ntentcéremleii Notaris, M. Cornelius Evit; 5" hoe veel er van den tienden penning is overgebleéven; V' wat er met het over- gebleévene gcdaen is; 5° hoe veel er opgesmeerd is als M. Evit de mael gaf. Op deéze vraegen verzoeken wy eene antwoord van wege 11. De Craecker, en geéven hem ondertusschen de VIII fabel van Phedrus ter overweéging, luydende als volgt Het is gevaerlylt de booze le beschermen. Deezen die van de boozede belooning eener weldacd eyscht, hegaet twee misslagen vooreerst, omdat hy deéze verpligt welke er onwcêrdig van zyn, en vervolgens omdat hy er zich nauwelyks ongehinderd kan van ontmaeken. Eeneu wolf had een been ingeslokt 't geen hem in de kcêl blééf steéken; door hevige pynen geprangd, tragtte hy, door allerley beloften, de andere diereu te beweégen om Item van dilgevaer te verlossen. Eyndelyk liet de kraen, rekenende op den eed, zich gezeggen, slak haeren langen hals in de muyl van den wolf en dééd hem aldus die gevaerlvke operatie. Gelyk de kraen dan ook den prys van haeren beweézen dienst eysehle, zegde Itaer den wolf; Gy zyt ondankbaer, gy, kraen, die uwen kop ongehinderd van tusschen myne tanden gelrok ken hebt, pu gy durft eene belooning komen vraegen De Boekeschool van Oudenburg. Wy vernoemen uyt goe derhand dat de boereschoól van Oudenburg door order van'het gouvernement komt gesloótcn te worden. Maendag lest zou ecnen kommissaris van hel gouvernement gegaen zyn om dc leerlingen aen te kondigen dat zy pak en zak mogten mueken. En zy hebben bel geïiaen. Zou het waer zyn, zoo men zegt, dat den heer J. D. P. be stierder deézer schóól, meer dan een proces, om meer dan eene reden, op de schouders heeft Stigt gy dan boereschoólen (Gaz. van Thiclt.) Terwyl wy hier van de afgeschafte boereschoól van Ouden burg spreékeu wiër inrigting rond de twaclf dnyzend franken gekost heelt, welken hoop geld ais op straet geworpen, moet acnzien worden, zullen wy hier zeggen dat al dé boereschoólen die, met de in zweet gewonnen penningen der burgers, rloór 't nieuw politiek zyn ingerigt, schier zoo véél professors dan leerlingen tellen. Dit nieuw slach van geldverspilling, waer legen wy ons inden tyil verzet hebben, levert nu zyne te voor ziene uytkomslen op, en SI. Rogier welken met zulke dwaes- heden den akkerbouw beweerde te begunstigen en de Vlacn- deren le redden, ziet zynen neus dóór die mislukking geduerig groeyën. Dit ware egler 't minste, indien de schalpl'igiige zich niet geduerig meer en meer zagen belasten om dc grillen van M. Rogier en compagnie te voldoen. De gazellen schryven dat in ile boereschoól van Thienen zeven leermeesters zyn welke dit jaer aen den slaet en dc stad Thienen by Je 12 duyzend fr. zullen kosten, dat de inrigting van die schóól 0 duyzend fr. gekost hééft, dus 18 duyzend franken te samen. En'hoevcél leerlingen zyn daer in?' De gazellen van die kanten schryven dat er wel zeven in zyn, zoo dal iederen bóerenschoólier nau welyks 2560 franken zal kosten 'T is de moeyle niet om van le spreuken Nog de boerenscuoólen. Den provincie-raed van Braband had in eene eerste zitting alle onderstandgelden vóór beurzen in de boereschoólen geweygerd; maer II. Rogier heeft het anders gevonden hy heél't M. Vleminckx, welken jaerlyks uyt vcrschiltige budgetten 24 a 25 dnyzend franken geniet, doen voorstellen op deés eerste besluyt terug te keeren. Den raed van Braband hééft zulks gedaen en eene som van 400 fr. vóór beurzen loegestaeu. Dit alles is geld op straèf gesmeéten. Den provincialen raed van Oost-Vlaeuderen komt ook 1,500 fr. toe te staen vóór het stigten van beurzen in de boereschoó len. Maer ziel hier op wat voórwaerden 1" Dat de 1,500 franken zullen genomen worden op de 10,500 fr. loegestaen vóór de beurzen gestigt ten voórdeele van studenten by dc uuiversiteyt. 2" Dal er geene beurzen zullen loegestaen worden aen persoenen die in de provincie niet woo- nen. 5" Dal men in die boere-schoólen de schcykuude, de praktischenatuerkunde en den llieorischenlandbouw zal leeren. De kommissie verklaert bovendien in liaer verslag dat zy hoegenaemd het stelsel van het gouvernement niet goedkeurt en liever zou hebben dat ecnen leerloop van den landbouw In de middelbaere schooien van hel gouvernement zou moeten worden gevoegd. In dit geval zouden de boere-schoólen moeten afgeschaft worden. Den gouverneur heeft zich met geweld tegen de aenneéming van hel verslag der kommissie verzet, maer niets hééft konnen baetenhet verslag is dóór den provincialen raed aenoeno- men geworden. DE UOSPICIE-1IEEREN VAN AELST. Wat moet Aclst irotsch wezen over zyn hospicie-besluer wat groole en kundige mannen hoe doen' zy het licht hunner geesten, over g.inseh liet land iiytschilterén Ja, voórwaer, liet ontwerp van zich van de höspitie-goederen te ontma ken, om derzelver opbrengst te besteden tot aenkoop van actiën der openbare schuld, is ecnen inaetregel, die de Aelster- sche hospit'te-heeren, verre boven hunne ambtgenoten zoo tegenwoordige als toekomende, van alle de andere steden, verheft. Dat de Gentenaren zich voorlaen roemen, op dé alom gekende faent, hunner bestuerders... Hebben zy ovt gedacht, die arme sukkelaers, dal liet behoud diër grondgoê- deren voor welkers verbetering, zy zulke gestadige zorg aen den dag leggen, nadeeligacn de belangen der behocfiige'n kon zyn Hebben zy gedacht dat die goederen slechts 2 1/2 en ten hoogsten 5 ten honderd opbrengen. Verkoopt dan. Mynheeren van Gend, verkoopt die uitge strekte goederen, die uwe tol liy den vremden loebehoóren. Loopt naer de horze, koopt daer aklicn van den Slaet, die Frère-Orban zoo wel bestuerd, en in plaels van 2 1/2, vim 5 ten honderd, zal uwen ontvang op vyf en zes ten honderd klimmenWeihoe.' gy aerzell, gy vreesten wacroiri, en waeraf Van de wankelbaerheyd der gouvernementen, van de omwentelingen, de bankroeten, hoor ik u mommelen. O bekrompen® geesten, o achleruytkruypers, aen welke ceuwe behoord gy danZiet gy niet zoo wel als de heeren van Aelst, uwe doorluchtige ambtgenoten, dat MM. Rogier en Frère- Orban, die het land reeds gered hebben, omdat hunne belan gen verboden van revolutie te maken, nog de engels-bewaer- ders, zullen blyven van onze fortuyn, zoo lang zy maer aen 'troer blyven Wel is waer, Vrankryk heeft voorlyds bank roet gemaekl, Spaniën betacld hedendagscb veel met beloften; maer die twee landen hebben het geluk niet van bestuerd te worden, door twee zulke hoogdragende geesten. Gelooft liet hospitie-beslucr van Aelst, mynheeren van Gend, Brussel en andere plactsen, volgt ten spoedigslen hun voor beeld, en indien heen of morgen, liet goed der behoeftigen, schipbreuk lyd, met het land geregeerd door 'l nieuw politiek, men zegtik kan 'l niet gebeteren, men vraegl water om zyne handen te wasschen gelyk Pilalus, en men werpt de faute, op dezen of genen persoon, die erpnnoozcl in is. Intusschen heeft men altoos de wet geschonden, en de begynen geplaegd. Medegedeeld. MISLUKTE REKENING. 51. Rogier hééft gemeynd dal zyne wet op het middelbaer onderwys eenen goeden uylval moest hebben; dal alle sleden en groote dorpen zich zouden verhaesl hebben om eene stads school te bezitten, maer SI. den minister heél't gerekend zonder den weèrd en zulke rekeningen vallen gemeynelyk scheef uyt Sedert eenige w ecken is M. den minister bezig met gemelde wet in gang te steéken, daer is niet eene cantonplaets, in onze negen provinciën, of deszëlfs bestuer, heeft van wegens M. den minister eenen circulairen brief onlfangen, by den welken hy die beslueren uylnoodigt om hem te laden weéten, of zy in hun dorp, en hunne stad geene hoogc schóól, geen Atheneum ver langen 51. Rogier is niet ten agteren gebleéven met aen die cantonaele besmeren geld op geld te beloóvenwilt gy eene hooge schóól gy moet nae'r geene onkosten zien, hel gouverne ment is ryk, beéft geld genoeg; wilt gy eene hooge s'choól, ik zal daer jaerlyks van rnynén kant te weéten uyt de borze der contrihuabcle, zes, zeven, acht duyzend francs aen hangen daer zyn zelfs plaetsen, Audenaerde onder andere, waer hy lot 10 duyzend francs heél't aengeboóden, maer zoo wy van alle kanten verneëmén, schynen de plaetzelyke beslueren naer die duvzende en duyzende franken niet veel trok te hebben want schier overal hebben zy M. den minister over zyne goed- heyd vriendelyk bedankt; zy hebben hem laeten weéten dat zy zoo onnoozel niet zyn van hun eygen zeiven in de kleeren te steéken'l is te zeggen .- zy hebben hem laeten weéten dat zy niet willen vaeren gelyk er ten tyde van Willem den l"™ zoo veel steden en dorpen gevaeren zyïieen schoon schoól-lokael, een schoon collegie, professors mét hoopen maer geene leerlin gen wat mislukte rekening wal neus vóór M. Rogier DEN GOUVERNEUR, M. DE JAEGHERTE AELST. Verleden maendag is 51. De Jacgher naer Aelst gekomen en is onder het luyden der klok, hetspeélen van beyaerd en muziek aen de stadspoort ontvangen, alwaer hem eene verwillekoms redevoering is afgeleézen. Een deel der burgerwagt en overige bezettings troep waren onder de wapens en zyn dóór den heer Gouverneur in oogenschouw genomen. Vervolgens is den stoel, samengesteld uyt dc burgerlvke, reglerlyke en militaire overhe den, sladswaert's getrokken en heél't den held der feest naer ons raedhuysgeleyd,alwaer de geestelykeoverheyd hem de gebruy- kelvke hulde is komen aenbieden. Onmiddelyk nadien hééft 51. De Jacgher al de openbaere gesligten bezogt. In een paer neren lyds was dit alles gedaen en daedclyk is men ter tafel gegaen waer men zich tamelyk lang aen lekkere spyzeu en goede wyncn geamuseerd hééftEu dit heet men administratieve omrey- zenV. Wy gelooven vry te mogen zeggen dat dit eerder reysjes van plezier zyn dan van administratie, want wy zien niet dat er uyt al die schynbaer ollicieéle wandelingen en bezoeken het minste nut zal of kan gelrokken worden.'51aer liet zv, derge- lyke polichenellespelen zyn altyd goed om kortziglige nog meer le verblinden, ten ware 51. De Jacgher van gedagt waregeweést om te Aelst eens le komen zien of er véél van dit overtollig is waervan by in zyne fameuze communistische nota met zulke overtuyging gesproken heél't. In alle geval heél't 51. den Gou verneur hier een welvoorziene administratieve tafel gedekt gevonden, en 'l zal waerschynlyk 't zelve geweést zyn in al dc gemeentens die hy deéze wéék bezogt hééftMogt het voor dien kuudigen man blyven dueren EENIGE VRAEGEN AEN 51. ODILON DE CRAECKER. 51. De Craecker had in 't Verbond gezegd dat, mogten wy aen decglheyd zyner nota twyffelen, hy geen oogenblik zou geaerzeld hebben ons geheel 't stuk onder d'oogen te leggenNu, waerom hééft hy op onze drymael herhaelde persoonelvkc vraeg geweygerd zyn wóórd le houden? Wat is hier van dé reden? lleéft hy zich bepeysd, of heél't liv van zyne liberale overste verbod ontvangen zyne belofte te volbrengen Indien het zoo is, dan zullen wy vraegen waerom die nota ten kanloorc van' don lieerc Cornelius Evil aen jan cn alle man meer moet ge toond worden dan aen ons Wat beteekent die handelwyze Meent M. Evit zich daerfflëej Yen Hingen te maeken even als met de waefels die hy deéze wéék gebakken en aen zyne dunge- zaeyde vrienden beéft doen uytdraegen, uytvreeze van deéze le verliezen >1. De Craecker, licht gy ook waefels van den lieere Cornelius ontvangen Zoo ja, pas op dat ze u niet aengerekend worden wanneer gy deézen notaris van doen hebt, want zulke gasten werpen een blieksken uyt om eenen snoek te vangen. Y Onzen konfrater, bet Verbond, zeevert geduerig gelyk een oud wyvekt nden man meent den nagel op den kop geslaegen te hebben en ons hot te stellen omdat er in de afgeloopepe maend juny wat meer graensels uyt- dan ingevoerd zyn, en dit schryft hy toe acu de heylzaeme liberale wel op de graenen IHet Verbond zou zich geèrn van het verpletterend argument ontmaeken waermée wy zyne opstellers over 4 wecken gegeesseld hebben, en daervoór neemt het blad juyst eene maend die wat gunstig is vóór zyn systeémMaer dat den konfrater gerust zy, men redeneérl niet over eene maend I maer wel over zes maenden, en 't géén de maend juny nu meer in uytvoer te bestatigen hééft, zal zv zesmael verliezen wanneer r de maenden zullen by elkander genomen worden Maer het zv l Verbond is in wanhoop omdat zynen haspel byna afgesponnen is en dat er geen nieuw vlas meer le bekomen isvan daer al dit gejammerAls den vos zynen sleërt in een wolvenyzer verloóren had, jammerde hy ook cn volgeèrn zou hy de andere vossen bedroógen hebben met hun 't gemak aen te prvzen van zonder sleërt te zyn maer deéze lagchlen hem vierkant uit behielden hun schoonste cieraed en lieten den sleêrteloozeri gast loopen, Past u deéze gelykenis toe, konfrater, uwe pyp is ook uytgerookt, nimmer zult gy hier nog menschen fopnen t is uylgefopt. 1 Wy moeten de bestuer-commissie der hospicen proficiat wenschen dat zy in liaer midden eenen noólenkraecker nekreé gen hééft. 'T is waerschynlyk omdat 51. Cornelius Evil geene landen meer hééft dat hy zoo gewerkt lieéfl om zich dit gerief aen te schaffen. Den noólenkracker hééft eene tabel gemaekl die niemand verslael. 5\ y hebben ons de moeyle gegeéven die le onder zoeken, maer hebben ondervonden dal men zou moeten schrynwerkcr weézen en van passer eri stnetdraed vóórzien zyn, om le weéten welke cyffers aen deés en welke aen eeén jaer toehooren. b Men hoéft ons de winnende nummers toegezonden der ten toonstelling van Denderleeuw, die sinds eerrigen lyd, aldaer hééft plaels gehad ten profylc eener ingerigt werk- en leerschoól voor den armen. De gemeente is eene eeuwige dankbaerheyd aen haeren weêrdigen pastor verschuldigd, yvyl het aen zyne vlytige zorgen te danken is dat zy in bezit van een zoo hevl- zaem en bloeyend gestigt is. Zie hier de winnende N" welkers voorwerpen de winnaers verzogt worden binnen do twee maenden af te boelen. De pryzen die binnen dien lyd niet afge- haeld zyn, zullen konnen aenzieu worden als gelaelen ten profyle der schóól. 1728 2078 1628 1212 575 956 542 799 1521 1785 2209 955 2048 2591 247 297 34 2141 1972 226 6 2329 237 204 2144 1076 1759 82 225 221 2204 ogn 2050 504 2106 514 685 95 205 959 243 962 295 1545 1709 908 2189 2254 1930 279 1799 78 942 2521 1955 407 2180 1018 946 1700 566 2575 220 285 905 727 754 1515 2287 591 1545 947 2057 625 2078 18 2275 2095 435 1818 2225 2080 1752 267 2200 2251 225 268 269 920 1099 555 142 2121 1800 97 1214 1694 508 1550 2266 22 1090 1910 2074 2015 917 59 104 177 695 1625 51 140 448 435 715 2129 242 791 282 156 2066 1502 1755 515 356 407 1174 1772 697 2000 -195 584 512 Zie hier de lykrede, die by liet graf van den heer 1'. Van Den Broeck, voorzitter der Maetschappy van oudé Wapenbroeders Napoleonisten, is uytgesproken, door M. Leger, lid der zelfde maetschappy. MES FRERES. Nous voila de nouveau réunis au pied d'une tombe, c'est pour y rcu- dre les dernieis devoirs aux déponilles mortelles de Pierbi; Fnivrms VAN DEN BROECK, notre bien-aimé Président, qui vient de succomber a la suite d'une lente et douloureuse maladie. Van Den Broeck Pierre Francois, Membre et Fondateur de la Société Phóantropique des anciens Frén» d'armes de l'Empire Francais éiablie k Alost. etait né en cette ville en 1791. tl entra au service et fut incor- poré dans la 73""» cohorte, le 2.3 avril 1812 il fut nommé fourrier le 25 mai suivant et passa sergent-major au 148"»« de liane, le 15 iuillet même année. II a fait les campajnes de 1812 et 1813 en Allemagne, était présent aux batatlles de Luizen, Bautzen, et u !a prise de Breslau, aux affaires de Luremberg, Hanau et Goldenberg; il fut nominé Chevalier de la Léeion d'Ilonneur le 18 juin 1813, fait prsonnier de guerre le 19 aout suivant II est renlré dans ses foyers le 18 aoüt 1814. Mes Frèrcs, vous l'avez tous connu a la fleur de Page, oii, plein de jeunesse et de santé, deforce et de courage, il a quitté ce qu'il avait de p'us cher pour aller prendre une part active a la lulte lerrible et acharnée que nous avons soutenue glorieusement pendant vingt-cinq ans, contre toutes les puissances de l'F.urope coalisécs contre nous. II s'est dislingué dans différents combats, ce qui lui a valu le signe écla tant de la I.égiou d'honneur, récompense que notre grand Capitaino n'accordail qu'aux braves. Eh bien Mes Frères, ce brave, que Ie fer et le temps ont longtempi respecté, ce brave, encore dans la force de l'age, et a qui le ciel sem- blait pronfetlre encore quelques heureuses années sur cette lerre ce brave vient d'être enlevé a sa familie, a ses frères, a ses amis, par la mort qui ne respccte rien. Mes Frèrcs, la mort est la chose qui arrive le plus souvent dans Ie monde, e'est a quoi nous pensons le moins et e'est ce qui nous frappe les plus. Mourir au champ d'honneur, c'est une mort glorieusepour un soldat- mourir de vieillesse, c'est la vie qui s'éteint après avoir passé sous le soleil le temps qui nous a été prescritmais, Mes Frères, mourrir d'atro- ces douleurs comme notre bien-aimé Président, il y a dans ce cruel arret du sort, je ne sais quel renversement des lois générales, un assemblage de circonstances, de pensées et depressions conlradictoires dont l'esprit se révolte en même temps que le coeur se brise. Adieu Van Den Broeck Tu fus un soldat courageux bon père, bon époux, bon camarade, bon citoven ta mémoire restera a jamais gravé« dans nos coeurs. Adieu Van Den Broeck Que la terre te soit légère. Voorleden Zondag is hier ter hoofdkerk van Sl. Martinus eenen plegtigen Tc Dcum gezongen, Ier gelegenheyd der verjaering van de inhuldiging des Konings. Al de overheden hebben deéze godsdienstpleéging bygewoond. Wy hebben van 't hospiciebestucr eenen brief ontvangen waerby onze acnvraeg tot den toegang der boeken isafgeslae gen. Egler beéft bet bestuer dien toegang veroórlofd aen\tl de oude hospieicleden of aen derzelver gèmagtigde bv procuratie Dit is eenen defligen akt dien wy moeien pryzenook hebben wv vernomen dal de aengerandde geweézene heeren van dien oorlof zullen gebruyk makken en dan ook al de aenlygingen van M. O. De Craecker beantwoorden. Wy wagten naer den uyislag

De Denderbode | 1850 | | pagina 2