mobilaire venditie, OVERLEÉDENE. GUANO lstc RWAL1TEYT. te Aelst, in de Klapstraet Den provincialeu-raed is deéze week vergaderd. De beracd- slaegingen zyn lot dus verre nopens plaetselyke belangen. Aldus zegt men ons zou er doórgegaen zyn acn de kamers de inri"ling van een koophandelslribunael te Aelsl te vraegen. Ware dit zoo, onze stad zou hier groot voordeel uyttrekken. Verder is er beslist Op bet verslag der kommissiën dat den raed eeue gunstige meening zou drukken over de vraegen 1° van de gemeente Soltegern, strekkende om den dag der foire op den dynsdag, volgende op den 5cn zondag der maend augusty, te mogen vaststellen2° van de gemeente Aygem, strekkende om den dag der foire te mogen bcpaelen op den maendag, die op den 9 february volgt. Het kollegie van St-Louis van Meenen is voórneémens. ze,rl men, de toelage van 4000 fr. welke de stad vergunt, te weygeren, ten eynde zich aen de gevolgen der wet op het mid delbaar onderwys te onttrekken. Te Geeraerdsbergen is men er rond dóór gegaen. Den ge- meenteraed hééft eergisteren beslist dat het kollegie aldaer niet aen de schikkingen der laelst gestemde wet op het inidden- onderwyszal onderworpen worden. Uyl het kanton Soltegern is ons eenen brief toegezonden die wy in een opvolgend nummer zullen ptaelsen. De commissie der hospicen heeft de goedheyd gehad ons by brief te laetcn weéten dat voórtaen eiken donderdag van 9 ueren lot 's middags, den deliberatie register vóór't publiek •- zal openliggen. Wy bedanken de commissie over haere welwil- leudheyd en over dien genomen maetregel waervan wyons zullen bedienen. Volgens de Emancipation, zal het gouvernement eene som van 150,000 fr. ter beschikking eener compagnie stellen, om in onze volkplanting van Santo-Thomas een handelskantoor op te rigten. In ecnige dagen zullen de actionnairs van de belgische compagnie van kolonisatie, in 1841 gesligl, berigt krygen van de aengegane schikkingen. Het gerugt is te Brussel in omloop, dat ter gelegenheyd van de septemberfeesten, dóór lusschenkomsl der landbouw- commissiëu, eene groole tentoonstelling zal plaets hebben van tuyn- en landbouwkundige producten, in het lokacl der der vecartsenyku ndïge schóól De tien guldenstukken gelden te Brussel reeds fr. 2097. Het Gouvernement wint dus 7. c. op ieder stuk, dat liet zoo ontydig en zoo onregtveèrdig ontmunt hééft. Men schryft uyl Loven.By de kiezing, welke hier plaets had vóór een lid van den provincialen raed in vervanging van den heer Van Orshoven onlslaggeéver, bekwam den heer Fi- zennc, kandidaat der liberale party 818 en den heer De Bus- scher gemaeligden kandidaet 009 stemmen. In de standplaats van Brussel is eenen werkma#zync twee beenen afgesneéden dóór eenen konvoy. Er heeft een zwaer ongeval plaets gehad aen den konvoy, die zondag, om 8 ueren 40 m. van Gend naer Oostende reed. Dry kwaertieren van Brugge af is de as van eenen koopwaer- wagon gebroken, en twee wagons en eenen bankwagen, die er opvolgden, zyn beschadigd en ontspoord geworden. Het tecken van nood is gegeéven geworden en kwaert na tien ueren kende men hel ongeluk te Brugge, vvaer den Ireynsleéper alleen toegekomen is met eenen persoon die het been gebroken had, alsook met den hotelmeesler van den gouverneur van West-Vlaenderen, eenen meesterknegt der fabriek van M. Koels, den wagter Kerkhove en den opperwagter, die gekwetst waren. Den doctor Begyn is niet eenen ireynsleéper kwaert na een «er op de plaets van het ongeval toegekomen, wacr hv eenige persoonen, die ligtc wonden ontvangen hadden, vermaekl heeft. Maendag avond hééft een schandelyk voorval de Predik- heerenley te Gend in rep en roer gesteld. Vcrseheyde wan- delaers wagtten langs de kaeyen de Regalen af, toen eensklaps eenen bedronken kanonnier,met den blooten sabel in de hand, gevolgd dóór eenen met bloed besmeurden manspersoon, zynde den baes van een slegt buys, uyt een der omliggende straetjens kwamen geloopen. Midden op de kaey begon er eene worsteling tusschen deéze twee persoonen. Den kroegbaes ontwapende den den kanonnier, en bragt hem met zynen eygen sabel eenen geweldigen stéék in den rug toe, zoodanig dal den punt dwars dóór zyne kleederen in hel vleesch drong, alsmede eenen kap agter de oor. Het schynt dat den twist begonnen in een buys van onlugt, tusschen dry soldaeten en den huysbaes, uyt oorzaek van een slegt vrouwpersoon. Policie was er verre te zoeken Omtrent een half uer nadien kwam eenen policie-agenl, en daerna eenige mannen der wagt, die deéze twee rustoorders naer de hoofdwagt hebben geleyd. Eenigen lyd daerna hééft men den gekwetsten naer het hospilael overgebragt. Zullen de soldaeten, buyien dienst, nu nog met sabels loopen Eenen hevigeu brand hééft op weynige oogenblikken twee groole huyzen verslonden te Sarlardingen, een dorp op een half uer afstand yan Geeraerdsbergen gelegen. Het vuer is in den namiddag ten half dry begonnen in de houtmyt van den heer Lcfebvre, winkelier, broodbakker en herbergier, en zulks zoo geweldig, dat in eenige minuelen hel huys en stallingen in volle vlam stonden. Alle hulp was vrugteloos; beesten, meubels en eélwaeren, alles is daeiby verwoest geworden. Van daer is den brand geslagen in hel buys van den heer Premecier, horlogiemaeker, dat insgelyks binnen korten lyd in asch lag, en alwaer ook alles dóór het vuer verslonden wierd, behalve het vee. Ingeval die ramp geduerende den nagt had plaets gehad, zou misschien nu hel gansche dorp in puynhoopen liggen. De huyzen waren verzekerd. twee dooven. Er is in eene der laetste zittingen van de rcgtbank van Brussel eene klugt voorgevallen, die de nmeyle weêrd is om verteld te worden. Keuen spuyter had tegen eenen der deurwaerders gezegd dal zekeren Jef Kraekaert, betigl van slagen, geheel doof was, en men moest roepen uyl alle magt om zich te doen verslaen dit ging den deurwaerder terstond aen den grelfier overzeggen denzelfden spuyter ging Jef Krae kaert vinden (die in hel geheel niet doof was) en ging hem wys macken, dat den greflier geheel hard van hooren was, en dat hv legen deézen heer moest spreéken zoo luyde als hy maer kón. De eerste zack die men opriep, was die van Jef Kraekaert; mon dééd hem komen dóór een teeken, en hy ging by den greflier. Hoe is uwen naem roept den greflier met eene stem instaetom de keel te scheuren. Jef Kraekaert stelt zyne twee handen aen zynen mond, en nadert geheel digt by den greflier zyne oor, en zoo luyde hy al maer eenigzins roepen kan, schreeuwt hy uyt al zyne magt; Jef KraekaertDen greflier, als dóór een kanonschot getroffen, springt agleruyt en roept zoo luyde hy roepen kan Gy moet zoo niet schreeuwen, ik ben verduyveld niet doof! YVel ik ook niet, zegde zef, wie hééft u gezegd dat ik doof was (Algemeen gelach in de zacl.) Eynde- komt de zaek klaermen zoekt den spuyter, die deéze pert gebakken had, maer hy was verdweénen, en men ging voort na eens wel gelagchen te hebben, Men schryft uyl Kortryk, den 1 july: Zoo men verneemt heeft de kommissie van St-Beruaerd, gelast met het maeken van russiaslynwacden, een groot getal werklieden weggezonden. Daersteékt voorzeker niet véél kwaed in, want onze'fabriekan ten, die al de aenvraegen niet voldoen kunnen, geéven hun werk met verhooging van loon. Dit is een nieuw bewys der gegrondheyd van de aenmerkingen, die wy tegen hel wetsont werp, belrekkelyk het krediet van twee millioen, vóór het weéven van russiaslynwaden, gemaekt hebben. De fabrikalie van hel lynwaeden detafellinnens, hééft eene zoo groole uylgebreydheyd genomen, dal de bleekers onzer om- streéken gedagt hebben de fabriekanten te moeten verwittigen, dat zy op hel eynde der maend july geene stukken vóór de blee- kery meer zullen kunnen aenveérden. Men meld uyt de zelfde stad Gisteren hééft men in het gevang alhier vastgezet den genoemden Marcelyn Parmentier, oud 54 jaeren, weever te Luingne, die in oenen twist met zynen broeder Jan, deézen laelslen met een stuk hout eenen slag op het hoofd hééft loegebragl, waerdoórhy onmiddclyk gestorven is. Te Ryssel is een zonderling proces ingespannen. Zekeren persoon had hel onegt kind zyner vrouw als het zyne aenveêrd, en hel dieiisvolgens regt gegeéven op alle erfenissen, welke hem toekwamen, indien hy overleed. Deézen egtgenoól is thans dood, en het kind moet erven van eenen bloedverwant van zynen zoo gezeyden vader. Doch de broeders van deézen beweê- ren dat dit kind geenzins aenspraek op de erfenis kan maeken, dewyl dengeénen die zynen vader zou moeten zyn, maer twaclf jaeren 8 maenden en 15 dagen ouder is dan hy, en er diensvol gens bedrog beslaet. In de volkryke stad yan Bcnarès (Indostan) zyner dertig buskruydschepen, die in de rivier de Ganges lagen, ontploft. Niet alleen zyn er vcél andere schepen vernietigd, maer al de huyzen in een gansche uer in den omtrek zyn of ingestort of beschadigd. Men kent nog het getal slagloffers niet. Op de rivier alleen hebben er vier honderd mcnschen het leven ver- loóren. In het oud paleys der prinsen van Delhi, dat ingestort is, bevonden er zich meer dan honderd vyflig persoonenen men hééft er nog maer elf lyken uytgehaeld. De regtbank van Sassari (Sardinian) hééft beslist dat er geene redens bestonden, om den aertsbisschop Varesini, die met den omzendbrief van den aertsbisschop van Turyn hééft ingestemd, te vervolgen. Het rcdikacl Gouvernement van Zwitserland schynt zyn eynde te naderen. Het was lyd, want sinds deéze party aen het hoofd is, hééft het kanton van Geneve alleen vóór 4 millioen schulden gemaekt. Men hééft te Parys by lelegraflek berigt vernomen dat sir Robert Peel overleden was. Den Times zegt hel volgende over die dood Sir Robert Peel is niet meer. Den man, die dry dagen gele den, dóór zyn maglig wóórd hel buys der gemeente beroerde, dat tooneel van veertig jaeren overwinning en nederlaeg, is slegts een zielloos lyk meer. Zonderling kontrastDen held van honderd bloedige geveglen is nog staende, zyne eeuw, en alle zyne beroemde antagonisten overleévende; overal, rondom ons, zien wy lachenjaerige generaels en admiraels, onder den ouderdom geboógen, en hoeveél slaetsmannen, beurtelings overwinnend of overwinnaers, op hel parlementair veld, zyn dóór eene gewelddaedige dood aen Engeland niet ontrukt Chatam stierf met de wapens in de hand; zynen zóón, nog grooler dan hy, stierf by liet nieuw Austerlilz; Perceval wierd op den dorpel van het huys der gemeenten vermoord, de hand gevuld met papieren, het hoofd vol redevoeringen die hy wilde uytspreéken; Casilereagh die eene nog schrikkelykere dood stierf; Romilly, die te gelyker tyd grootcn siaelsman en eenen grootcn regtsgeleerdcn was; lord Liverpool; Canning, dóór de dood weggerukt by het hoogste roempunl van grootheyd en magtHuskisson, in het midden zyner collegas werkende; Bentinck die, hy ook, staetsinan w ilde zyn, en sir Robert Peel, om deéze droevige lysl te sluylen De Gemeente-Kamer van Engeland hééft, met 510 stem men tegen 264, de politiek van lord Palmerslon goedgekeurd. In weérwil der afkeuring van de Kamer der Lords zal het ministerie dus aen hel besluer der zaeken blyven. Men schryft uyt Londen, 28 juny Er is eenen nieuwen acnslag op de Koningin van Engeland gepleégd; ditmael hééft den scliuldigeu geene armoede of afstelling lot verschooning in te brengen; hy is geduerende vier jaeren in den dienst der koningin geweest, en sinds leélde hy op eene gansch behoor- lykc en onafhankelykc wyze, van het pensioen, dat zynen vader, ryken grondeygenaer van Visbeen, in Cambridgeshire, hem zond. Gisteren avond, om 6 1/2 ucre, verliet II. M. vergezeld dóór twee barer kinderen, en de gravin Josselyu Cambridge- house-Piccadiriy, waer zy naer de gezondheyd van haeren oom had vernomen, en keerde naer het paleys van Buckingham terug. De volksmenigte was lalryk en begroette de Koningin met huidegeroepen. Eensklaps kwam er eenen man uyt het volk naer het rytuyg van de Koningin, hief eenen zwaeren zwarten slok op, en bragt de Koningin eenen geweldigen slag op hoofd toe; de eenigste beweéging, welke de Koningin dééd was de hand naer hel hoofd doen, om haere muts te herstellen. Deéze ongehoorde daed wierd dóór véél lieden gezien en veroórzaekte dealgemecnc verslagenheydmen wierp zich op den misdaedigen die acnstonds aengehouden wierd. Het volk was zoodanig woedend dat men geweld heéfl moeten gebryken, om den schuldigen ongehinderd in het gevang te brengen. samenzweèring in perziën. Brieven uyt Perziën melden, dat er eene samenzweèring in Perziën uytgeborslen is, ten doel hebbende/t gouvernement van den Shah in deprov. Adorbidjan, waervan Tabriz de hoofdstad is, om te werpen maer dat, dank aen de kragtige maetregels van den prins-gouverneur, oom van den jongen souvereyn, de geheele pooging mislukt is. Vyf der voórnaemste saraenzweèrders, zyn hel hoofd afge slagen. Na het gebed dat des avonds de mnsulmannen doen, zyn zy op de poorten der stad ten loon gesteld ieder van hen hield zynen kop onder den arm, zoo als men eenen hoed er onder houden zou; T géén wilt zeggen, dal zy nedrig en gelaeten waren om hun noodlot te ondergaen. Eenige slraf-uylvoeringen, te voóren gedaen, hadden het volk met schrik vervuld.Het opperhoofd van den oproer is ook ter dood gebragtmaer de omstandigheden van die dood doen sidderen en verwekken afgryzen. De straf, die nog het minste pynlyk was van alle, en welke men hem dry dagen vóór zyne onthoofding dééd ouder- slaen, was dal men hem de ooyen uyl de hollens haelde, om aldus den ongelukkigen de zedelyke en physieke marteling aen te doen, van eene onverwaglte en plotselinge dood, DOBBELE MOORD. Men schryft uyt Winschoten, 50 juny: Men verhaelt alhier, dat zekeren T... woonagtig te Pekel-A, kap. van een schip, op zyne lerugreys van Petersburg naer dat dorp, boven by den stuermau komende, deézen vcrweét, dat hy eenen verkeerden koers nam. Onder hel twisten daerover, wierd den kapiteyn zoodanig verwoed dat hy den sluerman vermoord de, helzy met een mes, hetzy dóór hem over boord te werpen. Eenen knegt, die laeter op hel dek kwam, geraekle ook met den kapiteyn in twist, en onderging hetzelfde lot als den stuerman. Dóór middel van een mes wierd hy vermoord. Den kapiteyn schynt na deéze dobbele moord bedaerder en op zyn eygen toestand bedagl geworden te zyn. Vrees voorde hem wagtende straf, vóór de schande, dcéd hein besluyten ook de handen aen zyn eygen leven te slaen. Hy ging beneden in hel schip en boorde galen in deszelfs bodem, zoodat het schip spoedig in eenen zinkenden toestand geraekle. Dry nog op het schip zynde manschappen het gevaer bemerkende, waerin zy verkeerden, hadden ter nauwernood lyd genoeg over, de sloep los te mae ken, om zich daerin te redden, terwyl het schip oogenblikkelyk daerna, met den kapitteyn in zee zonk. FRANSCHE REPUBLIEK. Parys, 2 july. Binnen eenige dagen zullen de kiezerslysten gesloóten worden. Te Parys is hel cyfer der kiezers tol meer dan de helft verminderd. De uylschrappingen, die gedaen zyn uyt hoofde van veroórdeelingen, zyn ten getalle van meer dan 10,000 en nog alle zyn niet gekend. Onder die veroórdeelingen telt men er een honderdtal vóór overspel. Sedert eenige dagen ziet men te Parys talryke leden der burgerwagt van Belgian. Die garden zyn alle in groole uniform. De stad Sceaux wierd gisteren namiddag geheel m rep en roer gesteld dóór de aenkomst van vier jongelieden te peêrd, waervan den eenen zegde den president der republiek te zyn, terwyl de andere zyne aides-de-camp waren. Na geheel de bevolking te been gebragt en de overheden in groole kleeding hunne wooning te hebben doen veriaeten, vond dien gewaenden president hel geraedzaem zyne rol niet langer te speélen en terug te keeren van waer hy gekomen was. Toen de goede inwooners van Sceaux dagten dat den president eene fabriek was gaen bezoeken, reéd deézen met zyne makkers in vollen draf naer Parys terug, zoodat het reeds te lacl was eer de inwooners zagen dat zy gefopt waren. BURGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 4 Vrouwelyk 3 Barbara Brcniont, 17 maenden, Schaerbeke.Joanna De Backer, vrouw van Bencd. üiependael, dagloonsler, 54 jaeren, Schaerbeke. Allerbesten Peruviaenschen GUANO te bekomen bv J. R. Van Muïlem, bygenaemd Tistje Calotte). Meii kan bediend worden in het Estaminet de Poste, by M. B. Leclercq, in de Nieuwstraet te Aelst. BY UYTSCllEYDING VAN BEÜRYE. Den Zaekwaernemer S. VAN IIOOREBEECK, te Aelsl, zal, door bevoegd ministerie, ten verzoeke van d'heei Guillaume Verleysenkoopman in hoppeaen zyne woonste te Aelst, in de Klapstraet, op Dynsdag 9 en Woensdag 10 Jnlv 1850. telkens te beginnen om 9 uren voor- en 2 uren namiddag, op dry maenden tyd van betaling, openbaerlyk verkoopen, alle deszeits Mobilaire Voorwerpen, van zyn liuyshouden en bedryven afhan gende namentlyk kerselare en acajou Tafels, Stoelen, Ledekanten, Kassen, Commodes en Bulfetten, pluymen Beddens, wolle Sargiën, Matrassen en verder Bedgerief, Stoven, Kachels, yzere en steene Potten, glyre Gommen, Schotels en Tellooren, Glazen, Roomers en Flesschen, koperen Marabout, Kandelaers en Quinquels, schoone porcelyne Stelsels, Vasen, Bekers en dejeuner Tassen, Rarieteyten en Zeeschelpen, Bazar de dames, Spiegels en Boekwerken, Schilderyen en Printen, eene Snuyldoos met muziek, Wynen, Bakken en Kuypen, gezaegd Berd, eenen Kortewagen, Peêrde Wagea op yzere assen, eene nieuwe Gendsche Speelkar naer den laetsten smaek, twee Ilarnais en meer andere voorwerpen te lang om te melden. De Wynen en Rarieteyten, Speelkar, Wagen en Ilar nais, zullen den eersten dag om 3 uren namiddag ver- kogt worden. Alles op gewoone conditiën.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3