dag hu er kens zyn de zaligste, zegt men, en als men krygt 't geen men wenscht, dan valt er niets te zeggen. Maer a propos, kon- t'rater, waerom zyt gy zoo furieus, zoo kolerig by het afkondigen van den zoo gezegden zegeprael der liberalisten Waeroin schuymbekt gy zoo vreeselyk legen de agteruytkruypers en vooral legen de domme publicisten van den Dendcr-bode, gelyk gy ons noemt Waerom geheel uwen woordenboek van laffe scheldwoorden en bedreygingen in eens tegen den eenvoudigen Dcnder-bode uytgebraekl? Zou dit niet klaer aenloonen dat gy over den uytslag der kiezingen g'heel anders peyst dan gy schryft en u bygevolg weêrdig maekt den naem te draegen van dommen publicist, dien gy zoo geestig aen een under poogt toe te passen? Wal er van zy, konl'rater, de kiezers hebben verstaen 't geen de Verbondsgaslen zoo dikwils beweézen hebben naemelyk dat er onder de notarissen, advokaeten, vrederegters, volksvertegenwoordigers etc. ook papkneukels, hansworsten, inlriguanten, oestermans etc. etc. te vinden zyn; indien u, daervan iets aenstaet, gy kont hel kiezen, wy laeten u hiertoe de volle vryheyd. DE SOLDAETEN VAN M. ROGIER. De liberalisle drukpers, de liberaliste redenaers der beydc kamers, M. Rogier in zyn vertoog nopens zyn voórgedraegen wetsontwerp, M. Du Quesne in zyn vermaerd verslag der midden sectie, alle hebben ronduyt verklaerd dat de wet op het middel- baer onderwys, is voórgedraegen en tol doelwit heeft om eene barriere te stellen aen de uytbreyding die den clergé aen het onderwys heeft gegeéven, om hel gebruyk te beveglen dal den clergé van de vryheyd van onderwys heeft gemaekt; om het monopolium datden clergé in hel onderwys bezit,te bestryden, te vernietigen, den oorlog aen te doen hier van is openbaere belydenis gedaen, dit kan noch zal M. Rogier loochenen oóriog aen hel monopolium van den clergé!! Maer wat soldaclen gaet M. Rogier, in deézen oorlog gebruyken Welk zullen de mannen zyn die M. Rogier onder de waepens gaet roepen, om jaer uyt jaer in, tegen dat verschrikkende en vóór de Belgen zoo drukkend monopolium der priesters te doen veglen Wel onder andere de priesters, den clergé zelf Den clergé zal uytgenoodigd worden, zegt M. Rogier in zyne wet, om het chris- telyk onderwys in de staets-schoólen te geéven ofte bewaeken Ergo lel op: M. Rogier gaet den clergé in zyne schooien vrae- genzyne schooien zyn opgeregt als eene barriere tegen de schooien van den clergéom de schooien van den clergé, te krenken om het monopolium van den clergé te beveglen; dus gaet M. Rogier den clergé vraegen en als werkluygen gebruyken om de schooien van den clergé, om het monopolium van den clergé te helpen krenken, te helpen beveglen en bestryden Waerlyk M. Rogier gy zyt slim boven slim gy zyt de slimheyd zelf! Salomon met af zyn versland zou vóór u moeten wyken den clergé uylnoodigcn den clergé verzoeken om het monopo lium van den clergé te helpen vernietigen Wal zyt gy doortrapt, fyn en gesleépen M. RogierWel gy hebt hier eene achtste wonderheyd uitgevonden eene wonderheyd die de 7 wonderheden van ouden datum verre overtreft! ook is er geenen Iwyffel of na deéze wonderheyd zal véél volk komen kyken als de zwarte bezig zyn met legen eikanderen te kam pen, de vier declen van de wereld zullen in beweéging komen; men zal van alle kusten en oorden na Belgiën snellen de plat hoofden zelfszullen hunnesléenbergen veriaeten't zal watzyn Men léést in 'l Verbond van Aelst van zondag II. De uilslag der kiezing van verleden dynsdag heeft de hoop en de verwachting der liberale party ten vollen beantwoord. Niet- iegenslacnde de ongehoorde krachtinspanningen en schandclyke kuiperijen onzer tegenstrevers is de krygsforluin aen het vaendel des libcralismus getrouw gebleven. Van de EEN-EN-TWINTIG steden alwaer de kiezingen hebben plaels gehad, zyn er slechts DlilELovenTliicll en Turnhoutin de magt der katholieken gevallen. Gedoogt ons, heeren advokaeten van 't Verbonddal wy vraegen V gy in deézer voegen uwe rekening maekt als gy vóór iemand gewerkt hebt? Dacrop verzoeken wy uwe ant woord, maer intusschen zouden wy eens willen weéten in wiens magt de steden Rousselaere, Korlryk, Veurne, Nyvel en Dinant vóór de kiezingen waren, waerop gy de goedheyd zult hebben, konfrater, van te antwoorden dat zy in de magt der bedaerde party waren en dal den klubshaspel geenzins •renegen was 0111 daer de minste tegenkanting te waegen, wyl hy gevoelde dat de lange smalle dingen waermeé men 't water van de daken naer beneden leyd, in volle gereedheyd stonden; vóór wal verder de stad Y-peren aengaet, welkers vóór u ver pletterende kiezing gy zoo zorgvuldig voórbygaet, zullen wy u zeggen dat M. Mai.ou daer gekoozen is in de plaels van den minislerieélen knikkebol Boedl, welken de Ypcrlingcn daer in den vollen grond hebben geplaetst, gelyk het zal gaen met M. De Breyne, te Dixmude, alwaer M. Desmaizières in deé- zens plaels gekoózen is in weérwil van al water gebeurd is en waerop de kamer zal uylspraek te doen hebben.... Zoo dan, konfraler, in plaels van DRIE steden, zullen wy er tien noemen die of wel te voóren in de magt der onze waren, zyn gebleèven of dilmael gevallenHebt gy die rekening verstaen, kon frater? Zoo niet, den publicist zal er nog op terugkeeren en u doen zien dat gy met uwe DRIE uwe dungezaeyde leézers, volgens gewoonte, zoekt te foppen. 'T Verbond van Aelst in zyne dolle woede over den uyt- slaVder kiezingen tierende, zegt dat zyne opstellers gezien hebben dat er priesters, leden der geestelykheyd in de kiesver- ■»adering der wolvin, te Brussel, met republiekaeuen, social is- ten etc.,verbroederd hebbenZou dit trouwloos blad wel durven zeggen dat zyne opstellers er meer dan een en enkelen geestelyken gezien hebben en dit was nog den sinds lang gesus- pendeérden priester, graef De RAldus zoekt 't Verbond van Aelst en consoórten de geestelykheyd te belasteren om haeren zedelyken invloed op treffelyke menschen te krenkenV Maer 'l is mi's Onzen konfrater verhaelt oinslandiglyk wat er te Ant werpen is gebeurd wanneer M. Rogier, na zyne herkiezing, naer die stad was gegaen. Eenige losbollen hadden de peérden van de koels gespannen waer M. Rogier zich in bevond, en deéze losbollen wilden aldus, gelyk wilde beesten, het rytuyg voorttrekken Hierop beyaert, trompet en schalmcyl't Ver- bond zoodaenig dat wy wel agterdenken gekreégen hebben of ons hansworstje daer somwylen ook aen medegewerkt had Zou 'l manneken daer niet goed genoeg voor zyn Wy hebben de kliekgasten uyt't Verbond tot in de ziele gewond, met bun de zinsnede van den II. Vader, nopens Bel giën onder d'oogen te leggen.... Zaterdag hebben de mannen eenegelieele kolonne besleéd om te vertellen dat den II. Vader misleyd was Sukkelacrs, waerloe dient dan onzen liberalen afgezant te Hoornen Waertoe dienen de parlementaire anna len welke door den Moniteur afgekondigd worden? Peyst gy dat Pius IX zoo onnoozel is dan dal by de slegle inzigten, neygin- gen en werken onzer priesters- en kerkhaeters niet ontwaert?... Konfrater, gy danst altyd gelyk de vrenrde huerlingen der Indcpendance schuyffelen, en gy zyt zoo onnoozel dal gy niet ontwaert als gy u zeiven aen de galg klapt. V Nu dal het besluyt des ministers over de gouden munt ten platten lande begint gekend te worden, konnen wy eerst beseffen wat ontsteltenis dien ligtveêrdigen akt onder de' min dere klas hééft te weég gebragt. De kleyne luierders welke die goudstukken hadden bdwaerd om hunne pagten te belaelen, zien zich deèrlyk bedroógen by hel verneémen dat zy een al te gevoelig verlies op dit goud zullen moeten ondergaen Waerom dit besluyt des vrydags niet afgekondigd, dan ten minsten zouden alle weékbladen die meest buyten geleézen worden, hel volk den zondag daeropvolgende konnen verwitti gen.... Maer neen, vóór den zondag op welken de bladen vóór den buyten het besluyt konnen bekend maeken, zyn destukken by de ontvangers als ongangbaer verklaerdO liberalisten- boelwat hebt gyal menschen gefopt Terwyl er in Oost-Vlaenderen dit jaer geene kiezingen waren, hééft die provincie ook weynig subsidiën gekreégen maer daer het binnen twee jaeren of vroeger de beurt van Oost-Vlaenderen zyn zal, durven wy wedden dat er nu van lyd tot lyd eene subsidie vóór ons zal afbrokkelen.... Kiezers let er eens op Vóór onze stad word reeds het kieswapen van den yzeren weg gescherpt, welken men ons zal beloóven te geéven al moest zulks tien mael met eed bevestigd wordenMaer onder wat conditie? Onder conditie dat wy vóór den hanst- worst zorgen. Dat men oppasse, want ministerieéle listen zyn erger als duyvelslislen. WEÈRDE DER GOUDE MUNT. 148 C/10 stukken van 10 guld. weégende eenen kilogr. zouden aen ons gouvernement kosten, ten pryze van 20 fr. 90 cent., l'r. 5105-74 Dien kilogr. goud lot stukken van 25 fr. gemaekt ten gewigte en titel door de wet van 51 maerl 1847 bepaeld, zou weérd zyn fr. 3158-53 Een verschil vanl'r. 52-59 Voor fabricaliekoslenfr. 9-00 Blyftfr. 45-59 Dus eene winst voor de schatkist van fr. 43 c. 59 vóór eiken kilo 10 guldenstukken die men ten pryze van 20 fr. 90 c. zou indroegen. 'T is dus geenzins eene weldaed die 'I gouvernement ons zou willen doen inet eenen uylslel te bepaelen voor dc uyt- wisseling der lOgulden stukken ten pryze van 20 fr. 90 c., 'l is eene speculatie van 't ministerie 't welk eene winst aen de schatkist zoekt te verschaffen ten koste van den boerDat men de hierbovenstaende berekening niet vergeéte. (Journal du Commerce.) Men meld ons, uyt Erembodegem Den Festival die in onze gemeente zal plaels hebben, ter gelegendhevd onzer kermis, den donderdag 27 deézer maend, en die reeds in eenen vry grooten omtrek bekend is word met verlangen te gemoed ge zien; wy denken dal hét zekerlyk eene der schoonste leesten zal zyn die onze gemeenlenaeren immer zagen. Een groot getal muziek genootschappen, hebben aen de uvt- poodiging onzer maetsehappy beantwoord. Allo moeylen worden dóór bet Gemeente Besluer en de inwooners aengewend om die feest allen mogelyken luystcr bytezetten, en nogmaels te doen blyken, alhoewel het genoeg bekend is, dat' Erembodegem, vóór vermaek en vriendschap hoogst genegen is. LAETSTE BUYTENLANDSCHE TYDINGEN. De Palrie zegt eenen brief nvt Roomen van 10 juny, ont vangen te hebben, in welken liet volgende gemeld word Een tol nog toe ongekend voorval hééft' diepen indruk ge maekt in de hoofdstad der christene wereld. Men verhaelt, dat Z. II. 's morgens van den dag der laetsle processie een ano niem brielje ontving, in welk men den II. Vader verwittigde, dat dry inoordenaers dóór de revolulionnaire party teRooineu gelast waren, eenen aenslag op zyn leven te waegen,' lydens de processie. Hoewel dit briefje liet nauwkeurig signalement van de inoordenaers gaf, had 7. II. hieraen geen geloof gehegt en wilde als naer gewoonte uylgaen. Gelukkig bragt eenen stort regen eenen onverwinnelyken hinderpael aen zyn besluyt, en belette de processie uyt St. Pielers te komen. Intusschen wierd op bevel van eenen franschen officier eenen persoon aengehouden, die geheel op zyn italiaenscli gekleed was en weézenllyk ook italiaen scheen te zyn. Dien man had zich voorlduerend zeer oneerbiedig getoond, had vcrscheydene maelen geweygerd zynen hoed af te neémen op liet oogenblik, dat hel II. Sacrament voórbygedraegen wierd en had ook reeds meer dan eens den franschen officier sniaedwóórden gezegd. Toen den man dóór de 7witsers, die hem aenhielden, in de wagt gebragt was, wierd hv betast en rnen vond twee gelaeden pisloólcn in zyne zakken. Den man is onmiddelvk in 'tgchevin gezet en naer hetschynl, is zyn signalement ju yst dit van eenen der dry persoonen, waervan het naemloos briefje melding maekt. Men meld uyt Tnryn, dat den aertshisschop Mgr. Fran- zoni, geweygerd heeft de hem dóór de regtbank opgelegde boet te belaelen. Er is te Parys eene print in omloop, waerop eene beylig- schendende afbeelding staet, naemelyk Christus tusschea Barbes en Blanqui. Er gaet een nieuw proces beginnen tegen Entile de Gi- rardin, vóór liet afkondigen van rcklamen,' ten voórdeele det duytscbe loteryën. Men denkt dat den redacteur der Preste zal veroordeeld worden, even als den heer Pagnerre, vóór het zelfde l'eyl. Indien dit zoo is, dan is den heer de Girardin, niet alleen niet meer kiesbaer, maer hy zal zelfs geenen kiezer meer zyn. Onzen stadsgenoot, M. Floriinond De Wolf, koopman. heéft deéze week eene hlyk van moed en zelfopoffering gegeé- ven met, zonder aen 't gevaer te denken, ziclt geheel gekleed aen de brug op den brusselschen steenweg in 't water te wer pen ten eyude er een kind van eene gew'isse dood te redden. Aen den kant stonden twee a dry persoonen vrugteloos bezi» met slokken om het kind uyt liet water te krygen. Op de brussclsche graen- en beestemnerkt zyn gisteren de stukken van 10 guldens aen den prys van 21 fr. ontvangen. Sedert eenigen lyd is te Brussel en in voorsteden eene naemlooze broehder in omloop, die onder de leden der Jburger- wagt eene groote onlevredenheyd doet onlslaen, daer dezelve lalryke gezegden beval, die slegts geschikt zyn om de eendragt Uisschen de burgerwagt en liet leger te verbreéken.— Generael f Petilhan en de kolonels bevelhebbers der vier legioenen van de burgerwagt, hebben zich dan ook by den minister van binnen landsche zaeken begeéven, om deézen hierover te spreé- ken daer den beer Rogier afweézig was, hééft men hem een exemplaer gezonden om een onderzoek te vraegen. Men zegt dat- den schryver eenen officier van het leger is en hy aen al de officieren van de burgerwagt een exemplaer van die brochuer gezonden hééft. Den heer Frère-Orban is den 16 deézer naer Engeland vertrokken, met zyne egtgeuoóte en eenige andere leden zyner familie. Den minister zal langer afweézig zyn dan men eerstgedagt had; hy zal 5 a 4 weéken in Engeland verblyven. Den heer d'Hoffschmidt, minister van buytenlandsche zaeken! zal met het interim van financiën gelast zyn lydeus de afweé- zigheyd van den heer Frère-Orban. Men verzekert, zegt den Politique, dat in eenen minislers- raed, in hyweézen van 7. M. gehouden, beslist is, dat den heer d'Hoffschmidt de portefeuille van den heer Rolin zou aenneémen en den lieer II. de Brouekere minister van buyten- landsche zaeken zou benoemd worden. De party der liberalisten te Loven, wilt vóór de derde mael liaere kragt beproeven. Ten eyude M. Fizenne, die in de voórgaende kiezing gevallen is, in 'den provinlieraed te doen treéden, hééft M. Van Orshoven zyn ontslag gegeéven, en het kieskollegie van Loven is op den 29 deézer maend byeenge- roepen, om in dc vervanging van den ontslaggeéver te vóórzien. M. De Meulemeeslcr, pastor te Lemberge, is tot pastor te Burst benoemd. M. Golinan, onderpastor te Auweghém, is tot onderpastor te Elverseele benoemd M. Moreel, onderpastor te Dickelvenne! gaet iu zelfde hoedaenigheyd naer Auweghem overM. Martens priester in het seminarie, vervangt hem'te Dickelvenne. Verleden woensdag zyn er twee inwooners van Clicrscamp den genoemden Victor Van der Snick, veekoopman, en zyne zuster Rosalie, huysvronw Bonne, te Oyerineire aengehouden onder de betigting van valsclie stukken van 5 franks gemaekt en uytgegeéveu te hebben. Het waren wel onhandige" verval- schers,want de aengeslaegene stukken zyn van karton zonder eenig mclaelzy draegen liet zinnebeéld der fransche republiek met het jaergetal van 1848. Zy zogten dezelve Uisschen andere stukken te doen doórgaen, wanneer zy groote betaelingen dééden. Men schryft uyt St-Nikolaes, 15 juny: Gisteren te«cn avond had de huysvronw van eenen sinidsgasl alhier, haer dryjaerig dogtertje eene krabbe gekogt, waeracn het kind ver volgens gretig peuzeldeeenen pool van hel schelpdier bleef in zyne kcêl steéken, kon noch uyt noch in, en iiet onnoozel scliaep gaf na eenige enkele stonden verslikt den geest. Men besett'e liet verdriet van vader en moeder over luk verlies van hun eenig kind Verleden vrydag zyn er te St-Laureyns, by Eecioo, twee landbouwpeêrden, met den wagen waer zy ingespannen waren in eenen poel gesprongen. Zy hebben even als den voerman! Jan De Boezer, die op den wagen zal, in liet water het leven verloóren. —Gisteren hoéft by Antwerpen byna eenenonvrvwilligen dood- .slagplaets gehad. Eenen man had in den Polder "zyn naglverblyf in een stapel hooy genomen. Des morgens kwamen de werk lieden, om hel hooy binnen te doen, en eenen hunner slak, bv het opsteéken van hetzelve, don slaeper met de gaffel in zyne bil. Even zoo goed had hy ongelukkiglvk eene andere plaels kunnen treffen, die de dood ten gevolge bad kunnen hebben. Dynsdag tegen den avond is er aen den Veêrdam te Ant werpen een groot ongeluk gebeurd. Den man die gelast is dagelvks den Veêrdam schoon te maeken, was sedert korten lyd in liet gaslbuys. Zyne twee dogiers, om die plaets vóór hunnen vader te behouden, kuyschten dagelyks samen den Veêrdam. Terwyl zy elkander plagend met waler wierpen, had eene der twee hel ongeluk van den blauwen' steen in 't water te vallen en te verdrinken vóór dal men hulp kon toebrengen. Men léést in Ic Journal dc Charleroi. Den 16 deézer heél't men den genaemden J. B. Wauthier, oud 48 jaeren, bosch- wagter te Seneffe, in eenen engen weg, naby het woud van Bomcrée vermoord gevonden. Naest hem lag zyn geweer no» geladen, benevens dry bondels hout. Uyt de lykschouwing is gebleéken, dat Wauthier liet slagt offer geweest is van eene moord hy middel van een schiet geweer. Eenen kleynen kogel hééft hem in de borst getroffen Wauthier lael eene weduwe met 5 kinderen na. De gendar merie te Seneffe heeft reeds zes persoonen van Gouy aenge houden, verdagt daeders of medepligtigeu van dit sehelrasink te zyn.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2