FRANSCHE REPUBLIEK. TYDINGEN UYT ITALIËN. By koninglyk besluyt is het ontslag aenveêrd van den ticer H. Wyisinan, notaris ter verblyfplaets van Dendermonde. Jan Baptisle De Luyker, kommissionaris, woonagtig te Zomergem, is tot 18 ntaenden gevang verweézen, wegens val- sche geluygenis in zaeken van enkele politie te Waerschool den 20 juny 1850. Den jury vóór den graed van kandidaet in de geneeskunst van de Universiteyl van Leuven hééft zyne wéfkzaemheden geëyndigd. Negen leerlingen waren ingeschreéven en allezyn aengenomen. Eenen heeft de grootste onderscheyding behaeld, dry de onderscheyding, eenen de eervolle melding, en vier zyn op eene voldoende manier gepasseerd. De prysdeeling aen de leerlingen der kostschool van Helle zal den 19 Augusty, om 9 ueren 's morgens plaels grypen. Ten gevolge der benoemingen van dry nieuwe ministers, zullen de kies-collegiên der arrondissementen Arlon, Eecloo en Charleroy byeen geroepen moeten worden, binnen den tyd van eene tnaend. De kiezers der twee eerste arrondissementen zullen uytspraek moeten doen over de herkiezing der heeren Tesch en Van Hoorebcke; degecnc van bet arrondissement Charleroi zullen moeten overgaen lolde benoeming van eenen nieuwen senaleur aengezien de wet van den 5 mey deézes jaers de bediening van gouverneur der nationale bank onvereenigbaer hééft verklaerd met het mandaet van lid der welgeévende kamers. M. de llaussy is tydens de kiezingen der maend april 1833 in den Senaet getïeéden, en sinds dien tyd zonder oponthoud en zelfs zonder oppositie herkoózen geweest. Men sellryft uyt Gend Met genoegen heeft men, in de laetste zitting van den communalen raed, hooren vlaemsch spreuken. Eyndelyk is de vlaemsche tael ook weèrdig gevonden om in den raed gesproken te worden. Van over lang, hebben wy gemeld, dat M. den burgemeester verlangde, dal men de vlaemsche tael gebruikte, maer dat hy, in zyne hoedaenigheyd van voorzitter des raeds, het voorbeeld niet'kon geéven, aenge zien hy eerst moest spreéken tot zyne medeleden, die a 1 tyd zich van de fransche tael bedienden, doch, dat hy de eerste gélegen- heyd zou waergenomen hebben om hel vlaemsch te verhcerly- ken met het in den raed te doen spreéken, zoohaest een lid zich in het vlaemsch zou uylgedrukl hebben. M. Dobbelaere-IIulin, beeft zaterdag dit voorbeeld gegeéven, en, getrouw aen zyn wóórd, beéft M. den burgemeester ook in het vlaemsch geant woord. Nog andere raedsleden, naemclyk MM. Lebégue, Van l'oltelsberghe-dc-Lapotlerie en Van Lokeren, hebben in het vlaemsch gesproken. Het is te hoópen dat men meer en meer gebruyk van de vlaem sche tael zal maeken, en dat men in het vlaemsch Gend, over de vlaemsche belangen, in den naem der Vlaemingen vlaemsch zal hooren spreéken. Te Brugge is het hospies van St.-Ifubert, voor arme gry- saerds, byna ingestortganseh dat gebouw is gescheurd en uyt elkander gerukt. Men schrikt en beéft by de gedagten aen de ongelukken die hadden kunnen gebeuren, indien dat gebouw ware ingestort. Al het water in de kanalen te Brugge is" bedor ven door het aengespoelde slootwater en het gero'oile vlas. De visschen dryven dood langs de oppervlakte. Niet alleen de rivier de Mandel, maer ook al de daerby gelegen beken en waterloopen zyn overstroomd. Den steenweg lussehen Thouroulen Rousselaere stond gisteren namiddag dry voelen onder water. Het zou dus Ivd worden dat hel gouver nement eyndelyk de Mandel doe kanaliseéren. Hel ka'lf is nu verdronken ongelwyfeld zal men den put gaen vullen. Den genoemden Jan De Iieyzer, eenen zevenligjaerigen man, zich van Aeltre naer de merkt van Wyngene begeévende, is op zyne reys by de ontmoeting van eenen bosch dóór twee booswigten zyn geld', hetwelk eëne som van nagenoeg de 450 fr. uylmaekte, ontnomen. Dcéze roovers zyn mei hunnen buyl in aile haesl verdweéneu zonder erkend te zyn. Wy leézen in de Gazelle van Geeraerdsbergen, 10 augusty Sedert het bezoek waermedc M. De Jaeglier, gouverneur van Oost-Vlaenderen, onze stad en omstreéks heéfl vereerd, schynen de liberalislen den moed hernomen te hebben en weder leven dig te wordenzelfs beginnen zy aen de bekeering der katholy- ken kragldaedig te arbeyden met bewysreden die onwederleg- gelyk zyn. Tc Onkerzele voórnacmelyk 'hebben de beloften welke M. De Jaeglier inden gemeentcraed" dééd, van den secretaris ad interim Van der Putten iu hel droog te doen zetten, hetwelk mislukt is eene zekere opgewondendheyd veroorzaekt, welke aldacr een ergerlyk en bloedig tooncel hééft te weég gebragl. Zie hier hoe de zack verhaeld word Twee persoonen, den eenen kncgl van den burgemeester der gemeente, Petrus De Smet, den anderen den genoemden F. Baeyens, boerenknegt te Santbergen, waren zondag 's voórmid- dags in de herberg hel Pannen-huys aen de kerk te Onkerzele, bewoond door J. B. DeTaey, lid van den gemeeuleraed, waerzy menig glas genever ledigden. Zy wilden den weêrd met hen doen drinken en hcrhaelden hem geduerig. Wy zyn liberael: en willen dat gy ook liberael word. Daerop had deézen gecne aen- <'a8t gegeéven, maer toen zy rond den middag alleen in de herberg waren, zogten zy met hem geschil, sloegen eene tafel aen stukken, greépen De Taev by het lyf, sleéplen hem naer buylen, sloegen hem met eenen kalsydesteen eene diepe wonde in het hoofd, en wierpen hem op den' grond, waer zy hem zeer mishandelden wie weet hoe dit alles zou geëyndigd zyn, zoo den oudsten zoon, welken dan juyst te liuys kwam, zynen vader niet ware ter hulp gevloógen, gewapend met eenen dikken stok, waermedc hy de twee razende gcdugle slagen toebragl, zoodal zy gcnoodzackl waren hem los te laelcn Vader en zoen vluglten in buys en sloóten de deur in slot; maer de woede der twee aenvalïers was zoodanig, dat zy eene balie die langs het huys stoud, uyt den grond ruktten, en" na de aenschouwers, die loegeloopen waren er mede bedreygd en verwyderd te hebben, stieten zy de cykcn deur aen stukken, en dyongen langs de opening weder binnen. Ilct gansch huysgezin W8s naer boven gevlugt. Maer ondertusschen was eene menigte volks loegeloopen, het welk de geweldenaers dééd verwyderen. Deéze"trokken eene andere herberg in, waer zy, om den zóón van eenen der sche penen tot hel liberalismustc bekeeren, hem by de keel valleden en hem byna wotgden. Gelukkig kwam de politie daeromtrent, die aen dat spel een eynde zette. De wonden loegebragt aen De Taev, die daervan bedlegerig is geweést, schynen geen kwaed gevolg te zullen hebben. Pro- ces-verbael is van die baldacdigheyd opgesteld geworden. Eenen Hoelogieeéter.Eenen zevenlienjaerigen knaep kwam over eenige dagen vóór de reglbank, beligt eene zilveren liorlo- gie gestolen te hebben ten nadeele van eenen nieuwsgierigen wandelaer in de Glazen-straet, te Brussel. Den knaep bekent zyne misdaed, en ziehier hoe hy dezelve uytlegt: Ja, mynheeren, ik ben gecnen dief van stielnooyt heb ik eenen spellekop gestolen, en 't is de schuld van Mynheer dat ik pligtig geworden ben. Mynheer stond daer al dry kwartiers te kyken naer een beéldeken dat vóór de venster hing, en hy schéén my zoodanig diep in gedagten verzonken, dat ik 'in myn eygen zeiven zey Zie, ik wedde dat eenen borzesnyder geene moeyle zou hebben om dien heer 's horlogie te pikken wagt ik ga ne keer probeéren vóór de farcezey ik zoo. 'K ging voórby hem, en stak stillekens mync twee voorste vingers in zyn onderveslzaksken, ik trok er zyne horlogie uyt, dic'nievers aen vast was, en ik ging voort. Jamaer,'als ik eenige slappen verder was, zag ik Mynheer, bleek en verschrikt, op zyne zakken slaegen gelyk iemand die iets kwyt is, en naer mv toekomen. Ik voelde dat het tyd was om de" horlogie van kant te helpen. Wat wil ik nu doen, om de liefde Gods, zey ik zoo. En eensklaps denkende aen die mannen die 's avonds in de herbergen degens en zweerden in hunne keél sleéken, stak ik de horlogie in mynen mond en begon tezwelgen uyt al mvne magt. Ik geloof dat liet bloed uyt myne oogen gesprongen "is ik dagtdat ik ging verstikken maer eyndeling ging zy "er toch deure 1 't is dan dat Mynheer my by de kraeg hééft gepakt en naer den Amigo geleyd. 'K kou geen wóórd spreéken, want die vervloekte, horlogie zat daer op myne horst, en nooyt heb ik beter meynen te sterven.... Den Voorzitter. En hoe is hel er meé afgeloopen Anlw. Wel Mynheer, zy is van zelfs afgeloopen zeker, want ik heb niets meer gevoeld. Men doet de zack tot het eynde uylstellen en terwyl doet men het sekreet van hel gevang onderzoeken, en inderdaed, men brengt welhaest een zeer schoon horlogieken, dat in hel "eheel niet welriekend is Den horlogie-eéter word vervolgens lot een jaer gevang ver oordeeld, waer men hem, in plaels van met uerwerken met ratatoellje en roggen brood zal spyzen. De Sentinelle des Campagnes verhaelt dat eenen gepension- neerden soldaet, die eenige spaergelden bezat, gansch alleen in zyn dorp eene kredietbank vóór den landbouw komt op te riglen. Zyne schuer dient vóór kantoor en geldkas. De zedelvk- heyd en de liefde vóór den arbcvd zyn de eerste voórwaerden welke hy vereyscht om krediet by hem te bekomen. Hy zelf waekt op het gebruyk welk er van zyn geleende geld geinaekl word zynen grootboek bevat 's jaerlvks een dertigtal loopende rekeningen. Den pagter, die zaed, mest of handwerkers noodi" heeft, gael hem vinden en gééft naderhand de geleende som terug met de intresten in producten. De operatie is zeer eenvoudig. Zouden die krediet-banken niet op eene grootere schael acngelcyd kunnen worden Ongelwyfeld. De laiidbouw-comités zou men kunnen belasten inet liet" bèStüer daervan, en er is geen een kanton, waer zulks niet uytvoerbaer zon' weézen zonder de minste strydigheyd met onze wetten. Wacrscliouwing aen den schaepsboer Over eenige da"cn boód zich eene vrouw vergezeld van eenen man die "in deeze omstreken zeer wel bekend was, by eenen boer van gehugt ouder Ghcel aen om zyne schaepon af te koopeu. Deii koop wierd aengegaen op conditiën van deschaepen te moeten leve ren op gestelden dag in eene herberg digi by Mechelen. Den zóón van den boer kwam op gemelden dag met zyne schacpeu op de herberg aengedreéven en vond er inderdaed de koop vrouw met nog eenen anderen persoon hy liacr. Des avonds ging den jongeling te béd, maer niet gewoon zynde op een ander te logeren kon hy slegt in slaep ge'raeken. Omtrent twaelf ueren wierd hy van eene noodzakelykhevd overvallen welke hem dwong beneden te gaen om er zich van te ontdoen. Maer groot was zyne verwondering toen hy zag dat men bezig was met zvne schaopen uyt den stal te dryven zonder hem dezelve betacld te hebben. Hy schreeuwde"aen- slonds om hulp en dadelyk wierd hy bygeslaen dóór de lieden van het huysgezin; maer aenstonds hadden de diefegge en den dief het hazenpad gekozen, en wy ontkennen of zy"lol nu toe wel aengehouden zyn. (Den Pagter.) De aeuhoudende regens hebben in verscheydene provin ciën de rivieren en wateren buylengewoon hoog doen klimmen en op veel placlsen aenzienlyke schade te weég gebragt. Te Meulebeke en omliggende, hééft de Dievealde weyden en de landeryën onder water gesteld. Nooyt hééft men aldaer, zelfs in den winter, zulke ovcrslroomingen gezien. Het verlies is on- schalbaer. Het valt op den boer, op de vlaskoopers en op de weéveis. Men wéét dat alhier de boeren hun vlas op zes macn- den krediet verkoopen dit vlas word op de weyden te bleek geleyd I is in dien stacl, dat bel vlas dóór de overstrooming is opgenomen en weggedraegen geweést. Den 8 's morgens ten 11 ueren, was liet water wat geleegd de Dieve is overdekt met vlas, van alle sóórten, maer men kent er deeygeuaers niet van. De landen met koorn, haver en aerdappelen slaen op ver scheydene plaelsen onder water. De lydingen welke wy uyt Ghistel, Oostende en uyt geheel den westen ontvangen, zyn niet beter dan die uyt den zuyden Véél landen stacn onder water. Te Lophem en Zedelghem zyn er ook véél landen overstroomd en maeken om zoo te zeggen maer een meer uyt. In de provincie Namen zyn de weyden buyten liaere oevers getreéden. De populierboomen langs den groolcn weg van Dinanl zyn meestal dóór hel water weg geslaegen. In het veld van Bouillon stond het water dat men slegls de koornhai- ren daerboven zag uytgesleéken. Gelukkig dat den regen scliynt te gaen ophouden, welk de gelcgenhevd zal geéven om den veld-arbeyd te hervatten. Te Rendsburg (Duytschland,) hééft er eene buskruyd- ontplolling plaels gehad, die 200 persoonen gedood «n gekwetst hééft. Er is in gansch Alstadt geen buys onbeschadigd gebleé- ven', lyken zyn reeds van onder de puynen gelrokken, en nog heeft men al de slagtoffers niet gevonden. De lyken zyn zoodanig verminkt dat zy niet te herkennen zyn. Men ontbreekt werklieden om de geschokte gebouwen te her stellen. Er is een bouwmeester naer Hamburg gelrokken, van waer hy met werkvolk zal terug komen. Ten gevolge van dit ongeval heeft men 400 deénsche krygs-gevaDgenen van Rends burg naer Altona gevoerd. \N elbedoo.nde eerlykheyd. Op de vyfde verdieping van het buys nummer 18, in de Geoifroy l'Asnier-straet te Parys, woont sedert eenen gcruymen tyd eenen armen duyvel, I'. Morot ge- heeten. Dien man, welken vóór de gebeurtenissen van 1848 in den hof der Tuileriën zyn dagelyksch brood verdiende, was door de february-omwenleling om zoo te zeggen van zyn beslaen beroofd geworden. Het weynig dat hy in vroeger jaeren had kunnen byeenleggen, was dan ook spoedig verteerd geworden. Hen ongelukkigen verdiende niets en toch moest hy, zyne vrouw en zyne twee kinderen eéten. Hy was dan ook weldra lot de grootste armoede vervallen, zoodat hy zich meer dan eens ver- pligt zag de hand uyt te steéken en eene aelmoes te vraegen ten eynde zyn gezin niet van honger te zien sterven. Na alle poogingen aengewend te hebben, om hier of daer werk te verkrygen, nam hy eyndelyk het besluyt commissionnair te worden. Dit gelukte hem dan ook taemelyk goed, ten minste toch in zoo verre dat zyne familie nu geenen honger meer moest lyden en hy zelfs eenigzins zynen vroegeren stand na by kwam. Deezer dagen stond Morot aen de deur van den Hippodrome, overal rondziende of er niet een pakje te draegen of den weg te NSzen ssas, aen den eenen of anderen djek, die met een plezicr- ireyn naer Parys gekomen svas. In het heen en sveér wandelen ziet hy eenen heer uyt de Hippodrome komen, die mymerend zynen sveg voortzette. Plotselings ziet Morot een voórsverp uyt den zak van den onbekenden vallen hy snelt toe en het svas... eene porleleuille. Den man naloopen en hem de brieventasch ter hand stellen, svas vóór den eerlyken commissionnair het sserk van een oogenblik. Den onbekenden bedankte Morot duyzendmael en gaf hem voor zyne ecrlvkhevd een stuk van 50 centiemen!... De portefeuille hield vóór 5000 fr. banknoolen in. Den prefect van policie, van dit fcvt onderrigt, heeft dit zoo niet geladen hy heeft den armen doch eerlyken man eene som van 50 fr. doen ter hand stellen. Den II. ader hééft aen de kerk Sl.-Louis te Roomen eene jaerlykschc inkomste gegeéven van 100 kroonen, op voór- svaerde dat er dagelyks eene leézende mis zou gedaen worden, vóór de fransche soldaeten die in de pausselyke staeten gesneu veld zyn. Om zyne deelncéming aen de Siccardisvetten, hééft de geestelykheyd aen den piëmonteéschen minister; Sanla-Rosa. die deézer dagen overleden is, de II. Reglcn gesveygerd. Ten ges'olge deézer sveygering, hééft hel ministerie den aerlsbis- schop van Turyn. alsook de monikken van het Servitenorder doen vastzetten. Al de huyzen van dit order zvn gesloóten, en het vertrek van den senateur Sauli naer Roómën is uytgesteld Lr hecrscht eene groole gisting onder het volk, en er zvn eenige slecnen in de vensterruvlen van den pastor der kerk van St. Carol us gesvorpen. Vrankryk bezit straks 12,000 stuks kanon en 5 mil liocn vuur wapens; 8 miHioen kil. milraille en 15 millioen kil. poevcr. Men heelt berekend, dat hel in eene maend tvds 1,800,000 soldaeten kan te been brengen, goed gekleed en geoefend. Met de levensmiddelen svelke het bezit, zou het kunnen worstelen tegen Luropa. ?-Cn ZC®1 ^at 'iet '10f van ^00men voórneémens is de be middeling van Vrankryk in te roepen, ter vereffening van de zsvaere oneenigheyd, die lussehen den H. Stoel en den Piëmont is opgereezen. Parys, 15 augusty. Eenen brief uyt Londen meld, dat men voor een paer dagen zeer ongerust svas over den toestand van Louis-Phihppe; doch dat deézen geheel hersteld is. Hy krygt sjeel bezoek van fransche artislen, en houd zelf eene correspon dentie, met M. \avin, die zyne byzondcrc zaeken likwideért. y ,iectt. ceds groole sommen verweézenlykt dóór den verkoop van eenige goederen, die by in Vrankryk bezat, en beéft plaet- smgen gedaen op engelsche fondsen. Eene aenzienlyke successie is te Bahia (Braziliën) open gevallen. Zy is van eenen franschman, M. Renard, die aen de aetbte heerschende besmeltelyke ziekte overleden is. Dezelve beloopt verscheydene milliocncn. Den heer Renard had geene kinderen en men kent zyne erfgenaemen niet. Den franschen consul heeft als curator moeten vverkzaem zyn. ^en *n Egypten Christenen het regt niet hebben om eygendommen te bezitten. By decreet van den pacha is het fransch gouvernement gemagligd, huyzen in eygendom te hebben voor de consuls en agenten. Roomen, 3augusty. Men wilt dat de mogendheden, dóór eene nota hy den paus hebben aengedrongen om eene constitu- He te vraegen op de grondslagen van die, welke Oostenrvk aen t Lombardtsch-Venetiaenseli koningryk loeslael.Den franschen nnmster vraegt de organisatie-wetten, die liet motu proprio beloofd heeft. - Den paus hééft dóór den kardinael Lambruschini een besluyt doen uylveërdigen, dat in oversveéging van de groole verpligting, svelke de katholyke christenen aen de H. Maegd ook in den laelsleu tyd hebben, voórtaen den dag van haer bezoek dóór een dobbel feest der tweede klasse zal gevierd svorden (lioc ipsum Visilationis Festum ducatur in posterwm ntu duplici sccundas classis.) Turyn. De Opinione meld, dat men te Turyn het krnys ontvangen hééft, dat dóór Mgr. Affrctc Parys gedraegen wierd, en dóór verscheydene persoonen der geestelyke party in Vrank ryk is aengekogt, om aen monsignor Franzoni ten geschenke gegeeven ie worden. Men hééft dit kruys in diamanten doe# zetten, op welke twee opschriften gcplactst zyn.

De Denderbode | 1850 | | pagina 3