ZONDAG 21 JULY 1850. VÏERDEiY JAERGANG. Nr 200. AELST, den 2 0 July. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag..—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 een timen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jacr inschryven, mogen alle dry macnden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen desz^lfs opsteller zal wor- dcn toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy m regte gedwongen wierden dezelve ledoen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aengaet. CUIQUE SUUM. DEN DENDER-BODE M. ODILON DE CRAECRER, HOSPfCIE-LID VAN AELST, EN DEN DENDER-BODE. In het Verbond van zondag 11. treffen wy eenen brief, dóór M. Odilon De Craecker, nieuw Iibcrael hospicie-lid, tol den Opsteller van den Dender-bode gerigt. Dit stuk met even zoo verstandige! als nauwkeurige! aenmerkingen en cyffers door spekt, hééft eene uylgebreydheyd van dry volle bladzyden van 't Verbond, en handelt uytsluytelyk over de ontworpene verkoo ping van een deel onzer hospiciegoederen, en over de voór- naemste beweégingen der am btsuyl voeringen van de verscbillige bestueren onzer hospiciën sedert 1850. -M. De Craecker zegt inzynen uytgestreklen brief dat de onophoudelyke aenrandingen en leugens van den Dender-bode by hem het veronlwaerdigde geweten hebben doen opstuiven, en, voegt hy er by, zoo veel te sleglcr voor degene die er, onvrywilliglyk door gekwetst worden ƒ.7 Volgeèrn zouden wy gezien hebben dat de belagchelyke zinsnede van Veronlwaerdigde opgcsloovene geweten, wacrdoor wy zouden gekwetst worden, en 'l kwaedwillig woord leugens in dien brief niet waren verscheénen, dan ten minsten zouden wy ons niet genoopt gevonden hebben te bewyzen 1° dat M. De Craecker aen dilslaeh van kleyngcesligen behoort, welke gelyk zyn aeu flesschen met nauwe halzen die, hoe minder zy bevat ten, hoe meer lawyt zy by het uylgieten, maeken2° dat de waerheyd by hem niet dóór 't harnas des ycrsiands en regtzin- nigheyd, maer wel doórveynzery beschut is. M. De Craecker zou moeten gevoelen dat alles wat hy hééft geschreéven cn T géén, geen betrek hééft met de ontworpene yerkooping der hospicie goederen, den Dender-bodc in 'l geheel niet aengaet, dat al die pylen, al waren zy nog zoo wel gescherpt, ons niet kon- nen kwetsenwy hebben ons eenvoudiglyk tegen de verkooping der hospicie goederen verzet, en zullen er sno blyven tegen ver zetten, diesvolgens hebben wy slegts deéze zaek te verdedigen. Nogtans, daer M. De Craecker andere sloffen hééft aengeroerd die met de grondkwestie geen betrek hebben en welke handel- wyze of wel aen kwaedwilligheyd of wel aen 't inzigt van de voórnaeme kwestie van kant te schuyven, kan toegeschreéven worden, zyn wy bereyd deéze slolfen te onderzoeken om het publiek te verlichten en aen 't zelve alle gemak te verschaffen in 't vellen van een reglveêrdig oórdeeL Ten dien eynde hebben wy ons in persoon met eenen aglbaeren vriend naer hel hospi- ciebureel begeéven en daer aen M. De Craecker eene geschreé- vene aenvraeg behandigd, strekkende om van de bestuerende commissie oorlof te bekomen lot het nazien van al de boeken waerdoór de onverstaenbaere cyffers van M. De Craecker, be nevens deszelfs ons niet raekende maer toch loegedouwene aentygingen, konnen of gereglveêrdigd of wederlegd worden. M. De Craecker hééft aen my, Opsteller van den Dender-bodc, gezegd dat de Commissie my dit verzoek zal weygeren, maer misschien hel zelve loeslaen aen de leden der voormalige Com missieEn waerom zou dit aen my moeten geweygerd wor den Dit zullen wy laeler onderzoeken, indien de weygering, tegen verwagting, weézenlyk geschiedde. In zvnen brief spréékt M. De Craecker van eene nota dóór den weêrd uyt het Pavilion de la Régence geschreéven, raekende 6 soupers, welke nota M. De Craecker in 't Verbond duydelyk beloofdons geheel mede té deelen, indien wy aen derzelver egtheyd mogtcn twyffelen.... Maer hoe groot was onze verwondering, toen, op onze dry mael herhaelde vraeg om d'authentieke nota te zien, wy slegts eene weygering van M. De Craecker ontvingen, het geen ons wel zou doen onderstellen dat hel eene gefabriekeérde nota zou konnen zvn, ofwel een stuk dat van zoo groot belang niet is dan men er wilt aen vaslheglen en slegts dienende onv langs dien kant, te poogen eenen blaemop de geweézene commissie derhospicen te werpen. Hééft M. De Craecker gepeysd dat wy hem by zyn wóórd niet zouden genomen hebben en al zyn liglzinnig ge- schryi'sel vóór waeragfig aenveêrd hebben, hy is bedroógen, want, gclvk wy hem persoonlyk hebben gezegd, zeggen wy hier in 't openbaci' naemclyk, dal* wy van al zyne aenhaelingcn, ofschoon zv uyt zyn veronlwaerdigde opgcslovcnc geweien voort- vloeyën, geene enkele gelooven, ten zy hy ons dezelve dóór onwederleggelvke stukken bewyze. AVy hebben zoo véél te meer regt óm ons by dit stelsel te houden, omdat wy hem voorop mogen en durven zeggen dal zvnen brief krielt van onnauwkeurigheden om niet te zeggen van valschhedeu die wy dan aen eene boosaerdige inborst of wel aen eene verregaende liglveérdigheyd zouden moeten toeschryven. Egter willen wy noch T een nog't ander onderstellen wel verre van hel te zeg gen maer, indien men ons den toegang gééft lol de stukken die wy zullen noodig hebben, dan zullen wy, wy zyn er zeker van, met M. De Craecker gemakkelyk overeenkomenhy zal in ons regtzinnige en eerlyke tegenstreévers moeten erkennen die de misbruyken, van waer zy ook komen, des noods bestraffen en openlyk afkeuren. Weygerl men ons integendeel den toegang tot gemelde stukken, dan zullen wy van de opklaering der aen tygingen van M. D. C. gedeeltelyk moeten afzien en aen de be schuldigde leden der voórmaelige Commissie overlaelen hunne gestie te verregtveèrdigen dóór hel uylgeéven der sinds lang opgemaeklc antwoord aen twee smaedschriften. Wy zyn niet bevreesd dal die heeren hieraen zouden moeten te kort blyven, verre zy van daer, wy kennen de zelve te ireffelyk om niet in al hunne akten de regels van reglveèrdigheyd te hebben geraed- pleégd en sliptelyk gevolgd. In afwagling van 't besluyl dei- tegen wóórd i ge Commissie nopens onze gedacne vraeg, gaeu wy deéze algemeene kwestie verladen om de staefredens van M. De Craecker betrekkelvk de ontworpene vqrkoopingvan hospicie goederen, te beantwoorden. Hiertoe stellen wy de volgende vraeg IS HET NOODIG OF YOORDEELIG HOSPICIEGOEDEREN TE VERKOOPEN. Volgens den Dender-bode, NEENvolgens den wensch van M. De Craecker, JAVolgens zynen zwaerlyvigen brief, NEEN!.. Vóór wat ons aengaet, wy hebben onze beweégredens gegeé- ven, dus dat wy dezelve hier en daer dóór de eygene redens van M. De Craecker dienen te staeven. M. De Craecker zegt1° Hel kan u niet onbekend zyn dal by de laelsle aenbesleding van de goederen der hoepicen verscheidene partyen Meersch zonder redelyk acnbod zyn gebleven, zoowel uit oorzack van de weinige waerde der Mecrschen door den goeden koop van hel Hooi, als uit oorzack van den slechten slaet van onderhoud dezer eigendommen. Hoe het by de laelsle aenbesleéding gegaen is, ja dit weéten wy, en dit weéten er meer met ons, en voórnaemelyk de paglcrs welke zich den laelslen druppel zweet hebben voelen uylpersen; zulks egter schynt vóór M. De Craecker het minste, 't is toch hy niet die dag en nagt met een eerlyk bestaen moet bekom merd zyn. Maer, de vraeg is of hel wel den lydis om gronden te verkoopen, wanneer derzelver paglen zoo leeg staen, de meêr- schen in zoosleglen toestand verkeeren, en't hooyschier zonder weêrde is Alle gezond verstand zal hierop neen antwoorden, uytgenomen M. De Craecker, welken hiervan eene beweegreden tot verkooping maekt even als of het hooy dan vóór den kooper zou duerder worden en de meêrschen beter dan vóór de com missie. Wat zou M. De Craecker zeggen van eenen eygenaer welken, voórneémens zynde een buys te verkoopen, alvorens 't zelve te koop te bieden, zou wagten tot dat hel in eenen slegten en onzienlyken stael zou vervallen zyn, of wel het tydstip verkiezen dal de huyzen schier zonder koopweêrde zyn M. De Craecker zegt2° dal de gedane aenbiedingen slegts beliepen lot% a 2 i/2 J0 of 50 lol 20 fr. par dagwand, ofschoon de huerprys voórgacndelyk van 50 lol 50 fr. op brag t, en dal daerom hel beslucr der hospicen censlemmiglyk, M. Van den Bossche-Eeman er onder begrepen, erkend heeft dal hel verkies- bacr was deze goederen Ie verkoopen, cn als lokmiddel om eenen hoogeren prys Ie bekomen, by middel van een groolcren blok, er eenige aen palende deelen by Ie voegen. Nu, zyn de aengebodene huergeldeu 2/5 of 1/5 verminderd, er is kwestie of dén koopprys, naer evenredigheyd niet minder zyn zou, gemerkt dal de meèrsschen dóór groole eygenaers zullen worden ingekogt, vermits er geene aengelandde gebruy- kers bestaen die dezelve onder hun konnen betwisten. En waerom M. Van den Bossche-Eeman daeruvl genoemd W'as het wóórd censlemmiglyk niet genoeg? Is het omdat M. V. L). B. E. als een ireffelyk man by een ieder gekend is? Dat M. De Craec ker ons dan zegge waerom M. V. D. B. E. uyt het komilé der Alliance is gestooten en dóór Smcrdis vervangen, of anders zouden wy moeten oórdeelen dat men er geene treffelyke menschen m wiltVan den anderen kant, wy twyffelen met reden aen 't wóórd censlemmiglyk, wvl wy van gedagt zyn dat M. Evit in deéze beslissing geen deel heeft genomen, om dat hy, tegen zyne gewoonte, vóór den verkoop van groole blokken zou gestemd hebben, hy die altyd met'klcyne parceelen verkoopt, ten ware hy ditmacl op eenen grooten blok zou verlekkerd zyn. M. De Craecker zegt5" dal er EENEN VASTGESTELDEN PR 1S is vóór de verkooping en wel namelyk vóór zommige par iyen 10 a 25 °/o boven de gedacne pryzy Koopers let op Zommige parlyën moeten 10 a 25 ten honderd boven de ge dacne pryzy opgejaegd wordenMaer hoe is hel mogelyk eene grondyerkooping zoo wel aen te beveélen Is den vast- gestelden prys te hoog, men zal de onkosten gedaen hebben en de verkooping moeten intrekken is hy te leeg, ingezien den slegten toestand der meèrsschen, zy zullen onder de weêrde .verkogt worden. Den bcpaelden prysgact M. De Craecker voort, op den voet der gedane offers ter huring, slechts een revenu opleverende van 2 1/4 a 2 4 2 ü/0 lerwyl het wedergebruik ten voordcele van elk geslicht aen welke deéze goederen loebehooren, aldus ZONDER VERLIES VAN RAPHAEL, maer mei vermeerdering van revenu, tuclk wed er gebruik de Commissie vraegl te mogen maken van de somme door de verkooping voorlgebragt in Belgische fondsen 5 °/0 hetwelk naluerlyker ivuze een dobbel revenu zou opleveren. M. De Craecker moet waerlvk droomen om aldus te konnen redeneéren Zonder verlies van kapitael, zegt hv. lerwyl de hospicen den grond vóór altyd zullen kwyt zyn. en hun foncier kapitael verloóren hebben, doch T is verwisseld tegen een mobilair kapitael, 't géén bv niemand de waerborg oplevert van eenen grondeygendom. De hospicen zullen hun jaeriyksch revenu verdobbelen, denkt M. D. C., maer leveren de staefsonistahdigheden, nu dal geheel Europa in woeling is, de verzekering op om met grond te mogen zeggen dat er geene nieuwe omwentelingen meer te vreezen zyn Onlangs maekten de liberale geheel 'tland bevreesd, zy riepen dal er zou revo lutie geweest zyn, hadden zy aen 't roer niet geweésl; nu, moet M. De Craekcr oórdeelen dal de liberalen altyd aen 't roer zullen blyven, of wel de liberalen moeten van gedagt zyn geene revolutie te maeken wanneer zy zullen afgedankt wor den; dien heer inoet weéten dat 't land lol walgens toe heeft van 't schynliberalismusEn wal meer is, de verrotte titels van staetsrenien, bons etc. waervan de Commissie er vóór eene bejammerende weerde van 2 a 5 honderd duyzend guldens bezit, en die vóór de hospicen en den armen vóór altyd ver loóren zyn, leveren een betreurensweêrdig bewys op vari 't ver trouwen dat men in staetsrenien stellen mag. Zou die gevoelige les van ondervinding niet alleen moeten vergenoegen om alle treffelyke hospiciebestueren vóór altyd van de stadsbrieven eenen afschrikte doen hebben M. De Craecker zegt4" dal de vermeerdering van revenu onzer hospicen een voordcel is voor al de schalpligligc van Aclst, lerwyl de schalpligligcn loch in de onlocreykcndheyd voor 's ar men onderhoud moeten voorzien.... Hierin zyn wy liet volkomen eens met M. De Craecker, en 't is juysl omdat al de sehatpligtige van Aelsl den misslag dei- liberale Commissie zouden moeten boelen, indien de aen te koopen staetsrenien hetzelfde lot moesten ondergaen dan deéze waervan er vóór 2 a 5 honderd duyzend guldens in de hospicie- kislen verrot liggen. Hadden de gelden, waeryoór nu die ver rotte titels in de plaets liggen, besteéd geweest om vaste goe deren te koopen, zou het revenu onzer hospicen thans niet verdrydobbeld zyn En nogtans wilt M. De Craecker die zelfde kans waegen, hy zegt De hospicen hebben 56 duyzend fr. revenu, cn dus mag men zcir gevoeglijk ijl hunner grond goederen in staetsrenien uytzcl- len, vermits men in 14 1/2 jaeren hel kapitael zal verdobbelen als hel aen 5 0/° is uytgezel; en dat in geval, van vernietiging der openbacre schuld, den slaet eene uylzondcring zou maeken voor het spaergeld der armen. Onnoozelen klapDe hospicen hebben 56,000 fr. revenu en 't is om dit revenu met 4200 fr. te vermeerderen met 1/50 dat men 'l vierde der fortuyn in de waegschael zou werpen. Men zou 't kapitael in 14 1/2 jaeren verdobbelen Hééft M. De Craecker wel overwoógen dat men daerom den vollen intrest jaerlyks zonder eenen dag tydveriies zou moeien kapitaliseéren en aldus eene sóórt vau woeker pleégen dien alle eerlyk hert moet verfocyên Men zou de goederen verkoopen om de reve nuen te doen acngroeyën, en, men betragt deéze aengroeying. om jaerlyks zoo véél te meer te konnen vcrlecren Maer w v vraegen of binnen 50, 50 cn 100 jaeren hel kapitael niet T zelve zal blyven indien het zoo lang behouden word men oórdeele over (ie redens van M. De Craecker

De Denderbode | 1850 | | pagina 1