aen het schotelken zitten zouden met greligheyd in den onkost komen. OVER DE LEERWERK HUYZEN TEN PLATTEN LANDE. De Iccnoerkhuyzcn ten plallcn lande lioslen te veel aen de ge meen lens, dit is onze ovetluyging, en dóór daedzaeken zullen wy ons gezegde bew vzen. Van het zelve gevoelen was nog onlangs M. den gouverneur, toen hy te Oordegein het leervyerk- huys ging bezigtigen. Het is dit leerwcrkhuys, 't geen wy 'gaen tot voorbeeld neémen om te toonen, dat zulke gestigten "te kos- telyk vallen vóór de gemeen lens. Hier toe zullen wy ons van daeg vergenoegen, met aen Meester Louis en Charles zynen knegl vier vraegskens vóór te stellen zy immers, en zy alleen weéten op cenen centiem na, hoeveel dit gebouw al gekost heeft aen Oordegem. Hunne antwoorden op onze vraegskens zullen ons, indien wy ons in het minste punt vergist hadden, ton regte wyzen, en wy zullen die antwoorden zondag toeko mende zeer geern aen onze leézers mededeclen. 1° Is het waer, dal hel buys, Tgeén nu te Oordegem-op zyn voorhoofd draegl den titel vanLeerwerkhuys, op het sterk aendringen van den heer Burgemeester, over twee jaeren ten koste van de gemeente gekogt is vóór de somme van negen duyzend francs, daer elk een zegt, dat hotten minsten een derde ie veel is. 2° Is hel waer, dat dit buys, aen 't welk nog al véél reparation gedaen zyn, tegenwoordig ongebruykl stact? Hoe veel die repa ration gekost hebben, zal men weéten als Meester Louis zyne rekening doet. In alle gevalden boer zal 'l al beladen 5° Is het waer, dat men agter dit huys een werkhuys gebouwd heeft vóór liön a twaelf getouwen, en dat er niet "een gelouw in stact Hoe veel honderde francs dit werkhuys gekost hééft, zal Meester Louis ook in zyne rekeninge kenbacr maeken. Maer toch in alle gevalden boer zal het. al beladen. -4° Is het waer, dat Meester Louis in het begin van den voor leden zomer nog een ander werkhuys gebouwd heeft vóór vcer- tig a vyftig getouwen, en dat er geen twintig Oordcgemsclic weevers in werken? Hoe veel duyzend francs dit werkhuys ge kost heeft aen de gemeente, zal ook blyken uyt de lang ver- wagte rekening van Meester Meester Louis. Om deéze vraegskens te sluyten onderstellen wy eens dat, 1° de onkosten vóór den aenkoop van het huys, 2 de reparation aen 't zelve gedaen, 5" hel bouwen van het kleyn werkhuys, het bouwen van helgroot werkhuys te saemen vyf duyzend francs gekost hebben; deéze vyf duyzend francs gevoegd by de negen duyzend francs van aenkoop, maeken de ronde somme van VEERTIEN DUYZEND FRANCS. Hééft men dan geen gelyk van le zeggen dat de leenverkhuyzen te veel kosten aen de gemeente Volk van Oordegem zegt gy dit ook niet Of zon misschien iemand peyzen, dat Oordegem een Californién is, waer men goudmynen vind Neen, neen, Oordegem is geen Californién: het is cenc gemeente van twee duyzend zielen, waer van ontrent een derde arm is. fOm voórlgczcl le worden.) Het Verbond van Aclsl, 'l géén zoo dikwils gesloft en ge roemd heeft over zyne liefde tot de orde en rust, over zynen eerbied voor de wetten etc. etc. komt thans bewyzen dat al dit gezwets lautere schynhcyligheyd is, geschikt om 't publiek te bedriegen... Nu dat 't Verbond zich zeiven teènemael .ont maskerd hoéft, blyft daeromlrent geenen den minsten Iwylfel meer over. En waerin bostaet de ontmaskering In het toe- juyehen en goedkeuren van den verraederlyken aki van doctor Lievens tegen ons gepleegd; van dien schandelvken akt waer- doór, deézen persoon de agting van al wat'trell'elyk en ver standig in de stad en omstreéken is, geheel verloren hééft. Met de enkele goedkeuring van die onbeschofte geweldenaèry is 't Verbond niet te vreden, er moet meer tegen ons gedaen worden orn ons, in de bestraffing der onregtveêrdigheden onzer woelige klubsmannen le verhinderen er moeten schop pen, stampen, stokslagen en meerandere wettige?? middelen tegen ons gebruykt worden En dan nog stelt het Verbond zich in gramschap, omdat wy ons tol het geregl hebben ge wend Het schandblad der klubistcn voert daeiomtrenl eene zoo eerlooze lael, dat wy ons meer en meer moeten overluygen wel gedaen te hebben ons regtstreéks naer den bevoegden regler. le Dendermonde te wenden, want wat voldoening ware er te hoópen vóór ons als wy overleggen wie er de sehryvers zyn van 't VerbondAls wy zien dat die gasten het wereldlyk regt aen alle goede christenen zouden willen ontzeggen, als hun gedagl is dat eenen goeden katholyken zich aftyd zou moeten laeten slaegen, stampen, schoppen en mishandelen, zonder lot den wercldlyken regter te mogen toevlugt neémen, wyl hy alleen op de hemelsche belooning zou mogen lioópcu üi Zoo dal, volgens 't Verbond, 'ircgl alleen zou moeten hestaen voor schurken en deugenicten welke in 't ander leven, mis schien gelyk de Verbondsheeren, gecne belooning verwagten... Wacrlyk wy zyn beschacmd dal er onder de gazelschryvers persoouen gevonden worden welke op cene zoo schandigeWyze die taek onléeren.... Maer hel zy, wy hebben d'eer 't Verbond en zynen aen hang le verwittigen ilat het sterk zou konncn verwonderd zyn indien men eens poogde de bedreygde schop pen of stampen ten uytvoer te brengen.... T geéu wy vernomen hebben, is van aerd om de aemiagt onzer politie gaende te maeken; 'tzal ook goed zyn dat M. den Procureur des konings er tydelyk van onderrigt zy, want de luglelooze acnhilsingen en schandalige beestigheden die 't Verbond in zyn Nr van zondag uylbraekl, zyn op geenen kouden steen gezonken, al denken onze klubistcn dat er vóór vrcédzneme inwooners, vóór pliglkwytende burgers, vóór goede christenen, geen wereldlyk regt mag hestaen, wyl deéze alleen op hemelsche belooning mogen wagtcni)e politie boude liet zich voorgezegd. Noyt heeft oenen minister zyne portefeuille neergelegd welken meer den algemeeticn afkeer op zich getrokken had dan minister 11e Haussy. Hy 'igccstclyk en reglerlyk order :s dien wael in ongenade en minagling gevallen...' En noglahs, wie wierd er ooyl rykelyker beloond dan minister De Haussy,' ».y die, bezweóken onder zyne eygene nietigheyd, siegts spoóreti van vryheydsschending en partygeest gclaeten hééft V M. Rolin keert lot zyn advokaelen-kanloor terugware hy er noyt uylgekomen, zyne eer en facm zouden er hy gewon nen hebben V Den franschman Chazal hééft, eer hy 't ministerie ver liet, gezorgd een plaetsken van eenige duyzende fr. ten zynen dienste te houden. Zoo gaet het met al die vreindeliugen, zy mesten zich vet met hel zweet der Belgen. Men verzekert dat den nieuwen minister Van Iloorebeke zal danzen gelyk II. Frère schuyffellHy was immers op steller van den Obscrvaleur en professor in de brusselsche liberale universiteyt. V M°n vraegl of meester Frère op den nieuwen minister van juslieie, M. Tesch, den invloed zal hebben dien hy uyt- oeffende op I advokaetje De Haussy.... Of hy al wat geeslelyk en miidaedig is, zal kwellen en plaegen Of hy de pastors zal komen slooren in hunne sacristy, met hun de benoeming der kosters te betwisten Of hy hun zal willen uylsluylen van het voorzitterschap der kerkenraeden Of hy hunnen hof zal komen afmeéten om hun jaerlyksch traktement te vermin deren Of hy die ongehoorde dwingelandy zal pleégen nopens den uytersten wil van liefdaedige gcévers? Of hy eyndelyk ook zyn vermaek zal vinden in menschlievende gasthuysnon- nekens le plaegen en le stooren etc. Van generael Brialmont zegt men veel goeds, maer hy is oorzaek dat dit goed in twylfel getrokken word, omdat hy zich zoo onbezonnen met eenen Frère en eenen Rogier ver- eenigd heeft.... V Men bemerkt dat er in decs ministerie vyf leden zyn die toebehooren aen Luxemburg en Luykerland, 't is daerom dat hel reeds den bynaetn gekreégen heeft van Maes- en Moesel- minislerie. Dien lapnaem is nog 't minste, maer 'tgeén de nieuwsgierigbevd gaende maekt, is le weéten of de nieuwe heeren met de oude zullen overeenkomen; of het programma van 12 Augusty 1847 zal doórgaen en of M. Tesch 'zich zal konncn schikken naer den wil van M. Frèreof hy zyn gekend gevoelen zal veriaeten nopens '1 leger, den landbouw, de regten op de vremde graenen, de erfenisregten en in 't alge meen nopens al onze grondwettige vryheden, maer byzonder- lyk nopens de wet op 't onderwys, waer hy meer lot den kant der gemaeligde dan tot dien der klubistcn hééft geheld 'T ware le wenschen dat den verslandigen Luxemburger de lafherligheyd niet toonde van, vóór eene ministersportefeuille, zyn vry gevoelen te verzaeken, en te hukken voor den jongen van den portier eener vrymetselaers-logie 'T Verbond zegt dat wy, in plaets van eene klagt te doen aen den heer procureur des konings, het leerstelsel van 'l Evan gelie moesten gebruyken, met onze andere kaek aen le bieden om er Doctor Lievens ook te laeten op slaen... Wy zullen onzen predikant hier opmerken dat wy dit Evangelisch stelsel zeer wel kennen en uyt dien hoofde onze andere kaek niet hebben weggesteeken. Doch daer er hier van Evangelische stelsels gesproken word, zullen wy er byvoegen dat er geene hestaen die zeggen dat wy onze oogen moeten aenbieden om ze door een mandeken krieken le laeten uylsleéken, gelyk Doctor Lie vens gepoogd hééft te doenWy kennen ook hel princiep 't géén leert dat men zich allyd moet wagten van met den duyvel of zyne trouwanten krieken le eéten, omdat die gasten de ge woonte hebben de steenèn in 't gêzigt te schieten.... Verstaet gydil, konfraler V llicr te Aelst is de veronlweêrdiging ten top gestereen, wegens cene aenzienlyke nullelooze geldverkwisting die hier aen 't verleggen eener goót aen de brusselsche-poorl gedaen word, en dit. zegt men, om Smerdis en nog eenen zyner vrien dekens le voldoen. Wat nut die verlegging kan bybrengen, weéten wy niet, maer dat zy véél geld zal kosten, dit is 't géén iedere» wéét, en 't geen men nog veel beter weet, is dal de stad véél nuttiger haere penningen zou besteéden aen 't kuyssehen of vergrooten der onderaerdsche goóten. welkers toeslyking de oorzaek schynl te zyn dat er hier ter slede dóór de laelste regens aenzienlyke schade is verrigt. Toen den gouverneur De Jaegher te Erpe was, is hy door den lieer Cornelius Evit op deézens buytengoed onthaeld. Tydens 't gaslmael, dat aldaer plaets bad, hééft den ouden Cor nelius eenen gezondbeydsdronk aen den gouverneur voorge steld, tevens den wensch uytende dat bet liberael ministerie in zyne liberale hervormingen en gcdaglcn moge voorfgaen Zie daer een der menigvuldige gezigten die den heer Cornelius kan gentrekken, 'tgeén wy nog niet gezien hadden. Hoe véél zou er dien man wel hebben ?'T schynl dat 't getal nog da"e- lyks aengroeyt. Deézer dagen is den volrnaekings-raed om den program der studiën van middelbaer onderwys vast te stellen, gekoózen, onder voorzitterschap van den minister van binnenlandsclie zaeken. Denzelven beslaet uyt de volgende mannen de heeren Devaux en Dequesne, leden der kamer; Stas, raedsheer aen bet hof van appelWeiier, kolonel der genie, Trasensler, professor by bet Atheneum te LuykWezel, professor bv liet Atheneum van Antwerpen; Petit, professor aen het Atheneum van Brussel; Gantrel, professor aen het Atheneum van Gend, en Coene, professor aen het collegie van Luyk. Wy zoeken te vergeefs naer eenige vlaemsehc elementen in dien volinaekings-raed. Hoe zal men, met al de noodige kennis, het viaemsch gunstig in deprogram doen vertegen woordigen (Handelsblad). Met hertzeer zag men gisteren morgend alhier het buytengewoon slegt weder te gemoet, omdat hetzelve eene groote hindernis moest toebrengen aen eene pleg- lige feest waernaer menigen letterminnaer jaerlykstragt. Men gevoelt dat wy hier willen spreéken over'de prys deeling aen de leerlingen van ons Collegie, plegtigheyd die dóór den acnhoudenden slagregen, siegts op eene zeer onvolmaekte wyze is konncn verrigt worden. Dc uytgestrektc tent die op 'tagterpleyn van 't Collegie alle jaeren word opgeslaegen en die dan ook dóór haer zoo pragtig als smaekvol theatër, eenen verrukkenden blik aenbied, was ditjaerwederom in volle orde gebragt, maer de geduerige stortregens hadden den vloer als 't ware in eenen modderpoel herschapen, en daerby nog de geduerige ónzekerheyd van eiken oogenblik door cene slagvlaeg te worden verrast, heeft van het ten too- neelte voeren der drama doan afzien en 't bestuer by eene ryke Ouverture in symphonie, een fraey koorgezang en een paer tusschen de prysdeeling gelaschte zangstukjes doen bepaelen. Dit besluyt, hoe noodzaekelyk en ge grond het ook was, teekende 't spyt op aller weézens af, en niet zonder reden, wyl de herrinneringen aen voór- gaende jaeren wederom een uytgeleézen gezelschap naer ons Collegie hadden heen gelokt. Om zich andermael aen d'eene of andere iiertroerende of klugtige vertoo ning te vergasten. Maer het zy, elkeen hééft zich moeten getroosten met de lioóp dat een andermael 't verlies op eene andere wyzc zal vergolden worden. Terwyl wy hier over ons Collegie spreéken, neémen wv de gelegenheyd te baet om onze landgenoóten te berigten dat de cursissen in ons van ouds bekend gestift gegeéven, al de stoffen bevatten die dóór de nieuwe wet op't onderwys vereyscht worden, om als universiteyts- leerling te worden aenveêrd. Ons Collegie is ook vrv onafhangelyk en onder 't uytsluytelyk bestuer der eerw! Paters Jesuiten, welke, om hun allezins stevig, zuyver en uytgebreyd onderwys liet vertrouwen overal hebben verworven en derhalve alle aenbeveéling konnen ont- beêren. Men schrvft ons uyt Geeraerdsbergen Zyne Hoogw. den bisschop van Gend, hééft dynsda" jongstl. de gewoone plegtige prysdeeling in het kollegie van Geeraerdsbergen, met zyne tegenwoórdigheyd ver eerd Van vroeg in den morgend was de stad dóór véél vremdelingen van aenzien bezogt om met haere voórtref- felvke burgery deéze plegtigheyd by te woonen. Den hoogagtbaeren Prelaet hééft ter deézer gelegenheyd eene zielroerende aenspraek gedaen die op de menigte den diepsten indruk hééft te weég gebragt. Men bemerkte aldaer tegen gewoonte, de absentie der eerste stads magistraeten, als pronkappel Van Santen, Colonel schepenen, den resideérenden volksvertegen woordiger, den senateur M. Prosper, andere bons pères de familie, en verder pronksieraeden uytleggcrs van de wet d la Siccardi. Ken groot deel meêrschen rond onze stad zyn, dóór de geweldige regens, onder water gezet, zoo dat de veevelters verpligt zyn geweést hunne beesten naer an dere plaetsen te vervoeren. Verleden donderdag is, ontrent eenen diër meêrschen.. aen blixem gevallen en hééft eenen dikken boom van boven tot onder opengereéten. Van alle kanten des ryks verneémen wy dat de overvloedige stortregens groote schade hebben toege- bt agt aen veldvrugten, huyzen etc. Te Geeraerdsbergen is 't water stroomswyze den ouden berg afgedaeld en hééft onder andere eenen beestenstal met al wat er in was meégerukt. Veéle huyzen en kelders zyn overal gelvk liter onder water gezet, met een wóórd, in veéle plaetsen zyn de straeten letterlyk in bevaerbaere rivieren veran derd geweést. De overgroote nattigheyd schynt aen de aerdappelen zeer nadcelig te zyn, wyl de ziekte, sinds den aenhoudenden regen, zich op véél plaetsen zeer sterk heelt getoond. Nogtans verzekert men dat meest het kruyd is aengedaen en dat de aerdvrugt wclligt nog zal goed blyven, indien 't weder zich hersteld. Den vreedaerd waer wy in een voói ig nummer van ge sproken hebben en die aen eenen persoon,'in een gevcgt alhier den neus afbeet, is dóór de reglbauk van Dendermonde'tot acbl maenden gevangzitling veroordeeld geworden. By koninglvk besluyt van den 3 augusty, zyn de volgende hulpsommen vergund 2000 fr. aen den gemeenleraed van Meire, vóór bel heropbou wen der kerk deézer plaets. 250 aen de kerkfabriek van Baevegbem, vóór de herstelling van bel dak deézer kerk. Onlangs hebben wy aengekondigd dat den koning be- loold bad de jubelfeesten, welke den 25 deézer maend le Dendermonde zullen plaets grypen, met zyne tegenwoórdig heyd zou vereeren; thans verneémen wy dat de koningin, de koninglyke familie en de ministers hem derwaerls zullen ver gezellen. Sinds de inwooners dit weéten, is bunnen iever en geestdrift verdobbeld. Den historieken stoet zal alle verwagling over treffen, men spréékt niet als van goud, zyde, fluweel, enz. De kleeding van Robrecht van Dampierre, Dirk van Dendermonde. Malhilde van Dendermonde, Ileyman en Vorsie, is voórtreöe- lyk. Het jong rneysje, die de siad verbeeld, draegt een met zilver gestikt zyden kleed, eenen ronden iluweelen mantel, geboord met bermelyn. Den wagen verbééldende de schoono kunsten en de gcrégtigbeyd, zal alleen meer dan 2,500 franken kosten. Nooyt zal er een schooner festival plaets gehad hebben. Reeds hebben er zich meer dan dertig maclscliap- pyèn doen inschryven. Men zegt véél goeds van eene cantate van M. Leo De ISurbure, welke met begeleyding van groot orkest, dóór 300 muziekanten zal uytgevoerd worden by de inhulding van het gedenkstuk, dat ter cere van David Lindanus opgerigt word. 1111. MM. zullen bet banket bywoonen dat bun dóór de stad aengeboóden word en des avonds op bet bal, dat ten sladhuyzc plaets beeft, verschynen. Wy verneémen dat de stad Dendermonde haere feesten dermaele zal opluysteren, dat geene stad van haeren rang er zal legen konnen opkomen. Dit doet ons genoegen, en wy porren onze vrienden en ken nissen aen deu oproep der ieverigo besluerders van Dender monde le beantwoorden.

De Denderbode | 1850 | | pagina 2