aiaer moeien bekennen' dal de geduerige veilraegingen die de tegenwoordig Commissie aen den loegang lot de boeken ver- oorzaekt, aerdig en irremd vóórkomen. lien deèrlyk ongeluk is deézen morgend alhier gebeurd. l)en genaeniden J. De ÏNeef, schalidekker, is van een der daken van ons Collegic uedergestort, en heeft zynen val slegls weynige oogenblikken overtcéfd. Het heftig Olyssel is hem nauwelyks konnen toegediend worden. Den otlgelukkigen laet eene weduwe en ver- seheydene kinderen agter. Men heeft ons verhaelt dat er deéze week een hevig gevegt thsschen twee werklieden alhier heeft plaets ge had. Den eenen schynt aen den anderen den neus afge- heéten en denzelven opgeéëten te hehben Men moet lafhertigen kruyper zyn in de ziel, zooals de Indépendance, als men artikels gééft, gelyk die, welke deézer dagen in dat blad geschreéven wierden. Datzelfde blad, hetwelk over eenigen tyd de katholieke party dóór het slyk trok; dat den triomfkreet van het minislerieéle liberalismus aenhief op de verslagene tengenparty dat zelfde blad kruypt, en vleyt nu de prelaeten van Belgiën, ter gelegenheyd van de uytvoering van de wet op het onderwys, omdat het de weygeriug ziet van verschil lende getigten, om zich lot eygeudom des gouvernements te verklaeren. liet wilt nu zooveel concessiën aen de geestelvkheyd doen, als mogelyk is; het gelooft zelfs dat men dit zonder gevner doen kan, in alles wat niet slryd met de eygenlyke princiepen der wet. Wat is dat anders dan een beroep op de katholieken? Is dit niet een opregt goochelspel Wagt u vóór den Judaskus van het half-oflicieél blad. (Handelsblad Het hof van appel van Brussel, heeft den 23 juiv besloóten, dat de zaek der onlusten te Loven tvdens de kiezingen, de mishandelingen gepleegd op den redacteur van den Courrier de Louvain, zouden ónderzogt worden. Eenen onderzoekenden regter is genoemd. Wy hebben eenen wel beredeneerden brief ontvangen in antwoord op bel ons medegedeeld programma nopens de kie- zingen. Wy zullen dien brief zondag afkondigen. De genaemde Theresia Gerrcboscb, huysvrouiv De Wever, le Moorsei, is donderdag laelst dóór de reglbank van enkele politie alhier, veroordeeld lot eene boete van vyf franken en de proceskosten, vóór scheldwoorden. Vóór zyne aftreéding, heeft M. Chazal nog twee nicigena turaliseerde Franschinans lot kapiteyns van 't belgisch leger benoemd. Waertoe dient dan onze grondwet als zy zoo sclian- delyk overlreéden word Over eenigen tyd waren er twee plaetsen van garnizoens doctor open. Men lelde negen Delgen titularissen postulanten, die volgens rang van oudheyd regt hadden op die plaetsen; njaer wal gebeurt er Op voorstel van den budgelvreéter, M. Yleeminckx, lieéft M. Chazal twee Ekanscumans benoemd nae- melyk M. Merchie, den tienden in rang van oudheyd, en M. De Caisne den zestienden. Wal dunkt er u van, Belgen Is alles niet voor Fransclie opeélers Den Messagcr ie Cand wilt weélen, dat bel ministerie definilimlyk volledig gemarkt is. Den heer De Vrièrc is minis ter van buylenlandscbe zaeken den beer d'Hofl'sclmiidt gael over tol de open baere werken; den generael' majoor Gre'indt word minister van oorlog genoemd den beer Deleiiaye, repre sentant le Geud, word gouverneur van West-Vlaendoren. Het ministerie is wederom mislukt te Lokeren den gemeenteraad lieéft van de hand geweézeu bet aenbod van hel ministerie van aldaer eene middelbaere schóól op le rigten. .Men verzekert dat den gemcenleraed zich verstaen beéft' met Mgr. den bisschop van Geml, voor het oprigten te Lokeren cener byschoól by liet inslimet van St.-Joseph beslaende le St.-Nicolaes. M. Bral, professor in laetstgtnoemd gestigt, zou benoemd worden tot bestuerdcr van dat van Lokeren. Den koning lieéft eene deputatie van Dendermonde in hyzonder gehoor ontvangen. Die deputatie samengesteld nvt de heeren Sarens-Rousseaux, burgemeester, A. de Behaull- Ducarmois, schepen en Wytsman, raedslid, kwam den koning en zyne familie aenzoeken de feesten, welke den 23 augustus acnstaende zullen aenvangen, met hunne tegenwoórdigbevd te vercereu. Z. >1. heeft aen de deputatie beloofd dat hy zich den 25 naer Dendermonde zal begeéven, om er by de opening van de tuyn-en landbouwkundige tentoonstelling en den eersten uylgang van den bistoriscben stoel aenweézig te zyn. Den Messagcr dc Cand meld dat bet verlof van een jaer, bekomen dóór M. den professor Huel, eene definitieve aftreé ding of liever eene bedekte afstelling is. Een koninglyk besluyt van 22 july aenveêrd het ontslag van den lieer Goedertier, burgemeester der gemeente Vlierzele. Den heer A. L. De Cock, kandidaet-notaris te Avelghem, arrondissement Korlryk, is benoemd tot notaris ter zelfder residentie, in plaets van zynen vader, dernissionnaris. Wy verneémen dat cr in den brand van bet schoon pagt- hof van den beer De Meulemeesler, te Schoorisse, een slach van onaglzaemheyd geheerscht beéft, vóór wat de inrigtingder hulp betreft. Indien er goede maetregelen genomen waren geweest, zoude men verscbeydene koeybeesten en verkens kunnen redden bebben, gctuyge zy hiervan de gedeellelyke poogingen, die som mige persoonen gedaen hebben. Zelfs eene uer en half na dat den brand begonnen was, is het hun gelukt nog twee peêrden en zeven koeybeesten le verlossen, alsook eenige meubels en kleeding te redden. Onder deéze persoonen, hééft men byzon- derlvk bemerkt den heer Van Peteghem, onderpastor der paro chie" alsook de genoemde 11e Bie, Mahieu, De Ciercq, Caussy, Thery, Ncmegeers, Nicolas, Verschelden. Hunnen lof is in alle monden, en iedereen spréékt die deftige burgers tol eer den moed, welken zy in deéze omstandiglieyd aen den dag heb ben gelevd. Eenen sotiacl ran het 10' regement die door de hitte Uswcéken is. Dynsdag morgend is bel balaillon van bel 10' regement, datteïperen in bezetting ligt, naer Kortryk vertrok ken. Iïet was zoo brandend heet, en de soldaetcn waren zoodanig vermoeyd dat, te Korlryk aengekomen zynde, ver scbeydene soldaden niet meer konden vóorlgaen en dat men lien in de laeislgeiioeinde slad heeft moeten laelen. Onder dezelve bevond zich ceneu tecdercn jongeling, die denzelfden dag gestorven is. \anZ. Em. den kardinael Oreoli, prefect van de II. Con gregatie der bisschoppen en der geordende geeslelyklieyd, daerloe gemagtigd dóór eene speciale lastgeéving des II. Vaders Pius IX, is eene circulaire Uylgegaen, vvaerby alle bisschoppen der wereld gemagtigd worden, om inden loop van dit jaer eenen vollen aflaet af le kondigen, by wyze van jubilé. JSy verneémen dat den kerel, die ten nadeele van den landbouwer De Smet eene soumie van 4000 IV. lieéft gesloólen, toen den eygeudom van dcézen beer aen 't branden was, te Calloo aengebouden is. Hv is naer bel gevang van Sl.-Nikolaes gevoerd, yvaer hy, zoo zegi men, zyne misdaed lieéft bekend. Hel geld is op een stuk van 1U franken na, teruggevonden. Men leest in de Tribune van Luyk: Een dramatisch geval heeft zondag in een opcnbaer.huys, gelegen in de slrael Ma tante Sara, plaels gehad. Jen 11 uëren doet ziCh een schot van een vuerwapen hoeren, voortkomende van eene kamer, op eene verdieping van gemeld buys. .Men begaf zich naer boven. Daer deed zich een scltrikkelyk schouwspel vóór aller oogeu op: aen dc eene zyde een liet publiek meysje, zonder leven, met eenen kogel dóór liet hert, van dc andere zyde lag eenen jongman, 11... gelieeteu, van eene deftige familie'deézer slad, zivaer ge wond dóór den kogel, en ten prooy aCn.de krampingeii des doods. Onmiddellyk is II... naer het gaslliuys gebragt; hy is niet dood; maer hv lieéft maer wcynig le leéven. Hel Ijk van hel jong meysje, is iu liet dooilenhuysgebragt. Zondag morgend onderging 11... eene ondcrvracging, na eene eerste verbinding te hebben ondergaen. Hv zegt, dal hy, met toestemming van zyne geliefde, liaer gedood heél'l, dewyl zy liet besluyt genomen hadden, dal zy een eynde wilden stellen aen hun leven. De mannen der kunst wanlioópen voor bet leven van 11... die nauwelyks spreéken kan. Iu de provinlie Namen hcéfl het onwedér verscbeydene ongelukken veroorzaekt. In de gemeente Floreffe, is er eene hotstede dóór het bliksemvuer verbranden omtrent Mianoye is er eenen man door den donder gedood. Omstreeks Yvoir is er zoovéél water gevallen, dal er de snielLeryên dóór uitge doofd zyn. In de gemeente Ronfjölères (kanton Braihe-le- Comle), is cr zeer vcél hagel gevallen, en de akkervoorlbrcng- sels zyn merkelyk beschadigd. Onder de hagelsteenen waren er zoo groot als een ey. Op eene groole uytgestrektheyd is gansch den oogsl verloren. Een enkelen landbouwer beéft 58 a 40 hektaren, waerop de wcligste yruglenpionden, ganscbelyk vernietigd. Men lieéft eene menigte dieren en w ild gedood gevonden. Men berekent de schade op 50,000 fr. een ONVEitwAGT or ai'. Omstreeks twintig jaeren geleden, had er eene uyterst zonderlinge gebeurtenis plaels, die eene ryke en adellyke familie in diepen rouw dompelde, doelt ivaervan eerst thans de geheymzinnige oorzaek bekend is geworden. Op dat lydslip bad liet kasteel de C., gelegen in de omstreé- ken van Darys en in midden-eeuwscben bouw trant opgetrokken, nog allyd liet uylcrlyk.ncnzicn van een leenroerig goed wallen, graglen en wagltorens, niels ontbraken de bossclien waer- doór liet omringd wierd vermeerderden nog steeds het indruk wekkend en somber aenzien zoodat de boeren by de nadering ituierdaed eene onveruinnelyke vrees bekroop. Op eenen selioonen zomerdag vierde men feest op hel kasteeljonkvrouw- de C... was dien morgend getrouwd met den markies de li... Het was ongeveer vier uereu des namiddags en de talryke genoodigde bv liet feest, waren in de groole zael vereeuigd, toen men omtrent eene uer voor hel aenvangen der maellyd, besloot dien tyd met schuylhoekje speélen "dóór te brengen. \S eldra waren de gasten in alle gcdeéllen en op elke verdieping van liet kasteel verspreyd, ten eyude er zich elk naer genoegen (c verbergen in eiken duystercn sehuylhoek was spoedig een dervrolyke kuaopen of danelcnde meysjes aen het oog van de andere genoodigde omtrokken. Na verloop van een uer waren alle weder in de groole zael vereenigd, uylgeuomen de bruvd, die zich, naer liet schéén, zoo goed verborgen had, dal niemand liaer vinden kou. Er verliep een uer, ja zelfs twee ueren, zonder da zy ver scheen. Men doórzogl geheel liet kasteel, inaer le vergeefs. Eyndeyk kwam men op liet denkbeéld, dal zy hel slagtoffer van moedwil geworden en gescbaekl was. Men zond boden Ie peèrd uyt naer alle kanten, doch bel kon niet baelen alle onderzoek bleef vruglcïoos. Deéze zonderlinge gebeurtenis gaf weldra aenleyding lol allerley geruglen. De familie C., verliel liet kas:eel om er ninuner weder tekeeren; langzamerhand knaegde den tand des tvds ook aen bel irolsch gebouw, overgeiaeleu aén de zorgen van eenen vertrouwden bedienden der familie; voor weynige jaeren nu wierd hel by erfenis den evgendom van den heer de L..., die al spoedig besloot er deiioodige herstellingen acn le laelen doen. Eenige metselaers in de bovenverdiepingen van het gebouw werkzaem vonden iu eene vroeger oubewoonde kamer een oude gesloólen koffer staen weldra bekroop hun den lust om dien koffer open le breéken en nu zagen zy een gcraemle, benevens eenige half vergane vrouwenkieederen, edel gesteenten, enz. Spoedig bleek dal dit de overblyfselén waren van de ongelukkige jonkvrouw de C... Het is te veronderstellen, dat de ongelukkige dcézen koffer tol scliuylplaets gekoózen had, en dalzycr in gestikt is. Dit vermoeden bevestigde zich al spoedig, toen laeler bleék dal den koffer, al liet men liet deksel zoo zagl mogelyk vallen, door middel van eene veer, zich onmiddellyk slout,terwyl het tevens onmogelyk was die vcér van binnen te openen. Jonkvrouw de C... bad zich by gevolg in liaer eygen graf opgesloólen. Zaterdag morgend, om 8 oeren, lieéft" den graef van Parys, in de fransclie kapel te Londen zyne eerste Communie gedaen Mgr. Wiseman, bisschop van Londen, lieéft geolBcieérd. Vooraleer by lol de plegtiglieyd overging, hééft Mgr. Wise man in het Iranscli den jongen prins eene aenspraek toege stuurd over de weèrdigiieyd van liet H. Sakrament, dal hem vóór de eerste m.icl zou toegediend worden. Eenieder lieéft de diepe godsvrugt opgemerkt, waermededen kleinzoon van Lodewyk-PhSlip de misse bygewoond en de H. Communie ontvangen lieéft. Den Hoogweèrdigen bisschop van Londen hééft den prins vervolgens vóór de tweede mael aengesproken, en hem aengc- maend om m de deugd te volheiden en God le bedanken vóór de overgroole weldaed welke liy ontvangen liad. Eene zee-ramp. Men hééft de lyding gekreégen van een scbnkkelyk onheyl door defransche militaire marine ondergaen. De goelet La Legére, aen den dienst van de Martinique ge"hegt, is, onder zeyl, den 44 juny gezonken; 55 man op de 47, zyn verdronken. Met den stoomboot Niagara zyn tvdingen uyt New-York (Amerika) van 9 en per telegraef van Halifax lol 11 juny. Den president van de republiek der Vereenigde-Staten, den heer Taylor, is in den nagt van 8 of 9 july te Washington aen buikloop overleden. De laelsle wóórden die hy sprak, waren: Ik ben bcreyd ik heb myne pligt vervuld. Dadelyk na het bekend worden dier lyding beéft den vice- president den heer Fillmore de regeéring van bet land aenveêrd. Omtrent de minislerieéle veranderingen was men zeer iu liet onzekere, daer liet gebeurde kort vóór het vertrek van den stoomboot voorgevallen is, en meest alles slegls per lelegraef bekend is. Een voórslel van ongehoorde vreedheyd wierd deézer dagen te Manchester (Engeland) door eene vrouiv gegeéven. De gebuerendeézer vrouw ontdekten dal zy de vreess'elykste straf oefeningen hield over haer kind, oud zes jaer. Zy sneed liet bier en daer het vleesch van liet ligchaem en beslrooyde die wonden met zout waerna' zy er eene plckplaester overhéén legde. Deéze onlaerde moeder kan volgens de cngelsche wellen niet zwaerder gestraft worden, dan mei eene geldboete van liv. 5. Brieven uyt Napels bevestigen de tiding van het houwc- lik der prinses Carolina met den graef de Moutemolin; zy melden ook dat den spaensclien gezant Napels verladen lieéft. Yslyken iirand tl Krakau. Een telegtafiek berigt, den 10 july te Brcslau ontvangen, meld dat er den 18 des morgens in Krakau eenen schi'ikkelyken brand ivoodde. Hetvuer had zich over een groot gedeelte van de slad uytgeslrekl. Verscbeydene openbaere gestigten, waeronder liet bisscboppelyk paleis, waren reeds dóór de vlammen verslonden. Dóór deézen brand zyn omstreeks 500 huyzen eene prooy der vlammen geworden. Eerst den volgenden morgend ten 9 ueren wierd men denbrand meester. Ook zyn 17 iiieiisclien by deéze ramp omgekomen, en in liet geheel zyn 7 slraelen vernield. De voornaemste gebouwen, welke zyn verbrand, zvn liet domikancr en franciskaner klooster, de St.-Barbara en St.-Josephs-kcrk, liet bisscboppelyk palevs en de polviecliniscbe schóól. Men zegt! dat den brand op vyf verschillende punten te gelyker tyd uit berstte, zoodat men kivaed opzet vermoed. FRANSCHE REPUBLIEK. Paras, 25 july. M. James de Rothschild vertrekt naer den Haag, om er tegenwoordig te zyn by den verkoop van schilde- ryënvan koning Willem. Alle onze liefhebbers maeken zynen stoet uyt; maer liet schynt dat er hem eene harde concurrentie zal gedaen worden dóór keyzer Nicolaeswam in liet paleis van Calharina lééft allyd de liefde vóór de vlaeinschc kunst.' Zondag laelstleden, op liet oogenblik, dat den president der republiek liet Elyséc verliet om naer Sl-Cloud tc gaen, trad hy in den Hippodrome, ivaer verscbeydene persoonen hem ver gezelden. Eene uer nadien, toen by dezelve verliet, sprong eenen kerel voor licrn, in grauwen kiel gekleed, en na hem eenige onbeschaemde wóórden le hebben toegevoegd, riep by drymael uyt al zyne kraglLcévc dc democratische en soctalt republiekDien man is aengebouden. Den lieer Laugrand, verantivoórdelyken redacteur van den I'cuple, is lot een jaer gevangenis en 1000 fr. boete ver- weézen vóór de afkondiging vaneen artikel, ter gelegenheyd van de stemming der wetO|i bel algemeen kicsrcgi afgekondigd. Men had zich een oogenblik gevleid dat "den voorzitter der republiek zynen veto op de wet bctrckkelyk de diukpcrs zou toegepast hebben, doeh bel is aldus ïiicl gegaen. Den Bul letin des Lois, die versclicénen is, lieéft dc wet uytgeveêrdi"d. Men léést in hel blad le Memorial tie RouenZiet"bier eene sóórt van winstberekening, die véél gelykenis met de schaeking der sabiensclie vrouwen lieéft. Eenen rceder lieéft 950 vrouwen ingescheépt vóór California, of liet land des "ouds Schier al deéze schepsels zvn in verscheidene plaelsen"opge zameld iu huyzen, die onder bet opzi'gt der eerbaerheyd te wensclien laeten maer zy zyn egter nog jong genoeg om tol betere gevoelens gebragt le worden, en iu eene nieuwe volk planting ïan eenig nut le zyn. Men zegt dat eene vrouw in California lot 50,000 franks verkogl word en dit is niet tc ver wonderen, wanneer men bedenkt wat aenmerkelyk getal man nen van alle punten des aerdbodems op deéze gezegende streek nedergevallen zyn. TYÜIXGEX UYT ITVI IKY. Het pan slyk Gouvernement lieéft de aktiën van 20,000 kroonen doen acnslaen, welke den advokaet Armellini in eene nyverbeydsonderneéming geplaetst bad. Deéze aenslaeging ge beurt, omdat het pauslyk gouvernement betrokken word voor eene somme van 550,000 fr. welkegeeysebt is dóór degeéne die op liet bevel van het rcpubiiekaeuscb drymanschap, Mazzini.' Armellini en Accursi, eene groole menigte geweêren gemaekt hebben. Het drymanschap liad vóór deéze' somme wisselbrieven geteekend. Men iiad lot hiertoe gezeyd dat het piëmonteésch minis terie den aertsbisschop van Sassari niet gelik denaertsbisschop van Turyn had beliandeld. Thans verneémen wy dal ook deézen prelaet tot 500 fr. boete en eene maend gevangenis verweézen is geworden. Doch, men hééft hem de eere der vesting of de gevangenis niet vergund; hy is geduerende 't onderzoek van het geding in zyn paleis gevangen gehouden. Te Cagliari lieéft bet ministerie eveneens met den aertsbis schop willen te werk gaen, doch de houding van het volk was zoo dreygend, dat bet van zyn voórneémen bccfl afgezien.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3