers en dry Ainerikaenen. Na zich hel hoofd dóór den drank verwarmd le hebben, begon men le twisten; van de woorden kwam men tol de werken. Iedereen wapende zich met schup en lang en al wat onder de banden viel, en weldra ontstond er zulke bloedige worsteling, dal de bazin naer buyten liep onder de kreéten van moord moord Den heer Rcy, bedienden by de badplaelsen der St. Denys- straet, snelde naer hel buys waer dal vreessclyk gevegl plaets bad. Hy traglie er lusschen beyde te komen en de veglers le scheyden waervan zoinmige reeds zwaer gekwetst waren. Deézen braeven burger moest zyne opoffering wel du er beta e- len. Die razende kerels randden hem gezamenlijk aen en braglen hem ouophoudelyk slagen toe aen hoofd en borst. Onbekwaam om zich legen zes woestuerds le verdedigen, die erger waren als wilde beesten, viel M. Bey stervend neder op denvloer.lly had 7 messteékenontvangen, waervan verscheydene agler de ooren en in de longen. Terwyl dit afgrysselyk looneel in de herberg plaels Ind, was er eene lalryke volksmenigte op het geroep van het slagtoffer en hel gehuyl zyner moorde- naers rond dal buys verzameld. By hel zien van dat bloe dende lyk, kende de veronlweérdiging der aenschouwers geene paelen meer; men wierp zich op de moordenaers maer deéze laetsle, met messen en yzeren tuygeo gewapend, sloegen hel volk weg en wilden ontvlugten. Dit was noglans vrugleloos. Hel volk had eenen cirkel gesloólen rond de herberg, zoo dat alle vlugt onmogelyk was; slegls eeuen hunner ontsnapte langs den kant der rivier; by wierp zich le water, om zyn schip te bereyken, dcch men pakte hem vast. Eenen bedienden van hel oclrooy, eenen grysaerd, Cassou genaemd, stelde zich alsdan onverschrokken, met den blooten sabel in de hand by de moordenaers, tol zoo lang de gewapende magt ter plaetse kwam. Een piket nationale garden, voórajf gereédeu dóór vier gendarmen, kwam al spoedig aen. Men greép die woe dende moordenaers, bond dezelve en bragt hen aldus over naer het wagihuys der douanen. Eene lalryke volksmenigte volgde hen onder het roepen van vraek-kreélen. Slegls met groole moeyle konden de gendarmen de vremde moordenaers ontrukken aen de veronlweérdiging van hel publiek. Men léést in de fransche dagbladen, dat de schryfsler over de tuynkunde, C. J. London, onlangs aen den hertog van Wellington verlof vroeg, om zyne plantagie van heesters (beeches) te zien. Den ouden hertog zet zynen bril op, by het ontvangen van den brief en denkt dat het handteeken C. J. London, dal geéne is van Charles James, bisschop van London. Den hertog léést ter loops den brief en denkt dat men spréékt van zyne broeken (breeches) le mogen zien. Van zyne verwon dering terug gekomen, denkt by dat men spreéken wilt van dat kleëdsel, hetwelk by le Waterloo aen had, en dewyl hy dagt dat men het noodig had vóór een kunsidocl, zend hy daedelyk aen den bisschop het gevraegd stuk. Deézen krygt het voorwerp; maer zyn eerste gedagl is, dat den ouden lord in de hersens gekrenkt was, en hy gael aen lord John Busselt zyne vrees bekend maeken. Maer den hertog van Wellington kréég hel zelfde gedagl van den bisschop, omdat hy hem zulke wouderlyke vraeg dééd, en ging ook naer Lord John Bussel 1 loc om hem zyne onrust te verklaeren, over een der voórnaemste hoofden van de engelsche kerk. Den hertog kon niet beier le pas komen, en het misterie van de broeken kwam eyndelyk aen het licht. Den ouden Wellington lachte hertelyk met zyne vergissing en zond eenen allervleyendsten brief aen Mev. C. J. London. TYDINGEN UYT IT ALIEN. Men sehryfl uyt Roomen, den 25 mey Den gezant van den Sultan by het hof van Weenen bevind zich op dit oogenblik in onzestad; hy hééft hel bevel ontvangen le Roomen stil te hou den, om den H. Vader zyne hulde aen le bieden. Mgr. Franzoni, aertsbisschop van Turyn, de straf ondcr- gaen hebbende, lot welke hy veroordeeld w ierd, is den 2 juny in vryheyd gesteld. De Arm oma van Turyn kondigt de volgende verklaering afDe ondergeleekende bisschoppeu der twee geeslelykc provinciën van Turyn en Geuua, weelende dat de groole meer derheyd van de geestelykheyd uyt hunne dioceésen, God dank geheel eenstemmig is van gevoelens en leerstelsels, met de bisschoppen, en dat zy geheel gekleéfd is aen hel opperhoofd der heylige kerk, den II. Vader; willende, zoo als het hunne pligl is, de onlsligling beletten die hunne slilzwygendheyd ouder de katholieken zou kunnen doen onlstaen, en terzelfder lydc hunne geestelykheyd willende ontlasten van eene schan- delykc vlek, aenzien de bisschoppeu hel als eene pligl le ver klaeren, dat zy ten volle de prolestalie goedkeuren, welke Em. den aertsbisschop van Turyn den 19 mey gedaen hééft en die dóór de dagbladen afgekondigd wierd. (Volgen de hand- leekens van eenen aertsbisschop en van 17 bisschoppen.) BURGERLYKEN—STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 4 q Vrouwelyk o HOUWELYKEN. Petrus J. De Vos, 22 j., landbouwer, met Maria De Coninek, 51 j., landbouwster. Frans Foppens, 54 jtwyndersgast, met Joanna Call). Van Achter, 55 strykersse. Petrus Mensehaerl, wedr. van Joanna Smet, 25 j.solferstektnaeker, met Maria Th. Franck, wede. van Jb. Van der Eecken, 28 j., borduersier. Paul Petit, 25 j., twyndergasi, met Bernardina Walgraeve, 24 j., dieuslmeyd. Emile Jh. Deschamps, 7 j., Vryheydstraet. Francisea De Schryver, 18 maenden, Gendschestrael. Chath. Henry, 0 j., Nazareihsiraet. Maria J. De Saedeleer, kantwerkster, 17 j., Volderstrael. Judocus De llaeck, wedr. van Jud. De Veylder, en man van F. Van Mol, voerman, 60 j., Molendries.Antonia F. De Vuyst, winkelierster, 59 jKerkeslraet.Jan De Meyer, man van J. Van Schelverghem, twyndersgast, 20 j., Nazareth- straet. Maria Van der Eist, 5 j., Schaerbeék.Eduard Barkers, Sweéken, Hoogslracl. Isabella De Brucker, land bouwster, 70 j., Schaerbeék. TER DRUKKERY Gelast men zich met het drukken van Boekwerken, Bro~ chueren, Prys-couranten, Catolngiien, Dood-beéldekcns, Kaerten- en Brieven, Registers, Partneren, Affichen, Eliquetten, Adreskaerten, Adviesbrieven, Nummers, 'J'r- bellen, immers niet alles wat den drokstiel aengaet. Den Drukker-uvtgeéver beveelt zicb in elks gunst en verze kert dat de gemaetigheyd der pryzen, den fraeyën druk en spoedige bediening aen de belanghebbende lot vol doening zullen strekken. 11 E I III I maeker en Verwer, in de Vry- JAAjAlAVA A lieydstraet, N° 44, te Aelst, heeft de eer het publiek le berigten dat er by hem te bekomen zyn alle sóórten van VensterglasMatglas, fransche en duytsche Spiegels, Gekolenrd glas, Glazen Dakpannen, van dobbele en drydobbele dikte, glas met figneren, Rozetten, etc. etc. Verder alle sóórten van gevreévene en ongevreévene Verfwaeren, Borstels, extra goede inlandsche en hollandsche Cernyse etc. Dit alles aen zeer gemaetigde pryzen en volgens kwaliteyt. TE EREMBOBEGEM. By L. VAN GEIT, op den Brusselschen-steenweg ter herberg Pavilion Beige, op Woensdag 4Jen Kermisdag, zynde 26 Juny 1850, om 4 ueren namiddag. Pryzen koperen Marmitten, Moorenen Kaffepotten. Aelst, laet by deéze weéten dat zy als te voóren den Smeders-Stiel blvft nvtoeffenen en dat men by baer als naer gewoonte te koop zal vinden alle sóórten van Sloó- ven, Yzergerief etc. etc. Zy beveelt zich in de gunst van een ieder.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3