ZONDAG 25 JUNI 1850. VIERDEN JAERGANG. N' 196. AELST, den 22 Juny. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden /oudag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eenc annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveêrdige klaglen of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CUIQL'E SUÜM. verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.Denaemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen gelieym ge houden worden, ten zy wv in regte gedwongen wierden dezelve ledoen kennen. Geenc drukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich mét al wat den druk aengael. ENDER HET HOLLANDSCH GOUD EN DESZELFS GE FOPTE BEZITTERS. Wy hebben al weer eenen liberaelen joódentrek aen te stippen van wegens den al te vermaerden minister Frère, welken maconnieken snaek ons slegts schynt ge zonden te zyn om ons te plaegenWy willen hier spreéken over de ontmunting van '1 hollandsch goud en gevolgelyk over de foppery waervan deszelfs bezitters slagtoffers zyn. Van over twintig jaeren hadden de goudstukken van 5- en 10 guldens in ons land eenen gangbaeren koers, welken dóór de wetten van 5 Juny en 51 December 1832, 27 December 1833 en 51 Meert 1847 bekragtigd was. Deéze laetste wet bad bovendien duydelyk bepaeld dat, in geval 't gouvernement de wettige gangbaerlieyd zou willen doen oyndigen, het zulks tydelykaen 't publiek zou bekend tnaeken, zoodat de hollandsche gouden munt als nationael was erkend en gesteld onder de waerborg van den staet. Indien 't gouvernement deéze munt als ojitjaiighner wüde verklarrrn, hel mogt zulks niet doen dan na maetregcls genomen te hebben om de bezitters tegen alle verlies of schade te vrywaeren, wyl zv die speciën hadden ontvangen ter goeder trouw, steunende op de wetten en de verbintenis van twee gouvernementen, die in alle tyden en omstandigheden beslaen hééft, en die de Sansculotten der eerste fransche omwenteling zoo wel als de Socialisten der laetste noyt hebben mis kend, ofschoon meerniaels hunne geldkisten in nood zyn geweest. In plaets van die regtveêrdige pligt met zekere bekom mernis te volbrengen en niets anders dan de belangen des volks vóór levddraed en oogwit te neénten, beeft M. Frère eenen ntaelregel genomen die juyst tegenstry- dig is en slegts als eenen slrooptogt legen de bezitters van hollandsche goudspeciën kan aenzien worden Zie hier hoe de zaek is gegaen. Den 9 deézer ntaend word in Holland een koninglyk besluyt afgekondigd waerby de 5-en 10 guldenstukken ongangbaer verkiaerd zyn den 14, vyf dagen daerna, op den avond, néémt minister Frère een besluyt waerby hy op de zelfde uer de hollandsche goudmunt afschaft Zonder in te zien welk verlies 't volk daerdoór zou kon- nen lyden, bepaelt onzen man, volgens zyne gewoonelvke tyrannieke manier, dat die speciën slegts zullen aenveêrd worden in betaeling van de contribution en dit met een verlies van 15 centimen vóór 5 guldenstukken en 2(1 centimen vóór de geéne van 10 guldensAldus op 't onverwagts en dóór eenen enkelen pennentrek ver klaert M. 1' rère ongangbaer meer dan voor 40 miliioenen speciënMen oórdeele over de opschudding dóór dit besluyt in den koophandel veroorzaekt en over den schrik dien hel in duyzende familiën heeft te weeg gebragt Wat er vooral aenstootelyk en aerdig voorkomt en 't géén men overal bemerkt, is dat den maetregel reeds vyf dagen in Holland genomen en gekend was en dat ons gouvernement daervan aen 'tvolk geene de minste kennis gegeéven heeftMen vrafegt hoe dit mogelyk is, men kan 'l noch begrypen noch gelooven, en nogtans 'tis alzooWat doet dan onzen afgezant in den Haag, weet hy niet wat er gebeurt Waertoe dient dan dien hoop duyzende franks welke hy daer geniet Worden hem die jaerlyks geteld om daer den muskadinlr speélen, om ballen, feesten en gastmaelcn bv te woonen, om er met het zuer gewonnen zweet der Belgen te pronken ele. etc En indien den afgezant onze ministers daervan onderrigt heeft, waerom hebben deéze dit zoo lang gelieym gehouden Voórnaemelyk waerom niet bekend gemaekt dat de uytwisseling in Holland zonder verlies tot den 25 kon gedaen worden welk voordeel kon tien staet uyt dit onbegrypelyk geheym trekken Deéze daedzaek kan dtts op geene verschoonbaere wyze worden uytgelegd, want of wel is 'teene verregaénde domheyd van onzen verslandigen advokaet Frère, of wel eene onbe- titelbaere kwaedwilligheyd waerdoór de bezitters nood- zaekelyk zyn gefopt geworden. De gevolgen daervan zyn des te pynelyker omdat het al wederom de geringe bur gers zyn die het meeste verlies zullen draegen, want de bankiers en groote koophandelhuyzen zullen er tydelyk kennis van gehad hebben om de noodige maetregcls te neémen ten eynde zicit tegen 't verlies te wapenen Ten slotte, wat zal men over den rappen trek van M. Frère zeggen, wanneer menzal weélen dat de ontvangers van den staet er kennis van hadden zekeren tyd vóór dat 't koninglyk besluyt afgekondigd was? LANDBOUWERS, LÉÉST EN OORDEELT. Als men nog een slaclken wilt iiehbeu van 'i kwaed dat de liberalislen wetten op de graenen geduerig aen 't land en in 't byzonder aen de landbouwers en eygenaers toebrengen, dan hoeft men slegts de label van in- en uylvoer van alle slacli van vretride graenen, die den MonUeur over de vyf eerste maenden deézes jaers hééft afgekondigd, te raedpleégcn. Zie hier dit luydsprcékend hewys 'ingekomen graenenKilogr. 35,559,819 Uylgevoerd idKilogr. 8,120,446 Meer ingevoerd dan uytgevoerd. Kilogr. 25,419,573 Dus 25 miliioenen 419 duyzend 373 kilogrammen meer inge komen dan uytgegaeu DU t'eyl is zoo droevig dan merkweêrdig, waut't is genoeg bekend dat de zolders'onzer landbouwers overheden zyn van graenen die zy niet konneu verkoopzn, of ten minsten die zy niet konnen kWyt geraekeu dan tm i groote mocyle en dit aen eenen rulneéreuden spotprys. liet geen bemerkt word nopens de graenen, moet iusgelyks worden aengestipt vóór wat liet hoornvee aengael. Er is ook veelmeer vretnd vee ingekomen dan cr van ons is uylgegaeu, en zulks word men gewaer, wyl de kweekers en velters maer moeyelyk en aen lecge pryzen konneu verkoopen, dal is in plaets van eenige winst te doen, zy niet of uauwelyks hunne onkosten konneu vinden.... Als men zulken staet van zaeken overlegt, men moet zich vraegen waermede de huerders hunne pagleu voldoen en men moet het voórnaemelyk onderzoeken vóór Jcéze welke land gebriivkcu van de liberalislen die in 'l algemeen zorgen hunne landen aen den hoogstelt prys te verpagten, zich weynig be kreunende met den armen hoer als dcézcn uiaer met zyn zweel hunne beurs aetivultOnlangs is zulks nog ten duydelykslen gebleéken in de verpagliug die de nieuwe liberalislen commissie der hospicen van Aelst gedaen hééft, alwaer het minimum der pagtbuer is bepaeld geweest op 25 guldens heldagwaml IIET VERBOND VAN AELST IS DOOK. Konfraler, waerom antwoord gv niet op de vraeg die wy u zoo dikwils hebben gedaen nopens de gezegdeus van M. Lo- ptont, uaemelyk dat .tl. Bruneau voor onzen ijzeren weg niet alles gedaen hcéfl wal Ity zou hebben konnen of moeien doen!.... Konfraler, gy hebt ous iu eene wauhoopige razeruy eens gezegd eu dil hebt gy met alle geweld aen 't publiek willen wys uiao- ken dal M. Druneuu werkzaem en invloedrijk wasdoch daer wy liever akten hebben dan wóórden, en daer looze beloften slegts goed zyn om zotten lepaeyën, hebbeu wy UI. verscheyde mae'i de harde waerlieyd van M. Uumonronder d'oogen gelegd welke waerheyd uwe leugens en bedrlegelyke vlrveryen nopens de uerkzaemheyd eu invloed van M. Bruueau téeueuiael deéden smelten, nu, zeggen wy, komen wy u andermaet vraegen wie den bedrieger is van 't publiek, wieden schumlaiigeu ietige- naer is, ol wel gy, konfrater, die schryft dat M. Bruueau noch nioeyle, noch aroeyd, noch kosten noch invloed gespaerd ticëii om ons den vzercii weg te doen bekomen, of wei M. Cuutout die, in volle zitting, geheel het tegenstrydige beweerd heeft 1 Moógt of durft gy antwoorden, konfraler? My zullen 'I afwag- ten, maer dat ouderlusschen 't publiek oórdeele. HOSPICIEGOEDEREN VAN AELST. 'T géén wy over eenige weéken als twyffchgtig aenkondigden. naemelyk dat onze nieuwe commissie der hospicen voórneé- mens was een aenmerkelyk deel der grondgocderen te ver koopen, moet ongelukkiglyk als zeker worden aenzien. De aenvraeg ont hiertoe bemagtigd te worden, is gedaen en deéze bemagtiging zal buyten allen tWyflèl worden toegestaen vermits de nieuwe hospicieheeren van zin zyn met de opbrengst of koopsommen actiën Ie koopen op den staet, om, gelyk z; vertellen, ltierdoórde in komsten der hospicen le vermeer deren!! Wie in de wereld zal dit aenzien als eenen akt van wys bestuer? Niemand, en nog veel minder als men zal weélen dal de hospicen van Aelsl nog iu bezit zyn van een groot deel bons of aklien op de geweézen gouvernementen van Ooslenryk, Holland, Vrankryk ele. en dit voor eene weerde van 2 of 5 honderd duyzend gulil. waervan zy nooyt geen duytnieer zullen weerzien. Vóór die bons of aklien is er eene weézenlykc weerde van twee a dry honderd duyzend guldens gestort geweest, en nu zyn die stukskens papier hoogstens goed om knbineluiuereu mee le beplakken of om, op 't zigt van dil verpletterend verlies vóór den armen en ougelukkigen, 'l bene le doen bloeden Niettegenstaande dit luydspreékend en aenweézig hewys van 't gevaer dal er bes'laet in vasle grondgocderen tegen wisselvallige akliën le verwisselen, vinden onze nieuwe poli- lieke mannen goed dien zelfden weg in le slaen om, zeggen zv, de inkomsten te vermeerderen, niaer, zeggen wy, om 't gouver nement te behaegen Hadden al de administratieve commis sion welke de tegenwoordige zyn voórgegaen, aldus gehandeld, 't is ie zeggen, hadden zy.elk op liaere beurt aen de gevallen gouvernementen van eerlyds de opbrengst der verkooping van de vasle goederen der hospicen toevertrouwd, wal zou er van de hospicen zyn geworden, waer zou ons gasthuys zyn, wat zouden de beyde weezenhuyzeu en de andere liefdaedige gestiglen geworden zyn? Want lot hoeveél verschillige gouvernementen is Belgiën sedert eene eeuw niet overgaen welke opvoigelvk dóór omwentelingen zyn vernietigd en door andere gouver- menten vervangen welke laelste geenzins de schulden der eerste hebben willen erkennen, zoodal de houders van slaels- akiiën alleen den val dier gouvernementen moeien bezueren, gelyk het blykt uyt het ontzettend verlies eener weerde van twee a dry honderd duyzend guldens die door de bospi- ciéu van Aelst is geledenWaerlyk men ntoet of wel 'i hoofd verloóren hebben of wel er moet eenig iuzigt ouder sckuyleu om, na eene zoo vreede les, dezelfde kans nog te waegeu. My zullen hierop lerugkeeren. DE KLUBSGASTEN ZINGEN ALLEULL'iA. Niels kan aensioolelyker of beiagchelykcr aen een gezónd oordeel vóórkomen dan iemand le liooreu sloffen, pollen en victorie zingen wanneer byeené dugtige klopping gekreégen lieéi'l; wel is waer bel gebeurt dal de lekkerkoekverkóopers die.ua op de merkten de zoelheyd of fyn gesuykerilen smaek hunner koéken te hebben aengepredikl, zich agterna zeive mei reggenhrood moeien voeden, niaer deéze zyn ie verschoonen, terv.vl zulks liet geval niet is hy dwaeze flenners welke de' jongen telien eer de evers gelegd of immers gekipt zyn, eu dan nog hy eenen nest gebrokenezwalpeyërs willen doen gelooven dal bctalleniael frisscbe kiekens zyn Aldus zien wy 't VVr- bond van Aelsl eu andere iiberalislenliladen zich den kop breéken, cyil'ereu en rekenen, draeyëti en keeren, heffen en dauwen, vringen en nypeu om den uyislagder laetste kiezingen zoo niet ten voórdeele der kliekgasteu uyt te leggen, len min sten om den zegenpraei der gemaeligde ais onbeduydend al" te schetsendoch na dit alles, moet 't bladeken bekennen dat de gemaeligde party geenen enkelen kandidact verloóren beéli. j lerwyl negen knikkebollen uyt de ininislerieélc rangen zeer j fraeykens dóór de kiezers in dooskens zyn gepakt en ais peeter- mannekens op 't hoogste winkelbordcken geplaetsl. Vind het Verbond eenigen troost iu dil eyiferen en lellen. I itt dit vringen eu persen etc. wy zullen dil aen onzen konfrater die zelf in zyn blad bekend hééft dal by lol in 't merg der beenderen bedorven is, niet benyden, maer althans zullen wy hem zeggen dal wy met onzen zegeprael, hoe oubetluydeod men dien ook voórstelle, zeer te treden zyn; de klevqsic

De Denderbode | 1850 | | pagina 1