ZONDAG 14 JULY 1850. VIERDEN J A EEG A NG. Nr 199. AÈLST, den 13 July. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 e., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die voor een geheel jaer inscliryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydighcyd rekenen; aen deéze zullen wy plaels in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal verder gcwaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen dieonseenige stukken zouden begeêren mede te deelen, zullen geheym ge houden w orden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogl alle artikels, annoncen, geld eie. vragtvrv toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den drukaengael. CUIQUE SUUM. DENDER BURGERWAGT.—BELEDIGING. Geheel T land dóór is eenen kreet van verontweérdiging op- gereézen legen een smaedschrift dat zekeren major Alvin, in dienst by 't belgisch leger, hééft in 't licht gegeéven, en waerin de burgerwagt op eene zoo laffe als ornëerende wyze word aengerand en uylgescholden als eene ordelooze, onzedclyke en bange troep, als eene rcvolutionnaire bende, als onweèrdig om den^ uniform te draegen en hoogstens goed om met den pom- picrslok in de vuyst, de functie van politie-man te doen Konnen de oneer en versmaeding tegens een korps, dal onder de bescherming der wet is ingerigt, verder gedreéven worden Konnen den hóón en veragting tegens onze burgery, welke, ter vervulling haerer vaderlandsche pliglen, zoo veel opoffe ringen gedaen hééft, schaemteloozer worden uylgedrukt? Kon nen onze treffelyke burgers, welke zich met zoo véél over- geéving aen de lastige schikkingen der wel onderwerpen, op eene bloedigere wyze beledigd worden En van wie moeten wy dit alles hooren en verdraegen Van eenen vremdeling, van eenen uylgewcéken franschen opeéter, welken zich hier aen de millioenen van den oórlogsbudget komt vetten, van eenen gegalonneérden epauletlcndraeger welken, vóór niets te doen, jaerlyks cttelyke duyzende franken geniet uyl de kas diér zelfde burgers welke hy als oproerliugen en slegt volk aen den schaudpael durft vaslhegten Waerlyk om zulke schandalige rol te speélen, moet men 'franschman zyn gclyk major Alvin en alle eergevoel hebben aen kant gezet Maer, zal inen vraegen, wal zegt den oorlogsminister M. Chnzal, van die uyldaegende belediging En wy zullen ant woorden T géén 't brusselsch dagblad le Globe hééft medege deeld, naemelyk dat de uytgaef van, dit schandsehrift met toelaeting van M. Chazal is geschied Men verzekert zelfs dat, vóór hel noodlottig uylwerksel dóór dit schrift veroorzaekt, major Alvin eenen goedkeuringsbrief van wege den minister toonde Ziet gy nu bra eve Belgen, boe de vremdclingcn, boe de franschmans welke gy hier met goud en eer overlaed, vóór welke gy uwe eygene zoónen ziel van agter sleéken, vóór welke gy arbeyd in 't zweet uws aenschyns, ziet gy nu hoe zy hier de gastvryheyd verstaenziet gy nu hoe zy uwe broederlyke herbergzaemheyd gebruyken om u te beledigen en le schand vlekkenVan den anderen kant, zwygt de belaelde ministc- rieéle drukpers, geen enkel woórdeken van afkeur of berisping is er uyl le krygen zoodanig is zy gebogen onder den fran schen invloed die hier, tot schande van Belgiën, de zeden be derft, de meeste ryk belaelde placlsen bekleed en aldus geduerig onze ualionale eer en wcêrdigheyd verkrenkt Te Brussel, te Gend, le Luyk, le Mechelen en in andere plaetsen hebben de ollicieren der burgerwagt zich vereenigd om gezamentlyk tegen bel schandsehrift van den franschman Alvin bv den minister le protesleéren de burgerwagt van Wavre hééft zelfs eene prolestatie gezonden wairby de uyldry- ving der vremdelingen uyl ons leger word gevraegd de jaegers éclaireurs hebben insgelvks geprotesteerd en de onmiddelyke demissie van minister Chazal geëyschl. Deéze proleslaliën gaen zich geduerig voortzetten, maer wat helpt dit allemael of wal zal dit helpen als men denkt dat de beledigde burgerwagten by den duyvel le biegtc gaen.... Nogtans verre van deéze proleslaliën af te keuren, wy uyten er ons integendeel vóór en spoóren alle burgerwagten aen insgelvks tegen de noyt genoeg ie schandvlekken handehvyze van den franschen schryvelacr te protesteéren, opdat ons half franscli ministerie werkelyk gevoelc dal de overgroote mcerderheyd der Belgen niet straffe loos in hunne eer en faem worden aengerand, dalzy w el durven spreéken als 't noodig is en kragtdaedig zouden handelen wan neer zy er toe gedwongen worden. Dal de franschmanswelke zich hier dóór de gjoogzaemlieyd der Belgen vet mesten, zicli de spreuk herrinneren van Kevzer Karei die zegdeDe Belgen zvn getrouwe onderdaenen, maer zv verdraegen geene slaeverny. Deéze regels waren geschreéven loen de brusselsche dag bladen ons aeukondigden dal M. Chazal zync demissie gegeéven hcéfl en dat de zelve is aengenomen gewordenEerste gevolg, maer noodzaekelyk zal hel tweede moeten komen naemelyk de afstelling van den major Alvin, welken voór- taen nimmer met een goed oog dóór de Belgen kan aenzien worden. HOE HET KLUBSPOLITIEK DE VRYHEYD IN DE KIE ZINGEN VERSTAET. Het Boterkuipje van Dixmude gaet ons het bovenstaende oplossen. Den Dislriktkommissaris van Veurnc-Dixmude hééft vóór de kiezingen van 11 juny, aen al zyne burgemeesters eenen brief gezonden dien wy hier lot gemak onzer leézers lelterlyk in 'tvlaemsch zullen vertaelen. Het stuk in kwestie is waerlyk merkweêrdig en verdient den voorrang op ai deéze die de lusschenkomst des gouvcrnemenls in de kiezingen aentoonen dit stuk bewysl in feyte eene haetelyke drukking op de ge- meenle-besluerders en doel ze, om zoo te spreéken, onder eene ministerieéle iukwisitie bukken. Zie bier hoe den brief luyd Het gouvernement een grool belang heglende aen den goeden uylslag der kandidaluer van M. De Breynezult gy my rekc- ning geéven M. der werkingen die gy len voórdcelc van M. De Breyne zult verrigt hebben, en my t getal der stemmen bekend maeken die gy zult gewonnen hebben om de nationale zaek le doen gelukken. Noyt, zegt de Organc des Flandrcs, waeraen wy deéze inlich tingen onlleenen, zag men een zoo schandelyk misbruyk van gezag; noyt had men eene zoo onweêrdige overtreéding der vryheyd van kiezing aen te slippen. De Burgemeesters zien zich gepraemd niet alleenelyk lot het begunstigen der kandidaluer van M. De Breyne, maer nog bovendien lol het geéven eener malhemalieke rekening der uytslagen die zy zouden bekomen hebben.... Wee aen deézedie zullen mislukt hebben in 't géén den dislriktkommissaris de nationale zaek noemt!! Welligt zal eene welgecondilionneérde afzetting hel gevolg hunner mislukking zynWat blyft er nu nog van de belofte van M. Rogier, naemelyk van de kiezers eene volle en ongehinderde vryheyd te laeten Die belofte is benevens al de andere beloften komen bewyzen dal onze ministers slegts beloóven om te beter le konnen foppen. Het sehynliberael ministerie moet de nationale zaek zeer leeg hebben doen daelen, als men overlegt dal eenen De Breyne geroepen is om ze te ondersteunen. Wy verzenden geheel T land naer de redevoeringen die M. De Breyne reeds in de kamer hééft afgeleézen, en wy zullen vraegen of men niet zou beschaemd zyn dal deéze by den vremden gekend zyn. Eenen eersten communikant in de studiën zou geene zoo, magere en armzalige praeljes voorbrengen als den groolen redenaer van M. Rogier reeds verteld hééft. En zulke gasten moeten de nationale zaek komen ondersteunen.... O tyden O zeden M. ROGIER EN DEN LANDBOUW. Men zou zeggen dat er niemand meer bezorgd is voor het welzyn van den landbouw, dan de mannen van hel nieuw politiek, en wel naemcnllyk M. Bogier: ziet eens, zeggende liberalislen, de loftuylers van het ministerie, wat M. Rogier vóór de boerkens niet al doet! liy opent exposition op exposition; expositiën te Brussel, le Gend, te Brugge Hy noodigt de boer kens uyt om de schoonste van hunne vruglen, van vlas van kimp, van koorn en tarwe, van ra epen en wortels etc., naer de expositie te zenden, en die hel raerste bundel ken by een kan verzaemelen, krygt eene schoone medalieZiet eens wat M. Rogier voor de boerkens doetIly doet al dat vremd ras van beesten van koeyën, peérden, ossen, en schaepep lot van ver- kens toe in Belgiën komenDieren, die dobbel geld weèrd zyn, en schier geen voedzel noodig hebben ziet eens boe M. Rogier vóór den landbouw bekommerd ishy hééft schooien opgciegl om de boeren te leeren boeren! om hun le leeren hoe diep zy hun land moeten spillen of labeuren, hoe dik zy het koorn en de tarwe moeien zaeyën, op wat afstand zy de palatten moeien planten, wanneer zy het gras moeten inacyën ziet eens zeggen de liberaele gazetten wat attentie M. Rogier vóór de landbou wers hééft! Nu, terwyl de provintiaele staeien overal byeen vergaderd zyn, hééft hy hun vriendelyk verzogl van ecuige duyzende franken te stemmen en op den budget der proviulie le brengen, ten eynde de arme boere jongens in zyne schooien den landbouw te leeren. Arme jongens die misschien noovt een half dagwand land zullen te bewerken hebben! Kan de bezorgdheyd van onze staelsmannen verder gaen om den land bouw te doen floreéren? Wel hadden de boerkens M. Rogier niet tot voórstaender en beschermer, tot leermeester en onder- wyzer, zy zouden geene vruglen winnen, hun land zou va eg blyven liggen Goed, liberalislen, goed, stoelt en hoeft op M. Rogier zoo véél als gy konl, hel is verloóren gestoefl, want de boerkens zyn zoo ounoozel niet van hun met al die prullen te laeten pacyën, te laeten verblinden en bedriegen de boerkens weéten dat al dien uylwendigen blaey van concoursen, exposi tiën, vremde beeslen, land hou w-schoólcu etc., niet anders is als geldverkwistingen oogenverblinding! de boerkens weéten, al hebben zy in de schooien van M. R. nietgelegen, dalzy kennis genoeg hebben om schoone vruglen te winnen, maer Jat hun zulks weynig kan baelen, ingezien de vruglen die zy inoogsten schier geen geld weèrd zyn de boerkens weéten dat er met hoeren niet meer le winnen is; zy ondervinden dat zy met boe ren jaerlyks agteruyi gaen, dat zy ziel» met boeren ruineéren en in plaetse van op hun gemaekt te konnen leven, dal zy schulden moeten maeken, hunnen eygendom moeten verkoo- pen ol belasten de boerkens weéten en ondervinden, als hunne schucren zyn uytgedorschen, als zy met hun koorn en tarwe naer de merkten ryden, dal zy geen geld genoeg opslryken, om hunne duere pagien, om hunne zwaere eonlribuliën, óm werk lieden en dienstboden le betaelen, en om zich des noods wat kleederen te konnen koopen De boerkens weéten ook wacr hy dit komtzy weéten dat het tegenwoordig ministerie, baes Rogier aen hel hoofd, den landbouw niet besehei ml gelyk hv andere Nyverheydslakken bescherming verleentja zy weéten dal hel gouvernement schier geene inkomende regten op de vremde graenen, op de uylheemsehe aerdgewassen stelt, terwyl hel de voórbrengsels van andere inlandsche nyverheden door premiën van exporlatie, dóór hooge inkomende "regten bevoór- derligt en tegen de vremde concurrentie beveyligtJa, ja; de boerkens weéten dat de regten op den invoer van vremde grae nen zoo kleyn zyn, dat zy legen de vremde graenen op hunne merkten le worstelen hebbenzy weéten dat er geduerig vrem de eélvvaeren in het land aenkomen; zy weélen dat er nog onlangs 20 junyeen groot zeeschip met "eélwaeren den Bassin van Antwerpen is binnen geloopen, om op onze merkten verkogt le worden, ofschoon de zolders met eélwaeren over vloedig vóórzien zyn Dit alles weélen en zien, dit alles onder vinden en gevoelen de boeren, en wat de mannen van het nieuw politiek ook doen of niet, zy zullen met al hunne slimheyd de boeren niet bedriegen het nieuw politiek ophelderen, groot- nlaeken by de boeren is den spot niet hun houden Zeggen dat het nieuw politiek de boeren genegen is, is de guyclielarv ten toppunt brengen Den volgenden artikel is ons dóór eene agtbaere kennis uvi het kanton Sotleghem toegezonden, brief waeraen wy ton volle loejuyehen en dien wy aen de ernstige aendagt onzer iaud- genoólen aenbeveélen. Als den lyd zal gekomen zyn om deéze politieke voorstellen te doen, zullen wy niet len agter blvven om ze uyt te breyden en zoo klaer mogelyk te maeken opdat de kiezers er met kennis van zaeken zouden konnen over oór- deelen en dan zeggen wat zy begeêren. Wy verhoópen dat den agtbaeren briefschryver ons zyne bedenkingen zal mededeelen. Zie hier overigens het stuk waerop wy de aendagt inroepen Kanton Sotleghem, den 2 July 1850. Aen Mynheer den Opsteller van den Dender-bode MANHEER Alhoewel hel lydstip der kiezingen voor ons arrondissement, nog niet aenstaende is, spreekt men nochtans alhier, reeds van de zelve; in onze omstreken, alwaer de be houdende party, altyd in mcerderheyd is geweest, zvn ver- scheyde invloedhebbende kiezers van gedagt, dal het hoogst wenschelvk ware, voor de belangen van Belgie, in het alge meen, en voor den zegeprael der goede zaek in T byzonder, dat men voorlaen niet meer, over dezen of genen kandidaet twisle maer wel een programma vaststelle hetgeen de op rang staende persoonen aenveerden, en voor zoo veel in hunne'Tnagt is! beloven te doen zegepralen. Dees programma zou onder andere behelzen 1° Volstrekte vryheyd van het lager en middelbaer onderwvs met afschaffing van de subsidiën, die met andere geldverspil lingen eenen afgrond aen het land bereyden. 2° Afschaffing van de algemeene wetten, op de; pensioenen, zoo wel voor de geestelyke als voor de andere lonctionnarissen tevens vollen vrydom, of indien men begeert, behouding der wetten, daerstellendc retraite kassen, besiaende alleenelvk uyt de afhoudingeu, op de jaerwedden van de bedienden dié in de

De Denderbode | 1850 | | pagina 1