ZONDAG 18 AUGUSTA 1880. VIERDEN JAERGAAG.-A' 204. AELST, den 17 Augusty. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prvs der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centimen den drukregel. De pcrsoonen die vóór een geheel jaer inschryven, mogen alle dry macnden kos teloos eeno annonce van 10 drukregelen in ons blad doen placl- sen. Indien iemand regtveêrdige klagten of gegronde rekla- men in 't algemeen belang te doen hééft, hy mag op onze onpar- tydigheyd rekenen; aen deéze zullen wy plaets in onze kolon- nen verleenen en dezelve ondersteunen. Dit weekblad zal CHIQUE verder gewaegen van alle brochueren, schriften, boeken, prin ten, etc. waervan een afdruksel aen deszell's opsteller zal wor den toegezonden. De naemen der persoonen die ons eenigc stukken zouden begeèren mede te deeleu, zullen gebeym ge houden worden, ten zy wv m regie gedwongen wierden dezelve te doen kennen. Gcene stukken waervan wy de opstellers niet kennen, zullen in ons blad opgenomen worden. Men word verzogt alle artikels, annoncen, geld etc. vragtvry toe tc zenden. De redactie van dit blad gelast zich met al wat dun druk aengael. WIE IS EK VERANDERD Sedert cenigen tyd is er veel geschreéven, en niet min ge klapt, over eene aerdige zaek, de aerdigste die er misschien sedert lang is voorgevallen. Die aerdige, die wonderbaere zaek is eene verandering van princiepen, iseene politieke bekeering, daer niemand op gedagt had, die onmogelyk scheen te weézen, en die een ieder zoo vremd schynt te zyn al of het manneken uyt de maen was gekomen 't is de verandering, de bekeering van M. Rogier en consoórlen, of van den Mcssager de Gand Ik zeg van iM. Rogier en consoórlen of van den Mcssager de Gand, want wie van deéze twee eygentlyk bekeerd of veran derd is, schynt een raedsel te weézen, maer altyd is het zeker dat den eenen of den anderen is omgekeerden veranderd. Onze leézers zullen dit misschien vóór eene grap aenzien, en hierom den moed niet hebben van voort te leézen, doch wy verwittigen hun dat het geene grap is, maer eene ernstige zaek die alle aendagt verdient, en vóór allen,waeren Belg, véél agterdenken baert. Men moet weéten dat er in den hollandschen tyd tot Gcnd dagelyks een dagblad verscheén, 'tgeén vóór opschrift had Le Messager de Gaad, etc. Dien Messager was van den hol lan der vader Willem gehuerd en wierd van hem rykelyk betaeld om al dc knevelaryën, de verdrukkingen en ongeregtigheden die wy van Willem le verdraegeu hadden, goed te keuren en hemelhoog te verhellen. De liberaele gazetten speélen heden de zelfde rol, en toen vader Willem niet zynen fameuzen Goubau, Van Maanen en Van Gobbelschroy zich toelegden om de Belgen in hunne godsdienstige gevoelens le krenken, wals den Messagcr hunnen voórvegler en hield zich bezig niet dagelyks tegen den godsdienst en zyne bedienaers uyt té vaeren. Maer eyndelyk hel jaer 1830 is daer Willem, met zyne ministers, prins diamantski niet uytgezonderd, word over den Moerdyk gejaegd, en Leopold word koning der Belgen Goed, maer den Messager blyl't lot Gend verdedigen, zyn vaderlyk besluer, zyne regten op Belgiën, den Messoger houd niet op onze revolutie te schandvlekken, onze vryheden te versmaeden, met koning en ministers te spotten zyne woede tegen de religie en nae- mentlyk tegen de priesters kent geene paclen Somtyds word wel zyne pers verbroken, in stukken geslacgcn, maer eenige dagen nadien, den Messagerverschynt met eene nieuwe razerny tegen al wat vadcrlandsch tegen al wat godsdienstig is, dit hééft zoo geduerd van 1850 lol 1850 en nu op eenen keer, heeft den Mcssager zyne kazak gekeerd en is half veranderd; t' is te zeggen hy blyft wel ongodsdienstig gelyk hy vóór deëzen was, maer hy is vadcrlandsch geworden. Hy erkent nu onzen koning en zyne ministers, zyne groote mannen! Al wat MM. Rogier, Frère Orban en De llaussy doen of verriglen, vind hy goed, alderbest't nieuw politiek dat zy volgen, en dat in de logiën der vrymetsèlaers is gesmeéd; de wet op het-middelbaer on- derwys die zy* hebben voórgedraegen en, ondanks de petitiën, hebben doen stemmende willekeurigheyd die zy tooncn nopens de godvrugtige legaeten en testamenten 't onderzoek dat zy doen op kloosters en kerke-inkomsten, op kloosters en kerke-goederen; het cerlilicael dat zy vereysschen van met hert en ziel liberalisi te zyn, om tot eenige bedieningen be noemd te worden; de bescherming die zy aen alle nyverheyds- takken verleenen, en aen de bezonderste nyverheyd, aen den landbouw syslematiekelyk weygeren; immers veel meer andere knevelaryën te lang om hier te melden, zyn nu by den Messagcr even gelyk 'by de Indépcndance, den Précurseurden Observa- teur, meesterstukken van wysheyd en regtveêrdigheyd De werken van onze ministers worden dóór den Mcssager lot aen de sterren verheven!... Is er iemand die kan zeggen dat dit niet aerdig, niet wonder en boven alle wonderen is!., den Messagcr veranderd, den Messager bekeerd, ministerieel ge worden Maer is dit waer Is den Mcssager veranderd, bekeerd, om dal hy allen lof aen onze ministers gcéfl Dwaeze vraeg zult gv zeggen en nogtans hier is den knoop aen vast, hier is liet peèrd gebonden Is den Mcssager veranderd, ge keerd tot onze ministers? ofwel zyn onze ministers veranderd en gekeerd tot den Messagcr hoort leézers en óórdeelt Den Journal des Flandrcs, insgelyks een Gendsch dagblad, beweert by hoog en leeg dat den Mcssager veranderd is; dat deézen zyn couleur, zyne opinie verlaet vóór eenige duyzende franken; dat hy zich laet smeóren met de muntolie van M. Rogier en consoórten; dat er lusschen hem en onze ministers aerdige merkten zyn gesloóten Maer den Mcseagcr loochent dit alles en verklaert dat hy niet is bekeerd, maer dat het Belgisch ministerie tcenemaef is bekeerd klaerder gesproken, den Mcssager houd staen dat hy nu nog de zelfde principen, de zelfde gedagten Verdedigt, de welke hy onder Willem heeft verdedigt, maer dat het belgisch ministerie nu de zelve prin cipen de zelve gedagten hééft en volgt, die Willem hééft gehad en gevolgd, dus dat er geene verandering is ten zy van den kant onzer ministers, de welke nu doen 't geen Willem, Gou bau, en Van Maanen hebben gedaen, te weéten de katholyke plaegen, tergen, vernederen, verdrukken, overheerschen Maer nu ten slotte, wie hééft er gelyk wie. zegt er de waer- heyd, den Journal des Flandrcs of den Messager Wy gclooven dat zy beyde gelyk hebben en de waerheyd zeggen; wy gclooven dat den Mcssager is uylgekogt van Onze ministers, en wy gc looven niet min dat den Messager zich hééft laeten uylkoopen, en onze ministers prysl, hemelhoog verheft om dal zy op zyn Willems werken, de voetstappen van Willem bewandelen. Hier uyt trekken wy dit gevolg dat orangist zyn, Jiberalist of ministerieel zyn, eenen huisepot is; dat de orangisten en libe- ralisten (waer onder ook dc vrymetselaers begreépen zyn), te samen spannen en eikanderen de hand geéven om de katholyke en bcdaerde party den oorlog aen te doen!... Mogten wy in onze mevning bedroógen weézen eyndelyk den generael Brialmont, als minister van oorlog: van deezen nieuwen minister zegt de openbacre opinie dal de eer en belangen des legers aen eenen ervaren man zyn tocbelrouwd; dit willen wy gelooven, doch blyft te bezien wat er met den gezwollen oórlogsbudget zal gedaen worden. IIERP LAESTER1NG VAN HET MINISTERIE. 'T is eyndelyk gelukt, na lang zoeken en herzoeken, dry mannen le vinden, welke zich hebben laeten overhaelen om hunne naemen nevens deéze van MM. Rogier en Frère te plaet- sen, en aldus de sluyplrekkingen van't stervend liberalislendonv eenigzins te verzaglen. De twee groote baezen der iiberalisièn, MM. Rogier en Frère, hebben meèrmaels gepoogd aen elkander 't gras van onder de voelen te snyden, ol in klaerdere wóórden, die twee volksplaegers hebben, sedert cenigen tyd gezogt, eikanderen verloóren le speélen maer wyl zy beyde aen hunne ministersportefeuille hielden gelyk aen hun vel, zoo gebruyklen zy van wederzyds dc listigste streéken om ze le behouden, streéken die evenwel niet onopgemerkt konden doórsluypen, want is M. Rogier eenen franschman, M. Frère is eenen wael, en dit is genoeg gezeyd om te doen verstaen-waerloe zy bckwaem waren ten eynde op de ininisterieéle kussens te mogen hlyven zitten. Dan eyndelyk ziende dal fyn legen fyn geene voeyering noodig had, hebben den franschman met den waèl, en den wael met den franschman 't geschil ten halven dóór gedaen, en zich aldus wéér op hunne zetels gelymd lot dat zy er dóór de eene of andere ernstige gebeurtenis vóór altyd zullen afgerukt worden, al ware er hun vel dan ook moest blyven aenplakken. Deéze gebeurtenis zal zich niet lang laeten waglen, want, T poli tiek van partygeest, van geweld, van verkwisting is reeds met eene impopulariteyt gcslaegen die men onmogelyk zal poogen weg le neémen. Ondertusschen zy 't geweéten dat M. Tesch, lid der volks kamer, als minister van juslicie is benoemd, M. Van Hoorebeke, afgeveêrdigden van Eeeloo, tot het.ministerie van openbaere werken, en den generael Brialmont lot het departement van oorlog. Vóór wal M. Tesch betreft, niemand ontkent hemde noodigc bekwaembeden tot vervulling van dien post, maer moeyelyk begrypl men hoe hy zynen naein hebbe kunnen leenen aen een ministerie, welks kwakzalvers-politiek hy meermaeis hééft afgekeurd. Het ministerie van openbaere werken, waerin zoo ontzettend veel millioenen gesmolten worden, is al wederom in de handen van eenen advokaet gevallen welken, al ware zyn hoofd vol wellen en regterlyke kennissen, toch weynig het aenleggen van kalsy- en spoorwegen, het graeven van vaerten of rivieren, het besluer van waterwerken etc. etc. bestudeerd hoéft, welke zaeken dan ook dóór zulken mi nister niet konnen beridderd noch nagezien worden, en dus altyd in haeren geldverslindenden toestand moeten biyven verke; ren. Het besluer van den stadsspoorweg zou eene gron dige hervorming moeten ondergaen, omdat den staet aen dien tak jaerlyks 7 a 8 millioenen franken toedraegt; en hoe zal 't mogelyk zyn dit besluer te hervormen, als den minister er volstrekt geene kennis van hoéft? Droevig voóruylzigt' vóór de schatpliglige welke, vermoeyd van beloften, zoo zeer verlangen naer daedelyke, naer weézenlyke gcspacrzaeinheden. Komt Minister De llaussy welken, als eenen tweeden Willem den koppigen, van den morgend tolden avond studeerde om nonnen, rcligieuspn en priesters te plaegen, gevoelende dat zyne pyp uylgerookt was, dal men van hein niet meer wilde en dat ïiv in t kort zou algedankt worden, komt, als 't ware vrywillig, van zyn ministerie af te zien. Maer, wacrom dit zoo plotselings gedaen nu dat den Iiberalisièn haspel zoo verward is? Wel eenvoudiglyk omdat er nu juvsl een plaelsken open was 't géén jaerlyks YYF-EN-TVYTNTIG DUYZEND FRANKS weêrd is, en dat de liberalisten wel weéten liberael tc zyn als zulks ten kosle is van andermans borze en vóór hunnen eygen zak. Ja, ja, Belgen, gy moógt het zeer wel weéten, M. De llaussy, ge- weézen justicieminister, is benoemd tot gouverneur der nationale bank, en dit met een profvl van 25,000 fr. 's jaers 25 duyzend franken 's jaers om geholpen te hebben, de ver pletterende leeningen uyt onzen zak le kloppen 25 duyzend franken 's jaers om sedert de opkomst van 't nieuw politiek, 65 millieenen franken te hebben helpen ujjjvdsnaemelyk Vóór den oorlog. fr. 9,000,000 Voor hel inwendig2,000,000 Vóór openbaere werken5,000,000 Leening van den 26 February 1818. 12,227,000 Leening van den 7 Mey 181825,541,500 26 Mey, uytgaef van papier12,000,000 Te samenfr. 65,768,000 Welk sommeken isverdweénen in slegts twee jaeren, en dit boven het budget van 117,000,000 fr. 's jaers. 25 duyzend franken 's jaers om den armen zoo onbermhertig van menig testament le hebben beroofd 25 duyzend franken 7s jaers, om nonnen en priesters te hebben gekweld en dit légen 21 duyzend franken 's jaers geduerende dry jaeren.... Dus 2i en 21 maeken 42, en nog 21 maeken 65 duyzend franken op dry jaeren om gedaen te hebben 'l géén wy hier hoven vermel den, en dan nog dien vetten post vóór slot van rekening Waerlyk, de Belgische schatkist is liberael, als zy zoo gewillig en zonder legenzeg met geheele zakken geld naer 't hooi'd smyt van mannen die de Belgen veel liever novt zouden gekend hebbenMaer, zoo gaet meermaeis, verdient met alle regt het eerekruvs of eenige andere gunst, en gy zyt van zekeren haspel niet, weg met u, men doet u liever meer beiaclen, men werpt u liever schandwóórden en lasteringen naer 't hoofd verdient een ander kruvs, en niaekt deel van zeker klieksken, en alles zal u wel gevallen, men overlaed u met eer en wecr- dighevd, met geld en gezag O verkeerde wereld DE GESPAERZAEMHEDEX. Wanneer de mannen van het nieuw politiek aen het gouver nement gekomen zyn, zegt den Belg, hebben zy beloofd spaer- zaemheden le doen. Zy hebben zoo wel gespaerd dat zy de leeningen van 40 millioenen opgeëéten en er nog eene schuld van 56 millioenen bygemaekt hebben. Den heer Frère voórnae- menllyk hééft zekerlyk zich meest doen onderscheyden dóór zyne groote beloften. Zie hier hoe hy de zelve gehouden hééft 'T is den Phare die spreekt Wanneer in 1847, meester Frère minister van openbaere werken geworden is, heeft hy dit.jaer de onkosten van zyn departement met 1,700,000 vermeerderd. In 4848 heeft hy vóór vermeerdering van rails, 1,542,000 franks gevraègd, somme welke hy verzekerde tocreykcnd le zyn; in de inaeud February van het zelfde jaer vraegde hy nog 5 millioenen vóór het zelfde voorwerp. Den heer Frère is alsdan minister van financiën geworden en sedert dien heeft hy agter hem eenen kleynen steèrt gelaeten van 405 millioenen Het dunkt ons dat de dagbladeren, dóór vremde schryvers opgesteld, nog niet genoeg den lof van de ministers maeken. anneer men de eer heeft dóór zulke behendige staels-inannen bestuerd le worden, zou men uyt erkentenis vóór hen stand beelden moeten opregien. Wy twyfelcn niet of al de geénen die

De Denderbode | 1850 | | pagina 1