ZONDAG I I AUGUST! 1850. VIERDEN JAERGANG. Nr 205. AELST, den 10 Aupsh. Dit blad verschyut des Zaterdags in den namiddag onder de dagieekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De persoonen die vóór een geheel jacr inschryven, mogen alle dry maenden kos teloos eene annonce van 40 drukregelen in ons blad doen plaet- sen. Indien iemand reglvcêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydiglieyd rekenen; aen deéze zullen \vy plaels in onze kolon- nenveiieenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CLIOCE SUU.U. verder gewaegen van alle broclmeren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszelfs opsteller zal wor den toegezonden.De naemen der persoonen dieonseeuige stukken zouden begeèren mede te deelen, zullen geheym ge houden worden, ten zy wy in regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Geene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe te zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat den druk aeugael. BODE Nu dat de werkingen der provinciaele raeden zyn gcöyndigd en dat de redevoeringen, ter deézer gelegenheyd, dóór de keeren gouverneurs uytgesproken, meest al gekend zyn, is er eene zaek die voórnaemelyk de aendagt hééft verwekt, en deéze is den lof dien de heeren gouverneurs schier in elke provincie aen AL Rogier hebben loegezwaeyd over zyne zorg en bekommernis vóór den landbouw. Volgens meest al de gouverneurs, AI. De Jacgher niet uytgezonderd, gaet het zoo wel met den landbouw dat" Belgiën aen een aerdsch paradys gelyktDe landbouwers zyn M. Rogier zulke dankbaerheyd schuldig, dat zy hem deéze noyt zullen konnen vergelden, al trok hy den laesten sluyver uyt hunnen zak! Volgens de gouverneurs, was Al. Rogier aen hel roer niet gekomen, 'l is te zeggen had hy zyne handen aen de ploeg niet geslaegen, den landbouw was om zeep, de boeren zouden de ongelukkigste menschen der wereld weézen, en nu, zyn zy welvoerende!! Nu zwemmen zy in eene zee van voor spoed Nu scheppen zy geld met hoopen!.. Zulke ongerymde en boven al ongegronde loftuytingen zyn in de oogen gespron gen van al dedagldadschryvers die zich den landbouw ter herle trekken: den eenen zegt: wat beduyd decze tael der gouver neurs? Is hun dit opgeleyd van wegens AI. den minister? Den anderen waegtHoc is hel mogelykdatde heeren gouverneurs M. Rogier durven opheidereu over zyne zorg vóór den land bouw, daer hy den zeiven zoo deêrlyk laet kwynen, en tegen de vremde inlirengsels op onze merkten laet worstelen Eenen derden zegt dat den lof aen M. Rogier gegeéven, moet aenzien worden vóór eeiien blindoek waer mede zy de Oogen der land bouwers willen verblinden; of vóór een mondslopscl waer mede zy den mond der landbouwers willen stoppen op dat deéze zou den ophouden van klaegen. Wat ons betreft, wy die zoo sterk als iemand den landbouw genegen zyn, wy hebben hierover ook ons gedagt en zeggen dat dit spotten is mol den landbouwwy peroepen ons op de getuygenis der landbouwers zelve: walheyl hééft M. Rogier sedert dry jaeren dal hy minister is, aen den landbouw toegebragt? Wat verandering gevoelen de landbou wers onder zyne vaderlyhe zorg? W at profyl doen zy nu meer met boeren Wat winst, wat voordeel met dag en nagt te wer ken? Wal geld brengen zy naer buys als zy hunne waeren verkoopen? Wal geld winnen zy met beesten te kweeken of te vetten? Waer is de weêlde die men m hun buys aenmerkt? Dat de landbouwers spreéken, of zy niet moedeloos zyn en schier zonder zinnen van al dal geluk T géén Al. Rogier hun bezorgtDat zy spreéken of zy vermindering hebben van pagten en lasten, vermindering van contributie, vermindering van opcenten die hun vóór provincie en gemeente worden gevraegd Dat zy spreéken hoe zy moeten zorgen, spaeren, hun zeiven 't noodig onttrekken, om al die lasten te weêren Dal zy spreu ken hoe zy gepraemd en genoodzaekt zyn van zelve te werken en te slaeven, in plaetse van werkvolk leneémen, in plaetse van deézen of dien by winter of zomer eene daghuer te laeleu win nen Afaer AI. Rogier, zeggen die verwaende lofluylers, opent exposition, hy moedigt den landbouw aen met pryzen en meda- liën; hy doet boeken drukken over den landbouw, hy opent schooien vóór den landbouw! Ja dit doet AI. Rogier maer wie trekt daer winst en voordeel uyt? Zyn hel de steden niet daer die expositiën geopend worden? Zyn het de bockhandelacrs niet die deéze boeken drukken, verkoopen?Zyn hel die mannen niet die schoolmeester spoelen, en eene vette jaerwedde trek ken? Ja deéze vaeren wel, leéven daer bymaer de borze der landbouwers blyft plat, hunnen zak blyfl ledig! En dit noemt men den landbouw beschermen O bespotters van den landbouw MINISTERIÉÉLE KR1SIS. Het gouvernementeél jgebouw is 't onderste boven geschokt; sinds lang zyn"er in T ministerie twee portefeuilles te krygen, en eene derde staetop Tpunt van verkrygbaer te worden, dóór de aftreéding van den advokact de Haussy.... Afaer wanneer zal die minislerieéle krisis eyndigen T Dit wéét men niet; want, ofschoon men dagelyks aen alle deuren klopt, niemand wilt in het tegenwoordig ministerie treéden, niemand wilt zich in gezelschap bevinden met mannen gelyk MM. Rogier en Frère. Zy zyn zoodanig in de openbaere opinie gcdaeld, dal zelfs geenen libcralist van 4,lc klas met hun zou willen dienen en zou beschacmd weézen zynen naem nevens den hunnen te stellen.... Zie daer de mannen welke "t land moesten redden, welke voor Belgiën een nieuw tydstip gingen openen, welke het gingen gelukkig maeken O onge- stadigheyd der menschen BELOONINGEN AEN DE GENEÉSIIEER EN De bekendmaeking der belooningen aen de geneéshecren des lands geschonken, vóór diensten, tydens den moorddaedigeu cholera, beweézen, heelt overal de veronlweêrdiging tegen 't ministerie doen ontstaen, omdat de 'partydigheyd nooyl klaerder kan afgeteekend worden dan zy hierin afgeteekend is. Zommige geneéshéeren welke, gediierende vier'a vyf maenden, dag en nagt, te beén waren, hun leven in de waegschael w ierpen en zich, met een wóórd, geheel ten beste gaven om den armen zoo wel als" den ryken in de rampspoedigste oogenblikken by te slaen en te verzorgen, deéze, zeggen wy, zyn van de belooningslyst weg- gelaeten, of met eene enkele medalie beloond, lerwyl andere, welke weynig of niets gedaen hebben, met het ridderorde van die alleen in staet zyn de verdienstelykheyd der burgers te weèrdeéren. Moest ons plaelselyk besluer of de daertoe benoemde commissie vremd zyn gebleéven aen deopgaef der naemen en verdienstelyke werken onzer geneéshecren, zy dienen'zich onmid- delyk te verregtveèrdigen, want de wyze op welke de toekenning der nationale belooningen vóór de geneéshecren onzer stad gedaen is, draegt den stempel eener zoo onbegrypelyke ondankbaerheyd als betreurlyken partygeest. Men zal er beter van over- tuygd zyn als men ofiieieéle cylfers zal zien van 't getal voórschryvingen die onze geneéshceren hier voor den armen alleen gedaen hebben: Zie hier eene getrouwe tabel voor welkers egtheyd wy instaen In de apotheek van den armen, zyn van 15 mdcrl lot 15 augusly 18i9afgeleverd G820 recepten, voör geschreéven als volgt door de heeren A1A1. Aleirsschaut, De Afoor, De Windt, Iluylebroeck, De Graeve, Lievens, Lenaert, Droesbeke. 18§5 1755 1117 851 800 554 56 44 De recepten van AI.,Lievens zyn vóór de 5,4 in het burgerhospitael geschreéven en meestal vóór zieken die geenzins van den cholera waren aengeda?en, wyl er in 't burger hospitael slegls 55 cholerieken zyn geweést, welke dóór verschillige geneésheeren zyn behandeld en van welke er 28 gestorven zyn... Elkeen wéét dat hier een afzonderlyk hospitael vóór de cholerieken is geopend en öp eene alleredelmoedigste wyze dóór den heer Van den Ilerreweghe, apoleker, is besluerd, vóór welke zorgen hy zeer wel de gouden medalie hééftverdiend. In deéze plaets van angst en schrik zy dóór de volgende geneésheeren 742'recepten geschreé ven, verdeeld als volgt AIM. De Moor, De Windt, Aleirschaul, Iluylebroeck, De Graeve, Lenaert. 570 184 90 41 55 22 - AVy moeten hier opmerken dat die heeren verscheyde mael par dag dit bvzonder hospitael bezoglen en er als engels eener opregt evangelische liefde, de besmette armen zoo wel verzorgden, dal hunne naemen in den mond van iedereen geduerig in zegening waren. Wat de heeren Droesbeke en Lievens betreft, zy hebben er niet alleen geene recepten geschreéven, maer hebben er zelfs deu voel niet gezet, omdat, zoo als wy zaterdag zegden, zy ziekelyk en bygevolg, lol arbeyd onbekwaein waren. Om nu onze Iandgenoóten zelve te laclen oórdeelen, gaen wy nog eens de naemen opgeéveuder heeren aen welke het gouvernement eene gouden medalie hééft toegekend, hel zyn: MM. Ch. De Aloor en De Windt, geneésheeren, en AI. Van Den Ilerreweghe apoleker; verder aen ALM. Droesbeke en Lievens insgelyks geneésheeren. Uyt eene algemeene opsomming dei- recepten zal den onpartydigen leézer konnen opmerken van wal weerde deéze medalie is vóór deéze welke zich ten dienste van den ongelukkigen armen zoo wel als^van den ryken hebben opgeofferd, als zy nevens hun zullen zien pryken deéze welke de algemeene opinie aenwyst als niets gedaen te hebben en T géén uyt 't volgende gaet blykenMen oórdeele en men laete elkeen regt wedervaeren Suutn cuique. Al AL De Aloor, Aleirsschaut, De Windt, Huylebroeek, De Graeve, Lenaert, Lievens, Droesbeke. Armen-jAPOTeék. 1755 1885 1117 851 800 56 551 44 CholerX hospitael. 570 90 184 41 55 22 2125 1975 1501 872 855 Bovendien dient te worden aengeslipt dat, uytgeuomen ALM. Droesbeke en Lievens, onze 78 _;eneésheeren omtrent hun getal recepten hebben verdobbeld met de vizieten by de burgers deézer stad welke in ruyme maet dóór den geessel zyn aengedaen geweéstimmers, 't is aen geheel de stad bekend hoe onze edelmoedige en aglbaere geneésheeren dag en nagt de straelen doorkruystenhoe zy geenen tyd hadden van meteenig respyi te eélen, te drinken of een oogenblik hunne afgematte lede- maelen te rusten; hoe zy dikwils van.vyf zes kanten te gelyk wierden overvallen en gepraemd dóór ouders vóór hunne stervende kinderen, dóór kinderen vóór hunne zieltogende ouders, dóór den eenen vriend vóór den anderen etc.. etc. en dat onze waerlyk menschlievende heeren a 1 tyd even minzaem, even gelaeteu in vuyle hutten, op verpeste zolderkens, in stinkende kamerkens drongen om er eenen van alle menschen veriaeten armen te bezorgen, om er te doen 't géén wy hier, kiesheyds- halve, zullen verzwygen, maer waervoór onze stad hun eeuwigen dank zal verschuldigd blyven.... En dan nog die diensten miskend zien! dan nog die heeren vergeéten zien! dan nog de belooningen zien geévea aen deéze welke van dit alles niets gedaen hebben.... Waerlyk de pen ontvalt ons en de veronlweêrdiging belet ons verder dien akt van ongehoorde ondankbaerheyd aen onze Iandgenoóten te doen beseffenEgter mogen wy niet eyndigen zonder andermael aen onze moedige stryders tegen den" moorddaedigsten aller geessels, in naem van 'l geëerd publiek, de grondhertigste dankbetuigingen en bil- lyksle gevoelens van erkentenis uyt te drukken. Dat in andere steden de toekenning der inedaliën etc. ook gioote ontevredenheyd hééft veroorzaekt, zal men konnen zien uyt de volgende regels die wy aen hel Handelsblad van Antwerpen ontleenen Van alle zyden stygeu klagten op, dal de verdeeling der belooningen vóór beweézene diensten tydens den cholera, niet vry geweést is van partydigheyd. Te Brussel is de proteslalie algemeen. Te Luyk hebben twee doctors, de heeren Vemune en Bixue, den eersten aen den koning, den tweeden aen den minister vau biunenlandsche zaeken geschreéven. dal zy bedan ken vóór. de toegezonden medalie. Te Antwerpen is een sterk gemompel, waerin niet zelden hel haetelyk wóórd partyschap, doorkomt. Is dan het liberael kabinet zoo onverbiddelvk vast aen dat wóórd verbonden, dat het er zich zelfs niet van ont doen kan, in het erkennen van beweézene diensten Den heer Vediune zegt onder andere de volgende zinsnede, in zynen brief aen Z. M. den koning Ik beleur, Sire, die medalie niet te kunnen aenneémeu, hoe vereerend zy ook is; van eene zyde, omdat, als ik ze aennam. dit zou erkennen zyn, dat ik minder voorde cholerieken gedaen heb, dan zekere andere van myne eollegas, aen welke men een hooger bewys van onderscheyding hééft gemeend te moeten toekennen*van eene andere zyde, omdat, toen ik nagt en dag, myne zorg aen de cholerieken besteedde, ik slegts eene pügt van meuschlievendheyd heb volbragt, vóór welke ik denk geene beloouing of onderscheyding verdiend te hebben...» Den tweeden doctor, den heer Bixue, schryft aen den minister van binnenlandsehe zaeken, dat hy de eenige onderscheyding, die hy begeerde, verworven hééfthet waren de bewyzeu van agtingen erkentelykheyd, die per schrift hem dóór T schepen-collegie en dóór het bureel van weldaedighcyd wierden toegezonden. Die zaek zal natuerlyk meer en meer in bel licht komen, en doen zien, of het ministerie regtig of nietregtig gehandeld heelt.

De Denderbode | 1850 | | pagina 1