VLAEMSCHE TAEL. verwjld, niet weer te geéven 't geen haer in leening was loe- weittrouwd daerover is die maelschappy noch le loóven noch de prvzen, ten ware 't Verbond óórdeelde dal, als men iels leening ontvangt, men 't zelve niet meer moet teruggeéven 'ten zy men er in regte toe gedwongen word. Maer't is daer niet dat den knoop ligt, 'lis eene andere zaek die hier moet te berde komen en waertegen wy ons met zoo veel reden verzet hebben. Er is hier kwestie van de helft der intresten dier twee millioenen, welke helft vóór tweejaeren beliep tol de omzet tende somme van YYF-ivN-ïACIIl',YTiG DUYZEND VYF HON DERD FRANKS die de Deuderinaetschappy gezamentlyk met die van Jurbize heeft opgestreóken en ten haeren profyte be houden Welk regt had ons gouvernement zulke schoone som giflens te geéven aen die twee maelschappyên, en dit uyt penningen die aen den staet van reglsWege en volgens aenge- gane voórwaerden toekwamen? Welk regt had 't gouvernement van ryke menschen nog ryker te maeken met de gelden die, billyker wyze gesproken, moesten besteed worden om de lal- ryke arme der Dendervalley. werken brood le verschaffen?? Van den anderen kant, wy zouden willen weéten of de Deuder inaetschappy nog bestoet, zoo niet, wie die intresten zal opslry- ken 'T is zeei- wel le onderstellen dat M. Bruneau als direc teur dier maelschappy, de zelve alleen nog voorstelt mits de andere leden gcene tweede storting gedaen hebbende, van hun regt vervallen zyn verklacrd gelyk dit gemeenelyk gact, lerwyl by, M. Bruneau, zyne aklién in de maetschappy hebbende kon- nen beladen met de appointemenlen die hy als directeur genóót, mioyt gevaer heeft moeten loopen van penningen uyt zyne kas genomen, le verliezenDus, hoe vcél zou hy, als vertegenwoordiger der Demlermaelsehappy, uyt de 85 duyzend 500 fr. konnen genieten Misschien de helftMaer keert de medalieeeus óm, beziel ze nog eens wel, en gy zult verneé- rnen dat M. Bruneau ook eenen der directeurs is der maet schappy van Jurbize, in welke hoedaenigheyd hy al wederom uyt de andere helft der 85 duyzend 500 franks zyuen tantième zal opslryken, cn dan zal 't Verbond van Aelst ons komen inlerpelleéren nopens 'tgecn wy over een paerjaeron gezeyd hebben, en ons uytmaekeu voor trouwelooze lasleraers, be driegers etc. etc. Al wat wy hebben gezegd houden wy staen, naenielyk dat de afkeering t(er twee millioenen borgtogt slegts vóór uylwerksel zou gehad hebben gelyk zy nu heeft, eenige slimmerikken te vellen en dit ten nadeele der slaetskas, welke, billykheydshalve, intrest en kapiiael aen de hoogstnoodige werkingen van den Deuder zou dienen te besleéden. Wy zullen hierop terugkomen. Men leest in 't Verbond van Aclst M. Joseph Van der Noot, die zich alhier by de twee Jaetste kiezingen voor de kamers op den rang heeft gesteld óm tot volksvertegenwoordiger gekozen te worden, en uit wiens lampe Den Dender-bodc eenige muntolie gezogen heeft om zyne kan- didatuer te ondersteunen, is verleden zaterdag aen boord van den Vncas, naer Californiën vertrokken.» Deéze wóórden zyn klaet' en die verslaen wy zeer wel, daerom zullen wy ook op eene klaere cn verslaenbaere wyze antwoor den zeggende dat wy vóór 't zuygen van muntolie noyl ergens eene lamp gehad hebben en nog minder eenen zuygerlegger in de slaetskas gelyk hel Verbond, 't welker jaerlyks vóór 600 fr. muntolie uyt zuygt en dit om de menschen te misleyden. Hadden wy egler van 't vertrek van M. V. D. N. iels geweéten, wy zouden hem als vriend verzegt hebben zoo haest mogelyk een tonneken goud aen Smerdis af te zenden en aldus deézens fortuyn volledtgen, otn zich binnen een paer jaeren te konnen op rang stellen vóór den senael, zonder nog langer naer de dood van zynen oom te moeten waglenOverigens zullen wy, om den bek aen eenige liberale schreeuwers le sloppen, vraegen waer het geschreéven staet dal M. V. D. N. binnen een paer jaer niet zal terug zyn om hen nog eens te helpen in 't gareu jaegen Wv hebben deéze week eene memorie uyt Brussel ontvangen inhoudende de verzameling der stukken uylgcgeévcn Ier inrigling van 'l algemeen petitionnement tol het terugcysschen der vlaem- schc taclreglen. In dit stuk zien wy mei genoegen dat bet brusselscb Comiteyt ter verhcerlyking der Vlaemsche lael véél "ewerkt beeft en nóg beloófl te werken om aen onze tael haere ontroofde reglen te doen herwinnen op de geduerige inbreuken dier ellendige vcrfranschcrs welke onze landgenoólen dóór bet indringen eener vremde spraek in onweétenheyd en zedelyke verbastering willen versmoorenVoórwaer de laek van dit Comitevt is gróót, is edel, maer wat helpt dit allemael, als de Vlaemsche tael dóór haere eygene zoónen aen den schandpael word vastgeliegt en ter beschimping aen Vaderlanders en Vremdelingen ten loon gesteldWelligt zal deézen kreet aen veéle laelminnaers wonder voorkomen, maer wy zullen ons verklaeren en zeggen dat de deèrlyke verminkingen, de onkundige uytleggingen en vooral de onzedeiyke toepassingen die wv zoo overvloedig in de eerste letters van hel Nieuw Volledig Woordenboek der heeren Sleeckx en Van de Velde, aentrclfcn, hier van de oorzaek zyn. Wv hebben eenen oppcrvlakkigen oogslag op de eerste afleveringen van dit werk geworpen cn nauwelvks konden wv onze oogen geloovenzoo ellendigzoo misvormd zoo verknoeyd, zoo vcrzedeloosdom zoo te spreéken, kwam er ons de Vlaemsche tael in vóór, dat wy gedwongen waren te zeggen per ditto ex te, Israel, gy, Vlaemingen, zyt de schuld van de verdrukking, van den ondergang uwer lael... En inderdaed, is 't niet te bejammeren dat wy de edelheyd, de schoonheyd, de weerde onzer moedertael zien verkreukenverduysteren en vcrlecgen zelfs dóór deéze welke zich als vaendeldraegers en orondvestigers van 't Vlaemsch uytgeévenO ellendigen misstap eener ongenoegzaeme kenniswat al kwaed zult gy aen ónze heylige zaek toebrengen Xoo wy vernomen hebben is hier zekeren heer Goussart, ;epcnsionneérden major, teenemael vremd aen onze stad, als Ud onzer bospiccu voorleden Zaterdag geïnstalleerd.... Deéze benoeming komt ons des te wonderlyker vóór omdat dien zelfden heer Goussart in eene onlangs dóór den gemeenteracd gedaene kiezing op 15 stemmen er slegts dry hééft bekomen, welke afwyzing dien heer zou hebben moeten doen vaerwel zeggen aen dit ambt. Wy vermeeneu tc mogen verzekeren dal de benoeming van M. G. dóór den heer C. Evit vóór de tweede mael is bewerkt, ondersteund en, om zoo te zeggen, voltrokken maer het zy, alhoewel M. Goussart zich dóór de kerk geene verpligtingen laet opleggen, hebben wy tegen zyn burgerlyk gedrag niets het minste in te brengen, alleenelyk zullen wy opmerken dat den aglbaeren voorzitter, M. Cornelius Evit, in den persoon van M. Goussart het best geschikt lid ter onder sleuning zyner inziglen moet gevonden hebben, omdat M. Goussart, niellegenstaende hy de uylgaef der twee voórgaende smaedschriflcn hééft afgekeurd, evenwel ten volle toejuyehte aen de hairklieveryën en kwellingen er in vervat legen de hospiciegeestelyken, nonnen en beggynen, en wat meer is, omdat M. Goussart van gevoelen was dal, vermits er le Brussel geene beggynen bestonden, deéze ook te Aelst niet noodig 'waren dus komt dit gelyk twee mosselschelpen met het gedagt van M. Evit overeen.,... Wie zou, over een paer jaeren, zulke streéken in het heylig gelaet van M. Evit hebben konnen leézen Doch, hy zal er niets by verloóren hebben, want nu zullen zyne twee gezigten, zonder van zyne artificieéle te spréék ken, hem beter dan coyt le pas komen; wyl hy nog somlyds de eer iieéft met eenen pastor aen zyne zyde te gaen, zal hy het een gebruyken, en hel ander wanneer hy zich met M. Goussart in gezelschap bevind..... Bovengemelde benoeming voltrokken zynde, zal hel niet ongepast zyn hier in 't kort té zeggen hoe zy gedaen is. Den gemeenteracd was bveengeroepen om een hospicielid te kiezen; van de 15 leden waren er slegts 7 tegenwoordig, zoo dat er geen werk kon gemaekt worden; seffens wierd den kamerbode naer oost en naer west gezonden om een achtste lid le zoeken; niemand was 't buys vóór eene zaek die reeds was afgeweézen, maer eyndelyk wierd eenen politieagent naer Mylbeke gezon den welken met M. Boel aen de zyde, afkwam, en aldus wierd 't boelke compléét gemaekt om le handelen.... in deéze zitting is M. Goussart benoemd, maer met hoe véél stemmen Dit zullen wy traglen te weéten en aen onze leézers bekend le maeken. Slegt onderrigtle persoonen schynen deéze benoeming aen de tusschenkomst van onzen aglbaeren herder toe le schryven omdat deszelfs by hem inwoonenden neéf zoo met M. C. Evit als met M. Goussart in enge betrekking is, maer wy gelooven hier te mogen verzekeren dat ons eerbiedweêrdig geeslelyk hoofd er teenemael vremd aen is. Dender-bode, gy zegt in uw blad van zondag 11. dat in de stad Aelst reeds het kieswapen van den yzeren weg word gescherpt, dit gezegde hééft my doenpeyzen aen iets hetgeén my is voorge vallen eene maend of twee geleden en hetwelk ik zoo opstel V Eenen brabander wandelde over eenigen lyd, in 't land van xYelst, met twee heeren zyner kennis, vrienden van Rogier; hy vroeg hun hoe het nu was met den yzeren weg van Brussel op Gend langs Aelst, zy zegden al lagchende hier op Dien yzeren weg slaepl nu, men zal hem ontwaeken en wederom op het tapyt brengen als men te Aelst zal moeten kiezen.... V Men zegt dal M. Bruneau, en geen wonder, want icderen kramer stacl voor zyne hot, met spyt vernomen hééft dal M. Schollaert eene groote kwantiteyt buyzen heél't ontvangen, daer onzen achtbaeren representant er ook eene groote hoeveél- heyd staet t' buys te krygen, en hetgeén zyn spyt, zegt men daerby, nog vermeerderd, is dat by hier, gelyk wel M. Schol laert tc Loven, geenen yzeren weg hééft om ier zich spoedig en gemakkelyk by den vremden van le ontmaeken. V Wy vraegen aen de ministerieéle victoriezingers of zy eens zouden willen wel rekenen en ons dan zeggen met hoe- veéle nieuwe kandidaelen de ministerieéle party vermeerderd is dóór de kiezingen van den 11 Juny.Goede rekeningen mae ken goede vrienden. V Ter gelegenheyd der aenstaende verkooping van hospicie- goederen alhier, doel ons eenen vriend de volgende vraeg Waerom zyn de liberalen zoodanig genegen om overvloed van penningen te hebben dat zy, zonder den minsten nood goederen van eeuwigduerende gesligten willen verkoopen? Deéze vraeg is vóór eenvoudige publicisten nog al moeyelyk om beantwoorden, maer wy zullen op onze beurt ook eene vraeg doen die wy aen onzen vriend ter oplossing zullen laeten, 'naemclyk is het vóór zommige eene aerdigheyd aen een schotelken te zitten waer weynig of niets in is Te Diest hebben een handvol dolle liberalisten den opsteller van den Demerbode, M. Ilavermans, op eene schande- lyke wyze mishandeld, omdat dit agtbaer blad op eene maer al le gemaeligde wyze de kandidatuer van den ministerieélen jaknikker, Christiaens, had tegengewerkt en doen mislukken. Dit heeten onze tegenstreévers de vryheyd van drukpers en discussie éerbiedigen 1 Voórwaer, dit gael verre voor menschen die zich vrienden van rust. en orde noemenWy beginnen langs om beter te begrypen boe er, ter gelegenheyd der fransche omwenteling, zóu oproer in Belgiën geweest zyn, hadden de kliekgasten aen 't schotelken niet gezeten Te Geeraerdsbergen gaet het ook aerdig. De Gazelle van die stad en kanton had, sinds eenigen tyd, gedwongen geweést den burgemeester Van Santen nu en dan eens in de mostaerdtreksels ie leggen om den liberalen brand naer om leeg te krygen. Zoo hevig was den brand naer dien liberalen kop gesteégen, dal den burgemeester in eene vlaegvan raezende woede eene klagt tegen de Gazelle indiende, haer vóór '1 geregl daegde en het bagatel leken van tien duyzend franken Schade en intresten vroeg met aenplakking van 't vonnis te Aelst, te Geeraerdsbergen en te AudenaerdeMaer de regters van Audenaerde de ylhoofdigheyd van den doktor burgemeester in consideratie neémende, hebben goedgevonden na zyne vraeg als ongegrond te hebben van der hand geweézen, aen onzen man eene kleyne laeling in...deborzete geóven, hem veroór- deelende lol de proceskosten, en de Gazelle teenemael onschul dig verklaerende.,0.. Naer wy vernomen hebben, is, op bet ooren van dit vonnis, den neus van den burgemeester zoodanig beginnen te zwellen en le blinken dat den 'kop van den Gee" raerdsbergschen magistraet gelyk geworden is aen eenen dobbe len pronkappel die met kans van winst naer de wereldexpositie te Londen zou konnen gezonden worden. Proficiat. 'T is heden le Loven kiezing vóór een provinciael raedslid de kliekgaslen willen met alle geweld den kolonel der burgerwagt M. Fizenne, welken in de laetste provinciale kiezing zoo deftig buyten gecyfferd is, wederom doen benoemen, maer T is te denken dat de kiezers van het kanton zich by hun wóórd zullen houden en eene tweede les geéven aen dien geweldigen klubshaspel die kandidaetcn wilt opdringen tegen den smaek der overgroole meerderheyd. By koninhlyk besluyt van den 25 juny, zyn in het legioen onzer burgerwagt benoemd Ivapileyn adjudant-major, M. J. De Colnetluytenant adju- danjL-major van het 2e bataillon, M. Ch. Callebaul. Voorleden maendag is den genaemden Libert Ilaeyen, soldaet by d'artillerie alhier in garnizoen, in den Dender ver dronken. Dit ongeval is gebeurd terwyl de manschappen hunne peèrden te wateren leydden. Ilei is by geluk dat er niet meer verdronken zyn, want verscheyde mannen welke aen dezelfde werking bezig waren, niet konnen zwemmen. Wy roepen de aendagt der overheyd hier op in en dringen aen dat men de soldaeten welke niet konnen zwemmen nimmer verpligte hunne peêrden naer le diepe plaetsen te wateren te leyden. Maendag is in het bisschoppelykpaleys den uytslag bekend gemaekt van den kampstryd die den 30 april te Gend hééft plaets gehad, en waeraen 90 geestelyken deel hebben genomen. Zyn benoemd 1. In de pastory van Scgclsem. i° loco MM. P. M. Dul'our, onderpastor van Sl-Ma rli n u s-A k kergem te Gend; 2° loco, J. L. Beuckel, onderpastor van II. Kerst te Gend; 5® loco, J. Weewautefs, onderpastor van St-Bael's te Gend. 11. In de paslory van Lemberghe. 1° loco, MM. A. Meule- waeter, onderpastor te Eecloo; 2U loco, M. P. Melis, onderpastor le llaesdouck5° loco, M. V. De Meester, onderpastor le Bonsse. Ad honores. MM. J. Van Scheerdyck, onderpastor le Ninove. C. De Schuyter, id. te Aelst. J. Loonljens, id. te Oostwin kel.F. De Coen, id. le Denderwindeke. B. De ltoose, priester te Audenaerde. J. B. De Crick, onderpastor te Welle. J. Gysel, id. le Sleydinghe. J. B. De Baerdemaec- ker, id. van O. L. V. Kerk te Gend. L. Buysse, id. le Leni- beke. P. Tavernier, id. te Erembodeghem.J. Van den Bossche, id. te Audenaerde. J. Marlens, id. te Lokeren. P. Van Necke, id. te Sleydinghe. C. De Stoop, id. Peteghem by Audenaerde. P. Coolens, id. te Lokeren. P. Puissant, id. te Landeghem. J. Impens, id. te Dendermonde. J. Gene- tello, id. le Hansbeke. L. Wante, id. le Somerghem. L. Van Eynde, id. le Machelen. r— C. Van Haute, id.' le Calloo. G. De Lacre, id. te Everghem. B. De Neve, id. te Beir- velde. A. üe Latin, id. te Segelsem. P. De Smet, id. te Aelst. A. Verleysen, id. te Maldeghem. P. Goossens, id. te Cruybcke. A. Vyl, id. te Ilamme. Men léést in den Vaderlander: Sedert gisteren zyn te Gend de ongerymdsleen de domste geruglen in omloop gebrag!. Men strooyt uyt dat er 4 kinderdieven rondloopen, welke de kinderen met geweld neémen, in een rytuyg sleéken en met dezelve verdwyuen deéze kinderen, zoo als jmen uylslrooyt, worden gedood, en hun bloed moet dienen om naer Londen gesluerd le worden, en in dit bloed moet de koningin Victoria zich baeden Men ziet het, 't zyn dezelve geruglen die te Brussel zyn uytgestrooyd, en die byna de dood van eenen opper-officier, den heer Parys, veroorzaekt hebben; het is het vertellingsken van de Bloed-caros, of Bloed-calouehc, zoo als men dit noemt. Den brandstigter der hofstede van Verslraete, le Seever- ghem, is aengehouden. Deézen persoon heél't zich zelve pligtig verklaerd, en bekend dat hy het hof van den landbouwer Yer- slracie in brand lieéf't gesteéken, om de meyd te doen omko men in hel vuer. Den brandstigter, gebuer van Verslraete, wilde de meyd van deézen laetslen tol minnares hebben, en liet meysken had dit voorstel aenhoudend en hardnekkig afge- slaegen. Den mislukten min naer heél't zich op zulke onmen- schelyke wyze willen vreéken. Men schryft uyt Waersclioot aen een gendsch blad In den nagl van dynsdag tol woensdag laelstleden is er binnen deéze gemeente, wyk Legevoorde, eenen sloulmoedigen diefslaj ge pleegd met braek, ten nadeele van den voerman van Durnie, die een gedeelte van het buys bewoond van de weduwe Ver biest, landbouwster aldacr. De dieven, na een glasruyt le hebben gebroken, zyn aldaer in het vertrek gedrongen, en hebben uyt eene kas, welke zy openbraken, geroofd *47 stukken van vyf francs* als mede eenige dobbel en enkel francs, eenen wagen en karre-wyte, linnen hemden, ydele graenzakken, eenen koperen ketel en kafiëkan van hezelfde melael. De policie van Waerschoot en Somergem doet de nauwkeu rigste opzoekingen tot hel ontdekken der daeders; volgens de opgemerkte kenteekens, söhynt het dat de dieven versclieydene in getal zyn geweést en dat zy moesten vergezeld zyn van eenen kleynen jongen, die dóór de houten k'olonnên der venster is gedrongen, om hun de deur van liet huys te openen. Tot hiertoe zyn de daeders onbekend. Men schryft uyt Antwerpen, den 26 juny deézen morgend hebben er aen de haven eenige wanorders plaets gehad. In de gemeene wyken het gerugt verspreyd zynde, dat eenen Engelsman, sinds lang als opkooper bekend, voór- neémens was op nieuw eene groote hoeveellieyd aerdappelen naer Engeland te zenden, waren er eene menigte lieden van de geringste klasse naer de haven gekomen, om den opkooper te mishandelen. Maer de politie is er spoedig tusschen gekomen en is gedwongen geweést den Engelsman naer hel gevang te leyden, om hem aen demishandelingen van het volk te ont rukken. Een gedeelte der aerdappelen, welke men zou in- scheépen, op de kaey gebleéven zynde, hebben de eygenaers dezelve verkogt aen 2 fr. vóór het vierde van eenen heciol.; in slede van 4 fr. welke den Engelsman er wilde vóór betaelen.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2