naer Gend, langs Aelst, terwyl M. Bruneau integendeel van gevoelen was, dat een dergelyk voorstel tegenwoordiglyk in de kamers geenc kans van gelukking had, en dat hy weigerde dit voornemen by te treden.» Goede» hemel moet men, om zulke antwoorden te geéven, vredereglers, volksvertegenwoordigers, advokaelen en notaris sen vóór opstellers hebben.... Wat hééft die zeeveraglige ant woord met onze gedaene vraeg gemeensDe gezegdens van M. Cumonl waren over hel verleden en niet voor het toeko mende gedrag van II. Bruneau; 'l was slegls twee dagen na de beslissing van den miuislerraed die onzen vzeren weg naer den grickschen almanak had verzonden, dal M. Cumonl deéze verklaering aen don gemeenteraed heeft gedaen, vorklaering waerover 51. Cumorlt meer dan 25 hekelingen heeft ontvan gen.... Maer het zy, 'lis heler eenc kaele verschooning dan gcenc zeggen de kwakzalvers en tandentrekkers, en dat het Verbond 'eene zoo ongepaste, belagchelvke en onnoozcle ant woord geeft, zal niemand verwonderen als men zal weéten dat zy is opgesteld dóór den zeer hooggeagten heer Jouret, welken, zoo een ieder weel, nog al hy tyd zich eens misgrypt, waervan wy ongelukkiglyk slaelkens hebben. Vóór 't overig zullen wy in een toekomend N' onderzoeken wat de waere oorzaek is van 'l gedrag van M. Bruneau, VERDRAEGZAEMHEYD DER LIBERALISTBN. Hoe dikwils hebben Je liberalisten geschreeuwd dal zy ons land van eenen oproer hebben vry gehouden en dil eeniglyk omdat zy aen 't schotelken zaten Dit hebben zy duyzende keeren in herbergen, op openhaere plaelsen, in hunne verkoglte gazetten etc. uylgeroepen; maer als men hun vroeg wie er oproer zou gemaekl hebben, dan zyn zy a 1 tyd stilzwygend ge- bleóven. Den volgenden brief uyt Loven geschreéven zal duy- delyk bewyzen dat zy zelve, zy, liberalistische kliekgasten, de eerste oproermaekers zouden gewéést zyn, en dit .in weerwil hunner veelvuldige prolestatiën van eerbied vóór de geeslclyk- heyd, vóór de góede orde, vóór de handhaeving der rust etc. Léést'en óórdeelt Loven den 27 juny. Gisteren avond heeft de liberale en ministerieéle party een nieuw hewys gegeéven der manier op welke zy de vryheyd, den vrede en den voóruylgang verslael. Devlaemsche maetschappy hel kersouwken willendeaen M.Lan- deloos, haeren voorzitter, een tecken van agting bctuygen ter gelegenheyd zyner kiezing als volksvertegenwoordiger, had vastgesteld hem voórledcu zondag eene serenade te geéven. Maer eene bende kielmannen toebelioorcnde aen het grauw van Loven, uytgekogt dóór onze Itlubisten, had we! haest dit avond spel onderbroken en de muziekanten langs alle kanten verspreyd. Men besloot de serenade gisteren te herhaelen, en men vroeg diesvolgens verlof aen onzen borgemeester, M. den Sena- leur d'Udekem. Deézen oorlof, die in dusdanige omstandighe den nooyt geweygerd was gewéést, als hel maer was om de liberalen te verheffen, wierd van de hand geweézen.Men was dan gedwongen dil nagtmuziek te geéven vóór elf ueren, wan neer te Loven den aftogl gehlaezen word. Hier van wierd kennis gegeéven aen 51. dou borgemeester welken men tevens verzogl maetregelen te neémeu ten eynde de goede orde en de rust te handhaeven. Ten tien ucren, het muziek der maetsehappyën en een groot getal vrienden van M. Landoos begaven zich vóór de wooning van deézen, geslaen legen over het buys bewoond dóór den Professor Th... Deézen laesten bevond zich aen eene openstaeudc benedenvenster met zyne vrouw, zvnen schoon broeder, student in de Uuiversiteyl en verseheydene studenten. Nauwelyks liet hel muziek zich hooren of eene bende kiel mannen overrompelde het buys van M. den Professor Th... beledigde de studenten die daer aenweézig waren, schreeuwden: weg met de schynhcyligenweg met de Universiteyt5Icn trok de kleedercn van den schoonbroeder van 51. Th... in stukken, ver seheydene studenten wierden mishandeld, de andere gelukten maer met veét/jnoeyte zich te onttrekken aen de klauwen der aengrypers die reeds het buys van 51. den Professor Th... over weldigd hadden. Korts dacrna, een ander rot onder welk zich verseheydene hoeren bevonden gemengeld met de kielmannen, geleyd dóór den bewaerder van het stadhuys, begaf zich naer het buys van M. den Professor Th... onder hetgehuyl weg met de priesters weg met de Universiteyt! leive Srhollaert! leeve de Socialisten! Icévc de Plialansleriancn! Ter zeiver lydc wierden er werpluy- gen gesmeélen die den Professor dwongen op de eerste slagie van zyn buys to vertrekken, waer hy zich wederom aen zyne vensterplaclste cn alwaer men lol hem riep: Gy tergt hel volk!! Een heviger schouwspel gebeurde by het buys van 51: Lande- loos, alwaer den opsteller van den Courrier de Lnuvain, die in het breede al de schaudelykheyd had doen zien van de libera listen onzer stad, omringcld wierd van eene bende razenden gewapend met beenhouwers-messen en die uylriepen Men moet hem ophangenDen borgemeester, die alle maelregels van vevIHievd verwaarloosd had, gelukte het eyndelyk den mensch 'te'ontrukken uyt de klauwen van deéze woedende, waer over zekeren 51. K..." het hevel voerde. Eene andere bende samengesteld uyt stracljongcns en kiel mannen nengevoerd dóór cencn woelenden Phalansleriaen 51. St. begaf zich tot onder dc vensters van den rector der univer siteyt, waer zy de Marseillaise liet hooren en riep weg met de katholykcn, weg met dc Universiteyt, lette dc Republiek Deéze razenden vertrokken zich maer na dat zy verseheydene ruyten verhryzeld cn geduerende eene halve uer de loehl door hun «ehuvl hadden iloen weergalmen. Dit alles gebeurt onder de Sogen van den eersten magistraet der stad, 51. d'Udekem. Verseheydene klagtcu zyn gedaen. Verhoópen wy dat zy de waere pligligen zullen doen ontdekken. Men begint zich te vroegen of men in Bclgièn of in Zwit serland woont. De ministerieéle Indcpcndancc over deeze schandelykheden snreékende, heeft zy eerder de aengerandde beschuldigd dan de aenranders. Waerlyk men zou gelooven dat men de jaeren 93 beleéft, wanneer de bloeddorstige Jacobynen tegen alle treffe- lyke lieden hunne woede uytwerklen welke, alszy nielpeysden «ólvk zy, Jocobynen, naer liet schavot geleyd wierden. Gelukkig udstip der liberalistische beheersching 1 Welligt zal iu 't kort geen treffelyk man meer konnen uytgaen zonder vrees van aengerand of' neérgeveld te wordenWeést op uwe hoede, Belgen, verzet u tegen 't kwaed wanneer het slegts begint. KERMISFEESTEN VAN AELST. Voorleden zondag eersten kermisdag is vóór onze stad eene fraeye feest geweestveertien muziekgenoótschap- pen waren deéze komen veriuysteren en hebben 't meest bygedraegen om de talryke vremdelingen naer onze stad te lokken. In 't algemeen hebben diemuziekgenoótseliap- pen met veel ensemble en kunde hunne stukken op de estrade uytgevoerd cn gestadig de aendagt der talryke toegevloeyde menigte verdiend. Wy maeken het ons eene pligt die genootschappen in 't algemeen en derzelver bestuerders iu 't byzonder onzen hertelyken dank te betuygen vóór de welwillendheyd waerniede zy de uyt- noodiging van het stedelyk bestuer hebben beantwoord en aldus onze stad eene leévendigheyd bygezet die wy ons nog lang zullen hejrrinneren. De fraeye eermetaelen die aen elk der genootschappen zyn geschonken, zyn een bewys van dankzegging waerby zich voegen de welge meende gevoelens onzer ingezetene die wy dikwils hebben hooren uytdrukken en die aen de muziekgenoótschappen, wy zyn er zeker van, zeer aengenaent zullen voorkomen. Des maendags is 't concert ter groote zael van ons stadhuys ook zeer luysterryk geweest. De stukken dóór Joif. Van den Haute en M. Wicard gezongen, hebben verrukkend geweest en aen het nytgeleézen gezelschap hoogst welbevallen. Maer 't geen voórnaemelyk dient aengestipt te worden, is het merkweêrdig talent van een achljaerig dogterken, Joff. Louise Singelée, welke met een onuytspreékelyk gevoel en verbeéldingskragt twee stukken op de viool heeft uytgevoerd die de meeste mu ziekkenners hebben verstomd. Immers 't concert, waer van wy gewaegen, is waerlyk treffend geweest en heeft aen de verwagting der aenweézige niet alleen ten volle beantwoord maerderzelve verre overtroffen. Den dynsdag had de jaermerkt eene groote menigte buytenlieden naer de stad gelokt; de peêrd- en veemerk- ten waren in 't algemeen nog al vóórzien, egler zou men wat meer koopers gewenscht hebben. De prysschietingen die bier en daer plaets hadden, waren nog al levendig, zoodanig dat wy in 't algemeen over 't bezoek onzer kermis mogen te vreden zyn. Zoo verre gaet de verslaefde onbeschaemdheyd van 't Verbond dal hel zelfs het overal afgekeurd plotseling ministerieél be- sluyt nopens het Hollandscb goud, goedkeurt en met alle geweld wilt verregtveêrdigen. Om hieromtrent het publiek te overtuvgen, vind onzen konfrater geene andere argumenten dan ons geduerig dc pynelyke???? benaemingen van zeer geringen en mislukten apotckcr, uylmunlenden publicist, bedrieger, domkop, zalfpotje en meer andere fynigheden naer 't hoofd te werpen, er byvoegende dat wy goed zyn om trouwe loos de faulon aen le wyzen doch zonder er remedie of maet- regel tegen aen te duyden, en ons eyndelyk vraegende wat den publicist financier zou gedaen hebben, had hy minister van iinanciën geweést Als wy dit alles wel overweégen, dan konnen wy dergelyke redekaeveliug slegls aen gebrek van óórdeel of aen geeslver- byslering toeschryvcn wyl eenen mensch die zyn vyf zinnen hééft, hoe bekrompen zy ook zyn, zulke onnoozelheden niet zou konhen vertellen. Maer het zy, terwyl het Verbond ons vraegt wat wyin de plaets van M. Frère zouden gedaen hebben, zullen wv het zeggen. In plaets van wantrouwen onrust in den handel eiï huyshöudens te werpen zouden wy 't land gerust gesteld hebben en beloofd dat de goudstukken langzaemer band zouden zvu ingetrokken aen hunnen wettigen koers, naemelyk de 10 guldenstudken aen 21 fr. 16 c., en de 5 guldenst. aen 10 fr. 58, verzekerd dat er de staelskas zou profyt aen gedaen en eenen aki van regtveêrdighcyd en wys bestuer aen den dag gelegd hebben. Zie hier hoe 'l profyt le vinden was 1 kilogr. 10 guldenstukken geéven een getal van 148 cn 6/10 die tegen 21 fr. 16 c. eene weerde voorstellen van fr. 5144-34 Deézen kilo goud tol stukken van 25 fr. gemaekl, ten gewigle en titel dóór de wet van 51 maert 1847 bepaeld, zou op brengen fr- 5158-33 Een verschil vanJr. 14-01 Vóór fabricaliekoslen9-00 Blyfl een profyt vóór de staelskas van fr. 5-01 op'elken kilogr. tienguldenstukken 11 Ziet gy, konfrater, wat wy zouden gedaen hebben Maer nu zoudenWy wel eens vraegen of dit misschien niet zal gedaen worden, en in dit geval, zouden wy willen weéten wie er 't pro fyt zal in den zak sleéken... Na den festival is het muziekgeuoótschap van Dender- momlc eene serenade gaen geéven aen M. den kolonel onzer burgerwagt. Den publicist van den eenvoudigen Dendcr-bode was, in gezelschap van eenige vrienden het muziek al wandelen opgevolgd, maer agter hem was er eenen trio van een koppel vvaelen en eenen allyd hongerigen schouffelaer, naemelyk MM. Bruneau Jouret en Polka. Ten volle bezig met den eenvoudigen publicist aen M. Bruueau te doen opmerken, zegde Polka Ziel gy hem daer gacn met zyn scheef lyf? En nauwelyks was dil uytgesproken of het wierd ons overgezegd, 't geen ons her- telvk deed lagchen. Doch wat ons eenigzins verwonderde, is dat eenen mismaekten papkerel,n a Smerdis, den belachelyksten quidam der stad, immers eenen persoon welken, zoo door zyn opzigt als dóór zyne manieren eenen van die kaele kleermae- kers verraed die, ofschoon scheél van honger, toch den bon jour willen speélen.... Maer wat is 'l, van roggen korlmeêl willen fyne taerten bakken is onmogelyk, en daerom zullen wy dit aen Polka vergeéven en hem met zyn regtsmal, plat- agiig kleermaekerslvf proficiat wenschen. V Maer d proposkonfrater Verbond, in uwe voórige N" rieptgy zoo luydkeêls dat gy iu den republiekaens- socialisti- schen kieskfub van Brussel, priesters, leden der geestelykheyd had zien verbroederen met socialisten republiekaenen en andere vvanden van rust en vaderland, maer wy hebben u uylgedaegd ons eenen anderen priester aen te wyzen huylen den sinds lang gesuspendeérden graef de R"en die uyt- daeging hebt gy stillekens laeten vaeren en er op gezweégen... Zou dit niet al wederom een uytwerksel geweést zyn van uwen trouweloozen haet tegen de geestelykheyd, welkers invloed u 't herle afknaegt By de revue onzer burgerwagt van zondag is het klug- tigste spelleken te zien geweést van geheel onze kermis. Smerdis, den fameuzen cavalier, was van zyn peêrd gestapt om le voet de revue le helpen doen. Na de revue was er kwestie van wéér te peêrd te slygen; maer, goeden hemel hoe ging dit in 't werk Met alle moeyle van de wereld kon men die klokke vleeschmassa op 'l peêrd krygen, 't géén ons dééd on derstellen dat hy er le buys met eene katrol moet opgehees- schen worden, of wel langs een trapken of dóór eene venster moei opspringen. De vremdelingen die onzen luytenant-kolonel gezien hebben, hebben verzekerd dal, indien wy met dit aerdig maeksel in eene gesloóten kas moesten te zien gaen, er meer volk zou komen naer kyken dan naer de vremdste beest die ter wereld is. En zulke gasten speélen dan kolonel Men doet ons de volgende vraegen Is het waer dat de opperbaezen van ons stedelyk bestuer; het buffet zondag laetst op het bal ten stadhuyse hebben toegc- staen, op voórwaerde dat den aenkoop van den aldaer benoo- digden wyn moest gedaen worden by den heer Clercq-De Craëcker, lid der Alliance en neéf van den heerë Corn. Evit Is het waer dat leden der Alliance zelfs daer over veront- weêrdigd zyn Is bet waer dat de op krukken springende Alliance dit libe rale akten noemt. Men léést in den Univers van Parys De belgische Indcpcndancc verzoekt ons dat wy op onze eer zouden bevestigen dat den brief, dien wy afgekondigd hebben nopens de godsdienstzaeken van Belgiën, waerlyk van Hoo rnen kwam. Wy zien niet dat die bevestiging iels aen de zaeken die wy in 't licht gebragl hebben zou veranderen; maer, aengezien de Indépcndancc er zoo véél prys schynt aen te hegten, wy beves tigen haer op onze eer dat dien brief, die haer zoo véél bekom mernis veroórzaekt, uyt Roomen geschreéven was. Verder zouden wy ook bevestigen, indien er de Indcpcndancc mogt aen twyffelcn, dal den persoon welken ons met deéze inlichtingen vereerd hééft, zeker is van zyn feyt en slegts met volkomen kennis van zaeken gesproken heeft 'T Verbond van Aelsl is tot in '1 herle gewond dóór 't artikel 't géén wy over veertien dagen nopens de meer ingevoerde dan uyigevoerde graenen hebben gegeéven. .Het bladje dat alle slegle uylwerksels der schynliberale wetten moei verde digen en vóór goed doen doórgaen spartelt gelyk den duyvel in een wywatervat om zyne dupen wys te maeken dat wry onnauwkeuriglyk de opgaeve hebben gedaen, naemelyk dat er 25 1/2 millioenen kilogr. graenen meer zyn in- dan uytgevoerd. om zyne gezegdens te staeven houd het Verbond zich wjlsluy- lelyk bezig met twee millioenen en half kilogrammen tarwe die meer in- dan uytgevoerd zyn; de rogge, degeêrst, haver, bloem, ryst, boonen etc. etc. gael onzen sukkelagtigen konfrater zorgvuldig voórby al of dit geene graenen waeren Verders onAyne redens nog meer kragt le geéven Zeevert hy gedue rig dat de publicisten van den Dendcr-bode trouweloozen, dom koppen etc. etc. zyn, en daermée is alles wederlegdMet zulke argumenten moei onzen konfrater de akten zyner palroo- nen welke hem betaelen, verschoonen, ophelderen, loóven en pryzen, en dit, vóór zyne leézers, tegen 1 fr. 50 c. par trimes terProficiat mèt al zulkcn hosl. Den Mcssagcr de Gand wras steeds den slerksten, den hevig- sten verdediger van het politiek van koning Willem. Het is nog niet lang geleden, dat hy die vlag vóór de oogen van gansch Belgiën, onlploeyde, en er zich op beroemde. Hel ontwierp op het iniddelbaer onderwys komt, en den Mes- sager de Gand werpt het harnas af, en trekt hetlivreykleed aen. Hy word aenbidder van den heer Rogier; van den man, dien hy sedert 1847 en zelfs vroeger, hactelyk en belachelyk hééft willen maeken. Geënen spolnaem hééft hy hem gespaerd; dien van gooehelaer, en regisseur van het decoratie-politiek, wierd meer dan te véél naer het hoofd des ministers ge- snicéten. En wat is nu de reden van dien ommekeer Den Mcssagcr zelf zegt het in ecu zyner nummers: Het gezag verwcézcnlykl onze leerstelsels van eertyds. Onze leerstelsels zyn aen het bewind gekomen, wy ondersteunen ze, Wy houden op, voegt hy er by, oppositie le maekenr dewyl 4c bciuecgrcden onzer aenvallen verdweëncnis. Dal is duydelyk. Den Mcssagcr hééft altyd gestreéden vóór het politiek van eertyds, vóór hel politiek van vóór 1850. Na twin tig jaeren strydens, in 1850, is men eyndelyk volgens het gendsch blad, teruggekomen tot dal politiek,'t géén de libe rale party thans als voóruylgang beschouwt. Dat is de schoonste lofspraek die den heer Rogier, welken in 1850 Willem l als eenen tyran beschouwde, aen den oud koning van Nederland maeken kon. Den Messagcr de Gand heeft dit vonnis geveld. Het laet véél te denken over. (Handelsblad).

De Denderbode | 1850 | | pagina 2