ZONDAG 28 JULY 1850. VIERDEiY JAERGAXG. Xr 201. AELST, den 2 7 July. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op Lfr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 10 drukregelen in ons blad doen plael sen. Indien iemand regtveèrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen heeft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weékblad zal verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe to zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den drukaengaet. CLIQUE SLUM. DEN DENMEI-BODE DE KERKENRAEDEN EN HUNNE VOORZITTERS. Raekende 't vraegsluk of den pastor voorzitter van den ker- kenraed zyner parochie kan gekoózen worden, komt den jus- licie-minister De llaussy, eene beslissing op zyne manier te geéven. Zonder de zaek te onderzoeken, raedpleégl M. De llaussy zyne eygenaerdige kwellingszugt en pastorshaet, en, kragtens zynen almagtigèn wil, verklaert hy dat den pastor geenzins den voorzitter des kerkenraeds zyner gemeente zyn mag. Vooraleer wy,dit vraegstuk in den grond onderzoeken, moeten wy doen bemerken dat dien ministerieélen akt meer en meer aenloont, dat 't schynliberael ministerie, gelyk wy zondag lest hebben beginnen te bewyzen, de stappen van 't hollandsth beslucren voórnaemelyk van den minister Van Maanen, ge- trouwelyk opvolgt en ons teenemael restaureertvóór wat aen- gael hel krenken en berooven onzer grondwettige vryheden en T volherden in 't bedekt ontwerp van vervolging tegen geeste- lyken en legen al wat den godsdienst of de kerke raekt. Deéze opmerking gedaen, stellen wy de volgende vraeg Heeft eenen minister de magl om. de wclicn, die cenig geschil doen opryzen op zyn cygen hand uyt te leggen en er den zin van vast te stellen Wy antwoorden zonder aerzelen NEENEn nogtans gebeurt dit dagelyks met ons liberael ministerie; maer wy weéten wel waerom..... Dit is eenen zyner liefdaedigemiddelsom ons naer den hollandsehen willekeur te doen weérkeeren, om ons in de slaeverny te brengen en de grondwet te vernietigen. Wy zouden willen weéten hoe den art. 28 der grondwet in 't ministerie van juslicie uylgelegd word. Dien art. zegt duydelyk dat de uyt- legging der wetten aen de wetgeévende magl alleen toekomt. Het zyn de wetgeévende kamers te samen met den souvereyn, die dit gezag alleen konnen uylvoeren; ware hel anders, dan zou ons grondwettig stelsel geheel omverre geworpen en de wetgeévende magt teenemael vernietigd zyn..:.. Wat nu 't voorzitterschap raekt in de kerkenracden, zullen wy eens zien of de beslaende wetten daeromtremt niet klaer en duydelyk zyn, en of 't noodig was dat 't liberalisten ministerie verandering daer aen toebragt. Vooreerst bemerke men dat, sedert de wet van 1809 is uylgegeéven en in voege gebragt, dit geschil niet is te voórschyn gekomen en dat de pastors zoo wel als de burgemeesters, voorzitters zyn gekoózen en dit ambt hebben bekleed; 't is slegts ons tegenwoordig ministerie, en sedert dat het allerley sóórt van looze streéken en hairklie- vcryën hééft gebruykt om de geestelyke vryheden te krenken, dat men de pastors van dit voorzitterschap hééft willen ver- wyderen. Maer om die verwydering of uytsluyting te konnen vaststellen, moet het keyzerlyk decreet klaëriyk eene onbe- voegdheyd uytdrukken in 't ambt van voorzitter in den kerken- raed en den slact van Pastor of Burgemeester. Die slrydigheyd of onbevoegdheyd in dit dekreét te vinden, is eene groote moeyelykheyd, en zulks kan slegts 't werk zyn van eenen leer ling uyt de* liberalisten-schoól, gelyk M. De llaussy. Zie hier de artikels van 't decreet die dit punt raeken Art. 5. Den raed der kerkfabriek bcslacl uyt vyf of negen ledengekoózen onder de voómaemste imcooners der gemeente; dacreiibovcn zullen er nog twee leden van regtswege by zyn nacmelyk den pastor en den burgemeester; den pastor zal de eerste plaets hebben. Art. 91. Den raed zal, by keuze, zynen voorzitter en zynen secretaris noemen. Wat nu aengaet de samenstelling van 't bureel der kerk meesters, den art. 15 van gemeld decreét stelt vast dat, boven den pastor, welken er van regtswege deel van maekl en de eerste plaets bekleed, dit bureel inhoud dry leden genomen uyt den kerkenraed-en, kragtens art. 91, worden onder hun den voorzitter en secretaris gekoózen. Het moet eenen allerfynsten hairkliever zyn om, in die schik kingen, te vinden dat er strydigheyd besloet in de ambten van pastor en voorzitter des kerkeuraedsIndien 't ministerie met «eweld de uytsluyting der pastors wilt ten uytvoer brengen, 't zal maer zyn dóór eenen akt van willekeur, strydig met alle gronden van wctstelling die nu bestaen en altyd bestaen heb ben, en die duydelyk vaststellen dat er geene hoegenaemde onbevoegdheyd van ambt zyn kan ten zy deéze dóór de wel uyl- drukkelyk word aengeweézen. Dit is klaer en hoeft niet breeder te worden uytgelegd; nergens zal men eenen treffelyken regtsge- leerden vinden die zou willen denken om'tzelve te wederleggen. Maer de bedekte inzigten van 't liberalisten besluer kan voor eenigzins klaerziende geen geheym meer zyn, wy kennen het eynde waerloe al zyne poogingen strekkenHet zoekt niets anders dan zich boven alle wetten te stellen, en daerom houd hel, in deés geval, slaende dal hel niet noodig is dat de wel de onbevoegdheyd uyldrukke, dat hel vergenoegt als ze er kan uyt verstaen worden of schynt uyt te volgen. Dit is zoo fyn uvlgevonden dal het geen antwoord kan uyt- slaen Maer wilt men zien waeruyt dit gevolg getrokken is? Men zal er niet minder over verwonderd zynDen art. 4 van 't decreét zegt, dat aen den pastor de eerste plaets toekomt in den raed en de reglcr hand van den voorzitter heeftZoo, omdat den pastor van regtswege de eerste plaets bekleed, omdat hy de voorzitting hééft op den burgemeester, omdat den wetgeéver die voorzitting hééft willen uylspreéken, omdat hy de geestelyke magt, in die omstandigheyd, in eenen hoogeren rang dan de wereldlvke hééft willen stellen, zou M. De Haussy aen den pastor het voorzitterschap onlneémen...... Allons done, zulke ongerymde argumenten verdienen geene wederlegging..... Doch men voegt er nog een sterker bymen gaet het zoeken in den art. 50 van T decreét, die zegt, dal iedere kerkfabriek eene kas of kist moet hebben die loesiiiyl met dry sleutelswaervan den pastor, den voorzitter en den schalbewacrdcr elk eenen zullen hebben. Maer wie zal er konnen zrggen dat die bepaeling iels beslist dat met 'f voorzitterschap in betrek is Al wat hieruyl kan volgen, is dat den wetgeéver trouw hebbende in den handel van de pastors, gewild hééft dat zy altyd eenen der dry sleu tels in hun bezit hadden, noyt egter kan er een beletsel uyt afgelevd worden waerbyzy tot voorzitterschap onbevoegd zyn. Nota. P. S. Den minister van juslicie hééft, naer T schynt, een zulkdanig hollandsch besluyt genomen aengaende de be- •noeming der kosters, dat hy die benoeming aen de geestelyke overheyd wilt ontzeggen. Wy zullen hierop terug keeren, maer eyndelyk zou onzen man wel gaen denken'om zeil dekens, pastors, onderpastors, kapellacnen etc., te benoemen; misschien zou hy er op uyt om priesters te wyden naer zyne goeslc. M. ODILON DE CRAECKER, IIOSPICIELID VAN AELST, EN DEN DENDER-BODE. In ons laetste Nr hebben wy zonncklaer beweézen hoe nadcc- lig en gevaerlyk het is vaste hospiciegoederen te verkoopen om, met derzei ver opbrengst wisselvallige staetsrenten aen te koopen. Het geëerd publiek hééft ons verstaen en dan ook de nieligheyd der kinderredens van M. Odilon De Craecker naer weerde konnen schatten. Thans blyft er ons over te bewyzen dal het onnoodig is hospiciegoederen te verkoopen. Zullen wy daerloe de hersens moeten spannen en gehecle kolonnen ge- bruyken om 't publick te overluygen Och neen Wy hebben eenvoudiglyk M. De Craecker by zyne evgene wóórden te neéinen en* te doen zien hoe onnoozel hy zich zeiven aen de galge klapt, om de volkomene nullclooshcyd van hospicie goederen te verkoopen, in T klaer daglicht te plaelsen. M. De Craecker zegtdat het iiospicie bestuur iiet budget van 1850 ZAL SLUYTEN MET EEN OVERSCHOT VAN FR. ÜOOO - i c. Zoo dat er geen gebrek is aen penningen of-revenues om alles te doen wat noodzaekelyk is, en dal de verkooping van vaste goederen een enkel waegspel zou zyn dat dóór geene hoegenaemde nood- zaekelykheyd kan geregtveêrdigd worden Verstaet'gy, M. De Craecker, hoe deêrlyk gy met al uwe pretentie doóY de mande valt? Begrypt gy hoe belagebclyk gy u gemaekt hebt met den groolen te willen speélen dóór met uwe vingers de kastaniën uyt hel vuer te laeten trekken; met uwen naem te leenen aen een schrift, dat, dóór eenen hoop opgesmeukle onverstaenbaere cyffers, losse argumenten en ligt- veërdige aentygingen eenen geest verraed van berekende kwaed- willigheyd zonder voóruylzigt? Begrypt gy hel niet, gelyk wy onderstellen, want zyne eygene misslagen zien, is een leeken van verstand waervan gy nog geen bewys gcgcéveu hebt, zoo oórdcelen wy noodig ons met u nog een weynig bezig te houden, niet om u te wederleggen, dit is niet meer noodig, maer wel om u uwe verregaende ligtzinnigheyd nog meer te doen ge voelen. Let dan op, wéés beschacnid over uwe handelwyzc en doe er boetveêrdigheyd over. M. ODILON DE CRAECKER STROÖYMAN ZYNE GROOTE 0NV0ÖRZ1GTIGHEYD. De aroote baezen van 't Aelstersuh Slimmeralismus* zelve niet meer durvende te voórschyn komen, hebben goed gevonden agter den rug hunner discipelkens piepkenduyk te speélen en van daer alle vuylighevd op hunne politieke tegenstreévers te spouwen. Aldus hebben de twee Evitten M. Odilon De Craecker weéten over 't ys te leyden, met hem zynen naem te doen stellen onder een stuk dat in hun eygen arsenael was gesmeéd, en 'waervan zy hein uylsluytclyk de verantwoórdelykheyd hebben op den rug gelegd. Wy gaen klaer spreéken Yerledene wéék hééft M. Odilon De Craecker ons eygenmondig verklaerd 1° dat hy alleen zyn zwaerlyvig plakschrift had gemaekt2° dat hy er slegts 24 ueren aen gewerkt had Noch '1 een noch T ander is waerDus eene dobbele leugen en dit van wege een heerken dat wilt wel gekweekt en trefl'elyk zynOver T gezegde dat hy bedoeld schrift alleen gemaekt hééft, doen wy de volgende vraegen, waerover't publiek zal oórdeelen 1° Is T waer dat den agtbaeren Notaris- President, den heerc Cornelius Evil, eerst eenen hoop nootjes hééft gegeéven aen den secretaris der hospicen, M. Joseph De Craecker, kozyn van M. Odilon, en dat gemelden secretaris liet stuk daermée had opgemaekt 2° Is T waer dat het opgemaekt stuk dan aen M. Odilon niet behaegde, omdat, gelyk hy zegde, het neigens op trok? 5° ls 't waer dat M. Odilon zich dan zelf aen 't werk gesteld beeft en er water en bloed op gezweet hééft? 4° Is T waer dat er dan zulke onaenneémelyke zaeken in vóórkwamen, dal 't stuk geenzins de goedkeuring der opperbae- zen bekwam en teenemael moest hersmolten worden 5° Is '1 waer dat Smerdis dan de pen opgenomen en 't stuk gescliaefd hééft gelyk 't nu v^rscheénen is? 6° Is't waer dat er aldus vier sterke liberalen, waeronder eenen welgêconditionneérden Janus, aen gewerkt hebtTcn? Wy zyn nieuwsgierig om te weéten wat M. Odilon De Craec ker daerop zal antwoordenmaer de zaek dient teenemael opgeklaerd te worden, en om op 't gezegde van M. Odilon wcér te komen, naemelyk dat hy er slegts 24 ueren aen gewerkt hééft, passen de volgende vraegen lu Is 't waer dat den secretaris^ M. Joseph De Craecker, dry volle wcéken aen bedoeld stuk geaVbeyd hééft? 2° Is 't waer dat M. Odilon De Craecker er dan ook dry gehcele weéken op geknoeyd hééft? 5" Is T waer dat Smerdis er dan, op zyne beurt, veertien dagen aen gewerkt hééft Zoo dry en dry is zes en twee maeken ach( weéken die er bestcéd zyn om een gevrogt vóór den dag te brengen dal M. Odilon vóór altyd op den rang der ligtveêrdige en onvoórzigtige slrooymans zal plaelsen, en eene onuylwischbaere blyk zyner kleyngeesligheyd daerstellen, 't géén wy nog breeder én klaer- der gaen bewyzen, met op de nota der 6 soupers, waervan wy over acht dagen gesproken hebben, terug te keeren. Inderdaed. 't is ons waerlyk geestig en vremd voorgekomen dat M. De Craeckër, willende den heere Cornelius Evil versclioonen en verregtveèrdigen, zich in deézen brief over de nota handelende, buytcnmaele verwonderd toont dat de geweézene verpagters zoo véél op rekening van den armen hebben verslonden, gelyk M. De Craecker zegt, zonder dat er M. Evil by was. M. De Craecker moet ergens gevonden hebben dat den heer Evil eenen fameuzen verslindtr der armgelden geweest is, dan dal hy zoo verwonderd uytroeptdal den heer Evit van deéze verslinding geen deel maekteDoch, terwyl M. Odilon zoo werkzaem en gedienstig is om alles op te zoeken, zouden wy hem verzoeken onze curieusheyd te voldoen en 't publiek bekeiid te maeken hoe 't gegaen is op de verpagting waer den heer Evit by was; egter vraegen wy hem niet zulks te doen nopens de laetste verpagting van 1850, waer de tegenwoordige hospicieh^eren, gelyk M. De Craecker zelf zegt, 'l voorbeeld der verpagters van 1840, niet hebben nqyevoigdwant alhoewel deéze laetste wóórden véél te denken overlaelen, als byvoór- beéld, dat zy in plaets van scliiedam, orgeat, cognac, uytzet, wyn etc. genomen te hebhen, zicli zouden konnen vergenoegd hebben met punch, menlhe, anizelte, Curasao, maderewyn, rlium etc; en in plaets van oesters, liever turbot, kreflen. zeekrabben, zalm etc. zouden konnen genuttigd hebben; wv zullen M. De Craecker dit niet doen uytleggen, 't ware immers lè bard zyn eygen zeiven te beschuldigen, maer wy verdoeken hem vriendelyk ons eens bekend te maeken hoe het gegaen is op de verpagting van 1829, toen M. Evit er by was. Wy en 1 T publiek zouden bovendien gcêrn weéten hoe véél onkosten er geweest zyn, als naemelyk i 1° lioe veel voor registratie; 2° boe véél vóór den instru-

De Denderbode | 1850 | | pagina 1