burgerwagt, door ons plaetsbestuer uylgenoodigd zyn. Wy verwagieu desaengaende voordere inlichtingen. Wy leézen het volgende in den Monitcur LEOPOLD, Koning der Belgen, enz. Wy hebben besloólen en besluyten Art. 1. Het ontslag, gegeéven dóór den Iuytenant-generael baron Chazal, minister van oorlog, is aenveèrd. Art. 2. Onzen minister van binnenlandsche zaeken is met de uylvoering van het tegenwoordig besluyt belast. Gegeéven te Laeken, den 15 July 1850. LEOPOLD. Dóór den Koning: den minister van binn. zaeken Cu. Rogier. By koninglyk besluyt van den 15 july, is M. den minister van binnenlandsche zaeken ad interim gelast met de porte feuille van het departement van oorlog. By koninglyk besluyt van den 16 july is den heer Alvin (Aimé-Joseph), major-kommandant van hel reserve-balaillon van het6c linie-regement, buyten werkelyken dienst gesteld. Een koninglyk besluyt van den 16 july vergunt aen de akadcmiön en teekenschoólen van Aelsl, Audenarde, Gend, Geeraerdsbergen, Ronsse, St-INikolaes, Sottegein, Dendermonde en ïemsc'he, medaliën oin uytgedeeld te worden aen de leerlin gen die zich geduerende het schóóljaer 't meest hebben doen onderscheyden. Men leest in den Message,r ilc Gandliet gerugt loopt, dat ons ministerie de volgende wyzigingen zal ondergaen Den heer d'Hoffschmidt zou het departement der buyten- landsche zaeken overgaen lot dal der openbaere werken, en vervangen worden door den heer De Yrière, gouverneur van West-Vlaenderen. Den heer Pirson, gouverneur der provincie Namen, zou den heer Chazal opvolgen als minister van oorlog. Deéze verandering van ministers zou ook sene verandering in sommige provinciale gouvernamemen. Den heer de Jae- gher, gouverneur van Oost-Vlaenderen, zou den heer De Vriêre te Brugge opvolgen, en te Gend vervangen worden door den heer Groverman. Eyndelyk zou den heer Delehave benoemd worden lot gouverneur der'provincie Namen, in vervanging van den heer Pirson. Men schryft uyt Gend, 17 july-, Gisteren avond, om half elf ueren, brak eenen persoon, in het huvs vóór deézen bewoond dóór professor Mareska, in de lange Meire, tegen de herberg hel Iluys van Oostenrijk, eene ruyt, slak er de hand dóór, opende ajdus Je venster en sprong in buys. Gelukkig wierd hy dóór eenen wagtmeesler der gendarmen, regt over dit buys zyn kwartier hebbende, opgemerkt. Deézen verwittigde de politie, deed den sleutel van het buys haelen, trad met ecnige pompiers binnen en hield den dief aen, die op het gerugt zich in de keuken gezel had en waende te slaepeu. Hy zegde enkel in huvs gedrongen te zyn om er eene schuylplaets vóór dien nagt je vinden. Men hééft eenige nagels én eenen franc in specie op hem gevsnden. Men veronderstelt dat hy laeter aen medeplig- ftige de deur moest openen, en dan tragten in het buys van den heer Van de Woeslyne te dringen, die thans op zyn buylengoed woont. Op het voorstel van M. De Dcyn provinciael raedslid zal het Gouvernement uylgenoodigd worden aen den Dender de werken te doen uytvoeren, bestemd om de overslroomingen le verhinderen. By beslissing van den minister van openbaere werken is er teruggave van 50 P/° vergund op de vervoerpryzen van al de voorwerpen, bestemd vóór de tentoonstelling van land en hoviogbouwprodukten, en van kunst- en nyverheydsvoorl- brengselen, die in de maend augusty aenstaende te Dender monde zal plaels grypen. De stad Dendermonde zal in de maend augusty de half- eeuwige verjaering der instelling haerer Akademie vieren, alsook die van de sligting der regtbank en de oprigting van het standbeeld ter eere van Lindanus, historieschryver. De feesten, welke ter deézer gelegenheyd plaels zullen grypen, schyuen luysterlykte zullen weézen. Er zal eenen stoet ingerigt worden, waerin de heeren van Dendermonde te beginnen van Ileymon (800) lot Karei van Bourgondiën (1467) zullen verschynen. In de kavalkade zullen de neèringwagens ryden, en vooral liet opregl Ros Beyaerd, bereden dóór de vier Heïnskinderen. Er zal eenen festival gegeéven worden, waerop al de har- monie-socieleylen van het land uylgenoodigd zyn. Naer den eenpaerigen wensch der inwooners heeft den ge- meenleraed eene kommissie benoemd, welke de koninglvke familie haere belofte van het verleden jaer zal gaen herinneren, van de Delidermondsehe feesten met haere tegenwoórdigbeyd te komen vereeren. M. Teirlinck, onderpastor to Nieuwerkerke, is tot onder pastor te Drongen benoemd. M. Van Assclie, onderpastor le Wichelen, is tot onderpastor benoemd te Nieuwerkerke. M. Stoop, coadjutor le Berleghem, is tot onderpastor le Wiche len benoemd. M. Joos, onderpastor le Wachtebeke, is tot onderpastor te Eecloo benoemd, in stede van M. Besien,dietot onderp. te Tem- sche blyft.M. Iterbekc, coadjutor tc Burst, is tot onderpastor te Wachtebeke benoemd. Zondag lest, is hel huys, bewoond dóór Jan Burens, werk man te Ressegem, distrikt Aelst, door eenen brand in assche geleyd. Dit onheyl, dat eene schade van omtrent 800 fr. ver- oorzaekt hééft, word aen onvoórzigtigheyd loegeweélen. M. Rolin, die sinds de verlcdene wéék-te Gend was, is zaterdag naer Brussel geroepen geworden. Den Mercurius, die het eerste deéze tydiug heeft medegedeeld, zegt dat M. Rolin naer alle waersehynelykheyd nog eenigen tyd deel van hel kabinet zal maeken. Den Messager de Gandlieéft zynen titel weggelaelen van Messager des Pays-Basen deézen veranderd in den geénen van Journal de l'Ordre, par la Liberie, VInstruction et le Travail Men leest in den Pliare Den Observaleurdie met de eene hand de doode hand van den heer Verhaegen, oudsten, eji met de andere, de tiende van den budget vasthoud die de onedele zaeken verdedigt en alleen meer kwaed doet aen de liberale party, dan al de katholyke bladen te samen, hééft in een kaffehuys der stad Brussel de eer gehad van het auto-da-fé. n Het minislerieél blad is aldaer verbrand geworden onder de loejuyehingen der omstanders. Het nummer in kwestie bevatte de verdediging der heeren Chazal, Alvin en consoórlen.» Men schryft uyt St. NicolaesDonderdag II. namiddag hééft men eenen dertienjaerigen jongen, Edward Weyn ge- naeind, en woonaglig op 'tgehugl Kleybeck alhier, op den zolder zyner ouders verhangen gevonden. Men schryft uyt Schoorisse 16 deézer Gisteren avond hééft een schrikkelyk onweder boven de om liggende gemeenten gewoed; rondom zeven en half uere van den avond is den donder gevallen op de hofstede van den heer De Meulemcesler, geweézen burgemeester onzer gemeente, en stak met zoo groote snelheyd alles in brand, dat op weynige minuelen, het geheel hof eenen brandenden vuerkolk was, en er aen geen blusschen te denken blééf. Buvlen zyne papieren en hel meeste deel van zyn geld, hééft den lieer De Meulemeester uyt zyn huys om zoo le zeggen niets kunnen redden, zoodanig dal geen der leden van het'liuysgezin een stukje kleederen hééft als helgeén hy aenhad. Wat de peêrden en koeyën betreft, deéze zyn op dry kocybeesten na, doch niet zonder groote moeyle gered; vyf groote verkens, waeronder een mot viggens, twee schoone jagthonden en al het pluymgedierle hebben in de vlammen de dood gevonden. Behalve de meubelen en landbouwgereedschappen, zyn nog dóór den brand verteerd rondom honderd vyftig zakken tarwe, honderd zakken haver, vyflien a zestien zakken booncn en ook zoovéél masteluyn. Dat men over de grootte der schade oórdeele, als men zegt, dat deéze hofstede als modelhocve in onze omstreéken moest aenzien'worden, ook rekent men de schade op niet min dan vyftig duvzend franks en niets was tegen brandgevaer ver zekerd. liet onweder hééft in verscheydene gemeenten van het kanton Lennich, en vooral le Yollezeele, te Toilembcék en tc Hérinnes (Braband) groote schade vcroorzaekl. In deéze laelsle gemeente berekent men de verliezen op 18,000 fr. Men léést in het dagblad Ia Palricvan Brugge Sinds eenige weéken hebben wy vernomen dat geen enkel vry kollcgie der provincie zich aen het regiem der nieuwe on- derwys-wet onderwerpen zal. Schier overal worden de bestuer- <3&rs deézer gestiglen dóór de gemcentelyke overheden in hunne weygering aangemoedigd, en deéze verbinden zich persoonelyk, deéze by middel van vry willige inschryvingen alS burgers le ondersteunen. Den geineenteraed van Mechelen hééft in zynezittinc van zaterdag lest besloólen dat hv zyn kollegic in den rangplaelse van de byzondere gestiglen, beschermd dóór de gemeente, gelykvormig het art. 52 der organieke wet op het middelbaei' onderwys. Men léést in den Courrirr de LouvainWy verneémen dal verscheydene persoonen, die aen de wanorders van den 26 juny te Loven deel genomen hebben, den 15 deézer aengehou- den en vastgezet zyn geworden. Deéze persoonen zvn C. Robyns, beambten óp het stad buys; J. Wets, klerk; F. Mom ma el s, v 1 eesc h h o u w ersgas t. Verleden maendag hééft het le Zwyndrechl geweldig ge brand. Vier huyzen, waervan twee met schueren, zyn gansclie- lyk in assche geleyd. De schade word op 8000 fr. berekend. Hel openbaer gerugt wyt deéze ramp aen de kwaedw illigheyd toe en men zegt zelfs dal den daeder met eene goede somme geld weggevlugt is. Daegs le voren had het vuer le Melden (distrikt Audeuaerde) eene tweewoonst, met alles wat zy bevatte vernield. De schade word op 2500 fr. berekend. Hel gebouw- was verzekerd. Den genaemden Ch. Seinaes, eenen der lopveglers van Bevere, die over l i dagen den veldwagler der gemeente in de herberg den Vapeureen deel van zyne lip had afgebeéten en opgeëlen, is door de regtbank van eersten acnleg le Audenacrde lot twee jaeren gevangenis en 200 fr. boete veroordeeld. Men schryft uyt Luvk, den 17 july: Terwyl den barreer- pagter van Roberlmonl, in den nagt van eergisteren, het geld van een ryluyg ontving, is eenen kerel in zyn huys gedrongen, om de kas-le rooven. Doch dóór den pagler op het fcyt betrapt en vastgegreépen, begon er eene-schrikkelyke worsteling waerin den ongelukkigen ontvanger zoovéél mesteéken hééft ontvan gen, dal er weynig hóóp is zyn leven le kunnen redden. Den moordenaer is onbekend, en in den jammerlyken toe stand, waerin den barreerpagter verkeert, kan hy geene enkele aenlichling geéven. Het kollcgie van Mecnen, willende veylig zyn vóór de be scherming en heitoezigl van het gouvernement, hoéft besloólen af le zien van de jaerlyksche hulpsomme van -i,500 fr. welke de gemeente aen dit gesligt vergunt, dat het vertrouwen van al de inwooners geniet. Om deéze edelmoedige opoffering te vergoeden, hebben eenige persoonen eene inschryvingslyst geo pend om het kollegie eene jaerlyksche hulpsomme te bezorgen. Deéze lysl hééft reeds 5000 fr. opgebragt en men denkt hel beloop der somme, welke gewevgerd is geworden, weldra tc bereyken. Een vreeslyk ongeluk hoéft den 15 july plaels gehad in de gemeente Farciennes, en aldaer de dood veroorzaakt van twaelf persoonen. Des avonds, omtrent 8 ueren bevonden zich ecnige mynwerkers in den grooten bak, om naer boven te klimmen, in den koólput Masse-Saint-Franfois. Op 80 meéters hoogte gekomen, brak de koorde en den bak viel met de twaelf ongelukkige in den koólput, waeruyt zy verpletterd en in lyken zyn opgehacld. Alle twaelf zyn ongetrouwde' persoonen negen mannen en dry vrouwen, van 12 lol 22 jaeren oud. Men herrinnert zich nog dat, zes maenden geleden, op het bevel van het radikael Gouvernement van Bern (Zwitzer- land) de Zusters van Liefde uyt het land van Porrentruy gè- dreéven wierden. Thans schynt de uer der regtveërdigheyd reeds geslagen le hebben, want M. Braiehel, prefektvan Por rentruy, die deézen willekeurigen maetregcl ten uytvoer dééd brengen en zich aen allerhande knevelaryën opzigtens de ka- tholyken schuldig lieéft gemackt, is dóór het nieuw liberael bcstuer afgesteld, en zal vóór de regtbanken over zyn gedrag te antwoorden hebben. De katholyken van den Jura hebben deéze regtvergunniug met kanongedonder en vreugdevueren gevierd. H. M. de koningin van Spaniën'. De correspondentie bevatte deézer dagen het nieuws, dat de koningin van Spaniën gelegen was, van een dood-geboren mannelyk kind. De hóóp op eenen erfgenaem is dus wéér verdweénen, en indien de vrugtbaerheyd der koningin niet zou herhaeld worden, kan de kwestie van de hertogin van Moulpensier, in al haer gcwigl, weder voorkomen. schrikkelyke ramp. In den avond van 28 juny hééft op het meer Maggiore een verschrikkelyk ongeluk plaets gehad. Eene schuyt, waerin zich verscheydene vrouwen bevonden, wierd van Palianza naer den lombardischen oever geroeyd. Onver- wagls verhief zich eenen storm, eene hevige vlaeg wierp het vaertuyg onderst boven en alleen de bootslieden gelukte het den wal te bereyken. Vier-en-twintig vrouwen kwamen in de golven om. FRANSCHE REPUBLIEK. In de nationale vergadering lieéft den heer Dabcaux voorgesteld een zegelregt van 5 centimen op zekere periodieke geschriften te leggen, weik amendement word aengenomen, met verandering van, per 6 bladen in plaets van 5. Den heer Riancey steltvoorden roman-feuilleton per num mer te belasten met 1 centiem. Den heer de Girardin bestryd dit. Den heer Coquerel vind het amendement gunstig, omdat het eenen dam zyn zal tegen den onzedelyken invloed diër leézing. Het voorstel word aengenomen 552 voor en 252 legen. In dezelfde zitting hééft den heerBaze leézing gegeéven van een artikel uyt den Pouvoirdie een beledigend artikel bevatte vóór de vergadering. De woeling klimt ten hoogslcn top. Den heer de Girardin verzet zich tegen de vervolging, die men vraegt. Ook den heer Charras spréékt in dien zin, en haelt aen, dat de dagbladen der meerderheyd dagelyks de constitutie aen- randen. Men wilt de dagbladen beschuldigen, maer den weé- zenlvken schuldigen is hier, zegde M. Charras, hieren hy wéés op den minister van binnenlandsche zaeken het is hy die toelacl, dal die dagbladen verkogt worden. Men leest in den SiècleDen heer d'Hautpoel, minister van oorlog, eenige inlichtingen noodig hebbende over eenen militair, die van het garnizoen van Parys deel maekt, rigttc zich tot den kolonel van dat regement, weikeu hem onmiddellyk die inlichtingen gaf. Generael Changarnicr zulks verneé- mende, dééd onmiddellyk een dagorde opstellen, waer in hy de officieren der afdeeling verbood anders dan dóór zyne tus- schenkomst met den minister van oorlog te correspondeéren. Ten eynde aen zyn verbod meer kragtby le zetten, deed Chan garnicr den koïonel die de inlichtingen gegeéven had, vier dagen in arrest houden. Den 15 deézer hééft een droevig voorval, geheel de wyk van de bank in opschudding gebragi. Ongeveer ten 11 ueren s' morgens, trad eenen 20 jaerigen jongeling een slegt befaemd huys van de Soly-straet binnen! Korts daerna verliet hy het zelve, een bebloed mes in de hand houdende. Op de nood- kreélen der inwooners van het huys waer den jongeling uylkwam, snelden talryke persoonen loc, die dan ook al spoedig den moordenaer aenhiclden en hem by den commissaris bragten. Daer verklaerde den ongelukkigen, dal hy in de straet Arbre- See woonde, waer liy eenen winkel wan inarskramery had. Hv was uytgegaen mei vast besluyt om zyne minaeres, over welke hy zich le beklaegen had, le dooden haer niel ontmoet heb bende, had hy zich op eene andere vrouw willen vreéken. Hv zegde dat het de eerste rnael was, dat hy de vrouw zat;, welke hy thans gedood had. Het ongelukkig slagtoffer, een22jaerig meysje, woonde sleets acht dagen in het huys. Zy lieéft maer eenen kreet geslaekt hoewel zy twee sleeken ontvangen liebbe, den eersten boven den linker boezem en den anderen op het voorhoofd. De eerste wonde is doodclyk geweest, de tweede is niet aenzienlyk en zou als eene iigle kneuzing mogen beschouwd worden. Eene uer na dit voorval had in dezelfde wyk eene zelfmoord plaets. Des middags liet eene vrouw zich van de vyfde verdie ping van een buys in de Dcux-Ecusslraet in de straet vallen waer zy door luieren val byna eenen man en een kind doodde! De dood volgde onniiddclyk op den val. Een lelegraphick berigl uyt Madrid, in dagteekening van den 14 des avonds, meld dat de Koningin van Spaniën zich in eenen goeden gezondheydstaet. Men verneemt dat den jongen prins nog lang genoeg oeleéfd lieéft om gedoopt te worden. Uyt Hoornen word gemeld, dat Z. II. aen den president der republiek hel grool-kruys van het Pius-orde, in briljanten gezonden lieéft. De dagbladen vallen heden zeer hevig uvt tegen de wet op de drukpers, welke thans gestemd is. Den National ondcr- scheyd zich vooral dóór zyne lievigheid. Dit blad uyt zich kragldaedig tegen alle pooging die' ten doel zou hebben de republiek te niet te doen. Het dringt vooral aen op de belag- chelykheyd van poogingen om een keyzerryk zonder kevzer m Yrankryk te hebben. TYDIXGEX UYT ITAIJÜX. Men schryft uvlRoonien, den 8 july Den minister van oorlog lieéft een herigt doen afkondigen, volgens welk den II. Vader, willende op eene volledige wyze de openbaere en byzondere vcyligheyd verzekeren, bevolen lieéft dat er een legerkorps zou ingerigt worden van 8000 man, verdeeld in vier op zich zelve slaende legioenen. Reeds hééft men in dit leger opgenomen de krygsliedcn, die voórgaendelyk op eene vol doende wyze gediend hebben. Er is ook eenen oproep gedaen lot de jongelingen van goed gedrag en die eenige onderrigting ontvangen hebben. Indien men aen het grondbeginsel der inrigting, naemelyk van slegts jongelingen van een 'onbespro ken gedrag in hel leger toe te laeten, getrouw blyft, zal zy een der stevigste bolwerken zyn tegen den stroom der omwente- lingsdriften. Den generael Gemeau hééft, op verzoek van den Paus, met de toelaeting van den voorzitter der republiek, verscheydene on der-oilicieren uyt Vraukryk doen komen, om de pauslvke soldaelen te onderriglen.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3