m ZONDAG 7 JULY 1850. VIERDEN JAERGANG. Nr 198, AELST, den 6 July. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inschryvcn, mogen alle dry maenden kos teloos eenc annonce van 10 drukregeleh in ons blad doen pïaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rckla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal DEN CHIQUE SDIIH. verder gewaegen van alle brochuercn, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemcn der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vraglvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. BODE DE LIBERALISTEN EN DEN MONITEUR. De liberalisten van ons Belgiën, zyn raezende van gramschap, zy vveéten niet tegen wie hunne gal uytbrae- ken omdat onzen algemeynen vader Pius IX een woórde- ken hééft gelost over Belgiën, omdat hy zyne vrees hééft te kennen gegeéven over de religie in Belgiën; men hoort de tolken van 't liberalismus of zoo gy wilt van 't Macon- nismus, want deéze twee schoone dingen zyn zuster en broer, niets anders meer zeggen dan dat Pius IX de zaeken van Belgiën niet kent dat hy misleyd en bedroógen is, dat er hoegenaemd geene redens zyn Om over de toekomst der religie in Belgiën te dugten dat de libera listen de religie ongehinderd laeten, en niets doen als tot welzyn van de religie Vermomde menschen, hoe durft gy alzoo spreéken Wel hoe Pius IX is misleyd en bedroógen, in plaets van te vreezen vóór den toestand der religie, hy zou moeten uytroepen dat de liberalisten niet dan het welzyn der religie beóogen, dat de religie onder de liberalisten en dóór de liberalisten gaet bloeyën en in vollen luyster komen 1 Maer weet gy niet dat gy u eygen zeiven verraed en aen de galge klapt Pius IX kent en wéét niet wat er in Belgiën omgaet, en er is eenen Moniteur, een officiéél staetsblad 't géén het nieuw politiek, voórgeschreéven dóór het liberalismus, daer of omtrent hééft doen kennen Er is eenen Moniteur, die het programma van het tegenwoordig ministerie, met zyne fameuse spreuk Vit at est laic, heeft afgekondigd; er is eenen Moniteur die al de wilkeurige schikkingen van minister Haussy hééft openbaer gemaekt, nopens den kerkenraed, kerkgoederenkloostersreligieuse gestigten, liefdaedige werken, testamenten, legaeten Er is eenen Moniteur die het wetsontwerp nopens het middelbaer onderwys van minister Rogier heél't afge kondigd die den exposé des motifs van Rogier over die wet, die het verslag der middelsectie van M. Duquesne., die de redevoeringen der ministers, Rollin niet uytge- zonderd, die de redevoeringe der constitutioneéle en anticonstitutioneéle representanten heéftaengestipt en van wóórd tot wóórd gedruktDit alles en nog meer andere zaeken hééft Pius IX in den Moniteur gevonden, gezien, geleézen, zoo wel als een ander en Pius IX is misleyd, word bedrogen Pius IX ziet niet waer het liberalismus henen wiltWat uyt hun stelsel, uyt hunne wetten en dekreéten moet volgen 1 Vermomde liberalisten; zegt liever dat Pius zyne oogen niet mag gelooven, dat hy niet bekwaem is om te oórdeelen over het géén hy leest in uwen Moniteurof beter werkt uwe woede uyt tegen uwen Moniteur, suprimeért den Moniteur, dan zal hy u niet meer konnen verraeden gelyk hy nu onophoudelyk doetdan zult gy in het donker konnen werken gelyk de vrymetzelaers gewoon zyn te doen in plaets van te roepen d bas Ies calottins, a bas les catholiquesroept (i bas le traitre, le tartufeen néémt den volgenden arrest: Sire Wy hebben eenen Moniteur, maer den Moniteur bewyst aen de liberale zaek en wel naementlyk aen uwe ministers eenen zeer slegten diensthv maekt al hunne akten openbaer men wéét in vremdè landen hoe wy Belgenland bestieren, en terwyl men onze inzigten, die altyd zuyver zyn, niet kent, worden onze akten kwalyk uytgelevd en verstaen, redens waerom wy uwe Majesteyt eerbiediglyk verzoeken van den Moniteur te supprimeéren dóór den volgenden Arrèté Wy, Leopoldus den eersten, koning der Belgen, hebben goed gevonden te decreteéren gelyk wv by deézen decreteéren ArtTe dateéren van heden zal den Moniteur ophou den te verschynen. Art 2 Onzen minister van het inwendig, is gelast met de uytvoering van dit tegenwoordig besluyt. Gegeéven te Brussel den.... WEDEROM DEN MONITEUR. liet staetsblad of Moniteur Beige zweet water en bloed, het kronkelt zich net als eenen paling, immers liet doet zyn nyter- ste best om den artikel leugenagng te maeken van liet fransch dagblad l'ünivcrs nopens de vrugtelooze poogingen die ons ministerie by den stoel van Roomen hééft aengewend om onze geestelyke vryheden te krenken en de onrust onder de katholyke Delgen le werpen. Wy hebben in ons laetste Nr eenen uytlrek uyt dien artikel gegeéven waernaer wy onze geagte Icézers verzenden. L'Univers antwoord in weynige wóórden aen den Moniteur eti zegtWy vinden geenzins noodig te bcloonen dal de flauwe en droeve bewysredens die den belgischen Moniteur will doen gelden, in geener voege wederleggen hel geen wy ken- baer gemaekt hebben; liet zal ons genoeg zyn le herliaelcn en le verzekeren dal al de feylen waervan wy kennis hebben gegeéven EGT en NAUWKEURIG zyn en dit in liet hoogste punt, en dat wy T Belgisch ministerie uyldacgen dezelve valsch le maeken Wy zyn nieuwsgierig te weéten hoe onze in 'l donker wer kende ministers en liberalistische godsdiensthaters zullen handelen om die gegronde en verpléuerende beschuldiging te keeren; beschuldiging die alle katholyke Belgen deoogcu moet doen openen en ze op hunne hoede doen zyn willen zy de on- heylen eener godsdienstverdrukking, eener kerkvervolging van ons al'kecren. De minislerieéle Indépcndancc kondigi met eenc zekere vreugd de tyding af dat, op 24juny laetst, de sectie der vry- metselaers in den tempel des amis philanthropes te Brussel, met groote pragt en plegtigheyd den hoogdag van den somer zonnestand gevierd heél't. Véél menschen weéten misschien nog niet dat de truweelgaslen, zoowelalsdeheydene, d ozon en de maen aenbidden; noglans men ziet dat het zoo is.... Maer om die pleglige acnbidding le mogen hywoüiien, moei men al de ordens ontvangen hebben en weêrdig zyn liet licht te ge nieten 1 In deéze plegtigheyd is den heer volksvertegenwoordiger Verhaegen voor de twintigste mael geroepen geweest tot hel opperpriesterschap van dien tempel; den man is vereerd ge weest met de stemmen van al de truweelbroeders die er aen- weézig waren..,. Verscheydene redevoeringen zyn er uvtge- sproken geweest welke wy nieuwsgierig zouden zyn te leéz.en om de gevoelens der truweelgasten te kennen als ook om le weéten welk hun opzet is nopens de middels die er moeten gebruykt worden, om ons landeken le bederven en er de ka tholyke religie uyt te dryven; daeruyl zou men nog beter kon nen oórdeelen hoe pynelyk het voor 'l katholyk Belgiën is le moeten zien dat eene der welgeévende kamers eenen priester der truweelsecte vóór voórziller heél't geiiad. VERROOPING DER HOSI'ICIEGOEDEREN. Hoe meer wy het voórneémen van de commissie der liospiccn deézer stad, betrekkelyk het verkoopen van een groot deel hospitael- en begyncgoederen overweégen, hoe meer wy T zelve moeien afkeuren eu de aendagt onzer stad- en landgenoóten op de liberale slreékeu inroepen. De wet van den 16 Messidor jaer Vil belast de commission der hospicen uylsluylclyk met hel bestuer der goederen en met liet inwendig beheerder gestigten van liefdaedigheyd. Die gestigten zyn uyt hunne naluer eeuwigduerend en als dusdaenig dóór de franscbe roofzugt zelve geëerbiedigd geweest; om de duerzacinheyd dier loevluglsoordèn vóór den ongelukkigen op vaste gronden te vestigen, hebben godvruglige zielen de zelve begiftigd met vaste goederen welkers inkomen volgens den wil der geévers moeten besteed worden, wil die voórnaemelyk bestaet in de liefdaedigheyd duerzacm le maeken. Uyt dien hoofde hebben de commission der hospicen eene strenge geweétenspligt te vervullen in 'l naleéven van den uytersten wil der bezetters. Nu, wy vraegen liet lieéft ooyt een mildaedig hert gronden aen d'bospiccn gegeéven om naderhand zonder nood verkogt le worden en met dcrzelver opbrengst wisselvallige slaelsrenten te koopen Deéze vraeg zullen wv zonder aerzelen met neen beantwoorden. En toch, wat is de schynlibcralc administratie der hospicen van Aelst voórneémens le doen, zy die de droevige en voorden armen ongelukkige bewyzenonderd'oogen hééft dal er yoórlwceadry honderdduyzcnd guldens stadsbrieven, bons- of actiën in de archieven liggen te slikken, waervan den armen kranken nimmer den minsten onderstand zal genieten Wy hebben liet reeds gezegd, en wy zullen liet herhaelen dal dergelyke verkooping, huylcn dal zy eenen akt van slegte administratie daerslelt, hoogst le betreuren isVan den anderen kant, waer is de wet die de begynen supprimeert of haere goederen verbeurd verklaerd liehbe Zulke wel bestaet nergens, en noglans is de commissie voórneémens een deel van ons beggynhof le verkoopen, zullende aldus de hand slaen aen iels dat door de woedende plunderzugt der Jacobins is geëer biedigd 11 Doch daer de begynen nog wetliglyk bestaen ci daer er geene .wet is afgekondigd kraglens welke luiere goederen verbeurd verklaerd zyn, is le overweégen, dat deéze verkooping onwettig zal zyn. Immers, om de begyncgoederen te vervremden is er noodzaekelyk eene wet noodig, en dan blyft er nog te weéten of er met de uytdrukkelyke schikkingen onzer grondwet eene verbeuring zou konnen of mogen gepleegd worden op goederen der begynen, welke wetliglyk bezittende, reglen van verkreégen evgendom konnen doen gelden. Niemand lieéfl "t regt van ze uyt liaer bezit te stooten, zulks doen ware eenen akt van vandalismus tegenstrydig aen de grondwet. Volgens den art. M mag niemand van zynen evgendom beroofd worden tcii zy wegens openbaer nul en dit nog na eene voórafgacndelykc schadeloosstelling; den art. 12steltuyldrukkelyk daer dat de straf van verbcurtverklaering van goederen iiiet mag inge voerd worden Indien V gouvernement, de stad, of de commissie der hospi cen de hand op die goederen durft leggen en ze le koop veylen, de gemeeuzaemheyd der begynen zal' er zieli in regie mogen legen verzetten. Den art. 6 der wet van 16 Vendemaire zegt De hospicicgocdercn die verkogt zyn geweest kraglens de wet van 25 Messidor jaer 4, zullen aen de hospicen in tcruggaevc worden vervangen door nationale goederen van gelijke opbrengstmen bemerke bier dat de wet niet zegt dat die goederen in terug- gaef zullen vervangen worden dóór slaelsrenten, maer uvt- drukkelyk dóór vaste grondgoederen, 't welk duydelyk bewyst dat de wet wilt dat de hospicen hunne goederen ongeschonden behouden. De begynegoederen zyn goederen die aen deéze corporaliën toebehooren en die in hunnen ouden slacl gebleéven zyn, gelyk Merlin zegl, die gcvolgelyk met de nationale goederen verschillen en die dóór die gestigten by voorlducring moeten bezelen en besluerd worden gelyk liet altyd is geweest, 't is le zeggen in hoedaenigbeyd van corporaliën, loegelaetcn dóór den souvereynen wil, en, uyt dien hoofde, gemagligd oin zulkda- nige processen in te spannen en le vervolgen die dóór den evgendom, dóór 't deszelfs besluer of administratie zouden konnen veroorzaekt worden. Ten slotte zullen wv met Merlin doen opmerken dat de vervremding etc. van liospicie-goederen onder het domeyn van hel bestuer iu 't algemeen niet valt, dat dit een byzónder of om zoo le zeggen een huyshoudclyk bestuer raekt, 't geen uytsluytelyk door de regtbanken móet beslist worden. Zoo dal de begynen regt hebben zich tegen alle vervremding haerer goederen le verzetlenen dat de koo- pers Van dergelyke goederen zich blootstellen aen eymlcloozc moeyelykheden. Tegen dergelyke verkooping zullen wy ons ook verzetten, wy zullen een petitionnement inrigten en onze medeburgers aenspoóren ons in die regtvcérdige werking te ondersteunen. Wy hebben deéze regelen gesehreéven niet vóór Aelst alleen, maer wel vóór geheel '1 laud, want den schyn- liberalen geest van Aelst, kon by in zyn ontwerp gelukken, zou in andere plaetsen als voórbeéld konnen ingeroepen worden. EENE ANTWOORD VAN 'T VERBOND VAN AELST. Na zes of acht sommatiën dóór den Dcndcr-bode aen 't Ver bond gedaen nopens de gezegdens van M. Cumont dal M. Bruneau vóór den yzcren weg niet al gedaen hééft wal hy zou hebben konnen en moeten doen, gééft 'i Verbond cyndelyk vóór antwoord it DalM. Cumont op dat tydslip, van oedagt was dal onze afgevaerdigden zelve, zelfs ten spy te en tegen dank van het ministerieaen de kamers liet voorstel mocslen doen van een wetsontwerp ter daersteüing der yzere spevrbacn van Brussel

De Denderbode | 1850 | | pagina 1